PIET KEE VOOR GROTE TOURNEE NAAR AMERIKA Duizenden in Haarlem en omgeving trokken uit ter herdenking Stijlvolle herdenkingsbijeenkomst voor de jongeren „De echte vrede is een kind van de vergeving" Agenda voor Haarlem en omgevin: Bevrijdingsdag Haarlem met traditioneel programma I In oktober-november Uitnodiging afkomstig van aantal universiteiten H.A.T. in Minerva met „Zo maar 'n veearts GEVALLENEN GEËERD A/phenaar Samenkomst in Oude Sint Baaf RENAULT Garage Den Hout Garage Hardebelt Parkeertellingen in Haarlem S IN STADSSCHOUWBURG Verzetsstrijders geëerd VRIJDAG 5 MEI 1961 PAGINA 3 ne^worr^gan?" ®e to.ur- presariaat ColbI« R s Jm' JNBRAAK in winkel NU OOK BADPAKKEN bij RAINBOW Grote belangstelling voor Hillegom—TYBB KOSTUUMS VOORJAAR 1961 Waterstanden GRAMMOFOONPLATEN Films f=3 Toneel Muziek Tentoonstellingen Westergracht BESTELWAGENLIJN Voor effectieve aanpak parkeervraagstuk Jan Gijzenbrug Spaarndam Zandvoort en Heemstede Kranslegging op erebegraafplaats ArMni5Lp5pt Haarlemse örgfamst Piet Ree heeft de vererende ^™eegToorKederelen V00r oktober-novemh^i. ereni&de Staten in tijds ook de conni 1 Kerge, dat des- faamde oreanUfI ^Telzen van de be" K»ë en Marie CIM? i?r. Peters "it Kei- verzorgd heeft ir f AIaln Ult Frankrijk eind voritr verzoek dateert van een aantal A™r werd gedaan door Piet K ri iaanse universiteiten, kende 7?£ is, Amerika geen onbe- in vairW- PIaten hebben hem daar faam w!ng?n een grote naam en van het H« is de vaste bespeler renskerk ?nnAiger"orgel van de St Lau" tiaan m7.ii Almaar en van het Chris- in Ha^iJ ?.rgel van de oude st- Baaf kaanse r^m'- ?egeIraatig komen Ameri- te 7™ mJisl°i naar Nederland om hem heer iCe 6n"' Van 17-22 3uli leidt de ,™.asici naar Nederland om hem "teren". Van 17-22 juli leidt de tie -A77"%een meestercursus voor twin- Vvorflt aanse organisten, die o.a. oreel ge&even op het grote Flentrop- sterdamZu^d Maranatha kerk in Am" de?^,^ de bed°eling dat Piet Kee tij- riw>it„i ®n Amerikaanse tournee zowel ,,n;,,ais. Speft aan een aantal bekende T pfit ten Harvard, Redlands, erm™6. en Yale als in kerken en Voer alen' Pt) zal o.m. werken uit land11 van oude en moderne Neder- is e Se comP°nisten. In het programma geve11 grote plaats ingeruimd voor het Werk Van 'improvisaties. Verder zal hij boni t11 van enfcele Amerikaanse com- msten ten gehore brengen. 1 Pe tournee is niet de enige buiten- zal re,s' die de heer Kee dit jaar hetIïlaken- Hij is nog uitgenodigd voor ore ?even van een concert tijdens de ore iu ek in Neurenberg en voor een V]f® "espeling tijdens het Festival aanderen in Tongeren. SANTPOORT, 5 mei Gisternacht t| .'"gebroken in de winkel van Albert eaiï"1 aan de Hoofdstraat, waarin toe van werd verkregen door verbreking deureen zÜruit naast de kantinebuiten- uit ruTan de winkel. De buit bestond obligati? 1 300 wisselgeld, een aantal 3es simeis en een hoeveelheid pak- saretten, jp Donderdagmiddag heeft mevrouw w melink uit Haarlem voor het voorrnZ' lige wijkgebouw „Geloof en Vrijheid aan de Eerste Pijnackerstraat, te Rotter dam een gedenkteken onthuld ter nage dachtenis aan de drie verzetsstrijders J. J. Hamelink, T. van Est en E. Zwitser. De bronzen plastiek is vervaardigd door mevrouw Doekt Metz. De drie boven genoemde mannen behoorden tot een verzetsgroep, welke zondag IS oktober 1942 in het wijkgebouw gedeeltelijk bij een was en door verraad werd opgerold. Bij het gevecht dat met de politie ont stond lieten Hamelink, Van Est en Zwitser het leven. Alleen mr. Emmert Riedel tuist te ontkomen. Hamelink, tot *eptember 1942 autogeenlasser bij de centrale werkplaats van de A.S. te ?anrlem, ageerde tegen de houding van bestuur van de Nederlandse Vere- 2'9ing van Spoor- en Tramwegperso- ,eh voerde actie tegen Jodentranspor- i®" en bracht steungelden bijeen. Nadat hy in september ontslag had genomen, hij zich geheel aan het verzetswerk U-Vden. Dit duurde maar kort, want reeds 18 oktober 1942 gaf hij zijn leven voor de goede zaak. 1Adnenenne i Zwitserse en Amerikaanse mo dellen. Diverse orijzen Anegang 26 Tel. 10643 - Haarlem II HEEMSTEDE, 4 mei Het r.k. Heemsteeds Amateur Toneel is gister avond tot besluit van het speelseizoen voor een goed bezet Minerva Theater op de planken gekomen met een uit voering van het toneelstuk ,,Zo maar 'n Veearts" van Martin van Spaandonck. Vastgesteld mag worden dat het Heem- steedse gezelschap deze avond voor een waardige „finale" heeft zorggedragen. Dankzij de uitstekende prestaties van de spelers heeft het publiek mogen ge nieten van een bijzonder vlot gespeelde voorstelling, welke aan het slot met een langdurig en herhaald applaus uit de zaal werd beloond. De inhoud van het stuk werd kortge leden in deze kolommen besproken bij een uitvoering door een Haarlems to neelgezelschap. De handeling die zich afspeelt in een dorp op het platteland waar dokter Bos al jarenlang de prak tijk uitoefent van veearts, gaf beurte lings aanleiding tot speelscènes van dramatiek en humor. Onder de beproef de leiding van de regisseur J. J. Schel vis bereikte het Heemsteeds Amateur Toneel een spelniveau dat ver uitging boven hetgeen we de laatste tijd van de Heemstedenaren hebben gezien. In de hoofdrol overtrof Ben van der Ham zichzelf met zijn knap gespeelde veearts, achter wiens uiterlijke nors heid een warm menselijk hart schuil ging. De rol van de doktersvrouw Ans was in uitstekende handen van Ton van Wees-Weijers en daarnaast dient on middellijk genoemd te worden de voor treffelijke prestatie van Anneke Martin, die van haar vertolking, als Ineke de dochter een bijzonder overtuigende uit beelding gaf. De onbezonnen jonge dok ter Henk werd alleszins aanvaardbaar voor het voetlicht gebracht door Nic Martin, terwijl van de overige rollen allereerst naar voren kwam de geestige creatie van Jan Veldt, die de b\j uit stek geschikte figuur bleek te zijn om in de huid te kruipen van Dirk de dorps jongen. Corry Meyboom zette een la conieke Oma Bos op de planken, Truus Schelvis gaf een juiste typering van de huishoudster Trees en Rietje Groentjes kon als het dienstmeisje Gerrie even eens de toets der critiek «doorstaan. Rob Verdonschot mocht als Cor, een vriend van Ineke, op een niet onver dienstelijk toneeldebuut terugzien. A.K. HAARLEM, 5 mei Zondag wordt in Hillegom de belangrijke voetbalwed strijd gespeeld tussen Hillegom en TYBB. Voor deze ontmoeting bestaat enorme belangstelling. Om stagnatie en gedrang voor de loketten te voorkomen, worden de bezoekers aangeraden tij dig aanwezig te zijn. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan de Leekstraat (bushalte Treslong) en be gint om half drie. Bij een overwinning van TYBB zijn de Haarlemmers kampioen en volgt au tomatische promotie naar de tweede klas. Mocht het kampioenschap van TYBB zondag zijn beslag krijgen, dan staan er voor die dag feestelijke ge beurtenissen op het programma, 's Mid dags om ongeveer vijf uur kunnen de kampioenen worden verwacht bij de Buitenrustbrug aan het Spaame. Met muziek voorop wordt dan een feeste lijke rondrit gemaakt door de Amster damse Buurt. Tussen zes uur en half zeven arriveert het gezelschap op de Grote Markt, waarna bij Brinkmann wordt gedineerd. Van half 9 tot half 10 is er in restaurant Brinkmann een receptie. Advertentie Engelse kamgarens (o.a. Wilson Glenny) in vele ruit- en streepdes- sins. Grijsblauw en grijs grijs. 169.50 179.50 229.— SPORTCOLBERTS Vele dessins in zo- mertweeds en in lichtgewicht kwalitei ten. 59.75 49.50 79.50 ANEGANG 17 HAARLEM, 5 mei Imponerend door haar eenvoud en stijl, was de her denkingsbijeenkomst die de Haarlemse Raad voor de Jeugd in samenwerking met de Bond van Oud Illegale Wer kers in de Stadsschouwburg had be legd voor de jongeren. De kern van de avond was een toespraak door de directeur van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie, dr. L. de Jong, die in grote lijnen, sober en zonder enig commentaar, het aangrijpende le vensverhaal vertelde van luitenant ter zee Lodo van Hamel, die op 16 juni 1941 door een Duits executiepeleton werd gefusilleerd. Dr. de Jong vertel de dit verhaal als exempel van de ge wichtige beslissingen, waarvoor jonge mensen luitenant Van Hamel was 25 jaar oud, toen hij stierf in bijzonde re omstandigheden gesteld kunnen wor den, en van de persoonlijke moed die deze en zoveel andere jonge mensen in die periode aan de dag hebben ge legd. Enige honderden jonge mensen, die de schouwburg gisteravond bezetten, hebben uit de mond van dr de Jong kunnen vernemen, hoe luitenant Van Hamel als duikboot-officier in de mei dagen van 1940 naar Engeland uitweek, zijn rol speelde in de evacuatie van Duinkerken en in juli 1940 door de Ne- derlandse regering in Londen werd aan gewezen om naar het bezette gebied terug te keren teneinde in Nederland een inlichtingendienst ten behoeve van de regering te gaan opzetten. Luite nant Van Hamel, die inmiddels de schuilnaam Van Dalen had aangeno men, werd eind augustus tussen Lisse en Hillegom geparachuteerd en binnen een maand had hij enkele inlichtingen- groepen geformeerd, in totaal bijna 200 man. Hij kreeg opdracht om naar Engeland terug te keren, samen met enkele andere Nederlanders op wier aanwezigheid in Londen de Nederland se regering prijs stelde. Men trok gevijven naar het Tjeuke- meer In Friesland, waar een Neder lands watervliegtuig hen 's nachts zou komen ophalen. Door allerlei omstan digheden kon het toestel niet landen en moest de operatie worden uitgesteld De vrouw van een N.S.B.-er kreeg arg waan en enkele veldwachters namen de groep in arrest. Ontstellend was het te horen, hoe verschillende Neder landers op dat ogenblik hadden kunnen helpen, maar het niet hebben gedaln Spionage in oorlogstijd is nu fenmaai verboden, redeneerde men. eenmaal De S.D. werd ingeschakeld en de ve wnH"tn„^e^d.!a .„overgebracht naar het Huis van Bewaring in^Scheveninge" dat bekend zou worden als het Oran jehotel. Maanden van folteringen en verhoren verliepen, maar luitenant yan Dalen weigerde de gewenste in lichtingen te verschaffen. Hij werd ter dood veroordeeld en op 16 juni 1941 gefusilleerd. De bijeenkomst in de Stadsschouw burg werd muzikaal bijzonder sfeer vol omlijst door de harpiste Phia Berg hout en de fluitist Frans Vester, die gezamenlijk en in solo-optredens wer ken ten gehore brachten van Hendrik Andriessen, André Jolivet, Marcelle Soulage en Joseph Jongen. De actri ce Sigrid Koetse droeg op aangrijpend sobere wijze enkele verzetsverzen voor. IJMUIDEN Zaterdag 6 mei Hoog water: 7.26 en 19.58 u. Laag water: 3.00 en 15.24 u. (Advertentie) KRUISWEG 47-49 HAARLEM HAARLEM, 5 mei Haarlem heeft gisteravond de doden herdacht. Dat gebeurde tijdens bijeenkomsten in de oude Sint Baaf en in de Stads schouwburg en by de verzetsmonumenten aan de Dreef, Westergracht en Jan Gijzenbrug. De jeugd was in groten getale bij de verschillende herden kingsplechtigheden aanwezig. Van alle openbare gebouwen en vele huizen hing de vaderlandse driekleur halfstok. De lichten in de etalages van vele winkels waren gedoofd en alle openbare vermakelijkheden waren gesloten. Tegen acht uur daalde er over de stad een diepe stilte. Twee minuten lang. In die tijd herdacht Haarlem zijn en vele andere doden uit de verschrik kelijke jaren '40-'45. CINEMA PALACE: ,,Ben Hur". a.l. (6e week); gewijzigde aanv.tijden, dagelijks FRANS" HALS: Ti» vrijbuiter', 14 jr. 2 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Di 2 en 8 u. Hemelvaartsdag als zondag. LIDÖ: „Conny en Peter maken muziek", a 1 2 7 en 9.15 u.| zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Hemelvaartsdag als zondag. LIJXOR' De mesties 14 jr. 2, 7 en 9.15 u.; zo. 2,4.15, 7 en 9.15 u. Hemelvaartsdag als zondag. REMBRANDT: Go naked in the world" str. volw. 2, 7 en 9.15 u„ z°- 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Hemelvaartsdag als zondag. s HAABLE^T^nei In de vroege ochtend was het weer niet zo gunstig om de bevrijdingsdag met veel zwier in te zetten. Niettemin was het tam boer- en hoornblazerskorps van Bato present op de Grote Markt en blies met veel vertoon de reveille. Dat was het eerste sein dat het druk bezette pro gramma van de bevrijdingsdag in Haar lem moest inzetten. De Spaarnebazuin wandelde muzikaal rond maar in het centrum richtte al heel spoedig de sfeer zich naar de even traditioneel als be faamd geworden zee-kistenraces on h..i asfaltcircuit van de Markt. Honderden toeschouwers vormden men een grote ovale ring waarbinnen de strydlustige jongelui met hun zeen kistenkarretjes als gladiatoren hun in trede deden. Aan spanning heeft het niet ontbroken en voor de zoveelste keer werd bewezen dat goede stuur manskunst en lange benen sterke troe ven zijn de eindstrijd. Intussen was in de rust van het Pro veniershof het zangconcours begonnen waaraan tien Haarlemse scholen deel nemen. De kinderstemmen trilden lief door het hofje waar voorzichtig een zonnetje was binnengedrongen. In Haarlem-Noord genoten de kinderen van een aantrekkelijke voorstelling en kon den de ouderen voorzoger zij hun ver tier niet op de kermis zochten, hun ple zier beleven aan rijdend toneel. Haar lem-Oost begon de dag natuurlijk met muziek en de kinderen kregen eigen vermaak aangeboden. ROXY: t.m. zo.: „De hel der verlorenen", 14 jr. Ma. t.m. wo.: „De trots en de hartstocht", 14 jr. Do.: „Bandido", 18 jr. 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u Hemelvaartsdag als zondag. STUDIO: „Hangman also die", 14 jr. 2.15, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Hemelvaartsdag als op zondag. MINERVA: vr. 8.15, za. en zo. 7 en 9.15 u.: „Pa krijgt de klappen", a.l. Vr. en za. 2.30, zo. 2 en 4.15 u.: „Alleen op de we reld", a.l. Ma. en di. 8.15 u.: ,,Het loon van de angst", volw. Wo. 2.30, do. 2 en 4.15 u.: „Zet je zorgen opzij", 14 jaar. Wo. 8.15, do. 7 en 9.15 u.: „Some like it hot", volw. Zaterdag 6 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater in „Herakles", tragedie van Eu ripides. Regie: Richard Flink. In de hoofd rollen: Elise Hoomans, Annet Nieuwen- huyzen en Tine de Vries. Zondag 7 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep „Ensemble" in „De Huisbewaarder" van Harold Pinter. Regie: Karl Guttmann. In de hoofdrollen: Henk van Ulsen, Guus Hermus en Maxim Hamel. Maandag 8 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Haarlemse To, neel Club in „Pommy". Dinsdag 9 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Haarlemse To neel Club in „Pommy". Woensdag 10 mei Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie in „Intermezzo" van Jean Gi- randoux. Regie: Peter Oosthoek. In de hoofdrollen: Jacqueline Royaards-Sand- berg, Petra Laseur en Ko van Dijk. Donderdag 11 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Puck in „Met voorbedachten rade", een on waarschijnlijke maar spannende thriller van Emlyn Williams. Regie: Walter Kous. In de hoofdrollen: Wim v.d. Brink, Nell Kappen en Ben Hulsman. Zondag 7 mei Teylersmuseum, Spaarne 16, 3 uur: Or gelbespeling door Haite van der Schaaf en Anton de Beer. Dinsdag 9 mei Concertgebouw, 8.15 uur: Concert N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends. Soliste: Janine An- drade, viool. (2e concert Beethoven-cyclus). Cruquius Museum, Historische Stoommachi nes en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromlngs ramp 1953. Geopend dag. van 912.30, 13.30—17 uur. Zo. van 10—17 uur. Woonhuis Jac. van Looy, KI. Houtweg 103, het voormalige woonhuis van de schil der-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend dag. van 1012.30 en van 13.3017 uur: zo. van 1417 uur. Het Huis van Looy, Kampeenlaan: ..Aan winsten" van moderne kunst uit het bezit van de Gemeente Haarlem. Geopend 10—12.30 en van 13.30—17 uur. Zondags van 25 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken). Geopend van 10—17 uur: zo. van 13—17 uur, t/m 22 mei dagel ks van 20.30 tot 22.30 u. Speciale avondopenstelling. Interieur en stijlkamers met kaarsen verlicht. Feeerlek belichte en met bloemen versierde bmnenhof. Oude gevels In floodlight. Speciaal arran gement van Hals' meesterwerken. Teyler's Museum: Tekeningen Hollandse Ita liaanse en Franse School. Fossielen, histo rische natuurkundige instrumenten, mi neralen, 31-toons Fokker-orgel. Geopend ie dere werkd. beh maandag van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstr. 79: Oude religieuze kunst, schilderijen. middel eeuwse beeldhouwwerken. Handschriften en kunstnijverheid. Geopend van 10—17 u Zon.- en feestdagen 13—16 uur Kunstzaal „In 't goede uur". Korte Hout straat 1. hoek Nieuwe Kerkplein. Expo sitie van tekeningen van Frans Hollaardt (t.m. 31 mei). Huize Bloernenheuvel, Bloemendaalseweg 158, Overveen: Tentoonstelling werken Bloemendaalse beroeps-beeldende kun stenaars. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland, rd: Tentoonstelling van schilderijen en penseeltekeningen van C. A. Feldmann. (t.m. 2 juni). Geopend dag. van 917 u„ en ma.-, wo.- en vrij.avond van 68 u. In de Sint Baaf waren velen met na bestaanden van gevallen militairen, ver zetsstrijders en oprechte burgers bijeen gekomen voor een herdenkingsdienst, die muzikaal werd omlijst door het Haarlems Opera Koor. Een kort her denkingswoord werd gesproken door ds. Okke Jager. „De echte vrede is een kind van de vergeving". Dat woord is het best begrepen door de vrouw, die naast het graf van haar gevallen man het graf van een Duitser ontdekte en daar op de helft van haar boeket legde. De bijeenkomst werd besloten met het zin gen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Daarna formeerden de kerkgangers een stoet. Voorop gingen fakkeldragers, nabestaanden van de ge vallenen en kransdragers. Tegen achten bereikte de stoet het monument aan de Dreef, waar een ere-escorte de wacht had betrokken. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om na de twee mi nuten stilte te defileren langs het mo nument, aan de voet waarvan duizen den bloemen werden gelegd. Aan de Westergracht, aan de voet van de kathedrale basiliek, is de herden king weer een indrukwekkend, zij het wat langdurig evenement geworden. De plechtigheid werd op treffende wijze om lijst door de zangertjes van de Koor school, samen met het herenkoor van de basiliek, door het muziekkorps van het Leger des Heils en door de „Spaar nebazuin". Op de twee minuten stilte harkte ds. J. Jacobszoon, doopsgezind predikant in, toen hij die stilte veelzeg- gender noemde dan alle woorden daar omheen. Hij wees er nog eens op, dat herdenken geen kwestie van haat is, maar een bezinnen op de waarde van de vrijheid. Op die waarde ging de franciscaner (Advertentie) Estafette 5995 1000 K.G7200.— 1400 K.G7S00. Ook in onderhoud zeer goedkoop. 6 mnd fabrieksgarantie inclusief arbeidsloon. Korte levertijd. A-AGENT WAGENWEG 166—168 B-AGENT RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM, 5 mei In Haarlem zul len op 8, 13 en 16 mei parkeertellingen worden gehouden. De bedoeling van deze tellingen is een beter inzicht te krijgen in de parkeergewoonten en -be hoeften. Met behulp van de gegevens wil het gemeentebestuur het parkeer vraagstuk in Haarlem meer effectief aanpakken. De tellingen worden ver richt door een aantal mensen, die op verschillende plaatsen in de stad auto nummers zullen noteren. pater Berthold de Lahaye dieper in, toen hjj stelde, dat vrijheid niet bete kent „doen, waar je zin in hebt". Zij ligt namelijk verankerd in een totale afhankelijkheid van God. Dan pas wor den vrede en vrijheid duurzaam gewaar borgd. Nadat de Last Post was geblazen en twee coupletten van het Wilhelmus ge zongen, werden bloemen neergelegd bij het monument en defileerden honder den mensen langs het herdenkingsteken. Groot was ook de belangstelling in Haarlem-Noord, waar een paar duizend mensen zich rond het monument ver zameld hadden bij de Jan Gijzenbrug. Evenals aan de Westergracht hadden ook hier vele kinderen in het middag uur op eigen manier hun herdenking gehouden. De plechtigheid van gister avond werd muzikaal omlijst door het Haarlems Christelijk Mannenkoor en de Harmonie Haerlem. In zijn toespraak vertelde ds. H. van der Loos, dat enkele meisjes bij het zien van een heel oude film gereageerd hadden met de opmer king: „Wij leven nu. Wat gaat ons dat aan?" Dit monument, aldus ds. Van der Loos, spreekt ook uit het verleden, maar het gaat ons wel degelijk aan. Hij memoreerde nog de tekst op het monu ment en hij hoopte, dat bij allen de lief de zou overheersen. Ook hier werd de herdenking besloten met het Wilhelmus en een défilé, tijdens hetwelk vele bloe men werden neergelegd. Op het Kerkplein in Spaarndam is gis teravond een korte herdenkingsrede ge houden door ds. J. Kroon. Hij herinner de eraan, dat men er niet is met dank te betuigen aan de doden uit de wereld oorlog, maar dat men vol idealisme moet streven naar het verwezenlijken van hun idealen. Voor de kleine ge meenschap van Spaarndam betekent dat heel reëel het gemeenschapsbesef, dat door de oorlog zo'n knauw heeft gekre gen, trachten te herstellen; verdraag zaam zijn en gemeenschappelijk stre ven naar elkanders opheffing. Er hing een plechtig zwijgen over het pleintje, toen het Spaarndams Gemengd Koor onder leiding van E. van het Kaar enkele gezangen inzette, waaronder het imponerende „Ecce quomodo moritur". Nadat om acht uur de twee minuten stilte in acht waren genomen, werd de gasvlam in het verzetsmonument ont stoken en zongen de talrijke Spaarn- dammers gezamenlijk het volkslied. Na mens het Haarlemse gemeentebestuur legde wethouder W. F. Happé een krans aan de voet van het monument, waar na de schoolkinderen en de volwasse nen langs het monument defileerden en bloemen neerlegden. Zandvoort heeft op waardige wijze de gevallenen in de laatste wereldoorlog herdacht. De door de commissie Natio nale herdenking georganiseerde bijeen komst in theater „Monopolie" was zeer goed bezocht. Opvallend was de goede opkomst van jeugdige personen. De bij eenkomst werd ingezet met orgelspel van de heer J. W. Gosen, organist der Gereformeerde Kerk, voor dit doel op de band opgenomen. Henk de Pater declameerde „De trein" van Bert Voeter en „Tot de ge vallenen" van Martinus Nijhqff. De ba riton Peter Meyer, aan de piano bege leid door André Hoppenbrouwer, zong „Litanei" van Schubert en „Largo" van G. F. Handel. Zandvoorts Christe lijk Kinderkoor vertolkte „Kinderen van een Vader" en „Beveel geruct Uw wegen". De indrukwekkende samenkomst werd besloten met het gemeenschappelijk zingen van het „Wilhelmus". Honderden Zandvoorters namen daar na deel aan de stille tocht naar het monument in het Vijverpark. Vanuit het dorp klonk het geluid van de kerk klokken. Na het in acht nemen van twee minuten stilte zongen het Zandvoort mannenkoor en het r.k. kerkkoor „St. Caecilia" „Beati mortui" van F. Men delssohn Bartholdi en „Domine salvam fac reginam nostram" van A. Giesen. In Heemstede werd een Stille Tocht gehouden naar de Vrijheidsdreef. OVERVEEN, 4 mei Vanmorgen heeft de commandant van het marine hospitaal, de kapitein ter zee-arts C. Metz, aan de voet van de vlaggemast op de erebegraafplaats aan de Zeeweg een krans van witte aronskelken gelegd. De commandant was vergezeld van een deputatie van militair en burgerperso neel dat onder leiding stond van de eerste officier de kapitein-luitenant ter zee M. L. Bazuin. Later op de ochtend werd in het marinehospitaal voor het militair personeel een korte herdenkings plechtigheid gehouden waar de vloot- aalmoézenier pater A. O. H. Brugmans en de vlootpredikant ds. S. Oegema spraken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3