Kroon op vijfÉg. jaar werk KATHOLIEKE UNIVERSITEIT INDONESIË IN O1 D R D Z O „VASA" OP WEG NAAR DOK IN STOCKHOLM Op volging van De Gaulle een moeilijk probleem President houdt vanavond grote radio en TV-rede Een grammofoonplaatje als communie beschenk wi UITGAVEN TER GELEGENHEID VAN DE EERSTE H. COMMUNIE Drie aardige boeken van Lea Smulders I Historische datum voor Jogjakarta VISIE OP DE FRANSE TOEKOMST Vreugde onder katholieken Rusland rekent af met leden van de Pinkstergemeente Bijbelse hoor spelen voor de jeugd Van Lith S.J. MAANDAG S MEI 1961 Seminaries Kattu jongeren willen onderwij sherzienin g Middelbaar Leraren Universiteit Erkenning Verdere uitbouw Pieter Schoen gaat met Amerikaanse verf- fabriek samenwerken Zondagsarbeid in bioscopen SER adviseert verlenging van overgangsregeling fifl nr i -«f speciaal In teak v/iuW. M.V.GURP Inbraak bij Arnhemse VVV, buit 8000 gld. Papoea-dorpshoofden onderscheiden Verdienstelijk optreden tegen infiltranten Kleuter verdronken 8 APRIL 1961 kp 3 januari 1961 onderte kende de paus het decreet waardoor Indone sië zijn eigen bis schoppelijke hiër archie kreeg en waardoor een kroon gezet werd op het gezegende missie werk, zoals het zich in de laatste 50 jaren zo prachtig heeft ontwikkeld. Op 8 april 1961 maakte President Soekarno zijn be sluit bekend, waar door hij de reeds enkele jaren be staande hoger-on- derwijs-instituten te Bandung, Djakarta en Jogjakarta met de staatsuniversitei. ten gelijk stelde: kroon op ruim 50 jaren missieonder- wijs. De vreugde hier over is groot onder de katholieken van Indonesië. Er werd iets groots ver richt. Er kwam iets enorms tot stand. Beckmann zegt in zijn Weltkirche und Weltreligionen (1960 pag. 170): „Gelet op de korte tijd van 50 jaren is het opbloeien van de Kerk in Indo nesië en nog meer het hoge aanzien dat zij ondanks haar minderheid ook in de heden daagse republiek geniet, een der aan zienlijkste prestaties missie-arbeid." vereniging in het leven geroepen „At- ma Jaya" ,,De geest overwint". In Djakarta bestond behoefte aan een ka tholieke faculteit van economische we tenschappen. Veel studenten wilden de studie dezer wetenschappen voltooien door een universitaire vorming. Een dynamische groep van studenten uit Europa teruggekeerd, zoals Fr. Seda en Lo Siang Hien uit Tilburg, wilden zelf meer deel nemen aan het univer sitaire leven in Indonesië. Uit dit alles groeide in oktober 1960 een instituut met faculteiten voor economie en poli tieke en sociale wetenschappen. Uitslui tend door leken gesticht en gedreven. De enige iekenuniversiteit in Azië. Bij de opening lieten zich 150 studenten in schrijven waarvar 80 pet. katholiek. Mgr. A. Soegyapranata S.J., benoemd op de bisschoppelijke bijeenkomst tot president der op te richten universiteit, werd door president Soekarno uitgeno digd op 15 januari 1961 bij hem te ko men op het buitenverblijf te Bogor om daar met de premier ir. Djuanda en de Minister van Onderwijs prof. dr. Prijono de kwestie der katholieke uni versiteit te komen bespreken. Alvorens het ,,jus promovendi" te geven, wilde Soekarno zich zelf rekenschap geven van de aard en de geest der katholieke universiteit. Daartoe bezocht hij Ban dung op 17 januari 1961. Hij wilde zijn besluit nog uitstellen tot na zijn bezoek aan Jogjakarta. Dit vond plaats op 8 april. van moderne Nu volgt een naam Frans van Lith S.J. Neemt het mij niet kwalijk, maar las het over het onderwijs in Indonesië gaat, kunnen wij er niet buiten om Frans Van Lith erbij te halen.Er zit niets overdrevens in, de groei èn bloei van deze tak van het missiewerk tot op zijn initiatief, voor uitzicht, vertrouwen en durf terug te voeren. Hij was de eerste die zich met het onderwijs tot de Javanen zelf richt te. Na harde jaren van gebed en studie, van zich oriënteren en tasten en peilen, wist hjj niet alleen de Javaanse talen zich grondig eigen te maken; hij drong door in hun harten: hij wist wat er onder het volk leefde; hun gedachten- en geestesleven werd het zijne; Javaan met de Javanen. Hij wist in brede krin gen dat ongeëvenaarde vertrouwen te wekken, dat hem de erenaam van Va der der Javanen verwierf. Als fundament voor het missiewerk stelde hij een dubbel plan op. Wijdse perspectieven zag hjj in de opening van een school tot opleiding van Javaanse bestuursambtenaren. Door tegenwer king echter der regering is helaas dit vooruitstrevend inzicht van Pater van Lith geen werkelijkheid kunnen worden. Jammer! Indonesië zou er thans anders aan toe zijn. Wel heeft hij ondanks hef tige tegenwerking, het andere deel van zijn t lannen kunnen verwezenlijken Hij maakte daarbij gebruik van de grote drang naar onderwijs, die zich alom begon te openbaren en van het aanzien, dat de onderwijzer in de Javaanse maat schappij genoot. Hiervan wilde Van Lith profiteren en als fundament van de missie een kweekschool stichten. Die kweekschool is er gekomen. En ze staat nog steeds in ere! Muntilan. Die kweekschool maakte de lagere scholen mogelijk. Die kweekschool riep weer andere kweekscholen op. En industrie scholen. En seminaries. En middel bare scholen. En verder die hele res pectabele rij van diverse schoolrichtin- gen. Zoals wij die hier kennen, zo zijn ze daar ook bekend. eeds het eerste eindexamen van de kweekschool Muntilan in 1911 bracht kandidaten die Latijn wil den leren: begin van klein-semi- narie in Midden-Java. Vijftig jaar pries teropleiding! En dat wij nu op dit gou den feest de universiteit mogen be groeten ais de bekroning van het onder wijs! Van allen die er in deze vijftig jaar studeerden, zijn er ongeveer 150 priester gewijd. En met groot ver trouwen mogen wij bij de huidige be- (Van onze correspondent) ARNHEM, 8 mei Het onderwijs is eenzijdig gericht. Het concentreert zich te zeer op de opleiding voor arbeids- functies, terwijl het zich meer zou die nen om te buigen naar een voorberei ding op het volle leven. Dit was eigen lijk het centrale thema tijdens de jaar lijkse meischouw, die de KAJ en VKAJ het afgelopen weekeind op de Hemelbergh hebben gehouden. De deel nemers en deelneemsters waren afkom stig uit de bisdommen Utrecht en Gro ningen. Verder heeft men zich bezig gehou den met het probleem vande vrije tijds besteding. Over geen van beide proble men is uiteraard het verlossende woord gesproken. De heer Th. Loerakker van de culturele dienst van de KAB legde de nadruk op de stelselmatige uithol ling welke de bestaande onderwijsvor men systematisch plegen op verant woordelijkheid en taak van de ouders. Op het gebied van de vrijetijdsbeste ding hebben de jeugdorganisaties een taak door het kenbaar maken van haar verlangens, waarmee o.a. de nieuwe media als film, radio en televisie hun nut kunnen doen. De toneelwedstrijd van de afdelingen om de culturele wimpel werd wederom gewonnen door de afd. Bolsward De scheidende aalmoezenier B. L. J. Stock- mann kreeg als afscheidscadeau een kelk met pateen. Voorts werd bekend gemaakt, dat een bedrag van f 3000 zal worden afgedragen aan het nationaal comité Actie-Wereldwijd voor uitzen ding van Kajotters naar onontwikkelde tebieden. MGR. SOEGYAPRANATA zetting van het seminarie (225 studen ten) de toekomst tegemoet zien. September 1936 nam het groot semi narie van Midden-Java een aanvang. Wij vieren nu het zilveren feest ervan. Tesamen weer met het universiteits- ontstaan. Nu zijn er 15 theologanten en 23 filosofen, terwijl er nog 13 fra ters van de Missionarissen van de H. Familie en 3 Trappisten studeren. Er moet uitgebreid en gebouwd worden. Plannen zijn er al gemaakt. Wie helpt bij de uitvoering? In de andere bisdommen heeft het wat langer geduurd vóór de seminaria op gang kwamen Maar toch tellen wij vóór 1940 al 4 klein- en 3 grootsemina ries met 250 en 50 studenten; in 1955 zijn die cijfers 14 en 6 en 1200 en 125, ter wijl in 1959 de 18 kleinseminaries ruim 1400 seminaristen hebben en de 7 groot seminaries ruim 200. Dit alles belooft een prachtige toekomst. e ontwikkeling der middelbare scholen is een hoofdstuk op zich. In Missienieuws sept. 1956 vindt u een uitvoerige beschrijving van het middel- en hogeronderwijs en de verzorging der studenten. In het kort komt het hierop neer. Kende Indone sië vóór de oorlog alleen het Canisius- college in Djakarta als middelbare school, na de oorlog werden er honder den opgericht en heeft thans vooral toen er in 1950 weer een nieuw school- offensief begon elke plaats van enige omvang haar middelbaar onderwijs. Alleen: waar moeten de geschikte le raren vandaan komen? Het werd een probleem hoe zich een goede en bekwa me staf van leraren te verschaffen. De universiteit wilde zijn eisen niet ver lagen. Er moest buiten de universitei ten worden gezocht naar een oplossing om te voldoen in de schreeuwende be hoefte speciaal aan opvoeders voor de taak van leraar aan de middelbare iiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiniimiimiiiiiii iiiiiiimmiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumm school. Er moest een instelling komen die meer doelbewust bevoegde leraren zou opkweken. De universitaire grond slag voor wat betreft wetenschappelijke vorming moest gehandhaafd blijven, maar bijzondere nadruk diende te wor den gelegd op de vorming van mensen, die naast goed leraar nog beter opvoe der zouden zijn. o opende de missie IC oktober 1955 te Jogjakarta zulk een ho ger opleidingsinstituut ,,Sanata Dharna" met 5 leerinrichtingen: opvoedkunde, Engels, geschiedenis, so ciale ecnomie, wis- en natuurkunde, 297 studenten boden zich aan. Er was slechts plaats voor 150. Thans zijn er 738 studenten met 60 ieraren, waar onder 15 paters. Als de nieuwbouw klaar is, zal men tot 1000 kunnen gaan. De staf zal nog worden uitgebreid met vele buitenlandse Jezuieten. In augus tus 1960 werden de eerste diploma's uit gereikt. Daartoe moesten 150 studenten enige dagen naar Bandung om daar voor de staatcommissie te verschijnen. Al zaten ze voor vreemde ieraren, toch behaalde ruim 85 pet. hun diploma. Eenzelfde instituut met minder leer vakken werd in Madiun opgericht dat nauw met Jogjakarta verbonden blijft. In Bandüng openden de Paters Fran ciscanen en Kruisheren het instituut Parahyangan voor rechtskennis en eco nomie. Evenmin als Jogjakarta konden zijzelf examens afnemen en diploma's uitreiken; ze moesten zich daartoe tot de staatsuniversiteit van Djakarta wenden. Oo! Flores wenste zulk een instituut. Ofschoon de goedkeuring daarvoor van staatswege gegeven was, werd de op richting door een opvolgende comman dant verhinderd p de vijfjaarlijkse algemene con ferentie der Kerkvoogden die in Giri Sonta (Midden-Java) plaats vond 9-16 mei 1960 werd beslo ten alles in het werk te stellen om te komen tot een katholieke universiteit. Om hieraan mee te werken, werd in Djakarta met goedkeuring van mgr. A. Djajasepoetra doo een groep leken een Op het erf van een der studenten- tehuizen waar het Hoger oplei dingsinstituut voorlopig is onder gebracht, stonden professoren en studenten en heel katholiek Jogjakarta met al zjjn verenigingen. Aanwezig wa ren ministers, de Sultan, de Gouverneur, de president van de staatsuniversiteit en vele militaire en civiele gezagsdra gers. De militaire fanfare van Mage- lang zorgde voor de feeststemming. Het koor „Exsiiltate" van pastoor Hardja- wardaja werd begeleid door het orkest van het klein seminarie onder leiding van pater Martadihardja. Muzikaal ge zien schrijft pater Fr. Smits van Waes- berghe, een prachtcombinatie waarmee de katholieken gerust voor de dag mo gen komen. Andere liederen werden be geleid door de gamelan .Het bleef niet bjj een zakelijke inspectie van een school; de katholieke gemeenschap van Jogjakarta beschouwde dit bezoek als een teken van vriendschap tegenover de katholieken van het land. Ook de president zelf was onder de indruk toen hij zijn besluit bekend maak te om aan de katholieke universiteit het ,.jus promovendi" te geven, het recht diploma's en graden toe t.e kennen, door de staat erkend als gelijkwaardig aan die van zijn eigen universiteiten. Alhoewel verhoopt en door velen ver wacht, was voor anderen deze erken ning een verrassing, die des te welda diger werkte, omdat sinds begin 1961 de Nederlandse missionarissen geen on derwijs meer mogen geven in de lagere en middelbare scholen. De president sprak er zjjn vreugde over uit, dat de Katholieke Universiteit zich zo resoluut plaatst op het funda ment va nde Pantja Sila d.i. de vijf zui len waarop de Indonesische staat is ge grondvest. Hij prees de activiteit en de dynamiek die er in de katholieke gods dienst stak. Hij riep de studenten op tot trouw aan God en Godsdienst en werk te daarbij uit de woorden van Einstein: kennis zonder godsdienst is lam; gods dienst zonder kennis is blind. Namens de studenten legde prof. dr. N. Driarkara S.J., de deken der uni versiteit een verklaring van trouw af. De taak der opvoeding is, zo zei hjj, de jeugd bewust maken van de nood MINISTER DJUANDA der wereld, van de plicht om vooral ook door de studie mee te helpen „an de opbouw van de maatschappij volgens de beginselen der Pantja Sila. e president had uit Bara, de plaats waar zjjn voorouders be graven liggen, een steen meege bracht die hjj aan Mgr. A. Soe gyapranata overhandigde als eerste steen voor de nieuwe universiteit van Jogjakarta. Monseigneur bood hem twee prachtige wajangpoppen aan, Ga- tutkatja en Setyaki, welke hjj met vol doening aannam. De katholieke universiteit van Indo nesië is een federatief instituut van universiteitscolleges in Bandung, Dja karta, Jogjakarta en Madium. Zjj telt in totaal ruim 2200 studenten. Tenge volge van de gelijkstelling is wel te verwachten dat dit aantal nog sterk zal toenemen, en dat ook de katholieke wetenschap dieper in de maatschappij zal doordringen. J. VAN KEMPEN S.J. ROTTERDAM, 8 mei De afdeling Scheepsverven te Rotterdam van Pie ter Schoen en Zoon N.V. te Zaandam en de Marine Paints Division van de Amerikaanse verffabriek Devoe and Raynolds hebben besloten tot een nau we samenwerking op het gebied van de verkoop, zo deelt de directie van het Nederlandse bedrijf mede. De gesloten overeenkomst betekent dat de belangen van Pieter Schoen in de havens aan de Amerikaanse oost en westkust door het Amerikaanse be drijf zullen worden behartigd. Pieter Schoen zal op haar beurt de belangen van Devoe and Raynolds in Europa en andere gebieden behartigen. De samen werking stelt beide concerns in staat nagenoeg de gehele wereldscheepvaart te bestrijken. Devoe and Raynolds is, aldus de me dedeling, de oudste verffabriek van de V.S. Het concern bezit fabrieken in zes Amerikaanse steden, die verven voor ieder doel produceren. Door de samenwerking met het Ame rikaanse bedrijf wordt voor Pieter Schoen het wereldnetwerk van verbin dingen vrijwel voltooid. MOSKOU, 8 mei (Rtr) Een recht bank in Drezna bjj Moskou heeft zes leden van de Pinkstergemeente tot gevangenisstraffen van in totaal 80 jaar veroordeeld, zo heeft de Pravda zondag gemeld. De zes zjjn beschul digd van het organiseren van deel neming aan illegale bijeenkomsten, waarop tot geweld werd aangezet. De 32-jarige leider van de groep, die 12 jaar kreeg, zou een vrouw be volen hebben haar kind te doden „om zo van haar zonden gereinigd te wor den". Een andere vrouw zou haar kleinkind vermoord hebben. Zjj werd voor het begin van het proces terecht gesteld. Volgens de rechtbank had het op treden van de sekte in steden en dor pen rond Moskou ertoe geleid, dat een lid in twee jaar tjjd vier maal in een inrichting voor geesteszieken opgeno men moest worden en dat een ander lid zelfmoord had gepleegd. De rechtbank heeft voorts vastge steld. dat de leden van de gemeente voortdurend in contact stonden met „hun broeders overzee". Waarnemers in Moskou wezen er op, dat de Rus sische overheid zich zorgen maakt over de herleving van de protestantse sek ten in Rusland. DEN HAAG, 8 mei De commissie arbeidswetgeving van de Sociaal-Econo mische Raad heeft desgevraagd aan de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid geadviseerd de over gangsregeling voor zondagsarbeid in bioscopen met twee jaar te verlengen. Toen het werktijdenbesluit voor biosco pen in werking trad 1 juni 1958 werd bepaald dat werknemers van achttien Jaar en ouder dertien vrije zondagen per kalenderjaar zouden genieten, maar dat gedurende een overgangsperiode van drie jaar nadat het werktijdenbesluit van kracht zou zijn geworden, in plaats van een vrije zondag een extra-vrije dag mag worden gegeven. Het ruim drie eeuwen oude Zweedse schip „Vasa", dat, met vijfhonderd man aav als bekend, van de zeebodem opgehaald en naar Stockholm gesleept. Hier is he, schin 'nn hoi TFnZZl'rJ.'atJjt V-dok, waar het een beetje opgeknapt zal worden voor hettenttoSgZeM woïdl Alle soorten hardhout ruw of In bestek leverbaar N.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ STIELTJESSTRAAT 42 R'DAM EL 70767 A.NHEM, 8 mei In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in w Verkeershuis van de VYV aan net Stationsplein te Arnhem. De da- uers die nog nie* zjjn achterhaald, ver- „„ijnen met een buit van acht duizend gulden. Personeelslid, dat zondagmiddag rijn dienst begon ontdekte de ravage, de daders op zoek naar de geldkist ha_dden aangericht. Hij waarschuwde terstond zijn direc tie en de politie. De daders zjjn het ge- Douw binnengekomen na een ruit aan ue achterzijde var het gebouw te heb ben verwijderd. (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, 8 mei Ten aanzien van de met begrijpelijke grote spanning te- gemoetgeziene rede van president De Gaulle, die hedenavond, 8 mei, her denkingsdag van de overwinning van 1945, door de radio en televisie zal wor den uitgezonden, werd zaterdag verno men uit de omgeving van de president, dat het een uitvoerig en gedegen stuk zal zijn. De president hield zich zon dagmiddag nog onledig met de uitwer king van de thema's, terwijl in het stadion van Uulombes de ploegen van Sedan en van Nimes de finale uitvoch ten om de voetbalbeker van Frankrijk, hjj tvelk nationaal sportevenement de president zich dus moest laten verte genwoordigen door eerste minister De- bré. Men acht het voor de hand liggend dat generaal De Gaulle een terugblik zal werpen op het jongste bewogen ver leden en op het heden en dat hjj daaruit nog eens de nodige conclusies zal trek ken, maar men neemt ook aan dat hjj daarbji het accent vooral zal willen leg gen op de noodzaak van terugkeer tot ie voor een kind dat de Eerste Communie doet een cadeau zoekt, zou een grammofoon plaatje kunnen geven uit de serie „Bijbelse hoorspelen voor de jeugd" (N.V.Artone, Haarlem). Het zijn heel simpele gedramatiseerde vertel lingen, die ook voor jongere kinderen goed te volgen zijn. Uit ervaring kunnen wjj zeggen, dat zelfs kinderen van vjjf jaar er al aan dachtig naar luisteren, terwijl kinderen van een jaar of tien zich er nog niet n de mei-maand doen vele kinderen hun eerste H. Communie en daar om verschijnen er ook ieder jaar tegen deze tijd een aantal uitgaven, die speciaal voor die gelegenheid op de markt worden gebracht. Dit jaar gaat Lea Smulders aan de lezers van onze kinderrubriek zeer wei bekend vooraan. Niet minder dan drie boekjes zjjn in de afgelopen weken van haar verschenen. Het eerste is een communie-album, geïllustreerd door A. Sevenster en uit gegeven door de uitgeverij Helmond te Helmond. Het is een aardig ideetje. Het communicantje kan er alles over zijn eigen feest in schrijven. Er is zelfs een Ijjstje voor zjjn cadeautjes, een echt stukje receptie-boek en ruimte om foto's op te plakken. Bovendien heeft Lea Smulders enige stichtelijke verhaaltjes aan het geheel toegevoegd. Kortom, een aardige pretentieloze uitgave, die het wel doen zal. Het tweede boekje heet: „De verre reis van Josef en Judit". Het werd uit- fegeven door „Cantecleer Utrecht". Ook it is een heel aardig, zjj het simpel boekje, waarin Lea Smulders iets ver telt over twee kinderen, die met Mozes door de woestijn naar het beloofde land trokken. Het verhaal eindigt met een klein preekje, waarin de schrijf ster een gewaagd sprongetje onder neemt van woestünkindertjes naar tele- visiektjkertjes. Boek no. 3 is wat forser. Het is ook een uitgave van „Helmond" en meer als „cadeaufje" bedoeld. Onder de ti tel „Wij houden van elkaar" heeft Lea Smulders daarin een serie verhaaltjes, versjes en spelletjes samengebracht, die de meeste kinderen wel zullen aanspre ken. Vervolgens twee werkjes van Joha L. Torenbeek en Aat van Nie, beide van „Cantecleer" Utrecht. Het ene, getiteld „Brood van de Hemel" is een eenvou dige uitleg van Mis en communie, het andere een kerkboekje. Van beide be valt ons de tekst, de gekleurde tekenin gen van Torenbeek doen ons echter pjjn aan de ogen. Misschien echter dat an deren daar anders over oordelen. Tenslotte een nogal fors uitgegeven boek vol foto's over „Nico bezoekt de paus". De tekst is van niemand min der dan Daniel Rops, de foto's zjjn van Gérald Maurois en de uitgave werd verzorgd door het Centrum voor Acoly- then-actie, Brakkestein-Njjmegen. Het onderwerp is bepaald geslaagd. Een jongen die door ziekte een reisje naar Rome misloopt, schrijft een brief aan de paus (Pius XII) en wordt dan na zijn herstel door de paus persoonlijk voor een bezoek aan Rome plus een particu liere audiëntie uitgenodigd. Over dat bezoek vertellen tekst en foto's. Onze mening daarover is niet vleiend. Te mooi, te zoet en te romantisch. En wij houden helemaal niet van jongens, die hun hand nog vaster in die van mon seigneur drukken. ALB. W. te groot voor vinden. Hoewel in een begeleidende prospectus de plaatjes ook voor volwassenen worden^ aanbevolen, zjjn ze, ons inziens, al te kinderlijk voor een meer kritische luisteraar. In de toe lichting op de uitgave wordt ons ook gezegd, dat slechts een spaarzaam ge bruik is gemaakt van geluidseffecten, omdat de inhoud van het Bjjbelverhaa op de voorgrond moet staan. Maar de mogelijkheid het verhaal met geluiden te illustreren is zó beperkt benut dat men nauwelijks van hoorspelen kan spreken. De geluidseffecten zjjn soms ook nogal primitief; de verwende luis teraar naar radio-hoorspelen weet wat er tegenwoordig op dit gebied gepres teerd kan worden. Bovendien zou men aan een nog meer gedramatiseerde be werking de voorkeur geven; de ver telster, die voor de verbindende tekst zorgt, is wel erg veel aan het woord Maar dit zij dan kritische opmerkingen van een volwassene, wiens kinderen maar niet genoeg kunnen horen van deze plaatjes. De Bijbelse verhalen zijn op verant woorde wjjze samengevat en naverteld, en de lekespelers die de Bijbelse figu ren vertolken spreken hun teksten dui delijk, niet te snel en met gevoel voor hun rol. De omlijstende guitaarmuziek schept voor de kinderlijke luisteraar een „oosterse" sfeer. Van de drie plaatjes die ons ter be oordeling werden gestuurd, vonden wij bet „hoorspel" over „Mozes de pro feet" het aardigste en het hindert de kinderen niet, dat het geluid van het branden van het braambos weinig na tuurgetrouw klinkt. Misschien hebben zij meer fantasie om dergelijke techni sche volmaaktheden in hun geest aan te vullen. T aa ook het plaatje over „Adam en Eva" doet het bij de jeugd goed, terwijl de kleinen eveneens graag „Het Kerstverhaal" horen, dat een spel over „De Blijde Boodschap" bevat, en een over „De Wijzen uit het Oosten". Zulke geluiden als het sissen van de slang in het verhaal van de zondeval, het gieren van de wind door de wereld die nog woest en ledig" is en het huilen van de baby Mozes brengen de kleine luisteraars in verrukking, al vin den de groten die effecten misschien meer vermakelijk dan stichtend, zo als voor die groten de galmende stem van de Heer wellicht ook wat vreemd klinkt. Op de hoezen van de plaatjes staan kleurige afbeeldingen, die nogal wisse lend van kwaliteit zijn. De voorstelling van Eva met de appel is heel wat beter uitgevallen, dan die van de engel die aan de herders verschijnt. De prijs is bijzonder laag. Voor het geld dat men normaal voor een goed kope single betaalt, krijgt men een dub belzijdig plaatje, dat een speelduur heeft van een kwartier. H. Br. de burgervrede. Voor wat de allernaas te toekomst betreft zal het hoofdthema zijn, zo is de verwachting, de terug keer van de vrede in Algerije. Hij zal nog eens in het kort herhalen wat zijn Algerijnse politiek is, definitief de weg openleggen voor een zeer spoedige aan vang van het vredesgesprek met da FLN en, naar velen althans hopen, daarbij ook de woorden weten te vin- den die het gros van de Europese be volking in Algerije eindelijk zullen we ten te kalmeren en enigermate verzoe nen met de onvermijdelijke nieuwe toe komst van Algerije. Maar over ceze „wederwaardigheden" heen en ze reeds zo goed als afgedaan beschouwend, zou de president vooral de verdere Franse toekomst in ogen schouw nemen; hij zou daaraan het grootste deel van zijn rede wijden. „Le Monde" meent zelfs te weten, dat de president met een groot drie- of vijf jarenplan zal komen, ingrijpende struc tuurwijzigingen derhalve op politiek-eco- nomiseh en sociaal terrein. Voor wat het politieke aspect be treft, riist daarbij natuurlijk op de eerste plaats de vraag of men zal vernemen hoe De Gaulle zich de ver zekering denkt van de legitimiteit van het hoogste staatsgezag voor het geval hij zelf voortijdig, dat wil zeggen vóór beëindiging van zijn lopende mandaat komt te overlijden. Er is uiteraard in de grondwet het en a«der voorzien. Maar de president heeft reeds op zijn laat ste persconferentie te kennen gege ven, dat zekere wijzigingen dienaan gaande de opvolging op meer af doende wijze zouden kunnen regelen. Sindsdien heeft deze zaak wel een ietwat minder academisch karakter ge kregen. De wijzigingen waar het om ging en waarvan zich vooral de Unie van de Nieuwe Republiek voorstandster had getoond, behelsden: verkiezing van de president niet langer door een col lege van gekozen kiezers, maar recht streeks door het gehele electoraat met daaraan annex de in het leven roeping, naar het Amerikaanse voorbeeld, van een vice-president. De vice-president zou dan automatisch de president op volgen, zo aan diens mandaat voortijdig een einde kwam. Vraag is hierbij: Wat moet er dan worden van de post van eerste minis ter? Het Amerikaanse voorbeeld is, dat de president zijn eigen eerste minister is en de werkelijkheid in Frankrijk is reeds nu, dat De Gaulle in feite vol ledig het hoofd is van de executieve macht. Men is er, hoe dan ook, zeer nieuwsgierig naar of de president van avond althans erop zal zinspelen dat hij een wijziging van de huidige grondwet in bovenbedoelde zin aan de orde zal gaan stellen. Hetgeen dan overigens on middellijk, mede in verband met het vermaarde artikel 16 dat hem momen teel met „volmacht" bekleedt, een aan tal netelige procedurekwesties zal oproe pen. HOLLANDIA, 7 mei (ANP) Aan enige dorpshoofden in Ned. Nieuw Gui nea zjjn op de verjaardag van de ko ningin onderscheidingen toegekend (zil veren en bronzen ster) in verband met hun optreden tegen infiltranten, die in november hun gebied waren binnenge komen. Het zijn Frans Naimu, dorpshoofd van Omba in het district Etnabaai, die o.a. persoonlijk een infiltrant heeft ge vangen genomen, Bemadus Watum, dorpshoofd van Torobi in het district Misool (Kofiau-eilanden)Basthian Wa- ropen, dorpshoofd van Deer eveneens in het district Misool, Daud Kumuti van Omba in het district Etnabaai en Abram Naimu, dorpshoofd van Poto- way in West Mimika. UITHOORN, 6 mei Zaterdagmid dag is in het Zjjdelmeer het 2'/«-jartg zoontje van de familie Van der Jegt' Guenther verdronken. Het kind was i» een onbewaakt ogenblik achter het hui» van zjjn ouders in het water geraakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6