Israël biedt vrijgeleide voor twee gewezen nazi s Hartpatiënte doet aangrijpend relaas van executie in Pinsk HENSEN Schone schijn gaat verbleken in IJmond-adviescollege Heftige discussie in kring van Romeinse bij belgeleerden I Weinig goede resultaten van katholieke tennisclubs AMSTEL EN RAPIDÏTAS VEROVEREN TITEL ADO na zege over Tonegido op rand van kampioenschap PAUL VLAANDEREN de Cord well affaire a VERRASSING IN PROCES-EICHMANN KOSTUUMS Zeven Papoea's veroordeeld Leden van „leger van de- paradijsvogel Vijfdaagse werk week voor rijks personeel Vele tegenstellingen blootgelegd AANVAL OP PAUSELIJK BIJBELINSTITUUT Noordelijke mist' Handbal West A N acht wandeltocht was groot succes M. JANSEN Invoering op 1 juli a.s.? HAARLEM-A J AX VOOR DE BEKER VERGADERING OPNIEUW GESCHORST Jeugdige inbrekertjes in Zandvoort gepakt Lieven de Keymozaïek door burgemeester onthuld W.S.V. Onder Door DINSDAG 9 MEI 1961 PAGINA 2 JERUSALEM, 8 mei (Rtr., UPI) Gideon Hausner, de Isra ëlische openbare aanklager in het proces tegen de voormalige lui tenant-kolonel van de SS, Adolf Eichmann, heeft na de opening van de zitting van vandaag mee gedeeld, dat Israël bereid is vrij geleide te geven aan twee voor malige nazi's, die de verdediging als getuigen a décharge zou wil len horen. Het gaat hier om dr. Wilhelm Hoettl en Walter Hup- penkothen, die allebei SS-officier zijn geweest. In antwoord op een vraag van Eichmanns verdediger, dr. Servatius, verklaarde Haus ner, dat het vrijgeleide ook van kracht zal zijn, indien Hoettl en Huppenkothen verklaringen zou den afleggen, waarmee zij zich zelf belasten. Ondermijnende activiteiten VOOR DE BESTE BROMFIETS OVERHEMDEN v.a. 10.50 v.a 12.90 Voor herenmode natuurlijk PAARLAARSTEEG i de kring van Romeinse bij- belgeleerden heeft zich on langs een controverse voor gedaan, die Wijd en zijd de aan dacht heeft getrokken zowel door haar heftigheid als door haar deels klaarblijkelijke, deels ver moede, achtergronden. Juist om dat er tegen moet worden ge waakt, dat de 'zaak buiten haar werkelijke proporties wordt op geblazen, is het nuttig de voor naamste feiten te releveren. Wel ke zijn die feiten? Opgewonden Weerlegging Achtergronden Parkeerverbod op de Zuidboulevard in Zandvoort Dr. Hoettl heeft aan de Weense cor respondent van Reuter telefonisch mee gedeeld, dat hij niet van plan is naar Jerusalem te gaan om daar in het pro- ces-Eichmann te getuigen. Hy verklaar de niet te geloven, dat zijn getuigenis voor de verdediging van enige waarde zou kunnen zijn. „Bovendien heb ik het zo druk met mjjn werk, dat ik m(j de komende twee maanden niet naar Is raël kan begeven. Dat heb ik ook al aan dr. Servatius meegedeeld". In eerste instantie had de openbare aanklager geweigerd voormalige nazi's, die door de verdediging als getuigen a décharge worden opgeroepen, een vrij geleide te verschaffen. Deze ex-nazi's zouden bij het betreden van Israëlische bodem onmiddellijk worden gearres teerd en volgens de bepalingen van een in 1950 uitgevaardigde wet ter be straffing an nazi's en nazicollabora teurs worden berecht. Hausner verklaarde vanmorgen, dat hij rekening wil houden met de mening van de rechtbank, dat het in beginsel aanbeveling verdient getui gen persoonlijk te horen en niet te vol staan met het overleggen van door hen elders afgelegde verklaringen. Bovendien is van Hoettl en Huppen kothen niet bekend, dat zij misdaden tegen het Joodse volk hebben ge pleegd, aldus Gideon Hausner. De verdediger van Adolf Eichmann heeft een lijst met getuigen décharge (Advertentie) te kust en te keur. Vanaf 160.- tot 240.—. Ut Haarlem Zijlstraat 71^^, f 100 meter vanaf de Grote Markt I" HOLLANDIA, 8 mei (Reuter) De correspondent van de „Nieuw Guinea Koerie*" maakt vandaag melding van veroordeling tot gevangenisstraffen van zeven Papoea's door de magistraat te Sorong. Zij werden beschuldigd van het lidmaatschap van de „Tentara Tjenderawassl Tjendangan" (leger van de heldhaftige paradijsvogel), het- 6een door beklaagden werd erkend. leeds eerder, in april, zijn te Merauke vijftien leden van deze pro-Indonesl- ache organisatie veroordeeld. De aanvoerder van de afdeling te Sorong en een andere beklaagde wer den veroordeeld tot vier jaren gevan genisstraf, twee kregen drie jaren, twee twee jaren en de zevende kreeg zeven maanden. Zij zouden 'ch met name hebben schuldig gemaakt aan het verzamelen van gegevens en de voorbereiding voor een eventuele Indo nesische inval in Nieuw-Guinea. Onder andere zouden zij schetsen hebben ver vaardigd van het vliegveld te Biak en van de ligging van de Marinierskazer ne te Sorong. Hun activiteit werd ontdekt, toen in oktober 1960 de politie te Sorong een Papoea arresteerde wegens diefstal en er op hem een lidmaatschapsbewijs van de Tentara Tjenderawassi /erd gevon den. Een daarna in beslag genomen le denlijst bevatte 131 namen, voor het merendeel van inheemsen op het eiland Japen. overgelegd, waarop nóg acht namen voorkomen. Over deze acht anderen heeft Hausner vandaag niet gesproken. Het is niet duidelijk, of daaruit moet worden opgemaakt, dat zij geen vrijge leide zullen krjjgen. De eerste getuige, die vandaag aan het woord kwam, was mevrouw Liano Neumann, die in januari 1942 met 1500 andere Joden per trein van Wenen is overgebracht naar Riga. Onderweg zijn er ongeveer vijfhonderd doodgevroren. Nadat zij in verscheidene werkkampen had vertoefd, werd zij met 335 anderen in een Oostzeehaven op een schip ge zet. Dat schip werd door de Duitsers in volle zee in brand gestoken, juist toen er een ander schip met Joden in de buurt was. Mevrouw Neumann sprong overboord en wist het andere schip te bereiken, ofschoon zij door twee kogels in haar rechterarm was geraakt. Dat andere schip is tenslotte door de Engel sen bevrijd. Nadat Samuel Horowitz, een kleerma ker uit Polen, had verteld over de brandstichting in de synagoge van Ko lom en het doodschieten van alle be woners van het ghetto (hijzelf liet zich in een massagraf vallen, voordat hij door de kogels werd geraakt en wist zodoende te ontsnappen), werd me vrouw P.ivka Yoseilevka gehoord. Eigenlijk had zij vrijdag j.l. al moe ten getuigen, maar toen was zij door een lichte hartaanval getroffen. Zij vertelde over de verschrikkingen, die de Joodse bewoners van het Rus sische stadje Pinsk moesten doorstaan. De climax kwam op een morgen, toen de poorten van het ghetto open gingen en grote Duitse vrachtwagens binnen reden. Alle bewoners werden ingeladen. Wie geen plaats kon vinden, kreeg bevel achter de auto's aan te rennen. „Ik had mijn dochter op de arm en rende. Sommige moeders probeerden twee of drie kinderen te dragen en te gelijkertijd te rennen. Als zij vielen, werden zjj doodgeschoten. Toen we onze plaats van bestemming bereikt hadden, werden de mensen op de auto's uitgekleed. Mijn hele familie werd uitgekleed en in de rij gezet. We hoopten dat het alleen op marte lingen zou uitdraaien. „Er was een klein heuveltje, met aan de voet een loopgraaf. We kregen bevel naar de top van de heuvel te gaan en vier duivels schoten ons neer. Zij wa ren SS'ers. Zij waren afgezanten van de duivel en de engel des doods. „Op weg erheen zei mijn dochter: „Moeder, waarom laat u mij m'n sab- bathjurk dragen, we worden toch dood geschoten?" Bjj het graf zei ze: „Moe der, laten we wegrennen". Enkele jonge mensen probeerden weg te rennen en werden ter plaatse neergeschoten". „We verlangden naar het einde van dit gedoe. Het lijden van de kinderen was moeilijk. Wij wilden een eind aan hun marteling". „Wij waren al ontkleed en werden naar het graf gedreven. Mhn vader wilde zich niet uitkleden. Hij hield zijn onderkleding aan, maar de kleding werd van zijn lichaam gescheurd en hij werd doodgeschoten. Ze schoten mijn moeder dood. Zij schoten de moeder van mijn vader dood, die 80 jaar was, en zij droeg twee kinderen op haar ar men. Mijn jongere zuster wilde blijven leven. Zij ging naar de Duitsers en vroeg hun haar te sparen. De Duitsers schoten haar dood. De zuster van mijn vader werd ook doodgeschoten, met ba- bies in haar armen. Ten was het mijn beurt. Ik hield mijn kind in mijn armen. „Wie zal ik het eerst doodschieten", vroeg de Duitser. Ik antwoordde niet. Hij nam het kind uit mijn armen. Het kind huilde en werd doodgeschoten Hij richtte op mij. Ik greep mijn haar vast en draaide mijn hoofd om. Ik hoorde een schot maar bleef staan. Hij draaide mijn hoofd te rug en beval me te kijken. Hij schoot op me. Ik viel." Mevrouw Yoseilevska legde haar hand op de linkerzijde van haar hoofd, waar de Duitse kogel afgeschampt was. „Ik viel in het graf. Ik dacht: Mis schien ben ik niet in leven. Wat ik voel is misschien iets na de dood. Er vielen mensen bovenop me. Ik bewoog me en voelde dat ik leefde. Ik hoorde meer schoten en bad om een kogel die een eind zou maken aan mijn lijden." „Ik voelde dat ik stikte. Ik voelde dat ik in de richting van de bovenzijde klauwde. Ik voelde lijken of lichamen aan me trekken, me omlaag trekken. Met mijn laatste krachten kwam ik bo ven. Zoveel lichamen lagen daar. Niet allemaal dood, maar in hun stervens nood. Kinderen schreeuwden „moeder" of „vader". De rechtbank: „Waren de Duitsers er nog?" „Neen. "Ir vas niemand. Ik was zon der kleren en bedekt met bloed. Ik was gewond aan het hoofd. Ik kwam uit het graf en zocht naar myn dode meisje. Ik riep haar: „Merkele, Merkele". Maar alle kinderen waren bedekt met blo, 1 en ik vond mijn dochter niet terug". „Ik zag twee vrouwen staan. Ik vertelde ze wie ik was en toen hoor de ik een stem uit de berg lijken. Het was de stem van een vrouw die zei: (Advertentie) en 'n PERFECTE SERVICE naar Gen. Cronjéstraat 160 - Telef. 561Z5 Solex - Batavus - Magneet - H.M.W. - D.K.W. enz. DEN HAAG, 8 mei - De centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft in een heden ge houden vergadering geadviseerd de vyf- daagse werkw-.ek voor et Rijkspersoneel volledig 'n te voeren op 1 juli 1961. Dus tien maanden eerder dan aanvankelijk voorzien was. Minister Toxopeus zal zich hierover beraden. Aanstaande vrijdag zal de commissie opnieuw bijeenkomen. De minister zal dan de beslissing van de regering mededelen. „Help me, trek me eruit, ik leef". We trokken haar eruit. De stervende mensen hielden haar vast en beten haar". „We dachten erover hoe we konden ontsnappen. We waren daar de gehele nacht, luisterend naar de kreten en het geschreeuw. Toen zagen we Duitsers. Zjj bevalen dat alle lijken met schoppen op een hoop moesten worden gelegd. Er waren nog velen in leven. „Kinderen stonden van tussen de lichamen op en ik zat op een veldje met de kinderen. De Duitsers kwamen en doodden de kinderen, die toch al bijna dood waren, maar bij mi) kwamen ze niet. De vrouw van Torhenberg de vrouw die we uit het graf getrokken hadden werd opnieuw neergescho ten. Toen gingen de Duitsers weg. „Wij waren met ons vieren en we gin gen naar de top van het graf. Wij waren jaloers op hen die al dood waren. Ik bad om de dood. „Ik bleef daar drie da gen en nachten op het graf uitgestrekt liggen. Toen kwamen enkele Duitse her ders, die hun koeien het veld in dreven. Ze gooiden stenen naar me. Ze wisten niet of ik dood was of waanzinnig. Er kwam een boer voorbij, die me delijden met me had. Hij gaf me eten en hielp me op weg naar een groep Jo den in het bos. Daar bleef ik tot het eind van de oorlog". Mevrouw Yoseilevska bette haar ogen met haar zakdoek. Er viel een lange stilte. De president van de rechtbank,. Mosje Landau, wendde zich tot de verdediger en zei: „Wenst u kruisverhoor?" Dr. Servatius kwam langzaam over eind en antwoordde: „geen vragen". Advertentie no - Iron - sanfor een pracht collectie wit - grij's - beige Ton-Sur-Ton en gestreept ankiets en zelfbinders moderne tinten en dessins In de achtste finale in de strijd om de K.N.V.B.-beker komen Haarlem en Ajax tegen elkaar in het strijdperk. In onderling overleg is besloten deze wed strijd te spelen op donderdagavond 25 mei op het terrein van Haarlem. Voor de Haarlemse voetballiefhebbers, die verstoken zijn van ere-divisie-voetbal, een buitenkansje nu het roemruchte Ajax z'n opwachting in de Spaamestad komt maken. VELSEN, 9 mei Na veertien da gen van bezinking is het adviescollege voor het IJmondgebied er gisteravond ondanks vijf en een half uur vergade ren niet in geslaagd het einde van de agenda te bereiken. Om één uur werd de vergadering opnieuw geschorst, na dat de leden van het adviescollege en nu alle leden van het dagelijks bestuur zich door de tweede ronde hadden ge werkt. Er komt in de volgende verga dering nog een derde ronde en daarna zullen, hoe dan ook, de rekeningen en begrotingen nog moeten worden vast gesteld. Voordien zullen echter alle le den van de gemeenteraden van Velsen, Beverwijk en Heemskerk vertrouwelijk kennis kunnen nemen van alle notulen van de vergaderingen van het dagelijks bestuur en waarschijnlijk zal de voor zitter ook eerst nog contact hebben met de fractievoorzitters, bijgestaan door een of twee andere leden van iedere fractie. De U.T.S.-kwestie vormde ook nu weer de hoofdschotel van de debatten, ondanks de suggestie van de voorzit ter, burgemeester mr. J. Chr. Bühr- mann van Velsen om deze zaak slechts als één facet in het complex van vraag stukken te willen bezien. Maar toen daarna de leden van het dagelijks be stuur aan het woord kwamen, was toch wel het belangrijkste, dat van de scho ne schijn, door velen lange tijd opge houden, niet veel meer overbleef. De tegenstellingen kwamen duidelijk naar voren en op deze wijze kreeg ook het talrijke publiek al enig inzicht in het beeld, dat ongetwijfeld voor de raadsle den uit de notulen zal blijken: Aan sa menwerking heeft het in belangrijke mate, zo niet geheel ontbroken. Er is In het theologische tijdschrift „Di- vinitas" heeft mgr. Antonino Romeo, die o.m. een ambtelijke functie be kleedt bi) de Congregatie van de Stu diën en Universiteiten, een lang en opzienbarend artikel geschreven, ge titeld „De encycliek Divino Afflante Spiritu en de nieuwe opinies". „Divi- nitas" is een uitgave van de z.g. Pauselijke Romeinse Theologische Academie, zijnde een genootschap van geleerden, die behoren tot de kring van de Lateraanse Universiteit. Het tijdschrift, dat formeel afkom stig is van genoemde groep theologen, wordt, blijkens officiële gegevens, door de Lateraanse Universiteit als iets van haar zelf beschouwd. Het op zienbarende van mgr. Romeo's arti kel was gelegen in de felheid waar mee de schrijver zich keerde tegen enige nieuwe, en ook enige niet meer zo nieuwe, inzichten op het stuk der bijbelexegese. De denunciërende mid delen van verdachtmaking en verket tering werden in een niet door hel derheid uitmuntend betoog toegepast met name jegens enkele geleerden van het Pauselijke Btjbelinstituut, dat onder leiding staat van jezuïeten en waarvan o.a. de huidige kardinaal Bea rector is geweest. Een van de hoogleraren van dit Bij belinstituut, de Spanjaard Luis Alonso Schökel S.J., had in september vorig jaar in het gezaghebbende jezuïtische tijdschrift „Civil t& Cattolica" een uit eenzetting gegeven van de nieuwe we gen welke de bijbelexegese in overeen stemming met de encycliek „Afflante Spiritu" van Pius XII gaandeweg was gaan inslaan. Zijn doel was er mede op gericht, een merkbare verontrusting over het doorbreken van nieuwe inzich ten weg te nemen door aan te tonen dat deze overeenstemmen met de richtlij nen van het hoogste kerkelijke gezag. Mgr. Romeo, die met name storm liep tegen dit artikel van prof. Alonso Schökel en voorts tegen een in 1959 op het Paduaanse bijbelcongres gehou den rede van prof. Zerwick S.J., even eens hoogleraar aan het Bijbelinstituut, probeerde in zijn verhandeling in „Di- vinitas" aan te tonen, dat paus Pius XII niet een zodanige vernieuwing in de bijbelexegese heeft beoogd als thans door de „nieuwlichters" wordt nage streefd. Over de hoofden van beide ge leerden heen richtte hij zich in opge wonden termen tegen allerhand ver- nieuwingstendenzen, zoals die met na me in het door de jezuïeten geleide Pauselijke Bijbelinstituut zouden leven, en schrok niet terug voor de krachtige bewering, dat jonge geestelijken, die voor hun biblistische opleiding aan dit instituut worden toevertrouwd, het ge vaar lopen te worden „bedorven". Hy gewaagde van een „internationale sa menzwering tegen het oude geloof" en werkte met kwalificaties ais „tegen standers van traditie en leergezag" en „vijanden van het geloof". Beschuldi gend wees zijn vinger naar „mensen die houden dat °r een dubbele bijbelse waar heid is: één voor de eenvoudigen en één voor de verlichten". Het zich begrijpelijkerwijs gekwetst voelende Bijbelinstituut heeft daarna by monde van zyn huidige rector, de Zwit ser prof. Ernest Vogt S.J., amende ho norable gevraagd van het tydschrift „Divinitas", doch moest, daar geen ge hoor vindend, overgaan tot een weer legging van mgr. Romeo's aanval in het eigen tydschrift „Verbum Domini". Deze in het Latijn gestelde puntsgewijs opgebouwde weerlegging, bevatte de kenmerkende constatering, dat mgr. Romeo een „literair genre toepast, dat vroeger weliswaar druk beoefend werd doch tegenwoordig in het theologisch kamp zeer zeldzaam is geworden". Daarnaast gaf hetBybelinstituut in klei ne kring verspreiding aan een uitvoe riger, in het Italiaans gesteld schrij ven, dat was gericht aan de hoofdre dacteur van „Divinitas", tevens rector van de Lateraanse Universiteit, mgr. Piolanti, in welk schryven andermaal de onheusheid van mgr. Romeo's aan val en diens vergissingen in het licht werden gesteld. Op dat ogenblik werd op last van de hoogste kerkeiyke leiding de polemiek' 6topgezet, naar men mag aannemen we gens het onverkwikkeiyke aspect ervan. Naar verluidt is mgr. Piolanti ter ver antwoording geroepen, omdat onder diens verantwoordelijkheid het impe- tueuze stuk van mgr. Romeo was ge- plaatst, In ieder ge va' is het betrokken nummer van „Divinitas" uit de circula tie genomen. Tot zover de belangrijkste feiten. Is de polemiek der bybelkundigen een symptoom van een bredere controverse tussen twee pauselijke universiteiten, de eeuwenoude Gregoriana, waarvan het Pauseiyke Bybelinstituut een nevenin stelling is, aan de ene kant en de Late raanse Universiteit aan de andere kant? Het wordt wel beweerd. Maar, zonder dat zulk een controverse behoeft te wor den ontkend, ïykt de onderhavige aan val op het Bybelinstituut eerder een uiting van een sinds jaren bestaande wéerstand van bepaalde kringen jegens dit instituut, welke weerstand weer te verklaren zou zyn uit algemene menta- liteitsverschillen. Het Lateranense is nog maar sedert kort tot universiteit verheven door paus Joannes XXIII, die er zelf student en gedurende korte tyd professor is geweest. Het heeft voor al bekendheid om zyn juridische oplei ding en wordt geleid door wereldpries- ters, wier inzichten minder door voor uitstrevendheid gekenmerkt worden dan door Romeinse behoudzucht. Aan liet Bybelinstituut en aan de Gregoriaanse Universiteit, beid door jezuïeten ge leid, is meer openheid jegens moderne opvattingen en meer bereidheid tot het benutten van de verworvenheden der profane wetenschappen. Mgr. Romeo's gevoelsgeladen verzet Is vooral symptomatisch voor een zeke re beduchtheid voor de uit noordelijker regionen overwaaiende nieuwe inzich ten op het gebied van theologie en bij belexegese („noordelijke mist in verge lijking met de Latijns-Griekse helderheid zoals mgr. Romeo het gelieft te formu leren). De toon en de stijl van de reac ties waarvoor de psychologie haar eigen verklaring zal hebben brengen onwillekeurig (1e kwalificatie „integra- iisme" te binnen. Vakgenoten verbazen zich er overi gens over, dat het juist zulke gematigd progressieve figuren als Pf°f- Alonso Schökel en prof. Zerwick zijn, waarover mgr. Romeo de fiolen van zyn toorn heeft uitgegoten. Zy verbazen zich er eveneens over, dat mgr. Piolanti, zoals gezegd de leider van het tydschrift „Di vinitas", mgr. Romeo's artikel heeft la ten passeren ook al is men zich ervan bewust dat „Divinitas" over het algemeen niet uitmunt door progressi viteit, getuige byvoorbeeld een in nega tieve toonaard gesteld speciaal num mer, gewijd aan Teilhard de Chardin. Met dezelfde reserve waarmee over een controverse tussen de beide pau- seiyke universiteiten als zodanig moet worden gesproken, dient men de be trokkenheid te beschouwen van be paalde kringen uit het kerkelijke be stuur bij deze affaire. Zo betekent het feit, dat mgr. Piolanti consultor is van de Congregatie van het Officie en dat mgr. Romeo een ambt bekleedt by de Congregatie der Studiën nog niet dit hun gedrag exempu.risch zou zijn voor de in die kringen heersende op vattingen. En in ieder geval schijnt één ding wel boven twyfel te staan: dat het hoogste kerkeiyke gezag de aanval en zijn ge volgen ongaarne heeft gezien. In het zicht van het algemeen concilie is er inderdaad behoefte aan meer redelyk- heid en door christelijke liefde en ver draagzaamheid geïnspireerde stijl dan waarvan de aanval op het Bybelinsti tuut blijk heeft gegeven. alleen een samen spreken geweest. By de bestudering van de notulen zullen de raadsleden der drie gemeen ten tevens komen tot een afwegen van de vier mogelijkheden, die burgemees ter Bührmann heeft genoemd: a) Het IJmond-adviescollege opheffen, wat naar zyn mening de meest oprechte conclusie zou zyn; b) Doorgaan zoals nu, maar dan bedriegt men zichzelf; c) Artikel 2 van de regeling nader uit werken, zodat daarin met name de za ken worden aangewezen, die eerst in het adviescollege zouden moeten wor den gebracht, alvorens er in eigen ge meenteraad over te beslissen; d) De wettelyke regeling van een overkoe pelend orgaan, dat wettelyke besluiten kan nemen, maar dat houdt in een prys geven van een gedeelte van de gemeentelyke autonomie. ZANDVOORT, 9 mei Toen de strandexploitant W. Drayer zich 's avonds naar zijn consumptietent op het strand begaf, zag hy een jongen weg lopen een tweede knaap hield zich nog by de tent op. Drayer constateerde dat in zyn tent was ingebroken. Hy greep de nog onder zyn bereik zijnde knaap in de kraag en bracht hem naar het poli tiebureau. Later wist hy ook diens ka meraad in het dorp op te sporen. Het bleken te zijn de 19-jarige R.G.O. en de 17-jarige U.C.K. uit Völlinghau- sen (L>)zij hadden snoepgoed en geld uit de tent ontvreemd. Het bleek dat de jongens vrijwel zonder geld de grens waren over gekomen en in ons land een rooftocht maakten. Zy zyn ter beschik king van de justitie gesteld. ZANDVOORT, 9 mei De wnd. Korpschef van politie te Zandvoort ves tigt er de aandacht op, dat het parkeer verbod voor de Zuid-Boulevard weer van kracht is geworden. De politie zal genoopt zyn tegen overtreding van dit verbod proces-verbaal op te maken. H'\ARLEM, 8 mei —In de tenniscom- petitie hebben de katholieke clubs zondag weinig posiüefs bereikt. Bas tione ontmoette Paraat 2, een ernstige kandidaat voor de titel, en verloor met 7-1. Alleen Yvonnen Taverne boekte een zege. TC Velsen moest tegen DDV 9 met een 4-3 achterstand de strijd sta ken. HBC bleef ongeslagen tegen Ten nessee 2, maar moest genoegen nemen met een gelijkspel, 4-4. Alliance leed een kleine nederlaag tegen Groenendaal 6, 5-3. Eerste klasse: Haarl. LTCAlta, 10-1, FestinaGLTB, 6-5. Overgangsklasse A: Groen Geel Haar lem—LTC 2 3-6. Overgangsklasse B: InsideDash 3, 5-3, Hilverheide 3Brederode 3-5, TC HeemstedeBaarnse LTC 6-2, Room burgHoogerheide 6-2, Joy 2TC Bloe- mendaal 5-3. Tweede klasse: WOCKennemerland 2 3-5, Groenendaal 2Inside 2 3-5, KZTV Groenendaal 4-4, DDV 5TC Zand voort 3-5, Dash 4TC Heemstede 2 4-4, Brederode 2TOZ 2 7-1, Haarl. LTC 3 Joy 4 6-2, LTC Bloemendaal 2DDV 6 2-6, De MeentFestina 4 3-5, Jatiloo —TC WW 2-6. Derde klasse: TC VelsenDDV 9 3- 4 n.u.g., TC Heemstede 4Inside 4 0-8, TC Zandvoort 2—NWTL 2 8-0, LTC Bloe mendaal 4Shell 3 5-3, Groenendaal 3 De Aemstelspelers 3 5-3, Gloria 2 WOC 2 4-4, ScoreKennemerlyceum 2-6, BastioneParaat 2 1-7, Teylingen LTC Bloemendaal 3 5-3, TV Heemste de 3Oud Wassenaar 5 2-6. Vierde klasse: TC Heemstede 6Duin- lust 6-2, Brederode 5TC Zandvoort 4 1-7, DEM 2—Groenendaal 4 5-3, TC WW 4Jatiloo 2 8-0, Brederode 4Esso SC 2 7-1, TC WW 8—Haarl. LTC 4 3-5, TC WW 7Brederode 3 4-4, de Metselaars 9Groenendaal 5 4-4, Tennessee 2HBC 4-4, Lucky Strike 6TC Heemstede 5 2-6, TC Zandvoort 3—Ace 2 8-0, WOC 3-De Aëronauten 3 3-5, Oranje TC 8 WOC 4 8-0. an onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 8 mei iVee ploegen hebben afgelopen weekeinde in de hand balcompetitie van het district West A Je vlag feestelijk in top kunnen hijsen. In de eerste klas dames werd Amstel de gelukkige, doordat het zjjn laatste wed strijd tegen JHC uiteraard in volle winst omzette. Bij de heren eerste klas) heeft Rapldltas tenslotte getoond over de langste adem te beschikken in de hardnekkige race met Sport Vereent. ir-iditas wees UD terug en kon later tot zijn grote vreugde vernemen dat Sport Vereent nota bene by WVGV het loodje had gelegd. Voor ADO was het in de tweede klas B dames een ongemeen prettige dag. Zelf veroverde de Heemskerkse ploeg het volle pond op Tonegido, terwyi lijst aanvoerder VZV een verrassende neder laag leed tegen De Volewijckc -s. Het reeds tot degradatie uit de eerste klas dames gedoemde JHC heeft, gelijk mocht worden verwacht, geen kans Se- zien de kampioensillusies van W nel te verstoren. Laatstgenoemde veroverde de titel met een zege van 08. Vriendschap deed een laatste vergeefse poging alsnog een greep naar de krans te doen door AVA met 4—1 terug te wijzen en Sapitta reikte na spannende strijd tegen De Blinkert niet verder dan een gelijk spel; 4_4. Voorts rekende Atleta met Spirit af (41). De stand: Amste) Vr. schap Sagitta Blinkert 14 21 13 18 14 18 12 15 Atleta Spirit AVA JHC 12 14 14 11 12 6 13 1 Reeds in de tweede minuut keek ADO (tweede klas B) in de strijd te gen Tonegido tegen een achterstand van 01 aan. Allengs kwam de Heems kerkse ploeg beter op toeren, wat re sulteerde in een ruststand van 21. Hoewel de defensie van Tonegido goed op dreef was kon zy niet verhinderen dat ADO tenslotte met 42 zegevie rend de kleedkamer opzocht. Uitgerekend op het meest kritieke ogenblik r-'eft VZV zijn theoretische kans op het behalen van de hoogste eer verspeeld door een nederlaag van 43 bij De Volewijckers. Dit resultaat deed overigens niets af aan het feit, dat ADO zich door het winnen van zijn laatste wedstrijd kampioen kan noemen. Het wisselvallige SEW streek weer eer-, twee punten op ten koste van SDW (3—2) en DWS behield zijn theoretische titelkans door ternauwernood met 28 over Con Brio te zegevieren, dat overigens toch reeds reddeloos was verloren. Hier luidt de stand nu: ADO VZV DWS SEW 13 20 14 19 12 17 12 15 Volew. SDW Tonegido Con Brio 14 13 12 8 11 7 12 1 Na spannende stryd is de beslissing in de eerste klas heren wat betreft de „toe wijzing" van het kampioenschap geval len ten gunste van Rapiditas, dat afge lopen weekeinde op eigen terrein bezoek kreeg van UD, geen enkel risico nam en met een score van 96 aan het langste eind trok. Niemand bij Rapiditas durfde er op hopen dat hekkensluiter WVGV tegen Sport Vereent voor een surprise eerste orde zou zorgen. Maar, WVGV weerde zich tot het uiterste en smaakte zowaar het genoegen, de Utrechters met een nederlaag af te schepen: 86. Des te meer een opmerke lijke uitslag, omdat de .vinnaar reeds kansloos was, alsnog de laatste plaats over te doen. Ook Aalsmeer 2 sloot het seizoen waardig af door IJmond met 106 terug te wijzen. Verder toonde AHC zich iets doortastender dan Unitas (9—5). Rapiditas Sp. Vereent IJmond Unitas 14 19 13 16 14 !6 13 14 AHC UD Aalsmeer 2 WVGV 14 14 14 10 14 12 14 9 Overige uitslagen: Dames tweede klas A: AttilaLaren 30, Niloc 2HHC 48, TavenuBlauw Wit 12. Heren tweede klas A: AttilaLaren 204, Ni- loc 2Concordia 85, SSVUOlympia 119, AmersfoortTonido 1115. Twee de klas B: ZeeburgVriendschap 77, AchillesArma 910. LyndenZand- voortmeeuwen 10—3. Oranje '57—BHC 5—13. Vijfde klasse: Duinlust 2DEM 4 uit- festeld, MarquetteHBC 4 6-2, Joy 7 C Velsen 2 uitgesteld; HBC 3Kenne- merlyceum3 2-6, Alliance 2—Bastione 4 0-8, Groenendaal 6Alliance 5-3, HBC 2WOG 6 8-0, Kennemerlyceum 2LTC Bloemendaal 5 4-4, Bastione 3Excel sior 3 2-6, Unicum 5TC Heemstede 8 3-5, Jatiloo 3Score 2 8-0, LTC Bloe mendaal 6—TC Heemstede 7 3-5. HAARLEM, 9 mei Mr. O. p. P> M. Cremers heeft gisteren een mozaïek, voorstellend de bouwmeester Lieven da Key in de school voor individueel lager technisch onderwijs, de Lieven de Key- school aan de Schoterstraat, onthuld. Het mozaïek is naar een ontwerp van de handenarbeidleraar van de school de heer A. M. Schalkx vervaardigd door alle leraren tezamen. Mr. Cre* mers noemde het mozaïek een monu ment van samenwerking van het lera rencorps en een monument van frisheid, de frisheid van de school. Hy zei, dat de Lieven de Keyschool een school is, waarop het gemeentebestuur zeer trots 18. De directeur van de school, de heer W. J. M. van Doorn betreurde het, dat wethouder D. J. A. Geluk niet aanwe zig was, want hy bewaarde zeer pret tige herinneringen aan de overdracht van de klim- en klauterboerdery, die leerlingen van zyn school op het ge meentelijk buitencentrum „Het Wissel- seveld" te Epe, hadden gebouwd. De heren Geluk en Schippers hadden des avonds een feesttaart aangesneden en aan de jongens rondgedeeld. Daardoor hadden zij een aangename indruk ach tergelaten. Hy vroeg de burgemeester zijn dank aan de heer Geluk over to brengen. De heer Van Doorn legde uit, dat het mozaïek in een stalen stramien was gevat. Dat is echter tydelyk, want het ligt in de bedoeling, dat de tegels in één van de muren van de toekomsti ge nieuwe school gemetseld worden. HAARLEM, 9 mei - De jaarlijkse 60 km nachtwandeltocht van de w s.v. „Onder Door" welke gedurende het afgelopen weekeinde voor de zesde maal vanuit Haarlem werd gehouden, is een groot succes geworden. Niet minder dan 124 lange-afstand en snel wandelaars uit alle delen van Neder land verschenen aan de start, hetgeen voor een wandeltocht over deze afstand een unicum mag worden genoemd. 117 deelnemers slaagden erin de zware tocht in goede conditie te volbrengen. Opmerkelijk was voorts de grote decl- neme van wandelaars en atleten uit Haarlem en de Bollenstreek. Hieruit valt de verheugende conclusie te trek ken, dat vele wandelaars in deze streek het verkrijgen van een medaille of lauwertak nog onafscheidelijk ver bonden achten aan het verrichten van een sportieve prestatie, welk stand punt in wandefsportkringen helaas nog niet algemeen genoemd mag worden. Het bestuur van de w.s.v. „Onder Door" wil nu trachten alle prestatie- wandelaars in Haarlem en de Bloem bollenstreek in één organisch verband te verenigen. De w.s.v. „Onder Door" zal daartoe worden gereorganiseerd tot een vereniging, waarvan de speci ale doelstelling is: Het beoefenen en bevorderen van wandelsport op de lange afstand en van wedstrijd-wandel sport op alle afstanden. Hiertoe zullen de volgende middelen worden aange wend: Het organiseren van lange- afstand wandeltochten, tempo-prestatie tochten en snelwandelwedstrijden; het deelnemen aan overeenkomstige eve nementen in binnen- en buitenland; het houden van trainings-samenkomsten op een geschikt terrein in de omgeving; het uitgeven van een maandelijks ver- enigings-orgaan. Wandelaars, woonachtig in de om geving van Haarlem en de Bollen streek, welke zich by de aldus ge reorganiseerde vereniging wensen aan te sluiten, kunnen zich opgeven bij: F. P. van den Berg, Zilkerduinweg 317 De Zilk, J. Doets, Duvenvoordestraat 102, Haarlem, tel. 02500-10812. VLA4NDWEN KEERT TERUG TE NORTHB0R0UGH, VERTEL EENS, BOWEN- AIS) "M VAN MARIE" VER ONGELUKT WASZOU DAT EEN GROTE SCHADEPOST WEEST STUURT cur WES ONDERHOUD OPBRENGT GOED VERZEKERD DUS.ONTDEK WAT JE KUNT OVER DIT ENTHOUSIASME VOOR CORDWELL AANDELEN... HET IS MARGARET TOLLY MANOR GREEN 2d, NORtHBOROUGH. BOWEN VRAGEN OC HEEFT ZOVEEL VLIEGUREN DAT HET LOGBOEK een BAARD COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE - HEEFT—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2