Duitse matroos van Villem Barendsz gehaald FINSE PRESIDENT IN LONDEN Tekort aan baksteen werkt remmend op bouw Veertig Ambonezen keren terug naar Indonesië Verdeeldheid in Kamer bij behandeling Boswet blijkt zeer geslaagd PAUL VLAANDEREN en de Cordwel! affaire L PRINSES PAOLA FILMT H. BLOEDPROCESSIE IN BRUGGE MOEDERDAG JJit zelfverdediging gehandeld Jongeman gepakt na zedendelict Hoge Raad ver wijst zaak naar Arnhem Honderd miljoen stenen te weinig Bij slagen van experiment volgen nog 260 van de „Siwalette-groep Moordpartij op missiepost Bevoegdheden van gemeenten en van eigenaren in het geding Opzet van Sint-Melaniawerk Achtste lustrum van vrouwelijk lekenapostolaat voor missie Zuid-Afrikanen bij vechtpartij gedood Zes jaar voor poging tot moord Tegen autohandelaar drie jaar geëist Subsidie voor vierde were ld muziekconcours Moordzaak Blonde Ali y, Betere regeling van schadevergoeding gevraagd Kinderherstellingsoord gesloten wegens bezuiniging WOENSDAG 10 MET 1961 PAGINA 2 Rechtbank Arnhem PARAPLU - TAS of REISTAS KLEIN LEDERWAREN In de Congo „My fair lady" in Heerlen Achttien voorstellingen Prijsvraag Rotterdamse Beiaardcommissie ROEPINGENDAG AMSTERDAM, 9 mei Gisteren is aan boord van de walvisvaarder „Wil lem Barendsz" die 's ochtend in de Rotterdamse haven van een tocht naar de Zuidelijke IJszee was teruggekeerd, aangehouden de 25-jarige Duitse ma troos S„ die wordtt tverdacht van dood slag op of van zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend van de 39- jarige Zuid-Afrikaner R. Mattheuws. In verband hiermee bevonden zich gisteren eveneens voor een onderzoek aan boord de Amsterdamse officier van justitie mr. J. J. Abspoel en de groepscommandant der recherchegroep zeehaven Amsterdam der rijkspolitie te water, adjudant G. H. Dolman. De Duitser, die is ingesloten in het hoofd bureau van politie in Amsterdam, zal voor de rechtercommissaris worden geleld. Matthews werd gedood tijdens een vechtpartij tussen hem en de Duitser op 9 april van dit jaar aan boord van de jager A.M.7 in de Zuidelijke IJszee, 170 km. van Kaapstad, waar de „Wil lem Barendsz", geassisteerd door een aantal jagers, op de walvisvangst was. De bemanning van de A.M. 7 be stond uit vele nationaliteiten. Matthews bleek, zoals volgens de heer Dolman uit het onderzoek is komen vast te staan, een wrok tegen de Duitser te hebben, hetgeen hij uitte door deze voortdurend te beledigen en met wur ging te dreigen. Op de bewuste dag had de Duitser zich bij de kapitein be- ROTTERDAM, 8 mei De politie heeft een 22-jarige man gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan een zedenmisdrijf met een veertienjarig meisje. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. De man bood het meisje vorige week aan haar met zijn motor naar huis te brengen. Maar hij reed met haar in de richting van Hoek van Holland en pleegde op een afgelegen plaats het misdrijf. Later bracht hij haar naar huis terug. De politie kon na veel moeite de motorfiets, waarvan het meisje zich niet hrt kenteken herinnerde opsporen. De man werd kort daarna in zijn woning aangehouden. ROTTERDAM, 9 mei De Rotter damse rechtbank heeft vanmorgen een 38-jarige wasser-kelner uit Rotterdam wegens een poging tot moord op zjjn ex-echtgenote veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar, met aftrek, en ter beschikkingstelling van de rege ring. In het vonnis werd overwogen dat verdachte reeds eerder voor een derge lijk feit was veroordeeld en daarbij eveneens ter beschikking van de rege ring was gesteld. Er was acht jaar gevangenisstraf met terbeschikkingstelling tegen hem geeist, omdat hij in oktober jl in een café op zijn voormalige vrouw had ge schoten. Zij was onder de tapkast weg gevlucht en werd niet gewond. Maar twee andere personen, bezoekers van de bar, werden vrij ernstig geraakt door kogels. ARNHEM, 9 mei De officier van justitie bij de rechtbank mr. J. van IJsendoom, heeft vandaag drie jaar ge vangenisstraf met aftrek en voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de re gering geëist tegen een 28-jarige ex- autohandelaar, die wordt verdacht van oplichting van een bejaarde weduwe voor 28.000 gulden en van nog enke le andere personen. Volgens de offi cier zou hu totaal bijna 40.000 gulden door middel van het vertellen van on ware verhalen hebben geincasseerd. Verdachte is ook betrokken geweest bij een fraude met huurauto's. Hier door is hij op 3 juni 1958 door de recht bank veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Eind 1959 werd hij voor waardelijk in vrijheid gesteld. Tot de voorwaarden behoorde, dat hij onder geen beding meer in de handel mocht gaan. Niettemin begon hij een handel tje in tweedehands auto's met van de weduwe geleend geld. KERKRADE, 10 mei De begroting voor het vierde wereldmuziekconcours in 1962 geeft een nadelig saldo te zien van rond f 78.000.- Bij eventuele tegen werkende factoren kan dit tekort nog oplopen tot een ton. In verband hier mee heeft het stichtingsbestuur van het wereldmuziekconcours Kerkrade van het rijk en de provincie Limburg een primair garantiesubsidie gevraagd van elk f 18.000.- en van de gemeente f 41.750.- en een secundair garantiesub sidie van f 7400.- voor elk van de drie subsidiërende instanties. Bij de twee eerste concoursen be hoefden de garantiesubsidies niet te worden aangesproken bij het derde (in 1958) wel. Gedeputeerde staten van Limburg stellen thans aan provinciale staten voor inderdaad een garantiesubsidie te verlenen. Zij maken evenwel bezwaar tegen het feit, dat het provinciale sub sidiebedrag even groot is als dat van hef rijk en derhalve stellen zij voor slechts drie vijfd< gedeelte van het rijkssubsidie door de provincie toe te kennen. Voorts stellen gedeputeerde staten voor aan de provinciale V.V.V. een sub sidie van 20.000.- (voorheen f 10.000.-) te verlenen ten behoeve van meer toe ristische propaganda. Het toeristenver keer betekent voor Limburg, aldus de toelichting, een belangrijke bron van inkomsten, daar hiermee per jaar een bedrag van ruim honderd miljoen gul den gemoeid is. Tenslotte stelt het college voor een subsidieregeling in het leven te roepen ten behoeve van de bouw van gemeen schapshuizen, jeugdgebouwen en sport- voorzieningen met een maximum van f 10.000.- per objec' voor de gehele pro vincie en niet zoal*- tot nu toe alleen maar voor de zgn ontwikkelingsgebie den. klaagd over het feit dat Matthews hem gedreigd had te zullen doden. Nadien was hy naar zijn hut gegaan, waar heen Matthews hem volgde. Hij mishan delde de Duitser en schopte en sloeg hem en probeerde hem de keel dicht te knijpen. De Duitser, die bijna stikte, nam teneinde raad zijn mes en stak hiermee de Zuidafrikaner enige malen in de rug. Deze overleed kort hierna. Het stofffelijk overschot en de dader werden aan boord van de „Willem Ba rendsz" overgebracht. Daar con stateerden twee scheepsartsen dat de Duitser sporen van wurging aan de hals had. Ook had hij kneuzingen opgelo pen aan zijn linkerzijde. In verband hiermede moest hij enige dagen in het scheepshospitaal worden verpleegd. Het stoffelijk overschot van Matthew werd in Kaapstad begraven. De politie aldaar was echter niet be voegd stappen tegen de Duitser te on dernemen omdat net misdrijf buiten de territoriale wateren was gepleegd. Hij zal daarom eventueel in Nederland moeten worden berecht. De verslagene stond bekend als een onaangenaam re calcitrant mens, die steeds'wilde vech ten. DEN HAAG, 9 mei De Hoge Raad heeft arrest gewezen in de moordzaak op „Blonde Ali". Zy werd in de nacht van 80 op 31 januari 1960 in haar woon schip te Utrecht door wurging van het leven beroofd. Het arrest van het ge rechtshof te Amsterdam, waarbij de verdachte, een chauffeur uit Utrecht, tot 8 jaar gevangenisstraf met daarna ter beschikkingstelling van de rege ring, was veroordeeld, werd door de Hoge Raad vernietigd. De zaak werd verwezen naar hef gerechtshof te Arnhem. De door het gerechtshof gebezigde bewezenverklaring zegt, dat verdachte heeft „geweten" dan wel heeft „begre pen", Prinses Paola en prins Albert hebben in Brugge de „heilig- bloedprocessie" bijgewoond. Bij deze gelegenheid ontpopte de prinses zich als enthousiast smalfilmster, die grote delen van de stoet op het celluloid vastlegde. Prins Albert kijkt kritisch toe hoe zijn jonge echtgenote het er af brengt. (Advertentie) Verrast Moeder op Moederdag met een moderne van NIEUWENDI.JK 180 A'DAM-C. TELEFOON 246568 Ook ruime keuze in De Finse president Kekkonen, die een officieel bezoek aan Londen brengt, bezocht gitseren een uitvoering van het ballet „The Sleeping Beauty" in Covent Garden. Hier worden de prima ballerina Margot Fonteyn en de premier danseur Michael Soames aan de president voorgesteld. DEN HAAG, 9 mei Er zal reke ning moeten worden gehouden met een vertraagde afgifte van ryksgoedkeuring voor objecten, waarin een relatief gro te hoeveelheid baksteen verwerkt wordt. Dit is medegedeeld van de zy- de van het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid, nadat de minister van dit departement gisteren een gesprek had gevoerd met vertegen woordigers van de raad van bestuur, het bouwbedrijf en van de „Nederland se baksteenindustrie" over de baksteen voorziening. Daarby is gesproken over de moeilijkheden, die zyn ontstaan doordat de groei van de bouwnijver heid in de laatste jaren de vraag naar metselbaksteen aanzienlijk heeft doen toenemen. Deze moeilijkheden mani festeren zich vooral in langer worden de levertijden, waardoor in bepaalde ge vallen stagnatie in de bouw voorkomt. In een openhartig gesprek werden ve le factoren, die van invloed zijn op de baksteenvoorziening aan een beschou wing onderworpen, aldus wordt van de zijde van het ministerie meegedeeld. Hoewel de industrie zich inspant haar produktie te vergroten doet zich mo menteel een tekort aan metselbaksteen gevoelen. In 1960 bedroeg de produktie 1.620 miljoen stuks. In 1961 zal onge veer eenzelfde hoeveelheid geprodu ceerd kunnen worden. Voor 1962 wordt by een gunstige conjunctuur en bij gun stige werkomstandigheden een iets grotere produktie niet onwaarschijnlijk geacht. De vereniging de „Nederland se baksteenindustrie" heeft zich zoals bekend, bereid verklaard haar invloed aan te wenden, opdat dit jaar niet meer dan 140 miljoen stenen zullen worden uitgevoerd. Het voor 1961 ge schatte tekort aan stenen is met onge veer honderd miljoen relatief niet zo groot, maar roept toch duidelijk; voel bare spanningen op. Het gevaar van prijsopdrijving kan worden voorkomen door de prijsafspra ken, die de minister van economische zaken onlangs met de baksteenfabri kanten heeft gemaakt. De conclusie van de gisteren gehouden bespreking is, dat rekening moet worden gehou den met een tekort aan metselbaksteen in de naaste toekomst. Dit mag geen nadelige gevolgen hebben voor de wo ningbouw. Om een verdere stagnatie in de bouw te voorkomen, zal daarom bij de bouwwerken in de andere sectoren van het bouwprogramma gestreefd moe ten worden naar het voorkomen van een overmatig gebruik van baksteen. Er zal dan ook rekening moeten wor den gehouden met een vertraagde af gifte van rijksgoedkeuring voor objec ten waarin een relatief grote hoeveel heid baksteen verwerkt wordt. DEN HAAG, 9 mei De „Semaine Religieuse" van het bisdom Versailles van 5 mei 1961 bevat de officiële me dedeling, lat mgr. Alexandre Renard nisschop van Versailles, onze andge- noot Aboé Theodoras Mettes, pastooi te Valmondois, S. et O., heeft benoemd tot kanunnik van het Kathedraal Ka pittel aldaar. wan onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 mei Veertig Ambonezen var de Siwalette-groep (300) uit Medemblik zullen donderdag vertrekken naar Genua, vanwaar zy met een Italiaanpassagierschip naar Indonesië zullen reizen. Aanvankelijk zou de gehele groep in april naar Indonesië gaan op kosten van de Nederlandse regering, die zich boven dien garant had gesteld voor de even tuele terugtocht naar Nederland en een verblijf van twe~ maanden in Djakar ta. De regering had besloten tot dit experiment, omdat de Ambonezen- leider volgens zijn zeggen van Soekar- no tijdens een gesprek in Rome de verzekering had ontvangen, dat de leden van zyn groep met open armen in Indonesië, zouden worden ontvangen. Ondanks de duidelijke afspraak die de Nederlandse regering met de heer Siwalette had gemaakt over de terug reis, heeft het nog heei wat voeten in de aarde gehad voor de vertrekdatum kon worden vastgesteld. Vele malen moest de Ambonezenleider naar de Indonesische ambassade in Brussel voor hy de nodige reisvergunningen kreeg. De Indonesische regering wilde deze n.l. niet verstrekken voor zwart op wit was vastgelegd, dat de Neder landse regering voor een re-entry permit" en de retourpassage van deze „omgekeerde spijtoptanten" zou zor gen. Door deze verwikkelingen moest de eerste vertrekdatum worden uitge steld. De groep zou toen met vlieg- LEOPOLDSTAD, 9 mei (KNP) Een wraaktocht van de plaatselijke be volking heeft geleid tot een gruwelyke moordpartij in de missiepost van Ha tende in de Congolese provincie Kasai. Vijftig Baloeba-jongens, die in de mis siepost op school gingen, zijn op ^ev van het opperhoofd van de Bena-Nkonji gevangen genomen en in stukken ge sneden. Zi1 moesten sterven, omdat de zoon van het opperhoofd gesneuveld was in gevechten met Baloebasoldaten van het nationale Congolese leger uit Loeloeaburg. In Kasai wonen zowel de Bena-Nkonji, het mikpunt van de strafexpeditie der Baloebasoldaten, als de Bena-Loentoe, die aan de Baloeba verwant zyn. Deze verwantschap heeft er toe geleid, dat er vele Baloebagezinnen onder de Bena- Loentoe wonen. Ook op de missie van Katende, die door de missionarissen van Scheut wordt bediend, wonen enkele Ba loebagezinnen. _T, De hoofdman van de Bena-Nkonji trok in gezelschap van zijn krijgers en voorafgegaan do< de vrouwen in oor- logskleding naar de missie van Katen- De missionarissen slaagden er m de jongens te verbe-gen op de zolder van hun huis. Maar de hitte vas zo groot, dat drie jongens het niet konden harden en probeerden te vluchten. Zij werden echter gegrepen en gruwelijk vermoord. De anderen waren ook spoedig gevon den. ZVj ondergingen hetzelfde lot. Pogingen van de missionarissen om een boodschap naar de V.N.-troepen in Loeloeaburg te krijgen, mislukten al le, totdat één kleine jongen er in slaag de door de ring van Bena-Nkonji-bezet- ters heen te komen. Na drie dagen was de missie door de V.N.-troepen bevrijd. De schooi is thans gesloten. De Ba- loeba-broeders, die de school bestuur den, zijn overgebracht naar Bakwanga. De Acheutisten en de zusters van St. Vincentius kregen V.N.-geleide naar Loeloeaburg. Ook in andere streken van Kasai is het wee»- onrustig geworden ten gevolge van het optreden der Bena- Nkonji. 9? tuigen van een reis per schip moest worden afgezien, omdat noch bij de Italiaanse, noch bij de Franse maat- schappl vertrekken. Als het experiment zal slagen nog steeds is niet uitgesloten dat de Ambonezen in Djakarta zuilen worden geweigerd zullen ook de andere leden van de groep-Siwalette per schip repatriëren. Ook voor hen zullen de over tocht er de mogelijke doorreis van Djakarta naar Ambon worden be taald door de Nederlandse regering, terwijl ook gezorgd is voor een garant stelling voor eventueU terugtocht naar Nederland en de eventuele re-entry permit". De heer Siwalette zal in ons land blijven om het vertrek van zijn volgelingen te regelen. Hen kon worden gecharterd (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 mei De discussies over de nieuwe boswet, waar de Tweede Kamer het in grote lijnen mee eens is, hebben zich toegespitst op de vraag, of de gemeenten de bevoegdheid moeten hebben om eigen verordeningen te ma ken, waardoor zij het beheer van de houtopstand tot in onderdelen in eigen hand kunnen houden. De regering, die in de Boswet naast de zorg voor de in standhouding van het Nederlands bos- areaai, zich ook als doel voor ogen heeft gesteld, dat de centrale overheid zich niet meer met kleine plaatselijke be langen behoeft te bemoeien, is er voor, de gemeentelkye autonomie op dit punt in stand te houden. Een groot deel van de Kamer heeft daartegen ernsti ge bezwaren. Het deelt niet het optimis me van de minister van Landbouw, dat het onder gemeentelijk beheer met het veilig stellen van de houtproduktie wel los zal lopen. Zy ziet bovendien gevaar voor rechtsonzekerheid voor de boseigenaren. in de factie van de V V D. onenigheid over deze zaak is ontstaan. Op een amendement Den Hartog, dat mede is ondertekend door leden van de K.V.P., de C.H. en de A.R. en dat de bevoegdheid van de gemeenten juist op dit punt wil beper ken, is een subamendement-Geertocma ingediend. De heer Geertsema (WD) is onlangs benoemd tot bv ;emeester van de bosrijke gemeente Wasrcnaar. Hij verdedigde nu het recht van de Ge meenten om over het lot van iedere boom, die binnen veertig meter van de openbare weg, ook in erven of tu'nen, staat, te kunnen beslissen Zo ongeveer wordt het omschreven in een gemeentelijke verordening van W ».s- senaar. Mr. Van Rijckevoorsel (KVP) zei dit een „betutteling" te vinden, die met het gezond verstand in strijd is. Hij merkte sarcastisch op, dat hij het meer eens was met die leden van de partij voor Vrijheid en Democratie, die de vrijheid en de eigen verantwoordelijk heid van de eigenaar intakt laten. Ook het Bosschap heeft zich tegen d— be voegdheden van de gemeenten verzet. De regering heeft bij het mondeling overleg over het wetsontwerp laten we ten, dat de gemeenteraad dit soort re gelingen vrijelijk mag maken. Een deel van de Kamer wil de verordenin gen echter aan een rijksgoedkeuring on derwerpen. Men was het eerder eens met het Bosschap, dat van de bezorgd heid van de gemeentebesturen voor het behoud van het bosareaal helemaal niet zo overtuigd is. Mr. Geertsema vindt dat laatste onoprecht van het Bosschap. UTRECHT, 10 mei Het Sint-Mela niawerk, opgericht ais vrouwelijk le kenapostolaat voor de missie, gaat dinsdag 16 mei in deze stad zyn acht ste lustrum vieren met eeii plechtige H. Mis in de kapel van de Zusters van Altijddurende Aanbidding aan de Westerstraat en een feestvergadering in Hotel „Noord-Brabant". Het werd destijds door pater W. Creutz-Lechleitner S.J. in het leven ge roepen, met steun in Nederland van de echtgenote van prof. dr. Gerard Brom en mevr. Van Arcken-Couvreur, op Ja va krachtig geholpen door prof. dr. Jos Schmutzer en diens echtgenote, om de vrouw in het vooroorlogse Ned. Indië en het tegenwoordige Indonesië te hel pen bij haar vorming tot een goede christin. De oorlogsomstandigheden hebben er toe geleid, dat het Melania-werk zijn stimulerende arbeid heeft uitgestrekt tot meerdere landen buiten Europa, waar een landseigen lekenapostolaat moet worden opgebouwd. De opzet van het werk In Indonesië om de vrouwen zelf haar problemen te doen oplossen en de leiding te ne men bij de verschillende objecten tot vorming en ontwikkeling kan juist nu als bijzonder geslaagd beschouwd wor den. Mooi werk wordt ook verricht in In dië, doordat het Melaniawerk ten be hoeve van een Medical Centre te .Ban galore, waar jaarlijks 70 tot 80 duizend mensen klinisch geholpen worden, een subsidie verstrekt. Er bestaat een nauwe band tussen het Melaniawerk in Nederland met de verschillende zusterverenigingeni elders, doordat de hier gevestigde afdelingen (ruim 40) het ter plaatse verworven geld met acties, als b.v. de jaarlijkse verkoop van hulsttakjes aan de iverk, zelf mogen bestemmen voor een be paald project, dat zo n afdeling dan adopteert. De katholieke vrouwen ln Nederland ten getale van 4500 aangesloten bij het Melaniawerk, hebben ook een gees telijke band met al deze werken door een gebedsactie, waarbij telkens twee leden één dag haar lief en leed daar voor opofferen. Binnenxort zullen op de katholieke middelbare meisjesscholen jongeren- clubs gevormd worden. Waar de vrouw op dit terrein ais moe der van een gezin, dat zich gastvrij voor een student uit den vreemde open stelt om onze westerse gewoonten te doen kennen, zo'n belangrijke taak heeft, sloot het Melaniawerk zich met instellingen als de St.-Adelbertsvereni- ging, de ALMA en de St.-Vincentiusver- eniging, aan bij de in 1958 in het leven geroepen Stichting Bevordering Con tact buitenlandse studerenden (Stibe- co). O.a. heeft de Stibeco de taak op zich genomen de hier studerende katho lieken uit niet-Westerse landen, voor namelijk uit Suriname en de Antillen op te vangen in een geëigend milieu. Teneinde overal goed georiënteerd te zijn en zo mogelijk invloed te kunnen uitoefenen, is het St.-Melaniawerk lid van twee internationale lekenmissie: organisaties en sloot het zich aan bu de U.F.E.R. (Union Fraternalle enfre ies Races et les Peuples), via wetiteo - ganisatie de verschillende lekerirn acties vertegenwoordigd zijn oy soc, Unesco en Jnicef. EINDHOVEN, mei Het kinder herstellingsoord „Rvierhuis" ln de Steeg zal het komende seizoen worden gesloten uit bezuinigingsoverwegingen. Dit zei de algemeen voorzitter van het centraal genootschap voor kinderher stellingsoorden en gezondheidskolo- n.es, dr. W. J. Lojenga, in z'n openings rede op het 59ste jaarlijkse congres, dat vandaag in de Philipsschouwburg is gehouden. Dr. Lojenga gaf een over zicht van de huidige situatie van het genootschap, waarbij hjj wees op de slechte financiële toestand. De voorzitter zei te hopen, dat de fi nanciële toestand by de viering van het zestigjarig bestaan van het genoot schap reden tot optimisme zal geven. De congressisten, die 94 afdelingen vertegenwoordigen, werden bij het be gin van de vergadering welkom gehe ten door de presidente van de Eindho- vense afdeling, mevr. A. E. C. Otten- Philips. In de ochtenduren werd het gezelschap door de burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. Witte ten stad- huize ontvangen, waarna een rondrit door Eindhoven volgde. Het weet volgens hem wel beter. Zon der gemeentelijke autonomie op dit punt zou volgens hem van een goede verzor ging van het bosareaal in een gemeen te naar zijn mening niet veel terecht komen. Mr. Van Rjjckevorsel vindt dat men eigenaren van tuinen en erven vrij moest laten. Dat kan ook best, immers de eigenaar van een stuk grond waar met veel moeite een behoorlijke boom- aanplant is ontstaan, zal die aanplant geen schade berokkenen. Als hij om een of andere reden een boom wil weghalen, zet hij er eerder twee nieuwe voor in de plaats dan zijn eigen bezit tekort te doen. Naast de autonomie van de gemeenten komt volgens hem hier de autonomie van de eigenaar in het ge ding. De boswet is overigens geprezen om zijn eenvoudige en handzame opzet. Het gaat erom «1e 250.000 ha. bos die ons land nog bezit niet meer dan 7(4 pet. van onze bodem ie behouden. Na dertien jaren van voorbereiding is de regering tot de conclusie gekomen, dat wel een verplichting tot herbeplanting moet bestaan, echter geen kapvergun- ning meer, die tot de noodmaatregelen in oorlogstijd moet worden gerekend. De herbeplanting wordt voorts zo soe pel mogelijk gemaakt. Men mag op een andere plaats nieuwe aanplant in de grond zetten en ook in de wijze waarop dit gebeurt wordt zoveel mogelijk vrij heid gelaten. Onmisbaar acht de rege ring echter wel, dat er een kapverbod kan worden uitgevaardigd. Zij wil dat echter alleen in uitzonderlijke gevallen doen, wanneer er gevaar is voor erosie, mocht zijn in ver- hnriRr-SiS bewaren van natuur- en Ifet i n ™r?orï?e.f ontwerp voor ziet in de mogelijkheid van financiële tegemoetkoming in de schade Ook dit laatste onderdeel is onderwerp van kri tiek in de Kamer. De regering wil al leen een „billijke tegemoetkoming". De Kamer voelt waarin een slag om de arm en vroeg in een amendement-Den Hartog, dat door andere fracties is medeondertekend, reële vergoeding van de schade De heer Engelbertink (KVP) wees op de ernstige schade die kan ontstaan door de verplichte herinplant van bomen in een land als het onze, waar een zeer intensief gebruik van de bodem is ver eist. Hij heeft een amendement inge diend waarin ook een recht op vergoe ding wordt gevraagd voor schade, die is ontstaan door gemeentelijke veror deningen. Voorts wil hjj uit economische overwegingen geteelde bomen en ook bosbouwondememingen onttrekken aan de macht van de gemeentelijke verorde ningen. Al deze amendementen worden vandaag verder behandeld. HEERLEN, 10 mei In de nieuwe stadsschouwburg die pas in het najaar geopend zal worden, zullen van 2 tot en met 17 december achttien voorstel lingen (enkele matinée's inbegrepen) van „My fair Lady" worden gegeven. Aangezien Heerlen de enige plaats in Limburg is, waar de musica' te zien zal zijn, verwacht de directeur van de stadsschouwburg, de heer A. H. Vankan, Erote belangstelling, niet alleen uit imburg, maar ook het Belgische en Duitse grensgebied. Reeds thans zijn bjj hem drie duizend aanvragen binnengekomen. ROTTERDAM, 10 mei De Rotter damse Beiaardcommissie heeft besloten voor 1961 een compostteprijsvraag uit te schrijven die voor iedereen openstaat. Gevraagd wordt een compositie voor beiaard die ongeveer Vjjf tot zeven mi nuten duurt. Zowel de muzikale waar de als de geschiktheid voor uitvoering op de beiaard zullen worden beoordeeld. De jury bestaat uit George Stam, Gert van der Steen en Leen 't Hart. Er wor den drie prijzen beschikbaar gesteld van 400, 250 en 100. Inzendingen worden voor 15 augustus ingewacht. Na dere bijzonderheden kan men verkrij gen by de Rotterdamse Beiaardcommis sie, Stadhuis Coolsingel. NOORDWIJKERHOUT, 10 mei Na het geslaagde experiment in 1960 zullen de zgn. Roepingendagen ook dit jaar worden gehouden en wel van 17 tot 21 juli in Huize De Vlasakkers te Amers foort. Zij beogen aan de oudere jeugd een objectieve, wetenschappelijk ver antwoorde voorlichting te geven over het wezen van roeping en priesterschap, alsmede over de concrete verschijnings vormen (priester in de parochie, con templatief etc.) Het priesterforum wordt dit jaar ge vormd door 'dr. J. Dellepoort, dom. F. Huiting OSB, P. Nelen cssr en pastoor J. van Renswoude. Folders met nadere gegevens kunnen worden aangevraagd bjj de directie van De Vlasakkers: B. W. Laan 53, Amersfoort. Tel. 4008. DELFT, 8 mei Dr. C. S. Kruijt, die benoemd is tot hoogleraar in het stedebouwkundig onderzoek en de sociologie aan de technische hogeschool te Delft, zal op woensdag 17 mei zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede. De plechtigheid wordt gehouden in de aula van de hoge school. AMSTERDAM, 9 mei Aan de ge meentelijke universiteit is vanmiddag gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer J. van Weel den. Promotor was prof. dr. L C. van Houte. OM 20 DE B/Ml9 7F WORDEN VAN DE MAATSCHAPPIJ MAAR DAT 15 VOLKOMEN^ MCHEL'JK' WAAR DOEL JE OP, VLAANDEREN? DAT 15 EEN ZEER 0NGEPA5TE 5UGGE5TI, MTHtto dat, Bomt -. WAT IS ER GOED VERZEKERD? WE SPRAKEN OVER "M VAN MARIE NAAR M'JN MENING, MR. CHAP MAN PROBEERT IEMAND DE AANDELEN TE LATEN HELDEREN OM 71 VOOR EEN SPOT •JS OP TE HOPEN COPYRIGHT 8WAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2