Deze week: Nederlandse MISSIEWEEK 1961 WRAKSTUKKEN VAN FRANSE SUPERCONNIE IN DE SAHARA 1981 smoor Werktijdverkorting in land bouw is ook bedrijfsbelang Nationaal Violistenconcours van het I.C.C. PRINSES ANNE OP DE „HORSE SHOW m PAUL VLAANDEREN de Cordwell affaire l Radio-schoolsysteem voor Tefé in Brazilië Herdenking op de Heumense Sluis Agrarische arbeiders komen met hun lonen redelijk mee Amerikaanse professor: olieconcerns moeten samengaan met regering EERSTE PRIJS NIET TOEGEKEND Hoogste onderscheiding verleend aan Jeannelotte Bon-Herzberger Heteluchtmotor van Philips In IJsselmeer verdronken Kunstenaar pleegt plagiaat li ililii VOORZITTER ,ST. DEUSDEDIT": FRANSE TANKER BEHOUDEN Voor Amerikaanse ruimtevoertuigen? In arrest gesteld MAANDAG 15 MEI 1961 /AGINA 2 Franse gevallenen in Kapelle herdacht Apartheid niet syno niem met discriminatie Na revaluatie Mark Slechts een nieuwe scheepsbouworder voor West-Duitsland Wetsvoorstel Afschaffing van de gouddekking in V.S. een openbaring ZIJN PRIJS MÉÉR DAN WAARD Op den duur kan men met concurreren tegen de Russen Examens Vrouw omgekomen door gasvergiftiging VRom?:, (Van onze missiologische medewerker) DEN BOSCH, 15 mei In deze week voor Pinksteren wordt voor de derde maal de jaarlijkse Nederlandse Missie- week gehouden. Deze week is een aan gepaste voortzetting van de in 1937 in gevoerde Koloniale Missieweek. waar van de naam na de oorlog werd gewij zigd in Indische Missieweek. Vroeger was het de bedoeling om in de week voor Pinksteren de aandacht van de Nederlandse katholieken, te rich ten op de Nederlandse missionarissen in de Nederlandse kolonies. De na-oorlogse verandering van Koloniale tot Indische Missieweek veranderde aan deze opzet nog niets. Maar het wegvallen van on ze voornaamste kolonie in 1949 heeft aan de verruiming van het missionair denken een belangrijke impuls gegeven. Vrjj snel verdween de koloniale kana lisering van de missionaire belangstel ling in Nederland. Daardoor kreeg het idee vorm om in de week voor Pinksteren speciale aan dacht te vragen voor de Nederlandse missionarissen, waar ook ter wereld. Aldus ontstond in 1959 de Nederlandse Missieweek. Inderdaad bevindt het merendeel van de Nederlandse missionarissen zich mo menteel buiten Indonesië, de Rijksde len Suriname en Nederlandse Antillen en buiten de kolonie Nieuw-Guinea. De laatste overzichtgegevens per 1 januari 1960 geven hieromtrent het volgende beeld te zien. In Indonesië, Suriname, Nederlandse Antillen en Nieuw-Guinea werken van alle Nederlandse priester missionarissen 22 procent, van alle Ne derlandse broeder-missionarissen 52 pro cent, van de Nederlandse zuster-missio- narissen 64 procent en van de Neder landse leek-missionarissen 22 procent. Opvallend hoog in deze percentages zijn die van de broeders en zusters. Wanneer men nagaat, welk percenta ge van alle Nederlandse missionarissen werkt in de nog bestaande „kolonies" de Rijksdelen Suriname en Nederlandse Antillen, en in de kolonie Nieuw-Guinea, dan is dat voor de priester-missionaris sen 5 procent, voor de broeder-missiona rissen 20 procent, voor de zuster-missio- narissen 18 procent en voor de leek- missionarissen 20,5 procent. De omzetting van Koloniale-Indische Missieweek tot Nederlandse Missie week blijkt dus zeer reëel door de wer kelijkheid te worden gedekt. Intussen valt ei in de onderlinge ver deling van de 8512 Nederlandse mis sionarissen nog iets merkwaardigs te constateren. Globaal afgerond zijn er in de gehele missionering goed drie maal zoveel zuster-missionarissen als priestermissionarissen werkzaam. Maar naast de 4215 Nederlandse pries ter-missionarissen staan „slechts" 2811 Nederlandse zuster-missionarissen. Toch is dit „lage" aantal zuster-missionaris sen wel verklaarbaar. De belangeloze in zet van de zusters in het verleden heeft de opbouw en uitbouw van ons katho lieke onderwijs en de katholieke zieken zorg in Nederland mogelijk gemaakt; daarop lag vroeger haar hoofdaandacht. En wie durft de waarde van die vroe gere inzet in twijfel trekken. Te meer, daar de zusters nu de tekenen van de tiid heel goed verstaan. In het onderwijs en de ziekenzorg kunnen zij tegenwoor dig steeds meer ruimte maken voor le ken. En we zien dan ook, dat zeer vele zuster-congregaties krachten uit onder wijs en ziekenzorg terugtrekken om NIJMEGEN, 15 mei Een vuurpelo ton, vlaggewacht en signaalgevers van de koninklijke luchtmacht gingen gis termorgen op mars naar de Heumense Sluis de brug over het Maas- en Waalkanaal bij Heumen-Walden waar tijdens de Pinksterdagen van 1940 mi litairen van 1-26 R.I. de kanaalover gang verdedigden tegen de Duitse over macht. Zeer velen zijn ter plaatse ge sneuveld. Op de heuvel bij het kanaal staat nu een monument van Jacques Maris, als herinnering aan de gevallenen. Het is een vrouwenfiguur. Op haar schoot rust een stervende soldaat. 's Morgens werden in Heumen gods dienstoefeningen gehouden in de katho lieke kerk en in die van de Hervorm de Gemeente, waar het gedenkteken staat van de beide Nassauers, die tij dens de slag op de Mokerheide om het leven kwamen. Honderden, onder wie vele bloedver wanten van de gesneuvelde mannen, woonden de herdenking bij het monu ment bij. Vele kransen werden, na een stilte van een minuut, voor het monu ment gelegd. Generaal J. A. A. Sitsen sprak een gedenkwoord. (Van onze correspondent) KAPELI-E, 15 mei Zaterdag zijn op de Franse militaire begraafplaats alhier de in de meidagen van 1940 in Nederland gesneuvelde Franse militai ren herdacht Voor deze plechtigheid waren meer dan honderd Fransen naar het Bevelandse dorp gekomen. Velen brachten een eresaluut aan de geval lenen.die daar ver van hun vaderland een laatste rustplaats hebben gevonden. Meer dan tien kransen werden bij het in 1950 onthulde monument gelegd, ondermeer door de Franse ambassa deur in Nederland S.E.M. baron de Beauverger, de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het gemeentebestuur van Kapelle, het Nederlands Comité Souvenir Frangais en het Nederlands Oorlogsgravencomité. Terwijl het muziekkorps van het korps Vrijwillige Gemeentepolitie te Amsterdam de Marseillaise en het Wilhelmus speelde en de vaandels eer biedig neigden, werden de Franse en de Nederlandse vlag gehesen. Na de plechtigheid begaven de genodigden zich naar het gemeentehuis van Kapel le. Van het bordes af sloegen zij het défilé gade van de Amsterdamse Po- litiekapel onder leiding van de heer J. Pinkse. AMSTERDAM, 15 mei In „Kras- napolsky" is de algemene jaarverga dering van de Nederlands Zuidafrikaan- se vereniging gehouden, die werd bij gewoond door ongeveer 200 leden. Bij de rondvraag brachten enige leden van de vereniging de politieke situatie in Afrika ter sprake, o.a. kwam uit de vergadering de opmerking dat men in de westerse wereld apartheid syno niem acht met discriminatie. Enige le den vtoegen het bestuur stappen te ondernemen om in breder kringen be kendheid te geven aan het verschil tussen discriminatie en apartheid. mensen vrij te maken voor de missione ring. Als daarbij nog een grote moeilijk heid meespeelt, kom1 die niet van de kant van de zusters, maar van de le ken. Voor leidende functies in het on derwijs en de ziekenzorg blijkt het na melijk zeer moeilijk om leken aan te trekken. Voor het zuiver stellen van de situa tie dient bovendien te worden opge merkt, dat van de Nederlandse vrou welijke religieuzen 9,6 procent in de mis sionering werkzaam is. Dat mag weinig schijnen, maar dat percentage lig hoger dan bijvoorbeeld in een vergelijkbaar land als Frankrijk; niet meer dan 7,6 procent van de Franse zusters werkt in de missionering. De Nederlandse Missieweek heeft sinds 1959 een Oi meer speciale, concre te objecten, opdat de opbrengsten niet versnipperd worden. In 1956 was dat Nieuw-Guinea, in 1960 Mgr. Van Velzen van Kroonstad in Z.-Afrika, mgr. Kuy- pers van Paramaribo en mgr. De Ree per van Ngondo in Kenya. Dit jaar hoopt men mgr. De Lange van Tefé in de onbarmhartige jungle van het Ama zonegebied in Brazilië te kunnen hel pen aan een radio-schoolsysteem. Zo ergens, dan is daar een efficiënte mis sionering aangewezen op deze moder ne communicatiemiddelen. DRS. A. J. KRAMER. HAMBURG, 15 mei Sedert de mark twee maanden geleden werd ge revalueerd heeft West-Duitsland slechts èén nieuwe scheepsbouworder ontvan gen, zo is door de voorzitter van de ver eniging van Westduitse Scheepswerven, T. Schecker bekendgemaakt. Hij verklaarde, dat orders ter waar de van 229 miljoen D.M. in de twee weken na de revaluatie verloren zijn gegaan. De Westduitse scheepswerven eisen daarom snelle en doelmatige hulp van de Westduitse regering, waardoor zij hun huidige zwakkere positie in de con currentie met het buitenland zouden kunnen verbeteren. In het bijzonder eist de scheepsbouw- industrie, dat de regering het politie ke risico bij exportgaranties overneemt en voorts het huidige minimum be drag van 200.000 DM voor eigen risi co van de Westduitse scheepswerven afschaft. \De rentetarieven voor middellanglo- peride en langlopende exportfinancie ringskredieten moeten worden verlaagd, daar de Westduitse werven anders niet met de renteaanbiedingen aan bui tenlandse werven kunnen concurreren, aldus de Vereniging van Westduitse Scheep swerven WASHINGTON, 13 mei Functiona rissen van het Amerikaanse ministerie van financiën hebben medegedeeld, dat de minister van financiën, D. Dillon, een bij het congres ingediend wetsont werp inzake het vrijgeven van dat deel van de Amerikaanse goudreserves, dat thans dient ter dekking van de dollar en de in circulatie zijnde bankbiljetten, zal steunen. Het vrijkomende goud zou dan gebruikt kunnen worden voor steun aan de dollar. De Amerikaanse goudreserves bedra gen thans ongeveer 17,4 miljard dollar, maar onder de Federal Reserve Act moet ongeveer 11 miljard dollar als goudreserve worden aangehouden, over eenkomende met 25 pet. van de deposi to's bij het Federal Reserve System en 25 pet. van de thans in circulatie zijn de bankbiljetten. Als gevolg hiervan is in theorie slechts ongeveer 6,4 miljard dollar aan goud beschikbaar voor dekking van de Amerikaanse verplichtingen aan het buitenland. Sommige financiële autoriteiten zijn echter van mening, dat met het oog op het tekort op de Amerikaanse beta lingsbalans de gehele goudreserve van 17,4 miljard dollar beschikbaar dient te zijn ter dekking van deze verplichtin- §en om elke twijfel, dat de Verenigde taten anders niet in staat zullen zijn hun betalingsverplichtingen na te ko men, weg te nemen. Het wetsontwerp is ingediend door de voorzitter van het Banking subcommitee, de demokratisch afgevaardigde A. J. Muiter. Het committee zal a.s. dinsdag met de hearings inzake het wetsontwerp be ginnen, de eerste die gehoord zal wor den is de Amerikaanse minister van financiën, D. Dillon. Dit zün de wrakstukken van de Franse Superconstellation, die woensdagmorgen is neergestort in het zuidelijke ge deelte van de Sahara. De eerste foto's van de ramp arriveerden vrijdag in Parijs. De commissie van onderzoek, die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld, heeft be richt dat de Superconstellation, blijkens haar onderzoekingen, in de lucht uit elkaar is gesprongen. Dit blijkt o.a. uit de situering van de wrakstukken, die over een groot gebied liggen verspreid. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat de inzittenden (onder wie twee ministers van de Cen- traal-Afrikaanse Republiek, waar een felle partijstrijd besta at) het slachtoffer zijn geworden van sabotage, maar bewijzen hiervoor bestaan nog in h et geheel niet. (Telefoto). Advertentie Shodr Omdat hij voor zo'n interessante prijs zo verrassend veel biedt: ruimte voor vijf reiscomfort (sponsrubber kussens, slaapbanken, verwarming, airconditioning) vertrouwde degelijkheid (stalen carrosserie, onverwoestbare motor) luxueuze uitvoering enorme levensduur. Geheel compleet 5495,—. H. ENGLEBERT N.V. Verkoop en werkplaats: Theresiastraat 145 Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALERS: Fa. H. BROUWER, 2e Jan Steenstraat 46, Amsterdam, tel. 726842 v. d. GUN's Autobedr. N.V., B. Ruloffstraat 5, Amsterdam, tel. 722622 Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemeridaal, tel. 52301 Rayon Hilversum-Baarn: Garage J. H. IESBERTS, Loosdrecbtspweg 24, Hilversum, tel. 45100 Rayon Naarden-Bussum: KOUDIJS' Autobedrijf, Cattenhagestraat 45, Naarden, tel. 13486 DEN BOSCH, 15 mei „In alle agra rische bedrijfstakken is het noodzake lijk, dat zeer ernstig wordt gestreefd naar een werktijd, die zoveel mogelijk gelijk is aan die van de industrie. Men zal alles moeten doen wat mogelijk is om de achterstand, die er op het ter rein van de werktijd kennelijk is, in zo kort mogelijke tijd in te halen". Dit zei vandaag de heer C. J. van der Ploeg, voorzitter van de Ned. katholieke iandarbeidersbond „Sint Deusdedit" op de bondsraadvergadering. In zijn rede stelde de heer Van der Ploeg, dat een werktijdverkorting voor de agrarische bedrijfstakken niet alleen een sociaal belang, maar ook een be drijfsbelang is. „Men zal", zei hij, „de arbeiders en zeker de jonge arbeiders NEW YORK, 12 mei De grote Amerikaanse oliemaatschappijen zullen een beperkt deelgenootschap moeten aangaan met de regering, indien zij hun levenskansen niet willen zien verloren gaan. Dit is de mening van professor James F. Mcdivitt van de universiteit van Pennsylvania. De reden, aldus proffessor Mcdivitt, is dat de Amerikaanse ondernemingen op den duur niet kunnen concurreren tegen het Russische staats-oliemono- polie. In een artikel in het tijdschrift „Chal lenge" schrijft de hoogleraar voorts, dat de Amerikaanse oliemagnaten ter rein moeten verliezen op de internatio nale markt, tenzij zij steun kunnen vin den bij de regering te Washington. De oliemaatschappijen hebben zich echter altijd verzet tegen een samen werking met de regering. „Wij hebben echter de tijd achter ons liggen, dat zij alleen en met succes kunnen concurreren tegen de steeds sterker wordende Russen", zegt profes sor Modivitt. Rusland is steeds bezig om de in ternationale markt te verstoren. Hij noemde als voorbeelden de handel van Rusland met Cuba en Italië en zei, dat de moeilijkste opgaaf school in het feit, dat men om de Russen het hoofd te kunnen bieden slechts kon grijpen naar het oude middel van prijsverlagingen. Een verlaging van de prijs, betekent nochtans ook een verlaging, of ver mindering van de inkomsten van Ara bische of Car iibische landen. Dit houdt weer in, dat er weer meer gevoelige plaatsen zijn ontstaan, waar de toe stand nog kan worden verslechterd door de Russen. Professor Mcdivitt jprai de hoop uit, dat door tussenkomst van de Ver enigde Naties, de Amerikaanse rege ring erin zou slagen o n met de Sovjet- Unie een soort internationale stabilisa tie overeenkomst te sluiten. (U.P.I.) IJMUIDEN, 15 mei Het is de groep bergers van N.V. Bureau Wijsmuller gelukt, de 10.034 ton metende Franse tanker „Novice le raaou", die op zes mijl uit de Braziliaanse kust ter hoogte van Recife na een hevige brand in zin kende toestand verkeerde, te behouden. Met behulp van veel pompen slaagden de bergers er in de tanker, waarvan het achterschip is uitgebrand en die nog geladen is met vliegtuigbenzine, drijvend te krijgen, nadat het water al boven het dek van het achterschip had gestaan. Zaterdag en zondag was het weer te slecht om een poging te doen de „No vice le Maou" binnen te slepen, maar vanmorgen is dit gelukt. De lading benzine zal door een andere tanker worden overgenomen. niet bereid vinden In de land- en tuin bouw te gaan werken, wanneer er in zake de werktijdverkorting en de vrije zaterdag geen redelijk perspectief wordt geboden". De heer Van der Ploeg voeg de hieraan toe, dat het feit, dat zater dag en zelfs ook zondag bepaalde werk zaamheden zullen moeten worden ver richt, niets af behoeft te doen aan het principe van de werktijdverkorting en dat dit ook niet tot gevolg behoeft te hebben dat de agrarische arbeiders in een uitzonderingspositie blijven verke ren". Verder schonk de voorzitter aandacht aan de ontwikkeling van de lonen in het gedifferentieerde loonbeleid en be sprak hij de uiteindelijk bereikte resul taten. Hij concludeerde, dat „in het al gemeen de arbeiders in de agrarische bedrijfstakken redelijk mee komen". Met betrekking tot de loonvorming in de zuivelindustrie bepleitte hij een her ziening van de functieionen en de in voering van een systeem van toeslagen. De heer Van der Ploeg wees voorts nog op de stimulering van de bezits vorming, waarmee nog slechts een zeer bescheiden begin is gemaakt. „Het jaar 1960 is voor de landbouw, inzonderheid voor de akkerbouw, een moeilijk jaar geweest", aldus de voor zitter, die als kernpunten van de moei lijkheden noemde de slechte weersom standigheden en de prijsontwikkeling van een aantal akkerbouwproducten. Het garantiebeleid van de overheid in 1960 was niet bevredigend. De moeilijk heden hebben zich vooral toegespitst rondom de garantieprijs voor de melk. De heer Van der Ploeg benadrukte tot slot de noodzaak van een volledige beroepsopleiding voor alle agrarische beroepen. AMSTERDAM, 15 mei De Ameri kaanse motoren- en autofabrieken van General Motors hebben het plan de heteluchtmotor van Philips te gaan ge bruiken als energiebron van ruimte voertuigen. Dit h«eft dr ir J. M. J. Kooy, lector aan de Koninklijke Mili taire Academie te Breda, en voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart, zaterdag meegedeeld op een door de Nederlandse vereniging voor weer- en sterrenkunde gehouden symposium dat gewijd was aan het ruimte-onderzoek. Dr. Kooy deelde voorts mee dat het de bedoeling is dat de heteluchtmotor de energie zal ont trekken aan zonnestraling welke door middel van een spiegel zal worden ver zameld. De heteluchtmotor, een cilinder zui germotor, geeft, naar hij zei, een nut tig effect van dertig procent, een veel hoger nuttig effect dan met een turbi nemotor kan worden bereikt. De hete luchtmotor is zeer betrouwbaar en ei genlijk onverslijtbaar. Het ziet er naar uit dat deze motor, die tot dusverre voor geheel andere doeleinden is ont wikkeld, een belangrijke rol kan spe len, althans dat wordt gehoopt, zo zei dr Kooy. Zonder zelf er zich in het bijzonder op toe te leggen, blijkt dat dit een bijzondere bijdrage van Nederland kan worden aan de internationale samen werking op dit gebied. VOLENDAM, 15 mei Zaterdagmid dag is de veertienjarige K. de Boer verdronken in het IJsselmeer, toen de plastic-speedboot, waarin hij met twee oudere vrienden een tochtje maakte, plotseling omsloeg. De opvarenden van een passerende motorboot uit Hoorn konden zijn metgezellen, de 23-jarige K. Mooijer en de 15-jarige Ben Steur, nog tijdig uit het water halen, maar de jeugdige De Boer was niet meer te vinden. De motorboot voer, nadat een baken was uitgeworpen, naar de haven terug. Direct daarna voeren vele bot ters uit. Na korte tijd zoeken werd het Hjk van de jonge Volendammer boven water gehaald. HOEK VAN HOLLAND Zaterdag is in de monding van de Nieuwe Wa terweg het stoffelijk overschot van de 46-jarige kruidenier C. Tiggelaar uit Rotterdam gevonden. Op 19 maart was hij met zijn zwager bij het vissen door een golf van de Noorderpier geslagen. Het lichaam van zijn zwager werd nog diezelfde dag gevonden. ROTTERDAM, 15 mei Stichting klinisch hoger onderwijs semi-arts: mep E. Scholte, Rotterdam; arts: mevr. c. Dijkmeijer-Voermans, Nijmegen en de heren F. Duüsens, Roermond, <j. groen veld, Stedum, G. Grootendorst, Leusden, W. van Melle, Goes, R. van der Veen, Rotterdam en G. Wilhelmy Damsté, Den Haag. NIJMEGEN, 15 mei R.K. Universi teit: semi-arts: J. Custers, Eindhoven. GRONINGEN, 15 mei Rijksuni versiteit: kand. rechtsgel.; M. van Cam- pen, Nijmegen en P. Janssen, Reuver (L.); doet. soc. wetensch.: Ph. Iden- burg, Den Haag en J. Reinders, Kom merzijl, bevorderd tot arts: D. van Pe tersen, Nijverdal en H. Wymenga, Ga rijp- AMSTERDAM, 15 mei Gem. Uni versiteit doet. scheik.: mej. C. Rouws, puivendrecht en de heer J. Wouters, Weesperkarspel; kand. wiskunde en na- tuurwetensch.; mej A. Ookkerbol en de heren J. van Oosten, A. de Rijk, Amsterdam en R. van Mannen, Bever wijk. AMSTERDAM, 14 mei De finale van het I.C.C. concours voor jonge vio listen, zaterdagmiddag in het paviljoen Vondelpark, omvatte het optreden van vijl deelnemers. Zij die tot deze eind strijd waren doorgedrongen waren, in volgorde van optreden, de dames Lucie Rijkens, Mariëtte Vogel, Jeannelotte Bon-Herzberger, Rena Scholtens en de heer Aharon Spiero. Het was over half zeven toen de jury, na ruim drie kwar tier beraadslagen, bij monde van de voorzitter Jan Odé, aan de talrijke en ongeduldige aanwezigen bekend maak te, dat zij geconstateerd had, dat op dit concours violistiseh talent van belang aanwezig was, maar dat zij aan de hand van de maatstaf van podiumrijpheid toch geen termen had kunnen vinden om de eerste prijs 1.000,- uitgeloofd door de gemeente Amsterdam) toe te kennen. Aan mevrouw Jeannelotte Bon- Herzberger kende zij de tweede prijs (uitgeloofd door het Rijk) toe. Mariëtte Vogel verwierf de derde prijs, van' het cultuurfonds B.U.M.A., Aharon Spiero verwierf de vierde prijs, uitgeloofd door de Kon. Nederl. Toon- kunstenaarsvereniging, die hem werd overhandigd door de vice-voorzltter Wouter Paap; Rena Scholtens kreeg een onderscheiding voor de beste ver tolking van oude muziek, die Willem Noske haar met een korte toespraak overhandigde. Tenslotte werd Mariëtte Vogel nogmaals naar voren geroepen om de Donemusprijs voor de beste uit voering van hedendaagse Nederlandse muziek in ontvangst te nemen voor haar vertolking van Badings' Tweede Viool sonate. Lucie Rijkens verwierf het di ploma van deelname aan de finale. De jury, waarin behalve de voorzit ter, de heren Nap de Kljjn, Jo Juda, Oscar Back en Willem Noske zitting hadden, overwoog verder dat er in het land waarschijnlijk meer talenten zijn, die echter niet hadden kunnen deelne men aan dit concours; zij dacht bijv. aan de jongere leden van het Concert gebouworkest dat nu in Amerika ver toeft. Zij hoopt dat er meer nationale concoursen als dit zullen volgen, omdat zjj van mening is dat het optreden in het openbaar in een edele wedkamp als deze, zeer bevruchtend werkt op de po diumvaardigheid van jonge talenten. De eindstrijd was zonder twijfel een zware opgave geweest. De vijf deelne mers, die tenslotte uit een groep van twaalf waren geselecteerd voor de fi nale, moesten zich laten horen in A. een muziekstuk van de Barok, B. een deel van een romantisch vioolconcert, C. een brillant virtuosenstuk en D. een moderne Nederlandse compositie. Dit tezamen duurde per deelnemer onge veer drie kwartier. De omstandigheden en de situatie waren, psychologisch ge zien, tamelijk bezwarend om podium routine te laten blijken. Het bezielend contact met het auditorium kon uiter aard pas tot stand komen over de hoofden van de vooraan gezeten jury heen. De vertolking van een vioolcon cert met begeleiding aan de piano, dus zonder de orkestrale achtergrond, maakt een verdubbelde inspanning van de solist nodig om de sfeer van het werk te realiseren. Het podium van het paviljoen Vondelpark is klein en de vleugel is nauwelijks een concertvleu gel. De pauzes tussen 'de verscï?tiende stukken van dezelfde deelnemer moes ten natuurlijk zo kort mogelijk zijn. Bi de deelnemers waren er drie, die verscheidene malen zich publiekelijk hebben doen horen en zich binnen be* paalde kring ook enige bekendheid heb* ben verworven. Het blijkt dus wel, dat de jury zeer hoge eisen aan de eerste prijs had verbonden. Dit maakt de hoog ste onderscheiding voor Jeannelotte Herzberger op dit eerste nationale vio listenconcours des te waardevoller. v.E. ROTTERDAM, 14 mei Verdacht van het zich toe-eigenen van gelden, verkregen door het namaken van kunst werken die als eigen, oorspronkelijke creaties werden uitgegeven, heeft de politie gearresteerd de Rotterdamse beeldende kunstenaar C. de V. Hij had o.m. voor het Ned. Hervormd Week blad enige tijd geleden een omslag ont worpen waarmee hij een prijs van 54)0 won. Later bleek echter dat hij de teke ning had ontleend aan een oud num mer van een Zweeds tijdschrift, „Gra- phis". De V. bleef in gebreke bij het terugbetalen van het genoemde bedrag dat de uitgeverij, de n.v. Boekencen trum in Den Haag, beschikbaar had ge steld. Bij het onderzoek dat de politie heeft ingesteld zijn meer gevallen van plagi aat aan het licht gekomen. Ook het re- clameblad Arifidn© heeft enige tijd ge- leden de aandacht op vormen van pla giaat gevestigd. De V„ die is opge leid aan de Rotterdamse Ao»daI1^e vgn Beeldende Kunsten, zou zelfs een werk van een --an zijn leermeesters van zyn signatuur hebben voorzien, nadat h(j die van de eigenlijke maker had uitge wist. Ook wandschilderingen zou hij hebben nagemaakt en als oorspronke lijk werk uitgegeven. De V. beroep* zich op grote voorgangers, die, naar zi?1 zeggen, evenals hij hebben gehandeW en toch als grote meesters zijn erkend. ZAANDAM, 15 mei In de Emm»1 straat is zaterdag een 78-jarige vrouv* door gasvergiftiging om het Teven ge* komen. De vergiftiging is veroorzaak*» daardat een rubber slang van het ga»* toestel is losgeraakt. Het slachtoffer, mevrouw C. C. Ve* nema-Eimers, woonde samen met haa* dochter, die een pedicure-inrichting heeft. Toen zaterdagmorgen een klam zich op de afgesproken tijd aan woning vervoegde, werd niet openg®* daan. Met behulp van buren verschat te men zich daarop toegang tot woning. De dochter lag onder aan ®L trap, de moeder bevond zich op ®e Beiden werden naar het gemeente^®" kenhuis overgebracht. De -4»jaard» vrouw was bij aankomst reeds overle den. Prinses Anne van Engeland heeft de „horse show" in "Windsor bijgewoond. ,JLjt ziet haar hier met de pony „Seagull" die in het eindklassement voor wedstrva voor kinderen de tweede plaats veroverde. om 0ZELF 6ESPRQ. HEN, m. CHAPMAN... BEZIT U AANDELEN IN DE ZAAK 'EN NIETS BUGEK0CHT4D£ lAATSTE IK BESK1P MET WAAR X HEEN mt, VLAANDEREN^ MAR ALS NET JEINTERES- 5EERT, IK HEB INDERDAAD. WAT AANDELEN... MINDER DAN EÉN PROCENT VAN HET TOTAAL! COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE HOOR £ENV*-i i - UEREN LAAT MAfi UITEN- HAAR NAfn „JMT NlETOP'OEU&. VAN AANDEELHOUDERS}?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2