Militaire greep naar de macht in ZUID-KOREA Geslaagde revolutie had niet veel tijd nodig Nieuwe bewind pro -westers garanties voor OPNIEUW EEN RASSENREL IN AMERIKA m Alles is klaar voor staakt-het-vuren AFGEROND PLAN VOOR GESPREK IN EVIAN Frankrijk benieuwd naar reacties van de rebellen Toenemend autogebruik leidt tot bouw van shoppingcentres EEN KONINKLIJK DANSPAAR Oostenrijkse president in Nederland Londen zonder STROOM AT.T.F. MINISTERS IN ARREST GESTELD AS "PfSSf SS-OFFIC1EREN „ikwl Bolletje/" Nederlandse missie teruggekeerd van oriëntatiereis in V.S Ruimteschepen naar de maan Vliegtuigen hebben niet op schip geschoten RIJWIELEN WILHELMINA" Het weer. hét*" j>ezit '"■"jr'ïooid- stad vi« Proces-Eichmann Verenigde Staten Suède dames- en herenjasjes DINSDAG 16 MEI 1961 Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. 85sfe JAARGANG No. 30825 SEOEL, 16 mei (A.F.P., Rtr., U.p-I.) Volkomen onverwacht heeft' het leger in Zuid-Korea gisteravond een geslaagde greep gedaan naar de macht. De rege ring van premier Tsjang Myon is Vervangen door een Militaire Raad, die onder leiding staat van generaal Tsjang do Jong. Alle leden van het thans gevallen kabinet zijn gearresteerd. PfeS dent Posoen Joen heeft hulS De rebellerende mihtal kalm te biyven. Volgens tuigen was de toestand m faeoei kort na de stLteï** vvfer "ge" heel normaal". Wel ëingh^r SreeP haar de macht van het leger gepaard met hevige gevechten in de buurt van de belangrijkste regeringsgebouwen, maar deze gevechten hebben in totaal niet langer dan een half uur geduurd. De algemene indruk van de oog getuigen is, dat de staatsgreep snel en doeltreffend is uitgevoerd. Grote verrassing HetEïiUZALEM, 16 mei (Beuter) i,n *r,a,.,lische parlement heeft giste- de tegen 29 stemmen een door in de zilveren rol PARIJS, 16 mei (U.P.I.) Wanneer de Franse regerings delegatie a.s. zaterdag in het plaatsje Evian samenkomt met vertegenwoordigers van de Alge rijnse rebellen, zullen de Fransen een plan ter tafel leggen, dat voorziet in een onafhankelijk Algerije, verbonden met Frank rijk. Dit plan zal uitgaan van een onmiddellijk af te kondigen wapenstilstand, waarna het „Na tionale Bevrijdingsfront" (F.L.N.) van de rebellen in toenemende mate zal worden betrokken bij een voorlopig Algerijns bestuur, totdat de Algerijnse bevolking door middel van de stembus over zijn eigen toekomst zal hebben beslist. Het weer in Europa Communiqué Defensie over Russisch protest Oefening boven Noord zee buiten drukke vaarroute LONDEN, 16 mei (Rtr., U.P.L) Londen en omstreken zijn gis teren getroffen door de meest vol- komen verduistering sedert de tweede wereldoorlog. Ongeveer acht miljoen mensen bevonden zich om 21.31 uur (onze tijd) plotseling in het duister. Ook de graafschappen Essex, Kent en Surrey hadden van het uitvallen van de verlichting te lijden. Na twintig minuten was de storing in het grootste deel van het ge troffen gebied weer verholpen. Een woordvoerder van de raad voor energievoorziening heeft de storing geweten aan een overbe last net. Verschillende delen van de Engelse zuidkust hebben gis teravond ruim twee uur in het donker doorgebracht. v a f 149,70 Rijwielhuis Krocht 6 t.o. Hema M tó'MORRIS' 'êefore you êiuj! Noordoostelijke wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 .Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pei millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. Volgens een bericht van Keuter werd de revolutie gisteravond om zeven uur drie uur plaatselijke tijd) uitgevoerd Zii Is waarschijnlijk tot in détails voorbereid en was m ieder geval s„el een succes De nieuwe Militaire Raad heeft vh.' radio-Seoel herhaalde malen laten om roepen dat hij de macht in handen heeft genomen .omdat de aan het bewind zijnde politici er niet in slaagden het lijden van het volk te verlichten" De militaire junta noemt zich pro-westers, anti-communistisch en aanhanger van de Verenigde Naties. Generaal Tsjang do Jone heeft ook meegedeeld, dat zijn lunvind de vriendschappelijke relaties de Verenigde Staten zal handha, weü. Hij liet weten dat de Militaire Jaad de macht in Seoel geheel in han den heeft en dat de aanhangers van de Raad thans ook in de andere steden v'an Zuid-Korea de lakens uitdelen. Later maakte de Militaire Raad be kend ebt hij het bestuur over het land te zijner tijd zal overdragen aan ,,het juiste burgerlijke bestuur". Wat dat Voor een bestuur is werd er niet bij verteld. De Raad deelde voorts mee, dat hij in heel Zuid-Korea de staat van beleg heeft afgekondigd, dat een nachtelijk uitgaansverbod is afgekon digd en dat een perscensuur is inge steld. Overtreders van de door de Raad afgekondigde maatregelen kun nen de doodstraf krijgen. Het is nog niet geheel duidelijk op *Velke wijze en met gebruik van welke militaire middelen generaal Tsjang de staatsgreep heeft uitgevoerd. Volgens de eerste waarschijnlijk betrouwbare be richten heeft hij vooral de steun gehad van het Zuidkoreaanse korps mariniers, he gevechten bij de regeringsgebouwen berden gevoerd tussen zwaar bewapen de groepen mariniers en penheden van öe politie, die deze gebouwen bewaak ten. De mariniers bezetten na de ge- achten, die in hun voordeel eindigden d?'e openbare gebouwen en Pos^e® ld *'ch ook op alle strategische punten m de stad. Op enkele plaatsen zijn ver sperringen aangebracht. Voor de bevolking van Seoel kwam de staatsgreep als een volslagen verras- S'ng. of er onder de burgerbevolking door oppositiepartij Heroet en stel ver. communisten ingediend voor- si'ig vaT°rpen' dat beoogde de beslis- straffe|0 de procureur-generaal om voorr,iaij neid Te garanderen aan twee *sraël ms.-officieren als zij naar f?en in |)p, "ten komen om als getui- e". onjre,i Pr°ees-Eichmann op te tre- De indio te maken' T.fJl-<?at alse^LVari het .oorstel betoog- rilr het rnordimuniteit werd verleend, rf.f® jandori risiG recht zou verliezen an- S'W ,'n hun 'lann d.an oud-nazi's het ver- oe vingers te tiu ebben toegestaan, op justitie, Pinhas en- De minister van ter, dat een verklaarde ech- hecht van de nfi ilke berechting het z'ch te verdedigen agde inhoudt om Wilhelm6 Hmtl^n ^;?--°f£icieren zijn dr die destiids hiij Walter Huppenkothen bet hoofdkwari^6" werkzaam waren op dienst. Hntt? van de veiligheids- Huppénkothiv, w.00nt Oostenrijk en f7i ln West-Duitsland. ook elders in dit blad) slachtoffers zijn gevallen is niet bekend. Waarschijnlijk is wel een aantal mari niers en politie-agenten gesneuveld, maar nadere gegevens hierover ontbre ken nog geheel. De bevelhebber van de vijfduizend Amerikaanse soldaten in Zuid-Korea, generaal Magruder, riep onmiddellijk na de staatsgreep zijn hoogste mede werkers bijeen om de toestand te be spreken. Het Amerikaanse leger heeft zich echter, omdat het hier een zuiver binnenlandse aangelegenheid betrof, niet in de zaak gemengd. Op last van generaal Magruder werden alle G.I.'s in hun kazernes geconsigneerd. De Militaire Raad heeft vanmorgen een zes punten tellend manifest uitge geven, waarin een beroep wordt ge daan op alle leden van de Zuidkoreaan se strijdkrachten om het anti-communis tische front in Zuid-Korea te verstevi gen, alle corruptie in regeringskringen uit te bannen, de levensstandaard van de bevolking te verhogen, de nationale economie te versterken en de beginse- houden? Verenigde Naties hoog te De afgezette regering van premier Tsjang Myon kwam in augustus 1960 aan de macht nadat de regering van de impopulaire Synghman Rhee door een volksopstand tot aftreden was ge dwongen. De voornaamste grief tegen Synghman Rhee was, dat hij de uit slag van de verkiezingen had vervalst. De vroegere vice-president Tsjang My on werd op 12 augustus door de leider van de Democratische Partij, president Posoen Joen, tot premier benoemd. Tsjang Myon slaagde er in de twee tegenover elkaar staande fracties van de Democratische Partij in één rege ring bij elkaar te brengen. Sindsdien heeft de regering vele maatregelen genomen om een eind te maken aan de corruptie, de nationale volkskwaal van Zuid-Korea, en om de grondslag te leggen voor een snellere economi sche groei. Sinds 1953, het jaar vaar- Adverien Hel v\\unirj///// in de wapenstilstand in Korea werd getekend, bedraagt de Amerikaanse hulp aan Zuid-Korea 300 miljoen dol lar per jaar. De regering van Tsjang Myon heeft, sinds zjj aan de macht kwam, ook grote zuiveringen in het leger doorgevoerd. Alle aanhangers van Synghman Rhee werden ontslagen. Deze zuiveringen hebben bij vele officieren veel kwaad bloed gezet en dit zou wel eens de voor naamste reden kunnen zjjn van de thans uitgevoerde staatsgreep. ~>e V.S. hebben inmiddels verklaard dat zij de regering-Tsjang Myon steunen. Marshall Green, de Amerikaanse zaak gelastigde te Seoel, heeft in een verkla ring ezrgd dat de V.S. deze, overeen komstig de bepalingen van de grond wet gekozen regering volledig steunen. Green verklaarde dat generaal Magru der, de opperbevelhebber der Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid-Korea, de Zuidkoreaanse militaire leiders heeft verzocht „hun invloed en gezag aan te wenden, opdat het gezag weer bij de re gering-Tsjang Myon kómt te berusten. Naar men verwacht, zal de Franse delegatieleider Louis Joxe de conferen tie openen met een uiteenzetting over president De Gaulle's plan voor een vredelievende overgangsperiode totdat Algerije onafhankelijk zal zfjn. Als eerste onderwerp zal men on derhandelen over de wapenstilstand. Het is reeds bekend, dat de Fransen alles in gereedheid hebben voor de afkondiging van een eenzijdig staakt- het-vuren, hetgeen gemakkelijk zou zijn om te zetten in een' bestand van beide zijden Van de reactie van de DEN HAAG, 16 mei ^In de nacht van zondag op maandag is de staats- cretaris van Economische Zaken, -dr. G. M. J. Veldkamp, die in ons land terug gekeerd van een reis naar de Verenigde Staten. Dr. Veldkamp die 2 mei uit ons land vertrok en op verzoek optrad als lei der van een missie uit het Nederlandse bedrijfsleven, die een studiereis ondernam om zich te oriënteren over de shop pingcentres" heeft bovendien in de Ver enigde Staten contacten gehad met Amerikaanse autoriteiten. „Shoppingcentres", winkelcentra ge legen aan de buitenkant van de grote steden met opzet en inrichting in een hand maar met vestigingen van zelf standige detailhandelsbedryven, richten zich tot het kopend publiek in wtjde om geving. Die centra zijn daatoe voorzien van vomoende parkeergelegenheid. Len van de kernpunten die tot het ontstaan van de, in de Verenigde Staten, vrij stormachtige ontwikkeling van deze centra hebben geleid, is, naar het in zicht van staatssecretaris Veldkamp, de enorme toeneming van het particuliere autogebruik. De winkels en de waren huizen in de centra der steden van de V.S. waren voor het autorijdende pu bliek - en dat is daar bijna het gehele publiek - door gebrek aan parkeerruimte moeilijk bereikbaar geworden. Daar naast kwam in de V.S., ook als gevolg van het autobezit, een sterke groei van de bevolking in de verafgelegen buiten wijken. Dit alles had ten gevolge dat de afstanden tussen deze verafgelegen bui tenwijken en de centra der steden veel groter waren geworden. Aangezien zich ook in Nederland een sterke toeneming van het autobezit manifesteert en, met de groei van de steden, de bevolking van de buitenwijken z;ch enorm heeft uitgebreid, gaat ook in Nederland de detailhandel de koopkrachtige vraag volgen die zich buiten de oude stads kernen in de dikwijls verre buitenwijken heeft gevestigd. Thans zijn ook in Ne derland plannen tot ontwikkeling geko men om tot oprichting van „shopping centres" te komen. Dr. Veldkamp is niet geneigd te ge loven, dat de ontwikkeling van de „shoppingcentres" in de buitenwijken der grote steden ten koste zal behoe- Le„n,te gaan van de detailhandel in de stadscentra, zeker niet wanneer men £aak ?P iets langere termijn be- Jnlj Sélooft, dat men de belangen af meer in eikaars verlen- zie" lig£en en veeleer moet beschouwen als aan elkaar tegengesteld. Naar de mening van de staatssecreta ris zullen de groei en de spreiding van de welvaart niet alleen leiden tot steeds nieuwe koopkracht, waardoor het ont staan van nieuwe detailhandelseentra niet zonder meer ten koste behoeft te gaan van bestaande centra, maar daar naast zal zeker in Nederland het oude stadscentrum, wanneer men met de nieuwe moderne ontwikkeling in de pas weet te blijven zijn eigen specifieke functie kunnen behouden (cultureel be stuurscentrum etc.) De Nederlandse missie zal een rap port over haar bevindingen opstellen opdat ieder daarvan kennis zal kunrfen nemen. ais dan rebellen hierop en hun houding ten aanzien van Algerjje's toekomstige banden met Frankrijk zal afhangen Of de conferentie een succes wordt of niet. Volgens De Gaulle's plan zal men aan de vertegenwoordigers van de Al gerijnse opstandelingen een „afkoe lingsperiode" van één jaar voorstellen in de hoop, dat de thans nog bestaan de spanningen tussen de pro-Franse en pro-Algerijnse bevolkingsgroepen ge leidelijk zullen verdwijnen. Frankrpk zou naar verluidt, bereid zijn om ge durende die „afkoelingsperiode" een Aleeriins parlement op te zetten met raadgevende bevoegdheden. In dit lichaam zouden alle Algerijnse kwesties besproken kunnen worden, terwijl het ook de uiteindelijke algemene verkie zingen moet voorbereiden. Wat de samenstelling van deze raad gevende vergadering betreft, zouden de Fransen bereid zpn de helft van de ze tels in te ruimen voor de Algerijnse rebellen, dertig procent voor vertegen woordigers van de rest van de Islami tische bevolking en twintig procent voor de Europese inwoners. De Franse dele gatie zal waarschijnlijk ook voorstellen uit deze vergadering een commis sie in het leven te roepen, die als ver- bindingslichaam zou kunnen fungeren met het Franse bestuur in Algiers. Indien de vertegenwoordigers van het F.L.N. op deze voorstellen gun stig zullen reageren, zal men in bij zonderheden kunnen afdalen betreffen de de vorm, die het toekomstige on afhankelijk" Algerije zal moeten aan nemen. Het is echter vrij waarschijn lijk, dat de rebellenleiders uiterst moeilijke en harde onderhandelaars zullen blijken. De Fransen, zo wordt in regerings kringen vernomen, vrezen er vooral voor. dat het bevrijdingsfront zal eisen als de enige woordvoerder van het Al gerijnse volk te worden beschouwd en dat de Sahara wordt erkend als een onlosmakelijk deel van Algerije. Voor al op het laatste punt zullen de Fransen slechts weinig concessies kunnen doen. Zij hebben eerst betrekkelijk kort gele den een aanvang gemaakt met het ex ploiteren van de minerale rijkdommen in de Sahara. Het woestijngebied is bo vendien een ideaal terrein gebleken voor het houden van proefexplosies met nucleaire wapens en de Sahara is ook reeds bij speciale wet tot afzonderlijke eenheid verklaard, los van het eigen lijke Algerije. Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België hebben maandag het jaarlijks bal van de Koninklijke Militaire Academie bijgewoond. Men ziet hier het konink lijk paar tijdens een dans. ANNISTON, 16 mei (Reuter) De Amerikaanse federale politie (F.B.I.) stelt een onderzoek in naar de rassen- rel in Anniston (Alabama), waarbij zon dag een bus in brand werd gestoken en de inzittenden, negers, door blanken werden afgeranseld. De negers wilden demonstreren tegen rassenscheiding op het busstation van Anniston. De beto ging was georganiseerd door het con gres voor gelijkheid der rassen (C.O. R.E.). De president van de C.O.R.E., Ja mes Farmer, heeft de aandacht van president Kennedy gevestigd op het ge beurde in Anniston. Woensdag zullen leden van de C.O.R.E. een nationale actie tegen de rassenscheiding begin nen. Een van de passagiers, Albert Bige- low, vertelde: „Het was ongelofelijk. De bus vulde zich met smerige, zwarte rook en buiten stonden straatschenders te roepen: „Heil Hitier!" en „Heil. De blanken hadden eerst de banden van de bus doorgesneden en de ruiten ingegooid en vervolgens een soort brandbom naar binnen gegooid. De in zittenden moesten door de ramen een goed heenkomen zoeken. In Birmingham, eveneens in Alaba ma, werden leden van de C.O.R.E. door blanken, die bij het busstation hadden staan wachten, naar buiten ge sleept en afgeranseld. De correspon dent van de Columbia Broadcasting System, Howard Smith, zei dat de blan ken „leden van de Ku Klux Klan zon der witte mank'"" waren. „Birming ham is vandaag de dag een stad van terreur en wetteloosheid." DEN HAAG. 16 mei Vannacht om 3.38 uur is de koninklijke trein, die zon dag uit Utrecht naar Salzburg is ver trokken om de president van Oosten rijk, dr. A. Scharf, af te halen, in Elfen aangekomen. In de trein op het station hebben de Oostenrijkse presi dent en zijn gevolg de nacht verder door gebracht. Omstreeks tien over half negen begroette de Oostenrijkse ambas sadeur in Nederland, dr. G. Afuhs, de president op Nederlandse bodem. Ook de aan de president toegevoegde Ne derlandse eredienst was ter verwelko ming aanwezig. De koninklijke trein vertrok om kwart voor negen naar Den Haag waar zij tegen half elf op het sta tion Staatsspoor aankwam. (Zie ook pagina 2) WASHINGTON, 16 mei (Reuter) Als voorbereiding voor het zenden van raketten naar de maan in 1962 of 1963, zullen deze zomer of herfst ruimtesche pen tot in de nabijheid van de maan worden geschoten, aldus heeft een woordvoerder van de N.A.S.A., het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, meegedeeld. Het plan draagt de naam „Ranger". Men wil hierbij gebruik maken van Atlas-Agena raketten met een krachti ge tweede trap. Na twee proeven, die ten doel hebben de aard van de magne tische velden en het aantal energie-par tikels te meten, wil men twee ruimte vaartuigen een „harde" en nogmaals twee ruimtevaartuigen een „zachte" landing op de maan laten maken. iimiiimmiimiiimmiiiimmmiiiimiiniimiNMiMiniiiiiiiiiii111111"1""111"1""1""""""1""""""'""1'"""""1""""'11 DEN HAAG, 16 mei Naar aanlei ding van berichten in de binnen- en buitenlandse pers, over de Russische protestnota aan Nederland inzake de „beschieting" van een Russisch schip, deelt het departement van Defensie mee dat vrijdag van het marinevlieg- krmp Valkenburg enige vliegtuigen van het type S-2-f zijn opgestegen, ten einde boven Texel Hors oefeningen met raketten te houden. In verband met de aldaar geconstateerde lage bewolking heeft de betrokken squadron-comman dant de oefening afgelast. Tevens wer den door hem andere oefeningen bevo len, welke zouden plaats vinden boven het gebruikelijke oefengebied op de Noordzee van het marinevliegkamp Val kenburg. Enige van de toestellen zijn daardoor in de drukke scheepvaartroute nabij Hoek van Holland over verschil lende schepen gevlogen, o.a ook over een Russisch schip. Aan het einde van de oefening heeft een van deze machi nes op grote afstand van de schepen in veilige richting raketten afgevuurd. Dit vliegtuig is vervolgens op weg naar zijn basis opnieuw langs enkele daar tevoren waargenomen schepen gevlo gen. Uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat van enige gevaarlijke handelwijze met boordwapens, waarbij de veiligheid van een koopvaardijschip in gevaar had kunnen worden gebracht, geen sprake is geweest. Het verkeer kreeg met grote moei lijkheden te kampen. De straatverlich ting viel uit en stoplichten functioneer den niet meer. Scotland Yard ontving een vloed van signalen van automa tische, rechtstreeks met de Yard ver bonden, inbraakalarminstallaties, die in werking treden wanneer de elektri sche stroom wordt verbroken. De ondergrondse bleef normaal rfj- den, maar de treinen naar de voorste den kwamen tot stilstand. In enkele zuidelfjke graafschappen duurde de storing langer dan een uur. Andere gevolgen van de storing waren onder meer dat: Ruim 2000 mijnwerkers in het graaf schap Kent onder de grond opgesloten zaten toen de elektriciteit uitviel. Brandweerlieden in een tehuis voor aanstaande moeders een noodverlichting moesten aanbrengen, omdat juist op het moment, dat het licht uitviel zich een nieuwe wereldburger meldde. Elektrische treinen overal in het land tot stilstand kwamen, en beveiligende seinen niet meer werkten. De blinden de zienden naar huis kon den leiden in de plaats Bexleyheath, waar een vergadering van een blinden- vereniging was geweest. (Advertentie) Simplex en Wilhelmina Geheel compleet Telefoon 10353 De betaling regelen wij prettig met U, vanaf 3,— per week. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM IEL 1343V LEIOSêSTRAAI (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige noordoostelijke wind. Kans op nachtvorst. Morgen ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Woensdag: Zon: 4.44-20.09. Maan: 7.03-23.03. max. min. oeersi Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder onbew. 12 8 0 Ypenburg onbew. 13 6 0 Vlissingen onbew. 14 8 0 Eelde licht bew. 13 5 0 De Bilt zw. bew. 14 7 0 Twente zw. bew. 14 5 3 Eindhoven zw. bew. 15 6 0 Zd.-Limbur* mist 14 6 0.1 Stockholm licht bew. 14 4 0 Oslo zw. bew. 17 5 0 Londen licht bew. 14 8 0 Kopennagen regen 13 9 0.4 Amsterdam licht bew. 14 5 0 Brussel geh. bew. 15 6 0 Luxemburg onbew. 16 5 0 Parijs onbew. 17 6 0.1 Nice geh. bew. 19 13 0 Berlijn zw. bew. 13 4 0.1 Frankfort onbew. 18 7 0 München regen 15 7 18 Ziirich regen 18 8 3 Locarnc onbew. 24 10 3 Wenen tegen 16 7 0.1 Athene onweer 20 17 Rome zw. bew. 26 16 0 Madrid licht bew. 33 19 0 Mallorca geh. bew. 27 17 0 Lissabon. half bew. 23 17 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1