Ambtenaren krijgen vrije zaterdag per 1 juli Eerst 46-urige werkweek, per 1 januari 45-urige Pathet Lao spreekt - Rusk loopt weg PARIJZENAARS SLACHTOFFER VAN STAKING STAKING LEGT OPENBAAR VERVOER IN PARIJS LAM tijd om een tijd om een tijd om een te rollen! te rollen! te rollen! Overleg in Evian begint morgen Delegatie van de FLN al in Genêve aangekomen Pi ACTIES TEGEN COMMUNISME CONFERENTIE OVER LAOS J. J. VAN K00TEN fipi Gouden dag voor de taxi's en zere voeten voor de forensen Onregelmatigheden bij Hoogovens IJZEREN RING ROND STADJE Dader psychisch gestoord MlIIBi Ingenieurs werden machinist Het weer Zuid-Korea Regering van Tsjang Myon afgetreden Overheidspersoneel niet tevreden (^Onruj J^borvttdtM, xlW MORRIS "êeforei/ou êta/! Suède dames- en herenjasjes Dezelfde temperaturen Inkoper op staande voet ontslagen Goederentrein ontspoord VRIJDAG 19 MEI 1961 85sfe JAARGANG No. 30828 MOORD QP OUDERS (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 19 mei De strijd om de kortere arbeidstijd roor het overheidspersoneel is oeslist met een gedeeltelijk toe geven van de regering aan de wensen van dit personeel. De werkweek wordt voor het rijks personeel met ingang van 1 juli van dit jaar niet zoals gevraagd was tot 45 uur, maar tot 46 uur verkort. Voorts is beslist, dat de vrije zaterdag, zoals ook gevraagd was, op 1 juli zal ingaan. Het verschil met wat in het overleg eenstemmig was geadviseerd, is dus een uur werk per week. Maar dat ene uur minder zal op 1 januari 1962 wèi worden toege staan. Voor degenen, die reeds korter dan 46 uur per week wer ken, blijft deze werktijd onver anderd. De vermindering van de arbeidstijd is van betekenis voor 60.000 a 70.000 werklieden in overheidsdienst, die nog 48 uur werken; van de vrije zaterdag gaan allen profiteren. Schorsingsbesluiten ïe«?nsl0Jte zei Menon ervan overtuigd is Va dat er in Laos werkelijk sprake biet piuee,n waPenstilstand en dat men benstiicf kSer m°et zeggen dat die wa- plant ?,r niét is- "We kunnen een °fti to --. kens uit de grond trekken klduc a bken of zij al wortel schiet", de Indische minister. SOLEX-OTO Vergadering K.A.B.O. EXCLUSIEVE DAMES- EN MEISJES! APONNEN Keuze uit: 50 BERGMEUBELS BOOT MEUBELEN BOOT «■Éi» wsiMmW mm LOGOMOTIEF RIJWIELEN CEES PELT ÉM :%£ÊÊk EVIAN-LES-BAINS, 19 mei (U.P.I.) Tweeduizend politie mannen en gendarmes hebben gisteren een ijzeren ring gelegd rondom het vreedzame Evian-Les- Bains aan de Franse kant van het meer van Genève, waar mor gen de eerste zitting van de Frans-Algerijnse onderhandelin gen over Algerije zal worden ge houden. Op alle wegen, die naar Evian leiden, zijn wegversperrin gen met politieposten opgericht. Helicopters van de politie hou den de stad en omgeving en ook het verkeer op het meer vanuit de lucht in de gaten. Heel het stadje is één groot politiebolwerk ge worden. >rhc$L '«"TEAS TASSEN B/0UX VLOTTE ZOMERTASSEN IN NAPPA EN SKAI BUREAU SMEDESTRAAÏ 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE! ARIcf Lt -enis pei mi. .meter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. lllllllllllllllillllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SEOEL, 19 mei (UW) De militai re junta heeft gisteren formeel het re- Seringsgezag in Zuid-Korea overgeno men ei. is begonnen net een het gehele land omvattende aetie tegen het commu- hisme. Premier Tsjang Myon en zijn ministerraad ziin afgetreden en presi dent Posoe Joen heeft zich geschaard aan de zijde van de rebellerende mili tairen. üe revolutionaire junta is uitgebreid Van 5 tot 32 leden. Alle takken van de 2uidkoreaanse strijdmacht zijn er thans in vertegenwoordigd. Generaal Lee Han Dim, de commandant van het eerste Zuidkoreaanse leger dat langs de 38ste breedtegraad staat, zou van zijn bevel onthever en gearresteerd zijn, omdat hij pas na 48 uur aarzeling de zijde van de opstandelingen heeft geko zen. Maastricht, 19 mei De" 23-jarf- ge jongeman, die zoals wij reeds heb- en bericht woensdagavond hier zijn ouders met een dolkmes van het leven heeft beroofd, heeft gisteren in de loop Van de dag tegenover de politie een Volledige bekentenis afgelegd. De dader gaf toe vanuit Leiden, waar hij als kantoorbediende werkzaam was met het vooropgezette doel om ziin ouders te doden naar Maastricht was gereisd. Hij had daartoe een dolkmes, een zogenaamde Italiaanse stiletto, ge kocht. Vast is komen te staan, dat de jonge- zowel voor als tijdens het plegen w 2e ^aad in zwaar geschokte psy- cmsche toestand verkeerde en dat de motieven voor zijn daad in het psychi sche vlak liggen. Na het verhoor is hij gistermiddag overgebracht naar de psy chiatrische inrichting te Venray, waar hij ter observatie is opgenomen. Van daag zal de gerechtelijk anatoom-patho loog dr. J. Zeldenrust uit Den Haag de sectie verrichten. Ook voor het personeel van provin ciën en gemeenten zullen deze maatre gelen van invloed zijn, aldus deelde minister Toxopeus mee op een pers conferentie na afloop van een bijeen komst met het Georganiseerd Overleg, waarin hij deze beslissingen van de re gering heeft meegedeeld. Op de eerste plaats zal de minis ter van Binnenlandse Zaken nu op korte termijn de gevolgen van de be- slissing van de regering aan de drie grote gemeenten bekendmaken. Op de concrete inhoud hiervan wilde hij niet ingaan. Dit was echter alleen een kwestie van correct handelen. De minister acht het niet juist, wan- GENe3E, 19 mei (Reuter> upl) De veertienIandeneon{ej,entie over La os heeft gis ei en twee verrassingen op geleverd. e eerste was bet demon stratieve opstaan en weglopen van de Amerikaanse minister Van buitenland- zaken, Dean Rusk, toen voor de eerste maal een vertegenwoordi ger van de Pathet Lao aan het woord kvvain. Rusk moest weg, zo verklaarde later een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie, omdat hjj een af haak had met Prins Norodom Siha- ®°ek van Cambodja. Niettemin was het vrij duidelijk dat Rusk door zyn Afwezigheid zijn misnoegen over de aanwezigheid van de Pathet Lao op de c<mferentie wilde kenbaar maken. Zo- men weet, hebben de Verenigde Maten zich tot het laatst tegen de toe ing van de Pathet Lao verzet. ,„Pe tweede verrassing van S',ste^®n u iS een rede van de Indische delega- 1nei*ider, minister van defensie Kris- i"a Menon. Deze afgevaardigde ver- siJ u z'cl1 met kracht tegen het Rus den voorstel om elk van de drie le- van de internationale controle- Cnm vit: ui tenia ua/iichc luhuuic- Vemllssie voor Laos het recht van de te geven bij elke beslissing, die commissie moet nemen. vOoS°? verzette zich ook tegen het hhssip van Dean Rusk om de com- j"- te breiden en grotere be- bieninh n te geven. Hij gaf als zijn iiVaaJ8 te kennen, dat de commissie en t> Yan Indië voorzitter en Canada lri haaPT he. beide andere leden zijn)' h°eg huidige samenstelling groot ge beden en met genoeg aanzien kan op- 8ehrmSVoeringen werden gisteren ook de pben door de delegatieleider van (felle Lao, Phoemi Vongvichit de p aanval op de Verenigde Staten), zaken Sse minister van buitenlandse Laot- Uve de Murville (,er moet ir lepeen constitutionele en op brede diem, geschoeide regering komen") en j Canadese collega, Howard Green li nu mternationale controlecommis- oehoeft niet groter te worden"). Daarna werd de vergadering geschorst tot vrijdagmiddag vier uur. Volgens westerse waarnemers be staat er op de conferentie een „bemoe digende mate van overeenstemming tussen oost en west". De hoop dat men tot resultaten zal kunnen komen is by alle delegaties vry algemeen. Zoals wy reeds schreven in een deel van onze vorige oplaag, doet in westerse kringen de mening opgeld, dat Rusland de neu tralisatie van Laos wenst om de rood- Chinese opmars in Zuid-Oost-Azië te stuiten. De Russische politiek, zo geloofd men, wordt in hoge mate beïnvloed door de druk en de vijandigheid van de Chinese communisten aan de grenzen van het neutrale Indië in de afgelopen maanden. (Advertentie) De nieuwe Solex met vol-automatische koppeling i 395.-—. Houtplein 18-20 - Haarlem - ®el. 12000 neer de gemeentebesturen uit de krant zouden lezen wat over hen be sloten is. Verondersteld wordt, dat de schorsingsbesluiten zullen worden in getrokken. Deze beslissing is dus tegelijkertijd een tegemoetkoming en een afremming. Minister Toxopeus heeft het eerste ge motiveerd' met de vaststelling, dat de vrye zaterdag een goed is, waar men niet meer buiten kan. Tegelijk echter moet voorkomen worden, dat de over heid het bedrijfsleven zou voorgaan met de verkorting van de arbeidstijd. Dit zou gevolgen hebben voor de eco nomische ontwikkeling van ons land, omdat het hele bedrijfsleven zich zou kunnen gaan optrekken aan het beleid van de overheid met haar personeel. Dan zou groot gevaar ontstaan van een „stroomversnelling" van steeds kortere arbeidstijd. Dit laatste zou weer tot prijsstijgingen leiden, waarvan alle werknemers de dupe zouden worden en met name de vergeten groepen. De mi nister zei hierby te denken aan dege nen, die niet door loonsverhogingen te gen de prijsstijgingen beschermd kun nen worden. Op een vraag, of de minister ach ter het eenstemmig advies van het ambtenarenoverleg was gaan staan, ant woordde mr. Toxopeus, dat hij als mi nister altijd geheel vrij blijft, ook al is het zijn systeem om persoonlijk bij het overleg aanwezig te zijn. Een andere vraag was, of de minister de argumenten van de regering onder schrijft. Het antwoord luidde: „Ja na tuurlijk". Minister Toxopeus zei nog, dat wan neer de overheidsdienaren volledig hun zin zouden hebben gekregen, zij niet achter in de trein zouden hebben ge zeten maar voorin. „Nu zitten zij in het midden". Minister Toxopeus gaf toe, dat de cen trales van overheidspersoneel varf hun teleurstelling reeds hebben doen blij ken. Hij zei, dat hij er begrip voor had, dat deze centrales de zaak bezien van het standpunt van het overleg. De re gering heeft echter andere verantwoor delijkheden, die het gehele landsbelang raken. De voorzitter van de K.A.B.O. de heer Weijters, die ook lid is van de Tweede Kamer, heeft ons medege deeld, dat de beslissing hem „hevig heeft teleurgesteld". De K.A.B.O. zal nog deze maand een bondsvergade ring houden. Dit wordt een congres, waarin het bestuur verantwoording wil afleggen tegenover de leden van hetgeen zich heeft ontwikkeld en waarin het gehele beleid van de rege ring ten opzichte van de overheids dienaren zal worden getoetst. De teleurstelling van de heer Weij ters is vooral veroorzaakt door het feit, dat de regering een eenstemmig advies van het Georganiseerd Overleg naast zich neer heeft gelegd. Hij zei het gevoel te hebben, dat de regering in haar strijd tegen de economische moeilijkheden, de ambtenaren als een soort rem hanteert. Wanneer de rege ring wil afremmen, dan moet zij dat in een eerder stadium doen, aldus de heer Weijters. Zij dient volgens hem dan in te grijpen bij het bedrijfsleven zelf. (De heer Weijters heeft 26 april bij de interpellatie over de verkorting van de werktijd een motie ingediend waarin werd gevraagd om hervatting van het overleg over deze zaak). (Advertentie) Koninginneweg 71, Haarlem, Tel. 16040 Advertentie) GIERSTRAAT 52-54-56 Sedert 1849 HAARLEM (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 19 mei Volgens de schat tingen van de vakbonden heeft, varië rend van streek tot streek, 70 tot 95 procent van het Franse spoorwegperso neel gisteren gevolg gegeven aan het stakingsconsigne, hetgeen hen doet ge wagen van een zeer bevredigend succes. Niettemin is de directie van de spoor wegen er gisteren in geslaagd ongeveer eenderde deel van het normale aantal treinen op de „grote lijnen" te laten rijden. Veelal fungeerden spoorweg ingenieurs als machinist en bedienden de stationschefs de wissels. Dat ondanks de staking toch een zo betrekkelijk groot aantal treinen heeft kunnen rij den, wordt voor een groot deel toege schreven aan de steeds verder doorge voerde automatisering van het Franse spoorwegnet. Schaars waren evenwel de reizigers, die bedoelde treinen hebben genomen; men vertrouwde het niet. Er was ook geen lokettendienst en aspi rant-reizigers konden zich niet in het bezit van een kaartje stellen. In som mige treinen haalden controleurs het geld op en voor het overige was het reizen gratis. Op de Parijse voorstadlijnen kon een zeer beperkte en omstreeks de spitsuren uiteraard volkomen ontoe reikende dienst in stand worden ge houden. Daarentegen liet de Parijse stadsdienst inderdaad nagenoeg vol ledig verstek gaan. Op eén lijn van het Métronet liep in de voormiddag af en toe een enkele trem en van de 2200 stadsbussen verlieten er slechts in totaal 60 hun garages. Vervangend openbaar transport was er bijzonder weinig. In aanmerking komend mate riaal van het leger was nagenoeg niet beschikbaar, in beslag genomen als het in deze tijd is door de zwaar be laste veiligheidstaak die het leger te vervullen heeft, en particuliere auto carondernemingen zaten reeds vast aan hun Pinksterprogramma. Zo was het dus weer een gouden dag voor de Parijse taxi's en er werd ook ijverig gelift, waartoe vele bezitters van een auto zich zeer minzaam leenden. Voor tienduizenden Parijzenaars en fo rensen is het tenslotte gisteren vooral een dag van gedwongen „footing" ge weest, dus een dag van zere voeten. Maar het meest spectaculaire element in het stadsbeeld van gisteren waren, in de voormiddag, de waarlijk monu mentale verkeersopstoppingen die zich in het centrum voordeden, voornamelijk als gevolg van het gedoofd blijven van de verkeerslichten. Van acht uur in de ochtend tot twaalf uur 's middags staakte namelijk ook het personeel van het genationaliseerde gas- en elektrici teitsbedrijf. De opstoppingen waren te monumentaler, omdat zo ongeveer alles wat twee-, drie- of vierwielig nog enigermate in staat was de weg te (Advertentie) ROYAL ROYAL ROYAL houden, te voorschijn was gehaald. Tot overmaat van ramp hebben als gevolg van de staking bij het gasbedrijf de Parijzenaars veelal koud moeten middagmalen. Men had gedacht dat, gezien de korte duur van deze staking, deze hoegenaamd niet van invloed zou zijn op de druk. Maar dit was buiten de sluwheid van de stakers gerekend, die, opdat de staking voelbaar zou zijn, reeds de avond tevoren in de gasfa brieken begonnen met het verminderen van de druk Eerst gistermiddag laat werd de druk op het gas weer normaal. Het leed, het overigens welhaast ver trouwde leed, is, nu vandaag om twaalf uur ook het werk bij de spoorwegen is hervat, weer geleden; tot de volgen de keer, die waarschijnlijk niet zo heel lang op zich zal laten wachten. In ieder geval gaan thans op hun beurt de socialistische en de christelijke ambtenaren- en beambtenbonden plus de algemene bond van onderwijsperso neel zich beraden over de modaliteiten van een algemene staking, waartoe in principe reeds besloten is. Anderzijds verluidt echter, dat bij de regering het inzicht toch weer veld wint, dat het nodig is een reglementering van het stakingsrecht van het overheids- en semi-overheidspersoneel in te voeren. Het probleem zou vooral zijn hoe, ter beslechting van arbeidsgeschillen, een procedure van verzoenipg en arbitrage in het leven te roepen, waarin de ar biter werkelijk onafhankelijk zou zijn van de staat en van de regering en waarin zijn uitspraken geldig zouden zijn zonder beroep. Met andere woor den: Hoe kan men er aan ontkomen dat in geschillen met zijn personeel de staat tegelijkertijd rechter is en partij? (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL. .223594 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaarbewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige, tijdelijk vry krachtige wind tussen west en noord. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zaterdag: Zon; 04.41-20.32. Maan: 08.44 Station Der» Heidei Vpenburg Vlissinger Belde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Llmbut Amsterdan Stockholm Oslo Kopenhagen Lrt.naen Brussel Luxemhu: i Partis Nice Be rltm Frankfort Mtinehen Ztirich Weer motregen regen geh. bew regen geh. bew geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. regen geh. bew. geh. bew. regen licht bew onbew. half bew. half bew. zw. bew. onbew. licht bew. max min temp temp Zisteren 13 10 15 15 13 15 16 17 17 15 16 20 18 18 17 16 20 15 18 19 18 16 10 9 8 8 6 5 5 8 7 7 9 7 5 7 7 11 8 6 3 6 neersi afgei 14 'JtlT 0.1 0.4 0 0.2 0.4 0.2 0 0 0.1 0 6 0 0 0.1 0 0 3 0 0 0 0 (Advertentie) Type Loco Star v.a. f 149.25 Rijksstraatweg 397-399 Telefoon 53097 De staking van de openbare ver voersdiensten in Parijs heeft de in woners van de Lichtstad gisteren heel wat last bezorgd. Deze foto werd gemaakt op de Champs Ely- sées, waar een vrachtauto van het leger, die voor het vervoer van de Parijzenaars is ingeschakeld, moet wachten in een lange verkeersop stopping tot er een gaatje vrij komt. IJMUIDEN, 19 mei Bij Hoogovens is kortgeleden de inkoper H. D. op staande voet ontslagen, toen was ko men vast te staan, dat hij van een IJmuidense firma geschenken had aan genomen, o.m. een televisietoestel, om deze firma te bevoordelen bij inschrij vingen. Een en ander is aan het licht gekomen toen deze firma failliet ging. Op verzoek van Hoogovens is oud commissaris Posthuma uit Amster dam nu bezig een onderzoek in te stel len naar onregelmatigheden bij het ver lenen van opdrachten aan aannemers bedrijven die voor Hoogovens werken. Men heeft de oud-commissaris ge vraagd dit onderzoek in te stellen om dat Hoogovens geen eigen bedrijfsre cherche heeft. Van de Velser recherche vernemen wij dat voor zover haar bekend is, geen strafbare feiten aan het licht zijn gekomen. Aangezien het namelijk geen ambtenaren betreft is het aannemen van geschenken door werknemers van Hoogovens geen strafbaar feit. UTRECHT, 19 mei Vannacht, even na twaalf, is een goederentrein die in de richting Eindhoven reed, in het plaatsje Acht ontspoord. Zeven wagons liepen uit de rails. De drie sporen wer den versperd en een mast van de bo venleiding werd vernield. De oorzaak van de ontsporing is nog onbekend, mogelijk is een koppeling of as gebro ken. Omstreeks twaalf uur was één van de sporen vrij. Voor dit tijdstip werden de reizigers met bussen vervoerd. Bij de ontsporing zijn geen persoonlijke on gelukken gebeurd. De machinist en de conducteur van de ontspoorde goederen trein zijn ongedeerd gebleven. De delegatie van de „voorlopige Algerijnse regering in ballingschap" op het vliegveld van Genève. Delegatieleider Belkacem Krim (midden in licht cos- tuum) legde een korte verklaring af, waarin hij o.m. zei dat de strijd tot het verkrijgen van een onafhankelijk Algerije zal worden voortgezet tot het doel van het FLN geheel is bereikt. Volgens een bericht uit Genève, af komstig van de politie, hebben onbe kende personen twaalf pond dynamiet gestolen van een opslagplaats buiten Genève. Het bericht deed de Franse politie met argusogen de wegen con troleren, die vanuit Zwitserland by Evian over de grens leiden. De besprekingen tussen de Fran sen en Algerijnen zullen zaterdag middag om drie uur aanvangen in .Hotel du Pare" Gistermiddag kwam in Genève de Algerijnse dele gatie aan onder leiding van de vice- premier en minister van buitenland se zaken van de opstandelingenrege ring in Tunis, Belkacem Krim. De Franse delegatie, geleid door de mi nister voor Algerijnse zaken Louis Joxe, arriveerde vandaag in Evian. De rebellendelegatie, bestaande uit acht onderhandelaars en ongeveer twin tig secretarissen en ambtenaren, ver blijft in Genève om het gevaar yan terroristische aanslagen tot een mini mum te beperken. De delegatie zal da gelijks per helicopter van Genève naar het „Hotel du Pare" worden ge vlogen. De grote politiemacht in en rondom Evian en de verspreid optredende groe pen infanteriesoldaten wijzen erop, dat de Franse regering vreest dat de voor standers van een Frans Algerije, die een „geheim leger" hebben gevormd, niet met de handen in de schoot de besprekingen zullen aanzien. Reeds op 31 maart werd de burgemeester van Evian, Camille Blanc, bij een bomaan slag voor het hotelletje, dat zijn eigen dom was, gedood. De meeste notabelen van het stadje hebben dreigbrieven ont vangen, die grotendeels in Algerije zijn gepost. De Frans-Algerjjnse onderhandelin gen zouden aanvankelijk op 7 april zijn begonnen, maar de opstandelin gen krabbelden terug na de Franse mededeling, dat men ook andere na tionalistische organisaties voor het gesprek zou uitnodigen. Met name zou de Franse regering de „Nationa le Algerijnse Beweging" (MNA) op gelijke voet met de FLN willen laten aanzitten. Als de voortekenen niet bedriegen, zal het overleg een langdurige en moei lijke zaak worden en ligt de onafhan kelijkheid van Algerije nog ver in het verschiet. (Advertentie) r» a iïTpi ir\r» BART5I.J0RISSTR.I6 HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1