President Scharf op IJsselmeer Wonderbare ervaring te zien hoe land uit water ontstaat" PIKEUR Ernstige ongelukken bij Venlo en Dokkum Zr. Siebers afgetreden mJJMan Resolutie van St. Deusdedit Geen geestelijk gestoorde bejaarden meer in rusthuis Rusthuishouders protesteren tegen dokter K. Kok Beschuldiging door heer L. Worms lasterlijk 8 Bernadette op de film f5975 Weinig reden tot teleurstelling Verkeer eist zes levens Vice-voorzitter dient klacht D. Spierenburg bij justitie in Wyervliet IL SUFFIT D'AIMER epeda prijsvraag Wat let u óók de proef te nemen... Ritmeester Jaarvergadering van Salus in firmorum Klachten over salariëring Mgr. P. Moors draagt H. Mis op in circus Bak met beton doodt hef truckchauf f eur Arbeidstijdverkorting BESLISSING B. EN W. VAN HEEMSTEDE HOGE AUTORITEIT VERONTWAARDIGD VTCNHEKER Iraakse havendelegatie in Haarlem Vergiftigingsschade aan boomgaarden Boom-Ruygrok stelt opnieuw 7 pet. voor Batig saldo wat lager het kleine wonder! VRIJDAG 19 MEI 1961 PAGINA 5 UITSLAG en PRIJSUITREIKING van de grote Buitenkansje licht en geurig Galadiner 11-Ut«jRs-bR^P A Zonnebrillen vanaf 2.50 Tl - /TT1 n TToreln CfrpverT 4/t »Zii7n,rthoed AH tpïrpliik Ollder (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) IJSSELMEER, 19 mei Zoals wij reeds in een deel van onze vorige op lage meldden, heeft de bondspresident Van Oostenrijk dr. A. Scharf gisteren een bezoek gebracht aan Volendam en Lelystad. Aan de haven van eerstge noemd riant plaatsje stond een goed deel van de bevolking opgesteld, dat de hoge gast van harte toejuichte toen hij er per auto arriveerde. Die toejui chingen waren dan overigens vooral afkomstig van de Volendamse jeugd, die geestdriftig met rood-wit-blauwe en rood-wit-rode vlaggetjes zwaaide. De Sresident had kennelijk plezier in het eurige tafereel, dat hem hier in het folkloristische décor werd voorgescho teld en hij wierp met een galant ge- baar-op-zijn-Weens kushandjes naar de In inheemse kledij gestoken Volendam- mer meisjes. Ook vond hij de tijd om glimlachend te luisteren naar een kin derkoortje, dat onder leiding van mees- Advertentie) Donderdag 18 mei j.l. had in het HAARLEM'S matrassenhuis Grote Houtstraat 103 de officiële prijsuitreiking plaats namens 4e Directie van de Epeda-fabrieken. öe juiste oplossing van de prijsvraag - hoe lang de gehele draad was in de matras iS: 579 meter 87 cm. Pe prijswinnaars waren vol lof over de allerprettigste ontvangst en nog meer vanzelfsprekend over de uitgereikte prijzen. Pe gelukkige prijswinnaars waren: le prijs Familie van de Graaf, Lijster beslaan 9, Heemstede 2e Prijs Zr. M. N. v. d. Vegte, Crayenes- terlaan 132, Haarlem 3e prijs c. G. Houtzager, Ged. Oude Gracht 13 rd., Haarlem. De ambtennrenorganisaties zijn „he vig teleurgesteld" over de concessie, die de regering hun gedaan heeft in zake de vijfdaagse werkweek en de Werktijdverkorting. Hun redenering is dat 30 pet. van het bedrijfsleven reeds **5 uur werkl, terwijl een-derde ge deelte van de overheidsdienaren, dat momenteel nog 48 uur werkt, van 1 juli tot 1 januari nog 46 uur moet werken. Wij kunnen ons deze teleurstelling wel voorstellen als wij de regeringsbe slissing bekijken tegen de achtergrond van de verwachtingen, die aanvan kelijk op enigszins vreemde wijze Soor minister Toxopeus gewekt zijn. De organisaties hadden gedacht de boot reeds op 1 juli binnen te bebben, ter wijl zij nu een concessie krijgen die - hithans volgens de rekenlat - gelijk waardig is aan een invoering van de toUrige werkweek per 1 november 1dus vier maanden later. Lopen 1 ..^btenaren nu achter bij het be- n TV«n? Dat lijkt ons onjuist ge- f. 1.' "^toers, ais 50 pet. van het par- icu icre bedrijfsleven Jrig uur korter wer betekept dat voor het totale be- ïij S eNTnieen gemiddelde verkorting van an eiha)f uur J-jet toestaan van drie uur vejkorting voor de werklieden in overheidsdienst zou dus, naar het gemiddelde gezien, betekenen dat de overheid in zekere zin meer krijgt dan het totale bedrijlsieven. en dat zou, in Psychologisch opzicht, stimulerend ^«ken op de 50 pet. van het bedrijfs- dat nog helemaal geen werktijd- Ve^orting heeft. Het komt ons dan *joi{ voor dat de hevige teleurstelling er organisaties enigermate misplaafsj Met de verkorting van twee uur, 1 °P ïuIi krijgen, en met de vol- 6 ge vijfdaagse werkweek, welke nu ®P die datum, inplaats van op 1 mei een feit wordt, mag van een rem ^ePaaId niet gesproken worden. Het inet beeft de ambtenaren niet af- y re91(^, bet beeft de teugels zelfs ge- erd. Als er van afremmen gesproken ^oet worden, 'eldt dat slechts voor .^'bister Toxopeus en dan nog maar 5(aZ0Z?er beperkte mate, dat hij nu *n voj'S Z^n oopcc^'ge maatregelen d °f ^r'e grote gemeenten groten- Pij6 °.ngec^aan te maken. Het opti- ►j, stiscbe sociale streven van ministe. is niet voor honderd procent °°nd- Maar voor zover dit streven gez*en een kwalijke zaak tferd' 's "et ook zeker niet voor hon- h procent bestraft. Verre van dat. ter Zwarthoed en tegelijk onder die van een luid door de microfoon aan wijzingen gevend nonnetje nauwe lijks ophield hem het Oostenrijkse volks lied toe te zingen. Vervolgens begaf hij zich aan boord van de „Piet Hein". Het jacht werd door de enthousiaste Volendammers nagewuifd bijkans tot dat het aan de einder was verdwenen. Er stond „op zee" een vrij straffe wind en naderhand bleek, dat een en kel lid van het gevolg op het schip, dat krachtig tegen de golven optorn de, last had gehad van een lichte zee ziekte... Maar de president arriveerde kenne lijk volkomen fit in Lelystad, waar hij zich uitvoerig over de vorderingen in onze Zuiderzeewerken liet voorlichten. Dat gebeurde in de plaatselijke, klei ne expositiehal, waar prof. Jansen aan de hand van allerlei kaarten een korte uiteenzetting gaf. Ir. van der Bom besprak daarna summier het giganti sche project van de Deltawerken. Ook bracht dr. Scharf in Lelystad een be zoek aan het gemaal de „Wortman", dat hjj tot in de „onderaardse gewel ven" toe inspecteerde. Vervolgens begaf het hoge gezel schap zich weer aan boord van de „Piet Hein" voor een tocht van ruim twee uur naar Muiden. Onderweg had de president dus de gelegenheid om enigszins de in Lelystad ontvan gen theorie aan de glorieuze prak tijk te toetsen. Hij kon althans een blik werpen op de activiteiten van de honderden dijkbouwers, die met zink stokken baggermaterialen, draglines en scheepsladingen stenen in de weer waren om Nederland uiteindelijk tien procent groter te maken... Enkele mooie ogenblikken bezorgde de bondspresident de persfotografen, toen hij opeens, tezamen met vice-ad- miraal Rost van Tonningen, groot meester van het huis van de koningin, op het achterdek van de Piet Hein ver scheen om zich, vriendelijk lachend en wuivend naar de passagiers op de langszij varende persboot „Flevo", mid den in de bouwput te laten fotogra feren. Voor dit buitenprotocoHaire in termezzo op de golvende watervlakte had vice-admiraal Rost van Tonningen gezorgd, die de kapitein van de Piet Hein opdracht gaf vaart te minderen. En toen konden de fotografen en film operateurs enkele minuten naar har telust te werk gaan. In Muiden duurden de ceremonieën maar heel kort. De president werd er begroet door burgemeester Th. Coops en diens echtgenote, die hem een doos bonbons aanbood. Aan de wal stond in 't heldergele blikje! dr. Scharf ook enkele ogenblikken de pers te woord, zeggende „dat het een wonderbaarlijke ervaring was geweest te zien hoe nieuw land uit water ont staat". Daarna was het voor deze dag gebeurd. Neen, toch niet helemaal; e enjongeman uit het publiek zag kans de president te naderen en hem staan de houdende te vragen om diens hand tekening. Dr. Scharf schreef zijn auto gram onverstoorbaar dwars over het uit de krant geknipte portret. DEN HAAG Gisteravond waren koningin Juliana, prins Bernhard, de prinsessen Beatrix en Irene, minister president prof. dr. J. E. de Quay en minister mr. J. Luns gasten van de Oostenrijkse bondspresident tijdens een galadiner in de ambassade van zijn land. Bij aankomst aan de statige pa triciërswoning aan de Haagse Konin ginnegracht, waar de ambassade geves tigd is, overhandigden de vier dochter tjes van de ambassadeur dr. Afuhs bloemen aan de leden van de konink lijke fafnilie. Vóór het gala-diner in de ambassade van Oostenrijk hebben de dochters van de ambassadeur in diens werkkamer aan de hoge gasten bloemen aangeboden. Een vrolijk moment bood de aanbieding van een anjer door de zevenjarige Eva Afuhs aan prins Bernhard. VENLO, 19 mei Rjj een hevige autobotsing op een kruispunt nabij een der grensovergangen alhier zijn giste renmiddag de zes inzittenden van twee Duitse auto's gewond. Zij werden naar "et ziekenhuis overgebracht. Een der gewonden, de 66-jarige mevrouw Ver beek uit straelen (Duitsland) is daar later aan de opgelopen verwondingen overleden. AALTEN Gisterenmorgen is op de kruising Kemenaweg-Richterinkstraat een personenauto op een tankwagen ge botst. Daarbij werd de bestuurder van de personenauto, de 45-jarige Van G. uit Arnhem, zeer zwaar gewond. Hij werd naar het ziekenhuis te Doetin- chem overgebracht, waar hij in de middag overleed. Het slachtoffer was gehuwd. MUIDEN De 67-jarige heer C. M. Boer uit Amsterdam xs gisterenmiddag om het leven gekomen, toen hij de rijksweg 1 per rijwiel overstak. Hjj weifelde even, nadat hij de eerste twee rijbanen had gepasseerd: daarna reed hij door. Een automobilist, die uit de richting Amsterdam naderde, kon een aanrijding, ondanks krachtig remmen niet voorkomen. De heer Boer kwam op de motorkap terecht en werd 25 meter verder tegen de grond ge smakt. Hij bleef ernstig gewond liggen en overleed enkele minuten later. LEEUWARDEN Op het kruis punt Quatrebras in de rijksweg Leeuwarden-Groningen ir gisteravond een personenauto, die de weg over stak in de richting Dokkum, ge grepen door een vrachtauto, die in de richting Groningen reed. De per sonenauto werd 200 meter mee gesleurd en aan de rechterkant van de weg tegen de gevel van een woning geworpen. De beide inzitten den, de 56-jarige landbouwer A. Noordenbos uit Oostemijkerk, en zijn echtgenote mevrouw J. Noordenbos- rerpstra, werden bij dit ongeval op slag gedood. Op de Middenweg in Heerhugowaard is woensdag de zesjarige Nico Beer, toen hij op weg van school naar huis was, door een auto gegrepen. In zorg wekkende toestand werd de jongen naar het ziekenhuis alhier vervoend, waar hij gisterenmorgen aan de op gelopen verwondingen is overleden. 11 DEN BOSCH, 19 mei (KNP) Zus ter L. Siebers, die van 1948 af voor zitster geweest is var de R.-K. Bond van Ziekenverplegenden, is afgetreden. Bij haar afscheid op 72-jarige leeftijd laat zij een sterke organisatie achter, die bijna 6300 leden telt. Haar werk zaamheden voor de gezondheidszorg op nationaal en internationaal gebied zijn niet te overzien. Tijdens de jongste ver gadering van de bond, ook wel „Salus Infirmorum" genoemd, hebben de le den hartelijk afscheid van haar geno men. Ook zuster A. Woltering heeft haar taak in het hoofdbestuur neerge legd. Als nieuwe presidente van „Sa lus Infirmorum" treedt nu op zuster B. M. Rosens, die sinds 1957 als ver tegenwoordigster der maatschappelijk verpleegsters zitting had in het hoofd bestuur. Ook zr. M. Jansen uit Eind hoven is gekozen als hoofdbestuurslid. Tijdens de rencente vergadering heb ben de katholieke verpleegsters en ver plegers nogmaals geklaagd over de slechte salariëring. De salarissen van de gehuwde verplegers zijn verre ten achter bij wat maatschappelijk redelijk zou zijn. Weliswaar is het tekort aan verplegend personeel groot, maar als men voor dit personee1 ook niet de vijf daagse werkweek invoert, gaat de toe loop van leerlingen nog verder achter uit. Besprekingen met katholieke zie kenhuizen zijn derhalve reeds begonnen. Tenslotte kon het bestuur op het in terne werken aan vele rapporten roe men. Zeer belangrijk is het rapport over de ledinggevende functies in katholie ke ziekenhuizen, dat -dezer dagen ge publiceerd is en het nog te verwach ten rapport over de organische struc tuur. MAASTRICHT, 19 mei Tweede Pinksterdag celebreert mgr. P. A. Moors, bisschop van Roermond, een H. Mis in de manege van het Duitse circus Williams, dat die dag hier zijn tournee door Nederland begint. De preek houdt pater Schoening S.A.C., die door de Paus is belast met de zielzorg onder de circusmensen. Een jongenskoor o.l.v. pater Laetus O.F.M. verzorgt de ge zangen. MAARSSEN, 19 mei De 20-jarige P. Slotboom is gisteren om het leven gekomen, doordat van drie meter hoog te een ongeveer vijfhonderd kilo zware ijzeren met beton gevulde bak op hem is gevallen. Aan het werk zijnde met een vork heftruck op het bedrijf van de firma Bonwasser te Breukelen moest hij de bak met een vork op een stelling plaat sen. Een foutieve handeling werd hem noodlottig. Onderweg naar een zieken huis in Utrecht is hij overleden. (Advertentie) voor kracht en gezondheid pindakaas eten van HAARLEM, 19 mei De bondsraad van de Nederlandse Katholieke Landar- beidersbond „St. Deusdedit" heeft tij dens zijn op 15 en 16 mei gehouden ver gadering een resolutie aangenomen in zake de verkorting van de arbeidstijd en de bezitsvorming. In de resolutie spreekt de raad er zijn vreugde over uit, dat thans ook een begin is gemaakt met de verkorting van de arbeidstijd. De raad is van oordeel, dat het beleid in de agrarische bedrijfstakken gericht dient te blijven op een relatieve gelijk stelling van de land-, tuin- en zuivelar- beiders met vergelijkbare andere arbei ders. Deze relatieve gelijkstelling dient volgens de raad zowel betrekking te hebben op de lonen als op de overige ar beidsvoorwaarden. In de resolutie wordt er op aangedrongen, dat bij de verdere arbeidstijdverkorting de uitbreiding van het aantal vrije zaterdagen voorrang zal krijgen, hoewel erkend wordt dat in sommige agrarische bedrijfstakken en kele werkzaamheden ook in de toekomst op zaterdag verricht zullen moeten wor den. De raad meent echter, dat het werk op zaterdag zo veel mogelijk be perkt dient te worden en dat voor ge vallen, dat op zaterdag werk verricht moet worden, vervangende vrije tijd op een andere dag gegeven dient te wor den. In de resolutie wordt voorts aan dacht gevestigd op de achterstand van de arbeiders in de agrarische bedrijven op het gebied van de bezitsvorming. HAARLEM, 19 mei De geestelijk gestoorde bejaarden, die momenteel in het omstreden Huize Helena worden verpleegd, zullen naar elders moeten worden overgebracht en in het tehuis mogen voortaan geen geestelijk gestoor den meer worden verpleegd. Dit heb ben B. en W. van Heemstede gister middag beslist naar aanleiding van een rapport van de Haarlemse gemeente lijke geriater, dokter K. Kok, over zijn bevindingen in dit tehuis. Wel krijgt Huize Helena tot 1 mei van het volgend jaar een tijdelijke vergunning voor het verzorgen van gezonde bejaarden. Tot 1 mei 1962 zal intensief gecontroleerd worden om na te gaan of de tijdelijke vergunning volgend jaar verlengd kan worden. Het rapport van de geriater heeft uitgewezen, dat er niet voldoende waar borgen bestaan voor een redelijke ver zorging van geestelijk gestoorden in het tehuis. De wethouder van Volksge zondheid heeft na bestudering van het rapport de belanghebbende partijen ge hoord en is tot dezelfde conclusie ge komen. In de komende maanden zullen de dertig nog in Huize Helena aanwezi ge geestelijk gestoorden, naar elders moeten worden overgebracht. Intussen hebben de rust- en ver- pleeghuisouders gisteravond in Brink- mann in Haarlem een zeer druk be zochte protestvergadering gehouden. Blijkens de woorden van de landelijke voorzitter van hun bond, de heer H. Meyer uit Amsterdam, vreest men dat van overheidswege getracht Advertentie rm K£«*Co \Zj/'5CHIto OENEven ntoé DEN HAAG, 19 mei De voorlich tingsdienst van de Europese Ge meenschappen deelt mee, dat de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal met veront waardiging heeft kennis genomen van beschuldigingen, die door de Haagse schroothandelaar L. Worms in Neder land zijn geuit tegen haar vice-voorzit ter, de heer D. P. Spierenburg. „De gevolgde methode, die daarin bestaat, dat men de goede naam van een vooraanstaande Europese persoonlijk heid schaadt door in het publiek laster lijke beweringen te verspreiden, voor dat zelfs gelegenheid is gegeven een onderzoek in te stellen op grond van concrete gegevens, kan slechts weer zin wekken", aldus de verklaring van de voorlichtingsdienst. Naar wij van de zijde van het ka binet van de heer Spierenburg ver nemen, zou vandaag bij de Nederland se justitie een aanklacht wegens las ter tegen de heer Worms worden in gediend. De heer Worms was reeds uitgenodigd om vanochtend te ver schijnen op het parket van de offi cier van justitie alhier, mr. dr. J. C. Maris. Intussen heeft de heer Worms het volgende verklaard: „Door mij was aan de directeur generaal voor Handel en Nijverheid gevraagd een onderzoek te willen instellen naar aanleiding van bepaalde informaties, die mij ter ken nis waren gekomen. Aangezien op mijn verzoek niet werd gereageerd, heb ik gemeend de autoriteiten nu publiekelijk op een en ander te moeten attende ren". Ter toelichting hierop zei de heer Worms, dat hij de directeur generaal maandagochtend telefonisch van be paalde feiten op de hoogte heeft ge steld, waarna hij de toezegging kreeg, dat men 's anderendaags nader contact met hem zou opnemen. Toen dit niet gebeurde verstuurde de heer Worms woensdag een telegram aan de direc teur-generaal, waarin hij persoonlijke beschuldigingen uitte aan het adres van de heer Spierenburg. wordt de commerciëel gerichte rust en verpleeghuizen uit te bannen ten gunste van de stichtingen. Hij riep de aanwezigen dan ook op om zich een drachtig tegen dit streven te verzet ten, omdat het gaat om een aanval op het bestaan van de particuliere rust- en verpleeghuishouders. Overigens verklaarde de heer Meyer met nadruk, dat ook hij voorstander was van een wettelijke inspectierege ling, mits de particuliere rust- en ver- pleeghuisouders in de toezichthou dende commissies vertegenwoordigd zijn. Bovendien achtte hij het nodig dat de verpleegprijzen die de overheid be taalt, drastisch verhoogd worden. Met cijfers toonde hij aan, dat deze momen teel veel te laag waren. Ernstige kritiek liet de spreker horen op het optreden van dokter Kok tegen Huize Helena. Hij beschuldigde hem achterbakse methodes gebezigd te heb ben. Dat de gees'elijk gestoorde bejaar den soms vastgebonden moesten wor den, achtte hij duidelijk, wanneer het gaat om mensen die tegen zichzelf of hun omgeving beschermd moeten wor den. Ov erigens kon hij bewijzen, dat dokter Kok dezelfde methode toepast in de Clarakliniek in Zandvoort, de Haarlemse inrichting voor geestelijk ge stoorde bejaarden, waarvan hij de lei ding heeft. (Advertentie) POLAROID ZONNEBRILLEN POLAROID VOORHANGERS JANSSTRAAT 56 - TELEFOON 10180 t/o Gerechtsgebouw AMSTERDAM, 18 mei Uit Londen is een uit drie leden bestaande Iraakse havendelegatie op Schiphol aangeko men. Het zijn de generaal-majoor Musir al Shawi, directeur-generaal der havens, dr Tariq al Katib, technisch hoofd van de havens en kapitein Hamza, directeur van de havendiensten. De Iraakse gasten, die ongeveer een week in Nederland zullen blijven, zullen o.a. in Haarlem de werf ..Conrad" en „Stork Hijsch" bezoeken. Hier worden kranen gebouwd voor de nieuwe havens, die in diverse steden van Irak thans worden aangelegd. Voorts hebben zij bezoeken op hun programma staan aan de Amsterdamse haven, de Deltawerken, de Noordoostpolder en de kabelfabriek te Delft. (Advertentie) (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 19 mei Opnieuw is aan de Zeeuwse fruiitteeit vrij belang rijke schade toegebracht. Ditmaal door het gebruik van een voor de tropen en subtropen bestemd bestrijdings middel, dat per vergissing bij de be- strijdingshandel in Zeeland is terecht gekomen. Het betreft hier het middel Gusathion van een Duitse fabriek. In Zeeland is naar men aanneemt min stens honderd hectaren boomgaard met dit verkeerde middel bespoten. Ook in de Betuwe is schade in boomgaarden econstateerd door het gebruik van usathion. HAARLEM, 19 mei De bezetting van het bedrijf Boom-Ruygrok was in 1960 meer bevredigend dan in het voor gaande jaar. De kosten ondergingen echter wederom een stijging en boven dien moesten de nadelen van de er- korte werkweek door verhoogde effi ciency gecompenseerd worden. Niette genstaande dat deze kostenverhogingen niet mochten worden doorgerekend was de daling van het bedrijfsresultaat be trekkelijk matig. De organisatieverbe teringen in de afdeling zetterij en de perfectionering der outillage van de af deling drukkerij waren gunstig werken de factoren. Het saldo der exploitatierekeningen beliep in 1960 406.363 (407.733). Inte rest vergde 11.064 (9.484), pensioenen 28.336 (25.882) en diverse baten en lasten per saldo 4.153 (805) Het batig saldo komt uit op 362.810 (371.562). Afgeschreven wordt 175.945 (185.410). Als dividend wordt wederom 7 pet. voorgesteld. Aan de reserve wordt 20.000 (onv.) gedoteerd, terwijl aan de „reserve voor diverse doeleinden en be lastingen" en tantièmes 103.865 (103.152) wordt toegevoegd. De vooruitzichten voor het jaar 1961 zijn, wat het eerste kwartaal betreft, gunstig. Het bedrijf was volledig bezet. Er dient nochtans rekening mee ge houden te worden dat er ook in he.t lo pende jaar enige kostenverhogende fac toren zullen optreden. De rationalisatie zal in versneld tempo worden uitge voerd. Er zullen enkele moderne boek drukpersen worden aangeschaft, terwijl ook de afdeling Offset een aanzienlijke uitbreiding zal ondergaan. Met het oog op deze investeringen zullen de nodige maatregelen ter financiering worden genomen. <sör~ horend Een volkomen nieuw boortoestel van ADITONE, dat geheel on zichtbaar achter het oar gedragen kan worden, is zojuist op de markt gekomen. Vraagt een brochure vcm deze nieuwe ADITONE type 615 Gratis twee weken op proef! Ook de oorhangers van Audkim, Linke, Philips, Siemens, en Wilico voorradig. De grootste keuze en de beste service vindt U bij horen g-. zien KONINGSTRAAT 11 HAARLEM KL 14»7« 1? (Advertentie) EXCL. VERWARMING Imp.: HART NIBBRIO QREIVE n.v. - - T.l.foon (02532) 8441* In Nijmegen heeft de eerste Neder' landse vertoning plaatsgehad van de film „II suffit d'aimer" (het is voldoende lief te hebben) van Robert Darène, die hiermede de zoveelste film over Lour- des heeft gemaakt nadat Georgie Rou- quier zijn „Lourdes ct ses miracles" op het witte doek heeft gebracht en nadat d. Amerikaanse film „The Song of Ber nadette" naar Werfels grandioze roman voor de zoveelste maal heeft bewezen, dat de filmindustrie er niet tegenop ziet een oorspronkelijk meesterwerk grondig te verknoeien. Over de strijd, die Werfel destijds heeft gevoerd met de Ameri kaanse filmmaatschappij, zijn verhalen rondgegaan, die ons hebben doen ver moeder dat de geldwolven de dood van Werfel hebben verhaast, hetgeen aanne melijk lijkt voor ieder die het verschil tussen een man als Werfel en de man nen van de industrie vermag te onder kennen. Zoveel kwaad willen wij niet spreken van de film die Darène heeft gemaakt, want we moeten hem nageven, dat hij zijn materie met meer respect heeft be handeld dan zijn Amerikaanse voor ganger. Maar het is onjuist te biweren, zoals dan toch geschiedt, dat de film „II suffit d'aimer voor de eerste maal het drama van Masabielle en het drama van Bernadettes kloosterleven volledig in beeld brengt. In „Song of Bernadette" gebeurt dat zelfs aanzienlijk uitvoeriger. Gilbert Cesbron, de bekende auteur van „Les Saints vont a l'enfer", is de schrijver van de teksten en het lijkt aannemelijk dat hij ook zeggenschap heeft gehad in de conceptie van het scenario. Maar dit is een literaire aange legenheid, die de film als werkstuk niet kan beïnvloeden. Rest dus het drama van Bernadette te beoordelen zoals het in de film van Darène vorm heeft ge kregen. We krijgen dan te zien de eerste ont moeting tossen de Heilige Maagd en het domme simpele boerenmeisje Berna dette en alle verwikkelingen die daaruit voortvloeien: de twijfel bij de geeste lijkheid, de tegenwerking van de justi tie, de meegaande sympathie van de be volking, de triomf van de waarheid. In dat eerste gedeelte van de film ontwaart men een overdreven gel uppel van de meisjes, die Bernadette vergezellen, aangemoedigd door een romantisch mu ziekje, dat meer kwaad dan goed doet, maar tevens een opvallend delicate be handeling van de verschijning zelf, die, de hemel zij dank, niet aanwezig is. Wij zien niet wat Bernadette wél ziet, zoals haar omgeving niet ziet wat zij waar neemt. Het dreigt wel voortdurend en men houdt zijn hart vast dat het komen zal, maar het komt niet. En hier maakt de filmer opzettelijk en zeer terecht geen gebruik van de mogelijkheden van het instrument, mogelijkheden die in casu slechts sensatie zouden veroorza ken. Overal waar het bovennatuurlijke aan de orde komt, aarzelt de film. Hij kiest tenslotte partij voor de vrijwillige verzaking aan de mogelijkheden, een verzaking die hier geboden is. Het tweede deel van de film speelt zich af in het klooster van Nevers, waar het meisje zich terugtrekt om in onbe kendheid te leven na de wereldreputatie die zij heeft veroverd. Met haar dood eindigt de film beslist en definitief zonder enige abeschouwing en ook dit is een verdienste. De makel.j van de film is ietwat con ventioneel. Er komen geen persoonlijke vormgevingen aan te pas. De muziek Is romantisch illustrerend en dus niet functioneel. De belichting is treffend. Uit een en ander blijkt, dat Darène voorzichtig heeft geprocedeerd en het experiment heeft vermeden. De diepste momenten van Bernadettes leven zijn te vinden in de gesproken teksten. Voor dc filmliefhebber is dit een nadeel. De argeloze en welwillende toeschouwer zal er weinig hinder v£ hebben. In de orde van de filmkunst heeft Darène geen bijdrage van betekenis ge leverd. In de orde van het filmcompro mis zal hij nochtans tot veel toeschou wers spreken. Dbg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5