Staatsmijnen hebben in I960 zeer gunstige resultaten behaald Voor lopend jaar weer bevredigend resultaat verwacht Verdere rationalisatie ver laagde mede de kostpriizen koelkasten Netten boeten, bedrijf dat inboet? rumoer om enquête nieuw museum f 8 Reacties op topgesprek Kennedy-Khroesjts jev Bezorgdheid over gevolgen in NA VO-11 oofd k wartier Importantie van chemische sector neemt snel toe Hoofddirectie voor N.V.-vorm Het fneett u&ikockbe, toue/ik, üi Su/wj)& IJl gezang in Scheveningen VRIJ ALGEMENE INSTEMMING ■in SP Ontwikkeling Staatsmijnen UW TAFEL WATER Directeur Gemeente werken veroordeeld UW TAFELDRANK. VRIJDAG 19 MEI 1961 PAGINA 6 HEERLEN, 19 mei De Staatsmijnen in Lim burg hebben in 1960 zeer gunstige resultaten be haald. Het exploitatiesaldo is gestegen met f 25 min of ruim 36% en bedraagt voor aftrek van belastingen f 93,5 min tegenover f 68,5 min in 1959. Daarnaast werd een incidentele bate ver kregen van f 17,9 min uit hoofde van restitutie van vennootschapsbelasting over voorafgaande jaren. Het gunstige resultaat is aan verschillende factoren toe te schrijven. Vooreerst is in alle delen van het bedrijf de produktie gestegen; in het bijzonder bij de organische produkten en bij de kunststoffen is deze stijging van grote omvang geweest. De gestegen produktie vond gerede afzet, zij het veelal tegen enigszins lagere prijzen. Mede door verdere rationalisatie van de bedrijfsvoering zijn echter de kostprijzen verlaagd, zodat de prijs dalingen ruimschoots werden goedgemaakt. De voorraden kolen en cokes zijn niet onaanzienlijk gedaald. Aangaande de verwachtingen voor 1961 kunnen globaal als hoofdlijnen worden aangege ven: een druk op de resultaten als gevolg van verlaagde prijzen (welke verlaging mede is ver oorzaakt door de revaluatie)verhoging van de kosten door verbetering der arbeidsvoorwaarden (o.a. volledige invoering van de 5-daagse werk week) daartegenover zal de produktie-omvang worden uitgebreid en een verdere doorwerking van de rationalisatie en mechanisatie ter opvoe ring van de produktiviteit worden nagestreefd. Vertrouwd mag worden, dat als resultante van deze tegengestelde werkingen over 1961 naar het zich laat aanzien een resultaat zal kunnen worden behaald, dat wederom bevredigend zal zijn. Aanvulling zomer dienstregeling N.S. Enquête Vijfling t' cent LONDEN, 19 mei (U.P.I.) De bondgenoten der Verenigde Staten in Europa en de tegen standers in Moskou waren giste ren allen van mening, dat een topgesprek tussen Kennedy en Khroesjtsjev slechts zou kunnen bijdragen tot een verbetering van de verstandhouding tussen oost en west. Hier en daar werden nog wat wanklanken gehoord. Deze kwamen onder andere van de grote bondgenoten, die zich bui tengesloten voelden, en ook van de zijde van de NAVO in Parijs, waar men zich bezorgd maakte over de mogelijke gevolgen van beslissingen door de machtigste leiders ter wereld. 11 WWIWP» Voor familiegebruilt, iri i/i lilerschroefflessen Examens Voor iamiliegebruik in Mi literschroefHesseri Revaluatie De gunstige conjunctuur in West- Europa leidde tot verbetering van de totale afzet van vaste brandstoffen. Op de energiemarkt valt echter een sterke druk op de prijzen te constateren. De krachtig voortschrijdende rationalisatie geeft de directie het vertrouwen, dat indien op de nationale en cp de Ge meenschappelijke Markt voor alle vor men van primaire energie en onafhan kelijk van de herkomst daarvan gelij ke concurrentievoorwaarden kunnen worden bereikt, voor de vaste brand stoffen behoorlijke afzetmogelijkheden zullen blijven bestaan. Aangezien thans een duidelijk inzicht in de komende structuur van de energiekmarkt nog moeilijk kan worden verkregen, is be sloten de activiteiten inzake Staatsmijn Beatrix voor de komende jaren (1961 en 1962) te beDerken tot een nadere ex ploratie van het kolenvoorkomen ter plaatse. Op langere termijn gezien zullen zich op de energiemarkt belangrijke wijzi- finren voltrekken. In nationaal ver and kan hierbij op de aardgasvond sten in Noord-Nederland worden ge wezen. Gezien het aandeel van de St—Hsmlj- n in de openbare gasvoorzie- ninn en de kennis en ervaring on dit gebied, meent de directie een positieve bijdrage te kunnen leveren tot een na- tiongil-economisch verantwoorde aan wending van het Groningse aardgas. De gunstige resultaten van de chemi sche bedrijven werden verkregen door een verhoogde produktie en afzet, wel ke met name voor caprolactam en po lyethyleen aanzienlijk was. Op het ge bied der kunststoffen, dat alom een sterke groei vertoont, zijn ook bij de Staatsmijnen omvangrijke uitbreidin gen in uitvoering; de vergroting van de bogedruk-polyethyleenfabriek maakte in 1C10 goede vooruitgang, evenals de bouw van de kraakinstallaties voor lichte benzine. Aan het produktengam- ma zal worden toegevoegd lagedruk- polyethvleen alsmede formaldehyde, grondstof voor thermohardende plastics. In dit verband wordt gewezen op het besluit om tezamen met Dow Chemi cal Company een fabriek voor de be reiding van fenol te vestigen op het door de Staatsmijnen verworven terrein aan de Botlek. Met een lagere personeelsbezetting werd in 1960 een kolenproduktie be reikt. welke ruim 250.000 ton hoger lag dan in 1960. en in totaal 7.76 min. ton dan in 1959. zijn 62 pet. van de totale ko lenproduktie der Limburgse mijnen. De afzet van kolen op de binnenlandse markt vertoonde in 1960 een lichte stij ging; ook de export steeg en wel tot et.i omvang van 1 miljoen ton. De prij zen van verschillende soorten en af metingen werden verlaagd. Eind 1960 werd begonnen met de fabrikage (in grotere omvang) van een synthetische brandstof (Syntraciet). De produktie van cokes bedroeg in 1960: 2.98 (2.83) min. ton; bij de afzet viel een zelfde ontwikkeling als bij de kolen te constateren, naast een wat ho gere binnenlandse afzet stegen vooral de exporthoeveelheden; deze bedroegen in totaal ruim 1,72 min. ton. De voorraden kolen en cokes daalden in 1960 met 155.000 ton; zij bedroegen eind '60: 289.000 ton kolen en 164.000 ton cokes, resp. 85.000 en 70.000 ton lager dan uit. 1959. De stikstofproduktie van de Staats mijnen is opgevoerd en bedroeg 229.000 ton. een stijging van rond 6 Zij werd voor het grootste deel verwerkt tot kunstmeststoffen waarvan de produk tie 955.000 (942.000) ton bedroeg. De Ne derlandse prijzen werden voor het be mestingsjaar 1960/61 op lager niveau vastgesteld, ook op de exportmarkten, alwaar grotere hoeveelheden werden geplaatst, ondergingen de prijzen ten gevolge van de scherpe concurrentie eer. daling. De produktie van kunststoffen be droeg in 1960: 38.000 (21.000) ton; de produktie en afzet van caprolactam stegen met rond 50 De Nederlandse verwerking van deze grondstof voor nylonprodukten is weer gestegen, daar naast konden op verschillende export markten grotere hoeveelheden worden afgezet. De palyethyleenproduktie was in 1960 belangrijk groter dan in 1959. Verschillende soorten hogedrukpoly- ethyleen werden aan het produktie-pro- gramma toegevoegd. Doordat vrijwel alle producenten met het oog op de te verwachten groei van deze belangrijke kunststof hun produktie sterk' uitbreid den, kwam er een zodanig aanbod op de markt, dat zich een felle concurren tiestrijd ontwikkelde met afbrokkelen de prijzen. Eind 1960 was deze prijsda ling nog niet tot stilstand gekomen. Door de verhoogde produktie, welk op een groot aantal markten gerede afzet vond, waren de resultaten niettemin bevredigend. De omzet aan derden bedroeg in 1960 700 (652) min, 48 min of ruim 7% meer dan in 1959. De omzet incl. inter ne leveringen) steeg tot 1.094 (1.058) min een stijging van ruim 3%. Het aandeel van de onderscheiden groepen van produkten in de omzet aan derden blijkt uit het volgende staatje (in miljoen): 1960 1959 Kolen, briketten en syntraciet 185 184 Cokes 186 175 Meststoffen 158 154 Kunststoffen en andere chemische produkten Gas en elektriciteit Diversen Totaal 186 158 103 46 22 700 40% (39) 76 43 20 652 Van deze omzet werd 40% (39) uit export verkregen. Uit de vorenstaande cijfers blijkt, dat de gunstige invloed van de verhoogde produktie het effect der prijsdalingen ruimschoots overtrof, r kosten stegen in 1960 met 24 min of 4% t.o.v. 1959 en bedroegen 607 min. Deze stijging betreft in hoofdzaak de kosten van grond- en hulpstoffen, mate rialen e.d. welke vooral in verband met de hogere produktie der chemische oe- drijven toenam. De loonkosten (in to taal 370 min, 5 min meer als in 1959) waren aanstijging onderhevig als gevolg van verbeteringen op het gebied van arbeidsvoorwaarden en sociale aan gelegenheden; hiertegenover werd een kostenverlagende invloed uitgeoefend door een teruggang van de personeels bezetting. De per saldo beperkte stijging van de loonkosten is een gevolg van een vermindering va* de personeelsstekte van 42.100 per eind '59 tot 40.200 per uit. '60. Deze daling is het saldo van en stij ging van het personeel met 200 man op de chemische bedrijven en een daling van de bezetting op de mijnbedrijven met 2100 man. De investeringen in vaste activa be liepen in 1960 68,7 min vergelijkbaar met ƒ62.1 min in 1959 (totaal in '59 82, 1 min, waarin ruim 20 min we gens rechten tot ontginning van kolen velden op Duits gebied). Voor afschrij ving op basis van vervangingswaarde is f 64.5 (63) min in aanmerking genomen. Het behaalde exploitatiesaldo bedroeg if 1960 13,4% (10,5) van de omzet aan derden. Rekening houdend met de be lasting restitutie over de jaren 1950 t/m '55 (gevolg van wijziging in de vaststel ling van de fiscale winst) ad 17.9 min, is in totaal een winstbedrag van ƒ111.4 (68,5) min beschikbaar. Voor vennoot schapsbelasting over 1960 moet met een bedrag van 34.6 (24) min worden ge rekend. Aan de staat wordt uitgekeerd en dividend van 15% (13), benevens een extra dividend van 5% in totaal is hiermee ƒ25 (16,3) min gemoeid. Aan het personeel is een uitkering van ruim 3% van het jaarloon gedaan welke in totaal ca -f 10 min beloopt: voorts wordt een bedrag van 3 min voor sociale en culturele doeleinden bestemd. Tegenover de concessie Peelvelden, welke aan de actiefzijde der balans voor 7 min is opgenomen is ten laste van de winst een voorziening van gelijke grootte getroffen. Aan de winst wordt 10 min ontleend voor een voorziening voor bijzondere research, waaruir kos ten van bijzondere research-werkzaam- heden kunnen worden bestreden, die niet vallen binnen het kader van de nor male research- en ontwikkelingsactivi teit, doch van groot belang kunnen zijn voor de toekomstige ontwikkeling. Naar bijzondere reserve voot afschrijving gaa' weer 5 min en naar algemene re serve 16,8 (11,9) min. De liquiditeit onderging in 1960 een verdere belangrijke verhoging, de li quide middelen per uit. 1960 bedroegen 183,2 (112,2) min. Deze ontwikkeling houdt ten nauwste verband met de ge stegen winst en met de mogelijkheid om de normaal verschuldigde vennoot schapsbelasting in latere jaren te vol doen, zoals tot uitdrukking komt in de toeneming van de balanspost egalisatie belastingen met 34,6 min tot 153,6 min, en hetgeen verband houdt met de omstandigheid, dat voor toeslagen op de pensioenen van het Algemeen Mijn werksfonds, thans een definitieve rege ling is getroffen. De hoofddirectie van de Staatsmij nen hoopt, een hoop die door de Mijnindustrieraad voorzitter prof. mr. W. C. L. v. d. Grinten en plaats vervangend voorzitter ir. H. Vos) wordt gedeeld, dat het in de naaste toe komst zal komen tot een wijziging van de status van het bedrijf Gezien de enorme ontwikkeling die men doormaakt acht zij het wenselijk dat Staatsmijnen een naamloze vennoot schap wordt opdat alle mogelijk heden ten volle benut kunnen worden om het oeai ijf 20 sterk mogelijk te maken-De huidige status, die o.a met zich orengt een lanae procedure imn wetsontwerp en Kamerbeken- deling om tot bepaalde beslissinoen te. komen, kan belemmerend werken bij het tot stand komen van samen- werkmg met bijvbuitenlandse par ticuliere ondernemingen. De beslissing of het tot een status- wnziging znl komen en wanneer lint uiteraard bii reperina en parlement Vers twee is wnt de staat met de aandelen in een eventuele NV Staatsmijnen denkt te doen. ze zeil houden, of oeheel of gedeeltelijk al- stoten. zodat de geïnteresseerde be ?<?Cn5r unrm dn?inyen verkrijgen In welke vorm. dat afstoten zou aphpn_ ren. biiv. volksaardelen in het kader van de bezitsvorming, is dan nog wper een andere zaak ?P3emiïolddtenl n°c f worden dat de hoofddirectie staatsmk- nen het bedrijf zinf als een volledig geïntegreerd bedrfif,. egn „mUt_ si^g van de chemische bedrijven in bijv. een aparte N.V. Is noch bij Jaar noch bij de mijnraad ooit sprake ge weest. BOSCH Alleenvert. N.V. Willem van Rijn, Amsterdam-W. Postbus 8005 (Advertentie) DEN HAAG, 18 mei Er zit enigs zins de klad in een heel oud, heel pitto resk bedrijf: dat van het nettenboeten. Steeds ijler klinken de nettenboetsters- liederen, steeds minder in aantal wor den de Scheveningse Kniertjes en Jans- jes die de boetpen willen hanteren, en rammelende vrachtwagens vervangen langzamerhand de door paarden ge trokken, karakteristieke nettenwagens. Onverwoestbare nylon visnetten komen in de plaats van de zwartbruine ka toenen netten omdat de reder weet dat het steeds moeilijker zal worden meisjes te vinden die de nieuwe ma zen zullen breien: zjj zitten liever op kantoor dan op het boetveld. Zij zijn er niettemin op dit ogenblik nog wel, de nettenboetsters. Op het frisse duinterrein aan de Harstenhoek- weg of op de schemerige zolders ma ken zij de netten voor de nieuwe teelt UTRECHT, 19 mei Op de nieuwe zomerdienstregeling van de Neder landse Spoorwegen, die 28 mei ingaat, zqn nog enkele aanvullingen binnenge komen. Zo zal de trein, die om 7.21 uur uit Arnhem naar Utrecht vertrekt, in te genstelling tot wat in de dienstregeling wordt vermeld, ook in Maam stoppen en wel om 7.50 uur. Deze trein geeft in Utrecht aansluiting in de richting Amsterdam. Op de lijn Groningen-Utrecht is een trein ingelast, die iedere maandag om 8.22 uur uit Groningen vertrekt. Hij vertrekt uit Assen om 8.42 uur, uit Zwolle om 9.28 en uit Amersfoort om 10.11 uur en arriveert om 10.27 uur in Utrecht. (Advertentie) naam van garandeert onversneden kwaliteit! gereed. Naar schatting zijn er op het ogenblik nog zo'n tachtig vrouwen die er zich mee bezig houden. Niet allen gaan zelfs voor dit traditionele werk meer gekleed in de praktische kleder dracht, sommigen komen gewoon met jurk aan en schort voor. Wie wij nog wel in deze klederdracht tussen de net ten aantreffen is Maria Taai-klompen, dikke zwarte sokken, donkere omslag doek, grijze hoofdbedekking, zonnebril op. Zij heeft haar teen door een maas gestoken want zo wordt van oudsher het te bewerken net strak gehouden. „Voor dit werk is deze kleding prima", zegt ze. „Heerlijk warm, wat wel no dig is bij de frisse zeewind die hier staat. Maar 's avonds ben ik in burger. Als ik de stad in moet of naar mijn vereniging ga i- het niet prettig om klederdracht aan te hebben. Je valt zo op, en dat moet je maar leuk vin den' „Er wordt soms onder het werk nog weieens gezongen", vertelt ze. „Soms zijn dat heel sentimentele liederen, waarin er altijd wel een paar dood gaan, maar vaak zingen we ook gods dienstige liederen". Onder het praten door haalt ze het te bewerken draad door een stuk zeep. „Anders is het zo stug en doet het pijn aan je handen", zeg' ze enigszins verontschuldigend. Ook „hoofdvrouw Jans" zegt dat het boeten er met de nylon netten lang zamerhand wel uit zal gaan. „Ik heb het altijd met veel plezier gedaan". Terwijl de badplaats Scheveningen, voornamelijk door het gereed komen van haar nieuwste aanwinst, de pier, zoveel aandacht opeist, is er enig ru moer ontstaan in er rond het „echte" Scheveningen, het oude vissersdorp, door de publikatie van de resultaten van een enquête die onder leiding van de heer J. W. Putman Cramer, een wjjkconsulent en aankomend sociaal pedagoog, in Scheveningen is gehou den. De voornaamste conclusie was namelijk, dat de wjjkgedaclite in Sche veningen als nie' te verwerkelijken wordt beschouwd. Een opzienbarende, en ook moedige conclusie omdat de heer Putman Cramer zich zelf door de ze uitspraak min of meer overbodig heeft gemaakt. Zij was daarom zo ver rassend omdat menigeen van mening is dat juist in Scheveningen nog van „wijkleven" gesproken kan worden, al is het dan wellich' in andere vorm dan wetenschappelijke ogen dit gewoonlijk zien. Ook over de onderlingen verhou dingen wordt in het rapport ge sproken. Zo wordt gezegd dat er nog een onderscheid gemaakt wordt tussen zeescheveningers of zeelui en landscheveningers 01 landlui. „De vreemdeling ervaart bij de zeelui nog een zekere beslotenheid meer althans dan bij de landscheveningers, doch de verschillen onderling vervagen. De rrannen-zeescheveningers dragen de klederdracht niet meer, mede omdat het aan boord onpraktisch is. De vrou wen ziet men meer in klederdracht. doch eigenlijk alleen zegt het rapport. dt ouderen", zo Vermelding over Scheveningen ver dient voorts nog dat verleden week in een kleuterschool aan de Badhuis straat 262 door de stichting Oud-Sche- veningen na jarenlange voorbereidin gen een museum is geopend. Oud havenmeester Krijn Roeleveld en oud- schipper Den Duik zorgen er vo°r de explicatie bij de scheepsmodellen, klederdrachten, prenten, schilderijen, sextanten en enorme koperen ketel, die vroeger dienst deed als koffie- en theekan tegelijk op de logger. Een blik in de kraamkamer van vrouw De Wit herinnert er aan dat zij in 1719 een vijfling ter wereld bracht, die echter geen lang lever, beschoren was. Binnen een paar dagen waren alle kinderen dood. Zi,i bleven nog en kele weken boven aarde omdat de toe loop om dit wonder te zien zeer groot was. Het museum zal wellicht ook toe risten een prettig uurtje bezorgen als misschien de pier gaat vervelen en het weer te slecht is voor het strand. (Advertentie) RF &io* mild aromatisch rookt van Over het algemeen bleven de reac ties aan de voorzichtige kant. In diplo matieke kringen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn gebruikte men de uiteraard „diplomatieke" zinsnede, „het zal verhelderend werken." Van al le zijden werd tevens de waarschuwing gehoord, dat men geen belangrijke be slissingen inzake de grote problemen die de wereld bezig houden, mocht ver wachten. Van hoofdstad-tot-hoofdstad luidden de reacties: LONDEN: Premier Macmillan ver gaderde met het kabinet. In gezagheb bende kringen werd vernomen, dat men het eens was met een eventuele ont moeting tussen Kennedy en Khroesjtsjev Hiervan werd de regering in Washing- 0fn. onmiddellijk op de hoogte ge- e Vif niet-officiële kringen werd eenter door welingelichte functionaris- ®on meegedeeld, dat er 'enige teleur- fe't merkbaar was geweest om het ten, dat Macmillan niet aan het topge sprek zou deelnemen. ^^SKOU„Verbaasde blijdschap" in het westerse en in het Russische kamp. PARIJS: A Ig emeen wordt ver- ^®c.ht, dat de Franse president zich netbg zal kanten tegen een gesprek tussen Kennedy en Khroesjtsjev. De jjaulle heeft steeds geëist, dat hij me- de politiek van het westen zal be palen. Waarnemers wezen er echter op bat het laatste bezoek voor het top- overleg tussen Kennedy en Khroesj tsjev datgene is waarbij de Ameri kaanse president in Parijs komt. De meeste waarnemers in de Franse hoofdstad zijn echter van mening, en dit wordt ook verkondigd in het In vloedrijke blad „Le Monde" dat de ge hele ontmoeting iets te haastigs en te veel geïmproviseerds heeft. Van deze zijde wordt er dan op gewezen, dat Ken nedy zich steeds heeft verzet tegen een „topontmoeting", totdat hij zich een in druk had kunnen vormen van alle gro te kwesties, en van de oprechtheid van de Russen om deze tot een oplossing te brengen. BONN: „Noodzakelijk en goed" is de mening van de meeste functionarissen der Westduitse regering, op wie de jong ste ontmoeting tussen Kennedy en Aden auer een grote indruk heeft gemaakt. MADRID: Over het algemeen was men het in de Spaanse hoofdstad eens 1 Scheveningse schonen volop aan het netten boeten. (Advertentie) met de idee van een topoverleg tussen „K en K." Men vond, dat het wes ten er niet bij had te verliezen, „en er zelfs misschien wat kan winnen". ROME: De reacties van Italiaanse zijde waren kalm, maai; over het ge heel genomen gunstig. NAVO: In het NAVO-hoofdkwartier bij Parijs toonde men zich bezorgd over de gevolgen die een top-dialoog op Ie lange duur zou kunnen hebben, vooral gezien het feit, dat nog niets bekend is geworden over een eventuele agenda. Ook hier verwondering over de plot selinge ommezwaai van Kennedy, de „tegenstander van topgesprekken". In diplomatieke kringen meende men dat er een gevaar school ln het .afzonderlijk topgesprek. Men wees erop, dat deze ontmoeting zou kunnen worden ge volgd door soortgelijke tweegesprekken tussen Khroesjtsjev en Macmillan en tussen Khroesjtsjev en De Gaulle, waar door het Kremlin vele touwtjes in han den zou krijgen om aan te trekken bui ten het westerse blok om. WENEN De Oostenrijkse regering heeft dr. O Peterlunger, chef van de staatspolitie, opdracht gegeven maatre gelen te treffen voor de beveiliging van president Kennedy, prémier Khroesj- tjev en hun adviseurs. De regering ver wacht zodra president Kennedy uit Ca- -ada in Washington is teruggekeerd, een officiële aankondiging van een ontmoe ting tussen de Amerikaanse president en de Russische premier, te beleggen in de Oostenrijkse hoofdstad. De Ameri kaanse ambassade ln Wenen heeft alle vakanties en verloven van de gehele staf ingetrokken, verscheidene leden van de Russische ambassade zouden woensdag naar Moskou ontboden zijn. En zo zijn er nog tal van tekenen, die wijzen op ie grote waarschijnlijkheid, dat de top-dialoog in Wenen doorgang zal vinden (Van onze correspondent) MIDDELBURG, 19 mei De recht bank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de directeur van de dienst Gemeentewerken te Goes. Van de eer ste twee ten laste gelegde feiten valsheid in geschrifte werd de be klaagde vrijgespoken. Tij aanzien van het derde feit het aannemen van een geschenk werd hjj veroordeeld tot een boete van vijftig gulden of tien dagen hechtenis. Volgens de rechtbank had de directeur in december 1958 een gift in goederen aangenomen van een bedrijf. Hij wist volgens de recht bank, dat die gift hem werd gedaan teneinde hem te bewegen als directeur van Gemeentewerken met dit bedrijf t« onderhandelen. UTRECHT, 18 mei Aan de rijks universiteit te Utrecht zijn geslaagd voor het kandidaats examen wiskun de en natuurwetenschappen: A; P. J. van Gils, Eindhoven, d: F. J. Salzbotf1' Hengelo-O., e; J. Boersma, Amers foort, N. C. Burhoven Jaspers, Utrechti f.: mej. W. de Vries (cum laude), Apeldoorn, f en g: P. Bart, Utrecht, g: J. W. ten Broer, Soest, k: mej. A. A. van Kekem, Zeist, P. J. Maas, Arnhem, U. P van der Wal, Utrecht, h: J. G. Verdenius, Zwolle, j: G. F. Jeurissen, Valkenswaard, J. A. Schou ten, Eindhoven, R. van der Voo, Den Haag. W. J. Vreeën, Den Haag, H, R. Wessels Boer, Zeist. Doet. examen aardkunde: M. Frek- denthal (cum laude), Utrecht. Doet. examen scheikunde; S. H. de Bekin, Amersfoort, mevr. R. M. ten Cate- d'Hont, Utrecht, A. M. Hezemans, Eind hoven, W. Heerma, Veenendaal, M. H- van Maaren, Zaltbommel, E. Mulder, Hardenberg. Doet. examen biologie: J. W. Huismans, Berlicum, A. F. Mor- selt, Borr.e. Doet. examen wiskunde: mej. M. Th. van Bergen, Nijmegen. Doet. examen natuurkunde: Ch. P. Ale- wjjnse, Velp, J. F. de Bueger, Breda, W Y. Zandstra, Harderwijk. Doctoraal examen rechtsgeleerdheid: P. P. Din- gemouts, Ossendrecht. AMSTERDAM, 18 mei Aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam zijn geslaagd voor het candidaats- examen economie de heren F. H. Bohre, H. J. vgn Reyen, J. Middelhoven, Amsterdam en Th. Tj. Veringa, Utrecht. Advertentie) SPA Het jaar 1960 is voor de Staatsmijnen een bijzonder gunstig jaar geweest, het geen vooral te danken is aan: produktie- verhoging vooral in de chemische be drijven, de verdergaande rationalisatie en mechanisatie, waardoor belangrijke kostendalingen konden worden gereali seerd en de bijzondere omstandigheid dat de voorraden kolen en cokes be langrijk afnamen, waardoor een hierop gereserveerd bedrag aan de winst kon worden toegevoegd. De ontwikkeling van de produktie der voornaamste produkten van Staats mijnen sinds 1955 blijkt uit de volgen, de hoeveelheidsindices voor 1960 (1955 100): kolen (netto) 104 (1959: 101), kolen (bruto d.w.z. incl. stenen etc.) 111 (107), cokes 107 (102), stikstofmeststof fen 143 (135), kunststoffen en overige chemische produkten 271 (188) en gas 122 (105). De binnenlandse opbrengst- prijzen tonen het volgende verloop: Prysindices (1955 100) 1957 1958 1959 1960 112 121 114 109 117 124 118 112 101 103 103 101 84 85 79 77 106 109 105 100 Kolen Cokes Stikstofmeststoffen Kunststoffen Gas Een prijsdaling dus sinds 1958. De activiteiten van de Staatsmijnen zijYi in toenemende mate gericht op de eigen verwerking van de geproduceerde grondstoffen tot hoogwaardige produk ten. Zo werd aan de kopenproduktie ad 7,7 min. ton in I960: 4 mia. ton verwerkt in eigen cokesfabrieken en ruim 1 min, ton is aangewend voor energieproduk- tie in eigen centrales en de fabricage van briketten en syntraciet. Van de to tale gasproduktie van 1*4 miljard ku bieke meter is voorts ca. 1,1 miljard verbruikt in eigen bedrijven. De ruime verdubbeling van de omzet in vergelij- king met 1950 (van f315 min. tot f700 min.) moet mede in dit licht worden bezien. De expansie van de chemische bedrij ven heeft, bij een nagenoeg gelijk blij vende produktie van de vaste brand stoffen geleid tot een structurele ver schuiving in de samenstelling van de omzet. Beliep het aandeel van de vaste brandstoffen in 1950 nog ca. 2/3 deel van het omzetcijfer, in 1960 droegen zij nog slechts voor de helft bij in de totale opbrengst. Het aandeel der stikstof meststoffen bleef, dank zij een produk- tieverdubbeiing op ca. een kwart. De opbrengst van de kunststoffen en ove rige chemische produkten vertoonde een groei vooral door het ter hand ne men van de bereiding van kunststoffen; het aandeel van deze produkten in de omzet nam daardoor aanmerkelijk toe. Het kostenverloop is in dezelfde pe riode weliswaar ook ruim verdubbeld, doch de groei was een tiental punten minder dan die van de omzet. Opmer kelijk is daarbij vooral, dat de arbeids kosten bijna 2/3 deel van de kosten blijven uitmaken (voor de gehele Ne derlandse industrie ligt dit cijfer op ca. Vt). Deze kostenstructuur brengt mee dat de invloed van verbeteringen der arbeidsvoorwaarden relatief zware of fers vraagt. De ontwikkeling van per soneelsbezetting en arbeidskosten toont vanaf 1955 het volgende beeld (1955 100); 1960: aantal werknemers 97, totale arbeidskosten 135, arbeidskosten per werknemer 139 en per gewerkt uur 145. De „sociale positie" per arbeider is dus duidelijk sterker gestegen dan de totale loonkosten. In 1960 bedroegen de ar beidskosten per werknemer f 9.200 te gen f 8.600 in 1959 en f 8.100 in 1957. Via een snelle rationalisatie en mechanisa tie, waardoor kostendalingen bereikt worden, kan men aan stijgende arbeids kosten en dalende opbrengstprijzen het hoofd bieden. Van de winst van Staatsmijnen, die vanaf 1950 f 630 min. bedroeg, was f 300 min. bestemd voor vennootschapsbelas ting. f 160 min. voor dividend en per soneel, terwijl f 175 min. in bedrijf werd gehouden. De laatste tien jaar werd f 100 min. per jaar geïnvesteerd, in to taal dus f 1 miljard, waarvan 7/3 voor vervanging en rationalisatie en 1/3 voor uitbreiding. De totale financieringsbe hoefte sinds uit. 1949 heeft ca. f 1,1 mil jard bedragen, die geheel zelf werd ge financierd uit afschrijvingen, reserve» en voorzieningen. Wat betreft de revaluatie moet nog worden opgemerkt dat Staatsmijnen hierdoor relatief zwaarder getroffen worden dan de totale Nederlandse in dustrie, aangezien haar exportquotfl 40% van de omzetwaarde bedraagt en haar importquote 15%, voor de gehele industrie zijn deze cijfers resp. 27 en 26%. De revaluatie zal dus een ongun stige invloed op de omzet uitoefenen, bij een omzet als in de orde van grootte van 1960 zal dit een bedrag uitmaken van ongeveer 12 miljoen gulden. Ten aanzien van de uitkering aan het personeel van ruim 3% van het jaar loon, waarmee f 10 min. is gemoeid, kah nog gezegd worden dat deze uitkerin» niet een vaste verplichting blijft, dJ® via een bepaalde winstdelingsregelin* is geïntroduceerd, maar toch is deze ip" kering ook weer niet zonder enige bih' ding voor de toekomst, ze zal n.l. med® afhangen van de ontwikkeling van resultaten in de toekomstige jaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6