Zandvoorts „Grote Prijs in het teken van de primeurs Stirling Moss nu eens geen kampioen der on fortuinlij ken Enthoven nu in de oranje trui Captein kijkt om en verliest etappezege aan Groeneweg Van Dam en Dame Feestelijke 99 Giro Onbekend talent debuteert in de zwemploeg Felle strijd in Ronde van Nederland TRICOTBEST ublco MATRASSEN MATRASSEN FEIJENOORD wilde befaamde Joegoslaaf Prognoses courses Duindigt-Mereveld Sirola en Darmon uitgeschakeld S.L.S.-RIT WEER ZEER IN TREK Minister Marijnen naar Friesland Nederland koopt meer Israëlische geweren UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN nmk %mmm yum Transfersom (40.000 dollar) (Van onze speciale verslaggever) ZANDVOORT, 20 mei Wie gaat het worden? Een paar dagen voor de start van Nederlands jaarlijkse festijn in de automobiel- sport, de race in het kader van de strijd om het wereldkampioen schap op het circuit van Zand- voort, wordt er weer naarstig ge zocht naar dè favoriet. Wordt het Stirling Moss, de Engelsman die nu al jaren de triomf zoekt? Zal Jack Brabham trachten zijn titel voor de tweede achtereenvolgende maal te prolongeren? Is er een nieuw, plotseling opgekomen talent, dat alle Grote Mannen zal tarten en gevestigde reputaties schokken? Niemand weet het of durft een voorspelling te doen. Wel staat echter vast, dat er op Tweede Pinksterdag tal van „pri meurs" zijn, die de race met de boliden op vier wielen een geheel nieuw aspect zullen geven. mrmo verste Franse tennistitels MISS HOLLAND 1961 DOETINCHEM, 20 mei - Het kan niet ontkend worden, dat in deze Ronde van Nederland, on danks vele onvolkomenheden, en geen gebrek aan strijd. Zo ook gisteren toen in 'n gaaf verlopen etappe van Emmen naar Doetin- chem weer felle gevechten zijn geleverd. Enerzijds was er een groep van tien vluchtelingen, an derzijds het peloton, waarin man nen als de oranje-trui-drager Van der Ven, Geldermans, Jo de Roo, Jo de Haan, Rentmeester en Wim van Est vergeefs getracht heb ben een sprong naar ruim minuten winst te maken. 20 36 3Ennthi°r 20-28 04: 2- Zilverberg iLGr°enwe8 20.40.40; 4. Cap- LATIUT SCHUIMRUBBER VERB°P' 'H88ÏÜ4] «ÊKOVA fCONA k*S1tt?!ÖASBC' R8W tunm >cr»«tA MiLAZJO DEN HAAG, 20 mei Niet „good old" Lenie de Nijs of de voor Rome geselecteerde Rini Dobber zal Ne derland naast Ria van Velsen verte genwoordigen op de 100 meter rugslag van de zwemwedstrijd tegen Enge land in Cardiff, maar een volkomen onbekend Gronings meisje: Corrie Winkel. Dit zestienjarige zwemstertje heeft dezer dagen een prachtige tijd van 1 min 11,7 sec. gemaakt en is op grond daarvan geselecteerd. Ook op de overige afstanden komen enkele minder bekende namen voor, maar het opstellen van deze zwem sters en zwemmers, is min of meer §edwongen wegens het niet beschik- aar zijn van enkele topkraehten. Zo kunnen door ziekte en blessures niet uitkomen Tineke Lagerberg en Jan Bouwman en moesten Wieger Mensoni- des en Bert Sitters om studie-redenen verstek laten gaan. Bij de heren wordt voor het eerst in een landen-ontmoeting 200 in plaats van 100 meter rugslag gezwommen. Dit gebeurt in verband met de wijzi ging in het olympisch programma, waarop in het vervolg alleen de 200 m. rugslag voorkomt. De samenstelling van de Nederlandse zwemploeg luidt: Dames 100 m. vrije slag: Adrie Las- terie en Cockie Gastelaars, 40C m. vrije slag: Adrie Lasterie en Corrie Schim mel, 100 m. rugslag: Ria van Velsen en Corrie Winkel. 200 m. schoolslag: Bet ty Heukels en Gretta Kok, 100 m. vlin derslag: Atv Voorbij en Marian Heems kerk, 4 x 100 m. vrije slag: Adrie Las terie, Cockie Gastelaars, Erica Terp stra en Ineke Tigelaar. Heren 100 m. vrije slag: Ronnie Kroon en Leo Verburgt of Wim van Spingelen, 400 m. vrije slag: Johan Bon tekoe en Leo Verburgt, 1500 m. vrije slag: Johan Bontekoe en Joop de Witte, 200 m. rugslag: Jan Jiskoot en Boude- wijn de Jong, 200 m schoolslag: Rudi van Empel en Arie Kalkman, 200 m. vlinderslagGerrit Korteweg en Rudi de Wit, 4 x 200 m. vrjje slag estafette: Wim van Spingelen, Johan Bontekoe, Leo Verburgt en Gerrit Korteweg. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 20 mei Feijenoord heeft ernstig geprobeerd de befaamde Joegoslavische voetballer Milos Milu- tinovic te engageren voor het komende seizoen. D onderhandelingen met de Duitse club Ba. München, waarvoor Milutinovic momenteel speelt, zijn af gestuit ->p het transferbedrag, Bayern München vroeg 40.000 dollar. Ritchie Ginther aan het stuur van de gloednieuwe Ferrari 1500 cc. WASSENAAR, 20 mei Beide Pink sterdagen worden courses gehouden, zondagmiddag op Duindigt en maan dagmiddag te Mereveld. Hier volgen on ze prognoses: Duindigt: Barolineprjjs (2040 m.) Xandover, Yostra IJ Nellie. Bahram- prijs ren (1000 m.) Happy Time, Fly ing Peter, Quickly R. Baronesse Hollo- pnjs (leerlingen-2100 m.) Xavier, X Lady Hollandia, Wish you were here. Baronesse K-prijs <2000 m.) Zilverfa- zant S. Zeni, Zephyr Magowan. Scept- neprus ren (2000 m.) Leone, Expecta- tion, Marian. Grote Pinksterprys (2500 m.) Your de Java, Iniopile, Quicksil- ver S. Prijs der Veelbelovende!) (2000 m.) Youthful Nora Speudo, Ybe van Papenhoef, Ynno Con Dios. Admiraal Togoprijs ren (2000 m.) Deer Gallows, Paljas, Magnetic North. Barones Spen- cerprjjs (2100 m.) Volann Erebus, Xe- linotte. Vrijbuiter, li0y Scottprijs (2100 m). Walter Hollandia, Uranus, Vlieger Mereveld: Alemprijs (2140 m X Double Six, Yon Brewer. Yellowlegs S Astenprijs I (1700 m.) Yna van Barke! Ylau, Yucatan. Beek en Donkpriis (2100 m.) Zuiderwind, Zilo, Zatopeka B. Roosendaal en Nispenprijs (2100 rn.) Xessidor, Yaukee Maid, Xantina Hol landia. Grote Pinksterprijs (2200 m.) Wanda van Gonny, Weerlicht B., Walter Mitty. Teteringenprijs (2100 m.) Was hington, Winny Cliff, Ylinotte. Ned. SpoorwegcnprUs (2220 m.) Vanadis, Quicksilver S., Vitalis. Astenprijs II (1700 m.) Zusanna van Conny, Z.H. Hol landia. Zambesi. Veldhovenprjjs (ama- teurs-2200 m.). Upupa S., Walter Pluto, Xenocraat. Enige weken geleden zond ons een Russische componist vijf problemen toe. Hiervan is no. 217 de eerste, die we uit deze collectie opnemen. Deze tweezet bezit 'n zeer goede sleutelzet. Het onderscheidt zich door afwisselend variantenspel. No. 218 plaatsen wij wegens het aar dige spel van de zwarte paarden. Va riatie is beperkt. Rectificatie van no. 207: de witte K No. 217 T. H. Amirov, Rusland. Eerste plaatsing, mat in 2 zetten moet niet op ci doch op bl staan. Probleemoplossingen No. 210. J. Haring. Opl. 1. Pg4-e5: enz. No. 211. G. Brogi. Opl. 1. Pc3-dl drei ging 2. Te5-f5 mat. No. 212. J. Savournin. Opl. 1. Pdl-f2 dreiging 2. Db4-d6: mat. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan: P. A. Koetsheid. Huize St. Bernardus, Sassenheim. No. 218 K. A. K. Larsen le eerv. verm. 93e tournooi BCE 1959-'60 mat in 3 zetten Probleem voor geoefende oplossers. No. 4028 van A. Miedema te Londen. Opgedragen aan de redacteur dezer rubriek. Probleem voor beginnende oplossers. No. 668 van A. A. Polman te Bussum Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 juni a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36 Heemstede. Zeer erkentelijk voor de vererende opdracht geven we deze gaarne door aan onze oplossers; ook zij zullen ge nieten van dit bijzonder fraaie pro bleem van deze vermaarde auteur, die ofschoon reeds vele jaren in Engeland wonende toch het dammen niet ver leerd blij let te zijn Oplossing van No. 4021 van Joh. v.d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt naar: 23, 43-38. 28. 18, 38, 10, 42, 43, 1 en wint. De aanvangsstand is vrij goed hoewel het wat moeilijk is de laatste zet te verklaren; de ontleding is niet lastig en de basis bekend. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 667 en 668 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 juni a.s. Oplossing van No. 664 van Pater Drs. W. A. Dop heide te Amsterdam Wit wint door: 37-31, 26x46. 28-221 46x35 22x4, 43x32, 25-20, 15x24 4x40 35x44, 49x40 en het ls uitl De oplossing is niet moeilijk doch het is toch een heel aardig probleempje. De stand is goed, de ontleding bevat het verras sende element en het slot ls gaaf. DE PRIJZEN Van de regelmatige maandelijkse op loswedstrijden voor de afdeling ge- oefenden gaat de prijs ad f 5 over ae maand februari naar de heer F. S. Steenstra te Zaandam en over de maand maart naar onze jonge mede werker A. P. G. Kieboom te Rotterdam. Deze laatste heeft in korte tijd wel grote vorderingen gemaakt! Van de afdeling beginners hebben J. H. Bardoel te Moergestel en R. J. v. Seeters te Rotterdam nog een prijsje te verwachten. D.I.D en D.C.G. GEFUSIONEERD Te Amsterdam hebben de leden van D.I.D. en D C.G de handen ineen ge slagen om door gezamenlijk werken re komen tot een sterke en goed gefun deerde R.K. club. Beide besturen had den de laatste jaren met Interne moei lijkheden te kampen die door de fusie nu wel tot het verleden zijn gaan be horen Het Van Nispenhuis, aan de Stadhouderskade 55, zal van nu af elke dinsdagavond het trefpunt zijn van alle R.K. dammers, ongeacht maatschappe lijke standing of leeftijd. Niet alleen voor geroutineerde dam mers doch ook voor beginnenden, voor jeugdigen en voor bejaarden zijn spe ciale speeltijden, contributle's enz. vast gesteld. Het tfverlge bestuur dat voorlopig onder aanvoering staat van de heren G. Belderok, Willem Pastoorsstraat 10 m Zuid en J. J. Heytel, Akbarstraat 22 in West. hoopt en vertrouwt dat vele R.K. dammers de gelederen zullen Ko men versterken en hun steentje zul len willen bijdragen tot het streven. Mogen zij niet teleurgesteld worden en hun plannen volledig slagenl Er is een nieuwe formule in wer king getreden in de internationale automobielwereld. Een formule, die de doodgewone automobielbezitter wel aanspreekt, omdat hij coureurs in actie ziet, die wagens besturen welke in bepaalde opzichten verge leken kunnen worden met de auto mobielen, welke de toeschouwers op de parkeerterreinen rond het circuit hebben geplaatst. De motoren heb ben bijvoorbeeld een inhoud van 1500 cc. Er wordt gereden op de super-benzine, die aan elke pomp te verkrijgen is. De tijd van de speciale „drankjes", waarin soms geen drup pel benzine zat, is voorbij. Er zullen ook geen vervaarlijk uitziende appa raten meer nodig zijn voor het op gang brengen van de racewagens. Een doodgewone startmotor doet nu dat werk. De nieuwe formule bracht ook nieuwe wagens. Porsche is bijvoorbeeld een nieuwe verschijning in de Grand Prix- races geworden. En Ferrari haalde het stoute stukje uit om In één keer een wagen te creëren, die alle verwachtin gen overtrof. Men zal ze in actie zien op het Zandvoortse circuit en ze zijn in handen gegeven van bekwame rij ders. Maar wie gaat er winnen? Stirling Moss, de man die „de kampioen der onfortuinlijken" genoemd wordt nu hij Porsche, nieuwe verschijning in „Grand Prix" vijf jaar achtereen tweede is geworden in de eindstand om het wereldkam pioenschap en één keer het vorig jaar derde? Stirling Moss heeft zondag j.l. de Grote Prijs van Monaco op zqn naam gebracht en daardoor de leiding genomen in de strijd om de wereldtitel. Een tweede triomf zal hem een heel eind in goede richting bren- £en' iwraar jer ,zyn geduchte concurren- ten. Men denkt dan allereerst aan Brabham, de huidige wereldkampioen. Men denkt ook aan de piepjonge Rit chie Ginther, die het vorig jaar als nieuweling, —zo'n snepe trainingstijd op het Zandi oortse circuit maakte, dat iedereen de tjdwaarnemers een fout in de schoenen wilde schuiven. Ginther is bovendien met ©6n serinaeb- terstand op M-1^88 tweede geworden in Monaco. Men denkt echter ook aan John Surtees, de zevenvoudige wereld kampioen op de motor, driemaal win naar van de Asser T.T., die het nu gezocht heeft in de snelheidsduivels op vier wielen en waarvan Stirling Moss al gezegd heeft: „Als ik niet heel erg oppas, is hij eerder wereldkampioen dan ik." Een feestelijke londe van Italië staat dit jaar de wielrenners te wachten. Ter ge legenheid van het eeuwfeest van de mificatie en de on- ifhankelijkheid van Italië hebben de srganisatoren zich uitgeput in het be ienken van allerlei spectaculaire „grap- ies". Zo zullen er itgebreide boot- rips gemaakt wor den om de Ronde ook de eilanden Sardinië en Sicilië te kunnen laten aand jen. Het eeuw feest is het creëren van een „ronde- stad", Italië 1961 ge naamd. Eerst steekt men over van Ge nua naar Cagliari (Sardinië) en ver volgens van Caglia- I naar Marsala (Si cilië) de plaats vaar Garibaldi met zijn vrijwilligers landde en het eiland m naam van Vic tor Emanuel, de „koring van Italië" veroverde. Hele maal in de sfeer van net eeuwfeest is het creëren va eer ronde-stad, Ita lië 1961 genaamd, op de top van de col de Resia. Daar eindigt de twintigste en voorlaatste etappe. Niet minder dan 170 renners, verdeeld in zeventien ploegen van tien man, zijn vandaag voor de Ronde van Italië ver trokken. De grote favorieten voor de eindzege moet men echter niet zoeken onder de Italianen. Charly Gaul en Bahumontes staan het h ogst genoteerd nu er een enorm zware bergetappe finish in Italië 1961 in de route is opgenomen. Favoriet is ook de Frans man Anquetil, de winnaar van het vo rig jaar, die o.a. omringd wordt door de Nederlander Stolker. De Ronde van Italië kent namelijk niet de formule van de landenteams, maar die van de fabrieksformaties. Toch. hopen de Itali- PARIJS, 20 mei De Australiër Barry Phillips-Moore heeft vrijdag voor een verrassing gezorgd in het toernooi om de internationale Franse tenniskam pioenschappen. In de derde ronde van het herenenkelspel won hij met 6-3 6-3 6-0 van de Italiaanse Davis Cup speler Orlando Sirola. De Braziliaan Fernandez versloeg de als vijfde geplaatste Franse favo riet Darmon met de rake cijfers 63, 6—3, 6—2. De kampioene van Wimbledon Maria Bueno bleek zich vrijdag geheel te hebben hersteld van de tegenslagen die haar de dag tevoren hadden ge troffen. De Braziliaanse versloeg de Hongaarse Peterdy met 61 en 60. anen op een triomf van een landgenoot. Bij afwezigheid van Gastone Nencini, richL zij hun aandacht op twee jonge, veelbelovende renners Imerio Mas- signan en Graziano Battistini. DEN HAAG, 20 mei Ondanks de ongunstige w-idstrijddata kort na de Tulpenrallyy en de Grote Prijs van Nederland heeft een bijzonder groot aantal equipes ingeschreven voor de Sche- veningen-Luxemburg-Scheveningen rit. Er zijn 260 aanmeldingen binnengeko men voor deze groot-toeristische rit die donderdag 25 en vrijdag 26 mei wordt gehouden. Het ziet er gezien de nog gedane toezeggingen naar uit, dat er exenals de vorige jaren tenminse 280 equipes aan de start zullen verschijnen. Een record-aanta1 van 15 dames-combina ties heeft zich aangemeld. Er nemen voorts 30 gemengde equipes deel. DEN HAAG, 20 mei De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen heeft de uitnodiging aan vaard van gedeputeerde staten van Friesland voor een oriëntatiebezoek aan deze provincie. Minister Marijnen zal zich 23 mei 's middags te Harlingen laten voorlich ten over de uitbreidingsplannen van de ze gemeente voor de visserij- en indus triehaven. Op 24 mei zullen cultuurtechnische wer ken worden bezocht, waarbij te denken valt aan de ruilverkavelingen van Ko- ningsdiep en Haskerveenpolder. (Advertentie) in badpak van Alle mooie meisj'es, die graag Miss Holland 1961 wilden worden, toonden zich op hun mooist in prachtige, flatteren de badpakken. Zowel tijdens de voorverkiezingen als bij de finale droegen zij allen Tricotbest-badpakken van Enkalon-mousse. Vraag Uw winkelier ernaar: U baadt ermee in weeldel (Van een speciale verslaggever) 20 JERUSALEM, 19 mei (Reuter-AFP) Nederland zal meer ,,Uzi"-snelvuur- geweren in Israël kopen. Dit is gis teren bekend gemaakt bij het einde van het tiendaagse bezoek van staats secretaris M. R. H. Calmeyer aan Is raël. Nederland kocht reeds enkele jaren geleden een aantal „Uzi" geweren. Precies 20 minuten was het verschil tussen de aankomst te Doetinchem van de kopgroep en die van het peloton. Dat betekende voor Enthoven het bezit van de oranje trui, voor Groeneweg de extra winst van een minuut bonificatie en voor Joop Cap tein, die de ritzege 50 cm vóór de eindstreep nog binnen zijn bereik had, maar op de laatste decimeter door de oud-amateur kampioen van Nederland, Dick Groeneweg, verrast werd, een tweede plaats. Steenvoorden verdiende de door de volgende journalisten toegekende pres- tatieprjjs gisteravond ten volle. Hij was de man, die op zijn eentje de frote vlucht van het tiental inluidde. Heen verdween hij onder de rook van Hoogeveen spoorslags in de rich ting Zwolle. Zijn winst groeide uit tot 45 seconden, maar toen hij bemerkte, dat anderen probeerden in zjjn gezel schap te komen, vertraagde hjj zijn tempo. Bij Slagharen voegden Enthoven, Van Egmond, Verstraete, Sluis, Cap tein en Zilverberg zich bij hem. Spoedig gevolgd door het trio Pos, Snijder en Groeneweg. Toen deze formatie tot stand was gekomen, ont brandde het gevecht tussen de vluchtersgroep en het peloton, een strijd die op elke kilometer in het nadeel van het peloton eindigde. In Zwolle bjj de ravitaillering, kreeg Enthoven een lekke band. Maar hij zag kans zich alleen weer bij de vluchtelingen te voegen, die daar al zes minuten voorsprong hadden. Het verdere verloop was een strijd tegen de klok. Alleen Sluis moest door een lekke band het tiental verlaten, waarop hij later de tocht alleen voort zette. In Doetinchem bedroeg ziin achterstand acht minuten öji HP kop groep, die in het centrum van de stad toen reeds op verhaal stond te komen. Het grootste verhaal kon Dick Groene weg vertellen: met Captein had hij om de bloemen gestreden. Captein dacht winnaar te zgn, ging omkijken, maar hoorde Groeneweg aan de andere kant langs zich schieten. De uitslag van de vierde etappe van de Ronde van Nederland luidt: 1. Groeneweg (ploeg Lakeman) 4 uur 54 minuten en 56 seconden (een minuut bonificatie inbegrepen). 2. Captein (pi. Jansen) 4.55.26 (30 sec. bonificatie in begrepen); 3. Steenvoorden (pi. Buchly) 4.55.56; 4. Verstraete (pl. Lakeman) z.t.; 5. Enthoven (Middelink) z.t.; 6. Van Egmond (Buchly) z.t.; 7. Snijder (pl. Buchly) z.t.; 8. Zilverberg (Jan sen) z.t.; 9. Pos (pl. Heil) 4.56.03; 10. Sluis (pl. Middelink) 5.04.42; 11. Alma viva (Italië) 5.17.13; 12. Aanraad (pl. Heil) z.t.; 13. Di Haan (pl. Lakeman) 5.17.17; 14. Van der Klundi delink) z.t.; 16. z.t.; 17. Van Hees (pl. Buchly) z.t.; 18 Rentmeester (pl. Jansen) z.t.; 19. West dorp (pl. Lakeman) z.t.; 20. Kersten (pl Jansen) z.t.; 21. Stfthof (pl. Buchly) z.t.; 22. Van der Ven (pl. Ëuchly) zft. ALGEMEEN KLASSEMENT ^em„ 2P-41.10, o. Steenvoorden 20.41.40; ?n 44^6 o 20;44-18; 7- Van der Ven 20.44.56, 8. Westdorp 20.45.34; 9. Rent meester 20.45.48; 10. Pos 20.45.49; 11. Kasten 20.46.42; 12. Van der Borgh 20.48.00; 13. wim van Est z.t.; 14. De Groot z.t.; 15. Baens 20.48.18. 16. De Haan, 20.49.24; 17 Maliepaard, 20.49.26; 18. Post, 20.49.26; 19. Sluis, 20:50.23; 20 Van Egmond, 20.54.29. PLOEGENKLASSEMENT 1. ploeg Buchly, 57.19.32; 2. ploeg Jansen, 57.35.48; 3. ploeg Lakeman, 57.40.32; 4. ploeg Middelink, 57.48.28; 5. ploeg Heil, 59.06.23; 6. It lië, 59.21.38. (Advertentie) ubicci ANTI-HERNIA 'v:-y .-V. v. v TOONZALEN TE AMSTERDAM, ROTTERDAM, UTRECHT, BREDA* NADRUK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 12