Het vliegtuig is voor de haastigen dagdroom vol kleine tintelende sensaties Een Nederlander heeft zijn leven veil voor een pakje sigaretten KIPPEN RAKEN VAN DE LEG De wonderlijke figuur van FELIX KERSTEN Nederlandse volk gered van deportatie naar Polen „Dat mag niet FANTASTISCH VERHAAL VAN JOSEPH KESSEL Saluut ZATERDAG 20 MEI 1961 PAGINA 13 Heel Nederland is Madurodam. Raakt de Randstad Holland vol? Belachelijk. Wat doen rode daken het toch goed in het landschap. De wind heeft geen haast. Een Nederlander doet letterlijk alles om aan een pakje sigaretten te komen, mits het uit de lucht komt vallen. Tovenaar BALLONVAART DEN HAAG-WOUW De voorbereiding duurt lang, eindeloos lang. in onze ogen proberen ons te volgen, kinderen rennen ons na, mannen en vrouwen reppen zich naar hun balcon. De nieuwe wijken zien wij als een idea le maquette. Eerst nu merken wjj hoe recht de straten zijn. Wij komen pre cies over een torenflat aan de uiterste rand van Den Haag. Ruim veertig me ter hoog is het gebouw maar de naam „torenflat" vinden wij ineens belachelijk overdreven. Steeds hoger gaan wij intussen en op 700 meter zitten we onverwachts in een wolk. Wij voelen ons als een wandelaar, die op het viaduct wordt overvallen door de stoom uit een onder hem door passerende stoomtrein. Weer uit het waas zien wij achter ons de ballon die vlak na ons is opgestegen. We praaien het luchtschip en de commandanten wensen elkaar goede landing. Ja, de landing, het meest precaire deel van de Nu de verklaring voor deze weinig duidelijke mededelingen: het zijn frag mentarische waarnemingen gedaan een ballontocht die wij, juist op Staand artsdag, hebben gemaakt, dat naar® een Spaans rieten mandje, in onze Tate het vertrekuur naderde Ier en onveTv duidelijk steeds schame- drie uur boven werd, hebben wij ruim vertrouwd war ê'ezweefd. Toe- „Alpinit", <je ?h wij aan de enorme liefderijk opnam „e. ballon, die ons bieke meter waterïL,Nna duizend ku- te hebben. Comrnand0ga.s gesavoureerd rige dr. (in de chemiefVwas de 43"ia" Zwitserland, die naar n,Tst„Iselin Ult eekomen om van daaruit laa§ was fallontocht te beginnem 1 aan zlJn 69e De voorbereidingen duurden te 1, om interessant te blijven. Uren en lang bliezen zilverkleurige, raketachti ge cilinders hun kostbare waterstof door dikke slangen in de onverzadigüj. ke holle ballonbuiken, die slechts uiterst traag een gezonde bolle vorm aanna men. Waren ze eenmaal als voorwe reldlijke paddestoelen uit de grond ver rezen. dan rukten ze m de stijve bries aan hun touwen als Iflke banden. Slechts het dode gewicht Van zakken zand weerhielden de rubbe ren omhulsels ervan op hoi te siaan haar onbekende verten. De laatste toebereidselen ^T°p1\ 9® 'tart bestaan voornamelijk uit het rege len van een wirwar van touwen en uit krachtpatserij met zware zakken zand. Dr. Iselin - plusfour, blauw jack, wit te pet krijgt het nu pas druk. Ais een spin beweegt hij zich door het net werk, waar straks vier levens van af hangen. De ballon zelf wordt aan een "hatste inspectie onderworpen en zelfs duikt dr. Iselin met zijn hoofd in de yulslurf, een appendix te vergelijken met het ventiel van een binnenbal. Daarna het instijgen, ieder in een hoekje zó ongemakkelijk dat men de Jjole rit zou mopperen als men zo op 0®t balcon van lijn negen zou moeten taan. Geen mens in de mand die er P let: wij staan aan het begin van *n belevenis. Tenslotte het uitbalan- eren; een zak zand erbij, een zak er- L een halve erbij. Mankracht houdt beu slechts het steigerende gevaarte in wang. Dan, toch nog onverwachts a al die uren, omhoog. Gejuich, ge- 0„aai' volkomen ontspannen voelen wij ben' j*oeds kleiner worden de figuurtjes ne«en, we zien de zee en daarin a,s dunne vingers de pier en de v_ onhoofden. Geen spoor van angst Vone u61! tle ,lrie passagiers, die allen ken m eerst een ballontocht meema- het'j, kan niet aan gevaar denken, is k alIeen maar heerlijk. Vóór alles lïinn .onwezenlijk, men lijkt te dro- W« kan niet. Maar het kan wel, BrakJweven boven Den Haag richting haar e? ha,f do stad loopt uit om strana"18 zwaaien. Opzij van ons het Keliiir ^"uT" pas zien wij dat dichters Vóór "obbende branding is zilver. VVestla°aS ila? en n°S eens glas, het Haal cR,uter ons nog steeds Den «wintir i a 5aa,n. wij gelukkig niet, geluid ,i kll°meter per uur. Het Woners nn l"Feen stad van 600.000 in- •an het ire™!?»weten wij nu, is gelijk Plaats if- van oon speel- ■tand r' ^?.rt?ren °P vijftig meter af- •ana- Bromfietsers mieren zijn zij ballontocht. Uit een geschriftje, dat ons voor de reis door de Haagse Ballonclub is ter hand gesteld, herinneren wij ons daarover dat „het voortijdig uit de mand springen wordt beschouwd als een verachtelijke en eerloze handeling, die het leven van de medevaarders in gevaar brengt". De ballon zou dan immers, verlost van menselijke ballast, ogenblikkelijk weer pijlsnel met de an deren het luchtruim kiezen. Op dit ogen blik 400 meter hoog nu heeft nie mand enige lust de mand „voortijdig te verlaten". Den Haag is intussen onder ons door gegleden. Bladstil is het in de ballon- mand; een sigarettenvloeitje zou op de rand blijven liggen. Dat komt omdat de ballon precies dezelfde snelheid als de wind heeft aangenomen, verklaart dr. Iselm. Boven het Westland is er tijd voor een officiële handeling: het aanbieden van de traditionele flessen champagne door de nieuwe ballonvaarders aan de commandant. Hij ontkurkt een fles en het lukt hem geheel volgens de moeilijke regels de door de bruisende champagne gelanceerde kurk in de smalle vulslurf te schieten, vier meter boven hem. En dan, hoog boven het land zwevend, be- Laatste inspectie van de ballon. gint dr. Iselin zowaar een formele toe spraak te houden. Hij heet ons welkom in het gilde der ballonvaarders en wenst ons nog vele vaarten toe. Zelf verstoort hij de opkomende ernst door ineens heel nuchter te zeggen dat het eigenlijk zonde is het kostelijk nat over onze hoofden te gieten, zoals de voor schriften voor een ballondoop luiden. Bjj gebrek aan bekertjes wordt er door de ballonvaarders beurtelings champagne zo uit de fles gedronken, niet bepaald iets wat inherent genoemd kan worden aan deze drank, maar toch wel lekker. De feestdrank blijkt overi gens verraderlijk genoeg: na één slok hebben wij al de hoogte, 350 meter om precies te zijn. Wie ook telkenmale on bekommerd de fles aan de mond zet is Christel Adelaar, bij televisiekijkend jong Nederland bekend als Mammalou. Onbespied weet zij zich voor haar jeug dige clientèle, steeds joliger opmerkin gen makend die het jonge volkje stellig van zijn televisiegeloof zouden doen vallen als ze gehoord werden. De aëronauten zo heten ballon vaarders tegenwoordig Zijn inmid dels aan een nieuw, ongemeen boeiend tijdverdrijf toegekomen: het uitwerpen van voor dat (reclame) doel meegege ven pakjes sigaretten, die voor deze gelegenheid stuk voor stuk voorzien zijn van een fraaie kleine parachute. Het blijkt bijzonder moeilijk mikken te zijn maar liet geeft niets, de mensen lopen wel. Sterker: ze rennen, ze springen, ze klimmen, ze duwen, ze doen alles om die magische gift uit de hemel te ach terhalen. Het was een van onze meest boeiende ervaringen van deze wonder lijke namiddag: een Nederlander heeft zijn leven veil voor een pakje sigaretten. Kilometers lang hebben we ze zien lo pen, door heg en steg, over sloot en land, niets was te veel. Kleine dra ma's zagen wij van kleine jongens die na honderden meters sprinten op het laatste ogenblik gepasseerd werden door een automoblist of bromfietser, die hun juist vóór was. Een reea er met een brommer als een terremrijder door een keurig bouwland. De opmerkingen van de boer vielen juist buiten ons gehoor. Eén pakje kwam vlak bij een koe, die er direct met lange tanden aan begon. Bij het volgende boterschandaal zul len wij als eersten de oorzaak weten. Oog voor het landschap nu. De Nieu we Waterweg, de zandvlaktes, de kre ken en sleuven. Grasland en bouwland waar wij ook kijken, honderd kleuren groen en bruin. Hebben wjj de sta tistieken en beschouwingen daaromtrent nooit goed begrepen of is llet toeval dat wij sinds ons vertrek nog niets dan open land hebben gezien? Hier en daar een dorpje, een enkele verspreide boer derij, in de verte soms een stad. Voor de rest groen en bruin, grasland en bouwland. Wij varen nu nog geen honderd meter boven het land. Ha_zen zien wjj ver schrikt opspringen uit hun leger bij de komst van dit geheimzinnige, geruislo ze gevaarte. In paniek rennen ze heen en weer en springen soepel over een sloot. Koeien gaan soms ook aan de haal en een toom kippen brengen wij louter door onze verschijning voor we ken van de leg. Niettemin blijft men ons overal vriendelijk toezwaaien, auto lichten laat men naar ons knipogen en honden blaffen ons na. Boven een klein dorp op een der eilan den wordt ons nog eens duidelijk dat wat het vliegtuig voor de gehaaste za kenman is, de ballon betekent voor de romanticus, die nog sympathie gevoelt voor equipage en trekschuit. Talloos zijn de klachten over het gebrul van vliegtuigmotoren maar dit gebeurde ons: honderd meter hoog boven de aar de drijvend buigen wij ons over de rand en roepen draadloos naar beneden: Hoe heet het hier? Vier seconden later be reikte ons het antwoord: Zuid land, goede reis". Kan het heerlijker? Foor we de ballonmand instap ten hebben wij ons er nog eens van overtuigd of wij de ver gunning op zak hadden om vanuit de lucht te mogen fotografe ren, een indrukwekkend document van de minister van Defensie. Wij hadden ons verplicht de negatieven tevoren te laten zien aan het „hoofd van de sectie G2C van de generale staf". Achter de titel G2C bleek zich een kapitein van de luchtmacht te verschuilen die op onze komst mon ter een oculair in het oog vatte en de sombere strookjes nauwlettend bezag. Deze mag u helaas niet ge bruikenzei hij en hield ons een foto voor die de Nieuwe Waterweg toonde, een schip, daarboven mede- ballonvaarders en opzij, als speel goed zo klein, een werf van Verolme. Het was de best geslaagde opname. ..Daarachter ligt iets wat niet in de krant mag" zei hij. En wij, mokkig: „En als we nu op het dak van Ver olme klimmen en dan fotograferen?" „Dat zullen we niet kunnen verbie den," zei G2C. „Maar ik kan u troos ten. Kijk maar eens." Hij liet een prullenmand zien vol negatieven. „Allemaal afgekeurd vandaag." Het is een geruststellend gevoel: er wordt over onze veiligheid gewaakt. Voor altijd zal het een mysterie blij ven Wat wij boven een van de vele kre ken tussen de eilanden hoorden. Niets en niemand was er te zien, alleen lag er ergens een schip voor anker. In de klare stilte hoorden wij ineens de glas- zuivere klanken van een trompet, die zich aaneenregen tot het God save the queen. Maar ook, zei een verraste dr. Iselin, tott c'e melodie van het Zwitserse volkslied, die daaraan gelijk is. Was het toeval of wilde een eenzame schepeling, die de Zwitserse vlag op de ballon had gezien, ons op deze wijze groeten. De balloncommandant, hoewel steeds attent, heeft het niet druk: hij houdt zijn hoogtemeter in de gaten, laat nu en dan wat gas uit de ballon ontsnap pen om te dalen en verstrooit wat zand om te stijgen. Hij tuurt naar het vlakke land, slaat een blik op de kaart en no teert iets in zijn logboek. Als radio zendamateur heeft hij acht jaar gele den eens een ballontocht meegemaakt om van daaruit een reportage te ver zorgen, die hij de ether inzond. Vanaf die dag was hij verloren voor de kor tegolf. De ballonsport hoewel, sport? Godfried Bomans zegt: het is geen sport; men staat in een mandje had er een beoefenaar bij gekregen. Via de Haagse Ballonclub hadden wij ons con tractueel verplicht tot blinde gehoor zaamheid aan deze commandant. Te vens moesten wij met onze handteke ning bekrachtigen dat de gegeven gele genheid om met een luchtballon mee te varen werd beschouwd als een zui- De ballon aan zijn schier eindeloze maaltijd: een miljoen liter waterstofgas. vere vriendendienst (zij het een betaal de), en dat wij in het volle besef waren dat er schade of letsel zou kunnen ont staan. eventueel ook door fouten in de vaartleiding en navigatie, of door ge breken aan de ballon, zoals het heel juridisch heette. Zelfs dodelijk letsel werd in het contract niet uitgesloten geacht. Maar niets gebeurt er tijdens de tocht dat ons ook maar even aan die clausules doet denken. Bovendien weten wij in onze binnenzak een pre- mievrije verzekering, die de Zwitser ons heeft uitgereikt. Eenmaal boven Brabant vindt dr. Iselin het tijd worden voor een lan dingsrepetitie, al blijven wjj dan nog in de lucht. We moeten bukken, de lus sen in de mand vastgrijpen, ons hoofd intrekken opdat het niet tegen het riet slaat en ons schrap zetten. Dat is alles. Voor de rest vooral niets doen. Op een teken van de commandant zal ik ook nog een pen moeten wegtrekken die de sleepkabel doet neervallen. Kort na de oefening zal de première moeten wor den opgevoerd, die dan tevens de laat ste opvoering zal zijn. De landings plaats wordt al gekozen, een dorpje ten westen van Roosendaal. De ganse bevolking, zo lijkt het ons, fs bij onze nadering al uitgelopen en wacht ons op. Niet met rieken, zoals ballon vaarders vroeger soms moesten erva ren maar met gespannen verwachting. De grond nadert nu langzaam. De span ning in de ballon kan niet groter zijn dan in de mand. Iselin roept en wij trekken de kabel los, die nu over de grond sleept. Forse dorpelingen snel len toe en grijpen het touw, maar tegen een miljoen liter waterstof kunnen zij niet op en als kegels worden zij omver getrokken. Steeds meer gas laat de commandant ontsnappen, ook zand op het laatste ogenblik om de vaart te remmen. Twee schokken en wjj zijn te rug op de aarde. In Wouw om precies te zijn, zoals ons al gauw wordt mee gedeeld. We staan midden in een land met een heel verschrikt paard en een heel geschikte boer, die binnen vijf mi nuten heel het dorp op zijn wei verza meld ziet. In een hoekje van het land gaat hij gauw door met het melken van de koei en: hij is de enige in Wouw op dat ogen blik. Zijn buurman, die heel de horde over zijn hooiland ziet lopen, is minder te spreken. Hij wil schadevergoeding maar heel Wouw roept dat er niets aan de hand is. Wij zijn uit de hemel komen vallen en hebben iedereen op onze hand. Zelfs wij worden door de jeugd bestormd om handtekeningen; voor het eerst, vermoedelijk ook voor het laatst. Hoe wel niet altijd bescheiden vinden wjj dit te veel van het goede en weigeren. Het landelijk tafereel wordt compleet als de veldwachters verschijnen. Alles wordt opgeschreven, zij het met vrien delijk gezicht. „Voor de luchtvaartauto riteiten". Zij op hun beurt willen de commandant ook helpen: zij zijn de of ficiële getuigen die de landing hebben gezien en dat wel zwart op wit willen bevestigen ook. Dan terug naar Den Haag: bromfietsers ontwijken, moeilijk leesbare wegwijzers, stoplichten. Het is toch maar behelpen met een auto. PIET VAN DER EIJK. Het adjectief „fantastisch" is geen gemeenplaats, als men het ge bruikt in verband met het boek dat Joseph Kessel heeft geschre ven over het leven van dr. Felix Ker sten, meer in het bijzonder over de ja ren, die hij als lijfarts van Himmler heeft doorgebracht. Kessel noemt zijn boek dan ook Les mains du miracle, en dat zijn de miraculeuze handen van Kersten, die dag aan dag het ellendige lijf van Himmler hebben gekneed om er de pijn uit te verdrijven, die deze beul het werken belette. De Nederlandse titel slaat op een van de vele prestaties, die Kersten heeft geleverd, nl. toen hij Himmler er toe kon brengen, een afschuwelijk plan op te geven, waarmee hij een begin had willen maken op de 52ste verjaar dag van zjjn heer en meester: Adolf. Dat plan bestond al in 1941 en kwam neer op de deportatie van een groot deel van het Nederlandse volk, dat naar Polen moest gebracht worden; de mannen te voet, de vrouwen en kin deren per schip. Kersten, die jaren lang in Den Haag had gewoond en vele Nederlandse vrienden had, heeft het plan getorpedeerd. En hij was de enige man ter wereld die het wonder heeft kunnen verrichten. Hoe kon hij dat? De verklaring is, dat Himmler, kreunend van pijn zijn smalle schoudertjes en zjjn 'slappe buik dagelijks kon toevertrouwen aan de wonderlijke handen van zijn lijf arts, aan wie hij was overgeleverd als een kind, wanneer eenmaal de pijn begon weg te vloeien en een ver rukkelijke ontspanning het beest weer loos maakte. En dat gebeurde dag- in, dag-uit, altijd weer opnleuw.Himm- ler had in die dagen twee enorme op drachten van Hitler: ten eerste moest hij zijn troep van honderd duizend SS-ers uitbreiden tot een bende van een miljoen en wel in de tijd van een jaar; ten tweede moest hi) de Ne derlanders deporteren, dat germaan- se verradersvolk, zoals Himmler ons noemde. Naar Kerstens mening was het karwei te omvangrijk voor Himm- lers gezondheid. Dat zouden zijn zij- nuwen niet uithouden en bovendien zouden Kerstens handen geen macht hebben over Himmlers zenuwen. Dat was trouwens al gebleken de laatste dagen en wel sinds het plan tot Kersten was door gedrongen. Hij garandeerde dus geen genezing, tenzij Himmler één van de plannen opgaf. Aangezien zijn trots SS. heette, moest hij het andere plan laten schieten tot... na de overwin ning, zoals Kersten suggereerde. En toen Himmler eenmaal van zijn Füh- rer toestemming had gekregen en FELIX KERSTEN Kersten het resultaat vertelde, begon nen de handen als bij toverslag weer te genezen. Als bij toverslag inder daad, want Himmler begon zijn red der als een tovenaar te beschouwen. Kersten had macht over hem en hij heeft van die macht een bijna mira culeus gebruik gemaakt. Hoe was die wonderlijke man bij Himmler terecht gekomen? In zijn jon ge jaren, na een nogal avontuurlijke jeugd, lag hij in een ziekenhuis, waar hij zijn chirurg vertelde, dat hij best zijn collega zou willen worden. Onmoge lijk, had de medicus gezegd, jij hebt geen handen om te opereren maar om te masseren. Hij ging dus masseren en ontwikkelde een vaardigheid en een kracht, die iedereen, verbaasde. Hij werd een soort wonderdokter, die in minder dan geen tijd beroemd werd in en buiten zijn land: Finland. Zijn tweede vaderland was Nederland, waar hij terecht kwam door enkele relaties, die hij in zijn praktijk had opgedaan. Een van die relaties was een Duitse industrieel, die aan zware maag pijnen leed en vergeefs de hulp van talrijke medici had ingeroepen. Nu zou hij het eens met die Kersten proberen. Het resultaat was verbijsterend. De man genas in korte tijd en gaf Kersten een bedrag van honderdduizend mark. Diezelfde man vroeg hem enige maan den later een afschuwelijke dienst. Zijn fabrieken werden door Himmler be dreigd en zouden misschien gered kun nen worden als Kersten bereid zou zijn, de Reichsführer, alias Himmler, onder handen te nemen. Kersten walgde van het voorstel, maar op dringend verzoek van zijn eigen regering bezweek hij. Hij, die de grootste weerzin voelde tegen de politiek, zat in één klap midden in de wirwar, midden in de diplomatieke modder. En hij zou er vijf jaar in blij ven. Dank zij zijn macht over de smal le geweldenaar zou hij een doorgewin terde diplomaat worden. Het werden uiterst gevaarlijke jaren, waarin hij dag en nacht met zijn leven speelde, waar in Heydrich hem beloerde en intimi deerde, waarin hij geheime en gevaar lijke correspondentie voerde met Fin land en Nederland, maar waarin hij wonderen zou verrichten, die tiendui zenden mensenlevens zouden redden. Kersten heeft een lange trein met drieduizend joodse mannen, vrouwen, en kinderen, regelrecht bestemd voor Auschwitz, naar de Zwitserse grens la ten dirigeren waar zü door de salue rende SS-ers aan de zusters van het Rode Kruis werden overgedragen. Ker sten heeft ter dood veroordeelde pilo ten in zijn eigen vliegtuig meegenomen naar Finland. Nederlandse vrienden, door de Gestapo van Rauter gearres teerd, heeft hq uit de gevangenis laten halen. Uit de concentratiekampen liet hy 30 Getuigen van Jehova overbren gen naar zijn landgoed, waar deze dankbare lieden samen met hem en zijn vrouw nuttig werk hebben verricht. Be halve die piloten had Kersten in zijn vliegtuig bovendien nog een enorme kof fer documenten, die na de oorlog van het grootste belang zijn geweest. Bij al deze zenuwslopende activiteiten werd Kersten trouw geholpen door Ru- dolf Brandt, de secretaris van Himm ler. Het heeft Brandt niet geholpen in Neurenberg, hoe hartstochtelijk Kersten ook voor hem heeft getuigd. Brandt is opgehangen... en Kersten kon op tijd naar Finland ontkomen na zijn afscheid van Himmler, die zich naar de troepen van Montgomery spoedde met held haftige bedoelingen, die echter uitlie pen op zelfmoord. Felix Kersten heeft ook nog een merkwaardig geheim ontdekt in de kamer van Brandt, waar hij een rap port aantrof over de ziekte van de Führer, die leed aan syfilische pa ralysie. En ook die wetenschap heeft hij uitgebuit door Himmler er op te wijzen dat hij als groot Germaans lei der niet mocht toestaan, dat het Duit se volk zou worden opgeofferd aan een waanzinnige. Rillend van angst heeft Himmler naar hem geluisterd, maar hij liet zich bepraten om tegen het einde van de oorlog eigenmachtig duizenden bewoners van concentratie kampen van de hongerdood te red den. Bij Kersten was er geen houden meer aan; hij eiste steeds meer en hij kreeg gedaan wat hij eiste. Dbg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 13