Bestuurlijke decentralisatie is niet verwezenlijkt In brede kring moeten er politieke kernen komen Bankboekj es f 40.000,- 3%% MELKFEEST IN MONT Sï. MICHEL Functiestoornis bepalend voor het ziektebegrip Deel van kliniek door gebrek aan verpleegsters gesloten Bevredigend verloop lysine- produktie bij Staatsmijnen Fusie Nederlands Ballet en Amsterdams Ballet? PAUL VLAANDEREN Het O 40 mysterie t PROF. ROMME SPREEKT IN AMSTERDAM Brabantse kunst prijs voor Gerard Knuvelder Groot belang mengvoederindustrie Kraakinstallatie weldra gereed Geen enthousiasme in Amsterdam Leiden heeft een tweede station Nieuwe koers bij Belgische G.V.P. ARRESTATIES IN Z.-KOREA Chr. Maat directeur Nieuwe maasstad Bonifatius-bedevaart 1600 pelgrims naar Dokkum Twee geslaagden bij T oneelacademie Priesterwijdingen in bisdom Rotterdam Grafisch vestigings- besluit blijft voorlopig van kracht Brand in bureau van si garenf abrikanten Sociaalgeneeskundige studiedagen y er jaarsgeschenk prins Bernhard Rassenstrijd in de V.S. PROVOCATIES VAN DE POLITIE? P. vanden Boeynants nieuwe voorzitter MAANDAG 29 MEI 1961 PAGINA 2 TOT RENTE Gemakkelijk beschikbaar - geen koers'risxco - geen kosten. Storten en opnemen kunt u aan de kassen van de firma F van Lanschot of van Vermeer Co, maar ook heel eenvoudig via de giro. Vraag onze folder „Bankboekjes". C.C\^v/v>C-Lv<z^2" Arbeidsongeschiktheid (Advertentie) (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 27 mei „Als het ka binet-De Quay de rit tot 1963 haalt, zal het de meeste punten uit het regerings program wel hebben verwezenlijkt, ech ter niet ten aanzien van de bestuurlijke decentralisatie. Wil er iets van de loca le belangenbehartiging terechtkomen, dan zal zij van onderop moeten worden aangepakt, door deskundigen uit de ge meenten zeil," zo verklaarde orof. nor, C. Romme zaterdag aan een diner, waaraan hij als eregast aanzat en dat was aangericht ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de KVP-werkgroep „Binnenstad Amsterdam". Hij gaf de werkgroepen in de KVP in overweging door studies na te gaan wat reëel wel of niet door lagere or ganen kan worden verricht. Prof. Romme herinnerde er aan dat hij destijds zijn politieke loopbaan in Amsterdam was begonnen. „Nergens heb ik het vak beter kunnen leren dan hier In deze stad. het culturele en poli tieke centrum, waar het hart van Neder land klopt. Mijn raadslidmaatschap con fronteerde mij van zeer nabij met aller lei vraagstukken van politieke aard. Veel heb ik, als jongmaatje, daarbij op gestoken van ervaren fractiegenoten als Wierdels en Von Freitag Drabbe, als ook van mijn politieke tegenstanders Wibaut, De Miranda en Polak. Zij brach ten mg bjj hoe ik mij als politicus diende te gedragen en hoe niet, niet in het minst bij besprekingen over sa menwerking met andere partijen." Prof. Romme memoreerde in dit verband het eerste succesvolle rooms- rode optreden met dr. Wibaut in zake de gelijkstelling van het bijzonder met het openbare kleuteronderwijs. Als een noodzakelijke voorwaarde voor het behoud van het kiesrecht dienen er zo in brede kringen kernen te worden ge vormd die zich op de bestudering en formulering van politieke wenselijkhe den toeleggen. De voorzitter van de kring Amster dam van de KVP, mr. J. A. Mommer- steeg, constateerde dat werkgroepen een positieve bijdrage tot politieke opi nievorming leveren, die doorstroomt naar de opperste partijleiding. Er is behoefte aan een follow-up op alle ni veaus. De partij, aldus de voorzitter, bevindt zich in een kritieke fase. Vooral na 1950, en in het bijzonder sedert de laatste jaren, is de leeftijd van het ac- GERARD KNUVELDER DEN BOSCH, 29 mei Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant hebben, na overleg met de culturele commissie uit de Provinciale Staten, de provin ciale prijs voor schone kunsten 1960, welke dat jaar beschikbaar is voor toneel en letteren, voor beroepskunste naars toegekend aan dr. Gerard Knu velder uit Eindhoven. Gedeputeerde Staten hebben bij d't besluit het eenstemmig advies gevolgd van de commissie van advies voor de provinciale prijs vóór schone kunsten 1960, bestaande uit prof. dr. W. Assel- bergs (voorzitter), Antoon Coolen, prof. dr. K. Meeuwesse, Jan Naaykens en Bernard Verhoeven. De commissa ris der koningin, dr. C. N. M. Kort- mann, zal de prijs op een nader vast te stellen tijdstip uitreiken. DEN HAAG, 27 mei De heer Chr. Maat is op de algemene vergade ring van aandeelhouders van de n.v. Maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen „De Nieuwe Maas stad" benoemd tot directeur. De heer Maat zal dit directeurschap vervullen naast zijn functie bij een Haags ban kierskantoor. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 29 mei Onder gees telijke leiding van de bisschop van Gro ningen mgr. P. A. Nierman werd gis teren de dertigste nationale St. Boni fatius-bedevaart naar Dokkum gehou den. Hoewel de weersomstandigheden niet meewerkten (het was de hele dag nogal guur) was er toch een zege groot aantal pelgrims naar de Bonifa- tiusstad getogen. Hun aantal werd op ruim 1600 geschat. Zij kwamen uit al lerlei plaatsen met eigen vervoermid delen of per bus. Een groep uit Leeu warden kwam te voet. Er waren ook weer Duitse pelgrims aanwezig. De in tentie van de bedevaart was deze keer het welslagen van het komende concilie en de eenheid onder de christenen. Mgr. Nierman droeg 's morgens in de openluchtkapel de pontificale Hoog mis op. De predikatie werd gehouden door pastoor Th. G. ten Hagen van Sappemeer, die de noodzaak van het nieuw te stichten noordelijk kleinsemi narie besprak en in dit verband inging op de diepe betekenis van de woorden „Roeping en vroomheid", 's Middags werd door mgr. Nierman een pontifi caal lof opgedragen en werd een pro cessie over het martelveld gehouden. Het muziekkorps St. Joseph uit Gro ningen verleende deze dag weer me dewerking voor de begeleiding bij en kele liederen. MAASTRICHT, 27 mei De katho lieke toneelacademie heeft twee ge slaagde eindexamenleerlingen afge leverd t.w. de dames Willy Frencken uit Obbicht en Marja Habraken uit Den Haag. De voorzitter van het schoolbestuur, de zeereerwaarde heer L. Linssen, reikte in de stadsschouw burg de diploma's uit. Teven„ wenste hij de geslaagden, hun ouders, maar ook de directie en de docenten van de academie geluk met het behaalde succes. Met diverse toneeldemonstraties van sterk uiteenlopende stukken van Von dels „Lucifer" tot ue musical „Staking in de onderwereld" van George O'Ferrol werd de plechtigheid, waar voor vrg veel belangstelling bestond, besloten. ROTTERDAM, 29 mei (KNP) Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft zaterdag in de kathedraal aan de volgende diakens de priesterwij ding toegediend: J. I. M. van Adri- chem, H. A. van Es, L. F. de Groot, A. J. C. Haket, L. H. J. M. Halkes, C. L. M. Hoogeweegen, M. J. Houdijk, P. H. M. Kloeg, M. L. van der Lee- den, Ph. G. G. Mudde. J. W. M. Olst- hoorn, A. J. P. Spruit, J. G. J. Straat hof. J. P. J. Zijerveld. Allen zijn stu denten aan het Theologicum te War mond voor het bisdom Rotterdam. Tot subdiaken werden gewijd: G. Th. Alkemade, J. A. Ammerlaan, A. J. C. van der Beek, D. L. Beljaars, A. J. L. M. Bosman, Th. A. van Damme, L. A. A. van der Geer, M. J. M. Ajger- man, B. J. M. Lansdaal, P. G. van der Meer, P. W. J. Noordermeer, G. A. M. Pieterse, F. P. J. de Valk, J. G. M. van de Ven. Ook zij zijn studenten aan het Theologicum te Warmond. tieve kader beduidend lager geworden. Dat is een gelukkig verschijnsel. Toc h is er onder de gewone leden een zekere ontevredenheid met betrekking tot het reilen en zeilen van de partij. Zij wil len daar meer invloed op uitoefenen. Enerzijds valt dit toe te juichen, an derzijds schuilt er een gevaar in. Indien de party namelijk nalaat aan dit verlan gen tegemoet te komen, kan een funes te te ongeïnteresseerdheid er het gevolg van zijn. Ook mr. Mommersteeg roerde de decentralisatie nog aan, waarbij hij o.a. het ministeriële standpunt ten aan zien van de Bijlermeer-kwestie hekelde. Verder werd o.a. nog het woord ge voerd door mgr. J. A. G. v. d. Hoogte, deken van Amsterdam, de Tweede-Ka merleden dr. W. Schuyt en Th. Koersen, de Amsterdamse wethouder de heer W. Steinmetz, de heer J. Dgks enkele K.V.P.-jongeren. AMSTERDAM, 29 mei Het vesti- gingsbesluit grafische bedrijven dat de Hoge Raad de afgelopen week in strijd verklaarde met artikel 7 van de grond wet (drukpersvrijheid), blijft voorlopig van kracht. Dit hebben de juristen van de federatie der werkgeversorganisa ties in het boekdrukkersbedrijf, de ko ninklijke Nederlandse bond van steen- en offsetdrukkerijen en fotolithografi- sche inrichtingen en de bedrijfscom- missie voor de grafische industrie be sloten. Zij hebben zich onmiddellijk na de uitspraak van de Hoge Raad in het proefproces beraden over de conse quenties van het arrest voor het be trokken bedrijfsleven. Besloten werd dat zowel de vesti- gingsbesluiten grafische bedrijven als de tussen de grafische handelarenbon- den en de grafische werkgeversorgani saties gesloten ondernemersovereen komsten (o.m. die inzake erkenning van grafische bedrijven) vooralsnog van kracht zullen blijven. Aanpassing van de bewuste vestigingsbesluiten aan de geest van het recente arrest van de Hoge Raad zal moeten worden na gestreefd, zo werd besloten. VOOR BELEGGING VAN GELDEN AMSTERDAM Herengracht 199-201 Postbus 494 Telefoon (020) 248486* VHERTOGENBOSCH H. Steenweg 27-31, Telefoon (04100)22321* EINDHOVEN, Keizersgracht 17, Telefoon (04900) 27442 TILBURG, Stationstraat 17, Telefoon (04250) 30300 EINDHOVEN, 29 mei Gistermid dag omstreeks twaalf uur is brand ont dekt in het bureau van de vereniging van sigarenfabrikanten, dat is onder gebracht in een kapitale villa op de hoek van de Bilderdijklaan en de P.C. Hooftlaan. De brand, die op de zolderverdieping bleek te zijn uitgebro ken, vond goed voedsel in het rieten dak van de villa. De brandweer ruk te uit met zer> wagens. Meer dan dertig brandweermannen bonden de strijd met het vuur aan. Omstreeks half vier was men nog met het nablussen bezig. De zolderverdieping is uitgebrand, de eerste verdieping en de kantoorruim ten op de begane grond kregen water schade. UTRECHT, 27 mei De tweede dag van de Sociaalgeneeskundige Stu diedagen in „Woudschoten" te Zeist begon met een symposion over het begrip „Ziekte in de zin van de ziek tewet", ingeleid met een voordracht van arts A. S. Danner, medisch ad viseur van de Grafische Bedrijfsver eniging. Naar zgn opvatting bestaat het be grip „ongeschikt wegens ziekte" uit twee componenten, n.l. arbeidsonge schiktheid en ziekte, welke niet nood zakelijk verbonden behoeven voor te komen, ook al zal dit vaak wel het geval zijn. De wet spreekt over ziekte en niet over ziek zijn of zich ziek voelen in al- een veelheid van vegetatieve stoornis sen optreden. Prof. Sillevis Smit eindigde zijn be toog met een cri de coeur, dat wegens gebrek aan verpleegsters de traumati sche afdeling van zijn kliniek volgende week voor een groot deel gesloten moet worden. Hij zei op een krachtig pro test te hopen. Driehonderd artsen hebben daarop een telegram aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid ge stuurd. In dit telegram spreken zij hun bezorgdheid uit over de sociale noden die bezig zijn te ontstaan door het te kort aan verpleegsters. Dit heeft, vol gens hen, repercussies op de opname en de behandelingsmogelijkheden van gemene zin. De heer Danner meent paygnten jn ziekenhuizen in Nederland, HEERLEN, 27 mei Als eerste en enige bedrijf in Nederland fabriceren do staatsmijnen, afdeling chemie, in een proeffabriek te Geleen, lysine, een van de bouwstoffen voor eiwitten. Mo menteel geschiedt de fabricage van lysine nog maar op kleine schaal. Zeer waarschijnlijk komt hierin spoedig ver andering, zodra het onderzoek inzake de bereiding van lysine, dat in 1960 be gon, in de loop van dit jaar zal worden beëindigd. Blijkens het pas verschenen jaarverslag van de staatsmijnen ver loopt dit onderzoek bemoedigend. Belangrijk is niet, dat de staatsmij nen lysine fabriceren in het buiten land gebeurt dit al geruime tijd, maar op kleine schaal, voornamelijk ten be hoeve van de pharmaceutische indus trie naar dat zij van plan zijn om in de toekomst op grote schaal lysine te gaan leveren tegen een prijs, die de helft lager ligt dan de thans geldende. De mogelijkheid daartoe is in de nabije toekomst wellicht aanwezig, dank zij de sen van de chemische bedrijven van de staatsmijnen. Dit nieuwe procédé wordt thans in de Geleense proeffabriek na der onderzocht. Wanneer deze proef slaagt de re sultaten tot nu toe zjjn niet ongunstig dan wordt lysine een interessant pro- dukt voor de mengvoederindustrie, aan gezien lysine kan worden toegevoegd aan dierlgke voeding. Het ligt in de bedoeling om het pro- dukt te benutten voor veevoeders o a voor de varkens- en kippenfokkerijen', maar zeer beslist niet voor de mense lijke voeding. Over enkele weken, vermoedelijk in juli, zal de bijzine-kraakinstallatie van de staatsmijnen ten behoeve van de produktie van polyethyleen in ge bruik worden genomen. Deze kraak installatie, welke gebouwd is in Beek,' zal voorlopig 15.000 ton ethyleen en uiteindelijk 25.000 ton per jaar pro duceren, waarvoor per jaar ruim 100.000 ton lichte benzine nodig is. Voor de fagbricage van polythyleen betrokken de staagsmiinen tot nu toe ethyleen uit cokesovengas gewonnen, hetgeen ook in de toekomst het geval zal zijn, maar in verband met de nood zakelijk gebleken uitbreiding van de po- lvethvleenproduktie zal voortaan' ook In Mont St. Michel, het bekende eiland-dorp voor de Franse Atlantische kust, is zondag het jaarlijkse melkfeest gevierd. Inwoners van Bretagne en Normandu in klederdracht brengen de melk naar de beroemde abdij van Mont St. Michel. vinding van een van de functionaris- 1 thyleen uit benzine worden benut. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 29 mei. - Zowel van de zijde van het ministerie van O., K. en W. (mr. Y. Scholten) als van het Amster damse college van B. en W. (wethouder mr. A. de Roos) worden thans weer po gingen ondernomen om te komen tot de oprichtingen van één nationaal ballet gezelschap. Dit zou moeten geschieden dno" e*n fusie van het Nederlands Ballet en het Amsterdams Ballet. De leiding van het nieuwe gezelschap zou worden toevertrouwd aan Sonia Gaskell; stand plaats zouden zowel Amsterdam als Den Haag worden. De Amsterdamse raadsle den is reeds medegedeeld dat de kwestie 7 juni a.s. aan de orde zal worden ge steld. Naar wij vernemen, is er in Amster damse raadskringen allerminst een stemmigheid over deze nieuwe poging tot eenmaking van het ballet Een soortgelijk voorstel werd vijf jaren ge leden unaniem verworpen. Men is van mening, dat het teruglopen van de belangstelling voor 't Nederlands Bal let van Sonia Gaskell geen reden be hoeft te z':n om het Amsterdams Ballet, dat een kans maakt met een versterkt tableau de la troupe thans een goed seizoen te maken, geheel te doen ver dwijnen. De leiderstalenten van mevr. Gaskell zijn in de Amsterdamse raad nooit hoog aangeslagen. Bewezen zal moeten worden, zo redeneert men, dat een fusie zal leiden tot bezuiniging van de uitgaven zonder dat de culturele taak van het ballet in Amsterdam wordt geschaad. Bovendien is men van mening dat een fusie op zijn vroegst voor het seizoen 1962/'63 zou mogen gelden, omdat de in ternationale datum voor het sluiten van engagementen (15 maart) reeds is ver streken. Bovendien acht men het een zeer kwalijke consequentie van de fusie, dat daardoor minstens 40 dansers en dan seressen op straat zouden komen te staan. Het bestuur van het „Amsterdams Bal let" is, zo vernemen wij, over de fusie niet geraadpleegd. echter, dat iemand kennelijk de waar heid spreekt als hij zegt zich ziek te voelen, maar waarbij men slechts onbe langrijke afwijkingen kan vinden waar uit dit zich ziek voelen niet verklaard kan worden. Juist door het beleven van ziekte, hoe ongefundeerd dit overigens mogelijk ook is, heeft zo iemand toch een ziekte. Het is natuurlijk heel iets anders of men hem ook arbeidsonge schikt moet achten. In een uitspraak van de Centrale Raat! van Beroep omtrent de verschij ningsvorm, waaraan men de naam ziek te moet geven, heeft hij ook de ruimte gemist voor de mogelijkheid, dat er functie-stoornissen zouden kunnen zjjn, die wel tot arbeidsongeschiktheid voe ren en toch niet als ziekte moeten wor den beschouwd. Naar zijn mening moet de bedoeling van de Ziektewet zo worden verstaan, dat, indien een verzekerde tengevolge van het optreden van licha melijke of geestelijke stoornissen niet meer in staat is zijn werk te verrich ten, dan een recht op uitkering ont staat, net zo lang, tot hij weer wel in staat is dat werk te doen of tot de maximumuitkeringstermijn is bereikt. Indien dit inderdaad de bedoeling is, dan behoort zo lang er nog een func tioneel tekort is, de uitkering niet te worden beëindigd, ook al kan men niet meer van een proces spreken. Dan moet men bjj de definitie van ziekte begrip bij de uitvoering van de Ziekte wet de functiestoornis als bepalend be schouwen, ongeacht wat het spraakge bruik met ziekte in algemene zin be doelt. Voor wat gebreken uit ziekte resul terend betreft, hier heeft men 'olgens de gebruikelijke opvatting niet met ziek te te maken. Zou men de functiestoor nis primair stellen, dan wel. De heer Danner meent, dat er aanleiding is te overwegen of men hiermee de bedoe ling van de Ziektewet niet meer recht zou doen. In de namiddag vertrok het ëezfy' schap naar Utrecht, waar prof. dr. w. G. Sillevis Smit, hoogleraar in de neu rologie aan de universiteit een met lichtbeelden hield over .Ajauma Capitis". De hoogleraar wees erop aat, terwijl verschillende ziekten verdwij nen, het aantal gevallen van letsel aan de hersenen door geweld toeneemt. Dit wordt beïnvloed door uitbreiding van de industrie en de toeneming van het ver keer. Bg ongeveer 14 pet. van de be drijfsongevallen komt schedelletsel voor, welk percentage bjj verkeersongevallen op 40 pet. te stellen is. Van het aantal doden bjj bedrijfsongevallen komt de helft op rekening van schedelletsel, bij verkeersongevallen 70 pet. Prot. Sillevis Smit gaf vervolgens een historische beschouwing van deB be handeling van deze patiënten die vroe ger uitsluitend m handen van de chi- r^giTa.™lMiee?(ie men aanvanke lijk. dat traumatische neurose een or ganische grondslag had, later kwam men tot het inzicht, dat ook het sociale milieu een rol speelde. Bij hersenschudding is de bewustzijn- stoornis wel een spectaculair verschgn- SV iTn?a,5 met altijd het belangrijkste. Als het bewustzijn is teruggekeerd kan De artsen dringen er bij de minister op aan, met spoed maatregelen te tref fen die ertoe zullen leiden, dat de ramp zalige sociale gevolgen van dit ver- pleegsterstekort, in het bijzonder de sluiting van de kliniek van prof. Sillevis Smit worden opgeheven en voorkomen. De Sociaalgeneeskundige Studiedagen zijn zaterdag besloten met een bespre king van de vraagstukken arbeidson geschiktheid, invaiiditeitsschatting en revalidatie. Mr. T. Schuringfa, direc teur van de Bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid gaf een uiteenzetting van de in wording zijnde Arbeidsonge schiktheidswet. De heer Schuringa is van oordeel, dat het nieuwe ontwerp voor een ar beidsongeschiktheidsverzekering niet alleen een belanggke schrede zet op de weg tot verbetering van de organisatie van de uitvoering van onze sociale ver zekering, maar ook, dat de belangen van de verzekerden met deze nieuwe regeling in bijzondere mate gediend zul len zijn. Dr. R. Springer uit Saarbrücken sPr®k. over invaiiditeitsschatting en herstel van de geschiktheid voor het uitoefen van het beroep. „„vatting- Tegenover een vroegere opvatting wordt nu in de wet het standp g nomen, dat bij ^^^f^ het arbeids" gingen om iemand weer moptpn zijnC en'dan^^a^de rente-uitkering fn het geding komt. Het gaat er met meer om te bef alen, wat de verzekerde ver leen heeft, maar tot welke prestatie hij nog m staat is. Daarbij is een in deling in zwaar, middelmatig en licht werk niet voldoende, maar moet reke ning gehouden worden met de bijzon dere eisen van elk beroep afzonderlijk. Dr. Springer prees Nederland erom, dat het zpn sociale verzekeringen heeft afgestemd op de beroepsgroepen. DEN HAAG, 27 mei Ongeveer mid den juni hoopt men een proeftocht te kunnen maken met het motorjacht, dat het Nederlandse bedrijfsleven prins Bernhard bij diens vijftigste verjaar dag gaat aanbieden. Zoals gemeld heeft de prins toen hij afgelopen week een bezoek aan Alkmaar bracht even een kijkje genomen op de werf waar het schip in aanbouw is. Het stalen vaartuig, dat een lengte over alles van 12.90 meter krijgt, is bedoeld om zonder vaste bemanning te worden gevaren. In het voorschip is een kleine twee-persoons slaaphut aan gebracht, daarachter een toilet met douche en een keuken. LONDEN, 29 mei John Walter, een van de twee voornaamste bezitters van de Londense „Times" is katholiek ge worden. Walter, die 88 jaar oud is, is een achter-achterkleinzoon van de op richter van de „Times". (Van onze correspondent) LEIDEN, 29 mei Zaterdagmiddag is in Leiden Zuid-West met enige plech tigheid en onder grote belangstelling een nieuwe schakel in de verbinding van Leiden met het centrum van het land geopend, namelijk de halte Lam menschans. De officiële ingebruikstelling werd verricht door mr. J. G. Ballegoijen de Jong, chef van het exploitatiedistrict Rotterdam der Nederlandse Spoorwe gen. Het woord werd verder gevoerd door wethouder J. A. Longeleen namens het gemeentebestuur, en de heer J. Lens, die sprak als vertegenwoordiger van de industrie, welke laatste een vlag aanbood voor het nieuwe haltegebouw. Leiden zou voorts Leiden niet zijn, wanneer de studenten bij een gelegen heid als deze geen acte de présence gaven. Dit gebeurde nu door de „fiere en statelijke sociëteit Lugdunum Bata- vorum", die de heer Ballegoijen op stu dentikoze wijze tot „ereconducteur" en de president-directeur van de N.S. tot „erehoofdconducteur" benoemde. Voorts schonk zjj de beide heren elk een fles onvervalste „Malaga", die bij de spoor- wegwerken waren „opgegraven" en die de Spanjaarden bij hun overhaaste af tocht in 1574 in de toenmalige „Lam- mensohans" hadden achtergelaten. („Waarschijnlijk op verzoek van de 3- oktobervereniging", aldus de praeses van de fiere en statelijke sociëteit). JACKSON, Mississippi, 29 mei (AFP> Rtr, UPI) Tijdens een protestbUe?®J komst, georganiseerd door het nale Genootschap voor de voorn» van gekleurden" (N.A.A.C.P.. de „Freedom Riders" behoren) 'e, f ,i« verklaarde een der sprekers ,„m plaatseRjke politie aldaar „Freedom Riders tn een voor blanken bestemde wachtkamer van een busstation geduwd heeft om de demonstranten vervolgens te kunnen arresteren. Op de deur van de wachtkamer „voor negers" hing een bordje „buiten gebruik". In Jackson zijn gisteren opnieuw ne gen „vrijheidsrijders", allen negers, %V arresteerd nadat ze weigerde een wach'- kamer voor blanken te verlaten. ld Montgomery, de hoofdstad van Alaba ma, deden ongeveer tezelfdertijd ne gers hetzelfde zonder hierbij gehinderd te worden. De filmster Charlon HestoO liep gisteren mee in een protestoptocht tegen de rassenscheiding in Oklahoma. BRUSSEL, 29 mei (KNP) Zater dagmorgen is op een speciaal daartoe bijeengeroepen partijraad Paul vanden Boeynants, de oud-minister, tot voorzit ter van de Christelijke Volkspartij geko zen met 128 van de 131 uitgebrachte stemmen. Hij volgt Théo Lefévre °P» die thans eerste minister is en het- voor zitterschap gedurende tien jaar bekleedde. Tot voorzitter van de Vlaamse vleugel van de CVP werd De Sae- ger, volksvertegenwoordiger en waar nemend burgemeester van Mecheien gekozen. In een zeer bezielende rede zette de 42-jarige nieuwe v ,jp te. zijn doelstellingen uiteen voor au eerstkomende jaren: Hernieuwde bezie ling van de partijdoctrine levensver nieuwing in de CVP terugkeer naar de Christelijke Solidariteit versterking van de kaders en de verruiming van de grondslagen van de party. In dit ka der zal om de ledenwerving worden geïntensiveerd door nieuwe recruterings- methodes Vanden Boeynants stelde als doel voor 1962 het aantal partijlede» met 50 procent te doen stijgen. In vef band met de houding van de CVP tegen over de huidige regering zei de nieuwe voorzitter dat de daden van de rege ring de houding van de CVP zullen be palen. deze zal even ver verwgderd zgn van een oppositie als van een onvoor waardelijke steun. SEOEL, 29 mei (RTR, AFP) De Zuidkoreaanse revolutionaire raad heeft zondag meegedeeld dat er gisteren 26 personen zijn gearresteerd die in de afgelopen acht jaar „op onwettige wijze' rijkdommen hadden vergaard." Tot e» behoren elf zakenlieden, tien functiona rissen van de voormalige regeringen van Syngman Rhee en John Tsjang efl vijf gepensioneerde militaire officieren- Een der gearresteerde officieren is d® vice-admiraal Yoeng Hoenlee, voorma lig chef marine-operaties. Van de rege ring van John Tsjang is alleen de mi' nister van financiën, Yoeng Soen Kin»' in hechtenis genomen. Het ministerie van voorlichting heef' de lijst van krantenn ieuwsbureaus e" weekbladen die op grond van de nieuwe persbepalingen van het nieuwe bewind zgn toegelaten, gepubliceerd. Hieruit biy'kt, dat 39 van de 115 kranten moge*\ verschenen, alsmede 32 van de 485 wee" bladen. Slechts elf van de 316 nieuws bureaus mogen hun werkzaamheden voortzetten. 170 journalisten die aa" verboden publikaties meewerkten, zfl" gearresteerd. Het merendeel van de bla den en nieuwsbureaus was ontstaan n» de val van Syngman Rhee. Zjj zouden zich aan onverantwoordehjke journal'®' tieke praktijken, zoals chantage en al- persing, hebben schuldig gemaakt. De militaire junta heeft zijn eerdere besluit, waarbij voor regeringsamb'e naren de zondagen en officiële feestda gen als rustdag werden afgeschan-- weer ingetrokken. £N HOB HAS M B/Mi VAN JOU DIENST Z'JN DE 8/1/6 2E6T, DAT BR EEN MANIER fi 01*1 DE REHENINS TE VEREFFENEN. 6IK ARTHUÜ K1D50N HEEFT EEN mX ENDHU6JE OP HET LANDGOED DAT JU BE STUURT. natuuri'jk de- BAA6 HOUDT NAUW KEURIS DE MEN5E.N DE 6ATBN DIB HEN GELD SCHULDIG ZDN... EN DAARIN HEB JE EEN brandkast neergezet HEM. EEN DUPLICAAT-SLEUTEL BEZIT! JU 5CHUNT HEEL WAT TE WETEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2