Chartervlucht Venezuela, Nederlandse bemanning fenhagen Ex-generaal Z valt }auw voor zijn rechters Challe: Algerijnse opstand vorig jaar bijna voorbij Mr. H. W. van Doorn KRO-voorzitter Ontslag aangeboden als voorzitter van deKVP Jeugdige meisjes roven voor 3000 gld. bijeen Zakkenrollen in warenhuizen en op oversteekplaatsen OPTICIEN VINK Vreugde en zorg Schoolstaking in OOSTENRIJK Het weer Warmer weer Muiterij van Algiers voor Parijs tribunaal erste leek als leider KRO-bestuur Spekstraat nummer EEN Bewolkt Jongen verdronken Opvolger pater Van Waesberge benoemd Rusland kocht brieven van Tolstoi SCHIPHOL, 30 mei Sinds vanmorgen vroeg wordt een K.L.M.-vliegtuig met 48 passa giers aan boord vermist. De machine, de D.C.-8 „PH-DCL Fridtjof Nansen", was verhuurd aan de Venezolaanse luchtvaart maatschappij Viasa. Zij wordt bestuurd door een Nederlandse bemanning met als gezagvoerder de heer Bergemann. Vannacht om 1,15 G.M.T. is het toestel uit Lis sabon vertrokken om via Santa Maria naar Caracas te vliegen. Met is echter niet op Santa Maria ^gekomen. Sinds 1,19 G.M.T. Vanmorgen is er geen radiocon tact meer geweest. Onder de pas sagiers bevinden zich acht kinde ren en twee baby's. De bemanning bestaat uit veertien personen. De K.L.M. heeft verklaard, dat moet worden gevreesd, dat de machine is verongelukt. We/or NYLON REGjjUflgp frankfort S?.dnchen (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 30 mei Een aller minst rouwmoedig geworden „monsieur Challe" zoals de ex-generaal, met vier andere leiders van de recente muiterij van het Franse leger in Algiers tegen president De Gaulle zich moest laten aanspreken door zijn rechters heeft gistermiddag onder de grootst denkbare publie ke belangstelling, uitvoerig uit eengezet voor het bijzondere tribunaal in de Franse hoofdstad, hoe hij tot zijn daden gekomen is. Twee van de ex-generaals, die bij de muiterij betrokken waren, zijn gelijk bekend nog voortvluch tig. Maar met Challe stond de ex- generaal Zeiler terecht: een ge broken man, die tot twee maal toe tijdens de terechtzitting flauw viel. HILVERSUM, 29 mei Het bestuur van de Katholieke Radio Omroep heeft in zijn vergadering van vandaag als opvolger van pater drs. E. H. J. van Waesberge O.P. benoemd tot voorzitter van de K.R.O. mr. H. W. van Doorn te Rotterdam, thans voorzitter van de K.V.P. De heer Van Doorn die 45 jaar is, zal 1 juli a.s. als voorzitter van de K.R.O. in func tie treden. Hij is de eerste leek, die het K.R-O.-bestuur zal leiden. De K.R.O. heelt een voorzitter ge vonden. De K.V.P. zal er een verlie zen. De benoeming van mr. H. van Doorn stemt aldus tot vreugde en tevens tot zorg. De K.R.O. wint in de persoon van zijn eerste leke-voor- zitter een sympathiek en doortastend man, die reeds bewezen heeft in een massa-organisatie een bindende en tevens stuwende kracht te kunnen zijn. Hij is bovendien een strijdbaar man en dat is een eigenschap, die de K.R.O. goed te stade kan komen, want de positie van de katholieke om roep moet naar buiten worden verde digd. En in de structurele hervor- mingsarbeid naar binnen zullen er knopen moeten worden doorgehakt. Misschien zal de energieke en strijd bare voorzitter nog de zwaarste strijd hebben te voeren met zich zelf: wan neer namelijk de vraag aan de orde komt of de taak van de voorzitter, zo als die in het verleden is gegroeid, niet te veelomvattend is en niet ten gunste van de onafhankelijkheid van de programmaleidirtg dient te worden besnoeid. Wij zien in de nieuwe voor zitter veel meer een organisator dan een programmaleider. Misschien is de keuze van juist deze voorzitter een aanduiding van de richting waarin de structuurwijziging van de K.R.O. zal worden beproefd. 85ste JAARGANG No. 30836 DINSDAG 30 MEI 1961 K.L.M.-toestel zoek met aan boord 62 personen De K.L.M. voert voor Viasa met DC-8 toestellen geregelde vluchten op de Intercontinentale luchtlijnen, totdat de Venezolaanse maatschappij zelt de be schikking over vliegtuigen van dit type zal hebben. Sinds kort is er de lijn Rome-Caracas bij gekomen. Onder de passagiers bevinden zich volgens de voorlopige gegevens geen Nederlanders. Zij zijn van Venezolaan se, Chileense, Portugese, Spaanse en Vermoedelijk ook Franse en Italiaanse nationaliteit. Bèhalve uit gezagvoerder R. d. Ber gemann bes it de bemanning uit de Vliegers R. M. Draaisma en J. Hoek stra, navigator G. van Vuure, boord- WENEN, 29 mei (UPI) In Oosten rijk is vandaag een staking van een Tveek begonnen door studenten en hiiddelbare scholieren, uit protest tegen de voorgenomen beperking van de culturele begroting van het land. Eerder deze maand nad het kabinet besloten een besnoeiing aan te brengen l'an honderd miljoen schilling geld "estemd voor de bouw van scholen °hi salarisverhoging te kunnen geven «an 300.000 ambtenaren en personeel Van de spoorwegen en posterijen. Ook de jPro*ess°ren nemen aan de staking werktuigkundige H. I. Westrik en J. W. Blommestein, de purser P. Garrido, F. Flinterman en J. Oosterlin, de hof meesters L. Boersma en S. H. Thio, de stewardessen C. de Graaf en C. J. van de Berg en M. Crespo Caldera. Deze laatste en de heer Garrido zijn Vene- zolanen. Alle officiële Air-sea-rescue-instanties in Portugal, alsmede de Amerikaanse luchtmacht op Santa Maria zijn inge licht. Vliegtuigen en schepen zoeken op „het ogenblik het gebied tussen Lissabon en Santa Maria af. (Advertentie) LEipSESTRAAi (Bij koning^^LEM TEL. 13439 AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot woensd; (opgeniEi&kt tc 11.15 laSavond uur) Bewolkt met voornamelijk jn «oorden van het land enige regen. ht het zuiden enkele °Pklaringen' Overwegend matige wind uit noor delijke richtingen. Over het aige. «reen weinig verandering m tempe ratuur. Woensdag: Zo«: 4.27-20.48. Maan: 22.03-5.54. (ol °nze Weerkundige medewerker) kele jol'stermiddag kwamen er op en- 1 omJn®en i« ons land weer buien Weer. pri^eling, vergezeld van °n- ?e« Wat ei. langzaam krijgt het weer "Uienkaric. ï^bieler karakter, zodat de Postenwinri 'ner wordt. Er staat een angzaam nu iets drogere en v°ert. rj' °°k iets warmere lucht aan- Jnorgen t *aatste meidag zal hierdoor «ebben m11 wat vriendelijker karakter Vveer hn„ middagtemperaturen die «len. Dj-en 15 grader C. kunnen ko- Was het ponder koud en regenachtig a«d en v ,laatste 48 uur in Zwitser- s«eeuw ,7;P1, "Duitsland, waar ook veel Vlel voor eind mei. St ation y®r' Heide, XPenburg Se Blit ï>e«te finü hoven Sa'-bimbur stockhom, Luxemburg Zünct, Wenen «ome i?a<*rid •ïailorca Weei licht bew. onbew. onbew. half bew. onbew. zw. bew. onbew mist half bew, regen zw. bew. half bew. onbew. onbew. mist licht bew. licht bew. regen half bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. zw. bew. regen half bew. max mm neersi temp temp afgel gisteren 24 urn 12 10 4 7 3 4 De leiding van de verdediging van eoc-generaal Challe berust bij maitre Pdul Arrighi, deken in functie van de Parijse orde van advocaten. BOXTEL, 29 mei (A.N.P.) De acht jarige Peter Timmermans is gisteren achter de ouderlijke woning in het ri vier!.'- „Het s.nalle water" geraakt en verdronken. Het kind werd vermist toen hi niet terug kwam van de H. Bloedpro cessie. Door aanwijzingen van andere kinderen kreeg men het vermoeden, dat het bij het water was gaan spelen. Hel was al duister toen buren het stoffelijk overschot vonden. Hét kind is vermoe delijk te water geraakt bij het zoeken naar een vogelnestje. Een beeld van de Ronde Tafel Confe rentie tussen Suriname, de Ned. Antillen en Nederland, welke gisteren in de Trèvezaal in Den Haag begonnen is. Links spreekt mr. S. D. Emanuels, pre mier van Suriname. Minister-president p. jf. dr. J. E. de Quay kijkt hem bij het luisteren aan. Daarnaast de heer E. Jonckheer, premier van de Antillen en drs. H. A. Korthals, vice-minister-pre sident en voorzitter van de Nederland se delegatie. .tmrhüieauna Fridtjof Nansen" behoort tot het type DC-8. De K.L.M. heeft op het ogenome tien van Het verongelukte straalvliegtuig „inau dgze toesteUen in be%ijf_ Challe en Zeiler worden beschuldigd van het zich aanmatigen van bevoegd heden, welke bjj regering en parlement berusten. Challe, die gistermiddag het langst sprak, betoogde, dat vorig jaar de Algerijnse opstand door het leger goeddeels verslagen was en dat er ondtr de mohammedanen een zeer sterke pro- Franse stroming was. Alles had goed naar de zin van de ex-generaals kunnen komen, wanneer de Franse po litiek niet veranderd was, door De Gaul le, en ten gunste van de Algerijnse op stand. De Europese bevolking viel daar door aan radeloosheid ten prooi. Dit leidde onder meer tot het „barricaden- oproer" van januari vorig jaar. Kort daarop werd Challe uit Algerije terug getrokken hij werd commandant voor centraal Europa van de N.A.V.O. maar hij vond het jammer, dat hij zijn „pacificatie" niet kon voltooien. Challe bracht daarna de merkwaar dige, zo geheten affaire van Sj Sallah in het veld. In de door hem gegeven versie komt die erop neer dat de rebel lenaanvoerders van een der opstandige gevechtszones hadden doen weten, dat zij er genoeg van hadden en bereid wa ren zich over te geven. Zij maakten zich bovendien sterk de gehele binnen landse maquis mee te kunnen voeren. Een delegatie van deze aanvoerders, Si Sallah aan hun hoofd, werd op 11 juni 1960 per vliegtuig naar Parps gevoerd en daar ontvangen, op het Elysee De 12e iuni waren zp terug. Dit, aldus Challe, had de „vrede der dapperen kunnen -ijn, maar het was enkele we ken voor de contacten van Melun en hun aanbieding om zich over te geven werd afgewezen. Sallah werd door een adjunct en politiek commissaris onder schept en tezamen met 494 andere re bellen van het bevrijdingsleger verdween hij. „Zo ontsnapte ons," aldus Challe, „de vrede die onze wapens hadden be vochten. Het leger heeft nooit begre pen waarom." Dit nogal opzienbarende relaas ver oorzaakte „deining" in de rechtszaal. Hoe hij al die feiten had kunnen we ten, aldus vroeg de president, aangezien hij op dat moment immers niet meer in Algerije was. Door officieren, die er wel bij tegenwoordig waren, aldus ant woordde Challe. Bovendien had hij zelf nog de aanvang van deze onderhande lingen geleid. Ook de procureur-ge neraal greep in. Bewijzen van hetgeen Challe aanvoerde, kwamen niet in het dossier voor. Het waren slechts uitlatin gen van officieren en Challe was vanaf 'de 18e april 1960 reeds niet meer in Al gerije. De aanklager beschikte over een geheel andere versie van deze affaire. De door Challe verstrekte inlichtingen waren niettemin van uiterste ernst. Het was dus nodig om het abces schoon te maken en hü stelde een verhoor van getuigen voor met gesloten deuren over deze affaire. Zo zal alsnog geschieden, stemde de voorzitter in, waarna Challe de draad van zijn exposé weer opvatte. Daarin stelde hij, in opvallende tegen spraak met hetgeen hp tevoren be toogd had over het overwonnen zijn van het rebellenleger, dat een voor lopig Algerijns executief bewind on bestaanbaar is, daar het FLN met zijn politieke organisatie dan alles zal overheersen. Hetgeen impliceert dat een militaire overwinning het Alge rijnse probleem niet kan oplo. sen. .Maarzo belandde Cha.ie tenslotte hij de jeriode hü had toen reeds ontslag geno men uit de actieve legerdienst waarin „Evian" zich steeds duidelijker aan de horizont aftekende. Hij ontmoette Zeiler, die dacht zoals hij. W'ü wisten, aldus ('hallc, dat men te Algiers gereed was voor actie. Wü konden de jongens die bereid waren zich te offeren niet in de steek laten. Op 12 april stelden Jouhaud. Zeiler en ik do datum voor de tenuit voerlegging van ons plan vast. Wat wij wilden, aldus Challe, was met geheel de kracht van leven het terrorisme be strijden, de mohammedaanse bevolking te winnen en ons alsdan tof Frankrijk wenden om het zyn kinderen terug te geven. Voorzitter van het naai, waarvoor de ex-generaals Chall en Zeiler terecht staan, is Maurice Patin, president van de strafrecitkamer van het hof van cassatie. SINGAPORE Tijdens een oefe- vlucht is maandag een transportvliegr tuig van de Britse luchtmacht nabij Singapore neergestort en in brand ge vlogen. Van de dertien inzittenden kon er slechts één worden gered. Deze is gewond in een ziekenhuis opgenomen. Nadat bekend geworden was, dat pater Van Waesberge in verband met ziji verkiezing tot provinciaal van de r minicanen, als voorzitter van de KRO zou aftreden, is vanwege het be stuur van de KRO contact gezocht met mr. Van Doorn. Deze deelde toen mede, dat hy, aangezien hü toch reeds voor nemens was in 1963 als voorzitter van de KVP af te treden, in begmsel bereid was een kandidatuur voor het voorzitterschap van de KRO te aan vaarden, evenwel onder de voorwaarde, dat hü niet terstond als voorzitter van de KVP zou behoeven af te treden. Deze zienswijze was gebaseerd op de opvatting, dat de KVP een rede lijke termijn geboden zou moeten worden om een opvolger te vinden. Nader overleg van de zijde van het bestuur van de KRO met mr. Van Doorn heeft na ruggespraak van deze met het dagelijks bestuur van de KVP geleid tot zijn bereidver klaring om het voorzitterschap van de KRO op zich te nemen per 1 juli 1961, mits de KRO geen bezwaar zou hebben tegen een combinatie van beide functies tot uiterlijk 1 juli 1962. Het bestuu. van ue KRO ging hier mee akkoord. Mr. Van Doorn heeft inmiddels aan het bestuur van de KVP zijn ontslag aangeboden en wel met ingang van de datum waarop in ziin opvolging zal zijn voorzien, doch uiterlük per I juli 1962. Mr. Van Doorn zal geen ontslag vragen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mr Van Doorn is 6 oktober 1915 geboren. Hij bezocht het gymnasium e:-. studeerde rechten aan de Leidse universiteit. Hij was ambtenaar bij het openbaar ministerie in Rotterdam en daarna advocaat-fiscaal in Den Haag. Thans is hij substituut-officier van jus titie in Rotterdam. Mr. Van Doorn is van juli 1956 af lid van de Tweede Kamer. Momenteel is hij als lid van een parlementaire missie in Nieuw- Guinea. Hij zal 16 juni in ons land terugkeren. werd gevoeld, doch vrij uit bleek te gaan. De meisjes sloegen haar slag ook op oversteekplaatsen op het Vredenburg. Daarbij toonde vooral het twaalfjarige meisje zich zeer bedreven. Zij drukte UTRECHT, 30 mei De politie is er in geslaagd een viertal meisjes van elf, twaalf, dertien en veertien jaar aan te houden, die 'de laatste maanden zeer geraffineerd in warenhuizen een reeks ,/Acb 'dicht tegen iemand aan en rolde diefstallen hebben gepleegd. Zij namen vaak de portemoniiaies weg van win kelende dames. De buit bedroeg bij elkaar ongeveer f 3.000, welk geld zij verbrast hebben met uitstapjes naar Amsterdam en hel kopen van snoep. Op een Depaaide dag bedroeg de buit t 1500, welk bedrag zich in een porte- monnaie bevond, die zij een dame uit Vinkeveen iri een warenhuis wisten te ontfutselen. De dame zag er een mans- persoon op aan, die door de bedrijfslei der van de zaak stevig aan de tand (Advertentie) Leverancier aan alle ziekenfondsen Een bekend man zegt s morgens: „En... kijk uit Kunt U helemaal goed uitkijken? Of vindf (J alleen maar dat het nog wel gaat Neem een bril van de portemonnaie uit een boodschappen tas of mantelzak. De jeugdige bende is ontmaskerd dank zij de oplettendheid van een 17- jarige scholiere uit Vreeswijk, aan ivie het opviel, dat de meisjes zich zo druk met haar bemoeiden, toen zij in een grote dames-confectiezaak een jurk aan het uitzoeken was. Zij had van huis veertig gulden meegekre gen om schoenen en een jurk te ko pen. De kinderen prezen of spraker in afkeurende zin over de jurken, die zij van de rekken nam. Toen ze de kleedkamer in ging om een jurk te passen, ontdekte zij, dat haar porte monnaie was verdwenen. Zij deed aangifte bij de politie en gaf een be schrijving van een der meisjes. Het signalement klopte met dat van het twaalfjarige meisje, dat de kinder politie een paar weken tevoren ge hoord had wegens een portemonnaie- diefstal. Het meisje werd spoedig aangehou den en bij het verhoor kwam aan het licht, dat'zij haar misdrijven uitvoer de in samenwerking met haar veertien- ïarig zusje en twee schoolvriendinne tjes van elf en dertien jaar. Deze laat ste drie zorgden meestal voor at-ei- dingsmanoeuvres. Om zich snel van het ene naar het andere punt m de stad te kunnen verplaatsen, eigenden zij zich fietsen toe, die zij op een wille keurige plaats achterlieten. De meisjes zijn ingesloten op het hoofdbureau van politie. MR. H. W. VAN DOORN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiimmiii Misschien. Want het is bekend, dat er weinig keus was tussen candidaten. Dat er naar een leek zou worden ge zocht, stond vast. De verrassing is dan ook niet, dat de K.R.O. een leek wilde hebben, de verrassing is veel eer, dat er een leek is gevonden. Liter aard blijkt het een man te zijn, die zich elders moest vrij maken. Bekwa me lieden hebben altijd wel iets om handen. De K.V.P. wordt nu binnen kort de dupe van dit vrij-maken. Wij erkennen daarvan de schaduwzijde, doch menen, dat de K.V.Pover meer candidaten beschikt, dan de K.R.O. deed. De heer Van Doorn heeft zich beschikbaar gesteld voor de functie, waar men hem op dit ogenblik het meest nodig had, waarschijnlijk in het volle besef van de ondankbaar heid van de nieuwe taak. Want wij kennen elkaar wel genoeg om te we ten. dat het roomse publiek het als een der voordelen van de benoeming van een leek beschouwt, dat hij een gemakkelijker mikpunt zal zijn. De K.R.O. gaat een tijd tegemoet, waar in de mondigheid in de zin van rijpheid van zijn aanhang nog door méér bewezen moet worden dan door de aanwezigheid van een leek op de voorzitterszetel. LONDEN, 30 mei (UPI) Een amb tenaar van de Russische ambassade in Londen heeft maandag op een vei ling in de Britse hoofdstad voor zpn regering dertien authentieke brieven van graaf Leo Tolstoi, en een brief van de negentiende-eeuwse Russische anai chist Peter Kropotkin aangekocht. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1