Proteus bij de achten drie maal overwinnaar Aegir's oude vier op de Bosbaan in grote vorm Glorieuze Est: zege De Haan (4e) en De Roo (6e) maken vreugd nog groter rit van Wim van Bordeaux-Parijs Van de Pol uit geslagen positie kampioen 4712 Scholte ziet voorsprong van 200 punten verloren gaan WESSELING BOEKT IMPONERENDE ZEGE Ware slijtageslag in strijd om wielerkampioenschap <4 Eerste nederlaag voor Langeweg Drie keer triomf in „reuzen -klassieker DUITSERS KENNEN GEEN GENADE: 0-5 Schaaktoernooi VAS BULTERS is drie MAAL DE SNELSTE TWEEDE RITZEGE VOOR VAN LOOY Altig neemt revanche op achtervolger Post Twee atletiekzeges voor Lia Hinten MAANDAG 5 JUNI 1961 (Van onze roeimedewerker) AMSTERDAM, 5 juni Een roeiprogramma met meer dan 250 inschrijvingen omvatten de wed strijden van de Amsterdamse Roeibond op de Bosbaan. Gunstig weer zonder veel wind, een vlot afgewerkt programma, een paar verrassende uitslagen, goed en Slecht gestuurde races, er was weer veel te beleven. Argo zal na vandaag beseffen, dat, al blinken de gouden plakken van een Var- sityzege 1961 nog in de prijzen- kast, het wedstrijdroeien niet altijd over rozen gaat: Aegir's maatlaat was van prima kwali teit en garandeerde met 1/10 seconde een eclatante overwinning in de oude vier. Davis Cup-ploeg kansloos Buiten IJ-zeilwedstrijden Ronde van Italië Wijnen onttroond Regen en bliksem Van Ests solo Valparti Dp fi„- h nnn het hoofdnummer van de wedstrijden van de Am sterdamsche Roeihond op de Bosbaan. Van voor naar achter Triton, dat derde werd, Proteus, dat als tweede door de finish ging en de winnaar van de race Nereus. De dames jonge vier, direct een finale, miste tenenenmale de werkelijke prach tige races die wij jaren geleden van Die Leythe mochten aanschouwen. Het was nu maar een povere race waarbij De Vliet I vóór Willem III en Viking finishte. De dames dubbel vier, als hoofdnum mer, was van betere allure. Nautilus kon beslag leggen op de eerste heat en de Hunze op de tweede voorwedstrijd. In de finale bleek dat de Hunze kwa litatief ver boven de Rotterdamse dames staat. De slag was forser, het lagere" tempo kwam gedegener voor de dag en dit leverde al spoedig een grote voorsprong op, welke tot aan de finish lijn bewaard bleef. I. De Hunze 3 min. 43,8 sec.; 2. Nautilus 3 min. 49,8 sec.; 3. De Hoop I; 4. De Hoop II. De „Willem Hultzer" Vier, het spe ciale nummer gladde vier voor burger roeiverenigingen, bracht ook dit maal een schamele inschrijving. Behalve Willem III en RIC lieten de andere Amsterdamse roeiverenigingen ver stek gaan. RIC heeft hier een uit stekende race geroeid. De onderlinge verschillen waren gedurende het ge hele parcours uitermate gering, het tempo lag practisch gelijk. Op de tweede helft van de baan kon RIC de toen als koploper fungerende Willem III-vier te pakken krijgen en de finish als eerste bereiken. Voor het eerst ln de geschiedenis van RIC een over winning in de Hultzer Vier. Tijd. 7 min. 37,6 sec. 2. Willem III 7 min. 38,9 sec. »,Het scheelde niet veel of Proteus had fint, achten-nurnmers gewonnen. In de ach» van hët hoofdnummer, de jonge renrt A' hadden de blauw-witten gedu- leidin de €erste de race de zichn- ?eheel in J im Veel wijzigde een tK? tot °P de K%LVan «e baan c-i t-'j- nsPurt van Nereus en een ee- fpktbdig niet kunnen opvangen hiervan door Proteus de situatie veranderende Nereus bleef toen de leiding behouden en werd met 6 min. 20 sec. overwinnaar 2. Proteus 6 min. 25,2 sec., 3 Triton; 4. Laga. Overigens had vroteus niet te klagen. Zaterdag kwam de overwin ning van de B-acht in ?dn handen; hier werd Aegir de dupe in 6 min. 25 Sec contra 6 min. 26,9 sec. Zondag kon met deze overwinning gestart worden in de oude acht. Blijkbaar zonder moeite Werd ook hier een overwinning in de wacht gesleept, waarbij Nereus het on derspit moest delven. Aangemoedigd door dit succes kon vijf minuten later de lichte B-aoht ook nog een duit in net zakje doen, waarbij Laga aan de zege kar gebonden werd. In de lichte vier A leverde de nieuwe Eindhovense roeivereniging Tachos een opmerkelijke prestatie door op de finish lijn nog net voor DDS te eindigen en daardoor de tweede plaats te bezetten. Proteus ging met 7 min. 38,1 sec. strijk met de overwinning. De Eindhovense studenten staken hun enthousiasme niet onder stoelen of banken en de suppor ters waren even enthousiast als gold het een overwinning. 1. Proteus 7 min. 38,1 sec.; 2. Tachos 7 min. 44,- sec.; 3. DDS; 4 Aegir II; 5. Phocas II. Het opmerkelijk beheerste en rustige roeien van mej. Van der Boom van DDS op Hollandia resulteerde ook thans weer in de voor wedstrijden in het num mer jonge skif in een overwinning. In de finale ontspon zich een spannende race tussen de twee skiffeuses waarbij mej. v. d. Boom er niet aan te pas kwam. Mej. Sprangers moest in de skiffeuse van Nautilus haar meerdere erkennen: de bordjes werden ditmaal verhangen. 1. Nautilus; 2. Willem III; 3. DDS; 4. RIC. Njord kwam met één inschrijving en die deed het goed. In de jonge vier zonder stuurman ontspon zich snel een boord aan boord gevecht tussen Njord, Laga en Triton. Nereus kon al snel niet mee komen. Op 1000 meter moest Njord nog met Triton vechten, waarna Laga afzakte. Op 1250 meter kwam de als ouds roeiende stuurmanloze vier van de Leidse studenten op volle toeren. Triton bleef bijna 10 seconden achter. Magistraal was de overwinning van Aegir in (le oude vier met stuurman. Zonder als favoriet aangemerkt te wor den, zonder zich ook in het begin uit te laten als een vier van allure, hebben de Groningse studenten kans gezien op werkelijk verrassende wijze, een Varsity-nummer waardig, de als eersten geklasseerde roeiers van A^go op de laatste meter vóór de finishlijn de me dailles af te snoepen. Voorwaar een staaltje van prima afgemeten werk. Zeker 1908 meter was de leiding in handn van Argo. Aegir sloeg op het laatste nippertje zijn slag; 6 min. 54,5 rmn. contra 6 min. 54,6! De uitslagen luiden: Zaterdag: Jonge twee B: 1. Nereus 8.05.2; 2. Aegir 8.17.4. Dames snelroeien jonge vier: 1. De Vliet 4.07.8; 2. Willem III 4.09.4; 3. Viking 4.11.3. Jonge vier B: 1. Nereus 7.28.8; 2. Aegir 7.44.0; Hultzer- vier: 1. RIC 7.37.6; 2. Willem III 7.38.9; 3. Dudok 7.39.8. Jonge skif B: 1. Aegir 7.49:0; 2. Gouda 7.53.6. Jonge twee zon der stuurman: 1. Aegir 7.52.2; 2. De Maas 7.59.2; 3. Nereus. Overnaadse skif; 1. De Hunze 8.44.3; 2. Cornells Tromp 8.47.4; 3. Viking. Lichte vier A: 1. Pro teus 7.38.1; 2. Tachos 7.44.0; 3. DDS. Lichte acht A: 1. Aegir 6.53.2; 2. Proteus 6.54.7; 3. Laga. Overnaadse twee: 1. SCHEVENINGEN, 5 juni Duits land heeft de Nederlandse Davis Cup- Ploeg, Maris en Van Eysden, in de tweede ronde uitgeschakeld met 50. Zaterdag was de strijd eigenlijk al be slist. Toen wonnen de Duitsers namelijk het dubbelspel. Het Duitse dubbel, «ungert en Kuhnke hadden daar vier sets voor nodig. gisteren gespeeld. Ondanks goede tegen stand, vooral van Maris, werden beide De laatste twee enkelspelen werden Partijen verloren. Maris verloor met 3-—6, 64, 06, 63 en 36 van Ingo Buding en Van Eijsden werd met 26, tv en 1door Ecklebe verslagen. De uitslagen van andere, elders in fau'opa gespeelde wedstrijden voor de tweede ronde om de Davis Cup luiden: Polen-Monaco 4—1, België-Italië 2—3, «ongarije-Zweden 1—2 Finland-Zuid- Afrika 1—4, Oostenrijk-Engeland 23, iranknjk-Brazilië 4—1 en Spanje- Nieuw-Zeeland 3—2 Tan heeft in het internationale mees- tertoernooi de reeks overwinningen van Langeweg hardhandig onderbroken. Wij schreven reeds dat de landskampioen ln opmars was. Deze derde overwinning in successie brengt een meesterresultaat in sterke mate binnen zijn bereik. Achtste ronde: Van den Berg (Ned.) Johner (Zw.) 10; Enevoldsen (Den.) Crabbendam (Ned.) VaV2; Langeweg (Ned.)Kuypers (Ned.) 1—0. Negende ronde: De Rooi (Ned.)Bern stein (Fr.) 1—0; Johner (Zw.)Wolthuis (Ned.) 01; Crabbendam (Ned.)Van den Berg (Ned.) 01; Kuypers (Ned.) Enevoldsen (Den.) 10; Tan (Ind.) Langeweg (Ned.) 1—0; Donner (Ned.) Wade (Nw. Zeeland) I0. De stand luidt thans: 1. Langeweg 8 Pnt.; 2. Donnner 7 pnt.; 3. 4. en 5. Ene voldsen, Tan en Wade elk 5',4 pnt.; 6. en Kuiper en Wolthuis beiden 4 pnt.; en 10 drs- Van den Berg, Crab- en De Rooi elk 3 Va pnt; 11. er 3 pnt.; 12. dr. Bernstein 1 punt. (Van onze zeilmedewerker) DURGERDAM, 5 juni ne zeilwed strijden op nationaal niveau, die de verenigingen „Het IJ", „Aeolus" Het Nieuwe Diep „De Watergeuzen"" en „Ondine" jaarlijks b(j Durgerdam orga niseren, behoren n,et tot de massale regatta's, die elders elkaar, wat aantal klassen en hoeveelheid deelnemers per klasse betreft, trachten te overtroeven. Het is on en rondom het Buiten-Ij jn_ tiemer dan op de Westeinder, De Kaag of bij Loosdrecht. Van de tien 12-Voetsjollen bracht de „Wildzang II" van Bulters, de enige, die zondag ondanks het lichtweer be manning voer, het driemaal tot een overwinning, ook zaterdag, toen een te vroege start hem aanvankelijk geducht handicapte. In de Sternkiasse hebben twee zeilers van „Vinkeveen-Abcoude de twee dagprijzen veroverd. Franke zegevierde zaterdag namelijk met grote voorsprong voor J. A. Visser en W. Holtrop, terwijl Visser zondag tot twee maal toe ver voor Holtrop finishte. Poorter wist in de Jeugdklasse zowel met de stevige bries van zaterdag als met de soms zwakke en bovendien draaiende winden van de laatste dag uitstekend raad. Hij won driemaal. Elf Finnjollenzeilers, ingeschreven hebbende met het oog op de Olym pische selectie, waarvoor de resultaten op de nationale wedstrijden her en der straks bepalend zullen zijn, hebben de eerste plaatsen eerlijk verdeeld. Maarse klopte Hans Sleeswijk en Wayboer za terdag overduidelijk, maar moest zon dagmorgen opgeven wegens moeilijk heden met zijn roer. Lesage finishte toen als nummer één, maar kwam in de slotrace niet verder dan de zesde plaats, zodat de dagprijs toen vpor Wayboer was. Endstra won de beide dfgprijzen in de Streepklasse, W. Snij ders en mej. A. Zand in die der Vrij- heidsjachten. Willem III 8.47.9; 2. Triton 8.48.8; 3. Dudok van Heel. Dames snelroeien jonge skif: 1. Nautilus 4.16.5; 2. Willem III 3.35.4; 3. Spaarne. Jonge acht B: 1. Proteus 6.25.0; 2. Aegir 6.26.9. Zondag: Lichte vier B: 1. Nereus 7.15.0: 2. Skadi 7.17.5; 3. Aegir. Dames oude skif: 1. Nereus 3.57.8; 2. Poseidon 4.00.8; 3. Dortsche. Dames jonge acht; 1. De Vliet 3.34.3; 2. De Hunze 3.37.2; 3. Nereus. Dames jonge dubbel vier: 1. De Hunze 3.43.8; 2. Nautilus 3.49.8; 3. De Hoop. Finale oude vier: 1. Aegir 6.54.5; 2. Argo 6.54.6; 3. Nereus. Oude skif: 1. Nereus 7.34.5; 2. Gouda 7.38.8. Jonge skif A: 1. Aegir 7.29.1; 2. Willem III 7.35.6; 3. Nautilus. Overnaadse vier: 1. Proteus 7.23.9; 2. Aegir 7.25.6; 3. Laga 7.32.1. Jonge twee A: 1. Spaarne 8.14.0; 2. Laga-2 8.19.4; 3. Laga-1: 4. Aegir. Dames dubbel twee: 1. Dordtsche 3.49.9; 2. Nautilus 3.54.7; 3. Poseidon. Dames snelroeien oude vier: 1. De Vliet 3.59.6; 2. Cornelis Tromp 4.07.0; 3. Willem III. Oude acht: 1. Proteus 6.11-2; 2. Nereus 6.14.0. Lichte acht B: 1. Pro teus 6.28.8; 2. Laga 6.35.8. Jonge vier A: 1. Argo 7.02.8; 2. Nereus 7.03.0; 3. Aegir. Jonge acht A: 1. Nereus 6.20.0; 2. Pro teus 6.25.2; 3. Triton. Oude twee zonder stuurman: 1. Nereus 7.16.3; 2. Aegir 7.39.0. ROME, 5 juni. Rik van Looy heeft gisteren ln de Ronde van Italië zijn tweede etappeoverwinning behaald. HU won aan het einde van de rit de sprint van een groep van zesentwintig renners. Piet van Est werd zevende, Stolker kwam binnen in het peloton. De veer tiende rit. van Ancona naar Florence over 250 kilometer, werd gewonnen door de Italiaan Ciampi. Hij won de sprint van een groepje van acht renners dat een minuut en 41 seconden voor het pe- leton arriveerde. Na de vijftiende etappe luidt het algemene klassement; 1. Pambianco (It.) 73.19.47; 2. Anquetil (Fr.) 7320.11; 3. Suarez (Sp.) 73.21.07; 4. Junkermann (Did.) 73.23.10; 5. Van Tongerloo (Belg.). 73.23.54; 6. Rik van Looy (Belg.) z.t.; 7. Carlesi (It.) 73.24.34; 8. Gaul (Lux.) 73.25.56; 28. Michel Stol ker (Ned.) 73.48.52; 46. Piet van Est (Ned.) 74.08.24. PARIJS, 5 juni De Duitser Rudi Altig heeft in het Pare des Princes zondagmiddag een achtervolging ge wonnen door in de finale onze landge noot Peter Post met 25 meter te ver slaan. De tijd van Altig. die in de halve finales de Fransman Velly had uitge schakeld, over de 5 km was 6 min. 15.2 sec. Post was tot de finales door gedrongen door een overwinning op de Zwitser Trepp. TONGELRE, 5 juni De atletiek wedstrijden, welke zondag alhier zijn gehouden, tussen een Belgische B- pioeg, een team van Zuid-Nederland en een ploeg van Niederrhein (Did) is met 163 punten door de Duitse ver tegenwoordigers gewonnen. België li eindigde op de tweede plaats met 138 punten, terwijl de Nederlandse ploeg als derde en laatste eindigde met 105 punten. Bjj de heren zegevierde de Neder lander Eef Kamerbeek op de 110 meter horden in 15,4 sec. De 200 meter lever de eveneens een Nederlandse overwin ning op. Hiervoor zorgde Vos. Hij liet de chronometers op 21.4 sec stilstaan. Bij de dames zorgde mej. Hinten eveneens voor een eerste plaats voor Nederland. Zij finishte op de 80 meter tlori?fn in 11-7 sec.; mej. Hinten be haalde eveneens de eerste plaats in f JersPnngen. Zij bereikte een af stand van 5.63 meter. PARIJS, 4 juni Wim van Est is geslaagd. Voor de derde keer in zijn wie- lercarrière heeft hij BordeauxParijs, de „marathon van de weg", gewon nen. Na 1950 en 1952 beleefde de ve teraan onder de vijftien kandidaten, die onder het licht der flambouwen in de nacht van zaterdag op zondag om kwart over twee uit Bordeaux vertrokken, we derom de glorie van een zege in een klassieker. De zestigste editie van dit tot de verbeelding sprekende wieier- evenement, waarbij een afstand van 557 km moest worden overbrugd, is de wedstrijd van Nederland geworden, zo als in de herfst van het vorige jaar de klassieker Parijs-Tours met De Haan als winnaar en Stolker op de tweede plaats. Nu weer een Nederlandse over winning met bovendien een vierde en zesde plaats voor landgenoten, respec tievelijk Jo de Haan en Jo de Roo. De vreugde in de kleine Nederlandse kolo nie aan de finish in het Pare des Prin ces kende geen grenzen. Nadat de oud-autorenner Philippe Etancelin het startsein had gegeven, ging de „expeditie" op weg onder een heldere sterrenhemel. Reeds dadelijk werd er in een straf tempo gereden, zo, dat de renners te Angoulême (115 km), waar zjj in gesloten gelederen doortrok ken, een voorsprong van bijna een kwar tier hadden op het tijdschema. Het was warm en windstil toen te Chatellerault (258 km) de gangmakers zich in de strijd gingen mengen. Toegejuicht door duizenden, die zich in de brandende zon langs de route hadden opgesteld, waag de de Fransman Camille le Menn de eerste ontsnappingspoging, die echter op niets uitliep. De Belg Verachtert pro beerde het na hem, eveneens echter iiiii Wim van Est bezig aan de laatste lood jes in de befaamde klassieker Bordeaux Parijs. Nog moest hij Louison Bobet, een der grote favorieten, aan zijn zijde tolereren, maar voor de finish in zicht was, moest ook Bobet buigen voor het geweld, waarmee Van Est na negen jaar een nieuwe triomf vierde. (Van onze speciale verslaggever) LEEUWARDEN, 4 juni Piet van de Pol is teruggekomen. Opnieuw is hij, de sterkste biljartspeler, die Nederland ooit heeft gekend, winnaar geworden van een nationaal kader-toernooi. In zijn geliefde speltype, het anker-kader 47/2, heeft de Rotterdamse „maestro" na een verbitterde strijd de meest be geerde nationale titel veroverd. De oude vechtlust was in hem ontwaakt toen hjj aantrad voor het beslissende gevecht met de op nieuwe triomfen beluste Henk scholte. Maar niemand gaf meer iets voor tie kansen van Van de Pol toen ni.1 na 12 beurten meer dan 200 caram boles achter was geraakt: 329-117. Van de lol s reputatie ging Scholte daarna parten spelen. De Einilhovenaar twy- ..S P'otsclmg volkomen aan zijn mo gelijkheden en werd op de valreep door de gretig toetastende Rotterdammer in gehaald. Een finale-partij zonder grootse ca- rambolage, zonder ragfijn gerappelleer, zoals beide spelers in vorige duels ue- monstreerden, maar een bikkelharde strijd tussen twee grootmeesters, die elkaar vreesden. Piet van de Pol wist van Henk Scholte, dat hij juist in de hitte van het toernooi de raakste klappen kon toedienen, dat hij elke tegenstan der placht murw te spelen met carotte afgewisseld met bonken van series. Henk Scholte besefte op zijn beurt, dat Piet van de Pol in dit toernooi totnogtoe een indrukwekkende rentree had ge maakt, dat hij partijen in drie en vier beurten had gewonnen en een schitte rend bewijs van zijn speelkunst had gegeven met een serie van 337. De nervositeit was dan ook te snijden toen beide matadoren aan hun eerste schermutselingen toe waren. Piet van de Pol had een uiterst moeizame start. Wat mankeerde hem dat hij „opgeleg de" verzamelstootjes steeds weer ver keerd behandelde en eenmaal op de kruising der lijnen gearriveerd tiental len problemen liet ontstaan. Scholte voeld de ontreddering die zich van zijn rivaal meester maakte en hij sloeg fel toe. Een serie van 107 in de achtste beurt, gevolgd door een onnavolgbare reeks van 126 in de elfde beurt en een van 34 in de volgende. Teleurgesteld gromde de menigte op de tribunes; men had iets anders verwacht en gehoopt. Piet van de Pol had de vorige dagen getoond het spel nog voortreffelijk te beheersen en... te kunnen uitvoeren. Waar bleef nu zijn oude vechtlust, waar bleef de grimmige ongenaakbaarheid van de vroegere „koning" der kadris- ten? Van de Pol gaf zelf het ant woord. In de laatste drie beurten „vloer de" hij Scholte met een gemak, dat kenmerkend is voor zijn ongeëvenaard talent. Hij tartte het ivoor in zijn nei ging om de opeens glanzende produktie in de war te sturen. Zeker en met de be kende norse grijns op het gezicht zette hij de achtervolging in, die met een se rie van 118 op haar hoogtepunt kwam. Scholte zat er verdwaasd bij. In hem groeide de angst voor dit adembene mend zuiver gecaramboleer. En kwam hjj nog een enkele keer aan de tafel, dan wist hij op de stoel enkele meters verder de man die om zijn inspanningen slechts een glimlach over had. Scholte moest dit duel verliezen. Maar van de jongere biljart „groten" was hjj de eni ge die Van de Pol van de titel had kun nen afhouden. De andere deelnemers waren al vóór de finale naar het tweede plan verwe zen. Kees van Oosterhout o.a„ die met een matig gemiddelde van om en nabij de 20 het hoofd maar net boven wa ter wist te houden en ook de titelhou der Tini Wijnen, die wel de 30 moyenne haalde maar zijn bekende nonchalance niet met een surplus van techniek wist te compenseren. Tini verloor zaterdag van Van de Pol en Henk Scholte, van de eerste in drie beurten. Op grandioze wijze had de Rotterdammer daarmee revanche genomen voor zijn nederlaag in het vorige biljartseizoen. Van Oosterhout smaakte zaterdag het genoegen Van de Pol terug te wijzen in twaalf beurten maar was feitelijk al kansloos geworden door een neder laag die de Amsterdammer Jacobs hem eerder had toegediend. Een toernooi, waarin het herstel van de Kampenaar Henk de Kleine een van de opvallend ste gebeurtenissen is geweest. Vier par tijen in successie had hij verloren toen hij op volle toeren ging draaien. Zijn ge middelde steeg met sprongen en zo ein digde hij nog als vijfde met een fraai algemeen moyenne van 31.87., hoger nog dan dat van de kampioen. De debutant Van Leur uit Oss heeft zich eveneens uitstekend geweerd. Hu kon zich uiteraard niet meten met de selecte kopgroep, maar oogstte veel be wondering door zijn veerkracht en op merkelijke amortiseer-vermogen. Een fraaie partij met De Kleine bevestigde dit. Voor de twee deelnemers uit Am sterdam, Beekman en Jacobs vielen de resultaten vrij ongunstig uit. In het bij zonder voor de laatste, die aan de laat ste partij begon met een algemeen ge middelde van 16.06 en zo slecht speelde dat hij tot 15.36 daalde, wat een „halve" degradatie tot gevolg had. De eindstand luidt; 1. en Nederlands kampioen Van de Pol 12 2744 89 337 30.83 2. Scholte 10 2688 83 167 32.38 3. Wijnen 10 2380 79 164 30.12 4. v. Oosterhout 10 2499 113 185 22.11 5. De Kleine 6 2072 65 266 31.87 6. Van Leur 4 2130 106 157 20.09 7. Beekman 2 1970 111 127 17.74 8. Jacobs 2 1383 90 125 15.36 Het toernooigemiddelde bedroeg 24.27. zonder succes. De Fransman Anglade, de Belg Hermans, de Fransman Anasta- si en onze iandgenoot De Haan volg den het voorbeeld, waarbij zjj wel enig succes boeken, maar niet voldoende en bij Tours was het gehele veld weer com pact Inmiddels was de zon verduisterd door inktzwarte wolken, waaruit in de omgeving van Chateaudun bliksem schichten schoten en de regen kletter de. Dit alles kon De Roo er echter niet van weerhouden om te Bonneval (435 km), op 122 km van de finish, een aan val in te zetten, die alle voorgaande overtrof. Hij trok het peloton uiteen en na 451 km had hij een voorsprong van ruim 1 minuut op een groep van negen man, waarbij Wim van Est, De Haan en Bobet. De Belg Hermans en de Fran sen Anastasi, Bouvet. Anglade en Fo- restier vonden hier hun Waterloo. Zij waren niet in staat mee te gaan en zouden verder geen rol van betekenis meer spelen. Bjj het binnenkomen van Chartres (465 km) zetten De Haan en Jans- sens de achtervolging in op De Roo, wiens voorsprong inmiddels tot drie en een halve minuut was uitgegroeid. Ofschoon de achtervolgers op initia tief van Bobet en Cerami spoedig wa ren teruggehaald, rebelleerde na 458 km dit tweetal wederom. De scheiding zou nu definitief worden. Van Est sprong achter De Haan en Janssens aan, maar na Ablis (492 km) demar reerde Janssens opnieuw. De Roo's voorsprong bedroeg inmiddels vier mi nuten. In ae vallei van Chevreuse viel De Roo echter aan een grote inzin king ten prooi. Te Angervilliers lag Janssens nog slechts 2 min 10 sec achter op De Roo, terwijl Van Est en De Haan op 2.40 volgden, Bobet op 3.25 en Poulidor en Le Menn op ruim 4 minuten. De eindfase was ingetreden en Wim van Est zou hierin het hoofdstuk schrij ven van deze Bordeaux-Pa rijs. De vol gers konden hun ogen niet geloven: Van Est, de veteraan, zette aan voor de beslissende slag. Als eerste viel Jans sens als slachtoffer onder de meedogen loze pedaaltred van de Nederlander. Met de Haan stelde Janssen zich nog even te weer, maar de Brabander ken de geen genade en ging door. De Roo die door zijn lange solo dodelijk ver moeid was geraakt en bovendien nog de pech had te vallen, waardoor hij zijn cadans verloor, was zjjn volgende doel. Te Chateaufort ging Van Est hem voor bij en daarmee had hjj de weg geëffend naar de overwinning. Maar een nieuwe sensatie wachtte: Louison Bobet, win naar in 1959, hervond zijn krachten en zette vanuit de achterhoede de achter volging in. Te Versailles, waar de zon weer scheen, had Van Est een voor sprong van 1.15 op De Haan, die in tweede positie lag, terwijl De Roo meer en meer terrein verloor. De grote be dreiging voor Van Est kwam niet meer van zijn twee landgenoten, maar van de Franse coalitie Bobet-Le Menn, die steeds meer oprukte. In hun opmars kregen de Fransen De Haan mee en ter wijl Van Est zijn laatste ronde in het Pare des Princes nog niet had beëindigd, stormde het drietal de baan op. Bobet versloeg in de eindsprint ternauwer nood Le Menn, die in de laatste bocht De Haan achter zich had gelaten. Wim van Est was echter toen reeds als over winnaar toegejuicht. De uitslag luidt: 1. Wim van Est (Ned) de 557 km in 14 uur 58 min. 19 sec. 2. Louison Bobet (Fr) 14.58.43 3. Le Menn (Fr) 14.58.44 4. Jo de Haan (Ned) 14.58.54 5 Janssens (Belg.) 14.59.59 6. Jo de Roo (Ned) 15.00.10 7. Poulidor (Fr) 15.02.28 8. Carami (Belg) 15.07.41 9. Verachtert (Belg) 15.07.41 10. Bouvet (Fr) 15.09.12 11 Cazala (Fr) 15.14.46 12. Forestier (Fr) 15.16.59 13. Anastasi (Fr) 15.18.18. (Van een verslaggever) ZANDVOORT, 4 juni „Zandvoort is een parcours, waarop de meest onbe duidende renner de titel kan wegsle pen", zeiden kort voor de start enige „kenners" van de wielersport tegen elkaar. En daarbij noemden zjj de na men van coureurs als "lum, Dielissen, Paymans en De Vries. „Het is maar of je een beetje „in de wielen" kan rijden en een behoorlijke portie geluk hebt", gingien onze woordvoerders verder. „Werkelijk hele grote renners die by de amateurs het landskampioenschap behaalden, kun je tellen op de vingers van één hand". Wy weten niet of en kelen van de bijna vierhonderd deel nemers die hun blinkende karretjes aan de startlyn schoven wellicht deze ontboezemingen hebben vernomen, maar zeker is het dat de strijd om het kam pioenschap van Nederland er een is geworden die de liefhebbers nog lang in herinnering zal bdijven. Een gevecht, waar de splinters van af vlogen en dat tenslotte werd gewonnen door de man die zich momenteel wel tot de aller sterkste renners in ons land map- reke nen: de 21-.iarige Gerard Wesseling uit Halfweg, vorig jaar winnaar van Olym piad Tour door Nederland en oud-weg- kampioen van Noordholland. Steeds had de nieuwe kampioen al in de voorste linies gestreden maar tot vijf ronden (circa 22 km) voor de finish was hij nog niet tot de werkelijke aanval overgegaan. Toen echter verzamelde de pezige Halfwegger al zijn niet geringe krachten en ondernam samen met de flyer" Henk Buis en de felle Hagenaar de Jager op dit psychologisch zo belang rijke moment in de course, een drieste vluchtpoging. Al spoedig bleek echter dat zijn twee metgezellen teveel van hun krachten hadden gevergd In een hels tempo hamerde Wesseling de res terende kilometers er door. Eerst was het de Jager (die teveel eer aan zijn naam had willen geven) die moest los sen, vervolgens de ranke atleet uit ïjf- huizen die in het moordende tempo hijgend moest afhaken Maar Wessehng ging dóór Even keek hij om hoeveel de kopgroep" van 40 renners op hem achter lag, daarna gespte hij de toeclips n- vaster om de zwarte raceschoentjes en haalde uit voor zijn beslissende alles vernielende punch. De slag was dode lijk. Zelfs mensen van klasse, gróte kiasse, als de zo makkelijk fietsende Nootdorper Jan Janssen, de vruchte loos demarrerende Sasenheimse „dwerg" Bartje Zoet de sierlijk rijdende Leon Sebr'egts of het tempo-wonder uit Eel- derwoide Henk Nijdam, waren machte loos onder deze krachtsexplosie. Voor hen was de strijd om de in een kam pioenschap altijd wel eervolle doch wei nig aanlokkelijke tweede plaats nog slechts van belang. Die voortsnellende gele trui daar vór hen die thans aan het einde van het lange, rechte stuk in de zwarte dennen bossen verdween, was in deze vorm immers toch ongrijpbaar. Langzaam groeide de voorsprong van Wesseling. van aanvankelijk nauwelijks honderd meter tot bijna driekwart minuut- De laatste ronde dreef de reeds in een overwinningsroes rijdende Halfwegger op het ovationele applaus van de talrijke toeschouwers naar de lokkende finishlijn, waarachter de felbegeerde tricot, de krans en een menigte opge wonden supporters wachtten om de jonge coureur een grandioze finale te bereiden Op dat moment verdwenen onze twee „kenners". „Doorgestoken kaart", was hun trieste, onbegrijpelijke en enige reactie.... voren reeds moet neer leggen. Degenen die er aan ontsnappen hebben geluk. Meer niet. Groot was ook het aantal uitvallers in de course. Bij tientallen te gelijk verdwenen zij naar- de kleedka mers. maar ook dit behoort bij de Zand- voort-folklore. Na zestig kilometer al, toen diverse renners reeds een uitloop poging hadden gedaan, hadden er al meer dan honderd de pijp aan Maarten gegeven, terwijl op dat moment nog vele mindere Goden ontmoedigd over het circuit zwommen, vechtend tegen eenzaamheid, hitte en wind maar vooral tegen gebrek aan „lucht" en inhoud, ook wel „klasse" genoemd. Vóór aan het pe loton werd er danig aan getrokken. Bij iedere doorkomst zag men weer een ander groepje aan de leiding. Onmogelijk? Na ruim honderd kilo meter smeet plotseling de Haagse stijl rijder Jacq. Mesters de lont in het kruit vat. Onmiddellijk kreeg hij zes man mee waarvan vooral Alfons Post (het jonge re broertje van Peter) zich bijzonder onderscheidde. De groten in de groep keken elkaar eens aan. „Die moesten ook maar weer „gehaald" worden", re- d-meerde men en Wesseling, Janssen, v. d. Touw en de verrassend goed voor de dag komende Schroder uit Koninge bosch kregen tot taak de meute weer bij te brengen. Vijf en twintig keiharde ki lometers duurde die jacht, toen moesten de zeven zich gewonnen geven. In de 33ste ronde, een kleine 50 km voor het einde, leek het alsof het langgerekte lint renners door een bominslag was getrof fen. In drie grote groepen passeerde men de hoofdtribune. Even later kon men nog slechts spreken van één pelo ton en een handjevol achterblijvers. De sterke Rees de Jongh uit West-Graf dijk draafde op dat moment enkele honder den meters voor de rest uit. Rondenlang bleef hij in hoog tempo voor de groep uitrijden, regelrecht zijn ondergang te gemoet. Zes ronden voor afloop moest ook hij capituleren. Wie zou het worden, de zelfverzekerde Ceesje Snepvangers, of de sterk marcherende Sebregts bijv.? De kan: hebbers deelden af en toe „plaagstootjes" uit, maar met groot gemak werden deze grapjes gepa reerd. Anders we. het, toen Gerard Wesseling „ging". Zijn coupe was formi dabel. Deemoedig bogen de anderen het hoofd. De strijd was gestreden. In de chaotische toestand bij de aankomst ont ging het velen hoe Marinus Paul in een magistrale eindrush de tweede plaats voor zich opeiste voor de zich fel we rende Kees de Jongh en dat van de bij na 400 renners er tenslotte slechts een vijftigtal de eindstreep haalden. De uitslag luidt: 1. Gerard Wesseling (Halfweg) 176.106 km (42 ronden) in 4 uur 12 min. 27 sec.; 2. Rinus Paul (Den Haag) 4.12.47; 3. Kees de Jongh (West- Graf tdijk); 4. Bert Boom (Enter), 5. H. Peters (Heemstede); 6. Jan Janssen (Nootdorp); 7. A. vin Kemenade (Eind hoven); 8. J. Schroder (Koningsbosch); 9. Coen Visser (Santpoort); 10. Leon Se bregts (Nijlen. België), allen in dezelf de tijd als Rinus Paul. De strijd tegen zon en wind was ove rigens weer op de traditionele wijze be gonnen met een kolossale valpartij m de eerste ronde. Huilend van sput konden vele „kleppers", o.a. de Fries Henk Hoekstra weer na enkele kilometers hun fietsje uit het slagveld van over elkaar liggende. bloedende, schel schreeuwende renners on verwrongen metaal gaan zoeken. Maar wat wil men, in een veld van tegen de vierhonderd renners, die zich allemaal verdringen om zo snel mogelijk vooraan te komen. Het is een noodlot waarbij men zich te-1 GERARD WESSELING .wielerkampioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9