Boeiende demonstratie van Amsterdamse Toneelschool DE WESTELIJKE RANDWEG GROEIT De RENAULT bestelauto's Cor Baartse start dit jaar in Muggen ronde-trui „NIEUWE PRENEN" IN „IN T GOEDE UUR" Veel bloemen voor stadgenote Ina van der Molen Uitvoering van Muziekinstituut TAXI 13000 Ontvangst voor restauratie St.- Baaf-orgel Stemming flauw en ongeanimeerd Rood en Wit speelt op BMHC-terrein Schoolsportdag in Heemstede Mr. J. H. Reinink opent expositie De beurs vandaag: WOENSDAG 7 JUNI 1961 PAGINA 3 aluminium jaloezieën DUIVENBODEN 122 mensen verdronken in eerste kwartaal Haarlem e.o. Films Muziek Ballet Toneel Cricketcompetitie ruimte en zuinigheid. GARAGE DEN HOUT GARAGE HARDEBELT Op donderdag 15 juni OPEL REK0RD voor een waar rijgenot Van LENT's Autobedrijven GEBR. KIMMAN De Nederlanden benoemt directeur van bijkantoor V» »f U<>w>lwBwSBwB8SwKam& HAARLEM, 7 juni Het was bij zonder druk, toen gisteravond in de stadsschouwburg de vijf eindexatni- nandi van de Amsterdamse Toneel school een reprise gaven van de „de monstratie" die zij in de hoofdstad hebben gegeven naar aanleiding van hun eindexamen. Het waren vooral jonge mensen, die de schouwburg be volkten. Voor een deel ongetwijfeld omdat de jeugd steeds duidelijker een grote belangstelling voor het toneel vertoont. Maar ongetwijfeld ook omdat het hier een demonstratie betrof door mensen van ongeveer dezelfde leef tijdsklasse en vooral omdat een der geslaagden het Haarlemse meisje, Ina van der Molen is, een oud-leerlinge Van het Coornhertlyceum. Zij was het n°K wel, die om haai gedegen kennis van de theoretische vakken, de Top Aaefiprys verwierf. Voor Ina van der Molen waren er dan ook tal van fraaie bloemstukken. De anderen werden overigens niet ver geten b\j de bloemenhulde tijdens het enthousiaste applaus der aanwezigen aan het slot van de avond, ina van der Molen is voor het komende seizoen door het Rotterdams Toneel gecon tracteerd. Gisteravond heeft zij ge. toond, dat zij meer tragédienne is dan typeuse. In het luchtige „Liefde laat niet met zich spelen" van Alfred de Musset, wist zij nog niet helemaal de juiste toon te treffen. Het ingénue-type ligt haar bepaaldelijk niet erg. Maar haar talent bleek onmiskenbaar in de moeilijke Alcmène-rol in Giraudoux' „Amphytrion 38", een gecompliceerd karakter, waarbij de verschillende as pecten echter duidelijk en gevoelig over het voetlicht kwamen Directeur W. pos heeft Hetty Ver engt de rijpste van de examinandi ge- t^d. Dat heeft ze gisteravond over- reSen<l bewezen. Met de opvatting van Stua ®?.ur Ton van Vondels „Maria Het v, kunnen we het niet eens zijn. te narnS allemaal te traag en daardoor aan hét*kkelijk om werkelijk het hart Hettv v„vyt>or(l 1?. Jen komen. Maar Nederi °ogt' k°inend jaar naar vL landse Comedie gaat, heeft keJJa e e Maria Stuart een indrukwek- nfn/iri vorstin gemaakt, waarlijk ko- in ri\)k,van allure. Opvallend was dat fraem fragment, maar ook in andere aandaohJen> eindelijk eens de volle de bewl1 .Was besteed aan de plastiek, £Li pveing en het gebaar op het to- Werd wel eens overdreven eewnT?Van de te zeer balletmatige opleiding in dit vak-7 maar er was nu tenminste iets te j dat zuiver theater was. te zleu' De derde jonge vrouw was Liselot Beekmeyer. Hoewei 2y 2eker impo neerde door het gemak waarmee zij de toneelruimte benutte, was zü als actrice toch^deminste van het drietal. Vermoedelijk door de onvoldoende ont wikkeling van de eigen Persoonlijkheid. Haast angstwekkend was de gelijkenis die zij in haar uiterlijke verschijning maar ook in gebaar en stem vertoonde met haar docente Ank van der Moer Deze docente blijkt trouwens ieder jaar Weer een persoonlijkheid te zijn, die aanleiding geeft tot nabootsing. Zij volgt binnenkort haar Joegoslavi sche verloofde naar zijn land, om zich ginds samen met hem aan de toneel- speelkunst te gaan wijden. De jongeman Bram van der Vlugt, die naar de toneelgroep „Studio" gaat, is als acteur gisteren nauwelijks aan bod gekomen. Hij speelde bekwaam en kele kluchttyperingen in Asselijns „Jan ■Klaasz", een door Erik Vos nogal clichématig geregisseerde zeventiende ceuwse klucht. Maar zijr regietalenten bewees Van der Vlugt zeker in „Ko ninklijke Hoogheid" van Thornton Wil der; hij ging rustig, bekwaam en in- ebtief te werk. ^.Tenslotte Aart Staartjes, die naar Jbeater gaat: de talentvolle typeur, die JP „Koninklijke Hoogheid" een bjjzon- gave vertolking gaf van de louche advocaat. Het meer tragische genre beoefent hij vakbekwaam als „de dok ter" jn Tsjechows „Vorstin" bijvoor beeld maar hij bereikt daarin nooit "ie graad van perfectie die hij als ty peur vertoont. Hen boeiende demonstratie alles bij (Advertentie) De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf elkaar, een demonstratie die misschien wel wat lang uitviel, maar die de beste verwachtingen heeft opgeroepen in de nieuwe lichting toneelspelers. J. W. v. d. V. Scène uit „Jan Klaasz". Onder: Paula Petri (tweede klas), Ina van der Molen en Hetty Verhoogt; boven: Bram van der Vlugt, Liselot Beekmeijer en Aart Staartjes. Het is bijna niet te geloven, dat het gedeelte van de Westelijke Randweg tussen de Heussensstraat en de Zijlweg aan het einde van dit jaar klaar zal zijn. Aan het twee kilometer lange traject, waarin enkele niet onaan zienlijke kunstwerken worden gebouwd, wordt nog hard gewerkt. Tussen deze markante punten ligt „bij stukjes en beetjes" de Westelijke Randweg, een forse vierbaansweg, die bij de Zijlweg zal aansluiten op het reeds enige jaren geleden aangelegde gedeelte: een tweebaansweg met uitstulpingen bij de kruisingen. Op bijgaande foto ziet men een overzicht van het werk bij het kruispunt Zijlweg—Westelijke Randweg. Ter regulering van het verkeer komen er in het midden van beide wegen verkeersdruppels, rust punten voor fietsers en voetgangers, welke laatsten via zebrapaden zullen kunnen oversteken. Daar is op het ogenblik nog niets van te zien. Het ver keer over de Zijlweg en vanaf de Westelijke Randweg wordt door de volop aan de gang zijnde werkzaamheden in grote mate gehinderd, een inconve nient, dat zich vooral op mooie zondagen doet gelden. Rechts op de voor grond een gedeelte van het dak van het in aanbouw zijnde gebouw van de Provinciale Waterstaat, van waaraf de foto is gemaakt. HAARLEM, 7 juni In het eerste kwartaal van 1961 zijn in ons land 122 mensen door verdrinking om het leven gekomen. Er geraakten in deze periode 240 auto s te water. In januari verdronken 47 mensen, van wie elf in auto's; in februari wa ren deze cijfers veertig en zes in maart 35 en twee. Verdronken zijn negen meisjes, tien vrouwen, 38 jongens en 65 mannen. CINEMA palace- De vruchten zijn rijp" ontraden. FRANS HALS: ,iAan de ,ustme ontkomen" ij -i? ï9'1-5 uur- LIDO: „Handel in minderjarigen", volw. 2 7 en 9.15 uur. LUXOR: ..North to Alaska". 14 j„ 2, f, 9.15 uur. Do.-cyclus 2 en 8: „For ever Amber" str. volw. REMBRANDT: „Het begon tn Napels", 18 J„ 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: t.m. do.: „Het complot der valse munters", 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Maak het niet te bont", a.l. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Wo. en do. 8.15 u.: „Als er dauw hangt komt er regen", volw. Donderdag 8 juni Concertgebouw, 8.15 uur: Zomerconcert van N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam. Solist Theo Oloff, violist. Program ma: Vivaldi, Mendelssohn, Debussy en Saint Saëns. Woensdag 7 juni Stadsschouwburg, 8 uur: Leerlingenuit voering van balletschool Mevrouw v.d. Ree. HAARLEM, 7 juni Omdat de cric ketvereniging Rood en Wit voorlopig nog niet de beschikking heeft over haar terrein aan de Spanjaardslaan HFC moet daar zijn kampioenswedstrijden spelen worden de wedstrijden van Rood en Wit's eerste elftal de komen de weken gespeeld op het veld van de hockeyclub BMHC te Bloemendaal. Zondag speelt Rood en Wit voor de eerste maal op BMHC en wel tegen Hermes-DVS. Advertentie Donderdag 8 Juni Stadsschouwburg, 8 uur: Letterlievende Vereniging „J.J. Cremer" met „De metalen Eva", een nonsensicale tragedie van Joop Spit en Henk Bakker. Regie: Henk Bakker. bieden precies wat de meeste zaken zoeken ton vanaf f 5995.—. 1-Tonner, ruim 8 m3 vanaf f 7200.— 1.4 Tonner, ruim 8 m3 vanaf f 7500.— 6 maanden fabrieksgarantie, incl. arb.l. Lange levensduur bij weinig reparatie. Lage onderdelenprijs. A-agent Wagenweg. B-agent Rijksstraatweg HEEMSTEDE, 7 juni De Com missie Schoolsportdag organiseert don derdag 15 juni voor de vijfde achtereen volgende maal de gezamenlijke school sportdag voor het lager onderwijs in Heemstede. De scholen bekampen el kaar in een vijfkamp, hardlopen, ver springen, balwerpen kl., balwerpen gr., hindernis baan. De wedstrijden begin nen om negen uur en worden gehouden op het Heemsteedse Sportpark. HAARLEM, 7 juni De 14-jarige Cor Baartse, nieuweling in de grote groep van Muggenronderjjdertjes, zal de eerste etappe van de Haarlemse Muggenronde 1961 gehuld zijn in de wit-blauwe Muggenrondetrui. Hij ver wierf zich dit Ieiderstrieot door als eer ste te eindigen in het algemeen klasse ment, dat is opgemaakt naar aanlei ding van de prestaties in de vóórwed strijden. De ploeg van Spaarndam be reikte in het ploegenpuntentotaal de beste resultaten en zal dus maandag 31 juli getooid met de veelkleurige ploegenpet van start gaan. Muggentruidrager Cor Baartse be hoort tot de ploeg van het Vondel kwartier. In de twee voorwedstrijden, de home-trainersmatch en de affiche- plakwedstrijd, behaalde hy een totaal van zestien punten. Daarmee bleef hij als B.-klasser boven de eerste van het A.klassement, Haary Katteler, die 14 punten in totaal had. De afficheteken wedstrijd werd gewonnen door Gerard Rosenhart van de Zuid-ploeg. Zijn ont werp voor de omslag van het routesche ma van de Muggenronde was verreweg het beste dat was ingezonden. Zijn prachtige prestatie werd beloond met tien punten voor het algemeen totaal en een boekenbom De uitslag luidt: A. Klassers: 1. H. Katteler (West) 14 ptn, 2. G. Rosen hart (Zuid) 14 ptn.. 3. H. de Waal Ma- lefeit (Parkwijk) 13 ptn., 4. J. Engel (Vondelkwartier) 12 ptn., 5. B. Krol (Spaarndam) 12 ptn., 6. D. Lab (Zuid) (Advertentie) RAADHUISSTRAAT 53-65 HEEMSTEDE - TELEFOON 38810 HOUTPLEIN, HAARLEM, tel. 13850 Harrie Prenen, doctorandus in de geschiedenis, bezit een creatieve geest, die langs litteraire en beel dende weg tot uitdrukking komt. Het vak, waarin hij gestudeerd heeft en dat hij thans doceert, is nooit zon der invloed geweest op zjjn creatieve werkzaamheid: zozeer zelf was deze historiserend, dat men zou kunnen ver onderstellen dat het historisch beleven de motor vormde van het kunstenaar schap van Prenen. Zijn tekeningen, zijn dichtwerken, zijn voordrachten, naar vorm en inhoud waren ze een her-bele ven van het verleden: de artistieke uitingen van een romantisch gemoed. Bijgevolg hebben deze aan de eigen tijdse kunstontwikkeling niets toege voegd. Een eclecticus is hij, een histo riserend eclecticus uiteraard, met zeer nauw begrensde voorkeuren. Van Dau- mier en Doré was hij de zoon als wij deze wat wonderlijke beeldspraak mo gen gebruiken Gavarni was zijn oom, Menzel en Chodewieki zijn neven. Hun verspreide erfenis heeft hij in zijn huis verzameld. Nog vorig jaar heeft hij daaruit een tentoonstelling samenge steld voor „In 't Goede Uur", waarin gaf hü de bronnen van zijn beeldende bewogenheid prys gaf. Nu hij in dezelfde kunstzaal met recent eigen werk uitkomt blijkt, dat hij zijn historiserend roman tisch droomland heeft verlaten. We zien daar een volstrekt nieuwe Prenen, die zijn uitgangspunt heeft ge kozen in het beeldend ervaren van de eigen tijd. Ook hier blijft, hij weliswaar de eclecticus die een veelheid van stijl opvattingen voordraagt, maar zijn hele bedrijvigheid is meer gericht op de beeldende kunst zelve. Dat reeds is een facet van de eigen tijdse instelling: het ontgaan van litte raire binding en een bezinning op de elementaire waarcfen van vorm en kleur. Het onderwerp is hierbij hoogstens mid dellijk betrokken. Deze ontwikkeling van Prenen is ver rassend en .maakt hem als deelhebber aan de beeldende kunst belangrijker. We zien dan ook bloemstukken, een stil leven of een rugnaakt in rood krijt naast mensfiguren die niet illustratief bedoeld zijn. Een zeker expressionisme van een innerlijke gesteldheid grenst aan de ab stractie, terwijl daarnaast plaats is voor de uiting van een zuiver estetische ont roering bij het waarnemen van een land schap. Emotionele ontlading en beheer ste vormbeschrijving wiselen elkaar af in de collectie werk die gedurende de maand juni in „In 't goede uur" te zien is. Dit optreden van Prenen is een ver rassing, zelfs na de incidentele verwij zingen naar Picasso die bij zijn vorige tentoonstelling opvielen. L.T. Een der tekeningen van Harrie Prenen in kunstzaal „In 't Goede Uur". 11 pnt., 7. J. Bouwman (Oost) 11 pnt., 8. F. Meijer (Zuid-oost) 10 ptn., 9. J. van Garderen (Indische Buurt) 9 ptn., 10. F. Sodekamp (Zuid-oost) 9 ptn. B. Klassers: 1. en Muggenrondetrui- drager C. Baartse (Vondelkwartier) 16 ptn., 2. W. Roza (Spaarndam) 15 ptn., 3. J. Voulen (Oost) 13 ptn., 4. D. Pro per (Zuid-oost) 12 ptn., 5. J. Springveld (Kleverpark) 11 ptn., 6. D. Schouten (Zuid) 9 ptn., 7. A. de Ruijter (Vondel kwartier) 9 ptn, 8. P. Bijlsma (Noord oost) 9 ptn.. 9. K. van Waveren (West) 8 ptn., 10 W. Haanstra (Vondelkwar tier) 8 ptn. Algemeen ploegenklasse- ment; 1. Spaarndam 64 ptn., 2. Zuid 62 ptn.. 3. Vondelkwartier 60 ptn., 4. West 47 ptn., 5. Oost 47 ptn., 6. Zuid oost 43 ptn., 7. Parkwijk 42 ptn. 8. Noord-oost 40 ptn., 9. Indische Buurt 36 ptn., 10 Transvaalbuurt 32 ptn., 11. Kleverpark 32 ptn. HAARLEM, 7 juni In de Tuinzaal trad gisteravond tijdens de schooluit- voering van het Haarlems Muziekinsti tuut een groot aantal executanten op. Het charmante van dergelijke leerlin genavonden is, dat men in tegenstelling tot een echt concert alle oneffenheden met een glimlach accepteert. Men hui vert niet wanneer een jeugdig instru mentalist verdwaalt. Na een kleine aanwijzing van leraar of lerares komt 'hij weer op de juiste weg terug. Be ginnelingen en vergevorderden verzorg den een programma, dat reikte yanaf het eenvoudige kinderstukje tot het technisch veeleisende voordrachtsstuk. Zo beluisterden wij gisteravond een bonte stoet van violisten, pianisten, gi taristen, fluitisten etc. welke samen vijf eeuwen muziekgeschiedenis in vogel vlucht brachten. Het is ons niet moge lijk alle prestaties (33) afzonderlijk te bespreken. Doch bijzonder doortastend klonk het vioolspel van een dapper knaapje in een gedeelte uit Vivaldi's vioolconcert, terwijl ook een prelude van Chopin niet onvermeld mag blijven. A. Krt. HAARLEM, 7 juni Tot directeur van het op de hoek Grote Houtstraat- Grote Markt gevestigde bijkantoor van de N.V. Assurantiemaatschappij De Ne derlanden van 1845 heeft de directie be noemd de heer R. Nolles. De heer Nolles, die tot voor kort districtsinspecteur was, volgt de on langs overleden directeur van het bij kantoor, wijlen de heer W. A. C. Mul ler, op. Op dinsdag 13 juni, des mid dags tussen half vier en zes uur, zal er tijdens een ontvangst in restaurant Brinkmann gelegenheid zijn kennis te maken met de nieuwe directeur van het bijkantoor in Haarlem. (Advertentie) HAARLEM, 7 juni Het klaarkomen van de restauratie van het Christiaan Müllerorgel van de Haarlemse Sint Baaf zal met enige luister worden ge vierd. Maandag 3 juli. de dag waarop de restaurateur de firma Marcussen uit Denemarken het orgel zal opleveren, zal 's middags door B. en W. van Haarlem een grote ontvangst worden belegd in de Gravenzaal, waarvoor on der anderen worden uitgenodigd verte genwoordigers van rijk en provincie. Na deze ontvangst zullen' de genodig den van B. en W. zich begeven naar de Grote Kerk, waar zij het orgel zul len bezichtigen en beluisteren. Daar na vindt de opening plaats van een ten toonstelling in de Vlees- en Vishal, niet zoals was aangekondigd door de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, maar door de voorzitter van het Holland-fes tival, mr. H. J. Reinink. De expositie onder de titel „Nederlandse orgel- pracht" poogt de bezoeker een inzicht le geven in de bloei van de orgelcul tuur in vroeger eeuwen. Het officiële gedeelte wordt besloten met een receptie. Ter opening van het elfde Internationaal Orgelconcours zul len 's avonds de stadsorganisten Albert de Klerk en Piet Kee het orgel bespe len. FEESTBIJEENKOMSTEN De ge slaagde leerlingen van het verkeersex- amen in Bloemendaal zullen donderdag 15 en vrijdag 16 juni in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen worden onthaald op een feestmorgen en -middag. Er wordt een film vertoond van het Verbond voor Veilig Verkeer. Daarna treedt een goochelaar op. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH AMSTERDAM, 7 juni Vandaag overheerste een uitgesproken flauwe stemming voor de internationale con cerns. Men schreef dit toe aan het rap port dat president Kennedy heeft uit gebracht over zijn reis naar Wenen. Hierin gaf hij immers te verstaan dat, hoewel de besprekingen in een goede geest zijn verlopen, de tegenstellingen onveranderd voortduren, waarbij de president er de nadruk op legde dat hij op zijn standpunt blijft staan met name in de kwestie-Berlijn. Dit duidelijk stel len van de toestand heeft voor de in ternationale fondsen ter beurze aanbod uitgelokt. Het gevolg' was dat vrij scher pe koersverliezen werden geleden. Zo verloren Hoogovens niet minder dan 25 pnt., Philips 20 pnt. en Unilever 15 pnt. Ook Kon. Olie en AKU openden beneden het vorige slotpeil. De handel was onge animeerd. Ook de overige hoeken va ren vooralsnog zeer gereserveerd. Van daag opende de affaire in een tweetal nieuwe claims. Het waren die van Dui ker Apparaten en Metaalbedrijf Rade- makers. Adviesprijzen waren bij de ope ning nog niet verkrijgbaar. Thomassen en Drijver in Deventer heeft een con verteerbare obligatielening aangekon digd. Het bedrijf gaat over tot belang rijke investeringen tot uitbreiding van zijn produktiecapaciteit. Ondanks de moeilijkheden in de concurrentiepositie door de revaluatie van de gulden acht de directie de vooruitzichten gunstig. Nog een tweede converteerbare obliga tielening werd aangekondigd, nl. die van de plaatwerkerij Bammens, waarvoor de inschrijving zal zijn op 16 juni a.s. Vorig opening Slot 7/6 4«s Ned. 1960 1 W. Ned. 1959 4H Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. id. Stocks Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem.bez. Unilever W ilton-Fy ennoord Billiton 2e Dordtsche Petr. ld. st. (f 50 n.k.) Kon. Petroleum 50 id. stocks Holl. Amerika Ltjn Java Ch. Pi,. K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. Mij K.P.M. Ned. Stoomv. Mij. v. Nlevelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2y2 Amsterdam '56 2',b Amsterdam '56 .1 2',4 A'dam '56 III 214 Amsterdam '59 2% R'dam '57 Alb. Heyn Kl. obl 103% 101H 101% 102 95% 110% 330 1141/4 114% 1333/4 470 463% 234JC- 370 845 156.5' 344 800 417 11323/4 1103% 57414* 690 1087% 1066 837% 824 288 530 579% 288.5C 124.5t 123.5C 12.43 167 166 183 90 206 V 205 170 200 168 167% 349% 162 I66V4 165 85% 96% 96% 98% 99% 129

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3