KBF1 KASTEN Beleid ruimtelijke ordening nog niet duidelijk Tweede Kamer vraagt meer van regering KOLDERAVOND VAN KUNSTMAANDORKEST V.S. laten Nederland met defensie niet in de steek Ons profijt van research ook in Amerika's eigen helang The man from Benelux" op Kdeti ss, Als Phiieas 80 dagen om Strenge straffen voor vijf jongelui Politie bedreigd met hakbijl Fogg in de wereld WOENSDAG 7 JUNI 1961 Vijfduizend post duiven omgekomen Belastingpersoneel weigert vrijwillig over te werken ProblemenRandstad'- overig Nederland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 7 juni Welk beleid voert de overheid op het stuk van de ruimtelijke ordening? Deze vraag werd gisteren in de Tweede Kamer van verschillende zijden gesteld bij de behandeling van het wetsontwerp en de nota inzake de ruimtelijke ordening. Het wetsontwerp, een complex van maatregelen op gemeentelijk, pro vinciaal en rijksniveau, dateert in zijn oorspronkelijke vorm van januari 1956. Er is in de loop der jaren nogal wat aan veranderd en het heeft zijn definitieve vorm ook nu zeker nog niet bereikt: er zijn al twee dozijn amendemen ten op ingediend. Afleidingsproces Amendement TWEE JUBILEA Aan r.-k. universiteit Jeugdbende in Limburg Posterijen verwachten dit jaar tekort van bijna zes miljoen Drie jaar geëist tegen jeugdige inbrekers Jaar gevangenis geëist alexaNdrië PORT SAID KEELUNG Pif ••A/V' (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 7 juni Al zuUen de Verenigde Staten de financiële hulp- verlening voor onze defensie in 1962 voor het grootste deel stopzetten, als bondgenoten kunnen wij op dat land blijven rekenen. ,,Het belang van Euro- na is ook het belang van Amerika", zo heeft de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, dinsdag in de Eerste Kamer verklaard. Zijn begroting werd z.h.s. aangenomen. De minister was het eens met mr. Van Riel (V.V.D.), dat de V.S. nog wel degelijk aanzienlijk bij dragen voor de defensie van ons land. Zij stoppen immers nog miljarden dol lars in de research, waarvan de N.A.V.O. profiteert. Hieruit blijkt reeds de hechtheid van dit bondgenootschap. ,,Wie eraan zou twijfelen, miskent de gezindheid, maar ook het eigenbelang van de Amerikanen", aldus ir. Visser. Verschillende senatoren achten het afschaffen van de Amerikaanse finan ciële hulp zelfs gewenst. „Wij hoeven nu in het NAVO-overleg niet met de pet rond te gaan," meende de heer Alge- ra (A.R.). De heer Vixseboxse (C.H.) zei het nog sterker: „De Amerikanen hebben groot gelijk. Wij spelen met on ze veiligheid door onze geringe offerbe reidheid. Europa is geen achtergeble ven gebied meer." Mr. Van Riel (VVD) vergeleek ons offer voor de defensie met dat van Engeland, dat na de oorlog veel zwaardere lasten heeft gedragen en een bewonderenswaardige activiteit heeft ontplooid. De minister kon nog niet mededelen, welke maatregelen het kabinet zal ne men om het gat van de 250 miljoen gulden op te vullen. De heer Vixse boxse zei, dat er een eind moet komen aan het voldoen aan alle mogelijke lief hebberijen in ons land. Zo nodig maar een speciale belasting. De minister van Financiën houdt zich armer dan hij is, aldus de C.H.-woordvoerder, die ook nóg wees op de enorme reserves van het fonds van werkloosheidsverzekering, dat maar aanzwelt nu er geen werk loosheid is. Hij stelde voor. minstens zes procent van het nationale inkomen voor de defensie te bestemmen en nog eens anderhalf procent voor steun aan de onderontwikkelde gebieden, welke HENGELO, 7 juni De postduiven- wedvlucht Würzburg is voor de luiven- houders uit de oostelijke en noordelijke provincies een ware ranipvlucht ge worden. Tengevolge van de weersom standigheden zijn zeker vijfduizend vo gels, behorend tot het beste vliegmate- riaal omgekomen. Doordat ondag de duiven vanwege het slechte weer. niet konden worden ge lost, werden de vogels eerst maan dagmorgen in vrijheid gesteld. Ofschoon het weer toen fraai was, hebben de duiven op de vliegroute kort na de start met slecht weer te kampen ge kregen. Vermoed wordt, dat de mees te vogels in een onweersbui zijn ge raakt en tegen de grond geslagen. Maandagavond had nog geen tien procent van de losgelaten duiven de hokken bereikt. Gisteravond waren er ongeveer 2500 van de achtduizend vo gels binnen. ROTTERDAM, 7 juni Het belas tingpersoneel van het eerste kantoor in Den Haag heeft besloten niet meer vrij willig overwerk te verrichten. Dit be sluit is genomen naar aanleiding van de afwijzing door de directeur-generaal van Financiën van de door drie erken de vakbonden ingediende voorstellen over het promotiebeleid. (Advertentie) Zweden In Noord-Lapland is vrij dag vijfentwintig graden boven nul ge meten. In Stockholm zelf was het zo warm, dat de mensen verkoeling gin gen zoeken op de stranden aan de oost- en westkust. De boeren zijn met de warmte in hun nopjes. Na de vele regen van de laatste tijd houdt de lonneschijn een belofte in. (UPI) Elf sprekers hebben gistermiddag en avond in eerste instantie het woord gevoerd. De vraag om een duidelijker planologisch beleid kwam niet alleen van de oppositie, doch o.a. ook van K.V.P.-zijde. De heer Westerhout (PvdA* stelde, dat de praktijk van de laatste jaren meer is neergekomen op het volgen van de ontwikkeling dan op het leiding geven. In de nu ter tafel liggende stukken wordt de problema tiek zeer verdienstelijk geschetst, maar het kan niet bij richtlijnen blijven - heeft de regering ook de beleidsinstrumenten om haar ideeën waar te maken? In de beschouwingen van de K.V.P.- sprekers Van Vliet en Assmann klon ken, enigszins anders geformuleerd, de zelfde bezwaren. Volgens de nota inzake de ruimtelijke ordening staan ons drie dingen te doen: a. verdere ontwikkeling van de Randstad Holland voor haar spe cifieke taken; b. stimulering van de ont wikkeling in de probleemgebieden en c stimulering van de bevolkingsopna me in de gebieden buiten de randstad. Het tweede punt is op zichzelf geno men niet nieuw, zo zei de heer Assmann, maar het is nog niet eerder in verband gebracht met de ruimtelijke ordening. Spreker meent, dat er een gebrek aan evenwicht is tussen de punten a en c enerzijds en punt b andetzijds. Wat valt er nu in concrete te verwachten van de punten a en c? Men zal onderzoekingen verrichten en „bijsturen" maar dit is minder duidelijk dan het beleid ten op zichte van de probleemgebieden. Het is een goede gedachte de specifieke func ties van de randstad optimaal te benut ten en het is eveneens goed de niet spe cifieke taken van de randstad over te hevelen naar elders, doch hoe denkt de regering dit afleidingsproces te laten verlopen? De heer Assmann vroeg voorts hoe het staat met de decentralisatie van de Rijksdiensten, de gedachte aan de zgn. tweede schrijftafel des lands. Ver der sprak hij er zijn verwondering over uit, dat het bestaan van het plan „Noord Brabant in het nieuwe wes ten" (dat prof. De Quay uit zijn Brabantse tijd zeker niet onbekend is) in de stukken geheel genegeerd is. Het Westerschelde-bekken en West- Brabant moeten delen in Nederlands „poortfunctie" in Europa. Wat het noorden des lands betreft, hier zullen speciale „injecties" nodig z'i. Grotere aandacht voor levenskrach- tic: kernen die niet als kernen aange wezen zijn, is gewenst. Tenslotte noemde deze spreker het een lacune, dat de regering zo weinig aandacht toont voor het Beneiuxver- band. Het plan tot het stichten van een staaicentrum dicht bij Zeeuws-Vlaande- ren zal ook ons beïnvloeden De heer Van Vliet, die eveneens bij alle waardering voor de opvattingen, die de regering in het wetsontweiheeft neergelegd, het regeringsbeleid te wei nig duidelijk noemde, zei, dat hij de punten a, b en c van de nota ook in het wetsontwerp neergelegd wilde zien. Ve der heeft deze afgevaardigde er met de heer Westerhout, die terzake een amendement heeft ingediend, bezwaar tegen, dat in hel wetsontwerp de zorg voor de ruimtelijke ordening is toever trouwd aau de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Dit is ten principale niet zuiver gesteld: de ruim telijke ordening is een zaak van breder belang; het is juister te spreken van de minister, belast met de zorg voor de ruimtelijke ordening. Mevr. Kuiper-Struyk (V.V.D.), die eveneens opmerkte, dat de coördinatie en integratie van het planologisch be leid niet goed uit de verf gekomen zijn, nam duideujk stelling in de kwestie van de ontwikkeling van „overig Neder land". Zij heeft geen fiducie in de aan wijzing van 44 kernen. Het is veel beter maximaal drie of vier plaatsen een zodanige ontwikkeling te geven, dat zij een natuurlijk tegenwicht kunnen vor men voor het westen des lands. Alleen goed uitgeruste steden men dient hierbij ook bij de onder wijssprei ding re kening mee te houden kunnen een nieuw zwaartepunt vormen. Ook de heer Vermeer (P.v.d.A.) bepleitte concentra tie op enkele brandpunten. Mevr. Kuiper vroeg verder om een vaststelling van de specifieke functies onzer zeehavens en de daaruit te trek ken consequenties. De heer Assmann zou de wedijver tussen de havens omge zet willen zien in een gemeenschappe lijk plan. Men heeft verder van verschillende zijden nog min of meer uitvoerig ge sproken over schadevergoedingsregelin gen en Je rechten van de burgers, over een facetplan voor de recreatie en over grondspeculaties, over bestuurlijke pro blemen in de IJmond, het Gooi, de ag glomeratie Den Haag en het gebied van de Nieuwe Waterweg, over concentra tie van militaire oefenterreinen en over de gemeenteclassificatie, over het naast en langs elkaar heenwerken van ver schillende commissies en over de ge wenste rust in de natuur. De Kamer toonde zich niet onwelwil lend, doch de vraag om een duide lijker nationale beleidslijn keerde her haaldelijk terug. Vandaag zou minister van Aartsen antwoorden. twee activiteiten volgens hem eigenlijk bij elkaar horen. Hij vindt, dat aan de prioriteit van de defensie boven welke andere zaak ook geen twijfel meer mag bestaan. Het gevaar is te ernstig. Mr. Van Riel zei aan maatregelen te den ken, waardoor de produktiviteit in ons land anders kan worden gericht. Dit zou langs de fiscale weg moeten ge schieden. Minister Visser heeft de Kamer toegezegd, de defensiezaken in het kabinet met kracht te zullen blijven verdedigen. Hij vindt echter het vast houden aan een bepaald percentage van het nationaal inkomen niet juist, zeker niet wanneer men dit gaat ver gelijken met percentages in andere landen. Zo'n cijfer versluiert zeer veel, zoals de diensttijd. Van de duur daar van hangt het rendement af van het bedrag, dat een land aan defensie besteedt. Ook de bereidheid om in NAVO-verband diensten te verrich ten, zoals het opslaan van atoomwa pens, blijkt er niet uit, aldus de mi nister. Ook is hij het niet eens met mr. De Gou (KVP), die de afhankelijkheid van de Verenigde Staten het nemen van een veel te groot risico in het verleden noemde. Dr. De Gou vindt, dat voor alle drie de krijgsmachtonderdelen op de begroting te geringe bedragen zgn uitgetrokken. Minister Visser stelde daar tegenover, dat de uitgaven in 1961 reeds zeventien procent hoger zijn dan in het voorafgaande jaar. Dit is geen wonder, want door de snelle ontwikke ling van de techniek wordt de outilla ge steeds duurder. Maar in een demo cratisch land kan niet, zoals in een dictatuur, reeds in vredestijd een oor logseconomie worden opgebouwd. Lang is er gediscussieerd over de vraag, hoe de verhouding moet zijn tussen conventionele en atoomwapens. De heer Van der Stoel (PvdA) zei zich bezorgd te maken over de mogelijkheid, dat men te veel gcc-t rekenen op het ge bruiken van tactische atoomwapens om een eventueel conflict de kop te kunnen indrukken. Hoe gemakkelijk kan dan niet worden overgeschakeld naar stra tegische atoonwapens, die de gehele we reld weer in brand zouden zetten? Mi nister Visser zei: „Een goed schaker laat nooit merken wanneer hij zijn ko ningin in het spel gaat brengem Wij zouden de zogenaamde „deterrent zqn kracht ontnemen." Hij zei ook, dat de Verenigde Sta ten het beheer houden over de in ons land opgeslagen atoomkoppen. Deze wapens z lien echter niet tegen de wens van de NAVO en van Neder land worden aangewend. De eindbe slissing ligt niettemin geheel in han- Jen van de Amerikaanse president. Staatssecretaris Calmeyer toonde zich geprikkeld omdat hij voor de zoveelste maal van verschillende sprekers te ho ren kreeg, dat hij er verstandig aan zou doen een ambtgenoot voor de luchtmacht als derde staatssecretaris aan Defensie te verbinden. De oud-gene raal, die op droge, maar indringende toon het parlement pleegt toe te spre ken en onder druk te zetten, zwaaide vurig met zijn portefeuille en zei: „Als er een staatssecretaris voor de lucht macht moet komen, dan zal men tevens een plaatsvervanger vo< mij moeten zoeken." De staatssecretaris was optimistisch over de mechanisatie van leger en luchtmacht. De vervanging van de be staande Hunter-vliegtuigen door Star- fighters verloopt naar wens, zoals ook SHAPE heeft vastgesteld. Er komen 95 Starfighters en daarna nog eens een 25-tal. Daarnaast worden de gelei de wapens met een derde bataljon Hawks uitgebreid Een stuk gemoedelijker was de toon, waarin de staatssecretaris van Marine, de heer De Jong, de Kanier toesprak. Hij verdedigde het veelzijdige karakter van de Nederlandse Marine tegenover de socialisten, die weer een argument tot beperking hadden gevonden in het moeilijker worden van de financiering van onze gehele defensie. Ons marinewapen past geheel in de afspraken van de NAVO, aldus de staatssecretaris. Dat de bouw van de fregatten moest worden uitgesteld, kwam door de strop der noodzakelijke vervanging van de Martin Mariners, vliegtuigen die in de laatste ijd on bruikbaar z;jn geword -n. De regering houdt reeds rekening met de nieuwe bewapening van de kruiser „De rdijter". Dat de bouw van een door atoomkracht voortgestuwde onderzeeër van het program is ge schrapt, houdt verband met de enor me kosten. „Het zou een witte oli fant worden, waaraan de gehele ma rine te gronde zou gaan," aldus de staatssecretaris. Ook zou de beman ning van zo'n atoomonderzeeër een onoverkomelijk probleem worden. Er zouden niet minder dan tweeduizend goed getrainde onderzeedienstmensen moeten worden opgeleid. Daaruit zou dan tien procent, dus tweehonderd, voor de atoomonderzeeër worden over gehouden. De heer Maenen (KVP) vroeg de staatssecretaris hoe het staat met de uitvoering van de motie-Van Vliet, die bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer met algemene stem men was aangenomen. Hierin werd een uitkering gevraagd voor het aanschaf fen van burgerkleren na afloop van de eerste diensttijd. Staatssecretaris Cal meyer zei, dat hij zelf 'n enquête had gehouden en dat de uitsalg daarvan hem niet had overtuigd van de noodzaak tot deze vergoeding. Hij acht het onverant woord hieraan rijksgelden te besteden. De heer Maenen vroeg ook een ge deeltelijke herziening van de kostwin nersvergoeding, met name voor grote gezinnen, waarin achtereenvolgens meer zonen onder dienst moeten. Ook op dat punt bleek een principieel me ningsverschil tussen het Kamerlid en de bewindsman te bestaan. De staats secretaris is van oordeel, dat hiervan alleen sprake zou kunnen zijn wanneer het gaat om het voorzien in een eerste levensbehoefte. Daarom wordt zo'n vergoeding wel gegeven wanneer zoons tegelijkertijd in dienst zijn. De heer Maenen heeft aangekondigd, dat hij daarop te zijner tijd zal terugkomen. Ook op een verzoek om het bevorde ringssysteem voor officieren te her zien, reageerde de heer Calmeyer ne gatief. NIJMEGEN, 7 juni Prof. dr. J. J. P. van Boxtel, hoogleraar in de ethica, algemene sociologie en wijsgerige po litiek aan de r.-k. universiteit heeft dinsdag onder opvallend grote belang stelling zijn zilveren priesterfeest ge vierd. 's Morgens werd het feest op kerke lijke wijze gevierd in de kerk van Onze Lieve Vrouwe aan de Berg en Dalse- weg. In de middag is een drukke receptie gehouden, waar een tweehonderd be langstellenden de jubilaris kwamen ge lukwensen. Uit het Brabantse kwamen vele vrien den. De grootste belangstelling kwam van de zijde der universiteit. Curato ren. de senaat van de universiteit en tal van professoren tekenden het fenci- tatieregister. Ook uit studentenkringen kwamen velen hun docent hulde betui- g6Mgr. A. A. M. Sanders, rector van het Piusconvict, het studiehuis van de aan de universiteit studerende jonge priesters uit de Nederlandse bisdom men, heeft eveneens zijn zilveren pries terfeest gevierd. Sinds 1960 heeft hij de leiding van het Piusconvict van de zeven Nederlandse bisdommen. Na de kerkelijke viering, mocht de jubilaris uit universitaire en sociale kringen veel sympathie ondervinden. Mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, kwam hem huldigen namens het Nederlandse episcopaat. MAASTRICHT, 7 juni De daders van een lange reeks inbraken en auto diefstallen, vijf jongelui in leeftijd va riërend van 19 tot 21 jaar, zijn giste ren door de rechtbank veroordeeld tot zwar gevangenisstraffen. De drie voor naamste schuldigen achtte de recht bank de twee broers, respectievelijkcon- structiewerker en horlogemaker van be roep, alsmede een grondwerker. Ze werden elk tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. Een 20-jarige voeger, die meer als „meeloper" werd beschouwd, maar die toch steeds een daadwerkelijk aandeel had gehad in de door de bende gepleeg de diefstallen, kreeg twee jaar. Een 20-jarige lasser hoorde zich eveneens tot twee jaar gevangenisstraf veroorde len. In de maanden november en decem ber van het vorig jaar waren ze rovend en inbrekend door geheel Limburg ge trokken, tot Arnhem en Nijmegen toe. De bende stal auto's (zeker een stuk of twaalf) om zich vóór en na een inbraak gemakkelijk en snel te kun nen verplaatsen. De wagens lieten zij gewoonlijk beschadigd ergens achter. Op verscheidene plaatsen, onder andere uit de veiling in Bunde en uit een gara ge in Sittard sleepten ze de brandkast weg om die op hun gemak elders te kunnen forceren. Bij het transport van de brandkast uit Sittard werden ze op gemerkt door een politiepatrouille. Alle verdachten hadden reeds een strafregis ter. DEN HAAG, 7 juni De postdienst van de P.T.T. zal dit jaar, zo wordt verwacht, met een verlies werken van 5,7 miljoen gulden. Bij deze raming is nog geen rekening gehouden met de invloed van de werktijdverkorting. Dit deelt de minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. H. A. Korthals, de Eerste Kamer mee in zijn memorie van ant woord. De baten van de postdienst, die wa ren geraamd op 251 miljoen gulden, zul len door de sterke toeneming van het postverkeer met bijna 3,5 miljoen wor den overschreden. Deze ontwikkeling brengt anderzijds hoge lasten onder an dere wegens overwerk en vervoer met zich mee. Hierdoor en door andere las ten in de personeelssector zullen de las ten vermoedelijk sterker stijgen dan de baten en wel met bijna 11.5 miljoen gulden. De personeelssituatie bij de P.T.T dreigt ernstige moeilijkheden te schep pen voor de verwerking van de steeds toenemende hoeveelheid werk, aldus de minister. „Een verkorting van de werk tijd bij de invoering van de vijf-daagse werkweek baart in dit opzicht nieuwe moeilijkheden. Het is niet uitgesloten, dat tengevolge van deze en andere om standigheden tot vermindering van het dienstbetoon zal moeten worden over gegaan. i Advertentie t Met de schoenen v<in de toen- malige directeur van de N.V Drukkerij De Spaamestad is de carrière van Gerald P Weeren begonnen. Nu is hij, reeds vijf- tien jaar de officiële Spaarne- stad-vertegenwoordiger in Ame rika, thans verblijvend in Ne derland, waar hij voor een dub bel jubileum zal worden qehui- digd: hij is 40 jaar in dienst var het bedrijf waarvan 30 jaar in buitenlandse dienst. Gerald Weeren, die toen nop p z'n Nederlands gewoon Gerard heette, was 15 jaar oud, toen hij de Spaarnestad-directeur Van der Griend voor het eerst ont moette. Hij kwam 's avonds op het kantoor in Haarlem de schoenen van de directeur ha len: zijn zuster, de heer Van der Griends secretaresse, had verge ten ze naar de schoenmaker te brengen. Gerard Weeren. die bij de Raad van Arbeid in Haar lem werkte, kreeg het aanbod om bij De Spaamestad in dienst te komen voor vijf gulden per week. Hoewel hij er een gulden op achteruit ging, pakte hij zijn nieuwe baan met beide handen s~\ -pj \p aan, want de geur van de druk- Ij, A ccl CIl >nkt beviel hem wel. Hij ging llerlei administratief werk doen en kwam na enige jaren terecht op de advertentie-afdeling. In eigen tij en op eigen kosten maakte hij vele reizen naar het buitenland, om daar d< rrote advertentie-bureaus te bezoeken. Hij wilde méér. Hij wilde „geen bediende blijven" en bood in 1930 zijn ontslag aan om in Engeland zijr. aeluk in de reclame te gaan beproeven. Na een jaar ging hij weer voor De Spaamestad. optreden, als vertegenwoordiger voor redactie en adver entie-afdelingIn augustus '38 werd hij in Nederland gemobiliseerd man met. Kerstmis was hij weer in Londen teruggekeerd, bij de herkeuring af ge wezen („Ik zeg er nu nog elke daa een gebedje voor!"). Tijdens de oorlor bleef hij in Engeland. Toen De Spaamestad haar werkzaamheden moes' ■-■taken, opereerde Gerard Weeren zelfstandig: als „consulent" voor de com merciële filmindustrie. Qua verdiensten was het een zeer goede tijd, maai aiet zodra was Nederland bevrijd, of hij ging weer voor De Spaamestad ■nn het werk. Niet voor lang, althans niet in Engeland, want nog in het- -elfde jaar 1945 vertrok hij met zijn gezin vrouw en drie kinderen •iaar Amerika, om nu daar de belangen van het Haarlemse bedrijf waar te nemen. Nu heeft hij zijn woning en kantoor in New York op het adres 55 West 42nd Street, recht tegenover de zetel van de Overseas Press Club waarvan hij een der zéér actieve leden is. Vanuit zijn kantoor op de lie verdieping kijkt hij uit over het groen van het Bryant Park. „Da's mooi als je werkt met je brains, om dan naar dat rustige gras te kunnen kijken De heer Weeren vertelde ons dezer dagen in zijn hotel in Amsterdam over zijn werk, in een nog voortreffelijk Nederlands, waarvan een enkel woord en een enkele zinsconstructie slechts aan Amerika doen denken. Hij is tot Amerikaan genaturaliseerd en heeft zijn voornaam een Angelsaksische klank gegeven. Alle publiciteitsmensen in New York en velen ook van daarbuiten kénnen hem bij die voornaam. Gerald Weeren heeft bij hen een zeer belangrijke goodwill als vertegenwoordiger van Spaarnestad-bladen als Katholieke Illustratie, Panorama. Libelle, Beatrijs en Rosita en de bladen die door een Belgische zustermaatschappij in België en Luxemburg worden verspreid De heer Weeren treedt op als vertegenwoordiger van de direc ties, bemiddelt bij het tot stand komen van advertentie-contracten en lever de redacties in de Benelux kopij: algemene artikelen over de Verenigde Staten, modemateriaal, keukennieuwtjes. film- en grammofoonplatenniemvs enz. Elke twee jaar komt hij ter oriëntatie Nederland en België een bezoek brengen. Zo ook nu Op 13 juni vertrekt hij met de Nieuw Amsterdam' naar Engeland om daar vrienden en kennissen o.a. in Wales, waarheen zijn gezin in de oorlogsjaren was geëvacueerd te bezoeken Na een week iaat hij biet de „Rotterdam" (,,'t mooiste schip ter wereld") weer terug naar Yew York. Terug naar „zijn" Amerikanen. vriendelijke mensen, wel busy, maar veel minder formeel dan de gemiddelde Europeaan Dat ligt ■ne wel." Natuurlijk ligt hem dat wel, want als de heer Weeren iets is. dan is het wel wars van formaliteiten. De heer Weeren. nu 56 („oud worden is vreselijk") weel nog niet hoe het na zijn pensioen moet gaan. Terug naar Nederland? „Nee, veel te dam pig. Misschien Brussel." Dit ondanks het feit dat zijn geboorteplaats het Zuidhollandse Ter Aar, door een jeugdvriend, daar thans burgemeester nog steeds voor hem wordt „vastgehouden" Wél zorgt de heer Weeren er voor. goed op de hoogte te blijven van wat zich in Nederland afspeelt Hij krijgt in New York dit blad regelmatig toegestuurd. En een van de zaken die hij tijdens dit Beneluxbezoek in geen geval wilde missen was een voorstelling van Toon Hermans In Amerika is er rondom het jubileum van de heer Weeren, de man die destijds by de Raad van Arbeid aan het eind van de week niet om zijn salaris durfde vragen, maar nu in New York als „the man from Benelux' een begrip in de publiciteitswereld is geworden, eind vorig jaar nogal het een en 'ander te doen geweest. „Dat moet daar. Tamtam hoort er bij. Ik vond het nog wel plezierig óók." Nu is Nederland aan de beurt. Maandag was er daarom een drukbezochte receptie in het Amsterdamse Amstel-Hotel Zijn gezin was er niet bij, maar zijn laatste en trotse opmerking in ons gesprek was: „Wilt u m'n jongste zoon Vic zien? Hij staat in het laatste nummer van de K.I., met een grote modelboot in een New Yorks park." AMSTERDAM, 7 juni Alleen een instelling, (jje ZOveel ongewone noten op haar zang heeft, zö eigengereid en zo Amsterdams is als de Kunstmaand Amsterdam, kan het zich veroorloven op een dusdanig oneerbiedige wijze wgen heilige muziekhuisjes aan te ('appen als dat gebeurt in de Kolder end, die nu wel een jaarlijks festijn Cv1 Lworden. De Kleine Zaal van het v°))certgebouw was dinsdagavond ei- - /..en bijzonder warm, omdat er veel "ilhwerpers brandden. Er waren fieen programma's; de artiesten zou- Seh zichzelf wel aandienen. Directeur Huckriede sprak een welkomst- vinw" Er kwam toen een serieuze spelen J!ie een stuk van Haendel zou zou nu .contrast met wat er volgen een'Zwéed lrtte Sven Swde en was mpt »n bleek veel last te heb- wlniee snaren lessenaar, met on- Ge zodat de'een schril vogel- tje, zoaat de muziek pr bil m- schoot. Men nam het hem rnft kwalijk Wouter Denijs deed kwalg Van de vleugel weg. Daarna kwam een touziekprofessor (Jan Bom) ,,fL „jt- voerig vertellen over de comDonist Pierre Pinule, die op zijn 25ste iaar Ie Loppersum overleden was, met na lating van één strijktrio „Sensibiiité" geschreven in het 87l/s toonssysteem' Het bevatte acht delen en werd ter- Mond uitgevoerd: het bleek slechts enkele noten te bevatten, die met de *?9°gste virtuositeit werden gespeeld (door leden van het Residentieorkest); üet laatste deel, genaamd „Repos et Consolation", bestond uit volstrekte est, in voorovergebogen houding uit gevoerd. Wat er na de pauze gebeurde is met ?een paraplu te beschrijven. De leden jto het Logeerkamerorkest namen hun aatsen in om het Derde Branden- pjjrsse Concert van Bach, verrijkt met en n'e* ter zake doende aspecten Seleid door de dirigent Ted Fool, aarvan gegarandeerd niets mocht j; kaan, ten gehore te brengen. Een *lch r' d'e ne< lI'l bed kwam, ging scheren en schonk daarna potten slan 'n- Enige blazers gingen een bril- stee ',ezweren> die uit een mand op uit k. Een cellist haalde een telefoon aan ^I1 mMrument en gaf deze door een ander. Bach werd afgewisseld get. Mendelssohn en Bizet; vier zan- zongen op het beginmotief van ter|.'vVen's Vijfde symfonie een mees- Se» chanson; Carmen danste haar hoajelllla, maar werd aan de lijn ge- Ziin -"' de cellist ging in wanhoop z-aa lnMrument te lijf met een grote e'r k Dit alles na te vertillen is ziin ?n' de cellist ging in wanhoop z-aa lnMrument te lijf met een grote e'rg^ alles na te vertellen is hcure blasfemie ^an ''et te zien ge- Ei?r keheurde nog veel en veel meer. &p__erl werd ook nog prachtig viool fhaini^' Tenslotte waren het alle- De I 'e<fen van het Residentieorkest. Olof cdenker van dit alles was Theo dig(j' Eli werd woest en noest gehul- laarsZe onvolprezen televisieknutse- noot riZOrgdGn voor een extra vrolijke den to°0r de zaken eerst op te hou- slotto men beginnen wou, en ten- Maar n<°g eens alles over te 'aten doen. m heen'0'1 'la^ uw versIaë§ever zich v.E. (Advertentie ALKMAAR, 7 juni Drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest en twee jaar plaatsing in de bij zondere strafgevangenis voor jonge mannen in Zutphen heeft de officier van justitie bij de rechtbank jhr. mr. A. Reigersman, gisteren wegens inbra ken en diefstal geëist tegen een 20-ja- rige loswerkman uit Tutjehorn en een 21-jarige metselaar uit Alkmaar. Zij worden er van verdacht samen drie in braken te hebben gepleegd, die twee maal uitliepen op diefstal. De 20-jarige moet bovendien nog zes inbraken heb ben gepleegd en een bromfiets hebben gestolen. Twee beelden van de kolderavond in het Concertgebouw: een explo sie zet de vreemd uitgedoste mu sici in een begin van een rookgor dijn, en: tassen het musiceren of wat daar dan voor moet doorgaan door is het goed even een opkik- kertje te nemen. ARNHEM, 7 juni De officier van justitie bij de rechtbank, mr. A. A. J. Pfeil, heeft gisteren tegen een 47-jari- ge Nijmeegse vishandelaar een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk, wegens be dreiging van de politie met een hak bijl op 14 april van dit jaar. De man is onlangs veroordeeld we gens ernstige mishandeling van zijn vrouw en van zijn dochter. Hjj is nu van zijn vrouw gescheiden van tafel en bed, maar hjj bezoekt haar nog gere geld. Hij bedreigde haar bij een van zijn visites en de vrouw alarmeerde daarop de politie. Toen deze met vier man sterk verscheen nam verdachte, die on der invloed van sterke drank verkeerde, een hakbijl. Hij riep de mannen toe: „Mijn huis uit of ik maak jullie kapot". Hij werd opgesloten in de kelder. Toen de politie hem eruit wilde ha len zwaaide hij weer met de hakbijl in het rond. De officier stelde de voorwaarde aan verdachte, dat hij zjjn vrouw niet meer zal bezoeken en dat hij geen sterke drank mag gebruiken. Uitspraak 20 juni. Inderdaad! Voor de moderne mens is de droom van Jules Verne werkelijk heid geworden, misschien zelfs over troffen! Want eind januari 1962 ver trekt 's werelds grootste vakantie schip, het s. s. ROTTERDAM, voor een poëtische reis van „80 DAGEN OM DE WERELD". Op dit drijvend luxe-hotel, waar zelfs de meest verwende passagier zich „thuis" voelt, zal de wereld in al zijn bonte^ schakeringen aan U voorbij trekken. In totaal worden meer dan 20 havensteden bezocht, waar U onder deskundige leiding aantrekkelijke ex cursies kunt maken. En wanneer U via New York huiswaarts keert, zult U het gevoel hebben, dat U „de vakantie van Uw leven" genoten heeft. Deze fascinerende wereldreis vangt aan op 25 januari 1962 te New York. Passagiers uit Europa kunnen zich in schepen te: PALHA DE MALL0RCA: 2 februari VILLEFRANCHE: 4 februari NAPELS: 7 februari Prijzen vanaf 9.774,voor de reis van Rotterdam tot Rotterdam. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot een reisbureau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5