Politieke partij mag zieh niet katholiek noemen De godsdienst niet gebruiken voor politiek onderscheid BOUDEWIJN EN FABIOLA BIJ DE PAUS Tweeduizend exposanten op „NU... BREDA 1961" Nationale expositie vrijetijds besteding, hobby en zelf doen Vier maanden tegen matroos geëist wegens muiterij Kapitein moest vluchten PAUL VLAANDEREN Het Q 40 mysterie Getuige stort in tijdens proces- Eichmann Daily Mail naar Thomson Onteigeningen ten behoeve van W.G. Aan buikschot overleden Avereest kampt met personeels tekort Matrozen als daders herkend Koningin en prins naar lustrumspel Voorstellen metaal worden getoetst Jongetje onder tractor Bovenkarspel VERMIST KIND VERDRONKEN Gevonden in sloot achter wonins Aanrander tot een jaar veroordeeld Beestachtig geschenk f 33.000 voor een J. van Goyen Gisteren weer spoorvertraging Afscheidscollege prof. Langemeijer Opëfagel Opdracht aan ir. Bijvoet KNSM: weer drie nieuwe schepen HANDBOEK KATHOLIEKE ACTIE Europese conventie voor vervolging van verkeers overtredingen Voorlopig geen nieuwe opname veroordeelden Overval taxichauffeur: In Utrecht Best verzorgde boeken Loonheleid Schrootaf faire „Aileron gelukki gste ontwikkeling" Vrouw krijgt stiletto mes terug KALE KAMELEN Jongetje verdronken Vier vrije school- zaterdagen lam naar de honderd" STRAWINSKY NAAR RUSLAND DONDERDAG 8 JUNI 1961 PAGINA 2 ROME, 7 juni (KNP) „Geen enke le politieke partij heeft het recht zich katholiek te noemen, ook al zjjn haar leden katholiek en is zij uitsluitend op christelijke beginselen gebaseerd. De Kerk staat buiten en boven de zuiver politieke activiteiten van de partijen en haar onderlinge wedijver. Daarom is het ontoelaatbaar dat de godsdienst ge bruikt wordt als politiek onderschei dingsteken." Dit kan men lezen in het Handboek van de Katholieke Actie, ge schreven door de Italiaanse Mgr. Luigi Civardi. Het handboek, dat in zestien talen is vertaald, verscheen dezer dagen in zijn dertiende Italiaanse editie. Kar dinaal Tardini, pauselijk staatssecreta- JERUZALEM, 7 juni (Rtr, UFI) Overlevenden van het beruchte kamp Auschwitz getuigden vanmorgen tijdens het proces-Eichmann van de gruwelen, welke de Duitsers daar jegens hen be dreven hebben. Yechiel Dinur, die on der het pseudoniem „K'tsetnik" zijn herinneringen gepubliceerd heeft, viel nadat hij enkele woorden in het getui- genbankje gesproken had in onmacht en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Salman Kleinman, een thans 31-jari- ge timmerman, vertelde dat hij veer tien jaar was, toen hij met vader, moeder, broer en zus naar Auschwitz werd gebracht. „Mijn broer en ik moes ten aan het werk, de anderen naar de faskamers", vertelde hij. Hij beschreef e panische angst van een grote groep jongens, die door de beruchte thans naar verluidt nog vrij in Zuid-Amerika vertoevende dr. Mengele „gekeurd" werden. Wie niet .ang en niet stevig genoeg was en dus niet „bruikbaar voor het werk" moest naar de gaska mers. Een andere getuige beschreef de hongersnood in Auschwitz en de ellen dige toestand, die daar het gevolg van was. Daarna kwam, in januari 1945, de beruchte dodenmars van Auschwitz naar Mauthausen, welke ook weer aan honderden Joden het leven kostte. Eichmanns verdediger, mr. Robert Servatius, heeft meegedeeld, dat hij 19 juni aan het woord zal komen. De ad vocaat schat, dat hij ongeveer twee we ken nodig zal hebben voor het verhoor van zijn cliënt, die ook als getuige zal optreden. LONDEN, 7 juni Op de Londen- se effectenbeurs -iepen gisteren de prij zen van de Associated Newspapers (de eigenaresse van de „Daily Mail", „Sun day Dispatch", „Daily Sketch" en „Lon don Evening News") plotseling sterk op. Het gerucht ging, dat de Canade se krantenkoning Roy Thomson de Dai ly Mail-groep, die vorig jaar oktober zelf de „News Chronicle" en „The Star" overnam, wil opkopen. Thomson vertoeft thans in Israél. Een woordvoer der van zijn concern ontkende dat er onderhandelingen gevoerd zouden wor den of gevoerd zijn. „Associated News papers" wilde in het geheel geen com mentaar geven. PARIJS, 7 juni (A.N.P.-A.F.P.) De ministers van justitie van de vijftien landen van de Raad van Eu ropa en Zwitserland hebben op een conferentie in Parijs een ontwerp-con- ventie aangenomen die regelingen treft voor vervolging van verkeersovertre dingen begaan in het buitenland. De conventie was voorbereid door een com missie van nationale deskundigen. Zij werd aan de ministers, onder wie voor Nederland mr. A. C. W. Beerman, voor gelegd door prof. mr. A. D. Belifante, De enige minister die zich er niet mee kon verenigen was de Britse. De conventie, die nog door de rege ringen moet worden goedgekeurd opent twee mogelijkheden: een verkeersover treding wordt berecht in het land waar zij is begaan en het vonnis wordt door de nationale instanties in het land waar de veroordeelde woont, ten uitvoer ge legd, of de nationale rechter in het land van de verdachte behandelt de zaak aan de hand van gegevens die de autoriteiten van het land waar de over treding is begaan, verschaffen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 juni In een wets ontwerp, dat by de Tweede Kamer is ingediend, heeft minister Toxopeus aan de Staten-Generaal namens het Am sterdamse gemeentebestuur toestem ming gevraagd voor een aantal ontei geningen ten behoeve van de uitbrei ding van het Wilhelminagasthuis. Het gasthuis zal moeten worden uit gebreid en verbouwd ten behoeve van de Gemeentelijke Universiteit. Tot de eerste voorzieningen behoort de bouw van een kinderkliniek en van een bed denhuis. Het terrein, dat daarvoor (en voor de aanleg van een tuin en toe gangsweg) nodig is wordt begrensd door de Nicolaas Beetsstraat, het Ja cob van Lennepkanaal, de Eerste Con stanten Huygensstraat en de Eerste Helmersstraat. Het is te voorzien, dat Amsterdam er niet in zal slagen alle percelen in der minne voor aanvaard bare koopsommen te verkrijgen, aldus de minister in zijn toelichting. BEILEN, 7 juni In het ziekenhuis te Hoogeveen is vanmorgen overleden de 30-jarige spoorlegge" B.P. die zondag toen hij een dreigende houding tegen een politieman aannam door een schot dat die Dolitieman loste, in de buik is getroffen. P. laat een vrouw en drie kleine kinderen achter. ris, heeft in een brie hel verschijnen van deze dertiende editie met voldoe ning geconstateerd. Hij zegt in zijn brief, dat het Manuale di Azione Catto- lica reeds bij zijn eerste verschonen uit drukkelijk door Pius XI werd geprezen. In de nieuwe editie zijn ook de onderwij zingen en aansporingen van Paus Jo annes verwerkt. Dit constateert kardi naal Tardini met vreugde. Het gevoelige probleem van de grens tussen politiek en godsdienst vormt het onderwerp van het tiende hoofd stuk van di nieuwe uitgave. De schrij ver verklaart daarin met nadruk, dat er wel onderscheid bestaat tussen poli tiek en godsdienst, maar dat zjj toch niet van elkaar gescheiden kunnen wor den. De Kerk heeft namelijk het recht den. De Kerk heeft namelijk het recht tussenbeide te komer in politieke kwes ties, wanneer deze de moraal raken. Daarna komt mgr. Civardi echter tot de conclusie, dat de godsdienst niet gebruikt mag worden als politiek onder scheidingsteken en dat daarom geen enkele partij zich katholiek mag noe men. De Katholieke Actie als zodanig moet zich om dezelfde reden buiten de politiek houden, al zal zij voortdu rend haar aandacht eraan moeten geven. Geen enkel regiem, aldus mgr. Civardi, behoeft daarom de K.A. te vrezen; integendeel het dient de K.A. te steunen, omdat de K.A. door de belangen van de Kerk en van het geestelijk heil te dienen, ook de be langen van de burgermaatschappij dient. Uitvoerig gaat de schrijver dan nog in op de plicht van de katholieken ac tief deel te nemen aan het openbare ieven. Dit betekent echter niet, dat de katholieken beslist één partij moeten volgen. Zij kunnen heel goed politiek verdeeld zijn en verschillende ideeën koesteren over politieke kwesties, voor opgezet, aldus mgr. Civardi, dat hier mee geen zedelijke beginselen zijn ge moeid en geen religieuze waarden wor den geschonden. De katholieken dienen echter wel godsdienstig één te zijn en een gesloten front te vormen ten aanzien van vraagstukken van politiek-zedeltjke aard en ter verdediging van de gods dienst. Onenigheid op dit punt staat gelijk met v'erraad, aldus de schrijver van het Handboek der Katholieke Actie. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 7 juni Moeilijkheden met de personeelvoorziening in het rijksasiel voor psychopaten te Avereest dwingen tot het stoppen met de opname in dit gesticht van ter beschikking van de regering gestelde veroordeelden. De reeds geruime tijd bestaande moeilijk heden worden nog vergroot door de jaarlijkse verlofperiode cn de invoe ring van de vijfdaagse werkweek. In een van de ochtendbladen is ge meld dat een deel van het asiel ge sloten zou worden en dat een aantal psychopaten zou worden ontslagen. Dit wordt door een woordvoerder van het ministerie van Justitie ontkend. Wel wordt meegedeeld dat een „rustperio de" nodig is alvorens nieuwe veroor deelden kunnen worden opgenomen. Er is nog geen beslissing genomen over de datum, waarop de opi ime weer zal worden opengesteld. AMSTERDAM, 7 juni Minstens vier personen hebben twee opvarenden van de Britse torpedobootjager „Thow- bridge" herkend als de daders van de overval op de 61-jarige Amsterdamse taxichauffeur J. B. van der Heyden. Dit is het resultaat van een confrontatie die vanochtend aan boord van het Britse oorlogsschip in de haven van Den Hel der is gehouden. Kort voor twaalf uur is de „Thow- bridge" uit Den Helder naar Engeland vertrokken. De Amsterdamse officier van Justitie mr. R. L. Heukels zal het dossier binnenkort naar de minister van Justitie zenden. Deze moet dan beslissen of hij de Engelse marineautoriteiten zal verzoeken een vervolging tegen de twee opvarenden te laten instellen. Ze zijn evenwel hardnekkig blijven ontkennen. Justitie en politie zijn vol lof over de medewerking van de commandant van de „Thowbridge", die het vertrek van zijn schip enkele uren uitstelde en de volledige bemanning liet aantreden voor het politie-onderzoek. In verband met de internationale rechtsregels kon aan van, Engelse marineschip (ex territoriaal gebied) niet tot arrestatie worden overgegaan. Als de Engelse marineautoriteiten na ontvangst van het dossier over de laf hartige overval tot vervolging mochten besluiten, zullen de twee matrozen zich te zijner tijd voor de zeekrijgsraad in Portsmouth moeten verantwoorden. DEN HAAG, 7 juni De koningin en prins Bernhard zijn voornemens op 4 juli de gala-voorstelling van het Lus trumspel Francois Villon" van het Utrechtsche Studenten Corps in Utrecht bij te wonen. AMSTERDAM, 8 juni In het ste delijk museum worden van 29 juni tot en met 9 juli „De best verzorgde vijf tig boeken van I960" geëxposeerd. Een jury, ingesteld door de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, maakte een keuze uit de jaarproduktie van 1960. Aan deze vijftig boeken heeft de jury nog een aantal boeken toegevoegd, waarvan welverzorgde onderdelen vermeldens waard bleken te zijn. Koning Boudewijn en koningin Fabiola (in het wit en niet zoals gewoonlijk voor pauselijke audiënties in het zwart) zoals zij vanmorgen ten Vaticane arriveerden voor e en plechtige audiëntie bij paus Joannes XXIII. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 7 juni De loonvoorstel- len in de metaalnijverheid die voorzien in een loonsverhoging per 1 juli a.s. zullen worden getoetst aan de algemene spelregels van het loonbeleid. Die regels gelden voor het gehele bedrijfsleven. Staatssecretaris Roolvink zou het niet juist vinden om opnieuw over de spel regels te spreken nu de tweede fase van het loonbeleid ai enige tijd loopt en over de spelregels overeenstemming bestaat. De staatssecretaris zei dit hedenmiddag in de Tweede Kamer in antwoord op een interpellatie-De Groot (communist). De bewindsman wilde zich niet uitspre ken over 'e inhoud van de metaalvoor- stellen zolang deze nog niet ter tafel liggen bij de toetsende instanties. DEN HAAG, 7 juni De heer Van der Goes van Naters heeft vanochtend tegenover het A.N.P. verklaard, dat hij de ontwikkeling in de schrootaffai- re zie pag. 7 „allerongelukkigst" vindt. Hij trek in het geheel niet de integriteit van de Hoge Autoriteit ais collectief college in twijfel, zo zei hij. Wel heeft hfj hoogst ernstige kritiek op het beleid van de heer Spieren burg bij het onderzoek van de schrootzaak. De heer Van der Goes, die zich reeds jaren intensief met de schroot- affaire bezighoudt, zei dat hij uiteraard verscheidene mededelingen ontvangt en een daarvan die inderdaad betrekking had op de zaak, heeft hij in kleine kring besproken, zonder overigens zelf stelling te nemen ten aanzien van de juistheid ervan. Helaas is dit gesprek in groterekring bekend geworden, hetgeen niet de bedoeling was. De heer Van der Goes verklaarde voorts dat de zaken waar hp zich mee bezig houdt, niets uitstaande hebben met de beschuldigingen van de heer Worms, die van voor de oprichting van de E.G.K.S. dateren. Hij zou het bij zonder ernstig vinden als deze kwestie de aandacht zou afleiden van de hoofd zaak der schrootfraude en de tekort komingen die er volgens hem bestaan bij het onderzoek door de Hoge Autori teit en de controle over een lange reeks van jaren. HEERENVEEN, 7 juni Het drie jarig zoontje van de heer H. Suurd in Oudehorne (Fr.) is gisteren in het hooi land achter de ouderlijke woning onder een achterwiel van de door zijn vader bestuurde tractor geraakt. Het jongetje ,rd naar het ziekenhuis in Heerenveen vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. O BOVENKARSPEL, 8 juni Een landarbeider heeft vanmorgen het «tot felijk overschot gevonden van de sinds zaterdag vermiste driejarige Gerard van der Meulen. De arbeider, die in een roeiboot onderweg was naar zijn werk in de polder, zag het lichaampje drijven in de sloot achter de ouderlijke woning van het kind, aan de Peper straat. Het jongetje was zaterdagmiddag het laatst gezien bij de Broekerhaven Na zyn vermissing werd de haven doo? twee compagnieën van de mobiele cc^ lonne leeggepompt en onderzocht evenwel zonder resultaat. Ook de sloot achter de Peperstraat werd zorgvuldie d0°r ikibansSTaa„nnHat °»derzochfMe! neemt thans aan, dat het kind bij zijn verdrinking m de modderige bodem is weggezakt. Toen de haven werd leeg gepompt werd het water voor een deel in de sloot geloosd; waarschijnlijk is het stoffelijk overschot toen tengevol ge van de waterverplaatsing losge woeld en later naar de oppervlakte gekomen. AMSTERDAM, 7 juni De 20-jarige gehuwde loodgieter uit Amsterdam, die op 6 februari j.I. twee ongehuwde vrouwen aanrandde, is door de recht bank veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest. De officier van justitie had twee jaar gevangenisstraf geëist. Op de avond van 6 februari had hij eerst omstreeks kwart voor tien een 26-jarige vrouw op de Keizersgracht lastig gevallen door haar vast te grij pen, maar op het gegil van deze vrouw maakte hij zich uit de voeten. Een half uur later ontmoette hij op de Pas- seerdersgracht een 27-jarige vrouw, die hp op dezelfde wijze lastig viel. Deze vrouw begon echter niet te gillen, maar bracht de loodgieter enige steken toe met een stilettomes, het mes, dat als bewijsstuk in beslag was genomen, zal volgens de uitspraak van de rechtbank teruggegeven worden aan de eigena resse, maar, zoals de president tijdens de behandeling van deze zaak had op gemerkt: „Het is niet aan te raden dat vrouwen en meisjes zich nu bij aan randingen moeten gaan verweren met messen". Een fluitje of andere lawaai makende apparaten achtte hij meer ge schikt. ROTTERDAM, 7 juni Voor de Roti terdamse politierechter verscheen van morgen de 22-jarige matroos H. B. uit Vlaardingen, een van de drie beman ningsleden van de coaster „Cornelia B 2", die in januari i960 tumult hebben veroorzaakt op dit schip, dat toen in de haven van Bayonne lag. Een van hen verschanste zich daarbij zelfs op het schip, gooide de loopplank los en dreig de met messen die np uit de kombuis had weggegrist. Over de oorzaak van de ruzie had de kapitein, de heer J. W. Ludwig, (schrif- telijk) een boekje opengedaan. De man nen zouden ontevreden zijn geweest, om dat zij niet voldoende voorschot kregen op hun gage. In een stormachtig on derhoud in de mess eisten zij van de gezagvoerder meer geld. Deze gaf hen duizend francs meer, waarna het trio afdroop. De bui bleek echter nog niet overge dreven, want twee dagen na dit onder houd, weig den zij h hen door een der stuurlieden opgedragen werk te verrichten, waarop zij hun ontslag kre gen. De kapitein ging naar de wal om de rederij telefonisch om instructies te vragen. Bij zijn terugkomst aan boord kreeg hij wederom bezoek van het on tevreden drietal. De kapitein slaagde er met veel moeite in het schip te ver laten en de politie moest er aan te pas komen om de orde te herstellen. „Ik geloof niet," aldus de officier van justitie, „dat het de mannen in de eer ste plaats om geld te doen was". Hij meende, dat het drietal weinig zin had gehad in de reis naar Zuid-Amerika. Hij eiste tegen de verdachte B. de enige die vanmorgen was verschenen een gevangenisstraf van vier maanden. Uitspraak 14 juni. UTRECHT, i juni (A.N.P.) De voorzitter van het produk^schap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, is vandaag 65 jaar geworden. Toen hij vanmorgen hier arriveerde om de open bare vergadering van het produktschap te leiden, trof hij naast de voorzitters hamer een miniatuur-kangoeroe aan, hem aangeboden door de ministeriële vertegenwoordigers, onder wie mej. mr. J. J. Portheine van Economische Zaken. Het geschenk verwekte de nodige hila riteit, aangezien mej. Portheine en de heer De Veer enige weken geleden een groot verschil van mening hebben ge- ha over dit Australische buideldier. De heer De Veer wilde namelijk de verwerking van kangoeroevlees in de vleeswarenfabrieken verbieden, terwijl mej. Portheine van oordeel was, dat he. goedkope en, volgens haar, lekkere kangoeroevlees wel een kansje moest krijgen in de fabrieken. De heer De Veer kreeg zijn zin RHENEN Een onthutste dame meende zich op het directiekantoor van Ouwehands Dierenpark te moeten beklagen over de kamelen. Ze hadden gevochten en waren „in de slag" zoveel haren verloren, dat ze er bijna volko men kaal bijliepen. Zij vond dit zo erg, 2,1' .er °P aandrong de dieren van !L^.e T K,en en ze in te smeren S'r, haargroeimiddel. Men pro- f Ser.ust te stellen door te vertellen, dat dit enorme haarverlies geen gevolg was van een stoeipartijtje, maar zuiver een speling was van de natuur. Elk jaar bij het begin van de zomer wisselen de kamelen van vacht. De ongeruste bezoekster was met deze explicatie echter niet tevreden. Pas toen zij een oppasser meekreeg, die de ren instapte en daar bij wijze van de monstratie handenvol kameelhaar zo tiiaar van de ruggen van de dieren „plukte was zij gerust gesteld. Als aangename verrassing kreeg zij een grote hoeveelheid uitgevallen kameel haar mee naar huis om er een heerlijke voetenwarmer van te laten maken, AMSTERDAM, 7 juni Een rivier gezicht van de zeventiende eeuwse meester Jan van Goyen heeft de hoog- ste prjjs gemaakt op de eerste dag van de driedaagse kunstveiling van Faul Brandt in Amsterdam. Het doek (113 x 177 cm) bracht 33.000 gulden hp. Een schilderij van Philips de Ko- n'nck haalde 30.000 en een bloem- stukje van Balthasar van der Ast een doekje van 23,5 x 17 cm, 23.000 gul den. De belangstelling voor de veiloing was zowel uit binnen- als buitenland bijzonder groot. De heer Paul Brandt was over de resultaten van deze eer ste dag bijzonder tevreden. Hij ver kocht werk in commissie voor Franse opdrachtgevers en ook enkele Duit sers kosten oude meesters, doch de meeste werken bleven in Nederland. Een tekening van Hendrik Aver- camp, verandere voor 10.000 van eigenaar. Een Jan Breughel (vaas met bloemen) bracht 9.500 op. Twee paneeltjes met portretten van Albert Cuyp noteerde tezamen 10.500, een schilderij van Frans van Mieris (het duet) 20.000, een Salomon van Ruysdaai f 13.000, een werkstuk van Johannes Voorhout 4.000 (De Mu- zielles) en een portret van Simon Dekker door sommigen toegeschreven aan Johan Vermeer 15.000. Voort no teren wij: Anthonie van 'ijck (ƒ2100), Carel Fabritius 3600), Gerrit van Hontihorst 2700), Jan Miense Mo lenaar 3400), Jean Baptiste Mon- noyer 6600), Clara Peeters 8000) David Vinkeboons 5000). NIEUW AMSTERDAM, 7 juni De rijkspolitie van Veenoord heeft in de loop van vannacht het stoffelijk over schot opgehaald van een 12-iaric jon getje, rfenk Withaar. Het kind waVgis- termiddag in de haven van Veenoord aan het vissen geweest en keerde gis teravond niet naar huis terug. De on geruste ouders waarschuwden de poli tie, die de hele avond aan het dreggen is geweest. AMSTERDAM, 8 juni De natio nale manifestatie van vrjjettjdsbeste ding, hobby en zelf doen, die zoals be kend van 30 juni tot en met 15 augus tus in Breda wordt gehouden, was bij na een internationale manifestatie ge worden. De stichting heeft naar aan leiding van buitenlandse radio-uitzen dingen honderden aanvragen binnenge kregen uit Noorwegen, Duitsland, Bel gië en andere landen van mensen, die in Breda wilden exposeren. Men heeft zich by deze eerste algemene expositie op het gebied van de vrpetijdsbeste- ding echter tot Nederlandse inzendin gen beperkt. Het zyn er desondanks tweeduizend, van individuele deelne mers en van groepen. De werkstukken krijgen een plaats in de „ideële hal len", die een oppervlakte van 2500 m2 beslaan. Honderdvyftig vrywilligers, leraressen en leraren handenarbeid, UTRECHT, 8 juni Gisteravond tus sen acht uur en half negen waren er vertragingen van 20 tot 30 minuten in de verbinding Eindhoven - Den Haag - Amsterdam, door het optreden van een seinstoring bfj Oud Zwfjndrecht, terwij] tot, overmaat van ramp een goederen trein die voor het sein stond niet op gang kon komen toen het sein hersteld was. In Groningen arriveerde gister avond een trein 45 minuten te laat om dat de weg versperd was geweest door een in de buurt van Zuidlaren warm gelopen goederentrein. B;j de scherp gestelde nieuwe dienst regeling wreekt zich elke onregelma tigheid, door welke oorzaak dan ook, in ernstige mate. Er komt bij dat er de laatste tijd een druk aanbod van expres- goed is, waardoor het in- en uitladen meer oponthoud geeft dan daarvoor is uitgetrokken. Het is een samenloop van omstandigheden waardoor vele rei zigers gedupeerd worden. Er zpn voor al klachten van forensen die vaak ook een bus missen, waardoor zij in som mige gevallen een uur later thuiskomen. Er wordt hier en claar gefluisterd dat de oorzaak van de vertragingen gelegen zou zyn in een langzaamaan actie van een gedeelte van het spoor wegpersoneel om meer loon. Doch in Utrecht op het hoofdbureau heeft men die indruk beslist niet. LEIDEN, 7 juni In het juridisch studiecentrum van de ryksuniversiteit in Leiden heeft prof. mr. G. E. Lange meijer zyn afscheidscollege gegeven. Hij sprak over „de plaats van de inlei ding tot de rechtswetenschap in de juri dische vorming." Prol. Langemeyer Heeft reeds drie jaar geleden het ambt van buitenge woon hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschappen en de wijsbegeer te van het recht neergelegd, maar bleef bij wijze van overgangsmaatregel nog tijdelijk met het onderwijs in de wijsbe geerte van het recht belast. De rechtsfilosofie kan geen onwrik bare leidraad rijn bij ons gedrag op het Eebied van het recht, zo zeide prof. angemeijer. Zoals men in Duitsland na de Hitlertijd wel heeft gemeend. Anderzijds heert discussie over goed en verkeerd op het terrein van het recht wel zin. Zij heeft zin in voor zover de discussiërenden bereid zjjn uit te gaan van de hypothese, dat zjj allen streven naar een rechtsorde, die voor een ieder van hen overtuigend kan zijn. Het is duidelijk, dat die bereidheid er in zeer ongelijke mate is. In een gezonde na tionale rechtsorde is deze bereidheid er veel meer dan in de internationale rechtsorde. Wat de rechtsfilosofie wel kan doen, aldus de afscheid nemende hoogleraar, is dieper inzicht geven, en daardoor misschien groter verenigbaarheid in de menselijke aspiraties bevorderen. AMSTERDAM, 7 juni B. en W. van Amsterdam hebben besloten de laatste vier zaterdagen voor de zomer- vacantie te weten zaterdag 10 juni, za terdag 17 juni, zaterdag 1 juli en za terdag 8 juli vrq te geven aan de leer lingen van de openbare kleuter- en lagere scholen, VGLO en BLO scho en. Het geldt hier een proef. Na af loop zullen de ouders der leerlingen over deze vijfdaagse schoolweek wor- ^fï1 seënqueteerd. Van het resultaat Afhangen of in de zomer van 1962 op grotere schaal zaterdags vrfj gege ven zal worden. zullen in dezelfde hallen 47 dagen lang achttien demonstratiestands bemannen om de bezoekers te laten zien h°e zelf een en ander in elkaar kunnen knutselen. De tentoonstelling, waarin anderhalf miljoen gulden wordt geïnvesteerd, wordt ingericht op het voormalig® Chassé-terrein, waar de gemeente Bre da een permanent demonstratieterrein heeft aangelegd. Rijk, provincie, stad, omliggende gemeenten en particulieren hebben de nodige fondsen bijeen %e' bracht. Vlak bij de ingang van het ter- rein wordt een kinderboerderij ingericnu waar kleuterleidsters zich ontferme" over de kinderen. Op de expositie wordt veel aan* dacht besteed aan die hobbies, die men ook in (te) enge behuizingen kan beoefenen. Maar ook andere vormen van vrijetijdsbesteding krijgen ruime aandacht. Tussen de „ideële hallen' ligt o.a. een complex volkstuinen, dat tijdens de tentoonstelling doof Bredase volkstuinders wordt onder houden. Ook is hier het nodige pluim vee geëxposeerd. In een filmhal, di® plaats biedt aan 350 personen, zullen doorlopend voorstellingen worden ge geven, aangepast aan de sfeer van de dag, 37 van de 47 dagen hebbel) namelijk een speciaal karakter. ES is een politiedag, een Roode Krui* dag, een jazzdag, een dag der boe* renjeugd en zelfs een teenagerdag. Een tweede hallencomplex, ter groot te van 5.000 m2, is bestemd voor com merciële inzendingen. Hier kan men zien wat er op het gebied van handen arbeid en vrijetijdsbesteding aan grond stoffen en hulpmiddelen te koop is. Verder zijn er een groot restaurant, waar tweeduizend mensen gelijktijdig een maaltijd kunnen gebruiken en en kele podia, waarop 's middags en 's avonds amusementsprogramma s worden geboden door beroepsgezel schappen en amateurs. De beroepsgezel- Nederland, België, Duitsland, Frank rijk, Engeland, Oostenrijk, Italië, Span je en Suriname. Honderd Bredase jon gelui zullen op negentien avonden de musical „Tijl Uilenspiegel op Breda Nu" van Jan Naaykens uitvoeren. Ten slotte zullen op het grote halfverhard® sportveld midden op het tentoonstel lingsterrein zeventien nationale org®* nisaties diverse takken van sport monstreren. Op het terrein wordt ook het Gjjt» rama West-Brabant ingericht. 34 W ie brabantse gemeenten zullen daar cn ontwikkeling in beeld brengen, di® t® in de toekomst in de streek ho®" ter- realiseren. Tenslotte wordt op "^ïing- rein op 28 juli een permanent b"geiba- centrum geopend met zestien et een nen. De gemeente gaat er 'is'ruim- permanente expositie- en cong' ekomst te bouwen, waar men in de Len zai regelmatig vrije tentoonstell"18 organiseren. De belangstelling voor het eV is al groot. Tal van touringcarbeürp ven organiseren speciale trips na Breda, waar men het aantal bezoene op 600.000 begroot. NIJMEGEN, 7 juni (KNP) Het col lege van curatoren van de r.-k. universi teit heeft mej. J. H. F. M. Stegeman al hier, benoemd tot wetenschappelijk medewerkster bij de verenigde facultei ten der letteren en wijsbegeerte en der rechtsgeleerdheid. PURMEREND, 8 juni In het zie kenhuis in Hoorn is gistermorgen op 79-jarige leeftijd overleden mejuffrouw M. Bierman uit Oosthuizen, die gerui me tijd de oudste vrouwelijke wethou der en de enige vrouwelijke locoburge meester van ons land is geweest. Op haar 75ste verjaardag werd me juffrouw Bierman benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ze trok zich in november van het vorig jaar in verband met haar leeftijd terug uit de gemeentepolitiek. AMSTERDAM, 8 juni De Amster damse gemeenteraad heeft besloten d® architect ir. B. Bijvoet opdracht te ver lenen het door hem gemaakte voorlopige ontwerp voor een Operagebouw aan de Ferdinand Bolstraat uit te werken tot een definitief plan en voor het uitwerken van dit ontwerp een krediet van 300.000 beschikbaar te stellen. De fractie van de V.V.D. stemde in verband met de haars inziens onjuiste plaats waar het gebouw zal komen, tegen dit voorstel. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 8 juni De uitbrei ding van de vloot KNSM-schepen gaat onverminderd voort. In de orderporte feuille van de scheepswerf voorheen gebroeders Pot in Bolnes gleden twee nieuwe opdrachten voor de bouw van een z.g. S.-schip met 7100 ton draag vermogen. De werf van C. d. Giessen en Zn. krfjgt een S-schip te bouwen. Op het ogenblik worden op Nederlandse wer ven al vijf nieuwe schepen van de KNSM gebouwd. Verwacht wordt dat de drie jongste opdrachten in de loop van 1963 zijn uitgevoerd. Dan zal de sterkte van de totale KNSM-vloot uit 98 schepen bestaan. LOS ANGELES, 7 juni (UPI) FranZ Waxman, de stichter van het interna tionale muziekfestival heeft onthuld, dat de componist Igor Strawinsky een uitnodiging heeft gekregen in 1962 ter ere van zpn 80ste verjaardag naar Rus land terug te keren. Twee Russische componisten, Kara Karyev en Tikhon Khrennikov, hadden Strawinsky gisteravond deze uitnodiging overhandigd. Strawinsky, die in Rusland is gebo ren en de componist is van de bekende Vuurvogel Suite, is in 1945 Amerikaans staatsburger geworden. TDAT 20U HST EBNVOUOK "Y S7£ zijn, maar we MOE ren ook de REST van DE BENDE HEBBEN. WANT IK BEN ER 2E- XKER VAN. DAT PIT MR -XHET WERK VAN BEN HIER DICHriN DE BUURT Yhu KOMT IS DUS 'N SPION, O/EMAAfti DUS TERUG HALF WERK GEDAAN HEEFI\-EN DAN HU ZAL ZEKER OPDRACHT \GRUPEN KRUGEHKOMPLEET werk) we hem, EEN VREEMDE MOGE HEID MOET COP/EÊM V. ALLE DOCUMENTEN HEBBEN OM ER IETS VAN UPEN MAN IS WAAROM DENK JE PAT BEUR WEER WAT PP.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2