van de Kath Film Actie Een aantal sombere films GRATIS ASPIRIN ASPIRIN Gerda Kraan winnares van „gouden spike" h 1 IWTINEZ WOESTE OPSTAND VAN BRETONSE BOEREN ubicfl MATRASSEN Tweede Kamer staat op recht wetsvoorstel te wijzigen bij VINOLIA men Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt Ajax-NAC in Den Haag Onderprefect en zijn gezin in politiebureau ondergedoken Internationale Filmweek Arnhem ontwerp-archiefwet in geding VAPOR ISATOR for men AFTER SHAVE LOTION f3.95 waar BAYERachter staat. Snepvanger en Houthuis boeken verrassende winst in Leiden De Heilige Daad Ambassadeurs veroordeeld Belgen uit leger van Zuid-Kasai Moordenaars van Gavoury gegrepen VVV breekt met Herman Teeuwen Nog steeds wach ten op „grote strijd Schaatsinterland in Amsterdam Huurbeleid-tactiek ub'ica Regen verstoort strijd om de wielertitels UW TAFELDRANK. of Pre-Shave lotion f4.25 UW TAFELWATER Ook tennisnederlaag tegen Australië NederlandNoorwegen op kunstijsbaan TRANSFERZAKEN BEROEREN DOS Engelse score laag in de testmatch PSV verliest finale om vriendschapsbeker VRIJDAG 9 JUNI 1961 iy.-. r Voor familiegebruik, in i/i literschroefflesser winkelwaarde f 1.35 ^oor de man die er verzorgd uit Wl' zien is er bovendien nog: HA|RcreAMf 2.95 HAlRLOTIONf5.50 SHAVINGCREAM f 2.25 Examens met 3 - voudige werking gerda kraan Voor familiegebruik, in i/i literschroefflessen de sigaar waar n sheik de tulband voor afneemt. Bekerfinale Ronde van Italië PAGINA 11 Enkele der voornaamste medespelende in de film „Shadows" van John Cassavetes. ARNHEM, 9 juli Donderdag heeft de Katholieke Film Actie een bijeen komst gehouden in het Rembrandt Theater waarvoor zeer grote belang stelling bestond. Charles Boost hield op deze dag een inleiding over de menselijke waarden in de film, zoals die erkend of verwaarloosd zijn in de loop der jaren van de eerste produk- tie der vermaaksindustrie tot de jong ste pogingen om meer en meer de menselijkheid in de film te betrekken. Als goede voorbeelden noemde spre ker bepaalde films van Rossellini, De Sica, Fellini, Bergman, Mackendrick, Clair e.a. en wees hij op de activi teiten van de nieuwste stromingen, zoals die o.m. te vinden zijn in de Free Cinema en soortgelijke bewe gen. De daarna vertoonde Indische film ,,Twee ogen, twaalf handen" van V. Shantaram paste wel in het kader van de dag. Deze film, die wij twee jaar ge leden uit Berlijn uitvoerig hebben be sproken, werkt het thema der reclas sering uit in het kader van Gandhi's leer. Een idealistische politie-inspecteur krijgt toestemming om een hachelijk experiment te wagen met zes tot levens lang veroordeelde boeven met wie hij in een barre streek een kolonie opbouwt. Met vallen en opstaan slaagt de troep; de mannen blijven bij elkaar, ook als hun leider in een strijd met vijanden gebleven is. De meningen over de film zijn ver deeld. De een verwerpt hem als te ge rekt en pathetisch, de ander bewondert hem om zijn eenvoud, die een suggestie ve vormgeving niet in de weg staat. Wij behoren tot de laatste categorie, maar ontkennen niet dat de film, in het Duits nagesynchroniseerd en aan zienlijk bekort, geweld heeft geleden. De film „Shadows", die in het offi ciële programma van de filmweek thuishoorde en waarbij de deelnemers van de K.F.A.-dag toegang hadden, is een experiment op zichzelf. De maker van de film, John Cassavetes, heeft met zijn leerlingen, die men aankomende acteurs zou kunnen noemen, een aantal taferelen opgenomen uit het leven van negers en blanken, voornamelijk echter (Advertentie) SPA (Van onze parlementaire redacteur) 4 DEN HAAG, 9 juni De staatsrech telijke positie van de Eerste Kamer 1 opnieuw in de Tweede Kamer in dis cussie gekomen. De kamer van ion staat naar aanleiding van het nieuwe ontwerp-archiefwet voor de vraag wat er moet gebeuren als de senaat een Wetsontwerp verwerpt omdat men ern stige bezwaren heeft tegen een door (Advertentie) tONDON - PARIS BRIIYei icq RoiTtooiw de Tweede Kamer gewenst detail. In het onderhavige geval had de Eer ste Kamer bezwaar tegen enkele arti kelen in het eerste ontwerp-archiefwet, waarin de verplichte overdracht van bepaalde archiefstukken aan het rijk werd geregeld. Omdat de senaat geen wijzigingen in een ontwerp kan aanbren gen, bleef er geen andere mogelijkheid over dan het voorstel in zijn geheel te verwerpen. Binnen drie weken kwam de staatssecretaris van O., K. en W. echter met een nieuw ontwerp, waaruit de gewraakte artikelen waren verdwe- nenf maar dat overigens geheel over- eenstemde met het eerste ontwerp. De Tweede Kamer is van me ning, dat aanvaarding van twee e ontwerp-archiefwet in feite zou bee kenen, dat aan de Eerste Kamer het recht wordt toegekena om wijzi gingen in een wetsvoorstel aan te brengen. De Tweede Kamer, die tot nu toe het alleenrecht heeft, voelt daar niets voor. De vraag is echter hoe in deze concrete situatie de moei lijkheid kan worden omzeild. De eerste theorie is, dat de regering net eerste ontwerp-archiefwet ongewij zigd opnieuw had moeten indienen. Eventueel zou de Tweede Kamer dan zeil het initiatief kunnen nemen om de gewraakte artikelen te schrappen. Wil men deze artikelen echter beslist hand haven, dan zou dat voor de senaat een reden kunnen zijn om zijn standpunt te herzien (m deze theorie wordt niet gesproken over wat er moet gebeuren als de senaat zgn eerste oordeel hand haaft.). Andere leden vinder, deze constructie weinig elegant. Zij zou getuigen van wei nig eerbied voor de Eerste Kamer Volgens deze leden had de staatssecre taris minder overhaast dan thans is gebeurd moeten proberen een oplos sing te vinden, die voor de beide Ka mers aanvaardbaar zou kunnen zijn Daarbij heeft de Tweede Kamer altijd het recht om de oorspronkelijke tekst bij amendement opnieuw in het ont werp te brengen. De kans zou dan - volgens deze leden - groot zp dat de «Inaat ermee akkoord gaat, omdat dan duidel jk™geblekcn, dat de Tweede Ka mer de omitreden artikelen bewust in hit ontwerp heeft opgenomen Deze suffffGstie heeft bn andere leden weer klank gevonden. Men zag w£J,wj gelijkheid, dat op deze wijze sblzwugend tussen Eerste en Tweede Kanier soortgelijke verhouding zou groeien tussen het Lagerhuis en het Hogerhuis. In Engeland heeft men, na veel strgo, de moeilijkheden ondervangen door een regeling waarbij na een herhaaiae wilsverklaring van het Lagerhuis de Lords het voorstel niet meer kunnen ver werpen. Wellicht zou de Eerste Kamer bereid zijn vrijwillig aan het ontstaan van een dergelijke gewoonte mee te wer ken, zo meent men. ROTTERDAM, 9 juni Ned. Econ. hoogeschool. Kan. econ: P. Borsje en J. Holy i Rotterdam). Doet. econ.: G. Reinink (Rijswijk) en W. B. Moret (Rotterdam). LEIDEN, 9 juni Rijksuniversiteit. Kand. wis- en natuur. (H) mej. F.Goed hart (Oegstgeest) en de heer C. Bos (Leiden). AMSTERDAM, 9 juni Gem. Uni versiteit. Kand. pol. en soc. wetensch. P. M. Verhaar (Amsterdam), doet. pol. en soc. wetensch. mevr. E. Abraham- v.d. Mark en de heren L. van Vucht (Amsterdam) en D. Lissenburg (Hilver sum). negers, die weinig houvast hebben in het leven en hun tijd doorbrengen met weinig ambities en geen enkel resultaat. Tot aan het slot toch nog een neiging ontstaat om het nogmaals in de goede richting te proberen. Er is in zoverre van een intrige sprake, dat de camera telkens terugkeert naar bepaalde per sonages, van wie op die manier een schetsmatige tekening ontstaat. Een va ge tegenstelling tussen zwart en blank is in de intrige merkbaar. De tekst vermeldt, dat wjj te maken hebben met een improvisatie, die echter moeilijk herkend kan worden, aangezien alle betrokkenen op hoog te zijn geweest van de aanwezigheid van het apparaat en de man die erbg hoort. Men heeft vermoedelijk zo wei nig mogelijk scenario gemaakt en zo veel mogelijk het dagelijks doen en laten gereconstrueerd. Zo is een ge heel ontstaan, dat sterk op een im provisatie lijkt. De film is meer een observatie dan een compositie, maar als min of meer objectieve Kromex ongewoon interessant. In de avondvoorstelling vroeg de film „The Mark" van Guy Green ae aandacht. Het thema is interessant, al zal dat niet voor iedereen gelden. Hoofdfiguur is een jonge man die one jaar in de gevangenis heeft doorge bracht, omdat hg bijna een klein meis je heeft aangerand. Hij heeft zich kun nen bedwingen en het kind naar huis gebracht. Na drie jaar straf en voor zgn tijd om is, wordt hij vrijgelaten. Een psychiater helpt hem zgn ziekte te De- etrijden, nadat hij hem de 00fz1a'^el\'Q^f? diep in zgn prille jeugd wortelen, heelt getoond. Jim, de jonge man, ontmoet de secretaresse van zijn baas. z,g is een jonge weduwe met een dochtertje ran tien jaar. Het gevaar dreigt dus weer en een journalist van een schan daalblad probeert Jim de genadeslag te geven. Jim komt in de krant met aan zijn hand het kleine <*at met hem een kermis bezoekt, overigens op verzoek van de moeder. Hij komt weer heel eenzaam te staan, maar zal opnieuw beginnen met behulp van zgn dokter en de jonge weduwe. Het mgeven is met onverdienstelijk uitgewerkt en het feit dat men van de man geen misdadiger maakt, maar een zieke, die ernstig genezing z°ekt, ver mindert de kans op sensatie, waarvoor triestheid in de plaats komt. Tussen de vele toneelmatige taferelen treft men ook enkele rake filmvormen aan, ech- ter niet voldoende om het verhaal fiis op gang te houden. Tenslotte zijn er nog drie korte films te vermelden. „Het Gerucht van IO?es Brusse, in opdracht van de Stichting Pro Juventute gemaakt, vertelt van een ge rucht op de H.B.S., dat een vijftienja rige leerlinge een verhouding zou heb- ben met een oudere man. De man blijft onzichtbaar en wordt mét aangeduid. Het meisje zien we te rrjidden van de reacties der leraren en medeleerlingen en van de ouders. De vader, die de klap niet verwerken kan, vraagt zich af in hoeverre hij schuld heeft door te wei nig voorlichting. Dat hij tekort is ge schoten wordt hem duidelijk. Het eerste deel van de film, te weten de tekening van de school, is realistisch en concreet gehouden. Zodra het pro bleem opdoemt werkt Brusse met sur realistische vormen. In beide gevallen doet hij het met indringend vakman schap. Nog een korte Nederlandse film, „Stretta", van J. Wiertsema. Een jonge invalide vrouw, gewezen toneelspeel ster en getrouwd met een schilder, pleegt zelfmoord als zg van een klein meisje, dat dagelijks aan haar fanta sieën deelneemt, verneemt dat haar man vermoedelijk een vriendin heeft. Dit is alles, maar het is nogal wat. En het filmpje kan niet waarmaken, dat een zo vaar vermoeden een zo vérgaan de consequentie moet hebben. De ma ker heeft hoog gegrepen en te pretenti eus gewerkt. Maar men mag erkennen, dat een zo jeugdig beginneling het film ambacht door heeft. Een eenvoudiger, menselijker thema zij hem toegewenst met veel kans op succes. Tenslotte: een Frans tekenfilmpje, ge titeld „Lui et elle" levert een aansteke lijke boutade op de vertegenwoordigers der beide seksen. Het zit vol grappen en het is vaardig gemaakt. Dbg i Advertentie) stilt snel de pijn doet de koorts dalen activeert het organisme LEIDEN, Gerda Kraan 9 juni v.c.u.. neeft donderdagavond op de sintelbaan In het Leidse Hout voor haar bijzonder goede prestatie op de 400 nieter de door Fanny Blankers-Koen uitgeloofde prgs een gouden spike voor de beste verrichting van de avond in ont vangst mogen nemen. Op een zware baan noteerde de Haagse politieagente bijzonder goede tijd van 56.- sec. ooral de eerste tweehonderd meter (Advertentie) SPA 99 99 AMSTERDAM, 9 juni De recht bank te Amsterdam heeft de 41-jarige Jolle J. uit Bussum veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden met aftrek en zijn 43-jarige vriend Machiel V uit Amsterdam tot tien maanden gevangenisstraf met af trek. Tegen deze zich noemende am bassadeurs van de schertsorganisatie „de Heilige Daad" was twee jaar en drie maanden met aftrek respectieve lijk een jaar met aftrek geëist. De rechtbank achtte de aan beide verdachten ten laste gelegde oplich ting van de Socrates-directeur Nic. den H- (een bedrag van 350.000 of 240.000 ter bestrijding van de aanloop kosten van deze bovennationale en bo- venkerkelijke schertsorganisatie) niet bewezen Wel bewezen verklaarde de rechtbank de aan beide „ambassa- vu.® ten 'as,e gelegde poging tot op lichting van de Noor Clementsen en de mv. Socrates. Daarenboven achtte de rechtbank de alleen aan Jolle J. ten laste gelegde oplichtingen van de heer W. uit Glanerbrug en de ex-secretares se van den B. mej. Irene B. en de ver duistering van de spaarcentjes van zijn oude vriend J. H. bewezen. LEOPOLDSTAD, 9 juni (Reuter) Albert Kalondji, de „koning" van Zuid Kasai, heeft ermee ingestemd dat de Belgen in zijn leger tijdelijk door V.N.- officieren worden vervangen; zo wordt uit betrouwbare bron in Leopoldstad vernomen. ELISABETHSTAD (Rtr) De rege ring van Katanga heeft officieel ont kend, dat zij met de V.N. heeft afge sproken dat deze het leger van Katanga zullen reorganiseren. ALGIERS, juni (AFP-DPA) In Algiers zijn gisteren zes leden van het Vreemdelingenlegioen aangehouden. Onder hen bevinden zich de drie mili tairen die onlangs commissaris Gavou ry, een van de hoogste politiefunctiona rissen vai- Algiers, hebben vermoord. Een van de arrestanten is de duitser Kaufmann, die ('e commissaris met twee messteken van het leven zou heb ben beroofd. De légionnaires hielden zich schuil in de woning van een bekende familie in een buitenwijk van Algiers. Bjj een overval van de politie, die hen op het spoor was gekomen door de arrestatie van een zevende le .onnaire, wisten zij in de nacht van woensdag op donder dag te ontsnappen. In de ochtend wer den zij echter gegrepen. Zij hadden een vlag met een hakenkruis in hun bezit. (Advertentie) HAVANILLOS een lichte Senoritas 02 'h c t). STOCKHOLM, 9 juni Tijdens het tennistoernooi voor de Internationale Clubs heeft Nederland met 3-0 verloren van Australië. In het enkelspel verloor Maris met 1-6, 3-6 van Fraser, terwijl Van Eijsden met 1-6, 4-6 zijn meerdere moest erkennen in Laver. Het dubbel spel eindigde ook in een overwinning voor de Australiërs. Met 6-0, 5-7, 6-1 zegevierden Fraser en Laver over Van Eijsden en Maris. van prima gehalte, zij iets, maar haar toen ver eindsprint waren slapte was weer indrukwekkend. Het hoogtepunt van de sfeervolle atletiekavond was ongetwijfeld de strijd op de 3000 meter. Ronde na ronde was er het duel tussen Joep Deinoye en Hein Cujé. Tweehonderden vijftig meter voor de finish viel de beslissing. Een geweldige explosie bracht Cujé zoveel voor Deinoye, dat hij in gewonnen positie lag. Cujé liep 25 meter uit op zijn grootste rivaal. De Haas werd derde, terwijl Keesom en De Ruyter respectievelijk op de vijfde en de zevende plaats eindigden. Er werden ook enige reputaties ge broken. Blankenstein werd op de 1500 meter kansloos verslagen door Gieling van Olympus. Jansen verspeelde de overwinning op de 800 meter. Hij had alleen maar oog voor de Surinamer Esajas, die hg met nog 250 meter te lopen voorbij ging. Hij had echter buiten Snepvanger gerekend, die verleden jaar nog b-klasser in een verrassende spurt Jansen voorbij ging en zegevierde in de goede tijd van 1 min. 53.4 sec. De atleet die met de gelukkigste glimlach als winnaar van de sintel- baan ging was de 19-jarige a-junior, Joop Houthuis van Minerva uit Rot terdam. Op de 400 meter, die hij voor het eerst van zijn leven liep en nog wel tegen gerenommeerde tegenstan ders ais Van der Knaap en Groothuis, zegevierde hij in de goede tijd van 49.8 sec. Goede verrichtingen waren nog de sprintoverwinning van Ellen Ort op de 100 meter in 12 sec en die van de Rotterdammer Noordenbos met 10.9 over de 100 en 22- sec. voor de 200 meter. DEN HAAG, 9 juni De wedstrijd Ajax-NAC, de finale van de strijd om de K.N.V.B.-beker, wordt woensdag avond 14 juni op het ADO-terroin in Den Haag gespeeld. (Van onze sportcorrespondent) VENLO, 8 juni De T'enlose ere divisieclub VW heeft gebroken tnet een van zijn top-spelers, het bijna twee meter lange manusje-van-alles Herman Teeuwen. De Venlonaar heeft van het bestuur een brief ontvangen, waarin hem wordt medegedeeld, dat zijn con tract per 30 juni wordt beëindigd. Des gewenst kan Teeuwen zich op de trans- ferlgst laten plaatsen. Het bestuur weigert mede te delen, waarom het tót deze maatregel is over gegaan. Teeuwen zelf begrijpt evenmin waarom VW geen prijs meer op hem stelt. Vo:ral in de eerste helft van de competitie verkeerde hij in een voor treffelijke vorm en verscheidene malen was hij matchwinner voor de Venlose ploeg. Ofschoon hij slechts een paar keer in de voorhoede speelde, maakte hij in totaal nog vijftien doelpunten. De oor zaak van deze breuk schijnt evenwel te zijn, dat Teeuwen voor het bestuur te „lastig" is. De Venlose speler is intussen niet van plan om zich op de transferlijst te laten plaatsen. Hij houdt er liever mee op dan VVV door een transfer nog een flink bedrag cadeau te doen. 99 VITTORIO VENETO, 9 juni De achttiende etappe van de Ronde van Italië heeft geen enkele wijziging ge bracht in de kop van het algemeen klassement. Nadat in het begin een uitlooppoging ongedaan was gemaakt, waarbij onder andere Stolker was be trokken, ontsnapten een aantal enners, die in de algemene rangschikking zeer bescheiden posities innemen. Zg konden door de ongeïnte. esseerde houding van het peloton een voorsprong opbouwen, die aan de finish bg'na negen minuten bedroeg. Giusti zegevierde in de sprint voor de Belg Derboven. Het algemeen klassement luidt: 1. Pambianco (It.) 87.36.55; 2. Anquetil (Fr.) op 44 sec., 3. Suarez (Sp.) op 1 min. 20 sec, 4. Defilippis (It.) op 3 min. 25 sec., 5. Junkermann (Did) op 3 min. 43 sec.. 6. Van Tongerloo (Belg.) op 3 min. 46 sec., 7. Van Looy (Belg.) op 4 min. 07 sec., 8. Carlesi (It.) op 5 min. 07 sec., 9. Gaul (Lux.) op 7 min. 31 sec., 10. Sehroeders (Belg.) op 7 min. 53 sec., 28. Stolker op 29 min. 36 sec., 45. Piet van Est op 48 mm. 37 sec. BERGEN, 9 juni Ter gelegenheid van de opening van de kunstijsbaan te Amsterdam in het komende najaar, zal een landenivedstrijd worden ge houden tussen de schaatsploegen van Nederland en Noorwegen. De wedstrijd zal echter pas na de wereldkampioen schappen in het hardrijden mogen wor den gehouden. UTRECHT, 9 juni Velen vragen zich in Utrecht af, hoe het elftal van DOS er in he komende seizoen zal uitzien. Kraay is van het toneel ver dwenen. Hij gaat, zoals bekend, voor Feijenoord spelen. Het is zo goed als zeker, dat De Munck naar NEC gaat en nu is ook aangekondigd, dat Koole, een uitstekende back, op de transferlijst is geplaatst, zij het dan op eigen ver zoek. Koole is reeds volop „in de han del". De geruchten luiden voorts dat ook Van der Linden van club gaat ver anderen en dat het blijven van de Hon garen Liptak en Hanek discussiabel is. Inmiddels heeft DOS overeenkomst be reikt met zijn doelman yan Zoghei over een contract voor één jaar. BIRMINGHAM, 9 juni Op een moeilijk bespeelbare pitch heeft Enge land de eerste dag van de eerste test match tegen Australië afgesloten met 180 runs voor het verlies van acht wickets. De beslissende gebeurtenis van deze dag was het werpen van mediumpacer Kén Mackay, die 3 wickets achtereen nam in een over van vier worpen, waardoor de alleszins redelijke stand van 121 runs voor drie werd gewijzigd in 122 voor zes. Slechts een so lid1'- innin - van 59 door openings bowler Row en de taaie verde diging van de staartwickets voorkwa men een volledige Engelse instorting op deze eerste dag. VICENZA, 9 juni PSV is in de finale van het toernooi om de vriend schapsbeker met 2-1 door de Italiaanse club Lanerossi verslagen. De wedstrijd werd gespeeld in Vicenza. Er is in deze strijd, die een ruststand van 1-1 opleverde, overigens danig ge spot met het begrip „vriendschap". Piet Kruiver, die als de gevaarlijke nationale middenvoor was aangekondigd werd van de eerste minuut af overdre ven fel door de spil Marchi geatta queerd. Toen in de 13e minuut de Ita liaanse doelman Kruiver een stomp gaf en Kruiver hem van repliek diende, werd hij het veld uitgestuurd en PSV moest met tien man verder spelen. Ondanks deze handicap kon PSV door een goed genomen vrije schop van Piet van der Kuil de score openen, maar nog voor rust was de stand gelijk en toen de Italianen in de tweede helft de lei ding overnamen was het numeriek zwakkere PSV niet meer in staat de achterstand weg te werken. In de hoofdklasse van de waterpolo- competitie luiden de resultaten in de hoofdklasse: DZV-GZC 43, De Rob- ben-AZPC 1—5. LUIK, 9 juni Jan Decroos, solo cellist van het Radio Filharmonisch Orkest van de Nederlandsche Radio Unie heeft alhier de prix Pablo Casals 1961 behaald op het nationale concours voor de Prix Kreisler-Casals en Tony Close. MORLAIX, 9 juni (UPI) -- Naar schatting vijfduizend in de strijd om het dagelijks brood geharde Bretonse boeren hebben gisteren het stadje Mor- laix overgenomen, uit protest tegen de scherpe daling van de aardappelprijzen. Zg blokkeerden alle toegangswegen tof het plaatsje met vrachtauto's en trac tors. De meeste boeren kwamen van de aardappelvelden rondom Plouscat, Taule en Saint Pol de Leon. De onderprefect Jean Seron en zijn gezin zochten een toevlucht in het po- tiebureau. Seron stuurde boodschap pen om hulp uit, terwijl de boeren zich op het stadsplein verzamelden en vervolgens Serons kantoor binnen drongen. De uit Rennes gestuurde manschappen van de orde-politie, met stalen helmen op, arriveerden pas toen de boeren hun barrikades van tractors en vrachtauto's alweer had den afgebroken en zich naar hun middageten hadden begeven. Naar schatting 2.000 boeren vulden 's middags opnieuw het stadsplein onder het wakend oog van de politie. Een helicopter hing boven het stadhuis, waar Seron in zijn kantoor terug was. De boeren jouwden tegen de politie, maar botsingen bleven achterwege. De naar schatting 130 politiemannen gingen niet tot handelen over. Wel heeft de poli tie in de loop van de avond de jeugdige Bretonse vakbondsleider gearresteerd, die zij ais de aanstichter van het oproer beschouwt, terwijl zij nog zoekende is naar twee andere raddraaiers, waar onder de landbouwer, die zich ver meten heeft in het bureau van de onder prefect gedurende enige uren diens fau teuil te usurperen. Al met al biedt het gebeurde in Mor- laix uiteraard stof zowel tot het houden van gefundeerde bespiegelingen over een heersende crisis in eerbied voor het gezag als tot het schrijven van weer nieuwe chansons voor het politiek-sati- rieke cabaret. Met onverdroten ijver hebben de socialisten in de Tweede Kamer bet huurverhogingsplan gebruikt als blaasbalg voor een nieuw loongesprek. Het kan niet op, maar bet wordt wel vervelend. Deze keer wil men bet mes aan twee kanten laten snijden. Huurver hoging is bij de werknemers niet po pulair. Indien te bewijzen of te sugge reren valt, dat de regering met haar plan bet loonoverleg in de weg loopt, komt zowel de huurkwestie als de loonkwestie weer in een kwade reuk te staan. Deze opzet is niet nieuw. Bij bet begin van de nieuwe loonpoli tiek beeft de beer Suurboff de truc huurkonijnloonkonijn al eens ver toond. Met averechtse gevolgen ove rigens. aangezien de conjunctuur niet wilde meewerken. Het ging de werk nemers te goed om ben werkelijk te laten geloven dat zij de huurverho ging van april 1960 niet konden dra gen. Door de dreiging van een overbe- steding beeft de regering momenteel wat minder armslag op Ioongebied. Dat maakt het klimaat voor de oppo sitie in en buiten bet parlement wat gunstiger. Alle werknemersorganisa ties dus niet alleen de socialistische vinden de huurverhoging te fors. De regering beeft geen gehoor gege ven aan hun verlangens zoals die in het huuradvies van de S.E.R. tot uiting kwamen. Bovendien beeft de regering bet nadeel, dat haar plan tot huurverhoging niet, zoals bet vorige, bij de aanvang van een nieuw loon systeem bekend wordt, maar terwijl dat systeem in volle gang is. De loon- onderbandelaars in de bedrijfstakken waren formeel niet op de hoogte en zij kunnen nu dus doen alsof zij door de regering overrompeld worden; als of zij op alle gebeurlijkheden voorbe reid waren, behalve nu juist op een huurverhoging. Een dergelijke houding is echter slechts een bewijs van tactisch vernuft. Men poogt loontecbniscbe bezwaren om te smeden tot politieke wapenen tegen een huurbeleid, dat men niet graag accepteert. Deze tactiek is, wanneer zij aan werknemerszijde wordt toegepast, zo niet te rechtvaardigen, dan toch te verklaren. Bij de werkgevers ligt bet echter moeilijker. Hun centrale orga nisaties kebben steeds voor forse huurverhogingen gepleit, voor een for ser beleid zelfs dan de regering nu wil voeren. Wanneer nu echter ook de werkgevers, zo gauw bet niet meer gaat om fraaie woorden tijdens jaar vergaderingen maar om de praktijk in bun bedrijfstak, doen alsof een huurverhoging iets ongehoords is, wordt het loonoverleg in Nederland langzamerhand toch wel een al te unieke aangelegenheid. Advertentie ANTI HERNIA 8INNENVER1N6 TOONZALEN TE AMSTERDAM. ROTTERDAM. UTRECHT. BREDA AMSTERDAM, 9 juni Wegens de regen zgn de wedstrijden om de baan- kampioenschappen wielrennen donder dagavond in het Olympisch Stadion af gelast en uitgesteld tot dinsdagavond 13 juni a.s. Op die avond zullen wor den verreden het sprintkampioenschap voor de amateurs, de achtervolging voor professionals en het stayerskam pioenschap over 100 kilometer. Omdat Ng'dam en Oudkerk vandaag in Olympia's Tour gestart zijn en pas volgende week woensdag „thuis" ko men, zal het aehtervolgingskampioen- schap voor amateurs worden verwerkt in het programma om de Grote Prijs van Amsterdam op 22 juni. Ook Peter Post rijdt als ploeg leider in Olympia's Tour, maar hg zal volgende week dinsdag na aankomst in Leeuwarden meteen naar Amster dam vertrekken om de finale tegen Daan de Groot te rijden. De halve finales van de professional achtervolging waren de enige ritten, die gisteravond verwerkt werden. In de eerste rit won Daan de Groot (6.32.4) eemakkelijk van Plantaz (6.48.4). Peter Post had weinig moeite met Sijthof. Post speelde met zgn tegenstander, liet hem voortdurend bijkomen en spurtte dan weer weg. De tijden waren resp. 6.46.4 en 6.47.4. De Haagse amatrice Marijke Engle- bert is donderdagmiddag op de Brus selse -enbaan Boitsfort in de „derby des dames" in een veld van acht paar den met de volbloed „Fadinger" twee de geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11