Grote moeilijkheden door vijfdaagse werkweek Baby nog niet uitgewezen minister wacht advies af IRENE BIJ VORSTELIJK HUWELIJK VS Felle beschuldigingen aan het adres van Portugal EEN EENZAME TAAK ALS KATHOLIEK DENKER Ook in België „rijbewijzen" VS, Frankrijk en Engeland doen voorlopig niet mee PAUL VLAANDEREN Het Q 40 mysterie m s Rationalisatie en mechanisatie in het wegvervoer noodzakelijk Request aan Tweede Kamer Portugese soldaten zouden een bloedbad hebben aangericht „Afscheid van Amsterdam stemt tot weemoed GROMYKO doet optimistisch Tekort aan 100.000 arbeiders VERKIEZINGEN IN IRAN Decreet van sjah wordt verwacht Buiten-Mongolië indeV.N.? Laotische prinsen naar Genève Converter in gebruik genomen Frankrijk en V.S. onderzoeken mogelijkheid Bij de benoeming van dr. B. Delfgaauw BEROEPSVERVOERCONGRES IN AMSTERDAM V.S. willen overgaan tot erkenning Vragen over visum voor maatschappelijk Nederlander Bij Hoogovens: Staalbedrijf Rozenburg Werkloods uitgebrand Leider vlasbedrijf na brand aangehouden Gerzon karig met gegevens Fietser gedood bij botsing met auto ANGOLA IN VEILIGHEIDSRAAD CONFERENTIE OVER LAOS VRIJDAG 9 JUNI 1961 PAGINA 2 In 's-Gravendeel Ronde van Frankrijk Tien renners nemen uitnodiging aan KONINGIN BEZOEKT NOORD-HOLLAND De benoeming van dr. Ber nard Delfgaauw tot hoog leraar in de philosophie aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen zal op enigerlei wijze een afscheid betekenen van Amster dam. Het gevoel van weemoed dat het academisch milieu in deze stad bij dit heengaan over valt inspireert niet onmiddellijk tot een beschouwing over Delf gaauw als historicus van de wijs begeerte of als systematisch den ker. De nieuwe Groningse hoog leraar is juist de laatste jaren tot een markante rijpheid en vruchtbaarheid aan het komen, maar dit proces is nu allerminst afgesloten. Een waardeoordeel over zijn geschiedenis van de philosophie en vooral over zijn philosophie van de geschiedenis is in de toekomst voorbehouden aan leerlingen en vakgenoten, die, zo weet ik zeker, zijn exact heid, zijn pijnlijke eerlijkheid en uiterst brede eruditie zullen waarderen. 155 MARKTBERICHTEN n/etdatnigel r. i AMSTERDAM, 8 juni Het wegver voer zal, als gevolg van de vijfdaagse werkweek, meer werk in minder tijd moeten doen. Onder het motto: „zes min een is zes" beraadde het veertiende beroepsvervoer-congres van de N.O.B. wegtransport in het R.A.I.-gebouv." zich over de weerslag van de arbeidstijdver korting op het transportwezen. Mr. C. G. J. C. Vinkesteijn, directeur- generaal van het verkeer, die namens staatssecretaris drs. E. G. Stijkel het congres opende, zei over het probleem TEHERAN, 9 juni (U.P.I.) De S rentier van Iran, dr. Ali Amini, eeft stappen genomen om de door de oppositie aangekondigde betogingen en stakingsacties te voorkomen. Hij heeft de Sjah verzocht nieuwe algemene ver kiezingen uit te schrijven. Men verwacht dat de sjah een desbetreffend decreet binnen twee dagen zal uitvaardigen, maar dat de verkiezingen zelf notg wel maanden op zich kunnen laten wach ten. Amini' hoopt door zijn besluit het gras voor de voeten van de oppositio nele partij, het „nationale Front", te hebben weggemaaid. Deze partij heeft gedreigd stakingen en betogingen te zullen uitlokken, in dien niet spoedig algemene verkiezin gen worden uitgeschreven. Het links ge oriënteerde „Nationale Front" is de partij van ex-premier Mossadeq. Alvorens verkiezingen te laten hou den, wil premier Amini nieuwe kies wetten upstellen, omdat de bestaande ruimte laten voor corrupte handelin gen. De twee vorige algemene verkiezin gen in Iran werden later ongeldig ver klaard, omdat op grote schaal was ge knoeid. WASHINGTON, 9 juni (UPI) De verenigde Staten zijn van plan Buiten- Mongolië te erkennen en de toelating van dat land tot de -Verenigde Naties te steunen. De eerste diplomatieke con tacten tussen de V. S. en Buiten-Mon golië hebben reeds plaats gehad. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken bevestigde gisteren, dat de charge d'affaires van de Ame rikaanse ambassade in Moskou op 2 juni een ontmoeing heeft gehad met de ambassadeur van Buiten-Mongolië in Rusland, Sonomiin Boebsan. Het ministerie zei „nog geen ant woord" van Buiten-Mongolië te hebben ontvangen. Waarop, liet men in het midden. In het verleden heeft de Sovjet-Unie de toetreding van Mauretanië tot de V. N. afhankelijk gesteld van toelating van Buiten-Mongolië. MOSKOU, 8 juni (UPI) De neu- tralistische prins Soevanna Phoema, ex- premier van Laos, en zijn halfbroer, prins Sóevan Oevong, de Pathet Laolei- der, zijn vandaag uit Moskou naar Genè ve vertrokken, waar zij zullen trachten hun steentje bij te dragen tot de op lossing van de impasse. Zij zullen m eerste instantie met prins Boen Oem, de westers gezinde leider (en thans re gerende premier) onderhandelen, on der leiding van prins Sihanouk van Cambodja. DEN HAAG, 9 juni De Tweede-Ka merleden de heer Daams (PvdA)mej. De Vink (KVP), mej. Ten Broecke Hoek stra (WD) de heer Meulink (A.R.), jonkvrouwe Wttewaall van Stoetwegen (CHU) en de heren Van Dis (SGP) en Lankhorst (PSP) hebben de minister van justitie schriftelijke vragen ge steld naar aanleiding van de visum- aanvrage van een in Indonesië vertoe vende maatschappelijke Nederlander en diens gezin. Zij vragen de minister of hij bereid is aan dit gezin alsnog ten spoedigste visa voor toelating in Nederland te ver strekken. Tot dusver is op aanvragen van visa, door leden van dit gezin inge diend, afwijzend beschikt. Het hoofd van het gezin is de zoon van een Italiaanse vader en een Neder landse moeder. Hij is gehuwd met een voor haar huwelijk Nederlandse vrouw. Tot het gezin behoren drie kinderen uit het eerste huwelijk van zijn vrouw, van welke de oudste zoon als Neder lander in Nederland woont, terwijl de beide andere kinderen thans nog tot het gezin behoren, op grond waarvan zij, ondanks geboorte uit twee Nederlandse ouders en ondanks dat hun vader in Nederlandse krijgsdienst is omgekomen, tot dusver niet voor visaverlening in aanmerking zijn gekomen. om in zes min een werkdagen toch het werk van zes dagen te doen, dat de grenzen van de elasticiteit van het weg vervoer gelukkig nog niet bereikt zijn. Door mechanisering van laden en los sen, juiste wijze voor verpakken en spe cialisatie, zal op basis van doelmatige werkmethoden verhoging van produk- ti-iteit, versnelling van arbeid dus, be reikt kunnen worden. Burgemeester mr. G. van Hall klon ken deze woorden kennelijk als muziek in de oren. In zijn welkomstwoord tot de congressisten zeide hij, dat de over heid door het toepassen van snelle laad- en losmethoden ten zeerste gebaat zal zijn. De grachten en straten van de bin nenstad worden vaak en veel geblok keerd door transportmaterieel. Verkor ting van laad- en lostijden zal het ver keer en parkeervraagstuk stellig kunnen verlichten. Mr. van Hall hoopt, dat het geprojecteerde nieuwe vervoerscentrum in het westelijk havengebied ook tot rationalisatie zal bijdragen. Diep ging ir. W. H. Kruijff, voorzitter van het centraal-sociaal werkgeversver bond, op de weerslag van de arbeidstijd verkorting voor het wegvervoer in. Anderhalf van de drie en een half miljoen werknemers in Nederland zullen reeds dit jaar op enigerlei wijze van de arbeidstijdverkorting genieten. Dit, plus een absoluut tekort aan honderdduizend werkkrachten en een relatief lange ar beidsduur in het wegtransport (51 uur per week), stelt de ondernemer in het wegtransport voor grote moeilijkheden. De vervoerder kan reeds op vele plaat sen zaterdag niet meer terecht. Op het ogenblik verzet het wegver voer 417.000 ton goederen per arbeids dag. Bij de vijfdaagse werkweek loopt dit op tot zeker 500.000 ton. Men zou deze toeneming op kunnen vangen door hoge investeringen in nieuwe materieel en het aanstellen van meer personeel. Het is dan echter zeer de vraag, of de bedrijfsvoering dan nog rendabel zou kunnen zijn. Mede gezien de beperkingen, opgelegd door het rijtijdenbesluit, de afhankelijk heid van opdrachtgevers en van snel heidslimieten, zal de wegi naar rationa lisatie en mechanisatie moeten worden worden ingeslagen. Door samenwerking van individuele bedrijven en door over- IJMUIDEN,. 9 juni —- In de oxy- staalfabrlek van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken is de eerste 100-tons converter, .momenteel de grootste van de wereld, in bedrjjf genomen. Zoals eerder werd medege deeld, wordt de capaciteit van de oxy- staalfabriek uitgebreid. De beide in deze fabriek aanwezige staafconverters van 60 ton elk zullen worden vervangen door converters van 100 ton, terwijl een der de van dezelfde grootte wordt geïnstal leerd. De ingebruikneming van de eer ste van deze drie converters van 10,0 ton betekent dus reeds een uitbreiding van de produktiecapaciteit van deze staafabriek. ROTTERDAM, 8 juni Van de zijde van de gemeente Rotterdam vernemen wij dat er onderhandelingen gaande zijn tussen deze gemeente enerzijds en de Société d'Kconomie et de Mathe- matique Appliquées (SEMA) te Parijs en de United States Steel Corporation (USS) te Pittsburg (VS) anderzijds in zake een gemeenschappelijk onderzoek met het doel het stadsbestuur te adviseren omtrent de economische as pecten van een geïntegreerd Ijzer- en staalbedrijf op Rozenburg in het Euro- poortgebied. DELFT, 8 juni Vanochtend vroeg is te Delft achter de Prof. Schoemakers- straat een werkloods, die daar was ge plaatst in verband met de bouw van het rijkswegenlaboratorium, geheel uit gebrand. In het vuur ging een aantal machines, o.a. een zaagmachine en een lasapparaat, verloren. De oorzaak van de brand is niet bekend. De politie ver moedt dat een defect aan de transfor mator voor het lasapparaat de brand heeft veroorzaakt. De schade is voor lopig geraamd op een ton. leg me* veeladers zal leegloop aanzien lij" moeten kunnen worden verminderd. Gebruik van speciale hulpmiddelen en een goede bedrijfsorganisatie zullen be sparingen op arbeidstijd en arbeidskos ten met zich brengen, waardoor het effect van de vijfdaagse zal kunnen worden opgevangen. De heer A. M. Jansen, hoofd van de afdeling „Intern transport" van de „ei gen vervoersorganisatie" (E.V.O.), gaf nadien de vaktechnische mogelijkheden aan om met optimaal effect het „zes min een is zes" te verwezenlijken. In de middaguren is met behulp van demonstraties althans het mechanische deel van deze doelstelling geïllustreerd. De heer E. van Donkelaar. voorzitter van de N.O.B. wegtransport, bracht de inleiders 'op dit beroepsvervoercongres dank voor hun uiteenzettingen. DORDRECHT, 8 juni In het bedrijf van een vijftigjarige vlasser, een voor aanstaande figuur in de gemeente 's-Gravendeel, heeft maandag een felle brand gewoed, die dit bedrijf ten dele in de as heeft gelegd. De politie heeft na een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de brand de eigenaar van het vlasbedrijf in verzekerde bewaring genomen. In 's-Gravendeel heeft dit grote beroering gewekt, omdat hij een geacht man was, die verscheidene func ties in het verenigingsleven vervult en lid is van de gemeenteraad. DEN HAAG, 8 juni Tien Neder landse beroepsrenners hebben zich schriftelijk bereid verklaard deel te nemen aan de Tour de France, die op zondag 25 juni in Rouaan van start gaat. Het zijn: Ab Geldermans, Martin van der Borgh, Piet Damen, Piet van Est, Jaap Kersten, Sjef La- haye, Coen Niesten, Jo de Roo, Dick Enthoven en Jo de Haan. Over de deelneming van Wim van Est en Michel Stolker is nog niets de finitief bekend. Wim van Est is nog in onderhandeling over deelneming aan criteria die in afwachting van de aan komst van de tourrenners in de etap peplaatsen zullen worden gehouden. AMSTERDAM, 8 juni Het bestuur van Gebr. Gerzon's Modemagazijnen is in de jaarvergadering, weliswaar met een overvloed van woorden, bijzonder karig geweest met het verstrekken( van gegevens. -/ Met het oog op de concurrentie acht te het bestuur het o.a. niet gewenst ab solute omzetcijfers te geven. Of het wel goed is om indexcijfers te geven is niet zeker. Het zou mogelijk zijn dat er jaren komen van lagere omzetten en de concurrentie zou hiervan dus kennis kunnen nemen. Hoewel er een collegiale verstandhouding bestaat tussen de groot winkelbedrijven is men toch voorzichtig met het uitwisselen van eikaars gege vens. Wanneer de algemene situatie ten aanzien hiervan zal veranderen zal men dit zeker navolgen. Het bestuur wil in overweging nemen om index cijfers te gaan publiceren. Wat het resultaat hiervan zal zijn is niet te zeggen. De vraag van een aandeelhouder of er plannen bestaan om de preferente aandelen van de balans te verwijderen vindt het bestuur prematuur. Er be staan op het ogenblik géén plannen voor een financiële reconstructie. De grootte van de vrije reserves gaf men liever niet, evenmin een speci ficatie van de effctenportefeuille. Wel zei men dat eenderde bestaat uit obli gaties en dat de aankopen in 1960 mi nimaal zijn geweest. De toename van de vaste goederen der vennootschap gaat nooit regelma tig. Soms vertonen de investeringen grote sprongen o.a. door aankopen van een nieuw pand. Of het dit jaar ook zo zal zijn betwijfelt het bestuur. De jaarstukken werden goedgekeurd. Als commissaris werd herkozen de heer N. H. van Heek. DEN HAAG, 8 juni De rijksvoor lichtingsdienst deelt mede, dat de koningin voornemens is dinsdag 11 juli een bezoek te brengen aan een aantal gemeenten in het noordelijk deel van de provincie Noord-Holland. EMMEN, 8 juni Op de verkeersweg van Emmen naar Ter Apel is gister middag ter hoogte van Nieuw Weer- dinge de 72-jarige M. Feunekes om het leven gekomen toen hij per fiets de weg wilde oversteken. Hij werd door een passerende bestelwagen aangereden In het ziekenhuis te Emmen is het slachtoffer enige uren later overleden. Japan Een menigte van vijftien duizend Japanse arbeiders en studen ten heeft gisteren een massale demon stratie gehouden tegen het wetsontwerp dat massale demonstraties ver biedt. (UPI) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 juni Het ls nog niet bekend of de Oostenrijkse baby, die werd geadopteerd door een echtpaar uit Oegstgeest, al dan niet zal worden toe gevoegd aan de lijst van 28 buitenlandse pleegkinderen, voor wie in de periode 1958 tot en met 1960 een verzoek om een verblijfsvergunning werd aange vraagd en afgewezen. Minister Beerman van Justitie zal met zijn beslissing wachten tot de permanente adviescom missie voor vreemdelingenzaken haar advies heeft uitgebracht. Deze commis sie zal volgende week maandag bijeen komen. Over het beleid van de bewindsman inzake de toelating van buitendlandse pleegkinderen, deelde een woordvoer der van het ministerie van Justitie ons mee, dat in tweederde van de gevallen gunstig wordt beslist op het verzoek om een verblijfsvergunning. „De minis ter laat zich van geval tot geval advi seren door de Raad voor de Kinder bescherming. Deze raad heeft de wette lijke taak alle factoren, die van belang zijn voor pleegkinderen, ook voor Ne derlandse, te bekijken", aldus de woord voerder. Het aantal buitenlandse pleegkinderen dat in de afgelopen drie jaar werd uit gewezen is kleiner dan 28. omdat in een aantal gevallen het verzoek om een verblijfsvergunning werd ingediend ter wijl het pleegkind nog in zijn geboorte land was. De raadslieden van de pleegouders uit Oegstgeest hebben vanmorgen een re quest ingediend, gericht aan de leden van de Tweede Kamer, waarin gevraagd wordt te bevorderen dat de door de familie aangenomen Oostenrijkse baby Adèle Paul, niet uit ons land wordt uitgewezen. In het request wordt er onder meer de aandacht op gevestigd, dat de baby nu reeds elf maanden in het gezin is opgenomen geweest. Prinses Alice en prinses Irene bij hun aankomst in Londen, waar zij gisteren het huwelijk, van de hertog van Kent met mej. W or sly bijwoonden. NEW YORK, 9 juni (UPI) „In Angola werden en worden tienduizen den mensen vermoord. Er wordt daar een complete oorlog gevoerd tegen de inheemse bevolking, die zich verzet tegen de Portugese onderdrukking." Dit werd gisteren door de Ghanees Alex Quaison-Sackey verklaard in het debat van de Veiligheidsraad over Angola. De Ghanees stelde dat de ge beurtenissen in Angola een bedreiging van de vriendschappelijke betrekkin gen in Afrika en van de internationale vrede zijn. Hij beschuldigde de Portu gezen ervan brandbommen op inheem se dorpen te werpen en beweerde dat gewapende kolonisten moorden en plun deren zoals zij maar willen. Volgens Quaison-Sackey lopen de schattingen over het aantal doden tot 100.009. Hij drong er bij de Veiligheidsraad op aan eenstemmig de „milde" Afro-Aziati- sche resolutie goed te keuren, waarin een beroep op Portugal wordt gedaan de maatregelen tot onderdrukking in Angola ongedaan te maken. De Liberiaan Nathan Barnes las een telegram „van een Angolees" voor, waarin werd verteld dat de weerloze burgerbevolking Portugese luchtbom bardementen moet verduren terwijl de marine de gehele kust beschiet. Ruim 40 dorpen zijn vernietigd en hun be woners gedood. Het aantal vermoor den en vermisten bedraagt 20.000 en er zijn 80.000 vluchtelingen. „Portugese militairen richten onder de Afrikanen een bloedbad aan en steken de oogst in brand. Het land wordt door ernstige hongersnood be dreigd. Wij doen een beroep op Afri kanen en Aziaten ons hun steun te geven en te helpen volledige uitroeiing te vermijden," zo las Barnes voor. Barnes pleitte voor onmiddellijke uit voering van de resolutie van de Alge mene Vergadering, waarin Portugal werd verzocht samen te werken met een commissie van vijf naties om An gola op de weg naar onafhankelijkheid Op dit ogenblik gaat het tsluitenö mjj als Amsterdammer uitsluitend over de figuur van Delfgaauw als christelijke persoonlijkheid te Amsterdam, in zijn menselijke verhouding binnen deze wereld van studenten, ook al was zijn menselijke bijdrage vaak een wijsgerige, maar dan die van een wijsgeer die zich gewetensvol en moedig weet te engageren in de problematiek var zijn omgeving De hoofdstad is zeer arm aan katholieke intelligentia. Vele begaafde leerlin gen van h t St. Ignatius College en wellicht geldt hetzelfde van het iets jongere Triniteitscollege te Haarlem werden weggezogen naar hoge medi sche of economische posten m het Zuiden des lands, waar hun talent blijkbaar probleemlozer wordt ge waardeerd en een spontaner klank bodem vindt. Het is paradoxaal dat het culturele centrum des lands over niet één enkele katholieke theoloog mag beschikken. En ofschoon geen enkele insider de neiging koestert aan de wetenschappe lijke goede trouw en beschaving van een van de niet-katholieke hoogleraren te twijfelen, ja iedere christen dit universitair milieu als „bona fide" erkennen moet, toch is het wel een eenzame taak een katholiek denker in deze hoofdstad te zijn. Die eenzaam heid heeft Delfgaauw gedurende jaren aangekund door een zeldzame probitas intellectualis, zowel tegenover de niet- christenen die hij eerbiedigde en lief had als tegenover de Kerk, in wier midden hij kritisch geloofde. Deel uitmakend van de Haarlemse school, om aan een begrip van Rogier te herinneren, beperkte hij er zich niet toe theologisch te peinzen over de kerkelijke positie van de leek, zoals in een te weinig bekend geworden bij drage op de 1ste Theologische Week te Nijmegen, maar hij wist ook dit beeld van de zelfstandige diepgelovige leek voor te leven in zijn intellectuele arbeid te Amsterdam. De gezindheid en het ethos van die arbeid werd nog uitgesproken, even ontroerend als monumentaal, in het slotnummer van de vorige jaargang van „Te Elfder Ure", waarin hij vanuit de Amster damse diaspora pleitte voor de nog lang niet erkendo zegvrijheid van de katholieke intellectueel en voor het eerlijke gesprek met het marxisme. Het is niet beschoren aan wijsgeren om met economische middelen ruim te worden beloond. Ik stel me voor dat zonder een universitaire leerstoel wijs geren in Nederland die laag van het leven welke toch volgens Aristoteles aan het philosopheren voorafgaat slechts karig in stand kunnen houden en dan nog alléén door de kunst van hun uiterst verstandige echtgenoten. Vanuit deze gegevens trof ons allen te Amsterdam, hoe Bernard Delfgaauw niet alleen onbaatzuchtig gedurende bijna dertien jaar als privaatdocent doceerde in de existentiephilosophie een onderdeel van de levende wijs begeerte waarvoor deze universiteit helaas nog geen ambtelijke leerop dracht gaf maar ook hoe hij zich letterlijk pro Deo uitleverde aan aller lei studentengroepen, op de voorlich tingsdag van „Thomas", bij de dies viering van Akhn, ton, voor de katho lieke studenten van... Volendam, op oecumenische weekends van het Alge meen Dispuut e.a., om hen m een actuele, wijsgerig benaderde prome- matiek in te leiden. Als de nauwkeurige en nuchtere woordkeus van Delfgaauw toch het geluid van Israëls profeten laat door klinken, dan steunt deze associatie niet op het kenschetsende feit dat hu m vroeger jaren hun taal, het Hebreeuws, doceerde, maar op de nog dieper lig gende eigenschap, dat hij gelovig ge noeg was om in Nederland, ook in katholiek Nederland, niemand naar de mond te praten. Die herinnering aan de profeten wordt ook opgeroepen door de keuze "Tan wijsgeren van wie hij zich deelgenoot maakte. Terwijl een jeugdliefde hem in voedzaam kontakt bracht met het optimisme van de philosophie chrétienne die zich uit sprak in het Blondelisme en in Louis Layelle, heeft in volgende jaren dit optimisme een beproefder en ernstiger klank gekregen door een langdurig docerend zich wagen in de crises van Heidegger en Sartre, om nu in de jaren die onmiddellijk aan deze Gro ningse benoeming voorafgaan met nieuwe evangelische eerbied te luiste ren naar Marx en Teilhard de Char- din. Het is voor het tijdgevoelige denken van Delfgaauw en vooral voor zijn opti misme openbarend dat hij het is ge weest die kritisch en stelselmatig de wereldbeschouwing van Teilhard in Nederland heeft ingeleid en nog steeds begeleidt. Omdat de persoonlijkheid van Teilhard, diens geloof zonder angst, diens onbaatzuchtigheid, diens Eeeling voor d© wereld en blik op de toekomst, zich zo weldadig weerspie- gelde in de aanwezigheid van Bernard Delfgaauw, daarom bevangt ons een weemoed bij zijn wetenschappelijk heengaan uit Amsterdam. J. VAN KILSDONK, Aalmoezenier der katholieke studen ten te Amsterdam. te zetten. Als Portugal die samenwer king niet wil geven, dient de commis sie zonder die samenwerking een on derzoek in te stellen, aldus Barnes. De afgevaardigde van Frankrijk deed een beroep op de Portugezen „zich te schikken naar de nieuwe om standigheden in Afrika". De Fransman, Armand Bérard, verklaarde, „bij zijn tijd ten achter blijven is een van de grootste fouten die een land kan maken." „Frankrijk erkent en kent geen on derscheid tussen blanken en niet-blan- ken. Ook Portugal heeft altijd de g lijkheid van de rassen erkend en daar naar gehandeld. Frankrijk hoopt dan ook dat Portugal alle consequenties uit dit principe zal trekken", aldus Bérard- „^U®8EL". juni (ANP) D« F RBhaenammw« Van verkeerswezen, rBetraud, heeft aangekondigd dat ook m Belgie binnenkort rijvaardig' heidsbewijzen zullen worden ingevoerd. Het invoeren van het „rijbewijs" z» met een drietal andere maatregele' paal en perk moeten stellen aan h«l steeds toenemende aantal verkeersonge* lukken in Belgie. Bij de behandeling van zyn begroting In de Belgische senaat zeide ^minis ter, dat deze maatregelen zuilen zijn de invoering van de absolute voorrang van het verkeer van rechts per i no. vember van dit jaar, een nationale re geling voor de snelheidsbeperking .tot dusverre een gemeentelijke bes S en het ter plaatse betalen van - voor verkeersovertredingen. Het ligt in de bedoeling dat de afgifte van „rijbewijzen" met een muumum aan formaliteiten zal gebeuren. AU® Belgen, die de leeftijd van 21 jaar hen- ben bereikt zullen het bewijs >jUiuJ krijgen op grond van een verk'jle9ta- dat men in staat is een auto te ge ren en niet aan bepaalde ziekte °inen* breken lijdt. Er zullen geen e*® da worden afgenomen. Zij, die nog geen 21 jaar zyn m\. dag van de afkondiging van de w* ken. len worden ondervraagd over y een nis van de verkeersregels, tenzU n er, verklaring kunnen tonen van kende autorijschool. Het „rijbewijs" wordt da« °okA^ gezien als „getuigschrift voor kwaamheid" maar meer als ®e P tische mogelijkheid controle ko„. nen op de automobilisten, die vooik tere of langere tijd de rijbevoegdheid is ontzegd. DEN bösch, 9 Juni Met een fees telijke bijeenkomst in de kantine van het gebouw van het teléfoondistrict 's-Hertogenbosch is gisteren de eerste districts telex-automaat in Nederland officieel in werking gesteld. Hierdoor zijn in Amsterdam 160 nummers vrijge komen, die spoedig door wachtende abonnees in het land bezet zullen wor den, terwijl ongeveer vijftig wachtenden uit het district 's-Hertogenbosch thans een aansluiting kunnen krijgen. schc^mnister van buitenlandse zaken, ^stgelo^enm^veèrti8enfandenconferentte over Laos teruggekeerd zonder een aanwijzing, Jat hij uit Moskou een re actie heeft meegebracht op westelijke voorstellen. Op het vliegveld van Ge nève zei Gromyko tot wachtende jour nalisten dat „zijn zakken leeg waren." Enkele uren voor Gromyko's terug keer hadden de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk laten weten, dat zq de zittingen van de conferentie voorlopig niet meer zullen bijwonen uit protest tegen de schendingen van het bestand in Laos door de linkse opstandelingen. Gevraagd of de ontmoeting tussen Kennedy en Khroesjtsjev van zaterdag en zondag in Wenen enige inrloed zal hebben op het verdere verloop van de conferentie, zei Gromyko dat hij dit niet wist. „Wij zjjn van gevoelen", aldus Gro myko, „dat, indien alle deelnemers aan de conferentie de wens koesteren een einde te maken aan de crisis in Laos, een oplossing kan worden be reikt. Heerst dit verlangen in het wes ten, dan kan een overeenkomst tot stand worden gebracht." Er moge in Genève dan niet ge praat worden, druk heeft men het wel. De aankomst van de neutralis- tische politicus prins Soevanna Phoe ma, ex-premier van Laos, deed oost en west in het geweer komen. Soe vanna Phoema arriveerde in gezel schap van zijn stiefbroer, prins Soe vanna Vong, leider van de Pathet Lao. De „rode prins" bleef in zijn villa, maar Soevanna Phoema vroeè een onderhoud aan met Amerika'8 reizende ambassadeur, Averell Har' riman. Prins Boen Oem, premier van de wes ters gezinde regering in Vientiane i8 inmiddels van Parijs vertrokken naaf Nice. Hij wil dat de prinsen Soevanna Phoema en Soevanna Vong zich bu hem voegen. Of en wanneer zij dit zul len doen, is niet bekend. BARNEVELD, 8 juni Coöp. VeluWS» Eierveiling. Weekaanvoer 1050000, waarvan 315.900 in veiling. Prijzen p. 100 stuks: eieren 40—43 gr. 6.09—7.55, 45—50 gr. 8.00—10.42, 50—57 gr. 10.93—12.82, 57—62 gr. 12.91—13.29' 62—68 gr. 13.20—13.83. Eierveiling S.B.E.: Aanvoer 523.583. Prijzen p. 100 st.: eieren 3541 gr 5.106.30, 57 gr. 12.97—13.06, 62—65 gr. 13.06—13.28, een- deëieren 6570 gr. 9.209.99, 7186 gf' 10,18—10.70. Eiermarkt: Aanvoer 2.000.000. Notering eieren 59—65 gr. Per 100 st. 13.00—13.60' alg. prijs 13.30, kilo prijs 2.16, henneëiere® 3855 gr. per 100 stuks. 6.5012.50, alg. pru* 1.71. kilo prijs 2.27. Pluimveemarkt: Aanvoer 43.000, slacry. kippen 1.751.80, slachtkuikens 1.35l-" per kg. t Varkcnsmrakt: Aanvoer 158. Prijzen P? stuk: drachtige zeugen 375.00550.00, bigge 65.00—85.00. J „i PAARDENMARKT DEN BOSCH, 8 jW" Aanvoer 248 stuks. Prijzen: vol,jarig®* 10001450, jonge werkpaarden 95014? 2-jarige ruins 8001050, 2-jarige mern 900—1125, hitten 525—800, Shetlandse P°ny:„ ruins 225-475, idem merries 600-1050 guldens per stuk. Jonge slachtpaara® 2.402.75 per kg gesl. gew., oude slacn paarden 2.052.35 per kg gesl. gew.. slajSe veulens 2.65—2.85 per kg g-ssl. gew. eerstvolgende paardenmarkt wordt geh® den op donderdag R juli a.s. PAT GELOOF !K NIET* IKM0ETER EL-Atp./, OVER NADENKEN. SMEEK ER MET NIEMAND OVgf-A U WERD. VERnnnpp ENER WERDEN JtKT OM IN h 'S KOMEN.JK r DOOR MÉÉR EEN MAN IS VOORBEREID METIS OPMERKEUt/K OAT ZOWEL,D£ SLEUTEL VANDEDEUP ALS VAN DE SATE VAN OW HU/SNEER \AFKOMSne Zk/N GOEJE GENADE.' JE DEUKT TOCH JJJ1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2