Bonn zeker van westerse solidariteit met Berlijn bestendiging van onrecht 1 M „SIRIUS' op rampheuvel ten onder gegaan Egyptenaren speuren naar goudlading en sieraden Breda: busongeluk eist twee levens Twee personen ernsti acht licht gewond N ederlands-Duits komst gesprek op Kwesties AKV-aandelen Man gooit vrouw uit het raam en springt haar na «sstst ffrïsns m I Erkenning Oost-Duits Ir nul „T roïka-systeem ook voor West-Berlijn KENNEDY NOG OP KRUKKEN Van NS-personeel te veel geëist Alleen staart en romp nog herkenbaar Commissie van deskundigen in Caïro geland Wrak „Fridtjof Nansen" gevonden Op slag gedoodvrouw zwaargewond MEUWSEN Het weer REACTIES OP SOVJET-AANKONDIGING VAN CRISIS Dienstroosters van 45 uur voor politie Verbeteringen bij kortere werkweek Handelt Bonn tegen geest van verdrag? Meuwsen vaderdag Bijzonder ij is vader Bij kunt u uitstekend terecht! ejoréijou Opklaringen DINSDAG 13 JUNI 1961 85sfe JAARGANG No. 30848 (Van onze correspondent te Bonn) BONN, 13 juni De West- duitse regering heeft het jongste Sovjet-memorandum over de Duitse kwestie en Berlijn officieel als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Felix von Eckhardt, de regeringswoordvoerder, verklaar de, dat officiële erkenning van de Duitse Democratische Republiek Bn de schepping van een Vrije Stad Berlijn een onrechtvaardige toestand zouden bestendigen en de Veiligheid van de twee en een half miljoen West-Berlijners in gevaar Zouden brengen. CAIRO, 13 juni (Rtr., A.N.P., U.P.I.) Gisteravond is hier, nadat het vliegveld enkele uren was gesloten geweest, omdat een Tupolev van de Russische „Aero- flot" met vier lekke banden van de landingsbaan was gelopen, het DC-8 lijnvliegtuig van de K.L.M. gearriveerd met aan boord onder andere de commis sie van deskundigen van de rijks luchtvaartdienst. Hoewel het onderzoek naar de omstandighe den, waaronder de Lockheed Electra II „Sirius" gistermorgen hier kort voor de landing is ver ongelukt, zich nog in eerste stadium bevindt, mag aan de hand van ontvangen berichten wel als zekerheid worden aangenomen, dat het toestel bij het neerdalen in aanraking is gekomen met een heuveltje en in tweeën is gebro ken. Beide delen schoven nog enkele honderden meters door. Het achterste gedeelte van het vliegtuig vloog in brand. Ofschoon de brandweer snel ter plaatse was, brandde de „Sirius" voor het grootste gedeelte uit. Alleen de stuurhut en het voorste deel van de „economy'Vklasse werden niet door brand beschadigd. Coudlading Rampheuvel DEN HAAG, 12 juni De Nederlandse regering heeft, naar wij vernemen, aan de regering der Bondsrepubliek voorgesteld een nieuw gesprek te voeren over kwesties, die in het Nederlands- Duitse verdrag geregeld zijn. Deze mededeling werd gedaan naar aanleiding van het communiqué, dat vandaag door de A.K.U. werd uitgegeven, alsmede naar aanlei ding van geruchten als zouden van Duitse zijde concessies zijn verleend voor de exploitatie van aardgas in het gebied van de Eemsmonding. J. S. MEUWSEN 3ST.V. NYLON REGENJASSEN Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'I avonds tel. 21544. De regering van de Bondsrepubliek Bestrijdt de stelling van de Sovjets, dat Berljjn op het grondgebied van de Oostzone is gelegen. Berlijn staat dog altijd onder bestuur van de vier •dogendheden der alliantie van de af gelopen wereldoorlog. Von Eckhardt verwierp ook de Russische beschuldi- Fjmg, dat West-Duitsland een broeinest .^"militaire activiteit zou zijn. Het is blink de Duitse Democratische Repu- nimr r?'e begonnen is met bewape- loofii Westdultse woordvoerder ge- heden"11®1, dat het tot een viermogend- het sP>'ek zou komen op basis van sovjet-memorandum, dat zoals WASHINGTON, 13 juni (UPI) Pre sident Kennedy is gisteren in het Witte Huis te Washington teruggekeerd, na oen korte rust te hebben genoten in ^alrn Beach, Florida. Volgens zijn pers- ohef, pierre Salinger „voelt de presi- ont ïjc(, aj veej beter en gelooft hij, hij vooruit is gegaan." alinger voegde er evenwel aan toe, at het staatshoofd waarschijnlijk nog gedurende de gehele verdere week e krukken die hem tot steun hadden ^''end, zou blijven gebruiken. tjk6 president werd met behulp van br^hegtuiglift, zoals deze wordt ge- ten voor het transport van patiën- stra op draagbaren in en uit zijn Palivl''vliegtuig gehesen, dat hem van £ph? Beach terugbracht naar de re- rinSshoofdstad. j. Onmiddellijk na zijn terugkeer had V-ennedy zijn verplichtingen weer °P zich genomen. Hij ontving de Ita liaanse premier Amintore Fanfani voor de lunch. ,con£erentie met de Italiaanse r"presidGnt welke twee uur duurde, werd gehouden in de privé- vertrekken van de Kennedy's, opdat de presilent zich niet behoefde te vermoeien door de nauwelijks 100 me ter naar zyn werkvertrek te lopen. ook gisteren nieuws bevat. reeds gemeld niets De Westduitse minister van buiten landse zaken, Heinrich von Brentano, verklaarde te Bad Kreuznaeh, dat het Sovjet-memorandum noch ontspan ning, noch een nieuwe teleurstelling en evenmin een nieuw standpunt heeft gebracht. Ook de drie grote politieke partijen in de Bondsrepubliek hebben hun licht over het memorandum laten schijnen. De Ohristen-Democraten ver klaren, dat een vredesverdrag met Duitsland net zo ondeelbaar is als Duitsland zelf. De socialistische kan selierskandidaat Willy Brandt, burge meester van West-Berljjn, verklaarde dat het de Russen er blijkbaar om begonnen is westerse handtekeningen onder een verdelingsverdrag van Duitsland te krijgen, terwijl ook de liberalen zich in ongeveer gelijke zin hebben geuit. BERLIJN, (DPA) Volgens wester se deskundigen komen de door de Sovjet-Unie in haar beide memoranda over de kwesties Duitsland en Berlijn voorgestelde garanties voor de vrijheid van een „gedemilitariseerde Vrije Stad Berlijn" neer op de invoering van het zogenaamde „troika-systeem". De westerse landen hebben dit sys teem reeds voor andere belangriJKe internationale controle- en bestuurs organen als zijnde ondoelmatig van de hand gewezen. Zowel voor het secre tariaat-generaal van de Verenigde Naties als voor de organisatie van de controle op de naleving van een verbod tot het houden van kernproeven^ er langt de Sovjet-Unie een „troika een uit drie leden bestaand college, bestaande uit met vetorecht beklede vertegenwoordigers van de communis tische landen, de westerse landen en de neutrale landen. Naar de mening van westerse des kundigen komt dit systeem ookin net Russische voorstel met betrekking West-Berlijn tot uiting. UTRECHT, 13 juni Vandaag is een Personeelraad van de N.S. bye S komen, o.a. ter bespreking van we dienstregeling. Met name is de vraag aan de orde ge steld of daarbij niet te zware eiseni a an het personeel worden gesteld. aar het oordeel van de vakbondsbes - zijn er bepaalde verschunse^en» deze richting wijzen. t wel van onmacht. ->S aandagavond is op de weg van Etten naar Hoeven in Noord- Brabant een bus van de Bra bantse Buurtspoorwegen, welke langs de weg stond, aangereden door een truck met oplegger, welke trachtte, de bus te passeren. Bij het ongeluk kwamen een jonge vrouw uit Ouden bosch en een jongeman uit Etten, die in de bus zaten, om het leven. Drie per sonen werden zeer zwaar, een ernstig en enkele lichtgewond. De foto laat zien hoe de achterzijde van de bus, waarin de slachtoffers zaten, werd ver nield. Verlf t Kennedy bewoog zich nog op krukken voort, toen hij de vliegmachine niet, welke hem van zijn vakantieverblijf te Palm Beach terug vloog naar Washington. ;,/"„tA^ns'e'l.in»? tot wat wij gisteren twiStl* nieldden zijn er niet twintig, doch negentien personen bij deze ramp omgekomen. Eerst gister avond was men er in geslaatrd alle slachtoffers te identificeren Van de zeven bemanningsleden, op de gezag voerder na allen Nederlanders, vonden de dood de tweede piloot J. w. H. Heuts de hofmeester J. Schriel en de purser G. J. H. Thijs. De overigen werden ge wond. Het zijn de Britse gezagvoerder K. J. Reynolds, de navigator-radiotele grafist J. C. de Gooyer, de boordwerk tuigkundige J. Voogt en de stewardess mej. J. G. J. P. Peeters. Van de 29 passagiers in het toestel hebben er zestien de dood gevonden, waaronder acht Nederlanders. Deze laatsten zijn de K.L.M.-employé's A. H. M. Mast, B. Doeve, J. van Dijk en J. Grootegoed, alsmede mevr. Groote- goed en haar drie kinderen. De heer H, Fitsch van de K.L.M. heeft de ramp overleefd; zijn toestand is ech ter zorgwekkend. Ook de Nederlander R. M. Brinkhorst werd zwaar gewond. Van de buitenlandse passagiers is niet de heer U. Bangwe uit Birma omge komen zoals we gisteren in een deel van onze edities meldden doch de heer Schulds, van wie de nationaliteit n°g niet bekend is. Verder verloren het tVe<P de twee Ierse zusters H. M. Ryan n Curran, de heer Faruk Azmi, ver moedelijk uit Egypte, de heer H. Mil- Duitsland en de Italiaanse vrm„!? Hodocanachi, bestaande uit man, hpvirlHten-e^n kind- Onder de gewonden ie YolandoVh,et tienjarige Pools meis- naar G*owacz, dat op weg was 7ün pfknmei- andere overlevenden te en I°m4 gAUii Wes|-Duitsland, Egyp- Let i?n Zlm opgenomen in i?ar E1 Sjifa. De toe- lijk^ hunner is levensgevaar- Toen gistermorgen de reddingswerk zaamheden begonnen, was de eerste aandacht gericht op de slachtoffers, maar spoedig ging men ook zoeken naar de goudzending die het toestel aan boord had. Er werden al spoedig 130 staven gevonden, doch er moeten er nog zeker honderd meer zijn. Volgens deskundigen zal het moeilijk zijn die te bergen. Veertig douaniers bewaken thans de wrakstukken en de omgeving. Iedereen die het toneel van de ramp verlaat wordt gefouilleerd. De lading goud was volgens een K.L.M.-functio- naris bestemd voor Bangkok, waar hij overgeladen zou worden. Alleen de staart en een stuk van de romp van de verongelukte Electra zijn nog herkenbaar. Tot kilometers ver ligt de woestijn bezaaid met geblakerde wrakstukken. United Press International meldt, dat onmiddellijk na de ramp toe gesnelde Egyptenaren jutezakken vol stopten met horloges en sieraden, die overal en in grote getale verspreid lagen. Een Egyptenaar vond een poree- leinen beeldje van een gazelle, waar schijnlijk het speelgoed van een van de verongelukte kinderen. Naar verluidt is dit de zesde maal in vijf jaar, dat een vliegtuig tegen de heuvelrand vloog, die op drie mijl van het eind van startbaan 34 in de woestijn ligt. Luchtvaartdeskundigen en verte genwoordigers van buitenlandse lucht vaartmaatschappijen zouden juist bezig zijn een conferentie voor te bereiden over de bebakening van de „ramp heuvel". Volgens vliegers zijn de op deze vrij steile en hoge heuvelrand, die in de aanvliegroute voor landingsbaan 34 ligt, aanwezige waarschuwingslichten onvoldoende. Ze zouden lang niet altijd goed zichtbaar zijn. In het verleden is vele malen over de ontoereikende be bakening geklaagd. (Van onze correspondent) BREDA, 13 juni Twee passagiers van een BBA-bus zijn gisteravond ge dood, twee ernstig gewond en acht licht gewond, toen op de rijksweg Breda-Etten een aanhangwagen van een vrachtauto in voile vaart tegen de achterzijde van de bus botste. De zeventienjarige A. v.d. Made uit Etten en de twintigjarige mej. Mees ters uit Oudenbosch werden op slag gedood. Zij waren ernstig verminkt, e eenendertigjarige mevr. Fens- Ardon uit Standdaarbuiten werd zeer ernstig gewond; zij kreeg een gapende hoofdwond, een been werd verbrijzeld en ze had een ernstige shock.In levens gevaar verkerend werd zij naar hel St.Ignatius-ziekenhuis in Breda over gebracht. Daarheen werd ook ver voerd de zesentwintigjarige J. Cavalié uit Oudenbosch, die het linker oog verloor. Een achttal passagiers werd aan het gezicht gewond, twee van hen hadden het neusbeen gebroken. De be woners van een kruidenierszaak op de hoek van het kruispunt verleenden de eerste hulp. Het ongeluk gebeurde vlak voor een stopplaats van de bus, even voortui het kruispunt aan de Vaartkant. De buschauffeur minderde vaart, maar de achter hem rijdende chauffeur van de vrachtauto met aanhangwagen, be laden met zware rollen papier, be merkte dit te laat. Hii kwam nog wel met zijn vrachtauto langs de bus, maar de aanhangwagen vloog met een zware klap tegen de linker achterzijde van de bus. De zijwand en een deel van de achterwand van de bus werden met drie rijen zitplaatsen losgerukt. De vrachtauto schoot nog een veertigtal meters door en kwam in de berm van de weg tot. stilstand. Stukken van de bus lagen over de weg verspreid. Berg en Terblijt Gistermiddag is het vijfjarig dochtertje uit het gezin Curvers door een vrachtwagen over reden en op slag gedood. Doetinchem Op de Terborgseweg is gisteravond het achtjarig dochtertje van de familie Van der Woude ver ongelukt. Het kind stak plotseling de weg over, en werd door een auto over reden. DEN HAAG, 13 juni Gisteren is in de baai bij Lissabon op circa drie kilometer uit de kust het wrak gevon den van de op 30 mei daar veronge lukte Douglas DC-8 machine „Fridtjof Nansen" van de K.L.M. Men heeft op een diepte van niet meer dan dertig meter de min of meer intact gebleven romp van het vliegtuig aangetroffen. Het is voor kikvorsmannen mogelijk op deze plaats in de baai een nader onderzoek in te stellen. Het plan be staat om te trachten de romp in zijn geheel naar boven te brengen en dan op een schip te leggen. Of dit plan kan worden uitgevoerd wordt nog na der onderzocht. Twee Amerikaanse marineduik rs vonden de romp van de „Fridtjof Nan sen" nadat een schip van de Portugese kustwacht eerder op de dag in een ber- gingsnet, dat over de zeebodem werd gesleept, een van de vier straalmoto ren van het verongelukte vliegtuig had opgehaald. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. 13 juni In verband met de invoering van de arbeidstijdver korting voor de politie met ingang van 1 juli, zullen de ambtenarenreglementen voor de politie enkele wijzigingen on dergaan. De dienstroosters zullen zodanig moeten worden vastg-steld, dat over een periode van vier weken wekelijks niet meer dan 45 uren wordt dienst gedaan en per etmaal gemidde" 1 niet meer dan negen uren. Tot 1 januari 1962 zal echter de werktijd voor de politie 46 uren per week bedragen. Dit 46ste uur zal als tra-dienst zon der vergoeding voor overwerk moeten worden verricht. Nieuw is de bepaling, dat de dage lijkse dienst zo mogelijk door een pauze voor het nuttigen van de maaltijd wordt onderbroken. Het aantal vriie zondaren, waarop per kalenderjaar aanspraai kan worden gemaakt, zal worden verhoord van 17 tot 26. Dit is echter een streef getal. Het belang van de dienst kan het soms onmogelijk maken dat hieraan wordt voldaan. Voor piket of wachtdienst zal in be perkte mate vergoeding in vrije tijd of in geld mogelijk worden. Algerije Een van de drie in Al giers verschijnende dagbladen, die na de mislukking van de militaire putsch in april jl. werden verboden, mag weer verschijnen, zij het onder een andere naam. De voormalige Dépêche Quoti- dienne heet nu La Dépêche d'Algérie. Naar verluidt zijn verscheidene leden van de staf, die bekend zijn om hun anti-Gaullistische opvattingen, ontsla gen. (Rtr.) De geruchten willen, dat deze con cessies zich ook zouden uitstrekken tot het betwiste gebied van de Eemsmon ding. Zü hebben ertoe geleid, dat de Nederlandse regering in Bonn inlichtin gen heeft gevraagd. Indien deze geruch ten juist zouden blijken te zjjn dan zou dat naar de mening van de Nederlandse regering niet in overeenstemming zijn met de geest van het Nederlands-Duit se verdrag. Dit verdrag stelt in hoofdstuk elf, ar tikel 48, dat de beide partijen ook bjj de niet uitdrukkelijk in net verdrag gere- felde vraagstukken, die zich in de lemsmonding voordoen en waarbij ge meenschappelijke belangen op het spel staan, in da geest van goede nabuur schap zullen samenwerken. Wat de kwestie der A.K.U.-aandelen betreft heeft de Nederlandse regering volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken inder daad jegens de Bondsrepubliek doen blijken, dat deze zaak haar volle be langstelling heeft. De regering hoopt hierover binnenkort bij monde van de staatssecretaris dr. H. R. van Houten met de regering van de Bondsrepubliek van gedachten te kunnen wisselen. AMSTERDAM, 13 juni De 24-jari- ge uit Suriname afkomstige loswerk- man J. heeft in de afgelopen nacht zijn 27-jarige vriendin K. van O. na een felle woordenwisseling uit het raam van de derde etage van een logement aan het Kattenburgerplein te Amster dam gegooid, waarna hij haar is na gesprongen. De vrouw werd zwaar ge wond, de man was op slag dood. De Surinamer leefde al enige tijd samen met K. van O. Het tweetal had vaak ruzie. Dat hoorde de logement houder vaak, maar hij stoorde zich er niet meer aan, omdat in zijn logement meer kleurlingen wonen die zich over allerlei dingen vaak hevig opwinden. Toen de man en de vrouw vannacht omstreeks half twee dronken thuis waren gekomen, verwonderde hij zich dan ook niet over de felle woordenwis seling, die prompt ontstond. Hij hoorde evenwel opeens „help. moeder", schreeuwen en zag voor zijn raam de vrouw v erbij vallen. De vrr cw raakte nr» de bloembak die in de vensterbank van de logementhouder staat. Hierdoor is de val van twaalf meter waarschijnlijk gebroken. Vrijwel onmiddellijk is de man zijn vriendin nagesprongen. Zijn val op straat heeft de dood vrijwel onmiddellijk tot gevolg gehad. Omtrent het motief van de handel wijze van de Surinamer heeft de poli tie nog geen zekerheid. Vermoed wordt dat de man, die behoorlijk dronken was, zijn vriendin voor het raam heeft zien staan en haar zonder meer naar buiten heeft geduwd Dat zij nog ge probeerd heeft zich te redden blijkt uit de kapotte bovenruiten, die zij heeft Advertentie) met een Meuwsen cadeau. Of dit nu een mooie das is, of nieuwe stretch-anklets of vaders hartewens een leuk week-end shirt, vader is er dubbel blij mee. Het getuigt van de goede smaak en de zin voor traditie van moeder en de kinderen. CS*. Houtstraat 32, Haarlem, Tel. Ï3440 vastgegrepen. In de woonkamer was geen ravage, zodat de ruzie volgens de politie beperkt is gebleven tot de woor denwisseling. Op straat zijn twee rijks daalders gevonder er. op de venster bank in de woning een geopende porte- monnaie zodat de mogelijkheid aan wezig is dat de ruzie over geld is ont staan. De vrouw was vroeger al eens weggelopen maar toch weer terugge keerd. De toestand van de vrouw, die in het Wilhelminagas thuis is opgenomen, was vanochtend zorgwekkend. De officieren van Justitie mrs. W. Tonckens en R. L. Heukels, het hoofd van de centrale recherche van de Amsterdamse politie, commissaris H. J. Moll, de chef van het bureau J. D. Meyerplein, hoofdinspecteur H. Vos en rechercheurs van dit bureau en van de dactyloscopische dienst waren vannacht bij het onderzoek aanwezig. (Advertentie) BARTELJORISSTR.HAARLEM TEL.'13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN') JAMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT. 13 juni Opklaringen en hier en daar ook enkele buien. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere Krachtige tot matige wind tussen noord en noordwest. Woensdag: Zon: 4.20-21.01. Maan: 5.43-21.46 Morgen cp de meeste plaatsen droog met wa meei zonnige perioden. Ma tige wind uit noordelijke richting. Tem peratuur ongeveer 17 gr., zeewater ruim 14 gr. Vooruitzichten: iets zonniger st'andweer, maar nog te iel door wind uit zee. Station Weei ijeri HeJdej regen V pen burg regen yiissingen regenbui fcelde geh. bew. De BUt regen Twente regen Eindhoven regen Lq -Limbur regen Stockholm geh. bew. <Jsio g-eh. bew. Kupennager. geh. bew. U>naen geh.bew. Amsterdam regen ürusseJ regen Luxemburg regen Partf» regen max min neersi temp temp atgei. gisteren 24 uur 14 16 16 15 16 15 17 17 29 21 18 16 16 17 16 17 12 11 12 10 11 10 10 11 16 14 12 10 10 11 10 13 2 9 25 2 12 7 28 21 0 0 0.3 19 6 20 12 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1