Wetsontwerp inzake overlieuhparticipatie NATIONAAL CONGRESGEBOUW VOOR DEN HAAG Veertig miljoen met steun van rijk en gemeente KOELKASTEN Mededelingen over huur verhoging nog summier TINO SHIRTS m Avontuur in rotsspleet Particuliere bouwers boos op gemeente UTRECHT Twee Duitsers waagden hun leven bij reddingspoging Egyptische hulpgroep kwam pas na een half uur Hulp voor vluchtelingen Stichting van den Arbeid kan nog niet adviseren inzake compensatie elke woensdag jongensmarkt Nederlandse na vijf dagen gered Onvoldoende rekening gehouden met woonwensen van bevolking DE RAMP MET DE „SIRIUS" Oor afgebeten bij café-ruzie Vertrouwen in kracht en kunde Brand in Winterswijk: enige tonnen schade Toestand Reynolds nog zeer kritiek President-directeur x KLM: STATENDAM Drs. J. Helsinga DINSDAG 13 JUNI 1961 PAGINA 5 Achterstand inhalen Project bijgewerkt Overheidsgaranties CAIRO, 13 juni (ANP, Rtr., UPI, DPA) Toen de KLM Lock heed Electra II „Sirius" zich gis termorgen enige minuten over twee voor de landing hier gereed maakte, wees niets er op dat er iets verkeerd zou gaan. De gezag voerder deelde over de radio aan de verkeerstoren mee, dat hij ging landen en hij kreeg toestem ming om dat te doen. De ver keerstoren wenste hem „behou den aankomst" Blik van boven op de maquette van de grote zaal van het in Den Haag, volgens ontwerp van de architect dr J.J.P. u te bouwen Nationaal Congresgebouw. De zaal zal ruimte bieden voor tweeduizend personen. De vorm is vutoyvai,* u. overleg met de inmiddels overleden akoustisch adviseurarchitect J. W. Janzen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, juni De staatsse cretaris van Economische Zaken en de minister van Financiën hebben aan de Staten-Generaal machtiging gevraagd 0ai namens de Staat financiële mede werking te verlenen aan de oprichting exploitatie van een congresgebouw °en Haag. Met de bouw en oprichting dit gebouw is een bedrag van ljikm,1.ioen gulden gemoeid. Het eigen- kosf gebouw zal circa 27 miljoen gulden iop-i de installaties ongeveer zes mil. *iil2 en öe aankleding rond vier miljoen SU'den. De aanl opkosten zullen samen het bedrijfskapitaal, dat nodig is J de exploitatie, circa drie miljoen gulden vergen. Het terrein zal door de gemeente Den Haag op erfpachtbasis ter beschikking worden gesteld. De eigendom van het complex zal worden ingebracht in een naamloze vennootschap, de N.V. Nederlandse Con- gresgebouw, met een aandelenkapitaal van 10 000.000. In het aandelenkapi taal zal o.a. worden deelgenomen door het bedrijfsleven. Staatssecretaris Veld kamp verklaarde dezer dagen op een persconferentie, dat hiervoor veel be- lar'gstelling bestaat. Men vertrouwt op fer> participatie van particuliere zijd \eh bedrage van rond vier miljoen gul- öen. Voor het bijeenbrengen van het resterend aandelenkapiptaal wordt ge dacht aan een deelnemin? van het Rijk Voor vijf miljoen gulden en aange nomen dat het bedrijfsleven voor vier nailjoen gulden deelneemt een parti- ciPatie van de gemeente Den Haag ad miljoen gulden. Het ligt in de be deling in de verdere middelenbehoefte voorzien door het aantrekken van lening, groot 30.000.000. De lening .ri voor een tijd van omstreeks veertig L,a' worden aangegaan en met gelijk- JJVende annuïteiten worden afgelost. Reeds enkele jaren is er sprake van de stichting van een congresgebouw in Den Haag. Als vestiginsplaats is na veel discussies gekozen een openliggend en voor dit doel ook open gehouden terrein aan de Johan de Wittlaan tussen het gemeentemuseum en het kantoor van de „Eerste Nederlandsche". Nadat hij reeds enige voorstudies had gemaakt, die zeer gunstig ontvangen werden, kreeg de architect dr. J. J. P. Oud in juli 1960 formeel de opdracht zijn pro ject voor dit gebouw verder uit te wer ken Op grond van de vorderingen bij deze uitwerking mag worden aangeno men, dat men wanneer de Kamers hun goedkeuring hebben gehecht aan de voorgestelde financiering en wanneer de rijksgoedkeuring voor de bouw is ver kregen, ter plaatse terstond met het werk zal kunnen beginnen. De bouw zal vermoedelijk een jaar of vier duren in Welke periode voor dit Project ruimte moeten worden gemaakt op de bouw markt nJ?. memorie van toelichting bij het Kn«0ntWerp, dat thans bij de Tweede kom-er 's ingediend, wordt de totstand- ming van congresgebouw in Den bniif- uit sociaal-economisch, algemeen b„j„lek en cultureel oogpunt noodza- 'Uk genoemd. Ne derland hee wat p Sfesruimte en -outillage betreft thans et achterstand waardoor wij niet in aat zjjn egemoet te komen aan de op terrein groeiende behoefte. K h)e bewindslieden schetsten in het •kamerstuk het gunstig effect, dat inter- "e tlonale conferenties en bijeenkomsten oor ons land bunnen hebben, wanneer ten onzent worden gehouden. Er eetncn zakelijke relaties worden aan geknoopt, ons land en zijn cultuur krij- Jlv'-f"i.661 bekendheid, het vervoersbe- tn be' horecabedrijf en andere bij het h aTT6 betrokken sectoren van het Dtonjfsleven varen er wel bij enz. De TJi,/r^sruimte waarover men thans in J ht d beschikt, is op het ogenblik een ter zo beperkt, dat het organiseren an een internationale bijeenkomst op g schaal al spoedig moeilijkheden mifVeu moeten ons in het alge- Ivf l1 beperken tot congressen van 500 tot ïzoo personen. Bijeenkomsten met ongeveer 2000 personen kunnen in Ne- aeriand niet gehouden korden; evenmin is nier het houden van meer internatio- hfi hCOngl essen m°gelijk Dat ons land M'i t buitenland is achtergebleven pil)Kt ook wel hieruit, dat bijvoorbeeld m Brussel, Luik, Düsseldorf. Lausanne anjs, Salzburg, Wenen en Rome con gresgebouwen zijn opgericht met capa- cueiten voor 2000. 2500 en zelfs 3500 per- fn. Uit de Kamers is reeds meer dan nfr<f,.aang ongen °P bet scheppen van In de memorie van toelichting wordt met waardering melding gemaakt van het initiatief tof oprichting van een congresgebouw in Amsterdam. Het in Den Haag te stichten gebouw moet vooral als een nationaal project worden gezien. Met de uitvoering van dit pro ject zal in onze behoefte aan congres ruimte echter zeker niet uitputtend voor zien zijn, m.a.w. er is naast het natio nale congresgebouw in Den Haag zeker een bestaansreden voor het Amster damse congresgebouw. Voor het natio nale gebouw is de keuze op Den Haag gevallen omdat daar de zetel van de regering, de diplomatieke vertegenwoor digingen en verschillende internatio nale instellingen gevestigd zijn. Voorts heeft bü de keuze meegeteld de tra ditie van Den Haag ais internationaal trefpunt, de beschikbare hotelaccommo datie en de gunstige toeristische lig— ging- Het nationale congresgebouw zal in hoofdzaak bevatten; een grote congres zaal voor maximaal 2000 personen, twee kleinere zalen met respectievelijk 500 en 400 zitplaatsen, een aantal vergaderzalen van verschillende grootten met in totaal ruim 600 plaatsen, delegatiekamers, werkkamers, -ruimten voor pers, radio, televisie en administratie, een café een' restaurant, winkelruimte en een sou terrain. dat onder meer voor sport- dceleinden kan worden gebruikt Het project bestaat uit een rechthoe kig hoofdgebouw, een langwerpige vleu- geï een driehoekig torengebouw, een ruim voorplein en een parkeerterrein van twee verdiepingen. In het torenge bouw van zeventien verdiepingen hoog zou aanvankelijk een hotel bomen De architect heeft deze gedachte echter by nader inzien laten varen; een hotel met maar drie kamers per ve^.4iepl"g „L+o niet practisch zijn; bovendien maakte de brandweer bezwaren ^e8en oeze opzet. De toren blijft gehandhaafd omdat hij een belangrijk architectonisch ele ment en herkenningsteken vormt; tevens biedt de toren de gelegenheid om er de 60 m hoge schoorsteen, die het congresgebouw nodig heeft, in „weg le werken". Over de verdere bestemming var, het torengebouw wordt nog overleg v? jgd' De architect, dr. Oud, ver- Klaarde op de in Den Haag gehouden persconferentie, dat hij in het algemeen et zo gesteld is op het werken met 4°u^ac™missies, maar dat in dit geval A'erapder'ngen in de aanvankelijke missie zifn°P adv[es van de bouweom- mènintr lu ngebracbt, ook naar zijn merken verbeteringen zijn aan te De grote congreszaal was eerst he doeld voor 3000 mensen. De capaciteit is nu teruggebracht tot 2000 personen Het is, aldus dr. Oud, beter een zaa? Te hebben, waar bij een enkele gelegen heid niet iedereen in kan (door ge bruikmaking van TV blijft het dan toch nog mogelijk in nevenzalen de gebeur tenissen in de hoofdzaal te volgen), dan eer, enorme ruimte, welke vaak voor een deel leeeg blijft. Het project is primair opgezet als congresgebouw. Het zal echter tevens voor andere doeleinden gebruikt hun nen worden Men wil de gote congres zaal mede geschikt maken o.a. voo het geven van concerten. Anderzijds even wel moet men het niet zo z'en, dat deze zaal gebouwd wordt om „K-. w- te vervangen, zo verklaarde burgemees- tei Kolfschoten op de persconferentie, de zaai is ook niet bestemd voor opera- en toneelvoorstellingen. Over de financiële kanten van de onderneming valt nog het volgende te vermelden: Gezien de aard van de ex ploitatie moet worden /erwacht; dat de jaarlijkse resultaten van de N.V Neder, lands Congresgebouw niet zodanig zul len zijn, dat zij aan de verplichtingen uit hoofde van de lening ~d 30.000 000 althans gedurende lange tijd volledig z<' kunnen voldoen. Dit impliceert dat de lening in kwestie (het is niet zeker, dal het een obligatielening wordt, men kan ook aan een groep van institutio nele beleggers denken) niet zonder een deugdelijke garantie zal kunnen worden aangegaan. Rijk en gemeente zijn in beginsel overeengekomen zich ieder voor ae helft garant te stellen. De erstrek- kii.gen van- rijk en gemeente, voort vloeiend uit deze garantie, zullen wor den beschouwd als geldleningen aan de vennootschap. Dit geldt eveneens voor di- betalingen van exploitatietekorten door de gemeente Den Haag, in geval weer congresaccommodati» in ons land. het exploitatieresultaat van de vennoot schap zonder dat nog rekening wordt gehouden met de te betalen annuïteit in enig jaar, een nadelig saldo vertoont. Hoewel de Regering in het algemeen niet geporteerd is voor het verwerven van niuewe aandelenpaketten, is zij van oordeel, dat de medefinanciering en mede-eigendom van een gebouwencom plex als het onderhavige uit een oog punt van algemeen belang verantwoord te achten is. Bovendien moet in dit ver band de bijzondere aard van de exploi tatie mede in aanmerking te worden genomen. Uitgaande van een rentevoet van bijvoorbeeld 5% zal de annuïteit (40 jaar) rond 1,75 miljoen bedragen. De voorgestelde Rijksgarantie komt dus neer op een maximaal jaarlijks risico van rond 875.000, De bewindslieden zijn er zich voile- dig van bewust dat uit hoofde van de garantieverlening bijzondere ontwik kelingen voorbehouden gedurende de looptijd van de lening vrijwel jaarlijks een beroep op 's-Rijks middelen zou worden gedaan. Zij achten dit niet temin aanvaardbaar vanwege de grote nationale belangen, die met de vesti ging van dit congresgebouw worden ge diend. Het ligt in de bedoeling bij de te stichten N.V. in de raad van com missarissen twee, van de zes leden als gedelegeerd commissaris te laten aan wijzen door rijk en gemeente. Staatssecretaris Veldkamp heeft ten slotte verklaard, dat er naar zijn mening bij de totstandkoming van het congres gebouw een behoefte aan meer hotel ruimte zal ontstaan. Advertentie) WINTERSWIJK., 13 juni In <>en half uur tijds is gistermiddag een lijs- tenfabriek annex glashandel aan de Parallelweg in vlammen opgegaan. Ook de bedrijfsruimte waarin een han delsonderneming klokkasten vervaar digde, is geheel verloren gegaan. Hoe en waar de brand precies is ontstaan, is nog niet bekend. De brandweer slaag de er in een toonzaal en een aange bouwde woning te behouden. De schade wordt op enkele tonnen geschat. Ter plaatse van de brand geraakte een bromfietser onder een auto. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. nF.TV WA An -to x rv„ m.- i.,- DEN HAAG, 13 juni. De Stichting van «en Arbeid vergaderde gisteren naar aanleiding van het schrijven van staatssecretaris Roolvink, waarin deze advies vroeg over de wijze, waarop een loraj 6 huurverhoging per 1 april 1962 door loonsverhogingen kan worden gecompenseerd. De Stichting heeft be sloten de staatssecretaris om een ge sprek te verzoeken waarin hem nadere bijzonderheden zullen worden gevraagd over de verhoging der huren, aange zien de mededelingen van minister Van Aartsen daarover tot nu toe sum mier zijn geweest. Eerst wanneer deze nadere bijzonderheden verstrekt zijn, kan de Stichting een duidelijk advies geven over de looncompensatie. Dit verhindert de Stichting echter niet om reeds vóór het gesprek met de heer Roolvink en eventueel ook andere bewindslieden te zoeken naar een op lossing voor de vraag die momenteel het meest klemt: hoe voorkomt men dat goedkeuring van nieuwe c.a.o.'s zou uitblijven, omdat men bij het doen van voorstellen verstrikt raakt met de com pensatie-maatregelen van april 1962. Men kan op dit moment immers nog niet weten óf er een huurverhoging korht dat is een zaak voor het_ par lement maar men moet er bij het vaststellen van nieuwe arbeidsvoorwaar den wel reeds rekening mee houden. De Stichting heeft daarom besloten om in afwachting van het gesprek met de bewindslieden zich reeds te beraden over een algemene formule om de be handeling van de thans aan de orde zijnde en nog in te dienen loonvoorstel- len, waaronder dus ook het voorstel van de metaalindustrie, geen vertra ging te laten ondervinden. Morgen yer- gadert de looncommissie van de Stich ting over het opstellen van deze formu le. Vrijdag komt de Stichting weer vol tallig bijeen om zich over de eventueel gevonden formule uit te spreken. (Advertentie) m zuiver katoenen tricot in vele zonnige kleuren prima wasbaar (kleurecht) Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 3 jaar kleine stijging per maat BERCHTESGADEN, 13 juni (Rtr.) De Nederlandse bergbeklimster A. Koning uit Egmond aan Zee is maan dag door twee Westduitse soldaten ge red nadat zij hier vijf dagen en nach ten in een nauwe spleet in het gebergte gevangen had gezeten. Zij was na haar redding in zo'n goede conditie dat zij geen dokter behoefde te raadplegen. De twee soldaten brachten haar door middel van een touw in veiligheid, "na dat zij haar om hulp hadden horen roe pen. De Nederlandse was er dinsdag alleen op uit getrokken om de Hohe Goell te beklimmen. UTRECHT, 13 juni De particuliere bouwondernemers, georganiseerd in de Nederlandse Bond van Bouwonderne mers, zijn boos op de gemeente Utrecht, omdat het gemeentebestuur in het uit breidingsplan „Overvecht" honderden zogenaamde „keuzeplanwoningen" gaat bouwen. Dit zijn woningen, die bestemd zijn voor gezinnen wier inkomen bene den het gemiddelde arbeidersinkomen ligt. De woningen zullen grenzen aan het woongebied Tuindorp-oost, waar zich onlangs tal van jonge gezinnen hebben gevestigd in eigen, gekochte huizen. De gemeentelijke woningen zullen, volgens de particuliere bouwers, niet harmoniëren met deze wijk. De parti culiere bouwondernemers moeten nu tussen de arbeiderswoningen in bou wen, of flats en woningen stichten nabij een rioolwaterzuiveringsinstallatie, wil len zy meeprofiteren van de ruimte die het plan „Overvecht" biedt. Óp een persconferentie heeft de voor zitter van de Bond van Bouwonderne mers in Utrecht, de heer H. A. van Oostrum, als zijn mening te kennen ge geven, dat geen enkele institutionele belegger er ook maar over peinst, om hier te gaan bouwen. Hij noemt het een ernstige zaak, dat de gemeente de particuliere bouw voor een voldongen feit plaatst door het uitbreidingsplan bekend te maken en meteen de plaats voor de gemeentelijke woningen te be palen. Volgens de bouwondernemers is de grond waarop de keuzewoningen van de gemeente zullen worden gebouwd, door haar ligging van grote econo mische waarde. Daarom zou de stap van de gemeente Utrecht in strijd zijn met de circulaire van de minister van volkshuisvesting. Deze bewindsman heeft de gemeentebesturen erop ge wezen, dat de keuzewoningen gebouwd dienen te worden op terreinen, die tegen relatief lage prijzen kunnen worden uitgegeven. De afgelopen tijd heeft het gemeente bestuur van Utrecht steeds vastgehou den aan eed verdeling van de woning- produktie in tweederde woningwetbouw en eenderde particuliere bouw. Een verdeling die, volgens de heer Van Oos trum, ongunstig afsteekt tegen het lan delijk gemiddelde. Een gevolg hiervan De 46-jarige geredde passagier M. Denckmann, exportleider van een tex- tielmachinefabriek uit Miinchen vertel de later dat hij juist voorover had ge bogen om zijn schoenen aan te trekken, toen hij een zware schok voelde. Het volgende moment waren er overal vonken en vlammen. Het vliegtuig brak in stukken en overal lagen brandende brokken verspreid. Alles gebeurde zo vlug dat ik pas wist wat er gebeurde, toen het voorbij was. Denckmann werd met vliegtuigstoel en al naar buiten geslingerd. Hij en ook de heer H. Schuster, die naast hem in het toestel had gezeten, namen on middellijk aan het reddingswerk deel. Zij bevrijdden met gevaar voor eigen leven passagiers, die nog in hun stoe len vastgebonden zaten en zij wierpen dammen zand op om te verhinderen, dat het vuur uit het achterste gedeelte van het vliegtuig ook zou overslaan naar het voorste gedeelte dat niet brandde. Sommige mensen waren bedolven onder brandende wrakstukken. Twee KLM-technici kwamen op ons toeren- nen achter hen volgden er nog meer. Ik was toen zo moe, dat ik in elkaar zakte" aldus Denckmann, die er sa men met Schuster in geslaagd was de stewardess en het Poolse meisje Glo- wacz te redden. Zowel Denckmann als Schuster zijn in het ziekenhuis opge nomen. Denckmann heeft slechts ont vellingen opgelopen. Verwacht wordt, dat beiden binnen enkele dagen het zie kenhuis zullen kunnen verlaten. De 31-jarige Italiaan A. Chappini uit Lerica had brandwonden op zijn linkerarm en een buil op zijn hoofd, toen hij later de pers te woord stond. ,,Het gebeurde allemaal plotseling. We kregen opdracht van de gezag voerder onze stoelriemen vast te ges pen, omdat wy een landing gingen maken. Plotseling voelde ik, dat het vliegtuig weggleed en schokte. Ik hoorde, hoe de machine in stukken brak en overal zag ik vonken en vlammen. Ik zat midden in vuur, met mijn stoelriem nog vast. Ik kon de riem loskrijgen en slaagde er in uit het vuur weg te lopen. Toen zag ik de twee Duitsers, die hun leven waagden om passagiers te redden. Leden van het grondpersoneel van de K.L.M. bereikten tien minuten na het ongeluk de plaats van de ramp. Het grondpersoneel had in de nacht van zon dag op maandag op het platform van het vliegveld op de komst van de „Sirius" staan wachten, toen het 't vlieg tuig plotseling hoorde neerkomen in de stilte van de nacht. De mannen zagen vrijwel onmiddellijk daarna een grote rookkolom opstijgen. Zij renden naar auto's en reden met grote snelheid naar de plaats des onheils. Gedurende het laatste gedeelte van de rit moesten zy door het woestijnzand rijden. Toen zij bij het vliegtuig aankwamen stond een deel van de machine nog in brand. Zij vonden stoffelijke overschotten in het spoor, dat de machine op de grond had achtergelaten en een aantal over levenden, waarvan vele met brand wonden. Gezagvoerder Reynolds zat beklemd in wat was overgebleven van de stuurhut. Hij was by kennis. De le den van het grondpersoneel moesten op de Egyptische reddingsploeg wachten, die ongeveer een half uur later arri veerde, voordat zy er in slaagden de gezagvoerder te bevrijden. Dit moest zeer voorzichtig gebeuren teneinde te voorkomen dat zij hem pijn zouden doen. Met scharen werden heel be hoedzaam de metaaldelen van de stuurhut om hem heen weggeknipt. Toen gisteravond de commissie van deskundigen uit Nederland hier aan kwam was de toestand van gezagvoer der Reynolds nog steeds kritiek. Hy heeft behalve verwondingen ook nog een shock. Dr. K. Vaandrager, hoofd van de geneeskundige dienst van de K.L.M. begaf zich na aankomst onmiddell'yk naar het ziekenhuis waar hy de ze- ventien overlevenden van het ongeluk onderzocht. Hij vertelde de andere leden van de commissie van onder zoek later: „Dit is een kritieke nacht voor het merendeel der gewonden". Gisteravond was de toestand van de stewardess mej. Peeters enigszins kri tiek, van boordwerktuigkundige Voogt en navigator-radiotelegrafist De Gooyer matig. Voor drie dames, die met de com missie van deskundigen in de Dl -8 lyn- machine de zes uur durende vlucht van Amsterdam naar Caïro meemaakten, was het de zenuwslopendste vlucht die ze ooit hadden gemaakt. Niemand kon de echtgenoten van de heren Reynolds, Voogt en De Gooyer gedurende deze vlucht vertellen, of ze nog op tyd zou den komen, of In welke toestand ze hun echtgenoten zouden aantreffen. Me vrouw Voogt en mevrouw De Gooyer konden echter met hun echtgenoten spre ken en kwamen enigszins opgelucht uit het ziekenhuis terug. Mevrouw Rey nolds, die in Siarn is geboren, kon al leen maar even naar haar echtgenoot kijken. i is onder meer, dat een gedeelte van de woningwetwoningen wordt bewoond door gezinnen, waarvoor ze in feite niet bestemd waren. Ook in 1960 heeft men in Utrecht de landelijke ontwikkeling niet gevolgd en een afwachtende hou ding aangenomen met betrekking tot de mogelijkheden in de vrije sector. Utrecht heeft, aldus de heer Van Oos trum, de mogelijkheid om enkele hon derden woningen extra te bouwen, la ten lopen. Dit steekt temeer, omdat in Utrecht een uitgesproken behoefte be staat aan woningen in de vrije sector. Ook houdt, naar de mening van de par ticuliere bouwers, de gemeente Utrecht bij de opzet en de bestemmingen van haar uitbreidingsplannen onvoldoende rekening met de wopnwensen van de bevolking. Zo is het percentage, eenge zinshuizen in de verschillende uitbrei dingsplannen veel te laag, terwijl de mogelijkheid voor de bouw van bunga lows als enkele en dubbele huizen ge heel ontbreekt, aldus de heer Van Oos trum. De Utrechtse afdeling van de N.B.B. heeft opdracht gegeven aan het socio logisch instituut van de rijksuniversi teit in Utrecht, een rapport samen te stellen over de woonwijk Tuindorp-oost en zijn bewoners. Uit dit inmiddels ver schenen rapport blijkt, dat van het to taal van het uit Utrecht afkomstige aan deel van nieuwe bewoners van tuin dorp-oost driekwart een woning achter liet waarvan met zekerheid kan wor den aangenomen, dat daardoor ruimte werd gemaakt voor anderen. Met het rapport wil de bond bereiken, dat bij de stedelijke overheid het in zicht veld wint, dat het beleid meer moet worden gericht op de werkelijke behoeften en verlangens van een groot deel van de bevolking. ENSCHEDE, 13 juni In de nacht van zondag op maandag kregen hier twee bezoekers van een café hevige ru zie. Op het moment dat omstanders de vechtenden wilden scheiden, hapte de een de ander een groot deel van het rechteroor af. De ruzie ontstond tijdens het biljarten. Met een kapot bierglas verwondde de ene tegenstander de man, die hem daarop in het oor beet. Beiden zyn in het ziekenhuis in Enschede opge nomen. DEN HAAG, 13 juni. De president directeur van de K.L.M.. drs. E. H. van der Beugel heeft zich gisteren in «en speciale boodschap tot het gehele per soneel der maatschappij gericht De heer Van der Beugel zegt daarin: „Binnen veertien dagen hebben drie tegenslagen ons getroffen. Twee daar van hebben groot persoonlijk leed medegebracht. Onze diepste gevoe lens gaan uit naar de families in wier kring een onherstelbaar verlies is ontstaan. In het geval van de DC-7C de PH- DSM, zondag boven de Atlantische Oceaan, waarvan wij weten dat de bemanning met grote bekwaamheid is opgetreden, is persoonlijk leed be spaard gebleven. Onder omstandigheden als deze on dervind ik, als uw zojuist opgetreden president-directeurmet u hoezeer het werk in ons bedrijf ons allen ver bindt en wat het betekent wanneer de risico's, waarvan wij weten dat zij aan de luchtvaart verbonden zijn, werkelijkheid worden. De kracht van ons bedrijf ligt nu en in de toekomst in onze vastberaden heid om grote moeilijkheden, zoals zich nu hebben voorgedaan, het hoofd te bieden. Wij vertrouwen in onze kracht en kunde, dezelfde kracht en kunde waarmede deze onderneming is opgebouwd en vroegere tegenslagen zijn overwonnen. In deze dagen kunnen allerlei vra gen bij ons opkomen. Ons antwoord kan slechts zijn, dat wij, ieder voor zich, en gezamenlijk alles zullen doen wat in onze menselijke vermogens ligt om dit bedrijf met vertrouwen en rust verder te brengen. Op welke plaats wij dan ook zijn gesteld wij zullen onze taak vervul len met de toewijding, de vastbera denheid, de waakzaamheid en de ver bondenheid met het werk, welke pas sen bij het wezen van de K.L.M." I Advertentie) Met de naar LONDEN en KOPENHAGEN van 7 tot 12 augustus 196* Nog enkele plaatsen beschikbaaringunstigd gelegen hutten Vraag inlichtingen bij uw reisbureau Drs. J. Heslinga is dezer dagen in functie getreden als nieuwe directeur van de Federatie voor Vluchtelingenhulp. Hij volgt in deze functie mr. Vc -berk op, die enige jaren deze functie heeft bekleed en eind vorig jaar naar het bedrijfsleven is overgestapt. Drs. Heslinga is 38 jaar oud. Hij studeerde theologie en psy chologie in Groningen en deed In 1954 zijn doctoraal examen psychologie. Hij was daarna als psycholoog werkzaam aan de mr. dr. Willem van der Berghstich- ting in Noordwijk, aan de Her vormde Stichting voor geeste lijke volksgezondheid en aan het Hervormd Weeshuis in Den Haag. Nu gaat hij zich bezig houden met de zorg voor de vluchte lingen. Drs. Heslinga kent het vluchtelingenvraagstuk uit de praktijk Dat is begonnen door zijn kontakten met West-Duits- land via de Michaels Bruder- schaft, een evangelische Bruder- schaft van de Lutherse Kerk al daar. Er zijn n.l. in West-Duits- land verschillende tehuizen voor kinderen, die van hun ouders zijn gescheiden óf omdat hun ouders in de oostzone wonen en niet bij hun kinderen kunnen komen óf omdat hun ouders m de na-oor- logse verwarring zoek zijn geraakt. Door zijn werk voor Hervormde Stichtingen kwam drs. Heslinga met dit Duitse probleem in aanraking en zo had hij als psycholoog allerlei ge sprekken met Duitse Heimleiter, die hem hun moeilijkheden met deze jongens voorlegden. Drs Heslinga heeft echter iets meer gedaan dan een psycholoog als vak man pleegt te doen. Hij nam geregeld deze jongens in zijn huis in Noord- wijk op een keer zelfs zeven tegelijk. Hij zegt: daar waren jongens bij, die dreigden uit te groeien tot a-socialen, ontworteld door de na-oorlogse omstandigheden en het ging erom deze jongens kennis te laten maken met een Westeuropees gezin. Zij komen nu voor vakantie nog altijd graag terug, zegt hij. De Federatie omvat stichtingen van verschillende gezindten, die zich bezig houden met de vluchtelingen. Dat zijn o.m. de Katholieke Stichting „Mensen in Nood", die enige tijd geleden is ondergebracht bij het Huisvestingscomité in Den Bosch en waar nu dr. Kuspeta de leiding heeft, voorts het Centraal Bureau van Gereformeerde Diaconieën, .iet Admiraal de Ruyterfonds en de Slichting Oecoemenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen. „Weten de vluchtelingen, die in moeilijkheden zijn de weg hierheen?", hebben wij de heer Heslinga gevraagd. Hij heeft gezegd: „Wij moeten daarvoor zorgen. Wij hebben eigen maatschappelijke werksters, die de mensen bezoeken en hun moeilijkheden trachten op te lossen." Overigens hangt er een pracht van eèn plaat in zijn bureau in de Huygensstraat in Den Haag. Deze plaat is getekend door Jo Spier, maar nog niet wereldkundig gemaakt. Op de voorgrond ziet men een landschap met prikkeldraad en in de verte een echtpaar, dat aan dat prikkeldraad is ontsnapt, maar de weg kwijt is. „Kom hierheen", zegt die plaat. Kom naar de Federatie voor Vluchtelingenhulp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5