RAMP BU STUTTGAR Botsing forensen treinen: 35 doden Toestand van twintigtal slachtoffers zorgwekkend Kennedy gaat Bemanning van de „Sirius" buiten levensgevaar Volgens Egyptenaren fout van piloot oorzaak ramp CITROEN Binnenkort misschien nog slechts één postbestelling PTT: te weinig personeel Prinses Gracia in de knel bij bezoek aan Ierland i. J- VAN K00TEN Géén wonder goed vooruit Dienstplichtige verdronken Buspassagiers rijden gratis Eerste Kamer bepleit meer armslag voor bedrijf Bleek en huilend tengevolge van lastige belangstelling Het weer Verrekte rugspier Bij Heeswijk Auto meet drie soldaten te water Holten-Hengelo Chauffeurs doen geen conducteur swerk Na botsing overleden MONEGASKISCH VORSTENPAAR OP STAATSBEZOEK Plaatskaartencontrole bij NS afgeschaft? Droog weer WOENSDAG 14 JUNI 1961 85sfe JAARGANG No. 30849 ctottgart, zijn gistermiddag omstreeks vijf Uur tussen Esslmgen en Met- tingen, op k°rte afstand van Stuttgart, met een daverende glag frontaal tegen elkaar ge botst. Tot dusver heeft deze ramp aan 35 mensen het leven gekost. Het aantal gewonden be draagt zeker 47, van wie er 20 in zorgwekkende toestand ver keren. Het ongeluk gebeurde op een gisteren pas in gebruik geno men enkelspoor. Een van de trei nen beide waren „railbussen", dieseltreinen, waarvan de voorste wagen als trekker fungeert feed door een stopsignaal en botste op zijn uit Stuttgart ko mende, zeer volle tegenligger. Washington, 14 juni (UPi) N?ierre Salinger, perschef van Witte Huis, heeft, na een con- m-jt met dr. Traveil, de vrouwe- Uke huisarts van president Ken- in antwoord op aanhou- Qehde vragen van verslaggevers, ?ed verklaring uitgegeven, waar- m gezegd wordt dat het herstel van de president vooruit blijft gaan door de behandeling van de spierverrekking die nu is aangevuld met een kortegolf-be- straling. M van l^bdienstplichtig soldaat L' 9 daat Tr Sr ij' °"gehuwd, en de res. sol- eewnurt r, R^tmeyer, ongehuwd, zijn kenhuis Zljn °Pgenomen in het zie- 1«acta»fi •S,rCnb5Kh.g*r°'ZOen -mm- ID 19 f 9575.— Panhard 6375.— 2 Cy 3995.— AMI 6 5600.— GEERT HOOGEVEEN SOLEX-OTO OPTICIEN VINK, Spekstraat nummer EEN, Haarlem Suède dames- en herenjasjes j Aan zee Het weer in Euroj; Mag ik 'n lotje naar Groningen I BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3- W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Noofdfedactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'i avonds tel. 21544. Van de inzittenden van de beide 'ailbussen werden er in totaal 28 op slag gedood. Kort na het ongeval be zweken zeven zwaar gewonden in zieken huizen. Volgens ooggetuigen van dit trieste ongeval moeten er zich hart verscheurende taferelen hebben afge speeld onder de passagiers in doods angst, van wie er velen door de enorme schok uit de wagens werden geslingerd. Een vrouw, die uit een grote wonde bloedde, vertelde; „Ik zat vast tussen een aantal andere slacht- b, i s" T*as toen een paar mensen te vüiY, sch°ten, kon ik mü bevrijden. Ik onti„ me> aisof ik uit de hel was gen Vele inwoners van Esslin- de ce\lnden gisteravond bloed af voor huizo, den, omdat er in de zieken- bloedplasm- tekort was ontstaan aan .,?e botsing gebeurde op een baanvak oever van de Neckar, waar enaeie sporen gerepareerd werden. Er Was een automatische wissel ge- bouwd on een speciale beveiliging in dienst gesteld om het verkeer over waar alleen de lokaal- vlot te kunnen af- railbussen moeten het ene spoor, treinen kwamen, Werken. He beide ongeveer vijftig kilometer per uur ge- De orthopedische chirurg, dr. Pres ton Wade uit New York, die zondag Baar Palm Beach was gevlogen om de President te onderzoeken, had volgens Salinger geen tekenen kunnen vinden Van een zenuwontsteking in de lende- Ben. in de verklaring wordt gezegd: de toestand van de president blijft voor tgaan. Op het ogenblik krijgt hij Zeen injekties met novacaine of ande- e Barcotica. "E>e behandeling bestaat uit rust, he- compressen en kortegolïbestraling hpL^e spieren ontspant. De president gemomenteel te lijden van enig on- We6^ j maar veel minder dan het ge- onthulde dat Kennedy maan- Warma d gezwommen had in het ver- en onv zwembad van het Witte Huis hart gisteravond daar 20 minuten in Q doorgebracht. btAAG, 14 juni. Gisteravond itaire auto met drie dienst- L soldaten onder de gemeente lJk- :n de Zuidwillemsvaart ge- Lneffor, twintigjarige soldaat A. L ongehuwd, uit de gemeente ,ls verdronken. De twee andere HmÏelL ongeluk is, zo deelt de legervoor- bpuirt J len,st mee waarschijnlijk ge- doordat de bestuurder de macht u ?tuur heeft verloren. De mili- neeskunrt1a°0rj-en tot de militaire ge- reden hebben in verband met deze voorzieningen, toen ze op elkaar bot sten. Politie en brandweer, alsmede spoorwegpersoneel en vrijwilligers be gonnen onmiddellijk met reddings- en bergingswerk. Tot ver in de omtrek van de plaats des onheils trof men er de droeve sporen van aan. Het ongeluk van gisteren is het ernstigste van de Duitse Bnndesbahn sinds twee jaar geleden bij Lauffen 44 mensen bij een treinbotsing om het leven kwamen. ,v t- V O - <?- CAIRO, 14 juni De gezagvoerder van de maandagmorgen hier bjj de landing verongelukte KLM-Lockheed Electra „Sirius", de Brit K. Reynolds en stewardess Jeanine Peeters zijn nu buiten levensgevaar. Reynolds, wiens beide benen gebroken zijn en wiens ge zicht ernstig verwond is, werd maan dag door Egyptenaren, die met het on derzoek naar de ramp zijn belast, on dervraagd. Hjj verloor hierbij echter het bewustzijn. Volgens de Egyptische pers is de gezagvoerder onder toezicht geplaatst, hangende het onderzoek naar de ramp. Boordwerktuigkundige Voogt maakt het naar verluidt goed. De to - stand van navigator-radiotelegrafist De Gooyer gaf gisteren echter nog reden tot enige ongerustheid. Verschillende overlevenden hebben gistermorgen bloedtransfusie gehad. Onder hen, die er het leven hebben af gebracht behoort ook de Duitse me vrouw Brokovic met haar tweejarig Totaal vernielde spoorwagons op de rails (bovenste foto) als gevolg van de treinramp bij Stuttgart. De onderste foto toont reddingsploegen, bestaande uit politiemannen en burgers, die tussen de wrakstuk ken naar slachtoffers zoeken. Op de voorgrond met papier toegedekte stoffelijke overschotten. (Telefoto's) (Advertentie) HOOFDAGENT SHOWROOM: Zijlweg 26 - Telefoon 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 (Advertentie) De nieuwe Solex met vol-automatlsche koppeling f 395. Houtplein 18-20 Haarlem Tel. 12000 mui (Van onze correspondent) HENGELO, 14 juni Twaalf chauf feurs van de Overijsselse Autobusdien- sten uit Holten hebben vanmorgen pas- van. Holten naar Hengelo gra- naJ.T' chauffeurs hebben de passagiers geen kaartjes verkocht om- ten ,LS6w extrawerk willen verrich ten, dat niet wordt betaald. De O.A.D kampt met een groot per soneelstekort. Het aantal conductrices is voor de lijndiensten onvoldoende Daardoor moeten de chauffeurs dié geen gebruik kunnen maken van een conducteur of conductrice, zelf de kaartjes verkopen en knippen. Dit ex tra-werk willen de chauffeurs betaald hebben. Ofschoon daarvoer reeds onder handelingen zijn gevoerd met de direc tie, is van betaling nog niets gekomen. Gisteren is de gestelde termijn ver streken. De directie deelde mede, dat zij hoopt de moeilijkheden vandaag uit de weg te ruimen. Zij is wel van me ning, dat het extra-werk betaald dient te worden. De moilijkheden liggen even wel in het niet kunnen aantrekken van personeel. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 juni De moeilijk heden bij het werven van voldoende per soneel zyn voor de P.T.T. zo groot, dat er kans is dat de tweede bestelling niet alleen op zaterdag, maar ook op alle andere dagen gaat vervallen. De P.T.T. kan het nog precies aan, maar minis ter Korthals heeft in de Eerste Kamer gezegd, dat hij niet kan garanderen dat dit zo zal blijven. Waar nog een tweede bestelling op zaterdag bestaat zal die zeker verdwijnen. De P.T.T. legt thans de laatste hand aan een beperking van de diensten. De minister gaf de verzekering, dat voor spoedeisende gevallen de telegraaf en telefoon in ieder geval geopend zullen blijven. De postkantoren zullen echter binnenkort minder uren geopend zijn. Men wil de zegelverkoop op gang hou den door het plaatsen van meer auto maten. Ook wanneer de kantoren dicht zijn zullen deze bereikbaar blijven. De minister zei, dat er bij de tele foondienst sprake is van een overbe zetting van de apparatuur met ongeveer 10 pet. Dat er onvoldoende toestellen zijn is het gevolg van achterstand in leveranties. De vraag is sterker toege nomen dan de fabrieken kunnen ver werken. Het aantal huistelefoons is in drie jaar verdubbeld. De minister heeft de Kamer de verzekering gegeven, dat hij echter de volledige verantwoordelijk heid op zich neemt voor de bedragen die voor vernieuwing op de begroting zijn uitgetrokken. Hij wilde de heer Teijssen (KVP) niet de bevestiging ge ven op zijn vraag, of de P.T.T. wel tevreden is met het bedrag dat voor investeringen is toegewezen. Met de heer De Wilde (WD) vroeg de heer Teijssen voor het P.T.T.-be- drijf grotere zelfstandigheid op het stuk van de investeringen en de sa- larispolitiek. De katholieke woord voerder vond, dat de studie met be trekking tot de vraag 0f de P.T.T. niet een eigen juridische status moet krijgen, waardoor zij niet langer een melkkoetje van de staat zal zijn, de indruk wekt het tempo van de trek schuit aan te houden. De minister antwoordde, dat de studie voortgang maakt, maar dat hu geen datum kan noemen waarop een rapport zal ko men. Een interimrapport achtte hü ongewenst. Beide woordvoerders vonden dat er meer ruimte moet zun voor het bedrijf, om uit de opbrengst van de tarieven eigen financieringen te bekostigen. De telefoontarieven wijzen in die richting. Dat onderdeel van het bedrijf maakt een flinke winst. De minister gat toe, dat bij de tarie ven ook rekening wordt gehouden met de mogelijkheid de vraag wat af te rem men. De heer De Wilde (WD) vond dit een bedenkelijke zaak. De heer Mazure (PvdA) daarentegen zag er een „teken van wijs beleid" in. De minister zei, dat de tarieven in ver gelijking met het buitenland zeker niet excessief zijn. Minister Korthals zal trachten het brieftarief van Nieuw-Guinea gelijk te stellen aan dat voor Suriname en de Ned. Antillen. Hij verzette zich tegen een poging om drukwerktarieven voor bepaalde instellingen althans te verla gen. Dat zou te ingewikkeld worden. Het personeelsbeleid voor de P.T.T. is erop gericht om de meest waarde volle krachten vooral aan het bedrijf te blijven binden, aldus de bewindsman. De heer Teijssen (KVP), die een ver hoging van salaris voor het gehele per soneel van hoog tot laag had gevraagd, kreeg slechts ten antwoord, dat de ge hele salarispolitiek (niet alleen voor de P.T.T.) een zaak is die de regering in overweging heeft. De Kamer heeft de P.T.T.-begroting goedgekeurd. VENLO, 14 juni De 26-jarige onge huwde heer G. Peetjens is gisteravond bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De heer Peetjens, die een scooter bereed, kwam op het kruispunt Karbindérstraat-Linneweverstraat in botsing met een vrachtwagen met op legger. Hij was op slag dood. (Advertentie) is het dat alle dames verrukt zijn van de Weense monturen „VIENNALINE". Een sterke bril, maar ook een zeer sierlijke, die praktisch ieder gelaat flatteert en complimentjes uitlokt. De bovenrand in verschillende fijne tinten. Voor ziekenfondsleden: Op monturen de vastgestelde vergoeding. De glazen door de oogarts voorgeschreven, zonder enige bijbetaling. iiimmiimmii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiimiijiiiiiiiiiiiniiiiif ut ii "lm n,| Hm in DUBLIN, 14 juni (UPI, Versterkte afdelingen van de Ierse politie hebben gisteravond een ring gelegd om het eeu enoude kasteel van Dublin, ""it ge- hiedde om prinses Gracia van Monaco te beschermen tegen mogelijk al te enthousiaste aanhankelijkheidsbetuigin- gen van de zijde van de bevolking der Ierse hoofdstad. De ontvangst gegeven door premier Sean Lemass ter ere van de prinses en haar gemaal prins Rainier was de laatste officiële gelegenheid van het tiendaagse bezoek, dat het p: aan de Ierse republiek brengt. De politie had strenge orders ontvan gen. om tot elke prijs de wilde taferelen te voorkomen, waardoor prinses Gracia op maandagavond zo verschrikt was, c' zij bleek en huilend bij het staats banket arriveerde. De 300 politiemannen die op die avond dienst hadden werden eenvoudig opzijgezet door een menigte van naar schatting 20.000 men welke de auto van het prins dijk paar omring de, toen deze voor het Gresham hotel stilhield. Veertig vrouwen vielen flauw in het gedrang. Zij moesten over de hoofden van de mensen worden doorgegeven naar een plaats waar zij konden worden bijgebracht. Twaalf mensen liepen in de drukte verwondingen op waarvoor zij zich moesten laten behandelen in zie kenhuizen. Prinses Gracia scheei ten einde raad toen de omstanders 'e auto schudden en over het dak en de motor kap kropen. Haar echtgenoot duwde de dichtstbij hem staanden opzij en hielp de prinses tenslotte uit de auto. Het banket moest een half uur worden uitgesteld, totdat prinses Gracia weer een weinig tot zich zelf gekomen was. Glimlachend liet zij dinsdagavm. echter de hulde over zich heen gaai. alsof er de avond tevoren niets was ge beurd. Het of ciële programma was zo krap pgezet. dat er zelfs geen tijd was geweest om de kinderen t begroeten, die gisteren uit Monaco per vliegtuig ^aar Dublin waren gekomen, om zich bij hun ouders te voegen voor het onoffi ciële gedeelte van het bezoek: de vakan tie in Ierland. Voordat prinses^ Caroline en Prins Al- bert gisteravond in bed werden gestopt, kregen zij echter een aantal oude Kel tische sprookje' te horen en dat ver goedde veel wor het ontbreken van vader en moeder. Do sprookjes we. den hun verteld door een van Ierlands bekendste vertelsters en schrijfsters van kinderverhalen, me vrouw Sinead de Valer., de vrouw van de president. 1 andaag zullen prins Rainier, zijn vrouw en de kinderen een .eis duor de streek Mayo beginnen waar zij d fami lieleden van de prins, (geboren Kelly) zullen ontmoeten. zoontje Ekihart. Ekhart is het enige de vier kinderen aan boord van de rius", dat men heeft kunnen redden. De drie andere kinderen van de heer en mevrouw Grootegoed zijn tegelijk met hun ouders gedood. De heer Groo tegoed was in dienst van de KLM en keerde tezamen met een viertal colle ga's met de „Sirius" naar Karatsji te rug. Zij hadden allen in Nederland va kantie gehouden. „Vast staat, dat de „Sirius" vlak voor het ongeluk te laag vloog. Het toestel zal geen motorstoring gehad hebben, want anders had de piloot dit wel ge meld. Of de piloot heeft een fout ge maakt of de hoogtemeter was defect." Dit heeft de directeur van het vlieg veld van Cairo, Hassa Kheirallah, te gen verslaggevers gezegd. De onderdi recteur van de luchthaven Mohammed Hassan Bakry voegde hieraan toe, dat de piloot van de Electra de naderings- vlucht op zestig meter hoogte heeft uit gevoerd, in plaats van op de minimum hoogte van driehonderd. Volgens Bakry beschikken alle luchtvaartmaatschap pijen over instructieboekjes, uitgegeven door de Verenigde Arabische Repu bliek, waarin alle bijzonderheden over het omliggende terrein staan vermeld. Mr. A. W. Wiltholt, chef vliegopera ties van de K.L.M. en leider van de Nederlandse commissie van onder zoek, heeft in antwoord op vragen van Nederlandse verslaggevers ver klaard: „Wjj hebben het instrumen tenbord geïnspecteerd. Dit was wel ernstig beschadigd, maar sommige instrumenten waren onbeschadigd. Hieronder bevond zich ook de hoog temeter." Uit de toestand, waarin het wrak verkeerde en het spoor, dat werd ge maakt, nadat de „Sirius" een heuvel top had geraakt, is volkomen duidelijk, wat ->r is gebeurd. Het vliegtuig heeft een heuveltop geraakt en is later, als gevolg vAn het voortglijden hierna, ont ploft, aldus mr. Wiltholt. Volgens de Egyptische pers had de „Sirius" 239 staven goud, 30.000 pols horloges bestemd voor Bangkok en gro te aantallen fototoestellen, films en ra diotoestellen voor Basrah aan boord. Men heeft slechts 161 staven goud kun nen bergen. De rest plus duizenden hor loges liggen diep in het zand. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 juni De directie van de Nederlandse Spoorwegen zal nog eens bekijken of de plaatskaartencon trole aan de perrons kan worden afge schaft. Uit de Tweede Kamer is tijdens een mondeling overleg met minister Korthals gezegd, dat de opheffing van de in- en uitgangscontrole bij de spoor wegen een belangrijke personeelsbespa- ring zou kunnen opleveren. Tegen die besparing weegt het risico, dat enkelen er wel in zullen slagen, zonder kaartje te reizen, niet op. Er wordt trouwens in Nederland, vergeleken met het bui tenland, overmatig veel gecontroleerd, zowel in de treinen als op de stations. Minister Korthals betwijfelt of de voor delen van de personeelsbesparing wel zo groot zouden zijn. Op de kleine stations is het controlerend personeel meestal ook met andere werkzaamheden belast. (Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM, IEL 223S9t Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 nur) Droog weer met zonnige perioden. Vannacht nog vrij koud. Morgen overdag hogere temperaturen. Ma tige tot zwakke veranderlijke wind. Donderdag: Zon: 4.19-21.01. Maan: 6.34-22.29. Morgen vrij zonnig en droog weer met een zwakke wind van zee. Tempe ratuur iets hoger, overdag 17 a 18 gr., zeewater 14 gr. Vooruitzichten: rug van doge luchtdruk brengt wat stabieler neersl afgel. 24 uur 0.1 0.1 0.5 1 1 7 4 5 0 8 2 3 1 2 8 0 0 9 19 4 3 strandweer. max. min. Station Weer temp. temp gisteren jeu Helder zw. bew. 16 12 V pen burg zw. bew. 16 12 Vlissingen zw. bew. 15 11 Eelde regen 18 12 De BUI zw. bew. 17 12 ['wente geh. bew. 17 12 Eindhoven zw. bew. 18 11 in -Limbur zw. bew. 16 10 Stockholm zw. bew. 12 •JsJo regen 17 12 Kopenftage: zw. bew 16 13 ixjndeD onbew. 18 6 Arnsterdari zw. bew. 17 11 Brussel zw. bew. 17 7 Luxembut t licht bew. 14 9 Partis half bew. 17 6 Nice licht bew. 22 15 Berlijn zw. bew. 16 13 vi iinchen geh. bew 18 10 40nch zw. bew. 19 11 ^ener» licht bew. 23 14 I Advertentie (Zie pag. 5) vanat f 4595.— GARAGE &KZNICMANN y^Smeflestr. 43-45 - Tel. 11025 - Haarlem^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1