Minister plotseling LUNS onwel Doen BEELD„MUZIEK" VOOR TILBURG eisen Uitbreidingskosten vertrekgeldop Schiphol Luchthavendirectie rekent op twee miljoen per jaar Voltooiing IJtunnel begint in het volgend kwartaal Bouwdok moet meteen worden aangelegd Winkelsluiting niet koppelen aan vijfdaagse werkweek" PAUL VLAANDEREN Het O 40 mysterie KAMERZITTING VERDAAGD Mr. LUNS moet voorlopig rusten Z a ak-Oude water geseponeerd 17-jarige jongen dodelijk verongelukt Nazi-leider naar de gevangenis Arrestatie van Nederlander Chauffeurs door liftsters beroofd COÖRDINATIE MET BOUW COENTUNNEL 114 miljoen aan de raad gevraagd ,Niet tegen koop gewoonte ingaan Nederlands-Duits gesprek begin juli Drie maanden voor muitende matrozen Verenigde Staten In Leopoldstad Meisjes van 16 en 17 Voorzitter Middenstandsverbond Palthe streeft naar consolidatie Nederlanders rijden in Ronde van Luxemburg Dagproduktie in april iets hoger DONDERDAG 15 JUNI 1961 PAGINA 2 DEN HAAG, 14 juni De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns is vanmiddag in de Tweede Kamer plotseling onwel geworden. Hij zakte ineen tijdens de besprekingen over de verdra gen tot oprichting van de Euro pese Economische Gemeenschap. Met een ambulance werd hij naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. Na het eerste on derzoek bleek dat mr. Luns zich al spoedig aanzienlijk beter voelde. De doktoren nemen aan dat geen sprake is van een hart infarct. De minister heeft wel de tekenen van zwaar over spannen te zijn. Na het onderzoek was hij reeds snel ter been en kreeg hij van de doktoren toe stemming naar de auto te wande len die hem naar huis zou bren gen. De ontsteltenis bij het gebeu ren in de Tweede Kamer was niet gering. De ministers van Economische Zaken, drs. De Pous en mr. Marijnen van Landbouw schoten toe om hem op te vangen terwijl hij kennelijk buiten bewustzijn in zijn stoel wegzakte. Het Eerste-Kamerlid pater Beaufort, die toevallig in het gebouw vertoefde was meteen ter plaatse en knielde naast hem neer. AMSTERDAM, 14 juni Het is de bedoeling dat de afbouw van de IJtunnel in het derde kwartaal van dit jaar tot uit- voering zal komen, zo delen B. en W. de raad mede. In verband daarmede vragen zij de raad boven het reeds verleende crediet van negen miljoen gul den nog. een crediet van 114.400.000 te verlenen. Toename drukte (Van onze parlementaire redacteur) Gewaarschuwd door de minister van onderwijs, mr. Cals, iie op weg was naar het Kamergebouw, heeft mevrouw Luns haar man nog kunnen bezoeken voordat hij uaar het ziekenhuis werd overgebracht. De minister-president dr. J. E. de Quay kon het kamergebouw eerst be reiken nadat de ziekenauto reeds was vertrokker De premier wa. zeer onder de indruk van hetgeen zijn minister van Buitenlandse -zaken was overkomen. „Deze mar heeft enorm veel van zijn krachten in binnen- zowel als buiten land voor ons land opgebracht", aldus prof. de Quay. D- minister-president zal het ambt van minister van Buitenlandse Zaken voorlopig waarnemen. Minister Luns had vanmorgen juist deelgenomen aan de plenaire zitting van de R.T.C., w-.ar het compromis werd be handeld. dat omtrent de verhoudingen in het Koninkri'k met veel moeite tot stand was gekomen. Het is bekend dat de minister zich de laatste jaren zeer veel inspanning heeft getroost om zjjn zware en veelzijdige taak te vervullen. Reeds acht iaar draagt hij de zware verantwoo'deinMieid aan deze post ver- De Nederlandse Spoorwegen „spe len met de gedachte de plaatskaar- tencontrole af te schaffen. Het lijkt ons nuttig, dat eindelijk eens met die gedachte gespeeld wordt. En het ein de van het spel moge zijn de ernst van een besluit tot gehele of gedeelte lijke afschaffing. Het is onbegrijpe lijk, dat bij alle tekort aan arbeids krachten en bij alle verruiming van vrije tijd. werkzaamheden van zulk een dubieus nut als het controlerend knippen van kaartjes vervult blijven worden door mannen die stellig ook tot iets beters in staat zijn. Wie een treinkaartje koopt, begint met enkele schreden van het loket vandaan kennis te maken met het wantrouwen van de N.S.: hij moet zijn kaartje tonen aan een controleur, die op de meeste stations al vanuit zijn glazen hokje heeft kunnen zien, dat de reiziger heus een kaartje ge kocht heeft. Nauwelijks is de reiziger, eenmaal in de trein beland, verdiept in zijn krant of zijn lunch, of daar komt een functionaris getuigen van herleefd wantrouwen: heeft meneer wel een kaartje, is het van de goede datum, zit meneer in de klas waar voor hij betaald heeft en bevindt hij zich op het baanvak waartoe het kaartje hem recht verschaft? Opge merkt moet hierbij worden, dat de 'controleurs in de treinen, zelf blijk baar lichtelijk gegeneerd, hun uiterste best doen om door persoonlijke be leefdheid de eventuele ergernis van de gestoorde reiziger in de kiem te smoren. Heeft men het kaartje, na het tenslotte in de andere dan die ene zak te hebben gevonden, opgeborgen in weer een andere zak. dan komt men bij het verlaten van het station zijner bestemming opnieuw voor de nood zaak het op te zoeken en het helemaal of gedeeltelijk ter hand te stellen aan de laatste exponent van de wantrou wendheid der N.S.: de controleur in de glazen kast bij de uitgang. Buiten het station gekomen blijft men het gevoel houden, dat men ieder ogen blik door een functionaris in zwart pak met koperen knopen kan worden aangemaand om het bewijs te laten zien. dat men op dat uur in die stad mag rond lopen. Minister Korthals twijfelt eraan of gehele of gedeeltelijke afschaffing van de controle wel zoveel personeelsbe- sparing oplevert. Laat het dan maar niet zoveel zijn. Het afschaffen van iedere onnuttige arbeid is we' het minste wat men kan doen in een tijd waarin men zeker hij de N S - alle besch ikh; ir< krachten hard nodig heeft voor het verrichten van nuttige arbeid. Mr. J. M. A. H. LUNS bonden. Het was de laatste tjjd reeds duidelijk dat de m i ister veel last had van oververmoeidheid. Nog in januari heeft hij geruime tijd rust moeten ne men. Hij ging toen met vakantie naar de Canarische eilanden. Voorzitter Kortenhorst ïeeft de ver gadering verdaagd. Deze eek zal het parlement niet meer ijeenkomen. Uit de stem van de voorzitter klonk duide lijk de ontroering over hetgeen zojuist was voorgevallen. Wij spraken nog even met mr. Blaisse, een van de Kamerleden die de minister onmiddellijk hulp had verleend en die hem met het Eerste-Kamerlid pater Beaufort naar het ziekenhuis had ver gezeld. Het oordeel van mr. Blaisse was: Ze ker geen direct gevaar, maar wel een zeer ernstige waarschuwing. Wie de agenda van deze minister ooit heeft in gezien. begrijpt hoe zwaar zijn taak is (Bericht gedeeltelijk reeds geplaatst in deel van onze vorige edities) DEN HAAG, 15 juni Na zijn op vallend snel herstel van de kwaad aardige inzinking, is minister J. M. A. H. Luns met zijn vrouw per auto naar zjjn woning aan het Plein 1813 vertrokken. Hij zal voorlopig rust moe ten nemen. Men rekent er op dat dit zeker enige maanden zal duren. De vraag blijft open, of hij daarna weer in staat zal zjjn zjjn ambt te vervullen. In politieke kringen vreest men, dat hij gedwongen zal worden tot regelmatiger werktijden dan hem tot dusver zijn gegund. De post van Buitenlandse Zaken is in Nederland, vooral na de oorlog, zwaarder gewor den dan ooit sinds het ontstaan van ons koninkrijk. Een Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken heeft in de ontwikkeling van de westelijke wereld en met name ook van Europa een belangrijke taak. Hü is zowel in de NAVO als in de Europese organi saties een gelijkwaardig partner, die zijn aandacht moet verdelen over aller lei problemen, die zowel met de be langen van zijn land als met het wel en wee van veel grotere concepties verband houden. Nog in het begin van dit jaar is dat gebleken, toen minister Luns in Parijs bij het topgesprek met De Gaulle en Adenauer zich fel verzette tegen wat hij zag als een principiële afwijking van hetgeen destijds in Rome was overeengekomen. Daar was de basis gelegd voor een nieuwe ontwikkeling van de Europese een heid. De minister zag in de opzet van president De Gaulle nog afge zien van de wijze waarop deze aan de partners min of meer werd op gelegd ook een groot gevaar voor de directe belangen van Nederland. De minister is juist tijdens de rede, waarmede dr. W. Schujjt (K.V.P.), een van zijn partijgenoten, het debat over de uitwerking van de verdra gen van Rome inzette, ingestort. Een andere zaak, die de minister de laatste jaren veel inspanning heeft Eekost, is het Nieuw-Guinea-beleid.Mr. uns is een overtuigd voorstander van een beleid, dat er vóór alles op ge richt moet zijn de inwoners van Nw- Guinea het recht van zelfbestuur ook de facto te gunnen. Dat betekent voor hem een onwrikbaar vasthouden aan het uitgangspunt, dat Nieuw-Guinea, zolang dit recht niet vast staat, onder de hoede van Nederland dient te blijven. De verdediging van dit beleid is hem ongetwijfeld, ook door het ver zet in eigen land daartegen, zwaar gevallen. AMSTERDAM, 14 juni De Rot terdamse officier van justitie mr. I. H. van de Roemer heeft mr. N. j. Ge- leijnse uit Amsterdam, raadsman van de technische hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie F. H. v. d. P. uit Bussum schriftelijk medegedeeld] dat in de zaak van de zg. geënsceneer de aanranding in Oudewater geen straf vervolging zal worden ingesteld. Dit besluit heeft hij genomen „op grond van het uitvoerig onderzoek, neergelegd in diverse processen-ver baal". Na kennisneming daarvan heeft hij geen termen kunnen vinden, „welke een gerechtelijk vooronderzoek ten volle rechtvaardigen, aangezien van een vermoedelijk strafbaar feit niet is kunnen blijken". Tenslotte heeft de officier van justitie mr. Geleijnse laten weten, dat hij de zaak 13 juni heeft geseponeerd. Naar aanleiding van deze beslis sing zal mr. Geleijnse vandaag de procureur-generaal in Den Haag ver zoeken, of hij geen aanleiding ziet een nader onderzoek te gelasten. Zoals bekend is beklaagde de heer Van der Putten zich er vorig jaar ja nuari bij de rijkspolitie te Oudewater over, dat een staffunctionaris van het ministerie van Defensie in Oudewater een aanranding zou hebben geënsce neerd. Deze aanranding had de heer Van der Putten moeten compromitte ren, omdat bepaalde figuren op het mi nisterie van Defensie hem „een lastige dwarskijker" zouden vinden. ROTTERDAM, 14 juni Een 21-ja- rige matroos is door de politierechter bij verstek veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf en onmiddellijke gevangenneming wegens muiterij, meer malen gepleegd, op de kustvaarder „Cornela B2". Er was ook drie maanden tegen hem geëist. Een even oude matroos uit Vlaar- dingen, die toen wel was verschenen op de zitting, is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De eis tegen hem luidde vier maanden. HAARLEMi 15 juni Tegen zeven uur gisteravond is de 17-jarige Haar lemse tegelzetter R. Ypema dodelijk verongelukt op de hoek van de Ge dempte Oude Gracht en de Kleine Hout straat. De jongeman kwam op zijn brommer de Kleine Houtstraat uit en verleende geen voorrang aan een van de kant van het Verwulft over de Ge dempte Oude Gracht komende auto. De jongen werd tegen de grond ge smakt en is op weg naar het Grote Gasthuis aan zijn verwondingen bezwe ken. De politie verzoekt eventuele ge tuigen van dit ongeval zich met haar in verbinding te stellen. In de afgelopen nacht is bij het via- dukt in Rijksweg 16, onder de gemeente Zevenbergsche Hoek een militaire jeep geslipt en over de kop geslagen. De bestuurder, de 44-jarige opperwacht meester J. Duizer, die woonde in Sleeu- wjjk (N. Br.) werd uit het voertuig geslingerd en kwam om het leven. De opperwachtmeester was gehuwd en had vier kinderen. W oensdag is voor de nieuwe schouwburg in Tilburg een beeld van Mari Andries- sen vorstellende muziekonthuld. Een jubilerende industrie heeft het aan de gemeente aangeboden. NEW ORLEANS, 14 juni (UPI) De Amerikaanse „Nazi-leider" George Lincoln Rockwell en zijn negen „SS' ers" zijn schuldig bevonden aan het zaaien van paniek onder het publiek door middel van anti-Joodse leuzen en veroordeeld tot het betalen van boetes en het ondergaan van gevangenisstraf fen. RockweU, een 43-jarige gewezen pi- l°°t van de Amerikaanse marine in Arlington, Virginia, kreeg een boete van honderd dollar en een gevangenisstraf van zestig dagen. Rockwell en de zijnen werden vrijge sproken van de beschuldiging dat ze niet waren doorgelopen toen ze daartoe werden aangemaand tijdens een demon stratie voor een theater in New Orle ans op 24 mei, waar de film „Exodus" werd gedraaid. De „SS'ers" werden veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 45 da gen en boetes van 75 dollar tot 30 da gen en 50 dollar. LEOPOLDSTAD, 14 juni (RTR) Volgens betrouwbare kringen hebben de Congolese autoriteiten de Nederlan der Sjoerd Rodermond gearresteerd. Ooggetuigen verklaarden, dat de heer Rodermond (medewerker van de N.C.R.V. en het dagblad de Telegraaf) dinsdagmorgen onder gewapend gelei de uit zijn hotel werd weggevoerd. De Nederlandse ambassade in Leo- poldstad deelde vanmorgen mede er nog niet in te zijn geslaagd zijn invrij heidstelling te verkrijgen. Men ver moedt, dat de heer Rodermond in de Makala-gevangenis wordt vastgehou den. Van de zijde der Congolese autoriteiten is nog een reden voor zijn aanhouding opgegeven, doch ge noemde kringen in Leopoldstad menen dat zij verband houdt met een bijeen komst van de Loemoembistisehe jeugd organisatie „Jeunesse Lumumba", die door Rodermond maandag werd bijge woond. GRONINGEN, 14 juni Aan het avontuur van twee Duitse meisjes, die met nog een vriendinnetje een Groning se vrachtautochauffeur, die hun een lift aanbood, van 7.000 gulden hebben beroofd, is snel een eind gekomen. In de nacht van maandag op dinsdag pikte de chauffeur in de buurt van Nordhorn m N. W. uitsland het drie tal op. Onderweg verliet hij enige ma len zijn cabine om een collega, die pech had, een handje te helpen. De meisjes hebben van de .gelegenheid ge- bruik gemaakt zjjn jasje, dat hij in de auto had achtergelaten ta doorzoeken, de zeven mille en., te tulen en er al liftend snel mee van door te gaan. Het was al het spaargeld van de chauffeur, dat hu by zich had gesto ken om in Duitsland een auto te ko pen. Twee van hen gingen naar Gro ningen. In de Martinistad deden zij gro te inkopen. Ze staken zich goed en mo dem in de kleren, vulden dit aa^ met wat dure dingen, wisselden nog eens een bankbiljet van duizend gulden en liepen in de gaten. De recherche die aï van de diefstal op de hoogte was ging op onderzoek uit en kreeg 's avonds de meisjes, 16 en 17 jaar oud bh het hoofdstation te pakken. Ze hadden nog ruim ƒ2100 gulden bij zich. Het vrien dinnetje, dat ook nog het een en ander op zak heeft, is vermoedelijk Duitsland ingetrokken. Beide gearresteerde die veggen zullen waarschijnlijk in handen van de Duitse politie worden gegeven. ROOSTEREN (L) 14 juni Van_ morgen is tussen Illikhoven (L) en Roos teren (L) een personenauto in het Ju- lianakanaal gereden. Toen men drie kwartier later de wagen weer op het droge had gebracht bleek, dat de be stuurder was verdronken. Het slacht offer is de 28-jarige heer C. H. van Vught (gehuwd maar geen kinderen) uit Geleen. (Van onze luchtvaartredacteu) AMSTERDAM, 14 juni Binnen en kele maanden zal op de luchthaven Schiphol, net als op vele andere vlieg velden in Europa, een vergoedingsbe drag voor de passagiersaccommodatie worden geheven. Dit bedrag komt uit sluitend ten laste van de vertrekkende passagiers. De z.g. transito-luchtreizi gers, die in de meeste gevallen een in tensiever gebruik maken van deze pas- sagiersaccommidatie, vallen buiten de passengers-service-charge. Dit is nu eenmaal een algemeen gebruik. De be dragen, die dus extra betaald moeten worden, variëren van 2,- voor de plaatsen Brussel, Luxemburg, Düssel- dorf en Keulen, 4,- voor de overige Europese plaatsen en 6,- voor de in tercontinentale bestemmingen. Namens de Schipholdirectie deelt mr. J. C. van Staperen mee dat deze bedragen nood zakelijk zijn om de enorme uitbreidings kosten van de nationale luchthaven op te vangen. Aan de jongste uitbreidingen en ver nieuwingen wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd. Begonnen werd in 1960 met de uitbreiding van het banen- patroon door middel van een nieuwe 3300 m lange startbaan. Vervolgens wijd de men zich aan de passagierswacht ruimten, het vrachtgebouw, de bevoor- raaingsgebouwen, de hangars en het verkeersplatform. Zo vergrootte men de ?,?,?ne te van de aankomsthal van 1000 m2 groter en kwam ook hier. net kamer voor de Europese bestemmingen ...aaa m2 groter en kwam ook hier, net als voor de reizigers buiten Europa, een winkelgalerij met in totaal tien ver schillende winkels. Bovendien werd de „Europese" accommodatie verrijkt met (Van onze verslaggever) ROTTERD. JVI, 14 juni Op de jaar vergadering van. het Nederlands ver bond van Middenstandsverenigingen heeft de algemeen voorzitter de heer M. Rademakers, vandaag met nadruk vastgesteld, niets te voelen voor een winkelsluiting op zaterdag. De vijfdaag se werkweek moet men niet koppelen aan de winkelsluiting, zo zei hij. Hjj had geen bezwaar tegen een 'ang week end voor het winkelpersoneel, maar een zaterdagsluiting dient hier niet het ge volg van te zijn. „Een onderzoek heeft aangetoond", aldus de heer Rademakers, „dat meer dan 45 procent van de herenconfectie op zaterdag wordt verkocht. Deze koop gewoonte veranderen is uiterst moeilijk. Instelling van een koopavond geeft geen oplossing. Het winkelpersoneel heeft hier bezwaar tegen en bovendien: de consu ment, die kleding wenst aan te schaffen, geeft er de voorkeur aan dit met het 003 op de kleuren niet 's avonds te doen. Ook voelt de man, die 's avonds van zijn dagtaak thuiskomt, er weinig voor nog eens met zijn vrouw te gaan winkelen. Hij moet eerst eten en dan speelt tegenwoordig ook de televisie een belangrijke rol. Het is juist de detail handel, aldus de heer Rademakers, die op tijden, welke de consument het best passen, gereed moet staan voor zijn taak." Kritiek had de heer Rademakers op het door de regering gevoerde midden- standsbeleid. „Wij hebben nu een vrij loonbeleid zonder vrijheid, een dirigis tisch prijsbeleid zonder dirigisme, wij zijn nog altijd voorstanders van een vaste muntwaarde en noemen devalua tie knoeien met geld, maar revalueren, alsof dat iets anders is dan het onbe trouwbaar maken van de munteenheid", aldus de heer Rademakers. Hij vindt, dat juist de middenstand door de tegen woordige belastingheffing zwaar wordt getroffen en acht het zonderling, dat er op het gebied van de kinderbijslag, voor de middenstand van een uitzonde ringspositie sprake moet zijn. Dat in nieuwe stadswijken het grootbedrijf meestal de beste plaatsen krijgt, „om dat bouwers en plaatselijke overheden in het^ grootbedrjjf meer vertrouwen stellen", noemde hij een onrustbarend verschijnsel. Ook constateerde hij, dat het naïef is te veronderstellen, dat de middenstanders, een goed midenstands- kleine financiële middelen tot. opbouw kan komen. Kapitaal vormen is uiterst moeilijk. Waar het om gaat is, dat de middenstander gelijke kansen krijgt. Als middelen om dit te bereiken ziet hij. een hechtere organisatie van de middenstanders, een goed middenstands beleid van de rijksoverheid, en meer belangstelling van de plaatselijke over heid voor de middenstand (speciaal wan neer het gaat om vestiging in nieuwe woonwijken). De raming is gebaseerd op een uit voering (in overleg met de Rijkswater staat) waarbij het bouwdok voor de Coentunnel mede zal kunnen worden gebruikt voor de bouw van zes van de negen tot zinken te brengen elementen van de IJtunnel. Daarbij is op grond van de door de Rijkswaterstaat verstrekte werkpro gramma's aangenomen, dat dit bouw dok drie jaar na het begin van de bouw van de Coentunnel ter beschikking van de gemeente zal komen. De overige drie zinkelementen van de IJtunnel, waarvan er twee bestemd zijn voor het traject in de lijksgracht, dienen te wor den vervaardigd in een door de gemeen te te maken klein bouwdok. Deze beide laatstgenoemde elementen zullen na het tot zinken brengen van de drie caissons, die het tunnelgedeelte onder de spoor baan moeten vormen, door de resteren de ruimte van de opening onder de poorbaan naar de Dijksgracht worden gevaren.. Eerst daarna kan worden begon nen met de bouw van het zuidelijk ven tilatiegebouw aan de noordzijde van de spoorbaan. Dit alles brengt mede dat met het vervaardigen van de voor de Dijksgracht bestemde elementen, die een belangrij ke factor in het hele bouwprogramma vormen, grote spoed moet worden be tracht. Het daarvoor nodige bouwdok dient dan ook al meteen te worden aan gelegd. Daar B. en W. de investeringen voor de tunnel zoveel mogelijk willen beperken zijn in de raming slechts die werken opgenomen, die noodzakelijk zun voor de IJtunnel als verkeersver binding in de eenvoudigste vorm. Tal van andere werken zijn daarom niet in de raming verwerkt, zoals de ver vanging van de brug over het Noord- hollandsch Kar aal bij het Kraaienplein, Over de verplaatsing van het Marine- Etablissement is overleg gepleegd met de Kon. Marine en de Rijksgebouwen dienst en het gevolg is nu dat de ge bouwen die "erplaatsl moeten worden voor de IJtunnel binnen het complex zelf kunnen worden opgenomen door aanplemping van de watervlakte binnen dit etablissement. Tijdens de raadsvergadering van woensdagmiddag heeft wethouder mr. G. van 't Huil medegedeeld dat de rijkstoestemming voor de aanplemping van een gedeelte van het Oosterdok bij het marine-etablissement bij het ge- een bagagesorteerruimte uitgerust met transportband. Deze transportband be tekent een belangrijk voordeel voor de passagiers. Zij worden nu geholpen vol gens het z.g. free-check systeem", kunnen aan een willekeurige afhande lingsbalie plaatsnemen en hoeven dus niet meer braaf in de rij te gaan staan en geduldig af te wachten wanneer hun bagage nu eindelijk eens te voor schijn komt. Nieuw is ook de overdekte verbindingsgang tussen de wachtka mers „Europa" en I.C.A. Voorheen ge schiedde dit hoofdzakelijk uit transito passagiers bestaande verkeer door mid del van busjes of wandelingetjes over het platform, maar dit heeft men nu door heel handig te woekeren met de ruimte weten op te vangen. Het laat ste stadium van deze uitbreidingen be treft de accommodatie voor de passa giers met intercontinentale bestemmin gen. Ook hier wordt de wachtkamer vergroot en het aantal zitplaatsen opge voerd. In totaal bedragen de kosten van dit gehele project ruim twee miljoen gul den. Dit is een van de redenen ge weest, aldus vernamen wij op Schip hol, om tot het heffen van een z.g. ver trekgeld over te gaan. Mr. van Stape len wees er op dat bijna alle landen in Europa dit bedrag al lang heffen en in vele gevallen ^elfs meer geld vra gen dan de passengers-service-charge, die de directie van Schiphol nu heeft be- \ald. Van de belangrijkste luchtvaart verbindingen in Europa zijn alleen Bel- gie en Duitsland nog vry van vertrek- gelden. Ook in Duitsland echter zijn de plannen om tot Invoering over te gaan al in ver gevorderd stadium en men verwacht zee. binnenkort een definitie ve regeling hierover. Als vertrekgeld Wil men hier een algemeen bedrag van 5 mark gaan invoeren. De verwachting is dat gemiddeld 500.000 passagiers, die jaarlijks recht streeks van Schiphol vertrekken, door middel van deze belasting een bedrag van 2 miljoen gulden zullen binnenbren gen. Sprekend over het verzet van de KLM tegen dit z.g. vertrekgeld, zei ons mr. Van Stapelen dat er geen enkele vrees hoeft te bestaan voor een impo pulair worden van Schiphol en dat ook de concurrentie-positie geen gevaar ALMELO, 14 juni Uitvoerig werd door een aandeelhouder in de jaarver gadering van Palthe's Textielverede- lingsbedrijven stilgestaan bij de ster ke expansie van de laatste jaren. Werd het nu niet eens tijd te consolideren, temeer omdat de financiële verhoudin gen allerminst fraai zijn? De voorzitter, de heer H. A. M. Kroese was het met dit standpunt vol ledig eens. Men kan zeggen dat Palthe een krachtproef heeft doorstaan Nu zal via de nodige investeringen, voort komende uit zelffinanciering en leen gelden, tot een consolidatie moeten wor den gekomen. In de overgenomen be drijven, die onder eigen naam blijven bestaan, moeten de nodige aanpassin gen worden doorgevoerd. Hiermee zal mrLe42,75 miljoen gemoeid zijn. Gestreefdj wordt naar een decentra lisatie om de klant sneller te kunnen bedienen doch ook om de transport- **4.? ca- f 2 miljoen te drukken, met de overname van „De Regenboog" heeft Palthe zich begeven op het ge bied van de wolveredeling, hetgeen een zeer belangrijke aanwinst is. De ver houding tussen reiniging en veredeling hgt thans circa 60-40. De revaluatie heeft geen directe meentebestuur is binnengekomen. De scl7a.de veroorzaakt, doch kan wel op 41j.._4 j:4 knini.4 j_. i het gebied van de veredeling nadelig zijn. Desgevraagd werd medegedeeld dat het vrijwel uitgesloten is de stijgen de kosten door te berekenen in de prij zen van het chemisch reinigen. wethouder zei dat dit betekent dat men het werk waarschijnlijk half juli reeds zal aanvangen. MAASTRICHT, 15 juni - De twee geslaagden van de toneelacademie al hier mej. Willy Frenken en mej. Mar ja Habraken, zijn resp. gecontracteerd door de Speelgroep Limburg en de N.C.R.V .-televisie. Marja Habraken zal de eerste maanden optreden in vijf televisiestukken en tegelijkertijd als free-lance-actnce gaan werken Over het lopende jaar is men be paald niet ontevreden. De drukkerij heeft het iets minder druk, doch het seizoen moet nog beginnen en het ziet er naar uit dat het tweede half jaar gunstig zal zijn. De afdeling reiniging heeft weer betere resultaten geboekt dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. loopt, gezien het gebruik in de ander» Europese landen. Er de KLM mogelijkerwijs passagiers zoU r werd gesteld dat „gv^kWÜs passagiers zou Kunnen verliezen door de instelling van hefe=vVe^goedingskosten. „Daar zijn wij kend ™Luut niet mee eens. Geen welden- om voor d!„zaJ het in zÜn hoofd halen gaan omvü|tiaaKehouden bedragen t« kend zijn met D.f KLM moet toch be- plannen alleen uitw1' lde uitbreidings tarieven-politiek duesaaar zÜn als wordt. Het is ook in hetnig, gewijzigd KLM dat de luchthaven et.6Janf.van om op deze wijze zelf zijn ^£jjdraa£ kosten te betalen. Het vrjjw,, d KLM van betalingen, die we anders echt via de luchtvaartmaatschappijen zouden moeten investeren," aldus de heer Van Stapelen. Mr. van Stapelen herinnerde in dit verband aan het grote uitbreidingsplan dat omstreeks 1965 voltooid zaJ zUa n dat een totaal bedrag van 200 miljo*£ gulden met zich meebrengt. name- dige gebouwenfront bestaat lijk geen mogelijkheid tot„atte vlieg- meer om de voor 1965 gcscda -n A, tuig- en passagiersbew-egingon vracht te verwerken. Men houdt er re kening mee dat Schiphol J 2.200.000 passagiers enlOO.OOUOOOkg vracht zal verwerken. zullen deze aantallen res;pectiev<ell\Jk 4.000.000 passagiers en 250.000.000 tg. vracht bedragen. Om hierin te kunnen voorzien heeft men het zeer omvangnjk® uitbreidingsplan ontworpen. LUXEMBURG, 14 juni Ook een Ne- derlandse ploeg zal deelnemen aan de Ronde van Luxemburg voor beroeps renners, die van 16 tot en met 20 juni wordt verreden. De Nederlanders zul len onder leiding staan van Sjsö*» Janssen. De ploeg zal bestaan uit on der anderen Daan de Groot, Joop Cap- tein, Jaap Kersten en Martin van d®" Borgh. De Luxemburger Gaul worJl als de grote favoriet beschouwd. Aan d» start komen zeven ploegen van zes ren ners. AMSTERDAM, 14 juni De algeme ne produktie-index (incl. de bouwnij verheid) was, blijkens het C.B.S., voor april 1961 (21K ,/erkdag) 156 en 173 in de voorgaande maand en 155 in april I960. Gecorrigeerd voor seizoen en leng- t- van de maand waren deze cijfers re-p. 165, 164 en 158. Per bedrijfsklasse waren de indexcij fers voor april 1961 als volgt: bouwma terialen en aardewerk 133 (maart 1961: 133, april 1960: 132), leder- en rubbernij verheid 146 (172, 140), mijnbouw 125 (138, 118), papierindustrie 156 (188, 152) en gas, elektriciteit en water 161 (182, 154). Van de overige bedrijfsklassen zijn de cijfers over april nog niet beschik baar. Wel zijn thans de indexcijfers over maart voor de textielnijverheid en de voeding: - en genotmiddelenindustrie jekend. Zij luiden resp. 137 (feDruari i»61: 117, maart I960: 128) en 132 Ui», l271. DEN HAAG, 14 juni Een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vanmorgen in antwoord op een vraag meegedeeld, dat het Nederlands-Duitse gesprek over de AKU en de concessies in de Eems- monding begin juli zal worden gehou den. Deze kwesties houden, zoals bekend, verband net het vorig jaar getekende Nederlands-Duitse verdrag. Het is nog niet bekend welke Neder landers de staatssecretaris van buiten landse zaken, dr. H. R. van Houten, bö dit gesprek zullen bijstaan. Van Duitse zjjde zal, naar wordt aangenomen, dr. R. Lahr de '-ernaamste vertegenwoor diger zijn. De plaats van het gesprek is nog niet vastgesteld. INDE LAAN VOORBIJ MDSQN'SHVtSdB E STAAN VERS, BANDENSPOREN DE 2RAH WORDTfr DUIDELIJKER f\ VOOR M/U. hallo, paar HOP/TJm AAN aïNDlCAjJ 21-12 COPYRIGHT WAN FEATURE»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2