„Dieven hebben het ook moeilijk", weer een verademing van pseudo- godsdienst Oratorium „Judith" van Honegger in Holland Festival Concert in Haarlem ten behoeve van Anjerfonds Aöemda voor Haarlem en omgevin: De wraak van Hercules TAXI 13000 De ondergang van het geslacht Usher De plunderaars Fascinerende uitvoering door Radio Philharmonisch Orkest en Omroepkoor Prolongatie en reprises OP 29 JUNI Klopgeest weer actief automatische filmprogramma-opgave. Uw rapport is een horloge waard! 1961 JL& KOOT PIANO'S ZATERDAG 17 JUNI 1961 PAGINA 2 Lido Het telefoonnummer voor Al genoteerd op uw telefoonklapper? Studio Verrukkelijke Italiaanse comedie Apotheken en dokters diensten H.H. Missen op zondag in Dekenaat Haarlem Burgerlijke Stand Haarlem Welke scholier van H.B.S,, Lyceum of U.L.O. haalt deze punten oo zijn rapport? Ze zijn een horloge waard I U SLAAGT BIJ GROTE HOUTSTRAAT 49 Haarlem - Telefoon 20049 Rembrandt Cinema Palace Luxor In Heemstede Nieuw politiebureau kost acht ton Plannen voor centraal gemeentekantoor Lezing over Portuged Volleybal in Haarlem Matige belangstelling in Haarlem Radio iH «oir* Huurpiano's in ruime keuze Eindexamens Aanbesteding wegverharding Films Muziek Diversen Tentoonstellingen GRAMMOFOONPLATEN Zaalberg reserveert voor exportbelangen V olleybaluitsla gen zomercompetitie Leerlingenuitvoeringen van Toonkunst Wijziging route bussen van lijn 4 en 8 Jubileumdemonstratie Kennemer Turnkring R.-k. Vormschool voor Kleuterleidsters „Laetare" Finse expositie Aanwinsten leeszaal Heemstede 600 gulden verdwenen Spektakelfilms naar oude mythische verhalen zijn tegenwoordig geweldig in trek. Ze zijn wel duur om te maken, vinden de producers maar ze brengen hun geld dubbel en dwars op. Men moet natuurlijk niet vragen in hoeverre er de hand gelicht wordt met de authen tieke mythe. De makers grijpen uit zo'n klassiek verhaal de meest specta culaire elementen bij elkaar, stoppen ze in één film en klaar is Kees. In Lido draait deze week zo'n pro- dukt. Het heet ,,De wraak van Hercu les". Diens zeven gigantische werken leveren natuurlijk stof te over en de sfeer der oudheid levert de nodige couleur local. Groots is het alleen m de zin van spectaculair, maar voor de gene die in een bioscoop verstrooiing zoekt is er ook niet meer nodig. Lido, 14 jaar. (Advertentie) 17919 Haarlem Apotheken: Marnix Apotheek, Marnixstr. 65. tel. 58337; Apotheek 't Gildehuys, Ko ninginneweg 3, tel. 12038; Teyler Apotheek; Teylerplein 79, tel. 17946. Doktersdienst: indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathot, tel. 11990 (niet voor tandheelkundige hulp). Wijkverplerin" Wit-Gele Kruis tel 13863 Tandarts: J. H. A. v.d. Wal, Schotersingel 137. Haarlem, tel. 50153. Dierenarts: dr. J. W. Baljet, Kenaupark 13, Haarlem, tel. 14524. Zlekenvervoer: GGD. tel. 14141, Margriet, Turfmarkt, telefoon 21400 Aerdenhou» Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: Zie onder Heemstede. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Reurink, Spiegelenburgh- laan 20, tel. 404040: J. van Walsem, Bron- steeweg 32, tel. 38377. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. DoktersdienstC. Eenhoorn, Bloemendaal- Beweg 17, tel. 54003. överveen Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: W. van Oldenborgh, Bloe- mendaalseweg 223, tel. 50158. Zandvoort Apotheken: Mevrouw M. J. Kerkhoven- Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: H K. van Es, Kostverlo- renstraat 4 tel. 2058. Ulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllll het om een rijke landeigenaar uit het Westen van de Verenigde Staten, die met lede ogen ziet hoe allerlei avon turiers zich op zjjn grond komen ves tigen. Met enkele louche handlangers probeert hij hen hardhandig te verwij deren, zelfs ten koste van mensenle vens. Er komen nog zogenaamde post orderbruidjes aan te pas, die met de hun onbekende kolonisten gaan trou wen. Een fiks gevecht is het slot. Wel aan. men kan aan deze Western veel plezier beleven. Luxor, 14 jr. Santpoort Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153. tel. 02360—8570. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-zuid, tel. 02560-8249. Advertentie) Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H., 11 en 12 uur. St.-Antonius: N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 uur, 12 en 18 uur avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H. en 12 uur. St.-Jan, A'damstraat: 6.15, 7. 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.80, 8.45 H., 10.30 en 11.45 uur, 18 uur avondmis. H. Hart, Kleverpark, 6.30, 7.45, 9, 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H, 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van VII Smarten, Rijks straatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H„ 10.15, 11.30 18 uur avondmis. H.H. Petrus en Pauius: 7, 8.30. 10 H., en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drieëenheid: 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9. 10.30 H., en 12 u. AERDENHOUT: 7.30, 9 H„ en 11 uur. ZANDVOORT: H. Agatha: 6.30. 7.30, 9 H., 11 en 7.30 avondmis. ZANDVOORT: Huis in de duinen: 7.45. OVERVEEN: 7, 8. 9 H., 10.30 en 11.30 u. HEEMSTEDE: (H. Bavo): 6.30. 7.30. 8.30, 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O.L. Vrouw Hemelvaart) 6.45, 7.45, 8.40 H 10, 11 en 12 uur. SPAARNDAM 7.30 en 10 H BENNEBROEK: (St.-Joseph): 6.45. 8, 9.15 H., en 11.30 uur. BEVALLEN VAN EEN ZOON: C. NuijtenBakker; A. J. Th. de Vries van Dijk; H. J. C. GerritsenBongers; M. E. EngelhardTrouw; B. M. Schou tenFakkert; Th. J. M. LubbersVla ming; J. Koopmans-Prins. BEVALLEN VAN EEN DOCHTER: C. C. M. Hoek—Pijnaker; A. Wiedijk— Prins; L. H. Faber—Evers. OVERLEDEN: J. Heemstra, 78 j., Ver- spronckweg; C. M. WesseliusKerkhoff, 70 j., Batavierenplantsoen. ONDERTROUWDEN; D. Kalter en G. M. de Haas; G. A. Dukker en M. C. Meu- lenbroek; A. G. Fecarotta en M. W. Buhner. GEHUWDEN: R. C Kinket en E. B M. van Hoof; J van Gelderen en J. H. van der Plas; J C. Nieuweihuizen en J. L. C. Burger; B. A. van Welsenes en J. H. van der Kamp; W. Brasser en H. W. Ferron. Vittorio Gassman en Marcello Mastroianni in de Comedie „1 Soliti Ignoti" „Dieven hebben 't ook moeilijk", van de Italiaanse regisseur Ma rio Monicelli, is een goede come die, die sinds de sluiting van de Britse Ealing-studio's even zeldzaam is ge worden als een parkeerplaats in het centrum van een moderne stad. De film is kennelijk door Monicelli bedoeld als een parodie op de fameuze „Rififi" van Jules Dassin, die enkele jaren tevoren zoveel opgang had ge maakt. Ook deze film vertelt de ge schiedenis van een groepje misdadi gers, die een brandkast willen kraken door zich via een lege woning toegang te verschaffen tot het lokaal, waar de buit zich bevindt. Maar daarmee houdt iedere vergelijking met „Du Rififi chez les hommes" op. De boeven zijn hier een stelletje beunhazende amateurs, die zich laten voorstaan op hun durf en handigheid als misdadigers: de lei der Pepe (Vittorio Gassman), een mislukte bokser; de brandkastenspe- cialist Dante (Toto), die zijn lompen met de waardigheid van een vorst draagt; de fotograaf Tiberio, (Marcel lo Mastroianni) die ernstig wordt ge handicapt door de baby, waarvoor hij moet zorgen zolang zijn vrouw in de gevangenis zit, en de Siciliaan, die het nodig acht zijn knappe zuster achter slot en grendel te houden om haar tegen de verleidingen van de grote stad te beschermen. Met groteske ernst bereidt dit hete rogene gezelschap zich op een weten schappelijk uitgevoerde beroving van de brandkast voor. Alles van hun plan nen is geïmproviseerd. Alles klopt net lang genoeg om de daarna onvermijde lijk volgende catastrofe volledig te doen zijn. Als de specialist aanschou welijk onderricht geeft in de verschil lende methodes om brandkasten te kra ken, komt er onverwacht bezoek van de politie. De film die de fotograaf Ti berio met een speciaal voor het doei gestolen camera van de situatie ter plaatse heeft gemaakt, blijkt voor een groot deel te bestaan uit (proef) op namen van zijn baby. Voor de rest gaat er letterlijk alles mis, wat er aan een film maar verkeerd kan zijn. En de prachtige collectie inbrekerswerk tuigen, die zij voor hun zorgvuldig, zelfs wetenschappelijk voorbereide plan hebben bijeen gegaard, voert hen tenslotte slechts de verkeerde kamer binnen, waar ze door een ontstelde en woedende bewoner worden opgewacht. De overdreven dwaasheid van al de ze gebeurtenissen wordt gecompen seerd door de typisch-Italiaanse sfeer, die Mario Monicelli aan deze comedie heeft gegeven. Zijn knap gemonteerde beelden van vervallen huizen, aan de lijn drogend wasgoed en nachtelijke straten dienen als natuurlijke achter grond voor de krankzinnigste situaties, die herinneren aan de beste dagen van de Ealing-studio's. Een komisch con trast, dat nog wordt verhoogd door de wanverhouding, die er is tussen het amateurisme van de samenzweerders en de ingewikkelde opzet van hun onder neming. (Advertentie) (KNIP DIT EVEN UIT) Nederlandse taal 8 Franse taal 7 Duitse taal 7 Engelse taal 8 Boekhouden 6 Natuurkunde 6 Aardrijkskunde Menskunde Geschiedenis 6 Tekenen -6 Totaal 61 De jongen of het meisje, die ons een rapport kan tonen, waarop DEZELFDE of hogere punten voorkomen als bo venstaande ontvangt van ons een mooi 15 steens MERK horloge cadeau- Ook zij, die eenzelfde totaal aantal nnnten hebben, kunnen meedingen. Bij meerdere gegadigden beslist het lot. De jury bestaat uit enige medewer kers- van de pers. Inleveren uiterlijk 30 JULI a-s., echter niet op zaterdag. Wii hebben een keuze uit meer dan 1000 horloges, waaronder de bekende merken INDUS vanaf f 49.50 prisma vanaf f 49.50 UNION vanaf f 49.50 ZENTRA vanaf f 49.50 REMOVA vanaf f 49.50 Junghans vanaf f 37.50 U WEET 'T ALTIJD Minder dan van de regisseur Ri-1 dubb®!® b°d'Achtbaar aandacbtige chard Brooks is Elmer Gantry" de toeschouwer De verdienste van Lancaster is nu, dat hij de opportunist bijzonder geloof waardig speelt. Geen ogenblik denkt men dat hi] staat voor wat hij zegt. Hij mag vrijwel iedereen overtuigen ook Sister Sharon die verliefd op hem wordt hij blijit: voor de bioscoopbe zoeker een hol vat. Een interessante rol, die echter meer had kunnen boei en als Lancaster minder stereotiep te werk was gegaan. Zijn lach is te onecht, zijn gebaar te weids, zijn stem gefor ceerd - optimistisch. Brooks heeft vooral de massa-scènes, het enthousiasme en de hysterie het volle pond gegeven. Hier heeft hij me nig boeiend aspect weten te bereiken. Onthullend is voorts zijn kijk op de achtergrond van de grote toemee met de machinaties van de belanghebben den, wie hij zijn kritiek niet heeft be spaard. Rembrandt, str. Volw. film van de acteur Burt Lancaster. Weliswaar is in menige scene de krach tige en ordenende hand van Brooks te herkennen, maar de film drijft vooral op de prestaties van Lancaster, die een bekwaam filmspeler is, zijn hoofd rol wel degelijk inhoud weet te geven, maar die veel te luidruchtig te werk gaat. Elmer Gantry is de hoofdfiguur van het gelijknamige boek van Sinclair Le wis, die het „revivalism" dat in de jaren twintig in Amerika de kop op stak en hier en daar verontrustende vormen aannam, zijn kritiek niet spaar de. Hij bundelde zjjn aanval in de per soon van Gantry, een handelsreiziger, die in contact komt met de revival- groep van Sister Sharon Falconer, een begerig oog op deze jonge vrouw laat vallen en niet beter weet te doen dan zich bij haar gezelschap te laten inlijven. Door haar ideeën te propage ren hoopt hij haar voor zich te winnen. Het grootste deel van de film ziet men Gantry op een grote toemee, die Sister Sharon maar allengs Gantry zelf organiseert, als een handig en welbespraakt verkoper de godsdiensti ge ideeën van Sister Sharon aan de man brengen, luidruchtig! en lawaaie rig en met een grote dosis zelfbewust zijn, die alle mensen erin doet lopen. Het is duidelijk dat ook hier een char latan aan het werk is, een ijdele zelf ingenomen man, die van de gods dienst een zaak maakt. Aan het slot lijkt het er op, of ook hij min of meer „bevlogen" raakt, maar ook hier is de Misschien, dat Monicelli de grap om zijn film te voorzien van tussenteksten uit de tijd van de stomme film iets te ver heeft doorgedreven en dat de dood van één der misdadigers onder een tram een melodramatische disso nant vormt in dit harmonieuze en grap pige spel met fantasie en werkelijk heid. Maar als geheel is ,,I Soliti Ig noti" toch bijzonder aantrekkelijk amu sement voor ieder, die een fijn uitge balanceerde filmcomedie op prijs weet te stellen. Studio, a.l. De grote kracht van de verhalen van de grote griezelschrijver Edgar Allan Poe is gelegen in het feit, dat zij de verbeelding van de lezer op een ver rassende manier aan het werk zetten Nu is in Cinema Palace deze week een verfilming te zien van het verhaal De ondergang van het geslacht Usher" Het kon haast niet anders of het resul taat moest teleurstellend worden. Hier werd niet een griezelige verbeelding aan het werk gezet, maar een onont koombare werkelijkheid opgedrongen. Beelden, die men aan de werkelijkheid van alledag heeft ontleend, moeten hier de plaats innemen van gefantaseerde werkelijkheden. Het gevolg is, dat de toeschouwer in de knoop komt. De werkelijkheid is al leen maar vreemd, griezelig en niet thuis te brengen. Maar niettemin heeft men een film gemaakt -die boeit. Men vergete echter niet, dat het niet meer de manier is, waarop Edgar Allan Poe boeit. De film lijkt bekwaam gemaakt en tal van effecten houden de spanning er wei in. Zo het levend gekiste meis je en de griezelige broer. Cinema Pa lace, 18 jaar. Een sympathieke Western van het betere genre is deze week in Luxor te zien. De film heet „De plunderaars". Zij lijkt een beetje op „High Noon", maar men kan zich slechtere voorbeel den denken. In „De plunderaars" gaat HEEMSTEDE, 17 juni Aan de Heemsteedse raad wordt gevraagd een bedrag van 800.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw politiebureau aan de Cruquiusweg na bij de Heemsteedse Dreef. Het wordt mogelijk geacht, dat van rijkswege een bijdrage in i)e bouwkosten wordt ver strekt. Het nieuwe politiebureau is ont worpen door architect B. J. J. M. Ste vens uit Haarlem. Op 30 juni van het vorig jaar besloot de Heemsteedse raad om architect Stevens een schetsontwerp te laten maken. B. en W. van Heemstede maken van de gelegenheid gebruik om mee te de len, dat opdracht is verleend voor het maken van een schetsontwerp voor een gemeentelijk kantoorgebouw, waarin een aantal gemeentelijke bureaus en diensten zullen worden opgetrokken. Het verbouwen van bestaande gebou wen zou duurder uitkomen dan nieuw bouw. In dit complex zal ook de brand weergarage een plaats ki jjgen. De nieuwe garage komt d&n schuin achter het politiebureau te liggen. HAARLEM, 17 juni Voor de Haar lemse Esperantisten Vereniging, heeft de thans in Nederland woonachtige Portugees José Callado een lezing over zijn vaderland gehouden. Na een inleiding over de historie, de bevolking en het landschap gaf de heer Callado een interessante uiteenzetting over het huidige bewind m Portugal, dat verre van democratisch is. Men schuwt er internationale contacten. Daarom is ook de esperanto-bewegmg in Portugal verboden. Het enkele feit van esperantist-zjjn brengt risico s met zich. De armoede bij zeer ërt>te delen der bevolking is ontstellend. Het onderwas is slecht en bovendien niet verplicht, zodat het analfabetisme nog welig tiert, ook onder de jongere generatie, omdat de ouders eenvoudig het geld met heb ben om het onderwijs te bekostigen. Het hoger onderwijs is uitsluitend weg gelegd voor de rijken. De politieke po litie en de jeugdbeweging zijn naar Duits model op fascistische leest ge schoeid. Het spreekt vanzelf, dat de dic tatuur door deze omstandigheden een grote greep op de bevolkng heeft. HAARLEM, 16 juni Onder zeer uit- eenlopende weersomstandigheden, dins dagavond, was volleybal eigenlijk niet goed mogelijk, maar donderdag kon er worden gespeeld als in een zaal. Deze week werden de eerste wedstrijden van de door de afdeling Haarlem van de NeVoBo georganiseerde bekercompeti tie afgewerkt. 'Opvallend is, dat vele clubs blijkbaar grote moeite hebben in de zomermaanden een compleet team op de been te brengen; een te groot aantal ontmoetingen werd door niet vol ledig opkomen van een der partijen be slist. De uitslagen luiden: Dames: Gios-Onze Gezellen 2-1, OVRA-Velox 2-0, DSS-GIOS 2 0-2, Onze Gezellen 2-OVRA 2 0-2, De Blinkert- Onze Gezellen 0-2. Heren: De Bllnkert-Gios 1-2, HVS- OVRA 2-1, OVRA 2-WIK 0-2, Energie- OVRA 3 0-2, PWN-WIK 2 1-2. HAARLEM, 17 juni Haarlem heeft zjjn eerste aandeel in het Hol land-Festival 1961 gisteravond gehad. Gezien de zeer matige belangstelling vraagt men zich af, of onze stad wel waardig is een belangrijk muzikaal evenement als dat van vrijdagavond binnen haar muren te hebben. Een van de beste orkesten, het Radio Philharmonisch Orkest, het befaamde groot Omroepkoor en enige fameuze solistes voerden onder meer het toch tÜg-ÜJ1,? dagen te horen oratorium „Juaith van Arhur Honegger uit. art» ,?ou 4US zeggen, alle reden om keerde Presence te geven. Het omge- dat betreftSaechter het geval. Wat eft dug een teleurstelling. wordten!Snie8tnhetSmi?er*end concert Se' ring van Honegeeri? ^at- de uitvoe" Judith" werd !fcomnnna^torium betrof, volgt het spoor vaThet ln^i" 1925' en ne oratorium ,,Le roi David" ontsta- dat toentertijd het hele EuroDeJl Werk zieleven een ander aanzicht eaf "W" stoutmoedige en in bijna alle otwiiv,6 ten afwijkende compositie-techniek in het Bijbels drama „Judith", verraadt duidelijk het grote kunstenaarschap van Honegger. Zowel de behandeling van de kooifragmenten als het meesterlijk klinkende orkestrale gedeelte, laten niet de minste twijfel bestaan aan de groots heid van dit werk. De dirigent, Henk Spruit, heeft het grote apparaat met vastheid geleid. Hij wist wat hij wilde en in grote lijnen kon hij zijn mensen inspireren tot grote prestaties. Dat het koor, ondanks zijn voortreffelijkheid, niet overal tegen het orkest opgewassen bleek, zoals bijvoorbeeld de mannenstemmen in hel „Cantique de la Bataille", kan nauwe lijks als een tekortkoming aangemerkt worden. Tegen een dergelijke vloedgolf van orkestrale klanken is tenslotte niets opgewassen. Zeer fraai was het „Can tique des Vierges" waarin Elisabeth Lugt tezamen met het vrouwenkoor een hemelse sfeer wist te bereiken. Bij zonder indrukwekkend was het slotkoor, mede door de heroïsche sfeer die Henk Spruit zowel in koor als orkest perfect wist te realiseren. In Berthe Monmart had men de ideale mezzo-sopraan voor de Judith-rol ge vonden. Een wonderlijk grote stem die zich meermalen in volle glans boven koor en orkest uitwerkte. De verhaler Raymond Géröme heeft de gesproken recieten met grote over tuiging en in prachtig Frans weerge- (Adverten tie) J PH1UPS rEJuEVlSLk - ttADIO erkend gediplomeerd K.RUISSTKAA1 38. HAARLEM TeL 14609 (Advertentie) In Frans Hals kan men nog een week genieten van de opmerkelijke Franse detective-film „Het mysterie van de man die verdween". 18 jr. Roxy geeft een reprises van „Jacht op ontvoerde vrouwen" met Eddy Constantine. Str. Volw. Vanaf maandag draait in deze bioscoop „Je bent verloren, vreemde ling", een gangsterfilm. Volw. Minerva draait tot en met morgenavond „Der Czardas-könig" over het leven van de operette-koning Emmerich Kalman, a.l. Morgen- en woensdagmiddag draait er „Drie kleine detectives", ook voor alle leeftijden. Maandag- tot en met woensdagavond wordt „Nooit op zon dag", de aandoenlijke Grieks-Franse ko medie, vertoond. Volw. Donderdagavond vertoont men „Overwinning van de Mount Everest", een expeditiefilm. a.l. ZIJLWEG 57 - HAARLEM HAARLEM, 17 juni Aan het Lo- rentzlyceum zijn geslaagd voor het eind examen H.B.S.-B.. T. Boekman; E. Cancrinus; T. Cornet; P. Geutjes; M. van der Have; T. Herkemij; C. van Heijst; W. Hoffmann; E. J. Kalf; R. Kamp; B. Maat; Ingrid Roest; Lydia Tapperwijn; R. Vóórhaar; K. Vijver berg; E. van den Broek. Twee kandidaten werden afgewezen. HAARLEM, 17 juni De directie Noord-Holland van rijkswaterstaat heeft aanbesteed het aanbrengen van een asfaltbetonverharding op de te ver breden, bestaande cementbetonverhar- ding van een gedeelte van de rijks weg Amsterdam Velsen met bijko mende werken in de gemeente Velsen. De laagste inschrijver was de „Ko ninklijke Maatschappij Wegenbouw' N.V. (Utrecht) met 265.700. Zoals u bekend is, viert op 29 juni a.s. Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Bernhard zijn 50e verjaardag. Er is daarom dit maal een bijzondere reden uw aan dacht te vragen voor de jaarlijkse actie van het Anjerfonds. Deze actie immers staat dit jaar geheel in het teken van" het kroonjaar, dat onze prins bereikt. Het Prins Bernhard Fonds, waar van de regionale Anjerfondsen deel uitmaken, verkreeg na de oorlog een belangrijke culturele taak in ons land. Een culturele taak, waarbij beoogd werd de geestelijke weerbaarheid van ons volk te versterken. Dat hier de bijzondere aandacht valt op het eigene van land en gewest, spreekt vanzelf en is ook gebleken uit de hulp, welke in de jaren na de oorlog op zo verschillend terrein kon worden geboden. Wilt u voorbeelden? Het woord cultuur is immers zo algemeen Hier zjjn er enkele: steun aan het werk in de dorps huizen, aan manifestaties al of niet van meer dan plaatselijk belang op het gebied van muziek (o.a. aan het Orgelconcours te Haarlem), toneel en dans, bjj de restauratie van ge bouwen terwijl daarnaast ook steun verleend werd bij de aankoop van speelwerktuigen enz. Bjj dit alles staat de bevordering van de zelfwerkzaamheid voorop. In het kader van de Anjeractie 1961 zal op de verjaardag van de prins, 29 juni a.s., te Haarlem des avonds te 20.15 uur een concert wor den gegeven door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Aan dit con cert, dat onder leiding zal staan van Henri Arends, zal solistische mede werking worden verleend door de be roemde pianist Eduardo del Pueyo. Als bijzondere attractie wordt een speciale grammofoonplaat, de z.g. „Plaat van de Prins" met o.a. het pianoconcert van Tschaikowsky, dat op deze avond zal worden uitgevoerd gratis aangeboden bij aankoop van twee entreebewijzen. Gaarne beveel ik deze aantrekke lijke avond in ieders belangstelling aan. U kunt uw waardering voor het werk van het Anjerfonds Noord holland tonen door naar dit concert te gaan, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Anjerfonds Noordholland. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Voorzitter van het Anjerfonds, Noordholland, cinema PALACE: De ondergang van het geslacht Usher, 18 jr. 2, 7 en 9.15 uur Zu. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Het mysterie van de man die verdween, 18 J (2de week). 2, 7 en 9.15 u. (ouk zo.); dl. 2 en 8 uur. LIDO: De wraak van Hercules 14 jaar. 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOK: De plunderaars, 14 j. 2, 7 en 9.15 u Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Do.-cyclus: The royal Ballet, a.l. REMBRANDT: Elmer Gantry 14 iaar 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15 7 en 9.15 uur. ROXVt.m zo.: Jacht op ontvoerde vrou wen, volw. Ma. t.m. do.: Je bent verloren vreemdeliqg, volw. 2 30, 7 en 9.15 uur Zo 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO; Dieven hebben het ook moeilijk 14 j. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: zaterdag en zondag 7 en 9.15 u.: Der Czardas-König. a.l. za. en wo. 2.30 u Zo. 2 en 4.15 u.: Drie kleine detectives, a.l. Ma., di. en wo. 8.15 u.: Nooit op zondag, volw. do. 8.15 u.: Overwinning van de Mount Everest a.l. Zaterdag 17 juni Grote Markt, 's morgens: Draaiorgelcon cert met het orgel ,,De Grote Gavioli" (Kring van Draaiorgelvrienden) Het Julianapark-Gen. Cronjéstr., 's mid dags: Draaiorgelconcert. Jeugdhuis Donkerelaan, Bloemendaal, 7.30 uur: Leerlingen uitvoering door leer lingen van Pie van der Glas-Boosman en Chris van der Glas. Stadsschouwburg, 8 uur: Muziekschool- uitvoering. Maandag 19 juni Aula Ziekenhuis Sint Joannes de Deo, 8.15 uur. Jaarvergadering Algemene Raad van het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum van Haarlem en omstreken. Cruquiu* Museum. Historische Stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953 Geopend dag. 912.30. 13.3017 uur. Zo. van 1017 uur. Woonhuis Jac. van Looy, KI Houtweg 103 het voormalige woonhuis van de schiJ- cterl schrijver Jacobus van Looy. Ge opend dag. van 1012.30 en van 13.3017 uur; zo. van 1417 uur. Het Huis van Looy, Kamperlaan: Ten toonstelling „Drie eeuwen prentkunst, keuze uit de verzameling van D Harting, (t.m 26 juni). Geopend dag. van 1017 u., zo van 1317 u. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken) Geopend van 1017 uur; zo. van 13—17 uur. (Advertentie) "KRUISWEG 47-49 HAARLEM Teyier's Museum: Tekeningen Hollandse. Italiaanse Franse School. Fossielen, his torische natuurkundige mstrumensen, mi neralen. 31-toons Fokker-orgel Geopend iedere werkd. beh. maandag van 11—15 uur De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstr. 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwewrken. Handschriften en kunstnijverheid Geopend van 1017 u. Zon.- en feestdagen 1316 uur. Kunstzaal „in 't goede uur", Korte Hout straat 1. hoek Nieuwe Kerkplein. Expo sitie van tekeningen van Harry Prenen (t.m 30 juni). Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg 158. Overveen ere tentoonstelling Oscar Mend- ■lik (Tm 25 juni) Geopend dag van 1017 u. Zo. van 14—17 u. en vr. 1922 u Kunstcentrum „De Ark". Nieuw Heiiigiana Tot en met 2 juli expositie van schilderijen tekeningen en plastieken van Josum Walstra Dag geopend van 9—17 uur en tijdens de concerten op maan dag, woensdag en vrijdag van 1820 j. LEIDEN, 17 juni De Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden behaalde over 1960 een voordelig saldo exploita tierekening van 490.848 (478.894), ter wijl aan exploitatie woonhuizen werd ontvangen 89,- (2.936). Na aftrek van interest ad 172.760 (165.509) en af schrijvingen ad 237.896 (217.821) res teert een nettowinst van 80.280 (98.499), voorgesteld wordt hiervan te reserveren voor exportbelangen 50.000 en het restant in mindering te brengen van het verliessaldo a.p., vaarna dit nog 465.203 bedraagt. De betrekkelijke stabiliteit van de woiprijzen bevorderde het vertrouwen der kopers van de produkten der mij. Daarentegen drukten loonsverhoging en de huurcompensatie de resultaten. Het weer uitblijven van koude ge durende de wintermaanden beïnvloedde de verkopen van dekens ten ongunste en verscherpte de toch reeds heftige concurrentie. Tegen het einde van het boekjaar viel enige, hoewel aarzelende verbetering te constateren. De omzet ten geven een stijgende lijn te zien, welke zich tot op heden voortzet. In wollen stoffen was de concurrentie minder fel, hoewel ook hier de te be dingen prijzen geen reden tot verheu genis gaven. Van 1946 t.m. '60 heeft de mij. ƒ4,4 min geïnvesteerd en ƒ3,08 min afgeschreven. geven. Wilmy de Zwaan, Fred Bongers en George Spijkstra pasten zich in hun kleine partijen op voortreffelijke wijze aan. Voor de pauze had men in de „Trois Nocturnes" van Debussy reeds kunnen genieten van gesublimeerd orkestspel en ranke vrouwenkoorzang. Het pro gramma van het concert was geopend met de prachtige ouverture ,Alceste" van von Gluck. Een concert om niet gauw te vergeten. J. L. HAARLEM, 17 juni Gisteravond van elf tot kwart over twaalf is de ge heimzinnige klopgeest in de Spaanse- vaartstraat weer actief geweest. De signalen, die soms heel duidelijk en soms vaag waren, werden dit keer ook goed gehoord in het huis van mevrouw Spijker, die in de Spaansevaartstraat 5 woont. Door de straat liepen gister avond vele nieuwsgierigen. HAARLEM n nen van het' cioluru °P de terrei- de volleybal zomp-U0 Overveen werd ginners voortgezet JRPetitie voor be den: e uitslagen lui' Dames: Velox-Amincq 2 Nutsspaarbank 3—0; Ami,,2' rSvfi 1—3; Oranje Zwa.rt-Nutssp^banK Heren: HSVC 1-Oranje Zwart 40; Energie- Aminco 1—3; HSVC 2-FES 03; HSVC 3-Nutsspaarbank 30; HSVC 4-Tan.te Mia 04; SoZa-HSVG jeugd 22; Oranje Zwart-Energie 31! SSH-Aminco 31; FES-HSVC 3 13'. Ripperda-Nutsspaarbank 3i; Tante Mia-SoZa 1—3; CCH-HSVC jeugd 3—0. HAARLEM, 16 juni De leerlinj gen van Jo Vincent van de Stichting Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering van de Toonkunst geven woensdag 21 juni in de grote zaal van de Muziekschool aan de Nieuwe Gracht een uitvoering. Op het programma ko men werken voor van G. F. Handel. Mozart, Chausson, Roussel en Gershwin. Op donderdag 22 en 30 juni geven d« leerlingen van Piet Vincent een uitvoe ring van werken van J. S. Bach, Beet hoven, Chopin, Debussy, Ravel, Pijper, Voormolen en Bartok. De muziekavon den beginnen om acht uur. HAARLEM, 17 juni In verband met werkzaamheden aan de Westelijke Randweg zullen de bussen van de lij nen 4 en 8 voorlopig de Willem de Zwijgerlaan en de Dompvloedslaan te Overveen terzijde laten liggen. Zij blij ven de Julianalaan volgen. De bushal tes op de twee eerstgenoemde lane" zijn nu tijdelijk bij de zomerhaltes valt lijn 15 aan het eind van de Julianalaan en bij de Meierij. HAARLEM, 17 juni De jubileum demonstratie van de Kennemer Turn kring, die was afgelast, zal zaterdag 24 juni op de Speelweide van het Noor dersportpark worden gehouden. HAARLEM, 17 juni Op de 16 juni gehouden examens voor het Godsdienst diploma A slaagden de volgende da mes; M. Bakker, H. van Dijk, H. van Es, J. Huikeshoven, R. Loerakker, E. Oosterveer, A. Philippo, V. Pronk, F. Ruurda, J. Schaap, M. Schaap, M. Schrama, E. Stals, J. Stolwijk, A. de Vries, W. van Wakeren, C. Winkeler, M. Blom, T. Schram. HAARLEM, 17 juni Gistermiddag waren de heren H. Turpeinen, direc teur van de Finish Foreign Trade As sociation en diens assistent, de heer A. Partanen. aanwezig in de „Kerkuil" aan de Nieuwe Gracht. Zij waren daar ter gelegenheid van een opening van een kleine expositie van produkten van Finse kunstnijverheid en industriële vormgeving. Naar ontwerpen van Ti- mo Sarpaneva en Tapio Wirkkala. De heren Turpeinen en Partanen zjjn in ons land ter gelegenheid van een ex positie van Finse kunstzinnige gebruiks voorwerpen in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Die tentoonstelling in Am sterdam wordt tot 15 juli gehouden. Ontwikkelingslectuur: Bergengruen. Badekur des Herzens. - Dobzhansky- Evolutie en erfelijkheid. - Dijk. Recm rondom huis en gezin. - Eversdijk Smul ders Een jaar bij de Yogi's. - W. God- dijn en H. P. M. Goddijn. Godsdienst -sociologie. - Heinemeijer. Marokko. - Huizinga. Het leven van M. Jungh. Gloed uit as. - Van Kampen. Plesman. - Knuttel en Kruger. Bouwkunst. - 25 jaaf moderne kunst en kuituur. Romans: Chessman. Het joch was een moordenaar. - Gallico. Spoken bu de vleet. - Koolhaas. Een gat in hei plafond. - Plaidy. Marie Antoinette. - Romjjn. Avondrust. - Shaw. Tip op e®" uitgevallen paard. - De Wit. Vissen acn* ter het net. - Cesbron. Avoir été. - Dan:- nos. Passeport pour la nuit. HEEMSTEDE, 17 juni Bij de Poljl'® werd vanmorgen aangifte gedaan, u t een bureaukastje in een gara?e° n drijf f 600 verdwenen was. Er wa[Lg. geen sporen van inbraak of inklimm" De politie stelt een onderzoek in. JEUGDNATUURWACHT VrÖdjf 23 juni zullen de nieuwe leden van Heemsteedse Jeugdnatuurwacht m Minerva Theater door de burgemees van Heemstede worden geïnstaii Hierna za) de heer Jan Strobos v. film „Natuurmonumenten in ri® t land" vertonen. De installatie d om twee uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2