Omroepen tegen commerciële tv. Geen afhankelijkheid reclame-inkomsten van ;gd OUDE KORENMOLEN AFGEBRAND Regering meer realiteit toegewenst bij beleid Uitlenen van arbeiders (wettelijk) verbieden Gezamenlijk overleg van alle maatschappelijk werkenden Met zieken naar Lourdes Goochelaars in de Domstad ONGEWENSTE „KIJKDWANG IN DE TELEVISIE Bedreiging van andere reclame media brokstukken van 'Tridtjof Nansen samengevoe Opzettelijke vernieling Andere structuur van organisatie in bespreking Dodencijfer van „Sirius" nu 21 Schade meer dan een ton S.E.R. ADVISEERT OVER RONSELARIp Werkgevers moeten strafbaar zijn werknemers niet Minderheid tegen verbodswet Liever creatieve aanpassing naar lagere eisen dan conformiteit Wegverkeer eist zeven levens Sfrijd Tank salpeterzuur opengedraaidauto banden stukgesneden METAALBEWERKERSBOND „ST. ELOY" Motie van belasting ambtenaren SALOMON BUIZEN Minister Luns voor rust naar Savoie Studiedagen Dr. Ariëns-vereniging Benoemingen bisdom Rotterdam Mevr. J. M. C. Festen- Janssen MAANDAG 19 JUNI 1961 Aantasting beleid speciaal in teak Irreëel Inhoudloos iM9S 'MM Ruim driehonderd congressisten Verbluffende staaltjes tijdens con cours - Evenwel géén Grand Prix Salaris-, promotie- en gratificatie-eisen (Van een verslaggever) .Hilversum, 17 juni „De grote "ezwaren, welke tegen de nota van de sjaatssecretarissen in wijde kring O''" staan, zullen er hopelijk toe lelde at de in de nota neergelegde 'en door de volksvertegenwoordign s "'et zullen worden aanvaard. Mocht, na afweging van aU« £?|oe- Jen, de overheid tenslotte jsie nood. r'ng van reclame m de te een uit_ *akelijk achten, dan ^e waarbij de ^enngsvorm de/^ankelijke pro- ■Revisie in haar ,/f> weimg moge- pamm^evende t»»Voorwilarde daarbij wordt Ae reclame wordt opge- „omenZ'in aio de kijkers bekende, dui- diik afgepaalde delen van het pro- Sramma V°orts mag geen afhankelijk heid voor de uitzendende instanties van de inkomrten uit reclame ontstaan". Tot deze conclusie komen de samen stellers van een rapport, waarin de Fe- derati® van Omroepverenigingen naar aanlftd'ng van de Televisienota van de staatssecretarissen Scholten en Veld kamp haar standpunt ten aanzien van óe commerciële, televisie uiteenzet. In het rapport erkent de Federatie, Waarin alle grote Nederlandse omroe pen zich hebben verenigd, dat recla me als zodanig een nuttige en zelfs on misbare functie vervult. De nota van staatssecretarissen geeft echter een te eenzijdig en een te gekleurd beeld van de betekenis der reclame voor de nationale economie. Een erkenning van betekenis der reclame sluit boven- dien niet in, dat daarmee ook alle vor men van reclame aanvaardbaar zijn. ïn het bijzonder de televisiereclame zal leiden tot een verdergaande toepassing van „diepte-psychologisdhe methoden", die een beroep zullen doen op onbewus te en half-bewuste instincten van het publiek. Het in de nota voorgestelde systeem van reclametelevisie leidt daarom tot een ongewenste „kijk- dwang in de huiskamer. Het beroep op de vrije menings- «tmg ais argument voor invoering van pclametelevisie achten de samenstel- ?rs van het rapport niet aanvaardbaar, "js het gaat om de vrije menings- juting in de programma's der reclame- w?6visie, aldus vragen zij zich af, is h?' dan juist, bij een beperkt aantal Schikbare golflengten een zendmach- te verlenen aan een eenzijdig fSjiercieel bedrijf, aan wat de nota „een kleine min of meer toe- 'Jlge groep?" verwijzing van de staatssecreta rissen naar de ontwikkeling in het bui tenland geeft een sterk vertrokken beeld. De invloed van de in omvang zeer beperkte reclameboodschappen Oer Duitse televisie op de Nederlandse economie is zelfs niet onderzocht. Bo vendien wordt op het vagteland van Europa in geen enkel land een systeem toegepast of overwogen als dat van de •taatssecretarissen. Hun systeem, dat ^areenkomt met het Engelse, heeft in kerkelijke, pedagogische en po- SJ«ke kringen geleid tot een steeds JSjter wordende kritiek op de gevol- die de commerciële televisie heeft het geestelijke leven, de cultuur de opvoeding. £>e doelstelling van een commerciële televisiemaatschappij leidt er onver mijdelijk toe, dat de programma s widergeschikt worden gemaakt aan de teclame. .tie in de nota geuite gedachte, een teftdrnachtiging te verlenen aan een r°thmerciële televisiemaatschappij is mlgens het rapport een rechtstreekse aantasting van het tot dusver gevoerde {teleid. Aan een „kleine, min of meer teeyaliige groep" wordt de helft van 5"e zendmogelijkheden in handen gege ven. Naar welke criteria eventuele an- Advertentie) 'Alle soorten hardhout' l*w of in bestek leverbaar M.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ V/H.W.M.V.GURP STIELTJESSTRAAT 42 R'DAM^ TEL. 70767 Lissabon, 17 juni (upd De Ne- maandse, Portugese en Amerikaanse ^mamissies van onderzoek naar het lot de voor de Portugese kust veron- .^nkte Douglas DC-8 van de K.L.M. 'dtjof Nansen", proberen de uit opgehaalde en op het strand ver- toj r<^e brokstukken van het vliegtuig om een getleel aan e'^aar te passen onderzoek naar de oorzaak te gemakkelijken. brengen de duikers van de eev™.FssellePen die het wrak hebben NanJI ,P' stekken van de „Fridtjof de naar boven. Een terrein bij ken bf gelegen Cabo Ruivo-dok- gen.pV.de haven van Lissabon, is af- fttB de reconstructie uit te voe- deij .?"tie houdt er de wacht. Inmid- vier ?Iln 9°'' de twee laatste van de de pj-Faa'motoren opgehaald en naar door o Huivo-dokken overgebracht een Portugees marineschip. tJstlL Puderzoek van de menselijke lijk ln instituut voor gerechte- yooj^^eneeskunde in Lissabon, gaat dere gegadigden zullen ^endieif°zal deeld, is met duidelijk. B g de invoering van eommerci^ sie een ernstl®farnernedia, met name voor andere re®jaJ^s. en weekbladen, voor de dag-. die de pers in demo- S-atfsch'e bestel heeft ernstig in gevaar wordt gebracht. jye eis in de nota, dat reclamebood schappen slechts mogen worden uitge zonden tijdens zogenaamde natuurlij- ke onderbrekingen in de program- ma's wordt in het rapport irreëel ge noemd. Ook het vragen van garanties ten aanzien van de programmacoördi natie en het overleg over honoraria en salarissen getuigt volgens de sa menstellers van een volkomen gebrek aan werkelijkheidszin. ,De positie van de programmaraad, die moet waken over het peil der pro gramma's, is onduidelijk. Wordt deze door de Kroon benoemde raad. aldus vragen de samenstellers van het rap port zich af. feitelijk verantwoordelijk voor de inhoud der programma's en krijgen de programma's van de com merciële televisie op deze wijze een „rijkskeur"? De in de nota genoemde waarborgen zfjn volkomen onvoldoende en gedeelte lijk onuitvoerbaar. Zjj verplichten een commerciële televisiemaatschappij tot garanties, die deze niet kan naleven. Ondanks alle, nog zo goed bedoelde waarborgen zal er tussen de commer ciële en de niet-commerciële televisie een felle strijd ontstaan over het schaar se deskundige personeel, over het schaar se artistieke talent, over het uitzend recht van belangrijke evenementen en over de kijkers (het aantal kijkers naar commerciële programma's zal bepa lend zijn voor de inkomsten der com merciële maatschappij), welke laatste strijd zal leiden tot eer te gering ge- LINNE, 19 juni Een nog onbekend gebleven dader heeft in de nacht van zaterdag op zondag een tank met sal peterzuur, gemonteerd op een wagen met oplegger, geopend en voorts een voor- en een achterband van de tank wagen met een scherp voorwerp stuk gesneden. Met deze opzettelijke vernieling werd de chauffeur, die even een kopje kof fie was gaan drinken in een langs de Rijksweg gelegen café, geconfronteerd, toen hij tegen half een zijn reis naar Haarlem wilde vervolgen. Het gevaar lijke salpeterzuur stroomde vrijelijk over de parkeerplaats en bewoog zich in de richting van de weg. Het fietspad was reeds bereikt. De chauffeur sloot onmiddellijk de tevoren verzegelde kraan en ontdekte toen, dat twee ban- deJl. ,van ziin auto waren stukgesneden. Hij waarschuwde de politie, die direct, onder andere met behulp van een speurhond, een uitgebreid onder zoek instelde, evenwel zonder resul taat. Er bestaan enkele vermoedens over de dader, maar deze behoren nog nader onderzocht te worden. De rijks waterstaat heeft het salpeterzuur met zand van de parkeerplaats en het rij wielpad verwijderd. bruik van de televisie voor geestelijke, culturele en educatieve doeleinden. De NTS en de omroeporganisaties, al dus merken de samenstellers van het rapport tenslotte nog op, worden in haar ontwikkeling op onnatuurlijke wij ze onderbroken. De toezegging, dat zjj „op den '"uur" en „in de toekomst' wellicht een derde zendernet ter be schikking zullen krijgen, is een inhoud loos gebaar. Het is zeer de vraag, of in Nederland in de toekomst eoit een situatie zal ontstaan, waarbij gelijktij dig drie uitgezonden Nederlandse tele visieprogramma's van redelijk program maniveau zullen kunnen worden uitge zonden. De door de staatssecretarissen ge uite gedachte, dat slechts door (le invoering van een commercieel tele visiesysteem een tweede programma binnen afzienbare tijd mogelijk is, ac - ten de samenstellers van het rappo onjuist. Ook de NTS en de omroeporga nisaties achten zich, zodra de gpiueng ten beschikbaar zijn, tot de geleiacii.l invoering van een tweede programma zeker in staat. UTRECHT, 19 juni WM zouden bjj het voeren van de vrIJe£® de Stichting van den Arbeid wat meer eensgezindheid en de 'eRenng wat meer continuïteit en realiteit in het beleid willen toewensen. Dit zei de heer P. Brussel, waar nemend-voorzitter van de Katholieke metaalbewerkersbond „St. Eloy" in zijn openingsrede p devandaagbegon- nen bondsvergadering. Hij maakte zich er bezorgd over, dat de goedkeu ring van de loonsverhoging per 1 juli 1961 door het college van rijksbemid delaars was vertraagd door het aan gekondigde voornemen van de rege ring de huren te verhogen. CAïRO, 18 jtuil (UP1) Het ver koolde babylichaam dat gevonden is in het wrak van de „Sirius'' is geïden tificeerd als Daniella Rodochanachi uit Rome. Zij was de dochter van het echt paar Rodochanachi dat btj dit ongeluk eveneens het -ven liet Over de gewonden heeft de K.L.M. in Den Haag de volgende berichten ontvangengezagvoerder Reynolds buiten levensgevaar, zal te -ijner tijd in Nederland een operatie aan de bovenkaak onuTgarn, K.L.M-employé C. Fitsch, nog onveranderd ernstig, maar geen direct levensgevaar meer, Binkhorst, uit shock-toestand, nog ern stig, maar geen direct levensgevaar meer, De Gooyer, gaat goed vooruit, Voogt, nog enige verhoging, overigens goed, mej. Peeters, heeft een bloed transfusie gehad, toestand goed, geen gevaar, Williams uit shock-toestand, gaat goed vooruit. Van alle overige ge wonden geen bijzonders te melden. UTRECHT, 19 juni. Het was het afgelopen weekeinde in de stads schouwburg een wonder lijke wereld toen daar ruim driehonderd gooche laars bijeen waren. Zij na men deel aan het natio nale congres van de Ned. Magische Unie. Beroeps goochelaars, maar ook amateurs, uit de meest uit eenlopende maatschappe- li"- - kringen. Het congres werd bijge woond zowel door artsen, advocaten, priesters als een eenvoudige Francis caner broeder, die met spanning de verrichtingen volgden van negentien ex cellente vakbroeders bij het concours. Er werden sigaretten te voorschijn gehaald uit de lucht, waarin een andere maal duiven lustig rond fladderden. Men viel van de ene verbazing in de andere. Ted Winkel schudde uit een doek wekkers, die alle tegelijk afliepen om even later een serie polshorlo ges om zich heen te ver zamelen. Aenigma uit Rot- terdam zorgde voor een Cred, Kaps, de bekende wat aanmerkingen op het brengen van een nummer, waarbij het effect soms bedorven werd door een zichtbare „lading" of slechte „steelis" (het weg nemen). Als de grote triomfator kwam naar voren Jan Gol uit Den Haag, die het meest aantal punten be haalde met micro magie en die voor de derde maai de wisselbeker ontving zodat hij deze nu mag be houden. Al Preston uit Schiedam kreeg de eerste prijs voor algemene goochelkunst; Marconick uit Amsterdam de tweede prijs; Roberto en Hella uit Rotterdam behaalden de derde prijs. Aan Aenigma, Rotter dam werd als bijzondere onderscheiding vanwege zijn origineel optreden de medaille van de stad rc.uu... -s-v. .„„i ecll - - ----- Utrecht toegekend. In de stunt, door eensklaps een kampioen trad ais gast op afdeling mentale magie ladder te beklimmen naar tijdens de galavoorstel- werden de Ricardo's uit het balcon om vandaar ting. Hij wilde met als Amsterdam bekroond met op wonderlijke wijze met ^cWerprona^ a^^^utrecJitse een extra-onderscheiding kaarten te manipuleren. Vanwege zijn kolder-goo chelen met werkelijk zeer geestige elementen wordt hij wel de Wim Kan onder de goochelaars genoemd. Als de kaartenman van Nederland wordt be- Dom, zijn kaartentruc wel voor mevrouw. voor onze fotograaf demonstreren. De goochelkunst in Ne derland staat op een uit- Eerste prijzen ontvingen Rama, Baarn, voor salon- magie en Ted Winkel. Utrecht voor manipulatie Ee.9 penning werd jit- zonderlijk hoog niveau en gereikt aan Wenegini geen wonder dat er dus Groningen als jong talent ook belangstelling uit het aan Theo Timmerman, Be schouwd Eddy Taytel- buitenland was, met name .erwi.jk voor nieuwe vond- baum, die wegens ziekte uit Engeland, Duitsland, sten, terwijl de vreemde- Frankrijk en België. Zij iingenprijs in de vorm van zijn ongetwijfeld met een een beker naar de Belg niet voor het concours had kunnen inschrijven, maar van zijn arts wël verlof kreeg het concours bij te wonen en die in de pauzes een verbluffend staaltje „hoekgoochelen" net kaarten vertoonde Hij hee't volgens insiders een heel eigen stijl. Als jongen van elf jaar begon hij reeds in Suriname, een tweede prijs in de at waar hij geboren is, met deling manipulatie. kaarten te manipuleren. schat van ervaringen naar Fontanas ging. huis vertrokken, maar Tijdens een voorstelling naar het oordeel van de zondagavond zijn de prijs- jury waren de prestaties winnaars voor het publiek ditmaal toch hiet van lien opgetreden, dat verder ge aard, dat de Grand Prix noot van goochelkunst, ge- toegekend kon worden boden door dc wereldkam Evenmin een prijs in de pioen Fred Kaps, Claude afdeling illusionisme en Rix uit Parijs en de Ste- fani's, winnaars vorig jaar op het congres in Nijme gen van de Grand Prix. Er waren ook nog al „Wanneer wjj zien naar de ervarin gen van het laatste jaar, dan heeft het er veel van weg, dat de overheid die van het bedrijfsleven een zich hou den aan de spelregels verlangt door haar herhaaldelijk ingrijpen, zelf zich met aan de belangrijke spelregel houdt, dat een grotere vrijheid met een daar mede gepaard gaande grotere verant woordelijkheid aan het bedrijfsleven wordt gelaten, gepaard aan een ver mindering van de directe overheidsin vloed op het gebied van de loonvor ming. Men dient zich in deze kringen van de overheid goed te realiseren, dat op deze wijze de vrijheid en ver antwoordelijkheid van de bedrijfsgenoten tot een aanfluiting wordt gema.akt en de hieruit voortvloeiende onzekerheid de voor een ongestoord nationaal-eco- nomische ontwikkeling zo zegenrijke werking van het georganiseerd overleg op funeste wijze dreigt te worden on dergraven. Men moge zich er eveneens van bewust zijn, dat een voor ons staats bestel ongewenst gevolg van deze gang van zaken is, dat het in ons land zo hoogstaande overheidsgezag steeds ver der afbrokkelt." De heer Brussel sprak er ook zijn ont stemming over uit, dat bij het Bedrijfs pensioenfonds voor de Kleine Metaal nijverheid wel de uitkeringsbedragen werden verhoogd, maar tot een pro- centsgewijze systeem om technische redenen nog steeds niet is overgegaan. Over de verbeteringen in de pensioen voorziening in de metaalindustrie is men nog allerminst voldaan en met kracht zal geijverd worden voor een andere oplossing. Een groot deel van de besprekingen in deze bondsvergadering is gewijd aan een wijziging van de structuur van de organisatie om tot grotere besluitvaar digheid en een betere opinievorming on der de leden te komen. Als daartoe een besluit wordt geno men zal in de komende maanden wor den overgegaan tot formatie van dis trictsraden, algemeen bestuur, centraal bestuur en dagelijks bestuur. In verband daarmee is de verkiezing van nieuwe bestuursleden aangehouden en wordt ook nog niet voorzien in de vacature van een voorzitter, ontstaan door het overlijden van de heer Schef- fers, die door de heer Brussel werd herdacht. AMSTERDAM, 19 juni Ruim zes honderd belastingambtenaren, aange sloten hij erkende vakverenigingen, hebben zaterdagmiddag tijdens een de monstratieve vergadering in Amster dam, georganiseerd door de onlangs op gerichte vereniging van ambtenaren van 's rijks belastingen, domeinen, hy potheken en kadaster, in een motie hun „verontwaardiging over de van rege ringszijde aan de dag tredende traine rende houding in het gemeenschappe lijk overleg" uitgesproken. Vier sprekers belichtten op de ver gadering de eisen over salarisverhogin gen en ruimere promotiekansen. De heer B. M. Smits (lid A.R.K.A.) zei dat de belastingambtenaren door een tekort aan samenwerking tussen de verschillende vakbonden niet hebben meegedeeld in de hoogconjunctuur. ,,Wat hebben wij aan onze organisaties die erkennen dat de salarisonderhan delingen voor lagere en middelbare ambtenaren niet geslaagd zijn?", zo stelde de heer Smits. De voorzitter van de vereniging van beJastingamb naren, de heer J. ten Brink, zei dat het niet gaat om naast bestaande vakorganisaties een nieuwe bond te stichten, maar om tot een fe deratie te komen, waardoor steeds druk op de vakbondsbesturen kan worden uit geoefend. De heer B. B. Aukes (lid NCBO), zei dat de vereniging de werkzaamheden van de vakbonden niet wil doorkruisen. Hij was van mening dat de belasting ambtenaren rechtstreeks in het gemeen schappelijk overleg betrokken dienen te worden. In de motie, die per telegram aan le ministerraad en de Staten-Gencraai werd gezonden, wordt geëist: „voliedi ge inlossing van de salarisachterstand, optrekking van het salaris naar het hui dige welvaartspeil, inlossing van pro moties op de grootst mogelijke schaal, en een kerstgratificatie. (Advertentie) ROTTERDAM PERSOONSHAVEN 68 Telefoon 77515 (S lijnen) HOLTEN, 17 juni Een felle brand heeft vanavond de prachtige koren molen aan de Rijsseweg in de as gelegd. Door het snelle optreden van de Holten- se brandweer, die de brand met enkele stralen op de waterleiding en met de nevelbluswagen bestreed, konden het aangrenzende pakhuis en verschillende gebouwen, waaronder een silo, behouden worden. Een begin van brand op het dak van een ernaast gelegen boerderij, waarvan het rieten dak reeds vlam had gevat werd snel geblust. De molen die enkele jaren geleden nog gerestaureerd werd, dateert van 1797. De schade bedraagt meer dan honderdduizend gulden. De eigenaar is tegen brand verzekerd. Kort nadat bo venstaande foto werd gemaakt, kwa men de wieken met groot geraas om laag. SCHIPHOL, 17 juni De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, reeds grotendeels opgeknapt van zijn ineenstorting enkele dagen ge leden tijdens een vergadering van de Tweede Kamer, is zaterdagmiddag voor verder herstel van krachten per vliegtuig van Schiphol naar Genève vertrokken. Hij zag er goed uit en zei het plan te hebben in de Franse Alpen ergens in Savoie twee, zo nodig drie weken rust te houden. De minister voegde er nog aan toe, dat alles het gevolg is geweest van overwerktheid. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 juni De S.E.R. is van mening, dat er een „uitleenwet" moet komen om te voorkomen dat het z.g. uitlenen van arbeidskrachten nog verder tot allerlei misstanden leidt, zo als zwarte lonen, overtreding van socia le verzekeringsvoorschriften, ontdui king van de belasting enz. De Raad heeft daarover een advies uitgebracht aan staatssecretaris Roolvtnk. De S.E.R. heeft geprobeerd een ad vies uit te brengen dat zou kunnen be dragen t»t een rechtstreekse bestrijding van het malafide uitlenen van arbei ders, het z.g. ronselen, maar hp is daar in niet geslaagd, daar een watrdichte juridische omschrijving van het begrip ronselarjj niet te vinden was. Men be perkt zich nu tot het stellen van regels voor het uitlenen van arbeidskrachten in het algemeen, waarbij dan echter rekening wordt gehouden met een aan tal scherp geformuleerde uitzonderingen voor de bonafide vormen van uitlening. Het uitgangspunt van de „uitleenwet" is dat uitlening zonder vergunning voor taan verboden zou moeten zijn. In de wet zelf wordt een aantal uitzonderin gen gemaakt voor bonafide uitlenings- vormen, welke voor het gehele bedrijfs leven kunnen worden erkend, terwijl uitzonderingen die een scherpere om lijning nodig hebben, bij Algemene Maatregel van Bestuur zouden kunnen worden gemaakt. Zo zou te bepalen zijn dat het „col legiale uitlenen" is toegestaan, waar mede dan gedoeld wordt op uitlening bij wijze van hulpbetoon, zonder dat men daarmede winst op het oog heeft. Voor de bepaling van een uitzondering bij Algemene Maatregel van Bestuur zou eerst de S.E.R. gehoord moeten worden. De S.E.R. meent, dat de uitlener van arbeidskrachten strafbaar gesteld moet worden, evenals degene die van geleende arbeidskrachten gebruik maakt. De uitgeleende arbeider zelf moet volgens de meerderheid van de Raad niet strafbaar zijn. Een minderheid van de Raad vindt, dat de arbeider wel strafbaar moet zijn, wanneer hij namelijk kon weten dat zpn werkgever geen uitleenvergunning had. Tegen deze opvatting is in de Raad van arbeidersztjde echter aangevoerd, dat de strafbaarheid van de arbeider slechts te verdedigen valt, wanneer men aanneemt, dat deze een economische positie inneemt, die gelijkwaardig is aan die van de werkgever. Dit is, aldus deze leden, echter een fictie. De arbeiders Advertentie) ZEIST, 19 juni In de tijdens de studiedagen van de Kath. Vereniging van Maatschappelijke werkers „Dr. Ariëns" in Woudschoten gehouden ledenvergadering is gesproken over mogelijkheden om aan de doelstelling van de organisatie een meer concrete inhoud te geven. Tevens zal de basis van de vereniging moeten worden ver breed en zal er doelmatiger gewerkt moeten worden. Aldus drs. H. P. A. van Roosmalen, directeur van het Opbouworgaan Limburg. Er is behoefte aan steun voor indivi duele maatschappelijke werkers om anderen, in casu werkgevers, zich rrieer bewust te maken van hun taak. Voorts is gedacht aan de bevordering van meer deskundigheid, waarvoor in de statuten misschien een bepaling op genomen zou moeten worden, terwijl tevens een beroepscode daarin ver ankerd zou kunnen worden. Op de tweede plaats heeft men zich afgevraagd of het niet gewenst Is ver schillende problemen te bespreken in een grotere groep maatschappelijk werkenden, waartoe dus ook behoren gezinsverzorgsters, kraamverzorg sters, leidsters van Mater Amabilis- scholen en personeel van internaten voor kinderbescherming. Tenslotte zal gestreefd worden naar een wezenlijke structuurverandering van de vereniging, waarbij een regio naal samengesteld besturend college wordt geplaatst tussen bestuur en al gemene vergadering. De vereniging heeft thans een centraal bureau ge vestigd in 's-Hertogenbosch, Papen- buist 16, waarvan als leider is be noemd drs. F. Beelen. in de slotzitting zaterdag, die o.a. werd bijgewoond door mej. mr. H. M. J. Elzinga namens het ministerie van Maat schappelijk werk, heeft dr. L. Schnei der zijn visie gegeven op sociale aan passing, het onderwerp van deze stu diedagen, met een samenvatting van de discussies. Hij noemde de aanpas sing de essentie van het maatschappe lijk werk, dat een aantal aspecten beeft, waarvoor de werkers wei eens nuiverig zijn. Het maatschappelijk werk is zo bleek wel nóch psycho logie, nóch sociologie. Er zijn normen en criteria, maar gezien de gericht heid van het werk op de persoon, kwam uit de discussies naar voren, dat men zo min mogelijk normatief wil zijn. Wei vallen vele normen, waarvan de zedelijke de voornaamste zjjn, samen net de psychologische en sociologische normen, zoals w;j die in ons land, dat voor het maatschappeliik werk zeer gunstig is, kennen. Ondanks de doelgerichtheid bij de aanpassing ontdekken we, dat we te maken heb ben met een getemperde werkelijkheid en dat we vaak machteloos staan tegenover de situatie, waarbij aange past moet worden. In dat spannings veld beweegt zich het maatschappelijk werk, waarbij het niet altijd gaat om therapeutische middelen, maar vaak om een begrijpende steun, die we de medemens moeten geven. Dr. Schneider ziet Uever, dat ge zocht wordt naar een creatieve aan passing naar lagere eisen dan naar conformiteit volgens hogere maatstaf. Naar zijn opvatting was de aanpas sing als een leerproces in de voor drachten niet voldoende tot uiting ge komen, waarbij hij dacht aan het nodige tijdsverloop en de wederkerige beïnvloeding tussen situatie en cliënt. verkeren volgens hen in een zekere dwangpositie en zij laten zich uitlenen om een redelijk inkomen te verkrijgen, de arbeider is, zo stellen deze leden verder, ook niet strafbaar als hij zwart loon ontvangt, de werkgever wel. Een minderheid van de Raad ver klaart zich tegen de bovenomschreven verbodswetgeving met een vergunning stelsel, daar zjj van oordeel is dat nog niet gebleken is dat met een minder vér gaande regeling volstaan zou kunnen worden. Het uitlenen van arbeidskrach ten voorziet volgens deze leden in een gerechtvaardigde behoefte van de be drijven. Zij menen dat kan worden vol staan met het stellen van regels voor de lonen der uitgeleende arbeiders. Om de controlemogelijkheden te verruimen zou men een wettelijke aanmeldings plicht willen instellen, waarop dan weer uitzonderingen mogelijk zijn. Een en an der zou administratief eenvoudig te re gelen zijn, daar men kan aanknopen bij bestaande meldingsregelingen voor de sociale verzekeringswetten. (Van onze correspondenten) EMMEN, 19 juni De 21-jarige dragline-machinist Th. de Jong, uit Emmer-Compascuum, is zaterdag in het ziekenhuis te Emmen overleden. Hfl was de avond tevoren met zijn brom fiets tegen een geparkeerde wagen ge reden. Het slachtoffer was niet gehuwd. ZEVENAAR, 19 juni In de nacht van zaterdag op zondag is in de bocht btj de Marechaussee kazerne, de dienstplichtige soldaat N. J. Wolters uit Elten met zijn motor verongelukt. ENSCHEDE, 19 juni De 23-jarige H. van Dam is in het r.k.ziekenhuis overleden tengevolge van een verkeers ongeval, waarvan hij op dinsdag 6 juni het slachtoffer werd. Met zijn bromfiets kwam hij toen in botsing met een per sonenauto, die hem geen voorrang ver leende. UTRECHT, 19 juni Op een onbe veiligde spoorwegovergang in de spoor lijn Winterswijk-Arnhem is zaterdag de 23-jarige Duitse scooterberijder Erwin Lassek uit Gelsenkirchen door een trein gegrepen. Hij was op slag dood. De trein liep ernstige vertraging op, daar de scooter tussen de wielen van de locomotief was geraakt. DEN HAAG, 19 juni Op de Oir- schotsedtjk in Eindhoven is een mili tair om het leven gekomen, nadat hij, rijdende op een fiets, was aangereden door een particuliere personenauto. Het is de dienstplichtig soldaat P. A. H. van Gerven, ongehuwd en woonachtig te Tilburg. SNEEK, 19 juni Zondag is de 80- jarige heer H. Hollander bij het voer steken van rijksweg 43 (Afsluitdijk-Hee renveen) door een motor, bereden door de 18-jarige P. Z. uit Akmarijp gegre pen. Beiden werden naar het ziekenhuis in Sneek overgebracht, waar de heer Hollander in de loop van de avond is overleden. De motorrijder liep een shock op. BUSSUM, 19 juni Gisteren is de achtjarige Anke van Swinderen, op de Ceintuurbaan plotseling van achter enige geparkeerde auto's de rijweg overge stoken. Een motorrijder die uit de rich ting Hilversum kwam, doch met hogere snelheid reed dan ter plaatse is geoor loofd, kon het meisje niet meer ontwij ken. Met ernstige verwondingen werd zij naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij in de loop van de avond is overleden. ROTTERDAM, 19 juni Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot pastoor te Wassenaar H. Willibrordus, de zeereerw. heer H. A. A. Rouw, die pastoor was te Vlaar- dingen H. Joannes de Doper, de zeer eerw. heer F. Grent, die moderator en godsdienstleraar was van het Edith Steinlyceum (R.K. lyceum voor meisjes) in Den Haag. Tot moderator en gods dienstleraar aldaar is benoemd F. A. M. Keesen, die kapelaan was te 's-Gra- venhage H. Familie. m Men zou menen, dat wie /l/j vijfentwintig maal een L ri bedevaart naar Lourdes heeft meegemaakt, wel het een en ander te vertellen heeft. Zo niet mevrouw J. M. C. FestenJanssendezer da gen pauselijk onderscheiden met het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice voor haar verdien stelijk werk op het terrein van de ziekentransporten naar Lour des. De vijfentwintigste tocht heeft zij nu juist achter de rug, maar daarin schuilt naar haar eigen persoonlijke mening geen bijzondere verdienste. ..Ik heb van 1933 tot 1939 dal werk gedaan en na de oorlog tweemaal per jaar en och, dan •elt het snel aan," zo zegt ze zelf. Hoogtepunten? Bijzondere belevenissen? Ze trekt een rim pel in haar voorhoofd, maar kan ze niet bedacht krijgen. „Iedere tocht heeft zijn eigen sfeer, die is nooit hetzelfde. En voor de rest heb je je werk." Het tekent de bescheidenheid en de eenvoud waarmee ze dit werk verricht. Ven arbeid die meer omvat dan 'weemaal per jaar negen dagen met een transport van zo'n driehonderd zieken een vrij verre reis te ondernemen. Daar gaan weken van voorbe. eiding aan vooraf. Het opstellen van roosters voor de gemiddeld 44 verpleeg sters die over het transport moeten worden verdeeld en het verzorgen van 'al van details, die na een ervaring van vijfentwintig transporten weliswaar deels tot routine worden, maar die niettemin gedaan moeten worden In Lourdes is haar bij deze laatste tocht het erelidmaatschap van de orancardiersvereniging aangeboden. Dat zij daarnaast bij haar terugkeer in Nijmegen ook nog pauselijke waardering zou vinden, heeft haar vol komen verrast. Zelfs toen het huis vol bekenden stroomde had zij daar nog geen vermoeden van. Men had haar verteld, dat het ging om een aantal mensen, die haar geluk wilden wensen met dat ere-lidmaatschap. Maar oastoor W M Drion liet haar niet te lang in het onzekere. Hij wees op haar vele verdiensten voor de Lijdende medemens niet alleen bij de bede vaarten naar Lourdes, maar ook bij het organiseren van het Nijmeegse ziekentriduum en andere gelegenheden. Zo houdt zij zich o m intensief bezig met het uitzenden van verpleegsters en kraamvrouwen. Men zal haar over al deze zaken niet horen uitweiden; haar bescheidenheid is een karak tertrek Dal haar verdiensten niettemin zijn doorgedrongen en die waar dering hebben gevonden, die zij zozeer verdienen, zal velen in den lande oprecht verheugen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5