OP VAKANTIE? KRANT OP UW VAKANTIE-ADRES PAUL VLAANDEREN Dr. Globke initiatiefnemer confiscatie Joods bezit Thans staatssecretaris en medewerker van Adenauer Professoren Leuven en Aken bezoeken Maastricht Lefèvre naar ons land Kritiek op talmen met schade loosstelling Nazi-slachtoffers Het Q40 mysteHe Heerlijk! Fijn!.... Beschuldiging van EICHMANN Middelheim gaat 15 juli open Man steekt eigen huis in brand „Stad verdient een universiteit Salarissen van verplegenden „Kennismaking:" Filmfestival in West-Berlijn Schroeven niet dol draaien „DIE SCHÓNE UN DONDERDAG 22 JUNI 1961 PAGINA 2 op nonen iettenw I kouen Ti6tn zessen men op how. J terug. nigh zai 11! iHLBifaf x %\HCHen en je um-ft ''MéSÊSW*™ schap houden. A Inaar oe Wij sturen U de krani gaarne ioe, maar hei is noodzakelijk, dat U ons 5 dagen voor uw verirek bericht siuuri. Paf briefkaart Daarbij s.v.p. vermelden t uw huis-adres uw vakaniie-adres datum ingang van uw reis datum thuiskomst. Abonnees, die hun abonnementsgeld per week betalen, worden verzocht het bedrag voor de duur van de vakantie vooruit ie beialen aan de bezorger. De Administratie In ROTTERDAM: >e.se beeld- Europt houwkunst HELÈNE NOLTHE- NIUS BEKROOND Berlage-prijs voor architect P. Zanstra In Utrecht Minder vermakelijk heidsbelasting voor bepaalde uitvoeringen „Brug van Argenteuil" brengt miljoen op Curacao vraagt intrek king van invoerbeper king voor Amerikaanse toeristen Buitenlandse handel in mei toegenomen Dekkingspercentage 6 pet t.o.v. 1960 gedaald Zuid-Afrika wenst snel herstel deviezenverkeer Indië leent 60 min. Benoeming Expo gé-congres te Rotterdam Promotie Onderscheiding Neder landse regeringspersonen, die aan dachtig luisteren, maar zich nadrukke lijk distanciëren. Ondertussen blijft generaal Nasution oorlogsgevaar sug gereren en Nederland van provoca ties beschuldigen, terwijl zijn verzoek om wapenleveranties niet alleen ach ter het IJzeren Gordijn gehoor blijkt te vinden. Rusland en Rood-Cbina heb ben zich volledig en openlijk achter bet Indonesische standpunt geschaard, maar de Westerse bondgenoten van Nederland en de Verenigde Nat'es wensen zich kennelijk op de vlakte te houden. Dat een en ander onrust in Nieuw-Guinea wekt en het ver trouwen van Papoea's en van de Ne" derlandse ambtenaren aldaar in de soliditeit van bet officiële standpunt van de Nederlandse regering dreigt aan te vreten, is begrijpelijk. Toen de Nieuw-Guinea-Raad indertijd met a'" gemene stemmen een motie aannam» waann gesteld werd, dat het de Ne' r>m an Se regeriug niet meer vrij sta"' rhre Tering in de huidf Jt ZULT Of KAP iPOtOta A 0A6 PAUL, M Aii{ AANSTONDS WH. THUISI HM! IK KUST MET DAT HIEP EEN televisietoestel in huis was... drommels'. cut is mens wat j# NODIG HEBBEN. MAAR ft DE noe KR'jo IK ECU WAARSCHUWING} .DAT CR WAND jJ. fxSCHuUR 6AAT?]2 £r IK IAAT r j[ alleen met dat probleem, cleo 1 fN ik gaan VANHIODAO WINKELEN IN i k BOURNEMOUTHA B'j aankomst van Wout Wagtmans op het Stationsplein te Breda, vanwaar de Nederlandse Tourploeg vanmorgen naar Frankrijk vertrokbestormden vrouwe- lijke aanhangers hem met verzoeken om een handtekening. JERUZALEM. 21 juni (Rtr., UPI) Eichmann heeft vanmorgen, tijdens d& voortzetting van zijn ondervraging door zhn advocaat verklaard, dat dr. Hans Globke, thans staatssecretaris in West- Duitsland en een van de naaste mede werkers van bondskanselier Adenauer destijds een van de beide initiatiefne mers is geweest van de intrekking van het Duitse staatsburgerschap van Jo den en van de confiscatie van hun be zittingen. Zoals bekend hebben West- duitse gerechtelijke instanties een on derzoek ingesteld naar de beschuldigin gen jegens Globke, welk onderzoek ech ter een negatief resultaat opleverde. Globke was destijds, voor de oorlog al. afdelingschef op het ministerie van binnenlandse zaken. Samen met Hering, een andere afdelingschef, zou Globke aldus de verklari.-g van Eichmann het initiatief genomen hebben tot de krasse maatregelen tegen Duitsers van Joodsen bloede. Eichmann betoogde verder, dat hij als c! van Bureau 4b van de SD geenszins een zelfstandige taak had, geen beleid mocht bepalen, hoogstens voorstellen mocht doen waarop echter nogal eens afwijzend werd gereageerd. Eichmanns Bureau 4b moest uitgebreid worden als gevolg var. het initiatief van Globke en He- ring. want inbeslagneming van Joods bezit en vervallen verklaring van staats burgerschap vergde extra-werk. Eichmann zag er vandaag even grauw en weggetrokken uit als gisteren, in zijn kogelvrije cel, ook al spreekt hij schijnbaar zonder een spoor van ner vositeit. op afgemeten preciese wijze. Bovendien heeft Eichmann de neiging tot het geven van zo omstandig moge lijke antwoorden, hetgeen de tolken (alles wordt o.m. in het Hebreeuws ver taald) moeilijkheden oplevert. „Hij moet kortere zinnen maken." aldus zei de president van de rechtbank, mr. Lan dau. „anders is hij niet te volgen. Ik weet wel, dat in het Duits het werk woord aan het eind van een zin pas komt. maar dat duurt ons te lang". De verdedieer. mr. Servatius, verontschul digde Eichmann: „Ik heb het hem al gevraagd, maar in het vuur van zijn betoog vergeet hij het wel eens." Mr. Servatius diende een aantal do- kumenten in waaruit moest blijken dat de functionarissen belast met de Jood se zaken op de verschillende ambassa des in het buitenland hun opdrachten van de ambassadeur kregen en niet van Eichmann. „Ik stond niet aan het hoofd van de centrale dienst voor de Joodse emigra tie Het hoofd van dat bureau was de S.D. -chef Heydrich, die de leiding ovs-droeg aan Muller, die in zijn hoe danigheid van chef van bureau 4 de ad ministratieve zaken aan mij overdroeg. Maar ik voerde slechts de praktische administratie van het bureau uit", al dus Eichmann. Op de vraag of hij verantwoordelijk was voor de maatregel dat de Joden fele Davidsterren moesten dragen, zei iichmann: ..Ik geloof dat deze wer den Ingevoerd onder druk van Göeb- bels (minister van propaganda) en dat de bevelen direkt van Hitier afkomstig waren". ANTWERPEN21 Juni De zesde Biënnale vcor Beeldhouwkunst in het park Middelheim wordt 15 juli a.s. ge opend en is van 16 juli tot en met 15 oktober voor het publiek toegankelijk. De omstandigheden hebben er toe ge leid dat de opening, die aanvankelijk op 6 mei zou geschieden, tot een latere datum moest worden uitgesteld. Het was de bedoeling geweest in 1961, als kern, een ruime inzending uit Noord- en Zuid-Amerika tentoon te stel len. Een samenloop van organisato rische moeilijkheden en onvoorziene, ook financiële, omstandigheden heb ben dit jaar de verwezenlijking daar van onmogelijk gemaakt. De plannen moesten dus ter elfder ure gewijzigd worden en dit heeft dan ook de ver schuiving van de opening tot gevolg ge had. Men is nu voor de 6e Biennale ge komen tot een panoramisch overzicht van de hedendaagse Europese beeld houwkunst. Getrouw aan de opzet van de tweejaarlijkse Middelheimtentoon- stellingen, zullen nieuwe selecties uit vele landen worden geëxposeerd. Ver melden wij o.m. Frankrijk, Duitsland, Engeland, Zwitserland, Italië, Joego slavië, Griekenland. Ook enkele wer ken van Noord- en Zuid-Amerikanen die in Europa verblijven, zullen te zien zijn. Spanje zal voor de eerste maal vertegenwoodigd zijn met een inzending van zowel figuratief als ab stract werk. De Benelux-landen heb ben oen grotere en veelzjjdiger Inzen ding, dan bij vorige gelegenheden het geval was. Naast oudere meesters komen ook jongeren aan bod. Naast bekende namen, onbekende. Het is allerminst de bedoeling van de inrichters een eenzijdig beeld te ge ven van de hedendaagse sculptuur. Dit zou trouwens niet stroken met de rol van een officiële instantie, die zich in geen geval in een artistiek „diri gisme" wil begeven. Van in den beginne werd duidelijk vooropgesteld, dat alle richtingen in de kunst van heden aan bod moesten komen zonder andere eisen dan die van de kwaliteit te stellen. Er wordt dus naar gestreefd om op in ternationaal plan een nieuwe keuze van beelden te exposeren, die karakteristiek zjjn voor de veelheid van strekkingen en strevingen. Naast de tijdelijke Inzendingen voor de Biennale zijn de beelden opgesteld die tot het vaste bezit van het Open luchtmuseum behoren, waarvan de ver zameling intussen is aangegroeid. In het totaal zjjn in Middelheim nu méér dan 300 beelden opgesteld. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 22 juni De jury van de .Premio Giomalistico Umbria 1960" bekroonde met de derde prijs Helène Nolthenius' artikel „Umbrische Noctur ne", dat 1 oktober 1960 in ons blad ver scheen. De Giornale d'Italia zal de arti kelen. welke de eerste, tweede en der de prijs verwierven, in zijn blad publi eren, terwijl de artikelen die een eer- olle vermelding kregen, met de ge- valificeerden gebundeld worden. DR. ROBERT SERVATIUS ROTTERDAM, 31 juni In de af gelopen nacht heeft de bewoner van het pand hoek van Oldenbarneveltstraat- Mauritsstraat alhier dat gisteravond uitbrandde, bekend deze brand te heb ben gesticht. De man, die door zijn vrouw was ver laten, kwam dinsdagavond na zijn werk thuis, stak een stapel kranten in brand en verdween weer op zijn brom fiets. Twintig minuten later sloegen de vlammen met loeiend geweld uit het huis. Een bovenbuurvrouw, haar doch ter en een klein kind, konden zich met moeite langs de reeds brandende trap in veiligheid brengen. Dit bovenhuis kreeg vrij aanzienlijke brandschade en een beneden gevestigde houthandel bleef evenmin gespaard. Buren wisten reeds gisteravond te ver tellen dat de man diverse goederen een dag tevoren uit het huis had gehaald en elders had ondergebracht of ver kocht. Toen hij gisteravond laat bij zijn woning terugkeerde werd hij door een op wacht stamde agent aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. In de loop van de nacht bekende hij zijn daad. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 juni Het bestuur van de dr. H. P. Berlage-stichting heeft eenstemmig besloten de Berlage-prijs voor de bouwkunst toe te kennen aan de architect P. Zandstra B.N.A. te Am sterdam. De prijs, verleend voor een door hem ontworpen flatgebouw aan de Segbroeklaan in Den Haag en bestaan de uit een door Carel Visser ontwor pen plaquette en oorkonde, zal worden uitgereikt in september. (Van onz Limburgse redacteur; MAASTRICHT, 21 juni Van een bezoek, dat een dertigtal professoren en hoogleraren van de universiteit van Leuven en van de technische hogeschool van Aken gisteren aan Maastricht bracht, heeft de hoofdstad van Limburg gebruik gemaakt om opnieuw haar aan spraken op een instituut voor hoger on derwijs naar voren te brengen. Dit gebeurde o.m. tijdens een ont vangst ten stadhuize, waar de stadsar chivaris, mr. E. Wouters een inleiding hield over „Maastricht als cultuurcen trum in verleden, heden en toekomst". Mr. Wouters betoogde, dat Maastricht met zijn kunstacademies en zijn geva rieerde en belangrijke industrieën be zwaarlijk een instelling voor hoger on derwijs kan missen. ,.In deze vooruit geschoven post van Nederland is de oude cultuur harmonisch verbonden met de moderne zakelijkheid", aldus mr. Wouters „en voorts bezit deze stad een internationale openheid. Allemaal ei genschappen, die Maastricht als het ware van nature stempelen tot een uni versiteitsstad!" Zolang Maastricht, zo besloot deze inleider, geen universiteit bezit, kan men deze stat! met recht „die schöne Unvollendete" noemen. UTRECHT, 22 juni B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld, enkele wijzigingen aan te brengen in de ver ordening vermakelijkheidsbelasting. Zij menen, dat het bijwonen van goede toneelvoorstellingen dient te worden ge stimuleerd. Indien deze voorstellingen worden gegeven door een van overheids wege gesubsidieerd kunstbedrijf, is, vol gens het college, een goed cultureel peil fewaarborgd. B. en w. willen daarom e vrijstelling van vermakelijkheidsbe lasting uitbreiden tot voorstellingen van deze gesubsidieerde bedrijven. PARIJS, 22 juni Een bekend schilderij van Claude Monet, „De brug van Argenteuil", is woensdagavond op een veiling van moderne schilderijen voor een miljoen gulden in andere handen overgegaan. Een schilderij van Sisley, „de overstroming", bracht 600.000 gulden op. „Schaatsenrijders in Holland" van Jongkind werd ver kocht voor 80.000 gulden. WILLEMSTAD, 21 juni Woensdag is een Arubaanse resolutie aanvaard op de vergadering van de Amerikaanse Kamers van Koophandel op Aruba. Daarin werd gewezen op dt banden van Aruba met Amerika. De Amerikaanse Kamers van Koophandel werden ver zocht alle stappen te nemen opdat het Amerikaanse consulaat op Aruba zal worden heropend. Op dezelfde jaarvergadering zijn boodschappen binnengekomen van de Amerikaanse president Kennedy, de pre sident van Panama, de La Guardia en van de Amerikaanse permanente verte genwoordiger bij de V.N. Stevenson. President Kennedy zei in zijn bood schap dat de organisaties en de landen van de afgevaardigden zich tegenover grote bedreigingen gesteld zien. Zij heb ben echter een gemeenschappelijk doel. Hij zei voorts dat er vele wegen naar vooruitgang zijn binnen de rijke ver scheidenheid van onze tradities. Een resolutie van Curacao wijst op het belang van het toerisme voor La- tijns-Amerika en het Caribische gebied. Gerevereerd wordt aan de motie Kroon op de conferentie van de economische commissie der V.N. voor Latijns-Ameri- ka. Voorzitter van de Nederlandse dele gatie was de Antilliaanse minister C. D. Kroon. Daarin werd gevraagd de door Amerika voorgestelde maatregel over de invoerbeperking voor Amerikaanse toeristen in te trekken. De Amerikaan se Kamers van Koophandel is gevraagd de resolutie ter kennis van de betrok ken instanties te brengen. l'? In dezelfde geest sprak ook de direc teur van de provinciale electriciteits- maatschappij, prof. dr. ir. H. Gelissen, die Maastricht vergeleek met een gou den ring zonder de fonkelende briljant van een universiteit. Gezien de interna tionale ligging van Limburgs hoofdstad bepleitte prof. Gelissen de oprichting van een Europese Universiteit aldaar, waar professoren en hoogleraren van buitenlandse universiteiten en hoge scholen als Leq,ven, Luik en Aken ge makkelijk colleges zouden kunnen ge ven. DEN HAAG, 22 juni Ter aanvulling van ons bericht van' gisteren over de in het overleg bereikte "erhoging van de salarissen der verplegenden geven wij hieronder een staatje van de vooruit gang in salariëring der leerling-verple genden: thans 109.84 125.85 148,02 thans 122,15 139,40 161,55 A-opleiding thans wordt le jaars 109,84 140, 2e jaars 125,85 155, 3e jaars 148,02 185, B-opleiding thans wordt le jaars 122,15 155, 2e jaars 139,40 170, 3e jaars 161,55 200, De leerling verplegenden genieten daarenboven van rijkswege vrije kost en inwoning. Hierbij behoort ook bewassing, vrije medische verzorging en regeling van vergoeding van periodieke bezoeken aan de woonplaats DEN HAAG, 22 juni Volgens de door het Centraal Bureau voor de sta tistiek samengestelde voorlopige gege vens bedroeg de waard» van de invoer in mei 1961 1.513 tegen ƒ1.447 min. in april, terwijl voor een waarde van 1.255 (1.196) min. werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 83 procent van de invoer (in april eveneens 83 procent). De invoer in mei 1961 t.o.v mei 1960 toe met ƒ98 min. of 7 procent, de uitvoer was echter praktisch gelijk. Het dekkingspercentage liep zodoende met 8 punten terug tot 83. Het maandgemiddelde voor de perio de januari-mei lag in 1961 t.o.v. 1960 bij de invoer 165 miljoen hoger, het geen aanmerkelijk meer is dan bij de uitvoer, welke 63 min steeg. Hei In- voersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar 1.318 min. (januari-mei 1960 812 min). LONDEN, 22 juni (Reuter) De Zuidafrikaanse ambassadeur in Londen, Muller, heeft in de Britse hoofdstad ge zegd dat de Zuidafrikaanse regering zo spoedig mogelijk de vrije beweging van buitenlands kapitaal in en uit zijn land zal herstellen. Hij deelde mee dat vorig jaar de kapitaalvuoht uit Zuid-Afrika 81 miljoen heeft bedragen. In totaal is ongeveer 1,5 miljard buitenlands kapitaal in Zuid-Afrika geïnvtsteerd, aldus Muller. WASHINGTON, 22 juni De Inter national Development Association, een dochteronderneming van de Wereldbank heeft woensdag een krediet van 60 mil joen dollar beschikbaar gesteld voor verbetering van het wegennet in Indië. Het krediet maakt deel uit van de fi nanciële hulp die de Development Asso ciation en de Wereldbank aan Indië zul len geven in het kader van het lopende vijfjarenplan. De lening heeft een 'oop- tijd van vijftig jaar en is vrij van inte rest. Zij kan worden terugbetaald in buitenlandse valuta, met een delging die begint na tien jaar respijt. LEIDEN, 22 juni Doet. Nederl. recht de heer H. J. Helb uit Den Haag: Geologie de heer J. Rupke (Haastricht): H. Wis- en natuurkunde mej. M. Sip pe! en de heren W. F. Beunderman en F Lucas, allen te Leiden: Kand J Wis- en natuurkunde de heer J. L. Lrezenberg (Leiden): kand. I. Wis- en natuurkunde de beer H. Rijckborst (Lei den). NIJMEGEN, 22 juni Het bestuur der Sint Radboudstichting heeft dr. G. M. San Giorgi uit Eindhoven benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der geneeskunde van de r.-k. Universiteit voor het geven van onder wijs in de orthopaedie. DEN HAAG, 21 juni Tot voor zitter van de Nationale Coöperatieve Raad is in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer H. D. Lou- wes, gekozen de heer G. H. E. M. van Waes te Westdorpe, voorzitter van de Nederlandse Zuivelbond F.N.Z. A MS i ERDAM, 21 juni De alge mene ledenvergadering van de vereni ging de Nederlandse Dagbladpers heeft benoemd tot haar algemeen secretaris mr. J. J. Nouwen, tot dusverre adjunct- secretaris. In zijn openingsrede op het Expogécon- gres in Rotterdam herdacht de voorzitter mr. G. Ch. Aalders (geheel links) de heer Karei van Staal, „de vader van de Ex- pogé". Rechts op de foto mr. J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer en lid van het ere-comitè congres 1961. BRUSSEL, 21 juni De Belgische minister-president Th. Lefèvre zal mor gen een bezoek brengen aan Den Haag-, hij is daartoe uitgenodigd door prof. De Quay. Het zal het eerste persoonlijke contact zijn tussen de ministers-presi denten van de twee Benelux-landen. In Brussel bestaat de algemene in druk, dat de Belgische regering een nieuwe impuls wenst te geven aan de samenwerking in Benelux-verband. In regeringskringen wordt zelfs gesproken van een „nieuwe periode" na het diep tepunt op politiek vlak, dat werd be reikt door de sterk uiteenlopende stand punten van de regeringen in Brussel en Den Haag over de voorstellen van president De Gaulle. In Belgische regeringskringen wordt grote waarde toegekend aan het over leg, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Beigie, Nederland en Lu xemburg begin deze maand over het bereiken van een gemeenschappelijk standpunt in Europese kwesties heb ben gevoerd en dat tot een nog na der uit te .werken zeker akkoord" heeft geleid. In deze kringen is men van mening, dat „alles wijst op de mo gelijkheid van een veel betere Benelux- samenwerking' Dezelfde kringen merken echter op, dat er vier problemen zijn, die beslis send zijn voor de vraag in hoeverre de Benelux-saonenwerking nauwer kan worden Pe dispariteit in de zuivelindustrie en de daarmede samenhangende enorme smokkel van Nederlandse boter naar België, de verschillen in de indirecte belas tingen in beide landen, de kwestie van de waterwegen (Schel- dë-Rijnverbinding) en de integratie van het verkeërsnet. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 22 juni Vele honder den ex-politieke gevangenen uit de be zettingstijd hebben gisteren in de AMY J- zaal tijdens de openingszitting van het zestiende jaarcongres hun bijval betuigd met de kritiek die de voorzitter, mr. G. Ch. Aalders uitte over de gang van zaken met de uitkering van schadever goeding aan Nazi-slachtoffers. Er is twijfel gerezen aan de voort varendheid, waarmede men aan Neder landse zijde deze aangelegen^ei^ be handelt. „Gaarne zagen wij", zei mr. Aalders, „dat voorrang werd verleend aan de behandeling van het desbetref fende wetsontwerp, mede gezien het feit dat voor velen deze schadeloosstelling reeds te laat komt." De heer Aalders vreest echter dat de behandeling opnieuw zal worden opge schort door „inmiddels gerezen moei lijkheden". Het congres werd geopend door mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eer ste Kamer. Hij deed dit omdat de minis ter-president, die ervoor was aange zocht, verhinderd was. Mr. Jonkman improviseerde een geestige inleiding en legde aan het eind ervan de nadruk op de taak der organisatie, bij het vooruit zien in moeilijke tijden, het hoogste volksgoed te bewaren en te verdedigen. De voorzitter herdacht de overleden heer Karei Staal, „vader der ex-poli tieke gevangenen", die een der grote strijders voor de Expogé is geweest. Wij hebben een vriend verloren, zei mr. Aalders, maar wij blieven als vrienden achter, niet ziende naar wat verdeelt maar naar wat verenigt. De concentratiekampen zijn nog niet ge sloten en nog is er geen vrijheid voor iedereen. Onze taak en roeping blij ven, ook al dunnen onze gelederen. „Het is duidelijk geworden, dat wij een uitstervende vereniging zijn, omdat er geen jeugd is die ons opvolgt. Dat moeten wij aanvaarden." Met grote vreugde constateert de organisatie een groeiende belangstelling onder de jeugd voor hetgeen zicli heeft afgespeeld in de bezettingstijd. opNd^totstan^omw noëh»d gewezen Staai-fonds ten hSiü8 van het Karel van heden verkerende van in moeilÜk" gericht op het nastrlvei? van acties, de Expogé, herdacht bi? uldealen van overleden bestuurslid mL onlangs van Doorn uit Den Haag Kaats- Tot slot sprak een afgevaardigd,, de Deense verzetsbeweging een „van uit namens zijn landgenoten. „Ondant! het verschil in taal vormen wij één familie" zei hij. Na de zitting werden de congressisten ten stadhuize door het gemeentebestuur ontvangen Qn in de avond had een her denkingsbijeenkomst plaats in de St.- Laurenskerk waar het woord werd ge voerd door opperrabijn L. Vorst, pastoor Nic. Apeldoorn O.P. („Victori' in be zettingstijd) en ds. W A. Krijger. BERLIJN, 22 juni Ondanks de internationale spanning rond West- Berlijn bereidt de stad zich voor op het elfde jaarlijksé Filmfestival, dat morgen begint en dat twaalf dagen zal duren. Door 47 landen zjjn 25 speelfilms en 59 documentaires inge zonden. De Amerikanen nemen deel met „Two loves", „Question seven", „Romanoff and Juliet" en „The Plea sure of his company". Verder komen „Macbeth" en „No love for Johnnie" uit Engeland, „Amélie ou le temps d'aimer" en „Une femme est une femme" uit Frankrijk, „La Patota" uit Argentinië, „The Jackeroo" uit Australië, ,,A Morte commands o Can- gaco" uit Brazilië, ..Un Pais Llamado Chile" uit Ci ili, „Het einde van het spel" uit Denemarken, „De vuurrode duif" uit Finland en „De moordenaar" en „La Notte" uit Italië. Nederland neemt in de categorie speelfilms deel met „Makkers, staakt uw wild ge raas", België met „Sirences" en Indo nesië met „Sekaten". k-V GRONINGEN, 22 juni Gepromo veerd de heer J. C. Belderok, geboren te Middelburg, tot doctor in de genees kunde op proefschrift „Chemoprophyla- xe van primaire tuberculose", een stu die betreffende het ziekteverloop bjj re cent met tuberkelbacillen geïnfecteerde ersonen. Promotor was dr. J. K. raan. WAGENINGEN, 22 juni Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde: ir. M. I. Fahmy te Bennekom, geboren te Da- manhour-Bohera, Egypte, op proef schrift „The influence of clay particles on the hydraulic condictivity of sandy oils". Promotor was prof. dr. ir. A. J. Zuur. DEN HAAG, 21 juni Bij K.B. is de heer W. C. Bakker, wethouder der gemeente Haarlem, benoemd tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. DEN HAAG, 21 Juni Groot-her togin Charlotte van Luxemburg heeft de minister van Economische Zaken, mr. J. W. de Pous, benoemd tot groot kruis-drager in de Orde van de Luxem burgse Eikenkroon. Sinds geruime tijd trachten voor aanstaande Nederlandse zakenlieden op eigen houtje zonder enig mandaat, maar niet geheel zonder medeweten van de Nederlandse regering, een sfeer te scheppen, waarin officiële Neder lands-Indonesische onderhandelingen mogelijk zouden kunnen worden. Van hun persoonlijke contacten met Soe- karno en andere Indonesische figuren brengen zij verslag uit aan T im 6nBen zonder voA gaande mstemming ^v- Guinea-Raad aI»vtnepenwoo^ van het volk van iNederiancis_NieuW Guinea, hebben wij onmiddel lijk gewezen op de staatsrechtelijke onhoudbaarheid van deze stelling. Immers de Nieuw-Guinea Raad een de Papoea's vertegenwoordig^11 advies-college en geen zelfstandig par' Iement. De Nederlandse regering blijn gerechtigd de adviezen van de Raad zij het ook om gegronde redenei1' eventueel naast zich neer te leggeü' Ondanks alle verguldse' ^alt dit oo uit het antwoord van de Neder an regering op deze motie^'?or e verstaander te lezen- JI w trachten te doen wat binnen haar vermogen ligt' om 'h rf i reële effectuering van z.e :lf' V kingsrecht zo snel mogelijk naderbij te brengen en de uitkomst daan an ook voor de toekomst veilig te stellen. Het pogen in het worstelperk moge schoon zijn, maar het succes daarvan is niet verzekerd. Ojpk met de beste wil ter wereld Tab' zijGïiet méér doen dan wat binnen haar vermogen ligt. Na de totstandkoming van dc Nieuw- Guinea-Raad zal geen enkele wijzi ging van de huidige status van 1^' derlands Nieuw-Guinea kunderl plaats vinden „zonder dat de Raaa gehoord is Maar gehoord worden is nog geen beslissen en verleent geen bindend veto-recht. Dit alles versterkt de indruk, dat in de huidige situatie de Nederlandse regering erop uit is» de schroeven niet dol te draaien. Maar of de Indonesische regering een zelfde gezindheid koestert, heeft zij officieel nog nergens laten blijken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiMiiiiiiniiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiimjiliiB DEN HAAG, 21 juni Bjj K.B. i* benoemd tot rechter in de rechtbank te 's-Gravemhage: mr. J. A. J. M» van Goethem, thans griffier van he' kantongerecht in Tilburg, tevens kaf tonrechter plaatsvervanger aldaar. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2