KOELKASTEN Exarch van Jeruzalem DE Twentsche Bank Gatsonides wint weer met Citroen ANWB rekent op twee miljoen meer inkomsten Intensievere beroep op de bond maakt hogere contributie nodig SAL S. BEZWIJKT ONDER SCHERP KRUISVERHOOR Kame,p- WOr.de m Buitenlandse getuigen Kleuter overreden door vrachtauto K.V.P. verhoogt contributie daar..- Demonstraties ABSENTIE VAN KAMERLEDEN Positie personeel NS verbeterd t.ms-4r Voor Haagse hof Tegen schoolhoofd 5 maanden geëist Meer geld nodig voor betere voorlichting ZAAK TEGEN F.L.N.-HELPERS In bestuursraad KVP ter sprake gebracht CLARA EGGINK Gewetensnood TALENSPRIJS Liturgische weekkalender ZATERDAG 24 JUNI 1961 PAGINA 5 Bezwaren tegen N.S.- dienstregeling? Publicatie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan (Adverieniie) Dubbelbeeld van De Twentsche Bank Honderd jaar heb ik gelopen doorzettend, langzaam, zeker van mijn doel en kracht en ondoordringbaar schild. Onmerkbaar haast ben ik gegroeid mijn tweede honderd jaar gemakkelijk torsen kan. Maar zie, daar zit ik nu, o paradox, in mijn eerste nieuwe levensjaar tot piepjong mensenkind geïncarneerd springlevend boven op mijn oude zelf. V-, t, j ZUUEN STEMMEN, (Van onze specialt verslaggever) AMSTERDAM, 24 juni Sal S., de Am sterdamse redactiestenograaf, die sa men met de Griek Michel R. terecht staat wegens o.a. medeplichtigheid aan valsemunterij ten behoeve van het Al gerijnse bevrijdingsleger, heeft het in de middagzitting van de rechtbank al hier gisteren zwaar te verduren gehad. Onder de vragen van de president kwam hij vrij gehavend te voorschijn en hij maakte daarna een moedeloze indruk. Waar het de rechtbank vooral om bleek te gaan, was een verklaring, die de ste nograaf kort na zijn detentie had afge legd en waarin hij details onthulde over de campagne met het valse geld. „Ik maak er bezwaar tegen, dat deze ver klaring wordt voorgelezen", protesteer de Sa) S. heftig, maar het mocht niet haten. Zijn bezwaren werden weldra dui delijk, aangezien de verdachte in die verklaring ronduit toegeeft, dat het in derdaad de bedoeling was om Franse bankbiljetten te imiteren. „Daar is niets van waar, meneer de president, ik moet die verklaring intrek ken". Uiteraard was de rechtbank erg nieuwsgierig naar deze plotselinge loo chening. Sal S. vond daar geen moti vering voor. ,,Ik zag dat de plannen mis lukt waren en wilde daarom alle schuld op me nemen", zei hij zwak. „Het gaat er om, of het waar is wat u toen ge zegd hebt", merkte de president nog op. „Nou, het is niet waar", mompelde Sal S. en daarna zeeg hij neer op zijn bank je. Later moest hij ook nog de bekentenis doen, dat hij zijn grote vriend en leider die als medeverdachte naast hem zat, had bedrogen. Toen hij namelijk aan de Haarlemmer O. geld moest betalen voor werkzaamheden die deze voor de F.L.N. had verricht, nam hij dat uit de kas van de partij. ,,U hebt Michel R. dus beduveld'" vroeg de president. Sal S. moest dat wel beamen met veel ver ontschuldigende gebaren jegens zijn buurman. Tevoren was de Griek nader aan de tand gevoeld. Ook hij ontkende, dat hun activiteiten in Nederland en Duitsland iets uitstaande zouden hebben gehad met vals geld. Wel gaf hij toe, dat er in Haarlem een proef van een bankbiljet was gemaakt. Wat daarvan dan de be doeling was, wilde hij niet meedelen. Enkele uren zijn daarna nog getuigen gehoord, eerst een wapendeskundige uit Delft, hoofd van het armentarium al daar, die toelichtingen gaf op bepaalde onderdelen van wapenen, die Sal S., Michel R. en hun Nederlandse vrienden zouden hebben besteld, althans O. in de gelegenheid gesteld hadden dat te doen. omzeilden van deze onderdelen die ?Y5ngens niet direct als onderdelen van rp" "(aPen zijn te onderscheiden wa- hrioec.<ïar diverse ondernemingen gefa- naai-h!t -en 1aar Marokko verzonden, of de hfppg et.derhalve om de vraag, worden Ho verdachten geacht kunnen mers?hredenUUrWapenwet te hebben Ook twee buitenlanders kwamen voor het getuigenhekje, de Engelsman John Baird, kaakchirurg en voor Labour lid van het parlement. Hp stak een lang verhaal af vol lof voor de beide verdach ten, die hü al vanaf de bevrijding van Frankrijk kent. De verdediging stelde hem de vraag, of Sal S. en Michel R. uit gewetensnood hadden gehandeld, een vraag, die de Engelsman uiteraard van harte in positieve zin beantwoordde. Over de Griek zei hij: „een man van moed en van eer". Een Italiaanse journalist, Livio Mai- tan uit Rome, hield eveneens een lof rede, vooral ten gunste van de Griekse ingenieur, en riep aan het slot van zijn betoog uit „Vive l'Algérie, vive la ré- volution, vive ie Quatrième Internatio nale". Zijn exclamatie oogstte een ap plausje op de publieke tribune, waar enkele aanhangers van deze organisa- Advertentie DORDRECHT, 24 juni In de zalen van het tekengenootschap „Pictura" wordt tot en met 16 juli een expositie gehouden van de bekroonde inzendingen voor de jaarlijkse „Talens"-prijs. De eerste prijs, een bedrag van 1.500,- verwierf in de beroepsafdeling de schilder N. F. Molenkamp met het olieverfschilderij „Vluchtélingen". De tweede prijs, 500,-, was voor H. Hierk met zijn olieverfschilderij „El Fayum". Bij de amateurs won Th. M. de Gruy- ter de eerste prijs met zijn schilderij „Het nieuwe Brabant" en A. J. van der Hurk de tweede met „Balspelende jeugd". Mgr. N. van der Vliet (W.P.J is in Groningen geboren, j maar sedert zijn achtste jaar in Den Bosch geto- jen. Zo kon het gebeuren, dat A ie plaatselijke kranten in beide steden meldden, dat „onze stad- A ÏB genoot" pater Van der Vliet een lezing had gehouden. Dat was wsjP. in 1928. maar toen al was hij $s Jfl Groninger noch Bosschenaar; AS zijn stad was en is nog altijd JÊÊ Jerusalem. Als we mgr. Van der Vliet in St. Charles te Esch jH komen opzoeken, zit hij voor het open raam in junizon. Nu eindelijk een klein beetje warm- te is, wil hij profiteren. We JH troosten hem met een bericht ■uit de ochtendbladen, waarin gewag wordt gemaakt van_ tem peraturen van 43 graden in Is raël. „Dat kan aan de Dode Zee best het geval zijn, maar wt} in BWWiM^BBBMiBilWl Jerusalem zitten op 700 meter jr |Kfp en daar is het bijna altijd lek- ker," is zijn commentaar. Wij fji i| TijfrfnM in Jerusalem; hij is er al in 1943 weggegaan, maar het panorama van de stad. dat een halve f muur van zijn kamer beslaat, doet hem dagelijks uitkijken ower de heilige plaatsen. Er AT nfT" IV V f] VllPt W P hangt ook een kleine aquarel. lVlgl. liV. tl. V I.J.CL VY .J- Die heeft hij daags voor zijn vertrek zelf gemaakt. „Dat is het uitzicht van mijn kamer wte een halve eeuw in Jerusalem heeft gewoond, gewerkt en geleefd, laat zich door twaalf Nederlandse jaren niet meer beïnvloeden. Per slot van rekening is hij exarch van Jerusalem en niet van Esch... 85 jaar is Mgr. v. d. Vliet en zondag 2 juli viert hij in de kring van dertig neven en nichten zijn zestigjarig priesterfeest. Al zijn 85 jaren is hij nooit in doktershanden geweest, op één keer na en dat was niet zo n succes: de operatie, waarvoor hij destijds is teruggekeerd, heeft hem niet meer op de been geholpen. Hij leidt dus een zittend leven en troost zich met de gedachte dat hij. nu hij niet meer kan werken, in Jerusalem ook niet veel zou kunnen dóen. Maar dat neemt niet weg, dat hij er vol van blijft en er urenlang over vertelt. Dat laatste gebeurt op een boeiende, vaak geestige en bijzonder overzichtelijke manier. t Toen pater Van der Vliet in 1901 in Jerusalem kwam, was Palestina een Turkse provincie. De volkstaal was echter het Arabisch en dat leerde de jonge professor aan het seminarie dus snel aan. Hij mocht de negertaal, die hij tijdens zijn opleiding had bestudeerd, rustig vergeten, want de bin nenlanden van Afrika, waar hij zijn leven dacht te slijten, waren met voor hem weggelegd. Het seminarie van de Witte Paters in Jerusalem is zijn eerste en' laatste standplaats geweest. Toen hij er heen moest, om er. als enige Nederlander, te gaan doceren, was hij in zijn hart teleurgesteld, maar hij is in Jeruzalem, gauw thuis geraakt. Hij gaf aan het seminar ie theologie, m.oraal. spiritualiteit en Bijbel en dertig jaar lang was hij er econoom. In de eerste wereldoorlog bleef hij na het vertrek van zijn Franse confraters alleen bij de Turken achter, maar hij kon het best vinden. Toen kwamen de Engelsen. De Arabische bevolking zag ze graag komen: toen ze in aan tocht waren, zei pater Van der Vliet tegen een Arabier, die er zijn vreugde over uitsprak: „Weet je wel dat je dan een christen regering krijgt?" „Al zullen de apen ons regeren, altijd nog liever dan de Turken," was het antwoord. De patriarch van de oosterse kerk heeft hem destijds archimandriet ge maakt. „Letterlijk betekent het „opperstalmeester": ik las laatst dat die titel hier ook nog bestaat." Later is hij exarch geworden, dat is nog een titel hoger De Franse regering heeft hem het Legioen uan Eer gegeven en de koningin heeft hem ridder Oranje-Nassau gemaakt. Dat was omdat hij zich als Nederlander in het buitenland verdienstelijk heeft, gemaakt op oudheidkundig gebied. Mgr. Van der Vliet heeft zich nl. internationale bekendheid verworven als directeur van het Bijbel- en antiqmteiten- museum in Jerusalem. NADRUK VERBODEN ZONDAG 25 JUNI: 5e zondag na Pink steren; eiger Mis; credo; pref v. d. H. Drieëenheid; —groen M VANDAG: 1H. Joai.r.es en Paulus, marte1 ren; eigen Mis; —rood DINSDAG: Mis v. d. 5e zondag na Pink steren; groen WOENSDAG: Vigilie v. d. HH. Petrus en Paulus, apostelen; eigen Mis; cn- do; pref. v. d. apostelen; rood VRIJDAG: Gedachtenis v. d. H. Paulus, apost' eig' Mis; 2e geb. H. Petrus; pref. v. d. ap' elen; rood— ZATERDAG: A lerkostbaarst Bloed van Onze Heer Jezus Christus; eigen Mis; credo; pr v. h. H. Kruis; —rood ZONDAG 2 JULI: zondag na Pink steren; eigen Mis; credo; 2e geb. O. L. Vrouw Visitatie; pref. v. d. H. Drie- •enheid; —groen— DEN HAAG, 24 juni Het 44-jarige hoofd van een katholieke uloschool in Vlissingen heeft gisteren in hoger be roep voor het Haagse hof een gevan genisstraf van vijf maanden tegen zch horen eisen wegens frauduleuze hande lingen, die hij in 1959 gepleegd heeft bij de aankoop van schoolmeubilair en bij het verkrijgen van subsidies van de provinciale overheid en van ver schillende gemeenten. Het hof zal 5 juli arrest wijzen. (Van onze correspondent) ROERMOND, 24 juni Vrijdagmid dag is een meisje van anderhalf jaar, dochtertje van B. uit Tungelroy over reden en gedood. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtauto met bouwmate rialen om de hoek van de boerderij van B. kwam rijden om aldaar af te laden. Het kind, dat zich tussen de hoek en de vrachtauto bevond, kwam onder de achterwielen en was op slag dood. WINSCHOTEN, 24 juni Gistermid dag is op de Wilhelminasingel een dode lijk ongeval gebeurd. De zestig-jarige arbeider F. de Wit uit Winschoten stak per fiets de weg over en reed tegen een GADO-bus aan. De man werd tegen het wegdek gesmakt en overleed ter plaatse. DEN HAAG, 24 juni Tot 28 juli kunnen wensen en bezwaren aangaan de de dienstregeling 1961 van de spoor wegen worden ingediend bij de voor zitter van de spoorwegraad, Binnenhof 20, Den Haag. Aldus een mededeling in de staats courant van vandaag. Een dergelijke mededeling verschijnt overigens ieder jaar in de staatscourant. (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 23 juni De contributie voor het lidmaatschap van de K.V.P. zal met ingang van het boekjaar 1961- 1962, dat in september een aanvang neemt, verhoogd worden om de partij in staat te stellen een meer weten schappelijk en organisatorisch peil te bereiken en dit te behouden. Het voor stel is In de bestuursraad nagenoeg door alle aanwezigen aangenomen. Het komt op het volgende neer: 1. De jaarcontributie wordt met een gulden per lid verhoogd. 2. Nader zal worden gestudeerd op het invoeren van een uniforme minimum contributie. 3. Ook de wijze van inning van de con tributie zal nader onder de loep wor den genomen, om te trachten tot een meer efficiënt systeem te geraken. 4. Een voorstel om een „gezins-contn- butie" in te voeren, waardoor ande re leden van het gezin dan het eerst- betalende aanmerkelijke reducties zouden krijgen, is door een vrij grote meerderheid verworpen. Het voorstel tot verhoging van de contributie is kritisch besproken, maar door de penningmeester, de heer Al berts, met vuur verdedigd. De discus sies hebben diverse bruikbare gedach ten opgeleverd, die nu nader worden bekeken. Voorzitter mr. H. W. van Doorn wees op de noodzaak van een voortdurende wetenschappelijke begeleiding van de politiek. „Geen enkele zeepfabrikant za) marktanalyse en research verwaar lozen," zo zei hij. Hij legde vooral de nadruk op de noodzaak van een goed geplande voorlichting. Deze zal bestaan in uitbreiding van het aantal werk groepen, gespreksbijeenkomsten in klei ne en grotere kring, meer commissies in de partij, landelijk zowel als gewes telijk, en tenslotte het wetenschappelijk voorbereiden var al deze besprekingen. (Advertentie) Een eeuw De Twentsche Bank. Een goede grondslag voor de pioniersgeest van de jeugd, gespiegeld aan het verdiept inzicht van de ouderdom. Een harmonisch samengaan van oud en jong. Zoals op afgebeelde foto, waarbij een nederiands schrijfster haar impressies weergaf. Evenals in vorige jaren heeft onze landgenoot Maus Uraisonides met een Citroen J.D 1» een overwinning geooeKi in ae Oostenrijkse Mobil Economy Run. Gatsonides eindigde als eerste in zijn klasse met een gemiddeld benzine-verbruik van 1 liter op 15.3 km. Dit prachtige resultaat werd behaald ondanks 2500 m hoge passen, een belasting van de wagen met 507 kg en drie snelheidsproeven waarin de Citroën ID 19 de hoogste snelheden bereikte, nl. 143 en 148 km per uur. AMSTERDAM, 23 juni Terwijl in het Paleis van Justitie op de Prinsen gracht te Amsterdam voor de recht bank het veler aandacht eisende valse muntersproces aan de gang is, zijn ook buiten het gebouw nogal wat gemoede ren met deze zaak bezig. De politie van het bureau Leidseplein heeft een goed deel van haar aandacht moeten richten op demonstranten die borden voeren met leuzen waaruit duidelijke eensge zindheid met de Algerijnse opstandelin gen blijkt. Enkele hunner werden naar het bu reau gebracht. Tegen een drietal is pro ces verbaal opgemaakt Hun borden werden in beslag genomen. Deze man nen maar vooral ook vrouwen geven de politie overigens tijdens hun over brenging niet de minste last. Zij bieden geen enkele weerstand en geven zeer gewillig de gevraagde personalia. Maar kort daarna bevinden zij zich weer voor het Paleis om op dezelfde wijze als voorheen maar met nieuw materiaal de aandacht op het proces te vestigen. Ook worden de hele dag pamfletten rondgedeeld. Dit mag wel op de Prin sengracht, doch niet in de Leidsestraat, waar deze gracht op uitkomt. Dege nen die daar pamfletten uitreiken zpn in overtreding, zodat ook zij een gang naar het politiebureau onder geleide ris keren. Het pamflet bevat leuzen als „Luns c.s. zijn schuldig." en .Internatio. nale solidariteit met de Algerijnen. UTRECHT, 23 juni Op de bestuurs raad'van de KVP is terloops de absen tie van Kamerleden ter sprake geko men. Het kader van de KVP, dat zich in deze raad slechts met organisatori sche en financiële kwesties bezig houdt, kon niet nalaten van de gelegenheid ge bruik te maken om dit verschijnsel te signaleren. Voorzitter van Doorn heeft in het vooruitzicht gesteld dat de zaak opnieuw ter sprave zal komen wanneer zich een meer geëigende gelegenheid voordoet. Hij verdedigde het standpunt, dat wel onderscheid moet worden gemaakt tussen het afwezig zijn tijdens een ver gadering waarbij men tevoren kan voor zien, dat er belangrijke "stemmingen zullen komen en de onverwachte onge lukkige situatie die zich jl. woensdag heeft voorgedaan omdat een Kamerlid op het allerlaatste moment tegen de ongeschreven wetten in een stemming ging forceren. „De fractie zou haar werk zelfs niet goed kunnen doen, wan neer zij gedwongen zou worden om alle vergaderingen van begin tot eind uit te zitten", zo oordeelde de partij voorzitter. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 juni Tijdens de al gemene jaarvergadering van de ANWB die vandaag in het Palace-hotel in Sche- veningen is gehouden, heeft het bestuur voorgesteld om de contributie van de leden en van de wegenwachtleden met twee gulden vijftig per jaar te verho gen. ZÜ zal hiermee gehracht worden op respectievelijk tien en vijftien gul den. De ANWB, die inclusief de wegen wachtleden ruim 790.000 leden heeft zal, als het voorstel wordt aangenomen, jaarlijks bijna twee miljoen gulden meer ontvangsten hebben. Men is tot de voorgestelde verhoging gekomen on der meer door de omstandigheid dat de lec een steeds intensiever beroep doen op de bond wat Kostenverhogend werkt. In zijn rede herinnerde de voorzitter, mr. W. A. Offefhaus eraan dat het de ze maand zestien jaar is geleden dat de ANWB in een nota aan de minister van Binnenlandse zaken heeft gewezen op de wenselijkheid van een kampeer- wet. Deze wet is nog steeds niet tot stand gekomen. Sprekende over de hin der die bij de recreatie op en aan het water wordt ondervonden van snelle moorboten zei de voorzitter dat de bond hierover in contact is getreden met de Koninklijke verbonden van wa tersportverenigingen. Gezamenlijk heeft men aan alle provinciale besturen verzocht een verbod uit te vaardigen tot het sneller varen dan zestien kilo meter per uur, met een ontheffing daar van in bepaalde wateren. Als een van de hoofdschuldigen van het tekort aan vakantie-accomodatie, aan de samenballing van vakantiegang ers en aan de verkeerscongesties tus sen half juli en half augustus noemde de heer Offerhaus het onderwijs. Een wettelijke regeling van vakantiesprei ding op de scholen acht hij de enige op lossing. Tijdens de vergadering werd gehul digd de wegenwachter Breunis Post, aan wie het wegenwacht-erekruis werd toegekend; enige weken geleden heeft hij kans gezien een op hol geslagen paard op de drukke weg tussen Utrecht en Zeist tot stilstand te brengen door het om de hals te springén. tie het verloop volgden. De president hamerde direct af. Tenslotte hoorde de rechtbank nog als getuige de procuratiehouder van een Amerdamse handelsonderneming, die aan de Haarlemse chemigraaf O. een groot aantal draaibanken en ander materiaal had geleverd en hem een overfacturering van 10 procent zou heb ben toegestaan, welke 10 procent uiter aard bestemd was om in diens zak te verdwijnen. Daarbij heeft deze procura tiehouder een ontmoeting gehad met de Griekse ingenieur. Onder welke omstan digheden en met welk doel was een vraag, die door de getuige en de Griek verschillend werd beantwoord. Maandagmorgen zal de behandeling worden voortgezet. Het ziet er naar uit, dat deze nog meerdere dagen in beslag zal nemen, op de eerste plaats al omdat de vertalingen zeer veel tijd vergen, verder omdat er nog een stoet van ge tuigen, de meesten a décharge, moet optreden, en tenslotte wegens het voor nemen dat zowel de verdachten als de raadslieden hebben om een intensief verdedigingsprogramma ten uitvoer te brengen. UTRECHT, 24 juni Tussen de vertegenwoordigers van de directie en het personeel van de Nederlandse Spoorwegen is gisteravond volledige overeenstemming bereikt over dë herziening van de secundaire arbeids voorwaarden van het spoorwegperso neel. Een rapport van deze paritaire com missie is aan de directie en de per- soneelsraad van de N.S, aangeboden. Na behandeling in de vakorganisaties zal in een bespreking tussen directie en personeelraad ten aanzien van de voorstellen een beslissing worden ge nomen. De overeenstemming werd bereikt over verhoging van de bijslag voor on regelmatige dienst: invoering van een extra onregelmatigheidsbijslag voor bij zonder onregelmatige diensten; ver werking van de inkomsten verkregen uit de onregelmatigheidsbijslagen in de uitkeringen bij ziekte en ongeval. Voorts over vergoeding in een aantal gevallen van reistijd voor het gaan naar en komen van het werk; vergoe ding voor overwerk en voor werk bui ten de gebruikelijke diensttijd en over enkele andere vergoedingen. Tenslotte is overeenstemming bereikt over wijziging van de bestaande verlofrege ling en over compensatie voor het dienst doen op algemeen erkende chris telijke fèestdagen. De regeling van vergoeding van reis- en verblijfkosten wordt gewijzigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5