Eichmann: Ik redde het leven van 20.000 Joden CONGO 30 juni één jaar onafhankelijk Exa mens geld i VERDACHTE SPREEKT ZICHZELF TEGEN Khroesjtsjeüs zenuwoorlog Het land is in verval, maar het wordt een mooi feest De vooravond om in ons Spelen land niet populair per SABENA SABENA m Leeuwarden klaar voor schietcompetitie Tropische landbouw Delta einde eerste fase NAVO-taptoe naar Olympisch Stadion Utrecht in de hoogte LEOPOLDSTAD IS ER AL DRUK MF.K Wei) luxueuze vlucht ZATERDAG 24 JUNI 1961 PAGINA 7 JERUZALEM, 24 juni (U.P.I.) Adolf Eichmann heeft gisteren toegegeven dat hij zichzelf heeft tegengesproken tijdens zijn onder ede afgelegde getuigenverklarin gen in het proces te Jeruzalem. De president van de rechtbank, Mosje Landau, gaf hem daarvoor een berisping. Hij diende Eich mann ook een reprimande toe over zijn gewoonte steeds ellen lange redevoeringen af te steken, die volgens de rechter weinig ter zake dienende zijn. ,,U moet rechtstreekse antwoorden geven op de vragen, die u worden ge steld". Eichmann getuigde giste ren weer vijf uur aan één stuk. Hij beantwoordde voornamelijk vragen, die hem werden gesteld door zijn verdediger, dr. Robert Servatius. Eichmann vertelde het Hot o.a„ dat hij er geen idee van had J? „aar tjjdens de oorlog Duitse dode Riga en Minsk werden l^tuura om daaï.worden in eonc'èn- dacht dat z.j in het ,aatst.» 0p tratiekampen werden oS(lerbroken P sproklo"7?"" de "«'oeiingspraktUken in het oosten. wist dus wel degelijk wat er niet de Joden in het oosten gebeurde", aldus de rechter. „Bent u nu dan niet in tegenspraak met wat u zojuist hebt beweerd?" „In zekere zin wel", was het ant woord van Eichmann. Hij haastte zich echter hieraan toe te voegen. Kennedy is in Wenen met Khroesj- tsjev gaan praten om te voorkomen, dat de Sovjet-Unie de kracht van het Westen zou onderschatten. Wellicht heeft Moskou uit het Amerikaanse beleid in de kwesties Cuba en Laos aanvankelijk de indruk gekregen, dat YVashington in de internationale po litiek geen risico's durft te nemen en dat de nieuwe president, als het op daden aankomt, niet zo vastberaden is, als men uit zijn woorden zou op maken. Kennedy heeft bij het begin van zijn regeringsperiode een leuze geciteerd van president Theodore Roosevelt: „Walk softly and carry a big stick Maar hij heeft zijn flinke stok noch in Cuha noch in Laos wil len gebruiken, en de Russen speculeer den er kennelijk op, dat Amerika ook in de Berlijnse kwestie niet tot bet uiterste zou gaan, als de V.S. onder sterke Sovjetdruk zouden komen te staan. De Amerikaanse president beeft de Sovjetpremier echter duidelijk gezegd, dat de Verenigde Staten tot Wlere prijs de toegang naar West- herlijn willen openhouden. Khroesjtsjev beeft verklaard, dat bij nog vóór bet einde v&n dit jaar ®en vredesverdrag wil sluiten met de Duitse Democrati- """N sche Republiek. BUITENLANDSE Waarschijnlijk zal /-,vnris op het 22ste KRONIEK congres van de J Russische commu nistische partij, Jat in oktober in Moskou gehouden wordt, de datum bekend maken van de on dertekening van het Russisch-Oost- duitse pact. Zo gauw dit pact in de komende herfst getekend is, ontstaat er een nieuwe Berlijnse crisis, waar van de ernst echter geheel bepaald Zal worden door bet gedrag van de Oostduitsers inzake de toegang tot \Vest-BerIijn. Nu is bet hoogst onwaarschijnlijk, dat Khroesjtsjev de Oostduitsers zal machtigen het op een gewapend con flict te laten aankomen. Het risico dat hieruit een wereldoorlog voort komt, zal bij niet willen nemen. Khroesjtsjev beeft gezegd dat West- Berlijn een graat in zijn keel is, maar als hij die graat er met geweld uit tracht te krijgen zal hij zelf aan de operatie sterven. Het ergert Moskou dat voortdurend via West-Berlijn Oostduitsers naar het westen vluch ten, en dat West-Berlijn een centrum is van westerse propaganda midden in de communistische wereld. Khroesj tsjev wil met alle mogelijke middelen proberen West-Berlijn onschadelijk te maken, maar hij heeft er geen oor log voor over, omdat hij dan immers oneindig ver over zijn doel heen zou schieten. Hij zal in de komende herfst proberen hoe ver hij gaan kan, zon der een casus belli te veroorzaken. Wellicht zit er ook een sterk ele ment van bluf in de dreigende taal die Khroesjtsjev uitslaat. Aan zijn dreigementen van november 1958 heeft hij in 1959 ook het ultimatieve karakter ontnomen. Khroesjtsjev wil geen oorlog met wapenen, maar een Zenuwoorlog. Hij tracht het westen te intimideren. Opzettelijk had hij op 21 juni zijn oude generaalsuniform aangetrokken, toen hij zijn felle rede tegen het westen hield. Maai als de leiders van de westerse mogendheden het hoofd koel houden, zullen zij ook de komende beproeving kunnen door- •taan. „Mijn chef, Reinhard Heydrich, had mij verteld dat de Duitse Joden niet zouden worden gedood. Daarom dacht ik dat in het oosten alleen Oosteuropese Joden werden uitge roeid." Korte tijd tevoren had Eichmann er de nadruk op gelegd, dat hij de levens van twintigduizend Duitse Joden had gered door hen naar Lodz (in bezet Polen) te sturen, waar geen vernieti- gingsmateriaal aanwezig was. „Dit was de enige keer dat ik de keus had tussen het oosten en Lodz. Ik koos Lodz omdat ik wist dat de Joden daar niet werden gedood." Het was deze ver klaring van Eichmann, die door reen ter Halevi werd aangehaald om aan te tonen dat de verdachte heel goed wist wat er met de J°4?.nD" 1 l?n placht te gebeuren. Eichmann liep dus m de val met zijn eigen bewering dat hij de levens van twintigduizend Joden had gered De zaak pakte dus wel heel anders uit' dan hu vermoedelijk had gedacht. De hele dag speelde Eichmann ver der de rol van de man, die nergens Yan a*wist waar het op de ver nietiging van Joden aankwam. Wel tien £eeu herhaal(*e hij dat hij alleen maar de bevelen van zijn superieuren had uitgevoerd en dat h\j verder niets te maken had gehad met het eigenlijke vernietigingsproces, dat naar schat ting zes miljoen Joden het leven kostte. Eichmann verklaarde ook (zoals wij reeds gisteren in een deel van onze oplaag meldden), dat hij niets te maken had met de uitroeiing van Joden door de zogenaamde „Einsatzkommandos of „Einsatzgruppen". Deze speciale eenheden opereerden in het oosten, waar zij Joden met duizenden neer schoten of vergasten in gesloten vrachtauto's. Zij deden dat voordat in Auschwitz en de andere „yernichtungs- lager" de grote vernietigingsinstalla ties werden gebouwd, waar de Joden uitroeiing op veel grotere schaal werd aangepakt. ,,Ik wist niets van de op dracht af waarmee de Einsatzgruppen werkten en ik kende ook hun samenstel ling niet", aldus Eichmann, die niet voor het getuigenhekje mag verschij nen, maar door Servatius wordt ge hoord terwijl hij in zijn glazen kooi zit. Eichmann keek een beetje zorgelijk toen een van de rechters hem vroeg: „Ging u niet de grenzen van uw be voegdheden te buiten toen u bevel gaf tot de inbeslagname van kunstschatten, die toebehoorden aan uitgeroeide Joden in Düsseldorf?" Als antwoord op deze vraag kwam hij naar voren met een prachtige volzin, die beter dan wat ook een idee gaf van de gezagsverhoudin gen binnen het Derde Rijk. Deze zin luidde: „Als een man als Goering het hoofdkantoor van de vei ligheidsdienst bevel gaf iets te doen, dan gaf het hoofd van deze veiligheids dienst (Heydrich) onmiddellijk een af delingshoofd opdracht dit bevel ten uit voer te brengen en het afdelingshoofd droeg onmiddellijk iemand op het te doen, zelfs al het met binnen diens gewone werkzaamheden viel." LEOPOLDSTAD, 24 juni (Rtr, UPI) De bevolking van de Congolese hoofdstad is al druk doende met de voorbereidingen van het grote feest, dat volgende week vrijdag (30 juni) zal worden gevierd om luister bij te zetten aan de eerste verjaardag van de Congolese onafhankelijkheid of wat daarvoor moet doorgaan. Het land heeft nu drie „grote" regeringen en een stuk of zestien kleine, het aantal werklozen is niet meer te tellen, de bodem van de schatkist is reeds vele maanden zichtbaar, in vele streken heerst hongersnood, het leger is ont wricht, de soldaten krijgen alleen nog maar soldij als het er toevallig even af kan, mishandelingen van politieke tegenstanders zijn aan de orde van de dag, in grote delen van het land heeft het communisme vaste voet aan de grond gekregen, in één jaar tijds zijn tientallen politici vermoord en duizen den soldaten in zinloze gevechten met elkaar of met de troepen van de Ver enigde Naties omgekomen maar de onafhankelijkheid is een feit en zal vrijdag groots gevierd worden. Het hoogtepunt van de feestelijk heden zal een militaire parade zijn, waaraan zal worden deelgenomen door de troepen die vallen onder het gezag van generaal Moboetoe. De parade zal worden gevolgd door een defile van Congolese politieke leiders, die in hun prachtige Amerikaanse auto s in een lange rij over de Albert boulevard zullen rijden om zich door de enthousiaste bevolking te laten toejuichen. De trottoirs langs de Al- i nU.eva worden momenteel witgakalkt en overal worden vlagge- masten in de grond gezet. Wie dit werk voor hun rekening hebben ge nomen? De werklozen. Inmiddels staat vast, dat het nog wel even zal duren voordat het Con golese parlement weer bijeenkomt. De eerste zitting van dit lichaam sinds het enkele maanden na de soevereiniteits overdracht door Moboetoe werd ont bonden, zou aanvankelijk morgen, zon dag, worden gehouden in de gebouwen yan de universiteit van Leopoldstad. Maar volgens de V.N. is het uitgeslo ten dat de parlementsleden morgen al bijeenkomen. De afgevaardigden van het Loemoembistische regiem in Stan- leystad zijn nog steeds niet aange komen, die uit Katanga ook nog niet en zonder deze twee groepen heeft de zitting weinig zin. Het wordt trouwens steeds twijfel achtiger of Gizenga en de zijnen wel van plan zijn naar Leopoldstad te komen. Volgens de laatste geruchten zouden zij in de loop van vandaag in de hoofdstad arriveren, maar waarnemers van de Verenigde Naties zeiden in dit verband iets over de wens die de vader is van de ge dachte. Interessant is ook de mening van diplomatieke waarnemers, dat gene raal Moboetoe geheel op eigen houtje tot de vrijlating van Katanga's presi dent, Moise Tsjombe, is overgegaan en dat de regering-Ileo het er eigenlijk helemaal niet mee eens was. In ieder geval is het een feit, dat Moboetoe's ambities steeds groter worden. Hij heeft al trots aangekondigd dat het leger van Katanga nu onder zijn be velen valt en de troepen van Gizenga ook. Niet dat er in Elisabethstad en Stanleystad naar zijn orders wordt ge luisterd, maar dat komt nog wel, heeft Moboetoe gezegd. Hij is vastbesloten binnenkort naar Elisabethstad te reizen om de Katangaanse troepen definitief onder zijn eigen vaandels te scharen, en wellicht gaat hij nog wel naar Stan leystad ook. Moboetoe is overigens één van de Congolezen, die menen dat het parlement niet a.s. zondag maar pas na de viering van de onafhanke lijkheidsfeesten weer bijeen zal kunnen komen. Van president Tsjombe heeft de wereld sinds zijn eerste persconferen tie na zijn vrijlating, inmiddels niets meer vernomen. Hij heeft het te druk wjor het afleggen van verklaringen. HU confereert met president Kasavoe- ooe en minister-president Ilco, be sprekingen die erop zijn gericht van de Congo „een groot, sterk land te maken r Aan de voor avond van de Tour mag ik wel op merken dat ik mij al aardig in het wielrennersleven heb ingewerkt. Het fijne toeval wil dat een ploeg van de Franse regionalen mede in mijn hotel onderdak heeft gevonden. En ik ontbijt dus samen met enkele onge compliceerde coureurs in trainings pakken. De lunch gebruik ik can weer ergens anders, maar gisteren geviel het dan zo, dat ik op dat tijdstip ver zeild raakte tussen de complete Spaanse ploeg, ietwat stierige jongens die het enorm goed zitten te bedoelen. Ik wil echter maar zeggen, dat zul ke even toevallige als verheugende coïncidenties voor de Tour-neophiet bijzonder leerzaam zijn. Je kijkt maar even om je heen en je doet ervaring op. Maar ik laat het natuurlijk niet af hangen van deze aangewaaide instruc tie alleen. Ik neem ook zelf het initia tief, want ik ben niet voor niets hele maal naar Rouen gegaan. Welnu, gis termorgen heb ik dus even gadege slagen hoe de ganse Nederlandse ploeg in de Permanence medisch werd gekeurd. Ik geloof niet dat welke dokter dan ook ooit zoveel daverend fysiek welzijn tegelijk heeft mogen re gistreren als deze Franse aesculaap. U hoeft zich dus nergens ongerust over te maken. Onze jongens zijn stuk voor stuk meer dan kerngezond. En als het zo blijft, winnen we niet alleen de Tour, maar veroveren wij en pas sant gans Frankrijk. Ik weet niet of daar eventueel staatkundige verwik kelingen uit kunnen voortkomen. Dat is dan trouwens van latere zorg. Nee, wat het fysieke betreft kan het echt niet beter. Maar het mate riaal is navenant. Ook dat heb ik ondubbelzinnig kunnen vaststellen. Ik heb gisteren namelijk de fiets van Wagtmans even in de hand gehouden. Wout zelf zat op dat moment bjj de Pil, maar ik mocht even zijn fiets vasthouden. En afgezien van alles, er ging op dat moment wel even iets in mij om. Wout een hand geven is een moment, natuurlijk, zijn fiets het stuur drukken echter is een gebeur tenis. En dan wil ik het er nog niet eens over hebben dat ik in de banden heb geknepen. Ik bedoel, het leven van een journalist biedt sommige mo gelijkheden, maar de fiets van Woutje vasthouden, kijk, dat is iets wat je later aan je zoon vertelt: In de zomer van het jaar 1961 heeft vader in Rouen de fiets van Wout Wagtmans vastge houden. Heeft hij ermee gereden? Neen, dat nog net niet, maar het scheelde maar een haar. Overigens, zo'n rijwiel is alles bij elkaar genomen toch nog een vrij ge compliceerd voertuig met allerlei ver rassende draden en handletjes. Een hele uitzoekerij alles bij elkaar. Het karretje weegt ongeveer vijf kilo, wat je van Woutje niet kunt zeggen. En fin, eens kijken wat hij ermee doet, Wout. Eens kijken trouwens wat al onze jongens met hun respectievelijke fiet sen gaan doen. Neem nou Ab Gelder- mans. Ik ben gister-namiddag nog even op zjjn kamer, die hjj deelt met Koen Niesten, geweest. Koentje zat een brief te schrijven en Ab zelf was bezig met het scheren van zijn benen. Hij deed dat met uit tjdelheid. Maar gewoon om eventuele pijnlijke gevolgen van een op handen zijnde massage te ver mijden. Dat zjjn dan de fijne kneepjes van het vak, die ik u in het vooruit zicht heb gesteld. Goed. Beneden in de hal van het hotel stiet ik op Sjef Lahaye. Onze Limburgse crack stond er de kaart van Frankrijk te bestuderen en zei in zijn sierlijk Zuidnederlands „Ik moet toch eens kijken, waar we naar toe graan." Dit nu kan, dunkt mij, zijn nut hebben als je op het punt staat zo'n groot en belangrijk land rond te fiet sen, En Klaas kan niet voor alles zorgen, Wim van Est is inmiddels ook ge arriveerd. Na het medicinale onder zoek riep de dokter uit: „C'est ter rible". Ook van Wim kunnen we dus wat verwachten. Kortom, morgen starten wij. En het zal vast en zeker niet los lopen. (Advertentie) (Advertentie) AMSTERDAM, 24 juni Een uni versiteit doet. rechten J. Bietz Am sterdam; doet. psychol. mej. Nii- kamp en de heren Grundwald én M Groen, Amsterdam. ROTTERDAM, 24 juni Stichting klinisch hoger onderwijs mej. M. van Houten, Den Haag; en ae heer j. Schreppers, Nijmegen; artsexamen mej. T. van Eendenburg, Tiel; mej. J. Wensink, De Bilt; en de heren H. Broekhuijsen, Rotterdam; L. van Brug- gen, Dordrecht; F. Grasveld, Roosen- daal; T. Rinzema, Bergum; P- Spreij, Dordrecht; P. de Vogel, Rotterdam; en J. van IJzerloo, Rijswijk. GRONINGEN, 24 juni Rijksuniver siteit doet. sociale wetensch. J. Ritse- ma van Eek, Schiedam; doet. Frans: H. Volhand, Appingedam; kand. ge- neesk. 2-A mej. O. Gullvik; J. Bjonnes, J. Solhaug, C. Hoy, K. Gundersen, A. Vassbothn, allen uit Noorwegen; C. Moolhuizen, Winschoten; artsex. Ie ged. H. Hoekstra, Heerenveen; J. Kooy, Groningen; en K. van der Sluis, Scha- gen; arts: mevr. O. Drijber-Bosscher, Groningen en de heer J. Haack, Maas tricht. ROTTERDAM, 24 juni Econ. Hoge school kand. econ.: H. Jacobs, Den Haag; J. de Graaff, Den Haag; en Th. van der Pluijm, Barendrecht; doet. A. Slingerland, Leidschendam, P. Joseph, Bussum; W. Hom, Haarlemmermeer. AMSTERDAM, 24 juni Vrije Uni versiteit doet. econ. W. Barents Am sterdam en J. de Groot, Katwijk aan Zee; kand. econ. H. Post, Rijnsburg. VENRAY, 21 juni Psychiatrisch Ziekenhuis „St.-Anna". Ziekenverple ging Diploma B, A. Aben; E. Bo- raants; M. van 'Galen (Zr. Egberta); A. Geilen; A. de Groot; M. In 't Veen (Zr. Martina); M. Janssen; Th. La- mers; M. Loo; P. Martens; J. Snijders; M. v. d. Vondervoort (Zr. Fidelis), E. Welvaarts; J. van Zanten (Zr. Coro na). Dit is een teer onderwerp. Er zijn bridgespelers die nóóit anders doen dan om geld spelen en er zjjn bridge spelers die nóóit om geld spelen. Tot de laatste groep behoren een aantal „principiëlen", die menen dat het spel te lijden heeft als er om geld wordt gespeeld of dat men elkaar teveel 'n de haren zou vliegen als de dubbel tjes in het geding zijn. Wie wel eens wedstrijdbridgers heeft *?e®Kemaakt die op het nippertje een "r,™5d verloren, zal moeten toege- „„JL men 7'cfl óók over bridge kan n zonder dat er ook maar één cent omgaat. ,vJnri£^ederlan(* is .spelen om geld" minder populair dan in vele andere lan- °f,n' T .^"geland, Frankrijk, Italië en diverse Midden-Europese landen is het spelen om geld, en dus ook het bridge spelen om geld, de meest gewone zaak van de wereld. 6 Wat is nu de juiste opvatting? Zoals steeds, zal de waarheid wel in het mid den liggen: om geld spelen behoeft in principe met tot excessen te leiden, en men moet bn het geldspel altijd maatstaven van redelijkheid in het oog houden. Ik ken vele families, die regelmatig bridge-avondjes hebben en daarbij om een bescheiden tariefje spelen Men redeneert, dat wanneer men eeri avondje „uit" gaat, dat óók geld kost dus waarom zou een bridge-avond niet een paar gulden mogen kosten? Bovendien doen deze families winst en verlies vaak in een kaartpot en ma ken die na enige tijd voor algemeen plezier op. Jarenlang speelde ik robber bridge met deze afspraak: per persoon vast 1,00 per avond in de pot, een tarief van 10 cent de honderd punten, en een maximaal verlies per speler of speelster van 2,50. Al het verlies ging óók in de pot en na verloop van enkele maanden was er steeds een leuk bedrag je, dat voor plezierige doeleinden aan gewend kon worden. Maar we hebben óók een dee lervan wel aan een goed maatschappelijk doel geschonken waarom ook niet? Ik ken ook spelers, die robberbridge om groot tarief spelen. Zolang dat om bedragen gaat die men kan missen, is dat natuurlijk niet erg maar niet altijd is dat het geval. Moet men dit nu verbieden? Dat kan men niet maar moet men het verwerpen? Prin cipieel natuurlijk wel, maar er valt weinig aan te doen. Er zijn ook mensen die hun geld naar een (al dan niet clandestiene) roulette wegbrengen en ook dat moet men principieel ver keerd achten. Al dit soort zaken komt echter voort uit een zekere onbeheerst heid, die men waarlijk niet alleen in bridge, maar dagelijks op gebied van talloos andere maatschappelijke zaken kan zien. Maar als nu spelers de redeljjk- h e i d bij het spelen om geld niet uit het oog verliezen als zij ervoor zor gen dat er géén te grote bedragen ver loren gaan, juist dan is het robber bridge om een tariefje zéér leerzaam. Want iemand zal tóch minder gauw een dwaas redbod doen als hjj 1400 down kan gaan en hem dat 1,40 kost, dan wannter het hem niets kost. De praktijk heeft vaak bewezen, dat er geen les zó ter harte wordt genomen, dan een les die merkbaar was in de portemonnaie. Nogmaals, ik wil bepaald „gokken" hier niet verdedigen, maar tussen gokken en een avondje robber bridge spelen tegen een gelimiteerd ta riefje ligt een oceaan van verschil. Niet voor niets is de gemiddelde Engelsman zulk een goede bridgespeler hij is gewend véél robberbridge te spelen te gen tarief en heeft in die harde school geleerd, wat of goed en wat of slecht bridge is. Tegen geld, zelfs tegen een geringe inzet, speelt vrijwel iedereen op z'n best zelfs de spelers die be weren dat het voor her helemaól geen verschil maakt! MIMIR en toch Jezelf tie prijs CONTINENTAL Athene Milaan Nice Madrid Lissabon Genève, Wenen Casablanca Beiroet Teheran en nog 12 andere steden in Europa en het Midden Oosten keuze uit 4 vertrekplaatsen Amsterdam 020- 62966 Rotterdam 010- 111315 Eindhoven 04900-24885 Maastricht 04400-12135 /-w (R Bt ItIAB BIB LIK t UW PASSAGE/REISBUREAU VERSTREKT GAARNE ALLE INLICHTINGEN,O0K OVER GOEDKOPE INDIVIDUELE .INCLUSIVE TOURS' v> angs de rolbaan van de vlieg- I basis Leeuwarden waaien reeds I 1 de vlaggen van de zeven landen die aan de Aircent-schietcompe- titie zullen deelnemen en van enkele landen zjjn al groepen grondpersoneel aangekomen. Op de vliegbasis is een enorme en tot in de kleinste onder delen doordachte organisatie opgezet; om deze schietwedstrijd voor NATO- luchtmachten zo perfect mogeljjk te doen verlopen. Het is de eerste keer dat Neder land is belast met de organisatie van deze jaarlijkse wedstrijd, die tot nog toe elke keer in Frankrjjk is gehou den. Er doen deze keer zeven landen aan mee: Canada, België, Denemar ken, Italië, de Duitse Bondsrepubliek, Noorwegen en Nederland. De leden van de jury en de commissies van toezicht bestaan uit luchtmachtauto riteiten van niet-deelnemende NATO- landen, o.a. Amerika, Griekenland, Frankrijk en Engeland. De wedstrijd zal zich tussen 26 juni en 7 juli afspelen, hoog in de lucht boven de noordzee, ten noorden van Terschelling en Vlieland. Er wordt geschoten op schietvlaggen, voortge trokken door andere vliegtuigen („live firing sorties") en fotogra fisch op vliegende doelen („camera sorties"). De voertaal op de vliegbasis zal Engels zijn. In totaal komen er een 350 tot 400 buitenlanders, ten gerieve waarvan verkeersborden, een infor matiebureau, een wisselkantoor van een bankinstelling, een souvenir afdeling, enz zjjn aangebracht. Voor de verslaggevers, speciaal die van de buitenlandse bladen, is er in het squadrongebouw van de basis, dat thans geheel ten behoeve van de Aircent-schietcompetitie is ingericht, een perskamer gereserveerd. Vandaag reeds komt een deel van het buitenlandse grond- en technisch personeel op de basis aan, maar het grootste aantal wordt toch in de loop van maandag verwacht. In totaal zul len er achttien grote transporttoestel len van diverse landen binnen komen. De deelnemende buitenlandse teams arriveren alle maandag op de basis, elk met zeven straaljagers, respec tievelijk Hunters en Sabres van ver schillende types. De Noorse kapitein Larsen, team captain van de Noorse afvaardiging, is woensdag reeds op de basis aan gekomen. Evenals een aantal andere buitenlandse deelnemers is hjj nog niet eerder in Nederland geweest. Hij hoopt de gelegenheid te krijgen tussen de bedrijven door iets van ons land te kunnen zien. Als het kan, ook Amsterdam. Als het weer meewerkt en het wedstrijdprogramma volgens schema kan worden afgewerkt, moet het mogelijk zijn om aan het ver langen van kapitein Larsen te vol doen. Er is tijdelijk ook een V.V.V.- kantoortje op de basis, waar inlich tingen over diverse uitstapjes zjjn te verkrijgen. Op de foto ziet men het Nederland se team, dat aan de schietcompetitie zal deelnemen, en dat al geruime tijd in intensieve training is. Staande, van links naar rechts: de 28-jarige tweede luitenant Van Noort uit Eist (Utr.), de 35-jarige kapitein W. Heitmeyer uit Leeuwarden (neemt voor de derde keer als team-captain aan de schiet competitie deel) en de 32-jarige eer ste luitenant G. E. C. Soons uit Soesterberg (neemt voor de tweede keer deel)op de voorste rij van links naar rechts: de 23-jarige ser geant Oldenburger uit Groningen, de 26-jarige eerste luitenant J. Pas uit Leeuwarden en de 28-jarige sergeant I. Wilbrink, eveneens uit Leeuwar den, die ook voor de tweede keer aan de competitie deelneemt. Doorgaand verkeer gestremd" stond er op het bord, dat een paar wakkere studenten boven de deur van de sociëteit van de Katholieke Studenten Vereniging, St. Franciscus Xaverius hadden gehan gen. Wat daar deze week bij de Wage- ningse Katholieke studenten is gebeurd verdient ook echt wel even de aan dacht. Het al of niet doorgaande verkeer kon deze week een groot aantal zus ters en paters ontmoeten, die na enige dagen al de deur binnenstapten met een gemak, alsof zij er al jaren de groentijd achter de rug hadden. Ongeveer veertig paters, broeders, zusters en ook dominees en leken, die allen binnen niet al te lange tijd de missielanden als hun reisdoel zouden willen zien, hebben deze week op ini tiatief van de Wageningse studenten kennis kunnen maken met enige as pecten van de landbouw. Dat de mis sionaris en de zendeling immers naast al zijn arbeid vaak ook nog de gaven van een boer of groot-bedrijfsleider moet bezitten, is een aspect van de missioneringsarbeid, dat de initiatief nemers voor deze „Agromisa"-week als nog te „onbelicht" hebben gezien. Vele deskundigen van de Wageningse Hogeschoolwereld hebben zich spon taan bereid getoond om in het druk bezette programma de deelnemers ken nis te laten nemen van vele facetten van de tropsche landbouw in het bij zonder. In lezingen, excursies en forumbe sprekingen is getracht hen in ieder geval vertrouwd te maken met de be ginselen van hun toekomstige land bouwkundige arbeid en ze niet al te weerloos te laten tegen de moeilijk heden, die ze op hun werkterreinen ongetwijfeld zullen tegenkomen. Het is een zwaar programma ge weest, dat de gasten te verwerken kregen en het is dan ook te begrijpen, dat de „Franciscanen" hun uiterste best hebben gedaan om hen in de overblijvende tijd zo goed mogelijk te verzorgen. En daar de gastheer altijd zijn glansrol vervult aan tafel, hebben de paters en zusters, laten we de broeders en zendelingen ook niet ver geten, kennis kunnen maken met veler lei tafels. Gezeten op kleine krukjes of op de enige luie stoel die aanwe zig was, aten ze iedere middag bij een andere „Franciscaan" of „Francisca nes" op kast. Het is welhaast zeker, dat alles wat de gasten in Wageningen te ver teren hebben gekregen, geestelijk en stoffelijk, uitstekend gesmaakt zal heb ben. Tussen de zes a achtduizend men sen gezeten op fruitkistjes neer gezet op de nieuwe Deltadam bjj Kamperland op Noord-Beve land hebben gisteren genoten van de door Carel Briels geregisseerde ZLM- manifestatie: „Delta einde eerste fase", waarvoor Anthonie van Kam pen de tekst schreef. Het spel, op gevoerd in een magnifiek gelegen duinpan met natuurlijke décors van water, wolken en duinen, toonde Noord-Beveland in het verleden, het heden en de toekomst. Het spel gaf tal van boeiende beelden te zien. Zo waren er galopperende ruiters die fraaie figuren maakten, folkloristi sche groepen, huifkarren en vooral spectaculair was de landing van troepen waarbij elf straaljagers wer den gebruikt. Zeshonderd soldaten waren voor dit onderdeel van de manifestatie ingezet. Het was een kijkspel van de eerste orde. De finale werd gevormd door niet minder dan 150 tractoren, die met grommende motoren de duinpan inreden. In totaal hebben 1200 mensen aan deze mani festatie deelgenomen. Alles bijeen was het een majestueus schouwspel vol tintelende kleuren en schakerin gen. De cineast Bert Haanstra filmde uit een helikopter verscheidene on derdelen van dit voor Zeeland bijzon dere gebeuren. Zaterdagavond 8 juli, twee dagen voor dee gala-premiere in Arn hem presenteert de NAVO-tap toe totaal bijna zeshonderd uitvoerenden zich voor het eerst in het Olympisch Stadion in Amster dam. Dit betekent niet, dat het stich tingsbestuur de primeur van de tap toe voortaan naar 's lands hoofdstad verplaatst. Bq de drie vorige taptoes werd de deelnemende korpsen steeds een tocht naar Amsterdam aangebo den, waar ze dan incidenteel optraden op de Dam. Dat is ditmaal wegens herstelwerkzaamheden niet mogelijk. Intussen heeft het programma én kele interessante wijzigingen onder gaan; inplaats van het Amerikaans soldatenkoor komt de 33e U.S. Army Band, een élitecorps uit Heidelberg. Tur-kqe, dat met de beroemde Janit- zaren in him historische militaire dracht komt, brengt bovendien het moderne 67 man sterke z.g. presi dentiële corps „in het veld". Een an dere noviteit is het optreden van een korps van tachtig miniatuur Horse Guards met twintig trommen, leerlin gen van de derde tot de zesde klas van het Canisius College in Nijmegen. Dit korps treedt uitsluitend op tijdens de gebruikelijke kindermatinée in Arnhem. De verlichting tijdens de taptoe is aanzienlijk verbeterd, d- zij een elek tronisch bedienbare apparatuur van 170 niet verblindende schijnwer pers. Deze apparatuur is vooraf voor het gehele programma instelbaar, zo als in zeer moderne schouwburgen het geval is. Behalve minister-president prof. dr. J. E. de Quay en echtgenote zullen hoge vertegenwoordigers van alle NAVO-landen de gala-voorstelling op dinsdag 11 juli op de Grote Markt bij wonen. Het tienjariig bestaan van de Shape te Parijs zal volgens het NAVO- maandbulletin slechts op twee plaat sen worden gevierd: in Napels met een officiële herdenking en in Am- hem met de taptoe. Boven het stadsgewoel van Utrecht verrijst het hoogste kantoorge bouw van Nederland. Dit enor me gevaarte van beton en staal zal een hoogte krijgen van 65 meter. De foto toont een overzicht van de Domtoren af. Hier krijgt men een goed beeld van het hoog boven de stad uitrijzende gebouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7