„Je oordelen naar de manier waarop hij vliegt betwijfel ik of hij ooit de 2000 haalt55 ,,A „Ambassador at large „Quatre ffiles et la mere, cinq diables pour Ie père" DONDERDAG 29 JUNI AS. WORDT Herkenning Abraham in ere hersteld Boetelijst an een positie die formeel geen inhoud heeft, is door de prins inhoud gegeven, dat is zijn grote verdienste" i,Waarom loopt-ie toch altijd met die opzichtige anjer op zijn re- Vers?" „Prins Bemhard weet zijn activiteit en fantasie om te zetten in groot nut voor heel het land" „Het is eigenaardig, dat hij het Engels beter spreekt dan het Nederlands, maar ja, hij zit blijkbaar liever in het buitenland" „Ik zou me geen betere voor zitter kunnen indenken, al was het alleen maar om z'n enorme ken nis van zaken" „Och, ik weet eigenlijk niet veel meer van hem af dan dat hij graag vliegt en paardrijdt" man heeft een zeldzaam plichtsgevoel en ontplooit daarbij een energie, die nauwelijks valt te rijmen met zijn toch niet bijzonder sterke consti tutie". Reizen Werkend Ongebruikelijk Stem van het hart Geboren vlieger ZATERDAG 24 JUNI 1961 PAGINA 9 PRINS BERNHARD vijftig jaar Bij dit geschakeerde assortiment opvat tingen over de Prins der Nederlanden willen we het voorlopig laten. Wij teken den ze dezer dagen op, en ook zonder Verdere uitleg is tiet .wel duidelijk, wel ke categorieën van de bevolking hier aan het woord waren. Niet slechts zijn (vele) vrienden, maar ook zij die slechts van tijd tot tijd relatie met hem onder houden, laten zich met opvallend veel lof en waardering over prins Bemhard Uit. Natuurlijk kunnen we dat in enkele gevallen een dosis byzantinisme van af trekken, maar dit doet aan de grote Populariteit waarin de prins zich in die kringen kennelijk mag verheugen, wei nig afbreuk. Anders is het daarbuiten, "aast waardering ontmoet men ook veel scepsis en lichtvaardige kritiek, voor namelijk te herleiden tot onbegrip en gebrek aan interesse. Met brede lagen van ons volk heeft de prins inderdaad weinig contact, misschien wel minder uan hij zelf zou wensen. Het gevolg is, «at deze categorie zich prins Bemhard slechts pleegt voor te stellen, gezeten zyn Ferrari, op zijn geliefd paard Amerika. Zijn directe bemoeiingen met het krijgsbedrijf beginnen in Frankrijk waar hij het bevel krijgt over de Prin ses Irenebrigade, een der beroemdste, maar ook berooidste legertjes die de ze oorlog hebben meegestreden. De prins wist voor zijn mannen eens 18.000 over jassen uit de magazijnen van Montgo mery te „versieren", en de generaal moet hem dit nog steeds niet hebben vergeven. Spoedig daarna werd de prins benoemd tot bevelhebber van de Neder landse Strijdkrachten, hetgeen beteken de dat hij het bevel voerde over man schappen die voor een groot deel nog in bezet gebied woonden. Allen die toen met de prins te maken hadden en in het begin op een mislukking van deze taak rekenden, getuigen nu nog van hun be wondering voor de organisatorische ga ven die prins Bemhard wist te ont plooien. Het was de zoveelste testcase die hij met goed gevolg doorstond. Zijn 34ste verjaardag bracht de prins door met een rit in een jeep door westelijk Nederland, die zeldzame ogenblikken van toenadering opleverde en de band tussen Nederland en de Oranje-dynastie aanmerkelijk verstevigde. et sociaal bewustzijn Bernhard spreekt uit zijn voor van prins Prins (zonder bril!) samenlezend met prinses Irene. dat deze categorie zich prins £lc~u*-- -1- in j-- - 6CUC1U paaiu Arquebuse of in de cockpit van het nieuwste vliegtuig, allemaal zaken, die levendig tot de verbeelding spreken maar de indruk wekken dat de prins der Nederlanden zich uitsluitend met dit soort spectaculair amusement houdt. Een bedrieglijke indruk, wy hopen duidelijk te maken. zitterschap van de Demobilisatie- raad en de Niwin, even na de oorlog, in 1947 ondernam hij het eer- ste.. werltbezoekt een instituut dat nog altpd succes heeft. Maar de richting die de prins verder zou kiezen om zijn land te dienen, werd pas definitief be paald in 1981, toen hij gevolg gaf aan "'tnodiging van de regering om de zakelijke belangen van Nederland in den vreemde te bepleiten. Dit lag ge heel in zijn lijn, het strookte met zijn grote belangstelling voor economische kwesties. En zo begonnen de grote rei zen naar het buitenland, door velen ten onrechte als plczieruitstapjes betiteld. Men zou de reacties eens moeten ho ren van degenen die op zo'n tocht in 7-Ün gezelschap verkeerden. De prins is gewend om dan een bijna onrustbaren de, en voor zijn omgeving in elk geval ontmoedigende en uiterst afmattende activiteit te ontwikkelen. „Als wij al drie keer afgedraaid waren, besloot de prins bijvoorbeeld, nog éven een paar Nederlanders te bezoeken, die in de buurt in een ziekenhuis lagen", zo ver telde ons een zakenman die het „ge- op- naar Want de wezenlijke werkzaamhe den van prins Bernhard spelen zich meestal af buiten aanwezig heid van film, televisie en pers en dus in feite zonder verdere getuigen dan de groepjes prominente figuren, m wier midden hij keer op keer vertoeft. Jr'e Prominente figuren zijn bijvoorbeeld <je bevelhebbers van luchtmacht, leger vloot, iedere week bijeen op het hoofdkwartier De Zwaluwenberg te Hol landse Rading, van welke strydkrach- ten de prins inspecteur-generaal is, of- Wel de commissarissen van K.U.M., hoogovens, Fokker en de Jaarbeurs, Jan wie de prins er één is, ofwel het "«stuur van de Federation Européen- de la Culture, waarvan de prins pre sident is. Het is slechts een vrij wille keurige greep uit de talrijke functies die ?"ns Bernhard bekleedt, maar genoeg bootrït*,? te. duiden, dat hij zich in de t,nr>ii«chrrBlonen van bet militair, eco- wegèn zoweu'tureel, leve" P1^ be" r 2r r,s land als daarbuiten. Geen wonaer, dat velen u„t zicht op hem verhezen en z?ch hfiivpn blindstaren op de schittering van het openbaar vertoon, op officiële nlecht- statigheden en op de liefhebberijen die hij op voor ieder zichtbare wijze beoe fent. Het zou overdreven zijn te beweren, dat prins Bernhard (Leopold Friedrich Eberhard Julius Kurt Karl Gottfried I'eter) von Lippe-Biesterfeld op slag aller harten stal toen zijn verloving met kroonprinses Juliana bekend gemaakt Werd. Immers, zyn persoon en zijn "aam waren vrij onbekend on boven dien: hjj was een Duitser, en het ge boorteland van de prins stond om- streeks die tyd 1936 hij ons niet bijzonder goed te boek. Dat laatste werd er overigens niet beter op, on danks het toch gastvrij onthaal dat de uitheemse echtgenoot van de kroonprin ses te beurt viel. Zijn vroegere landge noten zouden de prins zelfs eens vol bitterheid een verrader noemen die zijn Heimat verloochende. Geïnteresseerden in onze vaderlandse historie zal het wellicht plezier doen te weten, dat het geslacht Von Lippe al eens eerde een rol heeft gespeeld binnen onze huidige grenzen, al geschiedde dat in een ver verleden. Omstreeks 1225 was de bis schop van Utrecht namelijk een zekere Otto zur Lippe, en diens broer was proost in Deventer. Beiden kwamen om in een gevecht tegen Drentenaren. Voorts is in 1515 een verwant uit het huis Nassau getrouwd met een telg uit het geslacht Lippe, reden waarom men de wapens van beide vorstelijke fami lies nog aantreft in het kerkje van Hall op de Veluwe. Tenslotte is een der takken Von Lippe lange tijd in het be zit geweest van de heerlijkheden Via- nen en Ameide en zelfs van de ruïne van Brederode. iettemin, Bernhard von Lippe was een volslagen vreemde voor ons land. Hy was bijna 25 jaar toen hy voor het eerst voet op onze bodem zette. Zijn carrière was nog maar nauwelijks begonnen, al wa ren de vooruitzichten toen al veelbelo vend. Prins Bemhard, wiens oom, de broer van zyn vader, tot 1918 de heer sende vorst von Lippe was, had na zijn kostschooljaren en rechtenstudie in Lausanne, München en Berlijn overi gens een voor een zo voornaam per soon vrjj ongebruikelijke weg ingesla- foii' Ten ^ele Meld dit verband met het mil,' -ii 1 z«n familie min of meer ge- «loch! was met de keizer. Het ge- weinic i,i?n LiPPe vertoonde namelijk en „,f. gesPr?ken Pruisische trekken meer internationaal ingesteld. Ten dele lag het ook aan de zakelijke instelling van prins Bernhard, die daar om geen politieke functie begeerde zoals vorstelijke personen in het toen malige Duitsland plachten in te nemen maar met de meest nederige positie by het I.G. Farben-concem in Parijs tevreden was. „Gunstelingen kunnen we met gebruiken", had de directeur gezegd. 'Het moet dan ook uitsluitend aan zijn ijver worden toegeschreven dat hij snel promotie maakte. Daarnaast studeerde hij aan de Sorbonne nog Nederlands, want hij had intussen zijn toekomstige vrouw ontmoet in Garmisch-Partenkir- chen. Het Nederlandse publiek maakte by een der eerste gelegenheden al ken nis met een opvallend vlotte en char mante jongeman, die zelf aan het stuur van zyn twoseater zat met de kroon prinses naast hem. Iets ongehoords voor die dagen, geheel in strijd met al le protocollaire tradities. Wat eerst als een stunt beschouwd werd, misschien een manier om zich populair te maken, pakte later uit als een voorbeeld van de betrekkelijke waarde die de prins aan formaliteiten toekent. En dat er sinds zijn komst in ons Nederlandse ko ningshuis zo het een en ander veranderd is, met name in de afstand volk-vorst, is niet maar toevallig. Hij is in dit op zicht te vergelijken met prins Philip van Engeland, een goede vriend van hem. die re ook niet tegen opziet zin loze barricades omver te stoten. og in ander opzicht is hun positie dezelfde. Als echtgenoten van een koningin zonder zelf ooit de kroon te kunnen dragen is hun functie in een constitutionele monarchie vrij zwevend. Zij moeten er zelf inhoud aan geven. Uiteraard geen benijdens waardige taak, want wat is gemakke lijker dan Aritiek te richten op iemand die op zo hoog niveau eigenlyk geen verantwoordelijkheden heeft. Prins Bernhard meende evenwel de stem van zyn hart te moeten volgen. VVjj kunnen hem nu dankbaar zijn voor dat besluit, want de prins der Nederlanden de titel „prins-gemaal" heeft in ons land nooit bestaan is er in geslaagd het oorspronkelijk vacuum van zjjn functie te vullen met een stroom van activi teiten, die hem dag in dag uit bezig houden en weinig blanco ruimte in zijn agenda overlaten. Niets wijst er op, dat zijn vijftigste verjaardag in dit opzicht een keerpunt zal betekenen. Hy heeft in al die jaren namelijk ook by andere zoveel energie losgeslagen, dat de prins wel eens het slachtoffer dreigt te wor den van zyn eigen ambities. Prins Bernhard voert het woord. In de oorlog kreeg de prins pas goed de kans om te tonen wat hy waard was. Londen, waarheen hü zich op 'ast. van koningin WilheJmina in veiligheid had moeten brengen, beje gende hem koel. Duitsers werden im mers niet vertrouwd. ,,A leopard never h's spots" zei een Engels of ficier van hem. Later zyn die twee nog vrienden geworden. De prins nam toen maar een aanbod aan om te leren vlie- g0n', "et begin van zjjn avonturen de lucht. Een instructeur schreef zijn logboek: te oordelen naar de ma nier waarop hy vliegt, betwijfel ik of hij ooit de 2000 zal bereiken". Maar de prins haalde met glans zyn brevet, zij het onder de opmerking, dat hy moest waken tegen een zekere roekeloosheid. Zijn aantal vlieguren zal nu omtrent de 20.000 liggen, en het aantal vlieg tuigtypen waarvan hij de knuppel heeft bediend, schommelt rondom de honderd. Hy is zelfs één dag houder van het Prins Bemhard in de cockpit van een „Fairchild C119" vliegtuig. een enorm transport- Prins Bernhard wandelde eens door de straten van New v ork, toen hij door een voorbij ganger herkend werd. Deze stootte zijn buurman aan en zei: „look, prince Bernhard". ..Oh", was het antwoord, „you mean the that married Rita Hayworth". goy noegen" had een prinselijke missie mee te maken. Overigens kon hy zich geen prettiger en hartelijker reisgenoot voor stellen dan de prins, zo voegde hij hier aan toe. De prins der Nederlanden leidt geen handelsdelegaties, maar prepa reert voornamelijk het klimaat voor gunstige besprekingen. Er zyn wel eens uitzonderingen. Van de vroegere Argen- Zelf hebben deze reizer de prins, behalve uiteraard tal van prettige herinneringen, als hobby de lief de voor Zuidamerikaanse muziek nagelaten. In Soestdyk draait hy graag plaatjes. Het is vrijwel de enige muziek die hy kan waarderen. De tekst ver staat hy woordelijk dank zy zijn kennis van de Spaanse taal. Tien jaar geleden nam hij de eerste lessen bij professor dr. C. F. A. van Dam te Utrecht, zoals hij in 1937 zich op het Nederlands ge worpen had met tongverstrikkende zin netjes als „elf snelle Belgen snelden van Delft naar Gelderland" en „schran dere schreeuwers schijnen scherpe schimpscheuten niet te schuwen". Prof. dr. J. H. Scholte, zijn leermeester, noemde 's prinsen accent niet Duits, maar internationaal met een Engelse ondertoon. Tja, dat waren blijkbaar des tijds interessante bijzonderheden Iedere week studeert prins Bernhard met zijn secretaris, dr. F. A. de Graaff en nog enkele anderen nog twee uur Spaans. Onder leiding van prof. Van Dam ver talen zy standaardwerken van Huizinga en Fruin in de Iberische taal en Don Quichote in het Nederlands. Momenteel prepareren zij een Nederlandse detec tiveroman voor een Spaanse uitgave. De voertaal tijdens de lessen van de „klas van Soestdyk" is uitsluitend Spaans, en Erins Bernhard beheert persoonlijk de oetelijst der overtreders. Hij is voor zitter van het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans Instituut en, als één van de slechts twee, erelid van de Ko ninklijke Spaanse Academie. Om van zyn verdere ere-doctoraten nog maar niet te spreken. De Bilderbergconferenties, mede op zijn initiatief ingesteld, zyn de gelegen heden, waar prins Bemhard zyn idea len by voorkeur belijdt: de idealen van een samengeklonken Europa, in elk ge val van West-Europa, en van een hech te samenwerking op alle gebied met Amerika. Vooraanstaande figuren uit alle vrije landen, totaal meestal 70 a 80, ontmoeten elkaar onder zyn leiding om openlijk met elkaar te spreken. Het geen besproken wordt, blijft binnenska mers, maar ingewijden weten, dat de resultaten aantoonbaar zijn. De confe renties hebben de prins in contact ge bracht met mensen die het lot van de wereld bepalen. De scherpzinnige wijze waarop hy de bijeenkomsten leidt, heeft hem de best denkbare reputatie be zorgd. Generaal Smuts heeft eens ge zegd: „jammer dat de prins zich niet met het staatsleven mag bezighouden; hy zou anders een der big bosses in deze wereld zjjn". Een foto uit 1960. De prins tijdens de openingsbijeenkomst van het studiecentrum voor militair leidersschap in Huize „Sonneheerdt" te Hilversum. tijnse dictator Perön nog even een paar beeld de handtekening los te krygen on der een contract voor levering van spoorwegmateriaal. Een order van tweehonderd miljoen. Een paar dagen later had Evita Perön een lintje a kon de prins naar Nederland telegraferen: „jongens, ik heb ze". Rafael Kubitchek, de vorige president van Brazilië, noem de de prins eens „de beste handelsrei ziger die ik ken, en ik kryg ze hier allemaal". Nog een paar cijfers die de betekenis van zijn reizen als „ambassa dor at large" illustreren. In 1950 voer de ons land naar Latijns Amerika en Canada uit voor een bedrag van 320 miljoen gulden. Tien jaar latei was de ze som gestegen tot 887 miljoen gulden. Voor Afrika zijn deze bedragen resp. 225 en 809 miljoen gulden. De volgende week donderdag be reikt de Prins der Nederlan den zijn vijftigste verjaardag. Zonder twijfel zal hij by die gelegen heid uit diverse geledingen van het Nederlandse volk tal van gelukwen sen mogen ontvangen. Het Neder landse bedrijfsleven dat wel bijzon dere redenen heeft om zijn erkente lijkheid jegens prins Bernhard te betuigen, is van pion men weet het hem een motorjacht aan te bieden. Het scheepje is deze week onder de naam „Budi" te water ge laten. Dan bereikt ons het bericht, dat het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen deze vorste lijke verjaardag wil aangrijpen om een oud gebruik in ere te herstellen. Namens het hele Nederlandse bakke rijwezen zal de prins namelijk een Abraham worden aangeboden, een gebeurtenis die met vrij veel ophef zal geschieden. Vroeger kwam het al gemeen voor, dat men bij het af ronden van zijn negenenveertigste levensjaar een dergelijk baksel kreeg aangeboden, maar deze traditie is vrijwel ter ziele. Misschien zal het gebaar van de bakkers de Abraham poppen nieuw leven inblazen. gens e vraag die vrienden keer op keer verbaasd stellen, is: hoe kan de prins dit leven aan, dit dagelijks terugkerende tempo van 's mor- 8 tot 's avonds 10 uur? En zy denken dan aan het niet overmatig Foto van bijna tien jaar geleden, prins en zijn hond. De wereldsnelheidsrecord geweest, en wei in een F 104 B Starfighter, waarin hy tweemaal sneller dan het geluid vloog. Iedere maand is de prins nog enkele uren op Schiphol om in de „lokeend" zyn kennis en reactievermogen op peil te houden. „Een geboren vlieger'' is daar op Schiphol het oordeel over de prins. Op de 29ste verjaardag van prins Bernhard stond er in bezet Den Haag bij het standbeeld van Willem de Zwij ger een bloemenventer die witte anjers verkocht. Het was ook de dag, dat Goebbels een bezoek bracht aan de vroegere residentie. Hoe het kwam weet nog niemand, maar plotseling kregen die anjers symbolische beteke nis; zjj herinnerden aan vrijheid en feestelijkheid, en iedereen liep al spoe dig met zo'n bloem in het knoopsgat. Later werd in Engeland het Anjerfonds officieel: Prins Bernhard Fonds, opge richt, eerst met het doel geld voor oor- logsmaterieel ter bevrijding van ons land te verzamelen. Na de oorlog streef de het fonds culturele doeleinden na. De prins is- er regent van en legt daar van dagelyks getuigenis af door een verse anjer op de revers te steken. In een New-Yorks warenhuis aan de Fifth Avenue deed hij daarmee eens een zon derlinge ervaring op. Hy deed er inko pen zonder dat het hem was opgeval len, dat er meerdere heren met witte anjers rondliepen. Dat waren namelijk chefs van afdelingen die aan deze on derscheiding kenbaar waren en korting genoten bij hun aankopen. De cassiè' - vroeg daarop de naam van de prins en belde argwanend de directeur op met de vraag, of zy een zekere Bernard Prince ook korting mocht geven. „Dat is natuurlijk een bedrieger", antwoord de haar baas om even later de prins tegemoet te treden en me* fluwelen stem naar diens bedoelingen te vragen. Toen was dit amusante misverstand vlug opgelost. Het optreden van prins Bemhard ge durende de oorlogsjaren is van grote be- Een vertrouwd beeld op Schiphol: de prins wordt uitgeleide gedaan door enkele foto's geïllustreerd. Een uitgave van uit- tekenis geweest, al was het alleen maar leden van het koninklijk gezin (in dit geval de koningin en prinses Beatrix) bij geverscompagnie „De Branding", Amster- om het contact tussen de regering en zyn vertrek naar het buitenland. dam. sterke gestel van de prins, dat het in zyn jeugd al zo te verduren heeft ge had. Nog in 1952 hadden Amerikaanse artsen verklaard, dat hy nog hoogstens acht jaar te leven had. Zij zagen na melijk enkele kwetsuren die prins Bern hard aan zyn nekwervels had opgelo pen, ernstig in. Die dodelijke termyn ;s voorby en de prins geniet nog altyd een goede gezondheid. Hy heeft een door sport getraind lichaam en is taai. De noodzakelyke rust tracht hy de week einden te vinden in zyn gezin. Dit on danks de spreuk die zyn asbak siert: „Quatre lilies et la mère, cinq diables pour Ie père". De vader van prins Bernhard zei hem eens: „twee heerlyke gaven Gods zyn je op je levensweg meegegeven: je hart van goud en je helder verstand". Het is op de vijftigste verjaardag van de Prins der Nederlanden passend te con stateren, dat ons land in hoge mate van deze gaven profyt heeft mogen trek ken. HANS STEVENS Deze gegevens en vele andere zijn te vinden in het pas verschenen boekje „Prins Bernhard" door Huib Hendrikse. In een soort journalistiek overzicht heeft de schrijver tal van wetenswaardigheden over de prins en zijn leven samengebracht. Het werkje is vlot geschreven en met aardige

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9