Indonesië handhaaft eis inzake Nieuw-Guinea Partai Katolik wendt zich opnieuw tot KASSEM eist Koeweit op Dr. Platteel onwetend van activiteit grooRiikens Gouverneur enthousiast over optreden Nieuw-Guinea-Raad GROTE DRUKTE AAN VLISSINGENS ZEEKANT AMSTERDAM UITGESTORVEN ZOMERS weekeinde met vele slachtoffers Honderdduizenden mensen zochten huiten verpozing Record-dag in de kuststreek Drs. TH. H. J. ZWARTKRUIS DEKEN VAN HAARLEM Stad heroverd in Angola RRIS' Koningin Fabiola NIET in blijde verwachting Man wurgt zijn vrouw in drift Het weer. Kans op onweer Ontsnapping van 10 gevangenen MR. VAN DOORN: Gesprek van politici kan nuttig zijn MET VERLOF IN NEDERLAND V* M/ Koeler IN LONDEN MAANDAG 26 JUNI 1961 85ste JAARGANG No. 30859 DJAKARTA - DEN HAAG, ÏAntara, ANP, Reuter, W1), f> juni Volgens het Indonesische persbureau >>A"tarap ^e voorzitter van de aitai Kato lik" in Indonesië, de heer I. J. Ka- gimo op 19 juni een verklaring uitgegeven> waarin hij er op aan dringt, dat de leiders van de ka tholieken in Nederland een ont moeting zullen arrangeren met generaal Nasoetion, de Indone sische minister „voor de Nationale veiligheid", die op het ogenblik in Europa vertoeft. De ontmoe ting zou generaal Nasoetion en de leiders van de Nederlandse katho lieken in staat stellen van hart tot hart te spreken over de kwestie- Nieuw Guinea en er toe kunnen bijdragen bij beide partijen een juist begrip te kweken van el- kaars standpunten. De afwezigheid van diploma tieke betrekkingen tussen de re publiek Indonesië en het konink rijk der Nederlanden sluit volgens Kasimo geenszins de mogelijkheid uit van gezonde, op individuele basis te houden gedachtenwisse- lingen. Wens mede aanleiding Geen keuze Ontraden IN ROTTERDAM: Een grote tegenstelling op zaterdagmiddag, het fleurige ver tier op en langs de boulevard van Vlissingen en de doodse aanblik van de uitgestorven Amsterdamse Nieuwe Zijds Voorburgwal. Suède dames- en herenjasjes Aan zee weer in Europa AMSTERDAM, 26 juni De eerste echte zomerzondag van het jaar heeft gisteren vele honderd duizenden Nederlanders op de been gebracht om van de in het gehele land aan een wolkenloze hemel stralende zon te gaan genie ten. Vooral de kuststreek beleefde een topdag. Ook recreatiecentra als het Haagse „Madurodam", de Scheveningse Pier, het Amster damse Bos en „Artis" in de hoofd stad en het Kralingse Bos, de Euromast en „Blijdorp" in Rotter dam trokken recordaantallen be zoekers. Waar men verkoeling zocht in het water wierpen ver- drinkingsgevallen in een aantal plaatsen een schaduw over de vreugde om het zomerweekeinde: in de beide afgelopen dagen ver dronken in totaal 12 personen. Het bijzonder drukke verkeer eiste bovendien vijf levens. Extra-treinen en vertragingen VerdronKen Verkeersongevallen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE SCHE COURAN ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. K.VP. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 26 juni De Brusselse kranten, die al hadden uitgerekend dat koning Boudewijn in september een troonopvolger zou krijgen, heb ben moeite voor niets gedaan. In een laconiek communiqué heeft 's konings opperhofmaarschalk, de graaf d'As- premont-Lynden, gisteravond het land ervan op de hoogte gebracht, dat „in de eerstvolgende tijd op Laken geen blijde gebeurtenis mag worden ver wacht". De Belgen zullen met spijt van deze officiële mededeling hebben kennis genomen, want de tijdens het bezoek aan Rome van koning Boude wijn en koningin Fabiola in uitzicht gestelde geboorte van een prinsje of een prinses had in dit land een spon tane vreugde veroorzaakt. Maar wat velen in dit verband pijn lijk verrast, is de delicate positie, waarin de koning door zijn kennelijk jh te geestdriftige maar ietwat voor- harige confidenties aan de paus zich- Zelf en het Hoofd van de Kerk heeft gebracht. Het st. inderdaad elkeen nog fris voor de geest, hoe eerste minister Lefèvre, in een onhandige poging om na de „persconferentie" van de paus de Belgische Kroon te .lekken, de schuld schoof op het Vaticaan door te insinue ren dat de H. Vader wellicht loslippig is geweest Het is bijna tragisch te noemgn, dat ?p Laken ook de meest eenvou&ge_ ge- Honïtenissen vrijwel nooit zonder inci- vorw^un verloop kunnen krijgen. Een rinaraan S?=?.rmd koninklijk oordeel ligt wfoln t!;n grondslag; de vele l-. fan^ in ^ynastische drama's in dit lancj 111 de afgelopen twintig jaar vinden helaas geen andereverklaring BAGDAD, 26 juni (UPI) Premier Abdel Karim Kassem van Irak heeft gis teren het onafhankelijk geworden olie- sjeikdom voor zijn land opgeëist. Vol gens Kassem is Koeweit in 1899 krach tens een „onwettig verdrag" een Brits protectoraat geworden. De Iraakse re gering zal nu nota's sturen aan alle landen van de wereld om uiteen te zet ten waarom Koeweit bij Irak moet ko men. De voorzitter van de Katholieke Volkspartij, mi. H. W. van Doorn, heeft desgevraagd naar aanleiding van de verklaring van de voorzitter der Indo nesische '-"tholieke partij gezegd, dat katholieke politici in Nederland, wanneer hun vanuit Indonesië gevraagd zou wor den contact te mogen hebben, naar zijn mening daartoe stellig bereid zullen zijn. Het kan alleen maar nuttig zijn wan neer wij naar elkaar willen luisteren. Als men vanuit Indonesië een dergelijk contact wil, dan moet daartoe een weg te vinden zjjn". „Wanneer evenwel de minister van defensie van een land, waarmee wij geen diplomatieke betrekkingen onderhouden, in contact met ons zou willen treden, dan zou dit een suggestie van zo ver strekkende aard zijn, dat het partijbe stuur zich hierover eerst zou moeten be raden. Mocht er dus van regeringszijde in Indonesië een suggestie in deze rich ting tot onze partij uitgaan, dan zal deze eerst ir het partijbestuur besproken moeten worden". Prof. mr. F. Duynstee, hoogleraar aan de katholieke universiteit te Nij megen, die zoals bekend vrijdag in Parijs een gesprek met generaal Na soetion heeft gehad, heeft verklaard, dat de wens van zijn geloofsgenoten in Indonesië voor hem mede aanlei ding is geweest tot deze ontmoeting. Zoals wij zaterdag berichtten, heeft generaal Nasoetion in zijn gesprek met prof. Duynstee gezegd te wensen, dat Indonesië entree krijgt tot de elite van de Papoeabevolking op Nederlands Nieuw-Guinea. Er zou in eerste instantie een Nederlands-Indonesische studiecom missie dienen te worden gevormd, die contact zou moeten opnemen met leden van de Nieuw-Guinea-Raad. Prof. Duynstee heeft naar aanleiding van zijn gesprek met de Indonesische minister van Defensie meegedeeld na drukkelijk te willen vaststellen dat ge neraal Nasoetion op geen enkele wijze en op geen enkel punt de juridische of politieke aanspraken van Indonesië op Nieuw-Gumea heeft prijsgegeven. Het voorstel van de generaal betreft een volstrekt informele commissie. Aan In donesische zjde is duidelijk gesteld, dat Indonesië nog steeds staat op de aan sluiting van Nieuw-Guinea by Indonesië. Men vraagt echter toegang tot de Pa poeabevolking teneinde deze te overtui gen van het belang, dat door aanslui ting bü Indonesië is gediend, aldus de Nijmeegse hoogleraar. President Soekarno die op het ogenblik een officieel bezoek brent aan Japan, heeft volgens Reuter op een bij eenkomst van de Indonesische gemeen schap te Tokio verklaard, dat Indonesië alleen dan bereid is met Nederland over de kwestie Nieuw-Guinea bilaterale be sprekingen te openen, als de Nederlan ders zich tevoren bereid verklaren, de soevereiniteit over West-Nieuw-Guinea over te dragen aan Indonesië. Indien - aldus Soekarno - de Nederlan- ROTTERDAM, 26 juni Zaterdag morgen is de gouverneur van Neder lands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, met de „Statendam" voor een verlof, dat tot september zal duren, in Neder land aangekomen. Over de aard van het verlof merkte dr. Platteel op: „Men moet mqn bezoek in geen enkel opzicht als een dienstreis zien. Mochten de he ren dat wensen, dan ben ik natuurlijk gaarne oereid om de leden van de par lementaire missie die een bezoek aan Nieuw-Guinea heeft gebracht, te ont moeten, maar enige afspraak daartoe bestaat er niet. Ik zai evenmin „dienst gesprekken" oeren met minister Toxo- peus of staatssecretaris Bot, al zal ik natuurlijk wel naar Den Haag reizen. Hier in Nederland ga ik familie en vrienden bezoeken en mogelijk zal ik voor ik naar Hollandia terugga, nog wel een flinke 'eis maken." Het verlots- en toeristische karakter van de reis van de gouverneur be tekent tevens dat hij geen kennis heeft genomen van de activiteiten van de groep-Rjjkens inzake een herstel van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. ,,Ik weet er niet meer van dan mjj bleek uit een uiterst sum mier perstelegram dat aan boord van de „Statendam" is bekend gemaakt. U zult mij dan ook wel toestaan dat ik mij van ieder commentaar ont houd". aldus het antwoord op vragen in die richting. Uitvoeriger, zelfs enthousiast, was dr. Platteel over de activiteiten van de Nieuw-Guinea-Raad: „De leden zijn na hun installatie met grote ijver aan het werk gegaan. De bevolkipg leeft zeer mee en het is buiten kijrdat de raad door de bevolking gezien wordt als de volksvertegenwoordiging terwijl ook om gekeerd de leden van de raad zich ab soluut de volksvertegenwoordigers voe len en daarnaar zeer serieus handelen. Er ontwikkelt zich een duidelijk natio nalisme in Nieuw-Guinea en er bestaat bü de raad een gevoel voor de eigen politieke situatie." ders in hun tegenwoordige houding vol harden, zal de Indonesische regering geen andere keuze hebben dan haar ge dragslijn te blijven volgen, namelijk zich in alle opzichten tegenover de Ne derlanders te stellen politiek, econo misch en indien nodig ook militair. Haagse politieke kringen zouden vol gens United Press International zeer scep tisch hebben gereageerd op het door ge neraal Nasoetion aan prof. Duynstee ge dane voorstel. Men zou zich afvragen welke zin het zou hebben samen met een land, dat de diplomatieke betrekkingen verbroken heeft, zitting te nemen in een commissie, zolang dat land niet door een hervatting van de diplomatieke betrek kingen van goede wil heeft doen blijken. Voorts wijst men er met nadruk op, dat de verklaring van president Soe karno in Tokio evenals de toelichting verstrekt door prof. Duynstee duide lijk maakt, dat Indonesië het zelfbe schikkingsrecht van de Papoea's niet erkent Zolang Indonesië onvoorwaar delijk blijft eisen, dat de soevereini teit wordt overgedragen, heeft een ge sprek met de Nieuw-Guinea-Raad geen enkele zin. De Nederlandse regering heeft intus sen zoals wij zaterdag reeds in een deel van onze edities meldden mee gedeeld, dat uit de berichten, dat prof. Duynstee de minister-president en enige andere ministers van tevoren heeft in gelicht over zijn voornemen in Parijs met een der Indonesische leiders te gaan confereren, de indruk zou kunnen wor den gewekt, als zouden de ministers hiermee hebben ingestemd. Teneinde hierover geen misverstand te doen rij zen wordt van regeringszijde meege deeld, dat van te voren duidelijk aan prof. Duynstee is gezegd, dat het kabi net deze stap ontraadde. 'Wil,r (Van e verslaggever) ROTTERDAM, 26 juni. In een vlaag van woede heeft zaterdagmiddag een 32-jarige fabrieksarbeider in zijn woning zijn 24-jarige vrouw om het le ven gebracht. Onmiddellijk na het vol brengen van zijn daad heeft de man zich gemeld bij het politiebureau Char- lois. Rechercheurs troffen in de woning aan de Charloise kerksingel in Rotter dam-Zuid het ontzielde lichaam van de vrouw aan. Het echtpaar leefde reeds geruime tijd gescheiden van elkaar. Regelmatig kwam de vrouw echter met het kind bij haar man. Ook zaterdag middag bezocht zij met de baby haar echtgenoot. Het echtpaar kreeg hevige ruzie, waarbij de man in drift de vrouw naar de keel vloog en met beide han den haar hals zolang vastklemde, tot zij levenloos op de grond viel. Hevig overstuur meldde de fabrieks arbeider zich hierop met zijn zoontje bij de politie. Hij is in het bureau inge sloten. De man bleek een lang strafre gister te hebben. Frankrijk Bjj een inbraak in de woning van een Engelse dame in Saint- Paul-de-Vence, in de Franse zeealpen zijn in de nacht van zaterdag op zondag juwelen ter waarde van ongeveer 700.000 gulden gestolen. (AFP) Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vooral vanavond en vannacht half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Koeler. Dinsdag: Zon: 4.21-21.04. Maan: 19.44-3.43. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 26 juni Ook vandaag steeg de temperatuur in het zuiden en oosten van ons land tot 25 a 28 gr., evenals zondag, maar vlak langs de kust bleef het koeler. Een sto ringsfront boven Engeland zal in de komende nacht ons land bereiken met op enkele plaatsen een regen- of on weersbui. Achter dit front stroomt uit het westen morgen wat koelere lucht binnen met tijdelijk meer bewolking zo dat het weer de komende dagen een wat minder zomers karakter heeft. Een frissere zeewind met kans op een regen- of onweersbui. Morgen zwaar be wolkt, later wisselend. Overdag onge veer 19 gr., zeewater 16 gr. Vooruitzichten: minder zonnig met geleideliilr woor moor nnlrlai koeler. Station jen tieJdei Vpenburg Wassingen ISeJde üe Bilt Twente Eindhoven £d -Limbur Stockholm Oslo K.ipennagei bonden 4 luster oari Brussel furus Nice tJerujn München Zürich Genève Wenen innsbrueh Athene Koine Madrid Mallorca Lissabon weer meer opklaringen, maar max. min. neersl Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 uur licht bew. 19 14 0 licht bew. 23 14 0 onbew. 23 16 0 onbew. 24 11 0 onbew. 25 13 0 onbew. 27 12 0 onbew. 26 12 0 licht bew. 27 15 0 geh. bew. 19 12 7 licht bew. 23 10 0 zw. bew. 22 13 0 zw. bew. 29 14 0 licht bew. 23 15 0 licht bew. 27 15 0 licht bew. 28 15 0 zw. bew. 31 16 0 half bew. 26 20 0 onbew. 29 16 0 licht bew. 30 16 15 licht bew. 30 15 3 half bew. 31 15 0 half bew. 31 17 0 licht bew. 34 14 0.3 onbew. 32 23 0 half bew. 34 18 0 licht bew. 29 17 2 zw. bew. 32 20 0 licht bew. 26 17 0 LONDEN, 26 juni (UPI) Uit de beroemde gevangenis van Wandworth in de Engelse hoofdstad zijn zaterdag tien gevangenen ontsnapt, allen min of meer beruchte misdadigers, zodat Scotland Yard ijlings waarschuwingen heeft la ten verspreiden dat de voortvluchtigen „gevaarlijk" kunnen zijn. Zjj moeten tot alles in staat worden geacht om hun pas verworven vrijheid te kunnen be houden. Tot op heden is nog maar één van de tien gevangenen teruggevonden. Hij had tijdens de vlucht een been ge broken. /Advertentie) 6 BIJ DE TEL.22172 LOEANDA, 26 juni (UPI) Portu gese strijdkrachten hebben zaterdag de stad Cuimba in Angola, op slechts veer tig kilometer van de grens met de Con go, heroverd op de terroristen die haar hadden bezet. Dit is zondag in een of ficieel communiqué in Angola bekend gemaakt. HAARLEM, 26 juni Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft dr. Th. H. J. Zwart kruis, tot nu toe leraar aan het Klein seminarie „Hageveid" te Heemstede, benoemd tot deken van Haarlem en tot pastoor van de Haarlemse St.-Joseph- paroehie. Hij volgt deken W. N. Zijlstra op, die twee weken geleden is over leden. Mgr. Van Dodewaard deelde de benoeming persoonlijk mee in het Klein seminarie. Deken Zwartkruis werd 22 november 1909 te Amsterdam geboren en 26 mei 1934 priester gewijd. Na zijn wijding kreeg hij opdracht Engelse taal en let teren te gaan studeren aan de Nijmeeg se universiteit, welke studie hij in 1940 met zijn doctoraal examen beëindigde. Een jaar tevoren reeds, op 31 maart 1939, werd hij benoemd tot leraar op „Hageveid". Ruim 22 jaar heeft drs. Zwartkruis Engels gedoceerd, in welke periode hij zeer vele Engelse contacten legde. Tij dens de vakanties assisteerde hij vaak in de Westminster Cathedral in Lon don. Zijn assistentie aldaar werd der mate op prijs gesteld, dat hij destijds benoer d werd tot „honorary chaplain". Door zijn grondige kennis van de (voor al kerkelijke) toestanden in Engeland en Schotland is hij voorts een gewaar deerd auteur van vele artikelen, welke ook regelmatig in ons blad verschijnen. Drs. Zwartkruis heeft zich echter niet laten „bevriezen" in de Engelse sfeer. Ook daarbuiten ontwikkelde hij, vanuit „Hageveid", verschillende activiteiten. Zo is hij vice-directeur van de Natio nale Federatie van Herencongregaties, directeur der Haarlemse Herencongre gatie, geestelijk adviseur van de Kath. Kinderuitzending in de bisdommen Haarlem en Rotterdam en geestelijke adviseur van de Haarlemse afdeling der St.-Adelbertvereniging. Het is te verwachten, dat deken Zwartkruis volgende week geïnstal leerd zal worden. De installatie ge schiedt door mgr. C. G. van Trigt, offi- ciaal v n he* bisdom Haarlem en thans waarnemend deken van Haarlem. Alle Nederlandse weerstations meld den gisteren „onbewolkt". In de weer- rapporten van 's avonds zeven uur kwamen Twente en Zuid-Limburg met de hoogste temperaturen (27 graden) voor. In Amsterdam werd 23 graden gemeten. Den Helder was met negen tien graden het laagst. Deze tempera tuur werd ook in een groot deel van Scandinavië gemeten, In Engeland lie pen de temperaturen uiteen van 17 tot 29 graden. In het overige deel van West-Europa stond de thermometer meestal op ongeveer dertig graden; Rome en nnsbruck meldden zelfs 34 graden. Zandvoort ontving gisteren 120.000 bezoekers, waarvan er zeer velen al 's morgens om acht uur op het strand waren. Drie uur later was er geen strandstoel meer te bemachtigen. Vierhonderd kinderen raakten in de loop van Zandvoorts eerste topdag zoek. Pas om vier uur 's middags begon de aftocht, die tot omstreeks half acht 's avonds duurde. Er ont stonden in tegenstelling tot Tweede Pinksterdag geen stagnaties in het verkeer, omdat de Zandvoortse poli tie, in samenwerking met de rijks- de files langs twee routes langs de noord- en de zuid- politie, leidde: zijde. In de gemeente Bloemendaal was de bermrecreatie opvallend groot. Op het zeer druk bezochte strand raakten ruim honderd kinderen verdwaald. In de Kennemerduinen zochten 18.000 perso nen verpozing, waarvan 10.000 rondom de „spartelmeren". Ook de kampeer terreinen waren tot de laatste plaats bezet. De NZH en de spoorwegen leg den voor het vervoer naar de kust extra treinen en bussen in. Er zijn zes extra treinen ingelegd: naar Zandvoort en van Rotterdam naar Hoek van Holland. Daarmede zijn dui zenden mensen vervoerd. In de morgen en de namiddag was de dienst vrij regel matig, maar in de avond werden er vele moeilijkheden met het materieel onder vonden. De trein van Nijmegen naar Venlo had een half uur vertraging, om dat nabij Cuyk een brandje in een batterijkast was ontstaan. Van een die- seltrein, die de verbinding Dordrecht— Gorkum onderhoudt, ielen de motoren uit zodat de trein door een diesel-elek trische locomotief naar Gorkum geduwd moest worden. Het gevolg van een en ander was, dat de reizigers daar ander half uur te laat aankwamen. Grote ver tragingen, zelfs tot 57 minuten, hadden de laatste treinen omdat zij op aanslui ting hebben gewacht. Ook in en om Utrecht was de ver keersdrukte zeer groot. De langste file trof men 's morgens aan bij het kruis punt Oude Rijn, waar uit oostelijke richting over een lengte van drie kilometer de auto's bijna bumper aan bumper reden. Op rijksweg 12 deden zich twee kettingbotsingen voor. Van 's middags half vijf tot 's avonds na negen uur regelde de politie met ex tra krachten het verkeer bij de Utrechtse in- en uitvalswegen, o.a. bij de Berekuil. Ten zuiden van Berg n aan Zee ztfn zaterdagavond de elfjarige P. de Waard en de dertienjarige Th. Tromp in een mui terecht gekomen en ver dronken. Beide jongens waren afkom stig uit Bergen; het stoffelijk over schot van de eerste is gisteren aange spoeld. In Scheveningen werden twee jongemannen door een hoofdagent van de strandpolitie nog juist met een lijn uit zee gered. Bij de Maasbrug te Roosteren ver dronk gisteren de 22-jarige A. Juskens bij het zwemmen in de Maas. In Wa teringen verdronk in het gemeentelij! zwembad de 37-jarige A. Koene, die met zes van zijn elf kinderen was gaan zwemmen. Bij het sluiten van het bad misten de kinderen hun vader. Toen men onmiddellijk het bassin onder zocht, vond men daarin zijn stoffelijk overschot, dat in het overvolle zwem bad niet eerder was opgemerkt. De vijftienjarige P. Pereboom uit Marken verdronk gistermiddag in het IJselmeer. Hij verdween voor de ogen van zijn vrienden onder water. Na een half uur werd hij gevonden, waarna men nog vergeefs kunstmatige adem haling toepaste. In een onbewaakt ogenblik raakte in de Balkenhaven te De Rijp de vierjarige Gerard Kuiper te water; toen met het kind vond was het reeds overleden. In de zeer diepe Oosterpias bij "s Hertogenbosch ver dronk het zevenjarig dochtertje van de familie Van Deursen uit Den Bosch. Zaterdagavond viel te Haaksbergen de elfjarige Aleida Steenberg bij het spelen in de Schipbeek. Haar vader, die zat te vissen, begaf zich te water, hoewel hij niet kon zwemmen. Het meisje werd later door de heer Van Veen uit Enschede op het droge ge bracht: het was toen echter reeds te laat. Toen de moeder de dood van haar dochtertje vernam, greep haar dit zo aan, dat zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. In Son is zaterdagmiddag de 25-jarige jongeman Crombeen uit Eindhoven bij bet zwemmen in het Wilhelminakanaal verdronken. Ook in het Veluwemeer bij Hardersluis deed zich een verdrin- kingsgeval voor; hier was het slacht offer de 37-jarige P. Doeve uit Har derwijk. In Uithoorn verdronk dezelfde middag de 29-jarige landarbeider N. Kool. Hij reed met een trekker over een aantal balken, die over een sloot waren gelegd Door het breken van een der balken kantelde de trekker, waarbij K. onder het werktuig in het water terechtkwam. Het slachtoffer was twee maanden ge leden in het huwelijk getreden. ZWOLLE. 26 juni In het Veluwe meer bij Harderwijk is gistermiddag de tienjarige jongen F. E. A. de Mulder uit Amersfoort verdronken. De rijkspolitie te water wijst er op, dat in het ondiepe gedeelte van het Veluwemeer gaten voorkomen, die voor niet-zwemmers gevaarlijk zijn. Gisteravond zijn de 47-jarige 3. Fei ten uit Roermond en zijn 24-jarige duo- passagier, H. Cuipers uit St. Odiliën- burg, die per scooter van België onder weg waren naar Nederland, tegen de gesloten grenspaal te Ittervoort gere den. Beiden waren op slag dood. Onder Woudenburg is zaterdagmiddag de 62-jarige bromfietsberijder A. F. B. Strehlow uit Keulen verongelukt. Hij reed de voorrangsweg van het kruis punt Quatre Bras bij de Pyramide van Austerlitz op zonder voorrang te geven aan een kleine militaire autobus. Hij werd door de bus gegrepen en over leed na enige minuten aan zijn verwon dingen. Ook in Wijde Wormer werd een bromfietser, de 60-jarige B. Pousema uit Haarlem, het slachtoffer van een ongeval. Doordat er een spijker in de achterband drong begon de bromfiets te slingeren. De heer P. viel en kwam zo ongelukkig terecht, dat hij kort na aankomst in het St.-Liduinaziekenhuis te Purmerend is overleden. Zijn echt genote, die achterop zat, liep lichte verwondingen op. De 77-jarige J. van Wanroy uit Den Bosch is bij het over steken van een brug over de Dieze door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. Op de Napoleonsweg te Thom (Limburg) is gistermorgen vroeg een auto met vier Britse militairen in volle vaart tegen een boom gereden. De inzittenden werden zwaar ge wond; twee van hen verkeren in levensgevaar. Bij een inhaalmanoeu vre van een andere auto, waarin eveneens vier Engelse militairen zaten, heeft de bestuurder van de verongelukte wagen waarschijnlijk de macht over het stuur verloren. Negen personen werden zaterdagmor gen gewond een ernstig bij een gecompliceerde botsing in de Arnhem se Steenstraat. Een auto reed hier tegen een geparkeerde wagen; een dame in de eerste auto werd ernstig ge wond. Ongeveer twintig minuten later reed een derde auto op de omstanders bij het ongeval in. Grote ravage ontstond gistermiddag, toen een bus met padvinders uit Olden- zaal in de Zutphensestraat te Bram men tegen een winkelpui en vervolgens door de muur van een aangrenzende smederij reed. De chauffeur moest In een bocht krachtig remmen om enige wielrijders te ontwijken en raakte toen de macht over het stuur kwijt. De bus werd geheel vernield. De padvinders bleven ongedeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1