Topdrukte op stranden van Bloemendaal en /andvoort Zeshonderd kinderen zoek en weer teruggevonden Van „Father Teddy" naar Deken Zwartkruis Zakenman en fotograaf gingen op de vuist FILMOPNAMEN VAN „DE INSPECTEUR" BEGONNEN ^/SSSk TAXI 13000 Flauwe markt Kennemerduinen 18.000 bezoekers Avondvierdaagse is groot succes geworden Eerste prijs voor tamboerkorpsen op concours in Bree FRAAI „SPARRENHEUVEL" in BLOEMENDAAL GEOPEND Aanwinst voor parochie van Allerheiligste Onverkwikkelijke affaire voor Haarlemse politierechter 1 Oud-burgemeester mr. S. J. R. de Monchy overleden POLITIE sluit 's nachts wijk-bureaux Weduwe van hand tasje beroofd IN AMSTERDAMSE BOS Openbare les regionale werkplaatsen Haarlem De beurs vandaag: MAANDAG 26 JUNI 1961 PAGINA 3 Seizoenverwachting Haarlem e.o. Films Muziek Diversen Slecht voorseizoen Door personeelsgebrek In de Mercuriusstraat Einduitvoering leer lingen Muziekschool Geslaagd voor akte B schoolmuziek Zomerprogramma - - Afscheid A. Hoogland van Incassodienst TOEN WIJ TROUWDEN LAATSTE NIEUWS ZANDVOORT/BLOEMENDAAL, 26 juni De stranden van Zand- voort en Bloemendaal hebben gisteren een enorme drukke dag gehad. De drukte was nu echt op, het strand geconcentreerd, in tegenstelling tot Tweede Pinksterdag, toen het Zandvoorts Circuit het doel der duizenden was. In Zandvoort schat men het bezoek van gisteren op ongeveer LJW.uuu personen, merkwaardigerwijze vooral Nederlanders. De Duitsers met name waren verre in de minderheid. Tegen elf uur gisterochtend was er geen strandstoel meer te huur en in bad-Zuid waren om 12 uur a»e end kleding-laden uitgegeven. Omdat het 's middags vloed was, moest men genoegen nemen met een betrekkelijk smal strand. In Bloeme aal waren rond elf uur de grote parkeerterreinen al vol. De automobilisten zetten hun wagens in de berm langs de Zeeweg. De fi»e geparkeerde wagens reikte tot het Bloemendaalse „vliegveld". D® vv®?e" ?^en gisterochtend al vroeg overvol. De politie heeft handenvol werk gehad om het verkeer in goede banen te leiden, maar het is gelu zaterdag 22 juli. Het is verbazingwek kend, hoe in een periode van enkele weken het seizoen in Zandvoort „ge maakt" wordt. Maar dan wordt er ook in alle Zandvoortse bedrijven (strand- exploitanten, hotels, café's, pensions, res taurants, cafetaria's en winkels) dag en nacht gewerkt. Men krijgt de geweldige omzet in de bedrijven allerminst ca deau! Véél eictra^materiaal^ngeze?om veei extra materia voeren. In Zand- bliek snel aan veeT 400 kinderen op bc?r trraand hun oguders kwijt. In de hl «rJ^vnïaats aan de Rotonde werden ze mettfg bezig gehouden. In Bloemendaal werden ongeveer 175 „zwervende kinde ren" opgevangen. De ouders moesten uit IJmuiden of Zandvoort komen om ze op te halen. pe Bloemendaalse politie is gisteren vrijwel de hele dag op volle sterkte op de been geweest Niet eens alle belang rijke verkeersknooppunten konden vol doende bezet worden. In Zandvoort werd de strandbezoekers per megafoon aange raden orn via de Zeeweg en Bloemen daal naar huis terug te keren. Gelukkig aanvaardde het publiek de terugreis ge spreid, zodat er zich geen ernstige stag naties hebben voorgedaan. De Bloemendaalse reddingsbrigade heeft nogal wat preventief werk te ver zetten gekregen. Gisteravond heeft men nog naar een vermeende drenkeling ge zocht, omdat men kleren had aangetrof fen op het strand. De eigenaar bleek echter elders te vertoeven. De brand weer in het rayon Overveen heeft gis termiddag een bermbrandje geblust bij Belvédère langs de spoorlijn Overveen- Zandvoort Hét is niet de eerste keer, dat daar een brandje ontstaat doordat een treinreiziger achteloos een sigaret tenpeukje uit het raam van de trein gooit. Het Bloemendaalse Openluchttheater en het landgoed Caprera trokken giste ren ruim duizend bezoekers. Gister avond werd het seizoen in het Open luchttheater geopend met een optreden van de Dutch Swing College Band. Het evenement trok met 600 bezoekers min der belangstelling dan men gewend was. De Kennemer Duinen trokken 18.000 bezoekers. Vooral de beide spartelmeren bleken bijzonder in trek te zijn. Op een goed moment hielden zich daar niet minder dan 10.000 mensen op. De kam- geerterreinen, die een capaciteit heb- en van 1600 kampeerders, waren vol geboekt. Zandvoort staat nu voor het hoogsei zoen. Ondanks alle pogingen om door vakantiespreiding te komen tot een ver breding van de periode waarin de sei- zoenbedrijven op volle capaciteit wer ken, is het nu nog als voorheen, dat Zandvoort zijn slag moet slaan in de maanden juli en augustus, en in het bijzonder tussen half juli en half augus tus. De talrijke reserveringen in hotels en pensions, maar ook bij de kampeer terreinen, wijzen ook dit jaar weer in die richting. In de loop van deze week kan men al een grote toeloop van gasten ver wachten; de top-bezetting .van .Zand voort kan tegemoet gezien worden tegen OVERVEEN, 26 juni De achttien de avondvierdaagse van de Noordhol landse Wandelsportbond, die de vier laatste dagen van de vorige week van uit het parochiehuis Domi werd gehou den, is een succes geworden. Geen van de vele honderden deelnemers heeft tijdens een der parcoursen opgegeven. De leden van de EHBO behoefden minder vaak dan vorige jaren de hel pende hand te bieden. Van de 669 wandelaars, die zich voor de tocht hadden aangemeld, zijn negen deelnemers weggebleven. Van de over gebleven 660 jongeren en ouderen (res pectievelijk 500 en 160), zijn er de twee de dag zeven en de laatste dag vijf niet verder gewandeld. Een prestatie leverde de heer Cor Slinger in Santpoort-noord, die de avond vierdaagse voor de achttiende keer mee liep. De heten H. Stuut uit de Jelger- smastraat en de broers E. en B. Vos Uit de Viersterrenstraat, allen uit Haar lem wandelden voor de zeventiende weer mee. (Advertentie) CINEMA PALACE: Blonde meisjes voor Havana, volw. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: De duivelsclub, volw. 2, 7 en 9.15 u. (ook zo.) Di. 2 en 8 u. LIDOAlleen de zon was getuige, str. volw. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: De wilde deserteur, 14 Jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Do.-cyclus: De man, die nooit bestond, 18 j. REMBRANDT: Fabriek van officieren, 14 J. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: Revolverhelden, 14 j. 2.30, 7 en 9.15 u. STUDIO: Dieven hebben het ook moeilijk, 14 jaar (tweede week) 2.15, 7 en 9.15 u. MINERVA: Ma. en di. 8.15 u.: Te jong voor liefde, 18 j. Maandag 26 Juni Concertgebouw, 8 uur: Leerlingenuitvoe ring Haarlems Muziekinstituut. Dinsdag 27 juni Raadhuis Halfweg, 19.30 uur: Raadsver gadering Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Afscheid van burgemeester drs. J. J. M. Visser. Het zogenaamde voor-seizoen is voor de meeste bedrijven alleen van beteke nis om de aanloop-kosten goed te ma ken Heeft men geluk met enkele fraaie weekenden, dan is er .ojr m die periode van een rendabele bedrijfsvoering spra ke. In dit opzicht is het voor-seizoen vooral voor de strandbedrijven teleur stellend geweest. Van een weekend met een top-drukte is nog geen sprake ge weest. Pasen, Hemelvaartsdag en Pink steren waren zonder meer teleurstellend voor de strandexploitanten. Hun omzet cijfers zijn tot dusver dan ook belang rijk beneden die van het vorige jaar HAARLEM, 26 juni De Haarlemse politie gaat de posthuizen Oost, Zuid en West voortaan sluiten van zondag avond 6 uur tot maandagochtend 7 uur en op de overige dagen van 's nachts twee uur tot 's ochtends zeven uur. De politie kan door personeelsgebrek de bezetting van deze posthuizen des nachts niet meer handhaven. De invoe ring van de vijfdaagse werkweek heeft de personeelssituatie nog moeilijker ge maakt. De surveillance in de wijken Oost, Zuid en West zal worden verzorgd van uit het bureau Centrum. Het bureau centrum en het posthuis-Noord blijven normaal de gehele nacht bereikbaar. Men kan altijd bellen onder nummer 15350, of bij alarm onder nummer 18181. HAARLEM, 26 juni Zaterdagavond is de 69-jarige weduwe A. v. d. V.-S. beroofd van haar handtasje, toen zij in de Mercuriusstraat liep. Zij had de avond doorgebracht bij kennissen en liep naar huis. Omstreeks elf uur kreeg zij plotseling een duw van een jonge man, die zich half-verdekt in een poort je had opgesteld. Hij gritste het hand tasje weg en verdween ijlings. In het tasje bevonden zich slechts een huis sleutel en enkele familiepapieren. HAARLEM, 25 juni De leerlingen van de Muziekschool van de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst zul len woensdag 28 juni in het Concertge bouw een uitvoerin geven. Medewer king hierbij verleent het Toonkunstor kest onder leiding van Marinus Adam en het Toonkunst-dameskoor onder lei ding van Kitty Nederkoorn. Op het pro gramma staan onder meer delen uit concerten van Beethoven en Chopin en werken van Schubert, Schumann, Gar- ginlo en Orthel. Het concert begint om acht uur. 2t 3uni De heer C- S. 1? 1 V diïecteur van de volksmuziek- scnooi te Haarlem en Zandvoort, is aan het Conservatorium te Utrecht ge slaagd voor de akte B schoolmuziek. Zulks met de aantekening voor bijzon dere paedagogische kwaliteiten en een beoordelmgscijfer 10. gebleven. Maar ook zij weten uit er varing dat goed strandweer m het hoog seizoen veel belangrijker is dan een mooi weekend in het voorseizoen. Gezien de indicaties, welke de reser veringen opleveren, ziet Zandvoort de komende weken met vertrouwen tege moet. Me. rekent daarbij uiteraard op perioden van zonnig an v 'm weer. De in zwang komende vrije zaterdag is een nieuwe gunstige factor. Dit is j.l. zater dag wel gebleken want toen kwamen reeds duizenden „dagjesmensen" naar Zandvoort „Touring Zandvoort" heeft een groot programma van zomer-avondevene- menten opgesteld. De muziektent op het Raadhuisplein zal minstens een maal per week gebruikt worden voor concerten door de populaire Tiroler Kapel, de Zandvoortse muziekkapel en andere gezelschappen, zoals de N.Z.H.-kapel. Voorts zullen er aan- vangende op °P vier achter- eenvolgende woensdagavonden vuur werken op het strand worden afgesto ken. Voor de kinderen van badgasten en inwoners wordt nog een afzonder lijk programma voorbereid. BLOEMENDAAL, 26 juni Het tam boerkorps van de muziekvereniging Sursum heeft met 106 punten een eerste prijs behaald op het in Bree in de Bel gische Kempen gehouden wereldmu ziekconcours. De NPV districtsband Haarlem heeft onder leiding van hop man L. de Jong in de afdeling voor tamboers met hoorns eveneens een eer ste prijs behaald met 97 punten. Het wereldmuziekcu cours wordt ge organiseerd door de muziekvereniging ,,De Verenigde Vrienden" onder auspi ciën van de Belgische Bond voor Har monie- en Fanfarekorpsen. Er namen zestien korpsen aan deel, afkomstig uit Nederland, Frankrijk, Duitsland en Bel gië. Zij werden beoordeeld door een in ternationale jury. Sursum nam onder leiding van de heer W. A. van Roosmalen deel aan de za terdagavond gehouden taptoe en speelde zondagmiddag in de afdeling voor tam boers. Hiermee werd het prachtige re sultaat van een eerste prijs behaald. Het concours zal drie achtereenvolgen de weekeinden worden gehouden. Uit Haarlem neemt daaraan nog een derde korps deel. Over veertien dagen zal de drumband van Kunstkring naar Bree gaan. BLOEMENDAAL, 26 juni Onder grote belangstelling is zaterdagmorgen huize „Sparrenheuvel", dat voor ker kelijke en charitatieve doeleinde ten dienste staat van de parochie van de Allerheiligste Drieoenheid, geopend. Dr. A. A. Olierook, pastoor van deze paro chie, sprak een kort welkomstwoord en gaf het gezelschap gelegenheid het huis, beter bekend als „De Bispinck te bezichtigen. Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller met zijn echtgenote, de wethou ders mejuffrouw dr. M. E. Nolte, en mr. J. C. C. W. Hijszeler en mr. H. B. de Wildt Meyboom met hun echtgeno tes, mr. F. P. Th. Rohling, chef van de afdeling oudheidkunde en natuurbe scherming van het ministerie van O., K. en W. en oud-wethouder van Bloe mendaal, prof. mr. C. P. M. Borpije, de heer H. J. M. Bouchette, Rijksin specteur van het Lager Onderwijs, mevrouw A. Lindner-Vervoort, de enige nog in leven zijnde nazaat van de fami lie Bispinck, de heer Jac. Apon, sehrij- ver van een geschiedkundig boek over „Sparrenheuvel" en verder vele verte genwoordigers van het charitatieve en sociale leven in Bloemendaal. Tijdens de korte maar sfeervolle bij eenkomst, voerde allereerst dr. Olie rook het woord. Hij schetste in korte trekken de geschiedenis van het statige oude buiten, waarvan na de oorlog niet meer dan een skelet over was. Niette min plaatste het Rijk „Sparrenheuvel" in 1945 op de monumentenlijst en in 1948 ging ook de gemeente hiertoe over. „Waarschijnlijk was dit niet om de zui verheid van stijl het huis is meer een mozaïek van verschillende stijlen maar om de merkwaardige ligging tegenover de Mollaan en om zijn eer biedwaardige ouderdom," zo zei dr. Olierook. Pastoor Olierook bracht dank aan mr. Rohling die door zijn ener gieke optreden had weten te bereiken dat O., K. en W. in 1958 subsidie verlen de, en aan de gemeente die grote mede werking had gegeven. Even greep dr. Olierook terug op de trage voortgang van het werk. Hij had echter grote bewondering voor de minutieuze zorg die de architecten na langdurige be sprekingen en beraadslagingen aan de dag hebben gelegd bij de restaura tie. „Zij moeten gedacht hebben „wie gelove, haaste zich niet," merkte pastoor Olierook fijntjes op. Hierna sprak mevrouw A. Lindner- Vervoort, het enige nog levende klein kind van de familie Bispinck, de laat ste eigenaar van „Sparrenheuvel", de wens uit dat „Sparrenheuvel" aan zijn doel zou beantwoorden. Mr. F. P. Th. Rohling wenste dr. Olierook geluk met deze aanwinst voor de parochie-en dank te de pastoor voor de vriendelijke woorden, aan hem gericht. „Ik herin ner mij dat in 1945 een sloopvergun ning voor „Sparrenheuvel" aan de orde was. Ik heb dat uit volle overtuiging afgeweerd en nu verheug ik mij in de wijsheid van dat besluit," aldus mr. Rohling. Tot slot sprak burgemeester Peere boom Voller. Hij zei blij te zijn dat „Sparrenheuvel" los stond van alle stij len, omdat het juist iets karakteristieks heeft en een heel eigen sfeer. De bur gemeester memoreerde dat er voor de restauratie regelmatig brieven op het gemeentehuis kwamen met klachten over de toestand op „Sparrenheuvel". De toestand zou onhoudbaar zijn vooral voor de kinderen van de kleuterschool, die was ondergebracht in „Sparrenheu vel". „Toen wij verschillende van deze brieven hadden ontvangen, gingen wij eens kijken. Wij vonden inderdaad dat er voor de kleuterkens wel maatregelen genomen moesten worden. De kleuter kens mis ik hier nu. En u kennende, pastoor heb ik het vermoeden dat u hiervoor plannen hebt waarover wij binnenkort wel zullen horen." Pastoor Olierook antwoordde hierop glimlachend en dat hij dit geen „roekeloze veron derstelling" kon noemen. Burgemeester Peereboom Voller ver heugde zich over het gerestaureerde „Sparrenheuvel" omdat hij het zag als een sieraad voor de gemeente, maar ook om zijn bestemming: een cultureel- sociaal centrum. Hij hoopte dat „Spar renheuvel" in grote kring gebruikt zou worden. HAARLEM, 26 juni „Natuurlijk ben ik blij met deze benoeming, vooral omdat zij leidt tot de uitoefe ning van een meer directe zielzorg." Dit zegt ons drs. Th. Zwartkruis, de nieuwe deken van Haarlem, hoewel uit de ondertoon van het gesprek blijkt, dat hij met een zeker heimwee afscheid zal nemen van zijn leraars functie op „Hageveld" en zijn per soonlijke contacten in Engeland zal moeten beperken. De overgang van „father Teddy", zoals hij in Engelse kring wordt ge noemd, naar Deken Zwartkruis is wel zeer bij verrassing gekomen. Nu is in zekere zin de nieuwe deken al tijd een man van verrassingen ge weest. Zijn biografie vertoont name- HAARLEM, 26 juni De Haarlem se politierechter heeft vanochtend een 40-jarige zakenman uit Amsterdam tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld omdat h een 34-jarige fotograaf zeer ernstig had mishandeld. De offi cier van justitie, mr. G. W. F. v.d. Valk Bonman, had vijf maanden ge vangenisstraf geëist. Op 5 april was de man in het Amsterdamse Bos onder Aalsmeer bezig geweest met het af richten van politiehonden. De man had dit vroeger voor zijn beroep gedaan. De fotograaf was zijn auto aan het wassen in het bos. Hij had zich geërgerd aan de z.i. wrede manier waarop de zaken man de honden behandelde en had dit in niet mis te verstane termen laten blijken. Met zijn vrienden en een drietal hon den was de man daarna op de fotograaf afgestormd en onverwachts had hij hem een stomp in het gezicht gegeven. De fotograaf en de zakenman raakten in gevecht waarbij de fotograaf een kaak- fractuur opliep als gevolg waarvan hij anderhalve maand rust had moeten houden. Zijn kleren werden gescheurd door de activiteiten van de honden van verdachte. Intussen hadden de vrien den van de zakenman getracht de auto van de fotograaf omver te gooien. In totaal had de fotograaf voor ongeveer 3000 schade opgelopen. Verdachte ontkende tegen verschil lende positieve getuigenverklaringen in dat hij de aanvaller was geweest. In tegendeel, de fotograaf zou hem heb ben aangevallen en hij had dat er na tuurlijk niet bij laten zitten. Ook ont kende hij dat hp zijn honden tegen de fotograaf zou hebben opgezet. Toen hij aangevallen werd, zouden de honden automatisch de fotograaf aangevallen hdbben. „Termen als „pak ze", worden bij het africhten helemaal niet ge bruikt", verklaarde verdachte. Bovendien vond hij het vreemd dat Zondagochtend zijn de opnamen begon- I het boek van Jan de Hartog. Dolores I Amstel in een scène nen voor de film „De inspecteur" naar I Hart en Stephen Boyd, twee hoofdrol- I spelers, aan de Amstel m een scene. de fotograaf hem enkele dagen later telefonisch had voorgesteld de hele zaak voor 500 af te doen. Ter zitting ver klaarde de fotograaf echter dat hü slecht om een voorschot had gevraagd op de definitieve schadevergoeding. De officier vatte de zaak hoog op. Hij vond het bijzonder vreemd, dat verdachte die in 1948 uit Tsjecho Slowakije naar ons land was gevlucht op deze manier de gastvrijheid van ons land misbuikte. Hij liet bovendien blijken dat een dergelijk gedrag wel eens zou kunnen leiden tot het over de grens zetten van verdachte als onge wenste vreemdeling. De officier wilde er zich niet over uitlaten of er inder daad van dierenmishandeling sprake was geweest. „Leken oordelen daar oms anders over dan vakmensen", luidde zijn bescheid. Van de mishandeling van de fotograaf was hij echter overtuigd en de politierechter bleek dezelfde me ning toegedaan. Verdachte kondigde aan dat hij in hoger beroep zou gaan. HAARLEM, 26 juni Vrijdagavond hebben collega's en oudcollega's afscheid genomen van de heer A. Hoogland, die op die dag zijn loopbaan bij de gemeen, te Haarlem afsloot. Ruim tweeënveer tig jaar geleden trad de heer Hoogland in dienst van het gemeentelijk gasbedrijf. Na enige jaren werd hij overgeplaatst naar de Incassodienst, waar hij in vele functies werkzaam was. Hij had voor al bemoeienis met de ingewikkelde ad ministratie van de muntgas- en munt- stroommeters. Lovende woorden wer den aan het adres van de heer Hoogland gesproken door de directeur van de dienst, de heer B. J. Thijssen. Hij roem de vooral diens tact bij het oplossen van moeilijke problemen, die voortspro ten uit inwoning. Verder spraken nog enkele collega's, die met dankbaarheid gewag maakten van de prettige en col legiale houding van de heer Hoogland. Zij lieten hun woorden vergezeld gaan van enige geschenken. HAARLEM, 26 juni In september van dit jaar bestaat de toneelgroep „De Spelers van St. Frans" tien jaar. Daar op werd gisteravond de aandacht ge vestigd, toen de groep in gebouw Sint Bavo het seizoen afsloot met een voor stelling van „Toen wij trouwden". Dit stuk, niet zozeer een klucht zoals het programma vermeldde, maar een blij spel van J. B. Priestley, vraagt van dilettanten veel talent om de verschil lende rollen genuanceerd te typeren. Het draait hier namelijk om drie echt paren, die hun zilveren bruiloft vieren. Ze zijn destijds gelijk getrouwd voor dezelfde dominee. De mannen krijgen de schrik van hun leven, wanneer zij horen, dat hun huwelijken ongeldig zijn en dus feitelijk niet gesloten. Ten slotte blijkt echter, dat alles zo'n vaart niet loopt. De groep had in bepaalde opzichten de avond niet mee. Doordat de voor stelling zo laat in het seizoen gegeven werd, was de temperatuur niet ge schikt om tot daverende prestaties te inspireren. Het niet zo veelkoppige pu bliek bood bovendien een onvoldoend klankbord. Daardoor kwam er uit de voorstelling niet de sprankelende hu mor, waarom het stuk vraagt. Jan Haver, die de regie van Frans van Emmerik heeft overgenomen, mist nog de artistieke inslag van zijn voorgan ger. De enscènering was met name te statisch. De spelers van Sint Frans hebben niettemin 'getracht het publiek een amusante avond te bezorgen. En daar in zijn zij geslaagd. W. H. lijk niet het gebruikelijke patroon, Drs. Zwartkruis, die in Amsterdam geboren werd, doorliep het Ignatius- college bij de paters Jezuïeten en studeerde daarna wijsbegeerte op het Amerikaans college van de Leuvense universiteit. Na een gesprek met de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aengenent, kwam het besluit, priester te worden in het Haarlemse diocees. Dat betekende, dat de toen 24-jarige student naar de schoolbanken moest van de zesde klas van het klein-seminarie „Hage veld". Dat hij na zijn studies op het groot seminarie te Warmond kort na zijn priesterwijding opdracht kreeg te gaan studeren, was misschien niet zo ver rassend, maar voor de neomist Zwart kruis betekende het, dat hij de eerste tientallen jaren niet in de directe ziel zorg werkzaam zou zijn. Op Hageveld leerde men hem sedert 1939 kennen als een leraar, die na de gebruikelijke didactische en pedagogi sche aanloopperiode zich ontpopte als een vakkundig en enthousiast docent. Een docent van bijzondere eruditie en beschaving, wiens lessen niet louter technisch waren, maar aan de algemene opvoeding van de leerlingen ten goede kwamen. Toen mgr. Van Dodewaard gisteren op Hageveld de benoeming eerst in de kring der leraren, later ook in de studentengemeenschap bekend maakte, ging er een enthousiast gejuich op. Men moest zich echter tevens realise ren, dat de benoeming het vertrek in leidde van een eminent leraar. Bij gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest in 1959 werd in een in onze courant verschenen artikel gememo reerd, hoe drs. Zwartkruis als jong priester voor het eerst assisteerde in 1935 aan de Londense Westminster Ca thedral. Wij citeren uit dat artikel: „En sedertdien heeft hij, met onderbreking uiteraard door de oorlog, vrijwel al zijn vacanties in Engeland, Schotland of Ier land doorgebracht, nu eens assisterend aan de Londense kathedraal, dan weer congressen bijwonend (Pax Romana, Newman Association), lezingen houdend of gewoon logerend bij vrienden. Tot die vrienden behoren mensen als Frank Sheeci, de uitgever, en diens vrouw Maisy Sheed-Ward, beiden bekende schrijvers en ij veraars van „The Catholic Evidence Guild", de journalisten Dou glas Woodruff en Douglas Hyde, en de publicist Christopher Hollis. Al dezen en zoveel anderen werden geregeld naar Nederland uitgenodigd om in kleinere of grotere kring un opinievormende visie te komen geven op godsdienstige en culturele vraagstukken in Engeland. En telkens was de beminnelijke en hoofse „father Teddy", want zo wordt hij door al zijn Engelse vrienden genoemd, or ganisator en middelpunt van dat alles. Omgekeerd droeg hij er zelf toe bij door publicaties en causerieën, dat velen in Groot-Brittannië en Ierland begrip kre gen voor Nederland in het algemeen en de katholieke vraagstukken hier in het bijzonder. Tussen allerlei intellectuele HAARLEM, 26 juni In de regiona le werkplaatsen voor vakopleiding van volwassenen aan de Spaarnwouder- straat 12, waar de metaal- en timmer- opleidingen en achter het Gewestelijk ar beidsbureau, waar de overige bouwvak opleidingen gehouden worden, werd za terdag een openbare les gegeven. Het doel van die openbare les was, ieder een 111 de gelegenheid te stellen kennis te maken met de gang van zaken in de regionale werkplaatsen. Werkgevers, werknemers en ook hun familieleden konden de cursisten aan het werk zien. Alle machines waren in bedrijf. Bo vendien was er een expositie van werk stukken uit de praktische en theoreti sche opleiding. De regionale werkplaatsen bieden ge legenheid aan diegene, die om welke reden dan odk niet de opleiding tot ge schoold vakman heeft kunnen volgen, toch tot een voldoende scholing te ko men. De opleiding op een regio nale werkplaats begint met een grondcursus van vijf weken. Aan de hand van de resultaten tijdens die grond- cursus wordt bepaald in welke richting de opleiding vervolgd wordt. Tegen het eind van de scholing wordt door be middeling n het G.A.B. een betrek king voor de cursist gezocht. Na min stens een jaar in de praktijk te hebben g'ewerkt, kan de oud-cursist een examen afleggen onder toezicht van een exa mencommissie, die is samengesteld uit vertegenwoordigers van het be drijfsleven, zowel werkgevers als werk nemers. Bij voldoende resultaat wordt een getuigschrift uitgereikt. Tijdens de scholing wordt een loon- dervimigsvergoeding betaald, die be paald wordt naar de leeftijd en de bur gerlijke staat van de cursist. Aan de werkplaatsen is een sociaal ambtenaar verbonden, die de cursisten in maat schappelijke of financiële moeilijkheden kan bijstaan. In de werkplaatsen te Haarlem kan men een opleiding voor de volgende vakken volgen: bouwkundig tekenen, timmeren, betontim merenbe- tanvlechten, metselen met riolering en eventueel tegelzetten, precisie-hank- werken, met gereedschap- en stempel- mafcen, constructie-bankwerken, ma- cihineibankwerken, metaaldraaien en elektrisch lassen. Mgr. Van Dodewaard feliciteert dr. Zwartkruis met diens benoeming to Deken van Haarlem. kringen in Engeland en Nederlar werkte hij aldus als een „goodwill-am bassador", om die V.V.V.-term eens in zinrijk verband te gebruiken. Maar bij alles wat hij ondernam, cultiveerde hij in voldoende mate de verrassende on volkomenheden der improvisatie om oorspronkelijk en boeiend te blijven." De katholieken van Haarlem en om geving mogen dus met de beste ver wachtingen hun nieuwe Deken begroe ten: een man, die zich met een innemend gemak in mondiaal gezelschap weet te bewegen, een representatief priester bo vendien, die met zijn aangeboren harte lijkheid en beschaving de katholieke ge meenschap naar buiten zal weten te ver tegenwoordiger. De parochianen van St. Joseph hoeven geen „geleerde" pastoor te verwachten in die zin, dat zij een priester in hun midden krijgen, die ge neigd. zou zijn zich van de dagelijkse details te distantiëren. Het vermogen van hun :ieuwe pastoor, zich aan te pas sen aan alledaagse en heel menselijke situaties, mag hun het grootste vertrou wen geven in deze leidsman, die gisteren reeds een bezoek aan zijn Haarlemse parochie bracht. DEN HAAG, 26 juni Te zijnen huize in Den Haag is gisteravond over leden oud-burgemeester van Den Haag mr. S. J. R. de Monchy, De heer De Monchy is 82 jaar geworden. Hij is burgemeester van Den Haag geweest van I juli 1934 tot 31 december 1946, met een onderbreking van 6 juli 1940 tot 6 mei 1945. De burgemeester van Den Haag, mr. H. M. A. T. Kolfschoten, sprak in de vanmiddag gehouden raads vergadering een herdenkingswoord uit. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii AMSTERDAM, 26 juni. De beurs is de nieuwe week in dezelfde stem ming begonnen als waarin de voor gaande week werd afgesloten, d.w.z. flauw. Het publiek was met aanbod aan de markt en hoewel daar enige buiten landse vraag tegenover stond, was deze lang niet voldoende om in de overigens lege markt flinke verliezen te kunnen voorkomen. Begin beurs gaf AKU een verlies van 16 pnt. te zien terwijl Hoog ovens in doorsnee 21 pnt. lager waren en Philips 14 pnt. Voor Unilever bleef het verlies tot ongeveer 4 pnt. beperkt. De koersbeweging was echter terug lopend. In het eerste half uur van de beurstijd werden AKU's verhandeld van 413 tot 396, Hoogovens van 947 tot 933, Philips van 1012 tot 1001 en Unilever van 793 tot 788. Aand. Kon. Petroleum ontmoetten weer aanbod uit Frankrijk, waardoor de koers beneden de f 120 is gekomen. Tegen half twee werd f 119.20 genoteerd, d.i. f 1.- lager dan vrijdagmiddag. Scheepv. aandelen openden met ver liezen van ca. 2 pnt. voor Kon. Boot, Van Nievelt en Scheepv. Unie. Bij de cultures toonde Amsterdam Rubber een herstel van een paar punten. Staats fondsen waren prijshoudend. Vorig opening 4% Ned. 1960 1 4% Ned 1959 41/4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.VA. A.K.U. ld. Stocks Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens MüUer Co. Ned. Kabel Philips Gem.bez Unilever Wllton-Fyennooro Billiton 2e Dordtsche Petr. ld. st. (f 50 n.k.) Kon. Petroleum 50 ld. stocks Hol! Amerika Lijn Java Ch PJL. K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. Mi] K.P.M. Ned. Stoomv Mt). v. Nleveit v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Interunie Robeco Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 21/2 Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 -J 2 li A'dam '56 III 2% Amsterdam '59 2% R'dam '57 Alb. Heyn KI. obl Slot 2611# 103% 102% 102% 102% 95H 110% 325 107% 109% 126 427 411% 212 330% 788 143 310 725 380 966 943% 531 601 1023% 1110 795% 791% 271 490 565% 281.20 120.10 119.40 11.98 164% 161% 160 81 195% 193 161 186 159% 157% 338 154% 159% 157% 221 246.50 146.50 85% 97% 97% 98 100% 128

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3