Lot wetsontwerp algemene kinderbijslag nog onzeker ffifffl GENIET VAN'N I Lustrumvuur ontstoken in studentenstad Villonville hu Benoemingsbeleid bij O., K. en W. Dr. Albering (KVP vragen aan minister Cals Minister Van Rooy reeds nu bereid tot compromis? Boerderijen afgebrand Bijna 4000 vijftienjarigen in Haarlem doen zich gelden Francois Villon, op een tandem, slaat de geestdrift los Vrouw als deurwaarder Onwil oppositie duidelijk Verlichting voor de arbeidsmarkt, neergang op de scholen Evertsen' in het Kanaal gezonken ANWB verhoogt contributies in prijs verlaagd Uamea-Gelei Gewonden ,Sirius' in Nederland Geboortegolf van 1946 nu 15 jaar Opbrengst (V)KAJ- actie: f 60.000 Mej. A. Hoogendoorn MAANDAG 26 JUNI 1961 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 26 juni Het lot van het wetsontwerp, waarmee minister Van Rooy een algemene kinderbijslagregeling tracht in te voeren, waaronder behalve loon- trekkenden voortaan ook zelfstan digen zullen vallen, heeft tot vlak voor de behandeling, die morgen in de Tweede Kamer begint, nog niets van zijn onzekerheid verlo ren. Optimisme en pessimisme blijven elkaar afwisselen en de vreemdste en bedenkelijkste com mentaren vullen de atmosfeer. Politieke manoeuvre iedere dikte, elke^maat bouw- en meubelplaat Pierre Mols ter aarde besteld „Listigheidjes" BEGIN ER NU MEE 'ff t I van 7500 km INSPECTIE- en DOORSMEER BEURT verwarming Charme voor Uw handen Natuurlijk bruin ,,Wereldwijdfeest" in Utrecht De eerste Pr°eve dit wetsont- wern is in oktober 1957 door de socia listische staatssecretaris dr. Van Rhijn 'n<)ediend. Hi.i wilde een regeling schep pen- waardoor loontrekkenden zowel als zelfstandigen recht krijgen op kinder bijslag vanaf het derde kind. Voor loon trekkenden echter werd het ontwerp, dat door minister Van Rooy is overgeno men, aangevuld met ecn ling, waardoor zij hun uitkeringen ook voor bet eerste en tweede kind behou- den. Degene, die de grondslag heeft ge legd voor de thans ingediende algemene regeling, is echter prof. Rom emeg- weest, die in 1938 minister van Sociale Zaken was. In dat jaar heeft prof. Rom- me in de Tweede Kamer gewezen op de wenselijkheid van een regeling, die ook zelfstandigen zou omvatten. Het was hem echter meer waard een be gin te maken met een kinderbijslagre geling voor loontrekkenden, waarbij de ze technisch moeilijke aanvulling dus achterwege werd gelaten, dan op dit punt helemaal niets te bereiken. In de na oorlogse jaren kwam er althans een noodwet-kleine zelfstandigen, die van wege zijn beperktheid echter een onbe vredigend karakter droeg, maar ten minste in de ergste nood heeft kunnen Voorzien. Men heeft met de kinderbijslagwet in de jaren voor 1950 helaas een be denkelijke noodsprong gemaakt. Om een loonronde te voorkomen werd de wet uitgebreid tot uitkeringen van het eerste kind af. Van dat ogenblik af was de kinderbijslagregeling iets an ders dan alleen een aanvullende so ciale voorziening voor gezinshoofden, van wie de inkomsten dienden te wor den.. opgetrokken om hpn tegenover maatschappelijk gelijkgestelden zon der kinderen niet schromelijk achter- Op te laten komen. De kinderbijslag werd daarmee in het vaarwater van loonpolitieke manipulaties gestuurd. Minister Suurhoff heeft zich dit on getwijfeld aangetrokken. Hij heeft al thans getracht de fout te herstellen. Op ztjn prioriteitenlijstje kwamen echter om allerlei redenen de Algemene Ouder domsvoorziening en ook de Algemene Weduwen- en Wezenwet voorop te staan. Hij heeft de tekst van de alge mene kinderbijslagwet echter toch nog kunnen indienen. Bedenkelijk is, dat hij als voorzitter van de P.v.d.A. zich eni ge maanden geleden tegen de realise ring van zijn eigen ideeën heeft ver klaard. Zijn motivering luidde, dat de ^•"junctuur nu zo gunstig is geworden, "'i .wei weer uitkeringen van het ivnnderUiv* -af kunnen gaan geven. Een ,i.,, h 'n<,onsr<luentie na het stand punt, t U destijds innam blijkens de eerste socialistische versie van dit wetsontwerp. Men kan in dit alles moei lijk iets anders zien dan een politieke manoeuvre. Om de onwil van de oppositie nog duidelijker te maken, heeft minister (Advertentie) Suurhoff, alweer in strijd met zijn in zichten van enige jaren geleden, ook nog gekozen voor de algemene middelen als financieringsbron voor de premies, die de zelfstandigen voor hun kinderbijslag zullen hebben te betalen. Een meer vierkant dwarsliggen is n^uAf" Jijks denkbaar. Maar niettemin duiken op het laatste moment weer geruc ten op, dat de P.v.d.A. de K.V P. zoufwil- lfkSenenzrdehK.vnp/an eerst een rfoiatisehe amendementen moe- ?enraSa°nvaa?denhe omdat haar anders dit wetsontwerp, als belangrijk onder deel van haar gezinspolitiek, zou gaan ontglipPen? f Advertentie) OUDEWATER, 26 juni Gisteren is hier brand uitgebroken in de veehoude rij van J. v. Berg te Papekop. De brand ontstond in de hooiberg en tastte kort daarop de stal en het daarvoor gele gen woonhuis aan. Even later sloeg het vuur over op een schuur met varkens. Deze konden alle op een na worden gered, maar de schuur werd geheel vernield. Het voorhuis, waar de ouders van de boer woonden, brandde geheel uit; van de inboedel bleef weinig ge spaard. Ook het achterhuis ging verlo ren. Het werk van de brandweer werd ge hinderd door de straffe wind. De mo gelijkheid van hooibroei wordt niet uit gesloten aeacht. De eigenaar is slechts gedeeltelijk verzekerd BEILEN Eveneens vermoedelijk door hooibroei is gistermiddag de met riet bedekte boerderij van de landbou wer J. Hidding te Wijster tot de grond afgebrand. De op korte afstand gele gen grote schuur en een kippenhok gin gen mede in de vlammen op. Ongeveer achthonderd kippen en twee stieren van drie en een halve maand kwamen bij de brand om. De eigenaar-bewoner is verzekerd. GIETHOORN Zaterdag is te Dwarsgracht een boerderij, bewoond door de familie A. Driessen, door brand verloren gegaan. Ook de inven taris kon niet worden gered. Een aan tal zich in een schuur bevindende land bouwmachines werd eveneens een prooi van de vlammen. De oorzaak van de brand is ook hier vermoedelijk hooi broei. Boerderij en inventaris waren te gen brandschade verzekerd. HENGELO, 26 juni Aan de Wer- nik Hofstraat 3 is vanmorgen een ar beiderswoning, bewoond door de familie De Groot, gedeeltelijk afgebrand. Oor zaak van de brand moet worden gezocht in een petroleumtoestel. waarop een teil met wasgoed stond te trekken. Er is voor ongeveer 10,000 gld. schade aan gericht AMSTERDAM, 26 juni Onder grote belangstelling van vrienden en oud-col lega's is zaterdag de oud-toneelspeler Pierre Mols op Zorgvlied ter aarde be steld. In de aula van de begraafplaats sprak een familielid van de overledene, dr. H. de Leeuwe, een afscheidswoord. Hjj noemde Pierre Mols een man van geestelijke onkreukbaarheid. „In zpn tijd was er veel moed voor nodig om toneelspeler te worden, maar Pierre Mols heeft zich met zijn hele persoon lijkheid ingezet. Hij deed al aan cultuur spreiding voordat dit woord bestond aldus dr. Leeuwe. HAARLEM, 22 juni De befaamde geboortegolf van 1946 bereikt dit jaar de 15-jarige leeftijd. Het is een bekend feit, dat in de jaren kort naar de oor log tc beginnen in 1— er aanzien lijk meer kinderen geboren zijn dan ge middeld in andere jaren geboren wer den. Dit jaar zo heeft de gemeente lijke dienst voor Economische Zaken en Statistiek berekend zullen 3952 Haar lemse 'jongens en meisjes vijftien jaar Worden, terwijl dit aantal de laatste vijf jaar gemiddeld slechts 2550 was. Voor het leven van de gemeenschap heeft zo'n opzienbarende stijging van- ongeveer 50 pet. uiteraard verschillende consequenties. Een groot aantal van deze kinderen zal dit jaar in het arbeidsproces worden opgenomen. Voor de gespannen toe stand op de arbeidsmarkt zal dat zeker enige verlichting brengen. Verleden jaar weiden slechts 2342 kinderen 15 jaar. Dit jaar zijn er, zoals gezegd, 3952. Voor de scholen is het minder prettig. Tal van lagere scholen hebben jaren lang met ruimtegebrek te kampen ge had. Men had te veel leerlingen en daar voor moesten extra krachten in dienst genomen worden. Dat is nu afgelopen. Het zal zelfs de vraag zijn voor de ver schillende scholen of men zjjn zesde leerkracht zal kunnen handhaven. De middelbare scholen hebben ai een of twee ,iaar geleden de eerste gevolgen van de geboortegolf van 1946 ondervon den. Ecn gre toeloop van leerlingen, die in elk geval het aantal eindexamen- candidatcn flink overtreft. Dat betekent dus een flinke groei van de schoolge meenschap, maar een groei die over enkele jaren weer terug zal vallen. Er moeten dan ook tal van kostbare nood voorzieningen getroffen worden om het onderwijs op verantwoorde wijze te kun nen geven. De sport- en andere verenigingen zul len mogen rekenen op een aanzienlijke groei in de komende jaren. Het is ech ter de vraag of zjj die groei kunnen op vangen en of zij over de nodige accom modatie beschikken om een dergelijke groei op te vangen. Vooral de sportver enigingen, die nu al met een tekort aan speelruimte te kampen hebben. Een ander aspect is, dat de winkel stand er goed aar zal doen het komende jaar zijn voorraad „teenager-artikelen" belangrijk aan te vullen en uit te brei den 19 DEN HAAG, 26 juni Het 499 ton metende Nederlandse schip „Evertsen" uit Alblasserdam is zaterdagnacht op 17 mijl ten zuidoosten van Portlandbill in een dichte mist in het Kanaal gezon ken na een aanvaring met het Delfzijlse schip „Favoriet". Dit schip is met de twaalf opvarenden van de „Evertsen" onder wie drie vrouwen, de haven van Weymouth binnengelopen. Het gezonken schip had een lading porseleinaarde uit Fowey (Cornwall) aan boord en was onderweg naar Rot terdam. Het is niet te hopen, dat de alge mene kinderbijslagwet slechts langs deze politieke kronkelpaden aanvaard zal kunnen worden. Waarschijnlijk is wel, dat er reeds gedacht wordt aan een compromis, dat enige maanden uitstel van de parlementaire behande ling zou gaan betekenen, omdat mi nister Van Rooy in dat geval eerst een nieuw ontwerp zal moeten indie nen. Het idee, als financieringsbron voor de uitkering voor zelfstandigen de algemene middelen aan te boren zou een oplossing kunnen worden om de al te zware last van een premie van vjjf procent voor deze groep te verlichten, wanneer men van het eer ste kind uitgaat. Maar nog afgezien van het feit, dat het kabinet zich deze last van enige honderden miljoenen met zo maar op de schouders kan laten leggen, is er uit vakverenigingskringen alweer protest gehoord tegen het toepassen van discri minatie. Deze zou hierin zijn gelegen, dat de zelfstandigen via de schatkist ge holpen zouden worden, terwijl de loon trekkenden hun premie uit hun loon zou den moeten opbrengen. „Wij betalen ook belasting en daaruit zouden dan de zelf standigen kinderbijslag krijgen," werd er al direct opgemerkt. Uit de moeilijk heden, die zich geleidelik hebben opge hoopt,'is, zoals gebruikelijk, beraad met de minister ontstaan. Daarbij heeft dr. Van Rooy kennelijk zijn toevlucht ge nomen tot het voorbereiden van een compromis ingeval er in de Kamer geen meerderheid voor zijn wetsontwerp te vinden is. Mag de minister zoiets wel doen? De kwade wil, waarmede deze zaak is omgeven, wordt bedenkelijk geëta leerd in het liberale blad ,,De N.R-C. dat spreekt van „listigheidjes", die doen denken aan de wijze, waarop de Franse Vijfde Republiek een karikatuur van het parlementarisme heeft ge maakt. Het blad is geschrokken vpn de driest heid van een minister, die zijn toe vlucht weer zou willen nemen tot een aparte regeling voor loontrekkenden en een voor zelfstandigen. Voor deze laat ste groep zou dan een loongrens van twaalfduizend gulden worden gesteld, waarboven zij geen kinderbijslag zou ontvangen. De grens zou volgens een glijdende schaal omhoog kunnen, zo dat de inkomsten van grote gezinnen naar gelang het aantal kinderen tot twintigduizend gulden oplopen. Het is parlementair \^ryal 7pp-t de N R C. om zoiets tevoren al in je la te hebben liggen. Het hele debat wordt er een farce door. Er is wel eens opgemerkt, dat het wetsontwerp kinderbijslag al een ver politiekte zaak is voordat het Kamer debat een aanvang neemt. Wij vragen ons dan wel af wie de schuldigen zijn. Op zijn minst niet onschuldig zouden wij de N.R.C. willen noemen, die een aanval tegen minister en parlement op bouwt uit gegeven*, die noch door de minister noch door de Kamer ooit zijn bekend gemaakt, maar waarvan de openbaarmaking geheel voor rekening van het blad komt. I Advertentie) DEN HAAG, 26 juni Tijdens ae jaar vergadering van de A.N.W.B. is een verhoging van de jaarcontributie van 7,50 op io,- goedgekeurd. De stem gerechtigde leden hadden begrip voor het argument, dat deze grote organisa tie met aanzienlijk gestegen loon- en materiaalkosten te kampen heeft. Het lidmaatschap van de Wegenwacht zal van 12,50 op f 15,- per jaar wor den gebracht Deze laatste verhoging moet mede worden bezien in het licht van het bouwplan voor zestien nieuwe wegenwachtstations met bijbehorende „praatpalen" en mobilofoonexploitatie. Ter vergadering werd het gouden Wegenwacht ere-kruis door de voorzit ter mr. W A. Offe ius uitgereikt aan Wegenwacht Breunis Post. leze heeft met gevaar voor eigen leven een door schietoefeningen bij Fort De Bilt op de druk! verkeersweg Utrecht-Zeist op hol geslagen karrepaard tot staan gebracht. De voerman en twee bijrijders waren van de wagen geslagen. (Van onze Utrechtse redacteur) VILLON VILLE26 juni Het vreug devuur voor de lustrumviering van het Utrechtsch Studentencorps is zaterdag middag ontstoken en het enthousiasme hierbij oelooft heel wat voor de komen de weken. Natuurlijk moest het Frans vuur zijn, uit het land van Francois Villon, die hier zo'n beetje regeert en het is door zes studenten op racefietsen gehaald. Teneinde elk wedstrijd-element :h Burgemeester De Ranitz met de fakkel naast Frangois Villon. Op de achtergrond de Utrechtse Dom. Advertentie) DKW ,m VEILIG-RUIM ZUINIG-SNEL INCL. VERWARMING Lage onder* houdskosten. Slechts om de DEALERS DOOR HEI GEHELE LAND 15695. HART NIBBRIG GREEVE n.v. - Sassenheim - Telef. (02532)-8441 (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 24 juni Het Tweede Kamerlid, dr. L. A. H. Albering (K.V.P.), heeft aan minister Cals schriftelijk vragen gesteld over het benoemingsbeleid op het ministerie van O., K. en W„ zoals dit werd ge schilderd in vier artikelen van het Haagse blad „Het Vad-rland". waar over op 10 jum T werd geschreven in ons blad. Dr. Albering vraagt inr. Cals of he» juist is, dat zoals hel Haagse blad beweerde „op tien personen aan de top van het beleid in onderwijszaken er zeven roonis-katholiek, een protes tant en een protestants-gereformeerd is, terwijl één functionaris neutraal is en niet actief voor het openbaar onder wijs." Indien dit bevestigd zou worden, dan vraagt dr. Albering of de minister dit een juiste verhouding acht. Indien de minister ontkennend zou antwoor den, dan wordt gevraagd in hoeverre het gestelde in „Het Vaderland" wél juist is. Vervolgens wil de heel Albering weten of juist is wat uit een van de artikelen van het genoemde blad zou moeten worden afgeleid, namelijk, dat door de chef van de afdeling rijksstudie toelagen wordt bepaald welke maat staven worden aangelegd bij de beoor deling van cijfers, die op een schooi voor v.h.m.o. worden gegeven. („Het Vaderland" schreef; „Bij de afdeling ïjksstudietoelagen zijn natuurlijk van de grootste betekenis de maatstaven, die worden aangelegd bij de beoordeling van cijfers, die op een v.h.m.o.-school worden gegeven. Het hoofd van deze afdeling is katholiek. Zijn voorganger was dat niet, diens maatstaven waren streng en niet altijd even vleiend voor kleinere bijzondere scholen. Het maakt een heel verschil als men zelf behoort tot een groep in welks scholen men, vaak uit respectabele pedagogische overwegingen overigens, graag werkt met hoge cijfers"). Dr. Albering vraagt of er wijziging is gekomen in de beoor deling van de cijfers sinds de vorige chef van de afdeling het departement heeft verlaten. Een volgende vraag aan de minister is of er over het optreden van de chefs der afdeling i'ijksstudietoela'gen en van de afdeling Financiële en Bouwzaken wetenschappelijk onderwijs in de afge lopen jaren klachten ten departemen- te zjjn binnengekomen en waar die klachten dan betrekking op hadden. („Het Vaderland" schreef van laatst genoemde chef, dat hjj een telg is van een familie, welker naam nauw verbon den is met de geschiedenis van de Vrye Universiteit, en voegde hieraan de vraag toe; „Is het juist, dat iemand, die daar zo nauw bij betrokken is, aan het hoofd staat van een afdeling, die by de subsidiëring uit de schatkist de eerste viool speelt?") In een van de artikelen van het Haag se blad werden elf afdelingen en hoofd afdelingen van het departement be sproken, waarbij werd opgemerkt, dat de katholieke invloed op deze afdelin gen zeer groot geworden is on die van de voorstanders van het openbaar on derwijs zeer klein. De heer Albering vraagt de minister of het juist is, dat deze afdelingen en hoofdafdelingen „in de beleidssfeer ten opzichte van het on derwijs" liggen en of de houding van de chefs is zoals door „Het Vaderland" werd beschreven. Verder wordt gevraagd ot de onlangs benoemde chef van de hoofdafdeling v.h.m.o. „min ol meei een buitenstaan der" was, „een man zondet genoegza me ervaring" en „een homo novus op dit terrein" (terminologie van „Het Va derland") Zo ja, waarom werd deze chef dan benoemd? Tenslotte legt dr. Albering de minis ter de vraag voor of de bewering van het Haagse blad juist is, dat de komst van de nieuwe chef op de hoofdafdeling v.h.m.o. tot onmiddellijk gevolg heeft gehad, dat drie ambtenaren van deze hoofdafdeling ontslag hebben genomen en dat voor hen katholieke opvolgers zjjn gevonden. uit te schakelen, hadden allen zich al bij voorbaat in een gele trui gestoken. Zo hebben zij vrijdagmiddag de fak- xel overgenomen uit handen van de Franse minister van onderwijs op de binnenplaats van de Nederlandse am bassade in Parijs, bij welke plechtigheid ook de senaat, de maskerade-commissie en Frangois Villon in hobgst eigen pe ~- soon aanwezig waren. Deze supporters hebben de gelegenheid te baat genomen een bezoek te brengen aan Cathérine Sauvage en een keur van andere Franse artiesten, die volgende week in Villon ville zullen ontreden. Eerst bij de Frans-Belgische grens hebben ze de renners ingehaald, die naar zjj beweerden een gemiddelde van veertig kilometer hadden. Hoe dan ook, vermoeidheid belette hen niet het van vreugde uit te schreeuwen, toen zij de bocht voor het stadhuis in het vertrouw de Villonville namen en op het bordes monsieur ie maire, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, in deftig zwart pak ontwaar den. aan wie de fakkel werd overhan digd om daarmee in een bij de balie geplaatste standaard het lustrumvuur te doen oplaaien. Frangois Villon was op een tandem achter Gozewhn, een van de bedien den van de sociëteit, komen aanrij den en vurig als hij is, sloeg hij al spoedig de geestdrift los onder de studenten, die een rondedans maakten onder het zingen van „hoezee voor de oude bisschopssteê" en andere schone liederen. Hoog In het lucht ruim schreven vliegtuigen de initia len van de grote Franse dichter en le vensgenieter. Ten aanschouwe van het dicht bijeen- gedromde publiek op de Stadhuisbrug reikte de rector van het U.S.C., de heer O. P. D. Croiset van Uchelen, aan de (Advertentie) Tube 95ct SCHIPHOL, 26 juni Zaterdagmid dag zijn hier u' Cairo met ven „Electra II" van de K.L.M. de heren J. C. de Gooyer en J. Voogt, gewonde leden van de bemanning van de veron gelukte „Sirius" aangekomen. Zij zijn overgebracht naar het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam. dappere koeriers, hun leiders, de heren Van Iersel en Methorst, alsmede aan de trouwe Gozewijn de lustrumpenning uit. Andermaal luid gejuich tot de maire de studenten uitnodigde in het hotel de ville een erewijntje te drinken. De ren ners deden dit niet alvorens in de def tige hal op de witte marmeren vloer onder de prachtige luchters een ere rondje te hebben gereden. Van het stadhuis trok de aardige stoet, waarin een ouderwetse brand weerauto reed, bemand met de kroeg- commissie in vuurrode capes, naar de sociëteit op het Janskerkhof, waar nog een vat bier stond te wachten. (Advertentie) Pigmaderm met en zonder zon ■■■■■■■■■■■I Tube 2.95.- Flacon 7.50 en 2.95 UTRECHT, 26 juni (KNP) De op brengst van de uurloonactie van de KAJ en VKAJ in Nederland bedraagt 58.398.08. Dit bedrag is gisteren tij dens het „Wereidwijdfeest" in „Tivo- li" afgedrager aan het hoofdbestuur. Ruim 1200 leden uit alle delen van het land waren aanwezig. Eveneens woon den bestuursdelegaties uit Afrika, Suri name, Noord-Rhodesië. Duitsland en België de bijeenkomst bij. De stichter van de KAJ, mgr. J. Car- dijn uit België gaf de kajotters en kajotsters de opdracht mee de mede mens het bewustzijn te geven van de wereldverantwoordelijkheid, hetgeen noodzakelijk is om een wereld op te bouwen met meer rechtvaardigheid en meer naastenliefde. Kardinaal Alfrink zei sprakeloos en diep ontroerd te zijn door de vreugde en het enthousiasme waarmee het werk van de KAJ tot stand is gebracht. Voor ,,Wereldwijd"-actie van de KAJ en VKAJ heeft het bisdom Den Bosch de grootste bijdrage geleverd 22.475,49). Daarna volgden Haar- lem met ƒ11.000, Roermond 8.500), Rotterdam 6.991,09), Breda""s 5.211,50) en Utrecht-Groningen 4.120). De Nederlandse delegatie voor de KAJ wereldraad, die in november te Rio de Janeiro zal worden gehouden, bestaat uit de voorzitster van de nationale VKAJ, mej. Tini Bakker en de voorzit ter van de KAJ, de heer Willem Zondag. Volgende week zullen 11 leden van de KAJ naar de missie worden uitgezon den. Drie gaan er naar Bukumbi in Tanganyika, drie naar Sengarema, eveneens in Tanganyika, vier naar Haute-Volta en een naar Kipalapola. -*T „Als ik werk, wil ik graag meer we ten van de zaken, waarover het gaat, zodat ik de beteke nis begrijp." Deze leergierig heid, die niets te maken heeft met vrouwelijke nieuws gierigheid, is er de oorzaak van ge weest, dat de 23-ja rige mejuffrouw A. Hoogendoorn in Al phen a/d Rijn, uit wier mond wij oo- venstaande verkla ring optekenden, thans de enige vrouwelijke toege voegd candidaat- deurwaarder in ons land is. Vorig jaar haalde zij daartoe het staatsdiploma, doch eerst 1 januari j.l. heeft de minis ter van justitie zijn goedkeuring ver leend aan de instel ling van dit ambt en inmiddels heeft zij de vereiste leef tijd van 23 jaar be reikt. In de, naar men zou zeggen en de naam reeds uitdrukt, mannelijke funktie van gerechtsdienaar, is zij bo vendien de jongste. Altijd nog als candidaat, want een zelfstandig geves tigde vrouwelijke deurwaarder kennen we in ons land nog niet, doch wel een waarnemende in Den Haag. Het verschil is, dat mej. Hoogendoorn dezelfde bevoegdheid heeft als de heer F. J. van Kampenhout, de deur waarder, bij wie zij sinds 1 december 1954 op kantoor werkt en aan wie zij nu is toegevoegd, dus geheel zelfstandig kan optreden, zij het onder zijn verantwoordelijkheid. De heer Van Kampenhout, die bij ons gesprek aanwezig is. heeft de on dervinding, dat de vrouw als deurwaarder evengoed zakelijk en doortas tend kan optreden als de man en zich bij onaangename situaties heus niet jauw door haar gevoelens zal laten overmeesteren. „Men ziet onze taak echter dikwijls heel verkeerd en heeft geen begrip van de grote sociale kant, die er aan ons werk zit. Het gebeurt meer dan eens, dat wij b.v. met inbeslagnem'ngen onze opdrachtgever remmen, als wij zien, dat anders iemand totaal ongelukkig wordt gemaakt. Ons op treden is eerder bescheiden dan dat wij hardvochtig zijn en gewoonlijk oroberen we voor alles te bemiddelen. Helaas moet ie wel eens hard zijn, als '<em.and met onmogelijke voorstellen komt." De heer Van Kampenhout herinnert daarbij aan de woorden die de Paus 'wee jaar geleden over hun sociale en delicate taak sprak, toen hij een /ezelschap deurwaarders ontving. Straks zal mej. Hoogendoorn alleen op oad gaan om exploten uit te reiken, veilingen te leiden en bij goedvinden van de kantonrechter in de rechtszaal op te treden. Het voorschrift luidt, dat men in het zwart moet verschijnen en me] loogendoorn draagt dan ook een zwart mantelpak met witte blouse. „Ziet u niet tegen uw eerste zelfstandig aandelen op?" „Niet in het minst. Er zullen wel moeilijkheden komen, maar die lossen we dan maar op.' Vreemd staat ze in ieder geval niet tegenover het werk. want ze heeft heel wat ervaringen opgedaan als ze de heer Van Kampen hout vergezelde „En de zakrn die ze te behandelen krijgt5, beheerst ze' verzekert ons de'heer Van Kampenhout, als zij even het vertrek heeft ver laten. Er komt veel studie bij, maar dal vindt onze vrouwelijke deurwaarder luist heerlijk. Ook de avonduren zullen met werk gevuld zijn en de enige liefhebberij, waaraan zij blijft vasthouden is een kwartiertje piano-spelen De heer Van Kampenhout is met zijn 62 jaren verheugd, dat hij het nu wat kalmer aan kan doen. Het kanton is zeer uitgebreid, en misschien krijgt hij thans meer gelegenheid voor zijn rechtenstudie. Ruim een jaar geleden haalde hij zijn candidaats, maar natuurlijk hoopt hij ook op de titel van meester Nu hij zo'n uitstekende kracht in mej Hoogendoorn heeft, begrijpt hjj niet, dat hij laar, toen zij na haar mulo-examen bij hem wilde komen werken, heeft afgewezen. Gelukkig kwam zij zich na drie maanden, toen het baantje op een bank haar niet beviel, opnieuw pre senteren. Hij heeft een heel dankbare leerlinge gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5