GETUIGE JOOP Z. GEEFT CONTACT MET B.V.D. TOE geheel urn Peek&Cloppenburg S.E.R.-advies gevraagd over wijziging wet op de P.B.O. Voortrekkers Eerste paal voor monster bouw Leidse universiteit n „Ik heb met deze zaak in het niets te maken «3 Zal Hoge Autoriteit nu wèl voor commissie verschijnen? Valsemuntersproces voortgezet Getuigen vol lof voor verdachte R. elke woensdag jongensmarkt WEEK-END SHIRTS Instelling van bedrijfslichaam bij ontbreken van overeenstemming Kapitein voor half jaar geschorst een pijp vol genoegen Brief met weigering ingetrokken Kennedy treedt op tegen stakers Militaire revolte onderdrukt l" CélïP iii Vader bezoekt graf van zoon in Algiers Reisgeld bijeengebracht na televisie-uitzending SCHOUWEN- DUIVELAND Monument februari- ramp '53 op caisson Ontploffing in tros kinderballonnen Slachtoffer aanrijding in Arnhem overleden Zijn schip bij Kreta gestrand Meisje verdronken I ZEELUI BOOS Taft Hartley-wet van toepassing IN VENEZUELA DINSDAG 27 JUNI 1961 PAGINA 5 AMSTERDAM, 27 juni Op de derde dag van het valsemun tersproces is de aangekondigde bom niet tot ontploffing gebracht. Toch moet de mededeling van de officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, dat hij de in deze zaak zo belangrijke figuur-op-de- achtergrond Amstelveense drukker-publicist Joop Z. als ge tuige had opgeroepen, voor de beide verdachten Michel R- en Sal S. als een bom zijn ingesla gen. De 48-jarige Joop Z. had ge durende de twee voorgaande üa- gen het proces op de publieke tribune bijgewoond. Gistermorgen stond hij wat hulpeloos lachend in de brede en sombere gang van het gerechtsgebouw. „De officier heeft mil opgeroepen als getuige, in aar ik weet eigenlijk niet of ik getuige a charge of a décharge ben. Ik geloof dat ik zo'n beetje in het midden hang", verklaarde hij tegenover journalisten. Even later nam hij plaats in de getuigenbank pal naast de hem welbekende figuur van de myste rieuze Amstelveense typograaf Hubertus H. Veel gelegenheid om met elkaar in contact te komen hadden de twee echter niet, want tussen hen in waren twee verte genwoordigers van de B.V.D. ge zeten. Nadat de tolk dr. K. J. Rie- mens de Griekse ingenieur van Z's komst op de hoogte had ge bracht, riep Michel R. uit: „Die man hoort op de beklaagdenbank te zitten". Het verhoor van Z. nam nagenoeg de hele morgen in beslag, 's Middags werd overge gaan tot het horen van de vele getuigen k décharge die allen verklaarden dat zij de beide ver dachten zulke nobele en integere figuren vonden. Aan het slot van de zitting las Michel R. een twaalf pagina's tellende verklaring voor, waarin hij onder meer poogde aan te tonen dat hij en zijn Neder landse vriend Sal. S. absoluut on schuldig waren. twee verdacht^ Moeilijke dagen voor Sal S. Loftuitingen „bekend merkfabrikaat" sportieve dessins prima wasbaar Speciaal verlaagde J. M.-prijt leeftijd 6 jaar kleine stijging per maat b.v. 9 jaar 4.95 Wie de pijp tot een van z'n goede vrienden rekent doet dat ook met Voortrekkers - de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken tot een puur genoegen maakt. NIEMEYER g-arandeert de kwaliteit advertentie pagina VA, V m Om precies half tien gistermorgen versoheen de getuige-deskundige E. Rietveld uit Epe voor het getuigenhek- Hij stelde vast dat de draagbeugel- •eedteknoppen en de libelles van het Waterpas, die de beide verdachten in Rrote aantallen hadden laten vervaar digen, geen essentiële onderdelen van £0-mm mortieren vormen. Ook de heer Rietveld moest echter de stelling van de officier bevestigen dat hoe men de verschillende onderdelen ook in elkaar ^,7 Passen, er tenslotte nooit een „stof- vnri oontstaan. Na het voorlezen Haarlemse chemT£^e" Y*» het de beurt aan^wal „LT chende zich journalist noen^nde Amstelvener Joop Z. Er door zowel de president als de verderii gers en de verdachten vele, vaak h,Z tige vragen gesteld, maar Z beantwoord de deze vragen bijzonder vlot, soms enigszins ontwijkend, dan weer positief. Uit zijn verklaringen kwam overigens Vast te staan dat hij na het ontslag van Hubertus H. bij de Stadsdrukkerij be middelingspogingen in het werk had ge steld. Z. ontkende echter dat hij H. on der druk had gezet en dat deze altijd vol komen afhankelijk van hem was ge weest. ,,H. ging zijn eigen weg. Hij had het zo goed naar iemand anders kunnen gaan om wat bij te verdienen", aldus Z., die verder ontkende ook maar iets met de hele affaire te maken te heb ben. „Na de arrestatie van S. en R. in de drukkerij te Osnabrück vernam ik Pas het hele relaas uit de buitenlandse kranten. Ik heb nooit iets vernomen van Vals geld, paspoorten of aandelen". Be roering ontstond er in de rechtszaal na de Verklaring van Joop Z. dat hij de B.V.D. hiet had ingelicht. Hubertus H. had na melijk nog onlangs onder ede voor de rechtbank verklaard dat hij op advies van Z. bij de plaatselijke politie aangifte «ad gedaan. Joop Z. zou daarbij zelf de B.V.D. op de hoogte hebben gebracht. Hubertus H., die in de zaal aanwezig Was, werd nu geroepen. Hij bleef bij zijn eerder gedane verklaring. „Wat Z. Zegt, dat is voor zijn rekening. Ik heb daar niets mee te maken", aldus H. die Verder te kennen gaf dat hij voor Z altijd Veel respect heeft gehad. Op de vraag van de raadsman mr. Cammelbeeck of Z. vroeger wel eens In contact had gestaan met de B.V.D. antwoordde de getuige na lang aarze len tenslotte bevestigend. Michel R. die daarna de gelegenheid kreeg om de ge tuige vragen te stellen, deed dit naar *Ün zeggen met grote tegenzin. Kort voor dat de president de zitting Schorste werd nog de 41-jarige commis saris van de rijksrecherche de heer Y. Taconis gehoord. Op de vraag van een der verdedigers of het zijn mensen ge weest waren die enkele figuren in deze affaire tot provocatie hadden aangezet, antwoordde commissaris Taconis: „Het Waren mijn mensen niet". Over enige relatie tussen Joop Z. en de B.V.D. was hem nooit iets ter ore gekomen. De middagzitting werd hoofdzakelijk gevuld met het horen van een achttal i Advertentie I getuigen a décharge. Het was inmid dels erg warm geworden. Het nieuwe ventilatie-systeem in de rechtzaal kon nu goed zijn diensten bewijzen. Sal S. wiste af en toe met een zakdoek het zweet van zijn voorhoofd. Ondanks de morele steun van familieleden en talrijke „supporters" op de publieke tribune zijn voor hem deze dagen bij zonder zwaar. Sinds zijn échec van heeft zijn grote meester Michel R- geen woord meer met hem gesproken. De Griekse ingenieur met de "^tdrukking in de ogen kijkt zelfs niet meer naar ziin collega- Sal S. is daar kennelijk zó van onder de indruk, dat hij praktisch geen opmerking meer durft te plaatsen. Schichtig loert hij soms naar zjjn baas, maakt dan een aarzelende beweging met de vinger als hij Michel R. iets te zeggen heeft, en staart dan plotseling weer somber voor zich uit, als de Griek hem eenvoudig negeert. Michel R. is hard, héél hard zelfs, maar het vuur van de eerste uren is in hem gedoofd. Hjj springt niet meer op om onbeheerst enkele felle aanklachten uit te spreken; hij beukt niet meer met zijn vuist op het hekje als er iets verteld wordt, dat op onwaarheid berust- Michel R. is murw. Acht getuigen waren er gistermiddag: Claude Bourdet, hoofdredacteur van „France Observateur" („Michel R. is een integer man, die het slachtoffer is geworden van een valstrik die bepaalde Franse diensten en groeperingen hebben opgesteld"), Isaac Deutscher (54), jour nalist uit Wakingham-Engeland (,,R. is een mens met bijzondere talenten en een grote intellectuele integriteit"), Ju- lien Leiris (60) uit Parijs, schrijver en ethnoloog („met R. kon je heerlijke cul turele, en indringende gesprekken voe ren"), Pierre Frank (55), hoofdredac teur van het blad van de „vierde inter nationale" <„R. heeft uit gewetensnood gehandeld"), mevrouw Sneevliet, de 66- jarige schoonmoeder van Sal S („Een goede, onbaatzuchtige jongen"), Pierre Legrève (50), leraar te Brussel (,,R. is een revolutionnair strever die steeds het goede doel voor ogen houdt"). M. Ferraris, (39), vakbondsbestuurder („Ik ben trots dat R. een tijdlang mijn gast is geweest"). Op één uitzondering na weigerden zij allen de eed af te leggen, waardoor de griffier het druk kreeg met het uitge ven en het inzamelen van verklaringen waarin zij beloofden de waarheid en uiets dan de waarheid te spreken. Tot slot van deze derde zittingsdag kreeg Michel R. de gelegenheid om zich bjj wjjze van „tussenwoord" te ver dedigen. „Is het geoorloofd zo vroeg de verdachte zich af, -pm. personen als Joop Z. en Hubertus H„ in vrijheid te laten? Zij zijn allebei agenten van de geheime dienst; zij zijn met de hele af faire op de hoogte". R. ontkende dat hij en Sal S. in Nederland ooit een verbo den handeling hadden verricht. In dit verband citeerde hü een zinsnede uit een redevoering van president De Gaulle waarin gezegd wordt dat als het waar is, dat belangrijke kwesties alleen met de wapens kunnen worden opgelost, die wapenen ook verantwoord zjjn om de vooruitgang van een volk te dienen". „Het Nederlandse volk zal ons begrij pen. Wij hebben slechts de richtlijn van onze politiek en ons geweten gevolgd. Daar zijn wij trots op", aldus besloot R- zjjn verdediging. Op dat moment verhief Sal S. zich van zjjn zetel: „Mijn heer de officier, zou u mij de eer willen bewijzen door tegen mij dezelfde straf te eisen als tegen mijn vriend R. Niet korter, niet langer". Zwak klonk het antwoord van mr. Van Renesse door de rechtzaal: Ik kan het niet beloven hoor..." Vandaag zouden de officier en de raadslieden aan het woord komen met respectievelijk het requisitoir en de plei dooien. Advertentie) ■■■■■■■■■■■a ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■aai ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a aaa as mmm ■•■■■■■■•■■■■■■•«■■■■■•■■■■a aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 juni De regering zal aan de S.E.R. advies vragen over een eventuele wijziging van de wet op de P.B.O., waardoor de S.E.R. zelf in de gelegenheid wordt gesteld te oorde len over de instelling van een bedrqfs- lichaam in die bedrijfstakken waar voor- en tegenstanders van de publiek rechtelijke organisatie niet tot overeen stemming kunnen komen. Staatssecre taris Schmelzer heeft dit meegedeeld in een nota over de P.B.O., die aan de Tweede Kamer is toegezonden. De staatssecretaris voegt er aan toe, dat ook na een eventuele wijziging van de wet op de P.B.O. op dit punt, een be- drijfslichaam bij het ontbreken van overeenstemming alleen bij de wet kan worden ingesteld. De bewindsman ziet geen heil in een beperkte openbaarheid, zoals werd voor gesteld in een rapport van het katho liek Verbond van Werkgeversvakver enigingen. De wettelijke voorgeschre- ven openbaarheid is al minimaal. De staatssecretaris heeft geen bezwaar te gen de instelling van „bedrijfsparlemen- ten" (die kunnen leiden tot nauwer con tact tussen bedrijfslichaam en de be- drjjfsgenoten), maar de bedrijfsparle- menten mogen niet worden gezien als een alternatief voor de wettelijk voorgeschreven openbaarheid. Over de verhouding tussen P.B.O. en privaatrechtelijke organisaties zegt drs. Schmelzer, dat het de privaatrechte lijke organisaties zelf zjjn, die de be sturen der bedrijfslichamen „beman nen". Reeds daarom al is er geen re den tot vrees voor uitholling van de pri vaatrechtelijke organisaties. In het kader van de bevordering van een gunstig klimaat voor de P.B.O. de grondslagen daarvan moeten nog steeds als juist worden aanvaard en er kend, aldus de staatssecretaris is o.a. van belang het onderzoek van de organisatiecommissie van de S.E.R. naar de mogelijkheid om meer taken aan de bedrijfslichamen over te dra gen. Ook in die bedrijfstakken, waar men thans nog geen behoefte heeft aan een publiekrechtelijke apparatuur, kan een tijd komen, waarin die behoefte wel be staat, zo meent drs. Schmelzer. Het lijkt hem daarom wenselijk die appara tuur, die trouwens ook thans reeds nut tige diensten zou kunnen bewijzen, reeds nu in het leven te roepen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 27 juni De heer A. J. van Haaren, facteur bij de Konink lijke Marine op het werkschip „Wil lem van der Zaan", die onlangs van zich deed spreken toen hij voor heel kijkend Nederland zei met de in Lou van Burgs quiz gewonnen gelden het graf van zjjn zoon in Algiers te willen bezoeken, kan zijn reisplannen verwe zenlijken. Op 22-jarige leeftijd ging de zoon des huizes varen. Via Marseille raakte hij in het Vreemdelingenlegioen. Korte tijd later sneuvelde hij. Dank zjj zijn mili taire relaties kwam de heer Van Haa ren er achter waar het graf van zijn zoon zich bevindt. De familie wilde niets liever dan dit graf eenmaal bezoeken en om de nodi ge gelden hiervoor bijeen te krijgen, ver scheen de heer Van Haaren op 12 maart in Lou van Burgs T V -prog'-amma „Een kwartje per seconde". Hij won f 200 en de basis was gelegd. Daarna volgde een stroom van grote en kleine giften, afkomstig van onbekende T.V.- kijkers. Nu heeft de heer Van Haaren ook met veel moeite twee visa voor de stad Algiers gekregen, zodat hij morgen met zijn vrouw de reis naar het graf in Noord-Afrika kan beginnen. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE, 27 juni Het nationaal monument voor de slachtoffers van de watersnoodramp in 1953 zal waarschijn lijk worden geplaatst op een van de caissons, waarmee het Schelphoekgat op Schouwen-Duiveland werd gesloten. Dit heeft de burgemeester van Wester- schouwen. jhr. R. J. H. Q. Roëll mede gedeeld tijdens een excursie, die de raadsleden gisteren door de gemeente maakten. TERSCHELLING, 27 juni Na de harddraverij, die gistermiddag ter gele genheid van het traditionele Sint Jans- feest werd gehouden, werden op het sportterrein ballonnen uitgereikt aan de kinderen. Door nog onopgehelderde oor zaak misschien een brandende pijp of sigaret explodeerde op het moment dat de meeste kinderen hun ballonne tje reeds in ontvangst hadden genomen de nog resterende ballonnen in de kleed- kamer. Aanvankelijk lieten de gevolgen zich vrij ernstig aanzien. Ongeveer twintig kinderen en de voorzitter van de Sint Janscommissie liepen verwondingen aan hoofd en handen op. Zij moesten zich onder medische behandeling stek len. De plaatselijke arts werd daarbij geassisteerd door artsen die als bad gasten op het eiland vertoeven. Geen enkel kind is echter zo ernstig gewond dat het in een ziekenhuis moest worden opgenomen. ARNHEM, 27 juni In het gemeen teziekenhuis is overleden de 52-jarige mevr. A. A. Leenders-Alwicher uit Arn hem. Zij was een van de zeven omstan ders die bij en dubbele aanrijding in de Steenstraat werden gewond. In de nacht van vrijdag op zaterdag reed een automobilist tegen een stil staande wagen. Even later botste een derde auto op de eerste twee, waarbij zeven omstanders gewond werden. Thans worden nog twee slachtoffers m het ziekenhuis verpleegd. De bestuurder van de auto, die tegen de stilstaande wagen reed, een 26-jari- ge Arnhemmer, verkeerde vermoedelpk onder de invloed van sterke drank. De bestuurder van de auto die op de om standers inreed, een 28-jarige inwoner van Ellecom, was, zoals hij tegenover de politie heeft verklaard, door een ge sprek met een naast hem zittende vrouw afgeleid. AMSTERDAM, 26 juni De raad voor d© scheepvaart heeft de kapitein van de 492 brt. metende „Harm" (toe behorende aan red erf j ,,Harm" N.V. te Foxhol), gestraft door hem voor zes maanden de bevoegdheid te ontnemen als kapitein te varen op zeeschepen. Op 14 augustus 1959 is het schip op de reis van Benghazi naar Piraeus op de westkust van Kreta nabij de vuur toren van Elaphonisi gestrand. Op 13 augustus had die kapitein, die toen de wacht had, het vuur van Elaphonisi, op de z.w. punt van Kreta, verkend. Menende dat dit het licht was van Apo- litaris heeft h£ de navigatie daarnaar ingericht zonder de peilingen op de kaart te zetten. Voor deze vergissing treft hem volgens de Raad een ernstig verwijt,. De stuurman was in de waan ge bracht met het licht van kaap Apolita- ris te maken te hebben. Hoewel ook deze de kaart niet heeft gebruikt treft hem, aldus de raad, geen schuld. Uit deze stranding blijkt overigens op nieuw, zo oordeelt de raad, hoe nuttig en nodig het is dat navigatoren, die van elkander de wacht overnemen', het overgegeven bestek ook aan de hand van beschikbare gegevens controleren. BLERICK, 27 juni Het achtjarig dochtertje van de familie Nienhuis is gisterenmiddag in het sportfondsenbad te Venlo verdronken. Het kind werd le venloos door baders aangetroffen. EINDHOVEN, Zondagmiddag is de 17-jarige F. J. Wellen in het Beatrix- kanaal verdronken. De jongen dook van de kant in het water maar kam niet meer boven. Verscheidene zwem mers hebben geprobeerd hem te red den. Het slachtoffer was een uitste kend zwemmer. (Advertentie) STRAATSBURG, 27 juni De voor zitter van de Hoge Autoriteit der K.S.G., Piero Malvestiti, heeft gisteren in het Europese parlement veel beroering ver wekt door geheel onverwachts de brief aan het parlement in te trekken, waar in de Hoge Autoriteit onlangs had ge weigerd samen met jhr. mr. M. van der Goes van Naters voor een parle mentscommissie te verschijnen. De heer Spierenburg zei desgevraagd te gen de pers: „Ik weet nog van niets, ik ben zojuist van veertien dagen var kantie teruggekeerd." De Hoge Autoriteit heeft in een offi cieel communiqué medegedeeld, dat de brief is ingetrokken wegens misver standen die erdoor waren ontstaan. Be paalde parlementsleden, aldus de ver klaring, zagen in de houding van de Hoge Autoriteit een schending van de bevoegdheden van het parlement. Bo vendien heeft het contact van de Hoge Autoriteit met de parlementaire werk groep inmiddels plaats gevonden, zon der dat de heer Van der Goes van Na ters erbij aanwezig was. Het communiqué legt er de nadruk op dat men de zaken scherp geschei den moet houden: enerzijds het onder zoek naar de schrootfraude en ander zijds „de compromitterende aantijgin gen, geformuleerd door een lid van het Europese parlement tegen een lid var, de Hoge Autoriteit". Wat de aan tijgingen betreft handhaaft de Hoge Autoriteit haar standpunt dat het ver spreiden hiervan „zonder de minste concrete aanwijzing om ze te staven, ontoelaatbaar is". Malvestiti bevestigde desgevraagd te genover journalisten, dat hjj de brief zonder overleg met zijn collega's had ingetrokken, toen hij bemerkte welke interpretatie in kringen van het parle ment eraan was gegeven. In de brief had hij alleen maar gezegd dat „de Ho ge Autoriteit niet kon worden verplicht haar vice-voorzitter (de heer Spieren burg) te dwingen voor een parlementai re commissie te verschijnen tegelijk' met een parlementslid (de heer Van der Goes) dat geen lid van deze commissie was". Malvestiti zei in de brief bovendien dat de Hoge Autoriteit hoopte dat haar laatste verslag over haar onderzoek naar de schrootfraude spoedig in het Europese parlement zou worden bespro ken. De Hoge Autoriteit weigerde ech ter samen met jhr. Van der Goes van Naters te verschijnen voor de speciale parlementaire werkgroep die ter voor bereiding van het parlementaire debat het verslag van de Hoge Autoriteit be studeert, zolang de onaangename situa tie niet was geregeld, die was ontstaan door bepaalde verklaringen van de Ne derlandse afgevaardigde, verklaringen waarbij de naam van de heer Spieren burg in het geding was. In de openingsvergadering van de ju- nizitting van het parlement is niet over de schrootaffaire gesproken. Op de ont werpagenda was een eerste inleiding van het schrootdebat voorzien, maar de commissie die het schrootrapport van de Hoge Autoriteit bestudeert, ia nog niet klaar met haar verslag. WASHINGTON, 27 juni (UPI) Pre sident Kennedy heeft gisteren de Taft Hartley-wet van toepassing geacht op de nationale staking van zeevarenden. Blijkens zijn bekendmaking vindt hij dat de huidige staking „de gezondheid en de veiligheid" van het land in gevaar brengt. Hij heeft een speciale raad van onderzoek ingesteld, welke zich op de hoogte moet stellen van het conflict, en welke niet later dan 30 juni bjj hem ver slag mag uitbrengen. Nadat hij het verslag van de raad heeft ontvangen, kan de president de zaak overdragen aan zijn broer en mi nister van justitie, Robert Kennedy. Deze kan aan een federale districts- bank opdracht geven uitspraak te doen in de kwestie, waardoor voor een pe riode „van afkoeling", zijnde 80 dagen, de 75.000 stakers het werk zullen moeten hervatten. Het is voor de eerste maal in zijn ambtsperiode dat president Kennedy de Taft Hartley-wet, waartegen hij als lid van het congres heeft gestemd, heeft moeten toepassen. Kort voordat het staatshoofd zijn be slissing had genomen zei de voorzit ter, Curran, van de nationale bond van zeevarenden, dat het toepassen van de Taft Hartley-wet waarschijnlijk tot een nog grotere onwilligheid bij de zeelie den zou leiden na afloop van de „af koelingsperiode. CARACAS, 27 juni (UPI) De rege ring van president Romulo Betancourt is er gisteren na vijf uur in geslaagd om een opstand in het 250 man tellende garnizoen van Barcelona te onderdruk ken. Bij lichte schermutselingen werden tenminste twee mensen gedood. De rebellen waren hnn actie bij het aanbreken van de dag begonnen. Zij wilden de regering van Betancourt om verwerpen, die, naar zij beweerden, het land langzaam naar het communisme drijft, en het „verkocht" aan buiten landse oliemaatschappijen. De opstandige militairen hadden zich naar de oliehaven van Porto la Cruz be geven. maar werden daar tegengehou den. Een gelijktijdige actie van vier jonge officieren in La Guiara, de ha ven van Caracas, werd eveneens onder drukt. Door de snelle acties van de president is opnieuv een crisis bezwo ren. Een van de vele waarmee hjj sinds 1958 toen hij aan het bewind kwam, to kampen heeft gehad. (Advertentie) (Vain onsse correspondent) LEIDEN, 27 juni „Het gebeurt tegenwoordig zo dikwijls, dat voor universitaire bouw een eerste paal i «O S-ivyy;' Maquette van het nieuwe universiteitscomplex bij Leiden. Rechts de rijksweg Den HaagAmsterdam. De pijl geeft de «laats aan waar de eerste paal is geslagen. wordt geslagen, dat mijn assistentie daarbij uitzondering moet gaan worden." Aldus minister mr. J. M. L. Th. Cals, gistermiddag bij het slaan van de eerste paal voor het monster achtige gebouwencomplex, dat zal ver rijzen achter de laboratoria van het Academisch Ziekenhuis en nabij de Rijksweg 4 Den HaagAmsterdam. „Voor deze paal, die het Rijk 77 mil joen gaat kosten, wil ik echter nog wel een uitzondering maken, aldus de mi- njstjcr Het complex, dat thans op Oegst- geests grondgebied in aanbouw is en een bouwtijd van vijf jaar vraagt, om vat een negental gebouwen, waarvan de vier van elf verdiepingen met een hoogte van vijfenveertig meter wel het meest in het oog springen. Het eerst komt gereed het gebouw voor de propaedeutische chemie, dat bestemd is voor de practica Organische en Anorganische chemie van de eerste jaarsstudenten in de chemie, de natuur kunde, de geologie, de biologie, de far macie en de medicijnen. Het bevat twaalf practicumlokalen, elk met zes endertig plaatsen, een aantal laborato ria en werkvertrekken ten behoeve van de wetenschappelijke staf, bijkomende ruimten zoals spoelkamers, kamers voor amanuensissen, weegkamers, donkere kamers enzovoorts. Het gehele gebou wencomplex betreft de chemie welke in Leiden zeer bekrompen gehuisvest is. Na het slaan van de eerste paal, hie minister Cals in het nog van nieuwigheid glanzende laborato rium voor bio-chemie aan de Wasse- naarseweg een rede, waarin hij wees op de noodzaak van snelle uitbreiding der universiteiten en hogescholen, waar bij men echter aan beperkingen gebon den is, die een zorgvuldig afwegen der desiderata nodig maken. Hoe nodig echter voor Leiden de bouw van dit gigantisch complex is vertelde prof. dr. E. Havinga, de „bouwhoogleraar" van dit complex, toen hij zei, dat in 1963 het getal studenten in de chemie zal zijn verdubbeld. De groei van het getal studenten tot vierhonderd maak te de instelling van een ploegenstelsel in de practica-lokalen reeds noodzake lijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5