OLEFSTUWDAM dient worden versterkt te Fraaie arcaden bedreigen 2.500 mensenlevens 1 D 230 km. Nog steeds onzekerheid over Noord-Rhodesië Koeweit: verdediging van nieuwe ona fhanke Rijk olie-sjeikdom zeker van steun Saoedi-Arabië M Kattenstad niet voor de poes Invasie op vliegbasis Geestelijk opfrissertje Volkskunst uit Wales in Arnhem De Eifel verliest een toeristische attractie In de Congo is alles mogelijk Prominente steun voor „Dr. Sawade" Beroep op vrede lievende landen Harde kritiek op Kennedy mééHI Sleeswijh-Holsteins schandaal INGEWIKKFT.DE VERKIEZINGEN Ike en Nixon: 5 ss DINSDAG 27 JUNI 1961 PAGINA 7 advertentie pagina ne oleftalsperre bij Hellenthal in de Eifel met de welgevormde arcaden, welke thans opgevuld moeten worden, omdat de stuwdam anders een gevaar vo or zijn omgeving zou opleveren. (Advertentie) Ruim elf maanden nadat Katanga rich van de centrale Congolese re gering losmaakte, sluit het zich nu weer bij Leopoldstad aan. Reeds elf dagen nadat op 30 juni 1960 de Congo een onafhankelijke staat was geworden, weigerde de Katan- gaanse leider Moïse Tsjombe zich nog langer te onderwerpen aan het gezag van premier Patrice Loemoem- ba. Dat was het begin van de grote splitsing van de Congo in min of meer zelfstandige staatjes. Loemoemba was aanvankelijk de grote politieke tegenstander van Tsjombe. Maar Loemoemba werd reeds in september vorig jaar door president Kasavoeboe aan de kant gezet, en in januari werd de ex-pre mier aan Katanga uitgeleverd om er berecht te worden. Het is echter nooit tot een proces ge- 3 komen, want Loe- BUITENLANDSE moemba werd in februari vermoord. KRONIEK Tsjombe is niet VJ zonder reden verantwoordelijk gesteld voor de liquidatie van Loe moemba.^ Maar hoewel Kasavoeboe Tsjombe s methode om met de voor malige premier af te rekenen niet kon bewonderen, was hij niet ongenegen met de Katangaanse president onder handelingen aan te knopen. In twee Congolese rondetafelconfe renties, eerst in Tananarive en ver volgens in Coquilhatstad, heeft de centrale Congolese regering pogin gen gedaan met Tsjombe tot een ak koord te komen. Toen die pogingen geen succes hadden, werd Tsjombe eenvoudig gearresteerd. Men heeft hem twee maanden gevangen gehou den, en de Katangaanse president is tenslotte vorige week in vrijheid ge steld, nadat hij beloofd had voortaan een loyale houding aan te nemen te genover Leopoldstad. Bij zijn vrijla ting probeerde Tsjombe het zo voor te stellen, alsof hij eigenlijk op bevel van de Verenigde Naties in hechtenis was genomen, maar in feite was het de Congolese legercommandant, Mo- boetoe, die de Katangaanse president had laten oppakken. Enkele dagen voor de overeenkomst tussen Tsjombe en Moboetoe was er een afspraak gemaakt tussen de rege ringsleider van de Oostprovincie, An- toine Gizenga, en president Kasavoe boe. Gizenga, de geestelijke erfgenaam van Loemoemba, verklaarde zich be reid mee te werken aan een spoedige bijeenroeping van het parlement, dat in september vorig jaar ontbonden werd. Waarschijnlijk komt de volks vertegenwoordiging aanstaande zon dag of maandag bijeen. De grote vraag is nu. of Katanga en de Oostprovin cie tot elkaar gebracht kunnen wor den, en of de eenheid van de Congo inderdaad kan worden hersteld. Aanstaande vrijdag is het een jaar geleden dat de Congo onafhankelijk werd. Maar wat is er in dat jaar alle maal niet gebeurd? Er hebben zich de meest wonderlijke politieke verwikke lingen voorgedaan. Er is nu weer hoop op een oplossing van de binnen landse geschillen. Op politiek terrein is de Congo immers een land van on begrensde mogelijkheden. (Van onze correspondent in Bonn) Zonder nu verder het geharrewar van de deskundigen af te wachten, heeft de „Regierungsprasident" van Aken, Schmitt-Degenhardt ge last, dat de Olefstuwdam bij Hellenthal in de Eifel (nabij Schleiden) moet wor den versterkt. Daardoor zal de enige pijler-stuwdam in West-Duitsland zijn architektonisch ongetwijfeld attraktieve gezicht verliezen. Nadat er scheuren in de stuwdam waren geconstateerd, wer den in november van het vorige jaar aan de stuwmeer-zijde reeds verster kingen aangebracht. Nu er opnieuw scheuren in het bouwwerk zijn opgetre den, zullen de aan de landzijde opge trokken arcaden, die de stuwdam zijn bijzondere karakter gaven, worden dichtgegooid. De Olefstuwdam wordt dan een gewel dige klomp beton, die zich aan land schappelijk schoon niets meer gelegen behoeft te laten liggen en alleen nog de functie heeft de 20 miljoen kubieke meter water tegen te houden. „We doen liever afstand van een be zienswaardigheid dan dat we ook maar één mensenleven in gevaar brengen", aldus de Akense „Regierungsprasident" Er was niet één mensenleven in ge vaar, het waren er rond 2.500 te weten in de eerste plaats de bewoners (Advertentie) (Van onze correspondent in Bonn) KIEL, 26 juni Na een onderzoek, dat anderhalf jaar heeft geduurd, is een speciale commissie uit de landdag van Sleeswjjk-Holstein tot de conclusie ge komen, dat minstens twintig prominen te Sleeswijk-Holsteinse ambtenaren uit de justitie en de openbare gezondheids dienst hebben geweten, dat de in Flens burg als zenuwarts en medisch advi seur der landelijke ziekenfondsen ope rerende doctor Fritz Sawade" de sinds 1947 gezochte professor dr. Werner Heyde was. Heyde was onder de Nazi's verant woordelijk voor net z.g. „euthanasie programma", de vermoording van rond 70.000 meer of minder zwakzinnigen (daaronder vele kinderen) in gestich ten. Prof. Heyd stond in 1947 voor het geallieerde tribunaal terecht, maar hjj zag kans zijn (Amerikaanse) bewakers te ontvluchten. Hij dook na jaren onder de valse naam Fritz Sawade" in Slees- wiik-Holstein op en opende een praktijk als zenuwarts. Op 11 november 1959 meldde hij zich, toen hij wist dat zijn persoonsverwisseling bekend was ge worden, bij de politie in Frankfurt. Tegen Heyde's echtgenote die aan 'de Starnberger See in Beieren woonde, waar Heyde voor haar en zijn twee zoons een huis had laten bouwen loopt ook nog een proces. Zij incasseer de rond 60.000 mark aan weduwen- en wezenpensioen, nadat zij haar man, van wie zij wist dat hij nog leefde en die zjj in de loop der jaren verschillende ma ten heeft ontmoet voor dood had la ten verklaren. van het Eifelstadje Hellenthal, nog af gezien van die der omliggende gemeen ten en van de Belgische militairen op en om het manoeuvre-terrein Vogel sang. De Hellenthalers zijn met de Olef stuwdam niet bijzonder gelukkig ge weest sinds de ramp met de dam bp Fréjus in Zuid-Frankrijk. Kort na de voltooiing na een bouwtijd van vuf jaren traden in de bijna 290 meter lange en 50 meter hoge stuwdam scheu ren op. Daarna ontbrandde er een strgd tussen waterbouwkundigen. Het bouwprincipe betonnen pij lers aan de landzijde, van boven tot arcaden verbonden en dikke betonsi- lo's aan de stuwmeerzijde was in West-Duitsland met zijn vele stuw dammen nog nooit gebruikt, hoewel er in Zwitserland en Italië stuwdam men volgens dit principe zijn gebouwd. Het maakte de aanleg van de stuw dam 4 miljoen mark goedkoper Jan met de traditionele bouwwijze, een voordeel dat thans verloren gaat want de versterking van de dam, zowel aan de meer- als aan de landzijde, zal ook ongeveer 4 miljoen mark kosten. De aannemers, die de Olefstuwdam hadden gebouwd, verklaarden dat de opgetreden scheuren volkomen normaal waren, omdat de muur zich moest „zet ten". Bij de bouw had men op deze scheuren al gerekend. Niet minder dan acht professoren gaven een expertise over de Olefstuwdam. Een deel was dezelfde mening toegedaan als de aan nemers. De rest drong echter aan op versterking van de stuwdam. Hun ar gumenten schenen het zwaarst te we gen. e „Regierungsprasident" van Aken had inmiddels geen enkel risico genomen: hij gelastte de „Ruhr- talsperrenverein", die het be heer heeft over de stuwmeren en de waterverdeling, dat het Olefmeer voor lopig met niet meer dan 6 miljoen kubie ke meter water mocht worden gevuld, tot hetzij de houdbaarheid van de dam was gebleken, hetzij er een beslissing was genomen over de maatregelen, die ter versterking zouden moeten worden genomen. t Een langer uitstel is ook met verant woord wegens de grote regenval dit jaar, die de Westduitse stuwmeren tot de rand toe heert gevuld en vele heeft doen overlopen. Ook de verster king van de Olefstuwdam zal de Hel lenthalers nooit helemaal kunnen ge ruststellen. Voor hen blijft de „dam der superlatieven", die inmiddels is be zocht door waterbouwkundigen uit vele landen ter wereld, een „wonderwerk met foutjes". De Hellenthalers zullen wel altijd wantrouwig blijven. Gisteren hebben wij dus 230 km. afgefietst van Pon- toise naar Rou- baix. De renners hadden dan eer gisteren wel hun finish gevonden in Versailles en zij hadden gelogeerd in Parijs, maar wij begonnen dus in Pontoise. Ik heb mij laten vertellen dat verschillende cou reurs ook de route van hun hotel naar de startplaats per rijwiel hadden afgelegd om eens lekker los te trap pen. Tweehonderdendertig kilometer dus. Een hele afstand om zo tegen aan te kijken, zelfs wanneer men kan plaats nemen in een auto. In tweehonderd-en- dertig Tour-kilometer echter vat men een compleet drama samen. Het start schot vait op 10.50 uur, om 11.2u uur komt het alarmerende bericht binnen: een massale valpartij. Men schrikt zich een aap, maar het gaat allemaal wel zo snel, dat het niet goed mogelijk is aard, wezen en omvang van liet col lectieve vallen onmiddellijk te catalo giseren. Wij moeten trouwens verder. Maar bovendien wordt men tien mi nuten later al weer in het hart gegre pen door een nieuwe rampzalige mare Charly Gaul heeft een lek bandje. Normaliter zeg je: „Nou ja, een lek bandje, 't is niet lollig, maar je komt er overheen". Grote coureurs echter krijgen geen lekke banden zon der dat de wereld wordt geschokt. En daar snelt dus onmiddellijk een Lu xemburgse pioegmakker toe, rukt een wiel van zjjn tiets en werpt het de leider toe. Zelf blijft hij achter om zielig zjjn eigen rijwiel te repare ren. Later op de dag krijgt Gaul nóg een lek bandje. Hoe zijn vriend daarna verder is gegaan, kan ik u echt niet verteilen. Maar de valpartij, blijkt nu, heelt tengevolge gehad dat drie renners, de Fransman Duez, de Italiaan Pizzogno en de Duitser Jaros- zewicz naar het ziekenhuis worden ver voerd. De helikopter is voor hen neer gedaald. Ja, dat moet u weten: Er cirkelen voortdurend twee helikopters boven de karavaan. Zij maken op my de indruk van stalen aasgieren die on middellijk degenen oppikken, die langs de weg blijven liggen. Nu zijn het dus Duez, Pizzoglio en Jaroszewicz geweest. Wat gebeurt er nog meer op die af stand van 230 km'.' O^aeheille doet een ontvluchtingspoging samen met Novak. En Woutje traent te ontvluchten; ja, waarachtig Wouije. „Woet", zoals de Kransen nem zo schilderachtig noe men. Maar QueheiUe en Novak en Woutje worden ingehaald. En het klinKi koel en zakelijk door de micro foons: „Echappe terminé". Ontvluch ten is er voor de meesten niet bij. Wei vallen. Privat valt. Hij is in ae eerste etappe al eens een keer over zijn fiets gestruikeld. Nu wordt hg per ambulance afgevoerd. Maar een dertigtal kilometers vóór Roubaix maken vgf coureurs zich los. Hun voorsprong bedraagt 35 seconden; hjj loopt op tot 40 seconden en tot 50. Darrigade, de rakker, is erbij en hy wint met één minuut voorsprong op de rest. Een geslaagde ontviuch- ting. ik heb op de wielerbaan van Rou baix even staan praten met Woutje. Met Woutje alleen. Want hij heeft wei eendrachtig zoevend met he-t peloton over het asfalt gereden, zo gauw ais de strijd gestreden is valt ne meute in individuen uiteen. De regen gutst van de hemel, maar hij, Woutje, werpt niettemin een Hesje water over zyn hoofd. Woutje is ook gevallen onder weg. En hij komt met een bijzonder stroef draaiend achterwiel binnen. Hij staat er wat benepen en verongelijkt naar te kijken. Maar Woutje gaat straks verder. Hij kan karei fietsen en hjj pikt zijn graantje mee uit de vetpot, die meneer Goddet op taiel heeit gezet. En dat wiel loopt morgen weer gesmeerd. Trouwens, wie weet, draait Woutje morgen toch weer lek ker. Zo lekker als zijn wiel. Ik hoop het voor hem. ,,1'Equipe", het Franse sportblad dat de Tour samen met „Le Pansien (Libéré)" heeft georganiseerd, heeft een enquête ingesteld onder sommi ge coureurs met als enige vraag: „Wat mist u tijdens de Tour het meest?" Ik vind dat een briljant idee van ,,1'Equipe". Ik was er graag zelf opgekomen. Maar nu dat niet het ge val is geweest, kan ik niet anders meer doen dan citeren. Ziehier wat Jacques Anquetii ervan zegt: „Ik mis het wandelen". Een beschaafd ant woord. Charly Gaul: „Mijn villa". Een duidelijk antwoord. André Darrigade: „Mijn vrouw, zij verwacht een baby". Een ontroerend antwoord, dat het win nen van twee etappes volkomen recht vaardigt. Battistini: „De zee". Een sentimenteel antwoord. Bergaud „Een boom om in de schaduw ervan te slapen". Een poëtisch antwoord. Stablinsky: „Een glaasje bier". Een briljant antwoord. Ook Geldermans werd geïnterviewd. Zijn antwoord was: „Niets, absoluut niets". Als u het mij vraagt is hij de meest pure en onversneden renner. En ik ben dus trgts op mijn landge noot. Maar ik vraag mij wel met enige bezorgdheid af: Wat vindt die jongen over drie weken terug? Steeds maar weer 230 kilometer? (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 27 juni Na lang wach ten en veel onzekerheid maakte de Britse minister van koloniën, de heer Macleod, gisteren bijzonderheden be kend over de nieuwe grondwet voor het protectoraat Noord-Rhodesië, dat sa men met het vrijwel onafhankelijke Zuid-Rhodesië en het protectoraat Nyas- saland de Centraal-Afrikaanse Federa tie vormt. De gisteren aangekondigde bijzonderheden maken evenwel geen einde aan de bestaande onzekerheid. Het principe dat volgend jaar verkie zingen plaats zullen hebben voor een wetgevende vergadering van 45 leden is grotendeels in zjjn oude vorm ge handhaafd. De verkiezingsmethode komt in het kort hierop neer dat de blanken 15 blanken zullen kiezen en de negers 15 negers. Maar er moet een derde groep van 15 leden worden gekozen voor de zogenaamde „nationale ze tels" en de vraag was wie de meer derheid zal krijgen in deze groep en derhalve in het gehele wetgevende lichaam, de inheemse Afrikanen of de blanken. Tot op heden bestond theoretisch de mogelijkheid dat de Afrikanen de meer derheid zouden behalen, maar Macleod heeft iets nieuws bedacht. Van de 15 nationale zetels zal er één worden toe gekend aan een Aziatische vertegenwoor diger. Van de resterende veertien zetels zullen er elf op dusdanige wijze gereser veerd worden voor blank en zwart dat geen van b'eiden in deze groep een meer derheid kan behalen. Er blijven slechts drie zetels over in de nationale groep waar werkelijk om gevochten kan wor den voor een uiteindelijke meerderheid van een van beide partijen. Het kiesstel sel voor deze belangrijke zetel is even wel zo redeloos ingewikkeld dat men vandaag nog steeds niet kan zeggen of de inheemse Afrikanen een kans maken een kleine meerderheid te behalen. Hoe de minister ooit aan de inheemse bevol king duidelijk zal kunnen maken hoe het kiesstelsel werkt, is een raadsel, een punt dat enigszins honend naar voren werd gebracht van socialistische zijde in het Lagerhuis. Uit de reacties in het Lagerhuis na de uiteenzetting van de minister bleek aan stonds dat de leden zelf niet begrepen waar het allemaal op neerkomt. De eerste reacties van Labour waren on gunstig. Hetzelfde gold voor de reacties van leidende Noord-Rhodesiaanse (in heemse) nationalisten die zich in Lon den bevonden om de berg de muis te zien baren. De eerste reactie van de zich eveneens in Londen bevindende vertegenwoordiger van Sir Roy Welen- sky, de federale minister van justitie van Centraal Afrika, de heer Freeman, was vrjj gunstig. Hetzelfde geldt voor de verklaring, die de federale pre mier Welensky zelf aflegde in Salis bury in Zuid-Rhodesië. Aangezien het gisteren gepubliceerde witboek nauwelijks begrijpelijk is in Westminster, valt niet te voorspellen hoe de inheemse Afrikaanse bevolking van Noord-Rhodesië zal reageren temid den van zoveel duisternis en onzeker heid. Maar indien de nationalisten ver moeden dat het witboek een concessie is aan Sir Roy Welensky en de ver enigde federale partij van Noord- en Zuid-Rhodesië, is de kans groot dat zij zich hierbij niet neer zullen leggen. Frankrijk Het aantal doden tenge volge van de ontsporing van de snel trein Straatsburg-Parijs is gestegen tot 25. Gisteren overleed een 66-jarige vrouw, die na de ramp gewond werd overgebracht naar een ziekenhuis. Het Is erop of eronder. Alles geef ik op: mijn baan als lerares Engels op een ulo in Delft., mijn salaris, mijn pensioen. Ik ga me nu helemaal geven om mijn ideaal te bereiken. Kattenstad móet er ko men. Zes miljoen gulden heb ik daar voor nodig". Dit zegt mevrouw C. J. Post-Hendriks uit Den Haag, voorzit ster van de stichting „Kat in nood". Ze legt uit: „Ook de kat is een schepsel Gods. Daarom moeten wij wat doen aan de zwerfkatten, waar van er in Den Haag een paar duizend zijn en die lijden". De oplossing moet volgens mevrouw Post gevonden wor den in Kattenstad, die aan de rand van de stad moet komen en waar de katten kunnen worden opgenomen. Als wij het, nog maar pas geconfron teerd met deze plannen, per ongeluk over kattendorp hebben, verbetert zij ons vriendelijk: „Kattenstad". De ideeën van mevrouw Post zijn wel en niet voor de poes: er moet een groot st.uk bos of park worden afgeschoten, waar plaats is voor duizenden zwerf katten. Er zullen klimbomen komen, loopterreinen, verwarmde glazen ba rakken, een diersnziekenhuis, een pen sion voor luxe katten. Het staat alle maal al zwart op wit. Kinderen zullen de dieren moeten verzorgen. „Daar moet u op hame ren", zegt ze. „Op de waarde die zo iets zal hebben voor kinderen. Wat is mooier voor kinderen dan liet ver zorgen van dieren. En ze zijn er en thousiast voor, dat kan ik nu al mer ken". Mevrouw Post kan het reeds nu al niet meer stellen zonder de hulp van kinderen: zij heeft op het ogenblik 52 katten in huis. Op één benedenverdieping en ze zitten niet in hokken. Overal liggen en lopen, slapen on stoeien, spinnen of spoken, ze. Het is niet mogelijk op een plaats te komen vanwaar men er geen tien tegelijk ziet. Deze 52 katten elke dag krijgen ze vlees kosten me vrouw Post honderden guldens per maand. „Wat moet ik doen?", zegt ze. „Ze worden soms gewoon de gang bij me ingesmeten. Ook zeggen de men sen wel: als u ze niet neemt laat ik ze afmaken. Dan worden er ook nog verkeersslaohtoffertjes afgegeven. Ik kan niet anders. Maar de grens is nu bereikt. Daarom moet Kattenstad er komen. We zullen er een bezienswaar digheid van maken zoals Madurodam, dat is en op die manier zullen wg het draaiende weten te houden". De vraag ligt voor de hand en wij stellen haar ook: „Heeft u weieens ge hoord van anti-hongeracties en soort gelijke inzamelingen?" Mevrouw Post zegt berustend: „Daar proberen ze me natuurlijk altijd mee dood te slaan. Maar omdat de mens lijdt behoeven we het dier toch niet te vergeten". De zes miljoen gulden hoopt zij bijeen te krijgen onder meer door het ver kopen van symbolische bouwsteentjes a raison van één gulden, van lucifers, van potloden en ballpoints. Nogmaals zegt ze peinzend: „het is erop of er onder". Als wij het goed zien wordt het er onder. De aankomst van de deelnemers aan de Aircent-schietcompeti- tie op de vliegbasis Leeuwar den, die' zaterdag inzette met de landing van twee grote Noratlas- transporttoestellen van de Deutsche Bundesluftwaffe, ontwikkelde zich gisteren tot een ware invasie van vliegtuigen en buitenlands lucht- machtpersoneel. In totaal kwamen achttien transportvliegtuigen een la ding aan grondpersoneel, technici en materialen afzetten. Behalve van de Noratlas-toestellen werd gebruik ge maakt van de types Fairchild Packet C-119 en Douglas Skymaster C-54. De vliegerteams van België, Canada, Denemarken, Duitsland, Noorwegen en Italië kwamen elk met zeven iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiuiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiii straaljagers op de basis aan, Hawker Hunters en North American Sabres in verschillende types De Sabre- jagers van de Luftwaffe vallen op door de beschildering van de staart vlakken met grillige figuren in felle kleuren. De Canadezen, die bjj de Aircent- competities, die tot nog toe in Frank rijk werden gehouden, telkens de fraaie Georges Guynemer-wissel- beker veroverden, zjjn vastbesloten deze in Nederland opnieuw te winnen. Maar ook de andere landen zullen zich tot het uiterste inspannen voor het behalen van deze eer. De Duit sers werkten, vanaf het moment van hun aankomst, onder het wakend oog van de Luftwaffe-majoor B. Schmie den detachementscommandant van de Duitse ploeg, op het warme vlieg veld hard om hun spullen zo perfect mogelijk voor elkaar te hebben, de Belgen deden het wat gemoedelijker aan en de Noren toonden zich direct al geïnteresseerd in wat deze vlieg- week hun buiten de schietwedstrijd om nog meer kan bieden. Dat zal o.a. een voetbalwedstrijd op het sportveld Cambuur zijn tussen de basis Leeuwarden en een elftal van buitenlandse NAVO-luchtmachten. Canada kon geen voetballers zenden. Ze hadden echter wel een doedelzak speler bij de luchtmacht. „Stuur hem in elk geval maar mee, we kunnen hem vast wel gebruiken", zei de commandant van de basis kol. J. L. Bosch, die met zijn staf ondertussen een enorm drukke tijd van voorbe reidingen achter de rug heeft. Vanmorgen is de Aircent-competi- tie officieel begonnen met eej inter nationale vlaggenparade en een zgn. briefing (meteorologische en techni sche instructies enz.) in de grote manschappenkantine op de vlieg basis. Vanmiddag is er door ver schillende teams proefgevlogen en morgen zullen boven de Noordzee ten noorden van Vlieland en Terschel ling de schietwedstrijden beginnen. Wedstrijd-leider is de generaal-ma- joor A. de Vries van het NAVO- hoofdkwartier in Fontainebleau. De katholieke bond voor invaliden „St.-Liduina" zorgt deze week voor een geestelijk opfrissertje voor zo'n 250 zwaar gehandicap ten. Er is voor hen een vakantie moge lijk gemaakt in een bungalowkamp in Overloon. Het is voor de eerste maal dat dit op een zo grote schaal wordt gedaan. Behalve Nederlandse invali den zijn er ook gasten uit Engeland, België, Frankrijk en Duitsland. Het ligt in de bedoeling tot een internatio nale uitwisseling te komen. Een arts, vijfentwintig (niet geüniformde) ver pleegsters en vijfendertig helpsters zorgen voor de noodzakelijke bijstand, al is het streven erop gericht de va kantiegangers zoveel mogelijk zelf standig te laten. Er zal deze week ook een sportdag worden gehouden met zitvolleybal, golf en speerwerpen. De belangstelling voor deze vakantie was zo groot dat er 180 aanvragen moesten worden afgewezen. miimiiimmiiminmiiimimmmiiiiimiimimumuiminimimin Langzamerhand zal de ganse we reld wel weten, dat AKU vijftig jaar in Arnhem is gevestigd en dat er naar aanleiding daarvan drie volle weken feest is. Er is intus sen een week van om. De binnenstad, aardig versierd, trekt drommen men sen, maar voor de sfeer moet men in Sonsbeek zijn bij de Wiener Schram- meln, bij de Grote Vijver, waar de prachtige gondel de (vele) liefheb bers van een romantisch tochtje m -en feestelijke stemming brengt. In datzelfde Sons beek-Gr inzing ligt een oude boerderij, waaromheen een sfeer geschapen is. die doet den ken aan 1911 Er treedt van alles op: Paul Duval zingt er de liedjes van Pisuisse en anderen, die een halve eeuw geleden in het vaderland ge liefd waren in cabaret en variété Het Comité Zomerfeesten, dat voor al deze dingen zorgt, is gisteren met iets bijzonders voor de dag gekomen; pure volkskunst uit Wales. Dertien meisjes van zestien jaar af, gekleed in bijzonder romantische klederdracht. Nog niet zo lang geleden behoorden - tot een toneelgroep, maar deze werd ontbonden en sindsdien brengt het groepje, dat Parti'r Nant heet, pure volkskunst uit Wales; weemoe dige en guitige liedjes, door twee lief lijke harpisten begeleid en gezongen in een onverstaanbare taal, die slechts verstaanbaar is door de verrassende asicaliteit van dit groepje. Men luis tert er tenminste met diepe aandacht naar. De lieve meisjes blijven tot dinsdag en treden ook in de stad op. Decor en belichting hebben ze niet nodig, zo zuiver is hun volkse kunst. Wat deze meisjes brengen is een verrukkelijke tegenhanger tegen het cultuursnob isme van deze tijd. LONDEN, 3. juni (Rtr., UPI) In ten door radio Koeweit omgeroepen verkla ring heeft de regering van Koeweit me degedeeld, dat zij de onafhankelijkheid van het land zal verdedigen. Deze ver klaring werd uitgegeven naar aanlei ding van de zondag door generaal Ab- doei Karim Kassem, premier van Irak, afgelegde verklaring, dat Koeweit een „integrerend deel van Irak" is. De regering van Koeweit spreekt in haar verklaring het vertrouwen uit, dat alle bevriende en vredelievende landen, en in het bijzonder de andere Arabi sche landen, haar zullen steunen. Koe weit is een onafhankelijke Arabische staat met volledige soevereiniteit, en internationaal erkend. De regering is dan ook vastbesloten het grondgebied van Koeweit te beschermen en te ver dedigen, aldus de verklaring. Volgens radio Koeweit heeft koning Saoed van Saoedi-Arabië een tele gram aan de sjeik van Koeweit ge zonden, waarin hjj verklaart aan de zjjde van Koeweit te staan. Volgens het persbuieau voor -iet Midden-Oos ten zou in Koeweit de noodtoestand zijn afgekondigd. Koeweit heeft dringend om advies ge vraagd aan de Britse regering om het hoofd te kunnen bieden aan de Irake zen, die aanspraken willen doen gelden op het zeer olierijke sjeikdom. Engeland heeft land-, noch zeestrijd krachten in of l>jj Koeweit, dat vorige week een onafhankelijke staat is gewor den. Men trok te Londen in twijfel, dat Kassem onmiddellijk troepen naar het sjeikdom zou zenden. Deskundigen van het ministerie van buitenlandse za- kei. achtten zijn aanspraken op Koeweit erop gericht de aandacht van de moei lijkheden in eigen land af te wenden. Het kleine, fabelachtig rijke sieikdom levert bijna 40 procent van de gehele Britse behoefte aan olie. Elke bedrei ging tegen dit staatje gericht, is een aanslag op de Britse nationale econo mie. PENNSYLVANIA, 27 juni (UPI) Ex-president Dwight D. Eisenhower en ex-vice-president Richard M. Nixon heb ben gisteravond harde kritiek geoefend op de binnenlandse en buitenlandse po litiek van president Kennedy en zjjn regering. De beide republikeinse leiders spraken op een partijbijeenkomst ter ere van Eisenhower. Eisenhower hamerde op de begrotings tekorten en de centralisatie van de re gering. Hjj herinnerde aan hetgeen Kennedy de Amerikanen had verzocht, namelijk niet te vragen „v -t uw land voor u kan doen, maar wat u voor uw land kunt doen". „Maar de regering", aldus Eisenho wer, „is een reusachtige federale Santa Claus geworden en wjj zjjn de men sen die rond de kerstboom dansen, wachtend op onze geschenken. Elk pak ket is bedrukt met de woorden: U hoeft hier niet voor te betalen, dat doen uw kleinkinderen." Nixon sprak over Laos en Cuba. „Toen het kritieke moment kwam," al dus Nixon, „was Kennedy niet bereid zijn krachtige woorden in daden om te zetten. Kennedy verdient geen kritiek vanwege zijn steun aan de vrijheidsstrij ders op Cuba. Maar de fout was, dat toen hij het besluit nam te helpen, hij de actie niet met Amerikaanse strijd krachten wilde steunen. Het is van es sentieel belang, dat men handelt zoals men spreekt."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7