KVP krijgt in Kamer steun van socialist mr. Berger Kinderbijslagwet lijkt een redelijke kans te maken Schrik in IJmuidense haven Frans-Algerijns gesprek komt weer op gang De Gaulle: Nog dit jaar moet er een oplossing komen hamol weer vandaag! Duitse mijn explodeert bij demontage Geen slachtoffers - grote ravage op vissersboot J. J. VAN K00TEN V.V.D.-er CQrver gematigd Koningin woont vlootrevue bij Staking bij Britse MORRIS PRINS BERNHARD VIJFTIG I Het weer Berlijnse crisis noopt tot spoed Zeven jaar voor officier legioen WOENSDAG 28 JUNI 1961 bezoek de DEN HAAG, 28 juni De politieke barometer is bij de eer ste beschouwingen over de kin derbijslagwet wel wat gezakt, maar wijst zeker nog niet op ernstige depressies, die sommigen ervan verwacht hadden. Men doet in de Kamer allerwegen zijn best om er gezamenlijk uit te komen. Dat is de overheersende indruk na de eerste dag, waarop echter alleen nog maar de Kamer heeft gesproken. Het eigenlijke gevecht met de regering moet dus nog beginnen. De amendementen zijn nog niet ingediend. De goede wil van velen heeft echter een belang rijke verlichting gebracht in de sfeer van onzekerheid, die al vele weken rond dit wetsontwerp be staat. Het heeft zoals bekend vooral ten doel een zó algemene kinderbijslagregeling in ons land in te voeren, dat voortaan alle zelfstandigen er onder zullen val len. Sporfhuis Centrum 6 juli: marinedag op Schevi eningen Uit de schatkist éeè'MORRIS 'ieforeyou êuy. Fordfabrieken 24.000 arbeiders niet meer aan het werk MGR. H. J. v. DEURSEN BEDIEND Suède dames- en herenjasjes Droog en iets warmer Aan zee 1 Van prins Bernharddie morgen zijn vijftigste verjaardag hoopt te vieren, maakte de fotograaf Jan Sterk onlangs dit portret. SOUEX-OTO •Jsjlsy.- (Van onze parlementaire redacteui) De A.R. en K.V.P. zullen vermoede lijk zonder moeite gezamenlijk kunnen optrekken, wanneer het erop aan zou gaan komen er wanneer de socialisten toch nog lastig zouden worden. Met de Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 16 BIJ DE GROTE MARKT- HAARLEM TEL.22I72 DEN HAAG, 28 juni Donderdag 6 juli zal Scheveningen in het teken van de marine staan. Op die dag zullen de koningin en prins Bernhard een défilé afnemen van marineschepen dat wordt gehouden voor de kust. Gezeten op het „Zonneëiland" van de pier te midden van vele leden van het corps diploma tique en andere genodigden, zullen zij 34 Nederlandse marineschepen voorbij zien stomen. Na het défilé zullen de schepen over de gehele lengte van de boulevard voer anker gaan. De toeschouwers op de boulevard zullen via 100 luidsprekers eeu toelichting krijgen op het gebeuren. Zo zal hun verteld worden, dat de sche per, die aan dit grootse défilé deelnemen, zich de dag tevoren verzameld zullen hebben ter rede van Texel, dezelfde plaats waar ook de zeehelden zoals Michiel de Ruyter, hun vloten plachten te verzamelen. Nadat de commandant zeemacht per sloep naar de wal is gekomen en zich aan de burgemeester van Den Haag heeft gepresenteerd, zal de burgervader voor een tegenbezoek naar het vlaggeschip gaan. In de loop van de middag zal men kunnen kijken naar reidingsoefeningen met helicopters, raketschieten door ma rinevliegtuigen op een schijf nabij de pier, en vlagseinoefeningen door de schepen. Op de val zal burgemeester Kolf schoten, geflankeerd door de comman dant zeemacht en de commandant der mariniers, een parade afnemen van 950 man marinetroepen (inclusief Marva's) De V.V.V. Den Haag zal de dorst en honger die de defilerenden ongetwij feld zullen krijgen trachten te lenigen door hen bier en haring aan te bieden. Om half acht zal de minister-presi dent op de boulevarc een taptoe van de marinierskapel, met tamboers, pijpers en fakkeldragers, afnemen. Een ont vangst van de aan de vlootrevue deel nemende schepen ten stadhuize en een groot vuurwerk aan het strand zullen deze marinedag bij uitstek besluiten. Dr. W. L. P. M. de Kort, die dinsdag in het debat over de kinderbijslag voor de K.V.P. het woord voerde. zestig stemmen, die daar maximaal mee gemoeid zijn, is reeds een hechte bodem gelegd. Maar de socialisten heb ben kennelijk geen al te boze plannen. Zij willen wel een aantal wijzigingen in het ontwerp aanbrengen, die zeker op verzet bij de minister zullen stuiten, maar dat willen vele anderen ook. Wat de liberalen betreft, zij zullen er wel niet toe kunnen komen bepaalde essen tiële zaken in de kinderbijslagregeling te aanvaarden, die dit stelsel verheffen boven het uitoefenen van hulp in nood, waaraan van liberale zijde wordt vast gehouden. De heer Oorver, die op zeer gematig de toon namens de V.V.D. sprak, liet tóch hier en daar het onaanvaardbaar duidelijk horen. Het mankeert de V.V.D. aan het ware besef van naas tenliefde, dat, om met dr. De Kort (K.V.P.) te spreken, aan zelfstandigen precies dezelfde rechten wil geven als aan loontrekkenden. De katholieke woordvoerder zei van mening te zijn, dat iedere huisvader, of hij nu onder nemer is of arbeid in loondienst ver richt, recht heeft op een inkomen, dat hem in staat stelt zijn kinderen naar behoren groot te brengen. De heer Oor ver echter kon niet inzien, dat om dit te bereiken allen in onze maatschappij, ook degenen die niet mee gaan profite ren van de uitkeringen voor kinderen, daarvoor gezamenlijk een premie die nen op te brengen. Ook de heer Beernink (C.H.) hield tegen interrupties van socialistische zijde staande, dat hij er niet mee akkoord kan gaan dat ook ongehuwden en kinderloze echtparen premie moeten betalen, waar voor hen niets tegenover staat. De heer Kikkert, die een ander deel van de C.H. vertegenwoordigde, bleek eveneens grote bezwaren te hebben, maar hij was veel voorzichtiger en wil de zijn standpunt nog met bepalen al vorens de minister de wet zal hebben verdedigd. Een van zijn verlangens was, dat de uitkeringen voor zelfstandi gen niet vanaf het derde kind zullen geschieden, maar dat ook deze groep, evenals de loontrekkenden, reeds voor het eerste kind in de kinderbijslag zal delen. De financiering moet, wanneer de premie dan te hoog gaat worden, maar uit de schatkist geschieden. Dit verlangen werd door velen gedeeld. Ook dj- Ue Kort en de heren Smallenbroek (A.R.) en Berger (P.v.d.A.) sloten zich erbij aan. De laatste bracht het meer nuchtere motief naar voren, dat de pu blieke opinie een verschillende behan deling van loontrekkenden en zelfstan digen niet zou aanvaarden en dat de regeling onnodig gecompliceerd zou worden. De v.v.D daarentegen wenst juist twee afzonderlijke regelingen, om dat er te grote verschillen tussen de groepen loontrekkenden en zelfstandi gen zouden bestaan. Ook wil de V.V.D. een grens stellen aan de uitkeringen boven een bepaaldinkomen, om te voorkomen dat wellicht minder draag- krachtigen premies zouden moeten be talen, waarvan sterkere groepen, die eigenlijk geen kinderbijslag nodig heb ben, zouden gaan profiteren. De heer Berger (P.v.d.A.) stelde daar tegen over, dat iedere cent administratiekos ten, die onnodig wordt uitgegeven, moet worden vermeden. Hij ziet deze rompslomp ontstaan wanneer men kin derbijslag anders zou gaan administre ren dan de A.O.W., waar eveneens om praktische redenen het een en ander door de vingers moet worden gezien. Opvallend was de heel wat scherpere houding, die de socialistische heer Ber ger in zijn af en toe geestig betoog aannam tegen de liberalen. De K.V.P. kwam er veel beter af, maar van de V.V.D. wist de heei Berger nu wel dat zij „zo weinig mogelijk kinderbijslag wil, maar wel zo lang mogelijk rege ren." De socialistische woordvoerder zei ter motivering van wat hij als de zin van de kinderbijslag beschouwt, dat het belang van het kind daarbij voorop moet staan. De kosten die de oud,ers aan een kind moeten besteden, kunnen zeker niet geheel worden vergoed door de kinderbijslag. Ook zei hij dat dege nen, die zoveel bezwaar maken om mee te betalen aan de premies, niet moeten vergeten dat zij zelf ook kind zijn ge weest. De vraag in hoeverre kinderbijslag in verband moet worden gebracht met onze dichte bevolking, was voor de heer Berger wel degelijk een belangrijk punt. Hij is van mening dat over deze zaken nog veel meer moet worden na gedacht. Maar hij vroeg een beter be grip voor de feiten. Het is wel juist, dat in het jaar 2000 Nederland 18 a 19 miljoen inwoners zal hebben, maar wij vergissen ons wanneer wij alleen het geboortecijfer daarvoor als oorzaak nemen. De sterftecijfers dalen in Ne derland op even spectaculaire wijze als de geboortecijfers stijgen. In ieder geval, aldus de socialistische woord voerder, kan men geen geboorten van kinderen voorkomen door reeds gebo- ren kinderen te onthouden wat ze toe komt. Geen wonder dat de katholieke woordvoerder dr. De Kort later met deze rede zijn instemming betuigde. Hij vroeg de aandacht voor de samen hang in onze maatschappij tussen de belangen van jeugdigen en die van ouderen. Ook dit noemde dr. De Kort een eerste voorwaarde om tot het ves tigen van recht en liefde in de maat schappij te komen. Men kan niet de jonge mens als kind negeren en er dan later, wanneer hij een produktieve leeftijd heeft bereikt, van profiteren. Dit Kamerlid, de laatste spreker in het debat waarop de minister vandaag heeft geantwoord, is optimistisch ten aanzien van het aanvaarden van de wet. „Men verwerpt zoiets, waarvan erkend moet worden dat het goed is, niet zo maar om partijpolitieke rede nen," zo merkte hij op. Voor dr. De Kort is ook het auto matisch koppelen van de kinderbijsla gen aan het loon, zodat er waarde vastheid ontstaat volgens hetzelfde systeem dat bij de A.O.W. wordt toe gepast, van groot belang. Dit staat vooraan op het verlanglijstje, dat aan minister Van Rooy is aangeboden. De katholieke spreker waarschuwde de kritisch ingestelde leden van V.V.D. en C.H. ervoor, dat zij minder de onvolkomenheden van het ontwerp moeten zien dan de grote sociale strekking ervan en dat zij wat meer geduld moeten opbrengen. „Het Keu len en Aken van de kinderbijslag worden niet op één dag gebouwd." Dr. De Kort heeft ook duidelijk af stand genomen van het vooral van libe rale zijde verspreide gerucht, dat al leen met een achter de schermen reeds beklonken compromis deze kin derbijslagwet te redden zou zijn. De parlementaire behandeling zou dan al leen nog nodig zijn om de procedure daarheen te leiden. „Voor zuiver pro- ceduraal spektakel zou ik noch ver moedelijk iemand anders uit mijn frac tie te vinden zijn," aldus de katholieke woordvoerder. Een deel van de Tweede Kamer tijdens het debat van gisteren. Achter de re geringstafel zitten naast de minister van Sociale Zaken mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp (links) en dr. W. H. van den Berge (rechts). Achter de minister de heren J. Burger en D. Roemers. Links zittend de heer J. J. A. Berger, die voor de P.v.d.A. het woord voerde. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 ADVERTENTIE! ARIEF 28 cents pet millimeter- BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM or«a>—, hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 ABB Bil BB 1 MBB A A ff B M Al B ^fl fl I A A 1 3T De administratie behoudt zich het recht voor 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 fl fl fl fl lllll B fl Al Ill fl Sllfl A fl I U fl I fl I I mJS Bi M advertentiën eventueel zonder opgave van Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 ^flfl B HL, fl fl BA* Ab EbbB BB A WBT fl Bi EBBH B BBfli BB BV Êfm ^»E> 1 redenen te weigeren NltUWt nAAnLtlHoint lUUnAlli Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en VV Severln. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 28 juni De Britse auto industrie is berucht vanwege het grote aantal stakingen, dat ieder jaar de pro ductie onderbreekt. Sedert veertien dagen is een staking gaande bij een fabriek van auto-onderdelen waar 2000 arbeiders het werk hebben neergelegd, hetgeen heeft geleid tot ernstige ver traging van de productie in een aantal autofabrieken in de Midlands. Er is even wel een kans dat deze staking binnen kort zal eindigen. Maar gisteren is een nieuwe staking uitgebroken bij de Ford fabrieken, waar de arbeidsbetrekkingen nog slechter zijn dan elders in de in dustrie. Tot op heden hebben ongeveer 24.000 m|an de arbeid neergelegd in deze, zoals gewoonlijk, wilde staking. Aanleiding tot de staking was een weigering van de directie van de grote Fordfabrieken in Dagenham om onderhandelingen te voeren met vertegenwoordigers van het personeel over loonsverhoging en ver mindering van het aantal arbeidsuren voordat van de kant van het personeel een toezegging werd gedaan dat de arbeiders zich voortaan beter zouden gedragen in de fabrieken. De directie wees erop, dat in de eerste helft van het huidige jaar 46 wilde sta. kingen hebben plaats gevonden bij Ford. Het personeel heeft deze voorwaarden van de directie opgevat als een ultima tum van onredelijke aard en is derhalve opnieuw en collectief in staking gegaan. Frankrijk De bijzondere Franse krijgsraad in Parijs beeft ex-generaal Gouraud veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf wegens zijn aandeel in de revolte van 22 april jl. Gouraud was in die tijd legercorpscommandant in het gebied van Constantine. (Reuter). (Advertentie) -QUALITY PIAST* vanal f 4595.— GARAGE BRINKMANN ^Smedestr. 43-45 - Tel. 11025 - Haarlem^ HlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIMIIIIiy. HAARLEM, 28 juni Mgr. H. J. v. Deursen, proost van het Haarlems ka thedraal kapittel, is van de H. H. Sa cramenten der Stervenden voorzien. Enige weken geleden is hij in de Ma- riastichting opgenomen. Mgr. v. Deur sen was tot vorig jaar praeses van het Theologicum te Warmond en ig nu rector van het St.-Jacobs Godshuis te Haarlem. (Advertentie) Toen Clifford Sims uit Durrington in Engeland nog maar drie jaar was leerde hij al autorijden in een zeepkist met motor van 150 cc. Vier jaar later schonk zijn papa hem een oude Austin en na enige vaderlijke rijlessen kon de jonge Cliff chaufferen als de beste. De foto toont dat hij ook bedreven is in het slingeren en zwengelen. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig weer. Iets hogere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige wind tus sen west en zuid. Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 28 juni In uitlatingen van De Gaulle tegenover parlemen tariërs, die dinsdagmiddag zijn gas ten waren op een tuinpartij van het Elysée, zien de waarnemers alhier een bevestiging van de hardnekkige geruchten, dat zeer binnenkort het gesprek Frankrijk-FLN zal worden hervat. Dit zou dan zijn niet te Evian maar op het kasteel van Lugrin in de omgeving. Zoals men zich herinnert, schortte de Franse, delegatie 13 juni het gesprek op voor een bezinnings- periode van ongeveer twee weken, aangezien het nutteloos leek de pas te blijven markeren op het terrein min de exposés met over en weer onverenigbare algemeenheden. Een nieuw feit lees: een concessie van de zijde van de Algerijnen was todig om hel gesprek uil de impasse te halen. Hen kan er slechts naar gis sen, of van de zijde van het FLN zulk een nieuw feit in het geheim ter kennis van de Franse regering is gebracht. De uitlatingen van De Gaulie, waar bij men niet uit het oog moet verliezen dat er een grote dosis taktiek in ver werkt kan zijn, bevatten onder meer dat de draden van het contact nog ai tijd voorhanden zijn en dat men ze dus dient te gebruiken. Het gesprek moet worden hervat, men zal dan we) zien wat het oplevert. Zou een akkoord nog altijd onmogelijk blijken, dan zal er wel niets anders opzitten dan dat men in Algerije dezen aan de ene kant plaatst en genen aan de andere (hergroepering en verdeling derhalve), althans voorlo pig- In ieder geval zal Frankrijk dan Oran voor zichzelf moeten behouden, vanwe ge Mers-el-Kebir (Franse vlootbasis in Noord-Afrika). De president zei even wel, dat het totstandkomen van een ak koord hem moeilijk lijkt „zolang de mes sen niet zijn opgeborgen" en ook nog: dat de regeling van het Algerijnse vraag stuk op de een of op de andere wijze nog dit jaar haar beslag moet krijgen, gezien de situatie in Europa. Bjj dit laatste doelde de president uiteraard op Berlijn. Naar hij vorige week reeds aan een bezoeker zou hebben gezegd, nadert de Berlijnse crisis haar rijpheidssta- dium en zij zou alsdan ,,al onze kleine franse ,v 'leien" we-Lvnvn Blijk baar is dus ook De Gaulle er niet meer zo zeker van, dat Khroesjtsjev alleen maar bluft. Donderdag: Zon: 4.22-21.04. Maan: 21.43-5.36. Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 28 juni Een hogedruk- gebied bij Zuid-Engeland laat een uit loper ons land in oostelijke richting pas seren. Hierdoor is het zonniger gewor den bij een afnemende zuidwesten wind. Ook morgen zal het op de meeste plaat sen nog droog blijven met een iets ho gere middagtemperatuur. Via Schotland komt een storingsfront naderbij, waar door op iets langere termijn gezien het weer een wisselvallig karakter houdt. Aan zee morgen zonni<- en d. oo" met een afnemende zgewind en iets hogere temperaturen. Temperatuur overdag 18 a 19 graden. Zeewater 16 graden. Voor uitzichten: hogedrukgebied brengt rus- tie en iets warmer strandwec max min neersl Station Weer temp temp afgel. gisteren 24 uur Stock ho )rr geh bew. 15 12 14 Jsio onbew. 20 12 1 .peiili -ie: licht bew. 17 9 1 i a.nner zw. bew. 19 9 0 Amsterdam zw. bew. 17 9 4 Brussel licht bew. 17 9 2 Luxemburg licht bew 17 8 2 i nu onbew. 20 9 0 Nice onbew. 25 18 4 mr. zw. bew. 25 11 1 licht bew. 21 13 8 Genève onbew. 20 11 11 Helgrado zw. bew. 35 20 0 me zw. bew. 32 21 0 Madrid regenbui 28 16 14 Lissaboi onbew. 32 17 0 IJMUIDEN, 28 juni Met een dave rende knal, die mijlen ver in de omtrek de ruiten deed rinkelen, en een steek vlam die fel omhoog schoot, is gister avond tegen half tien aan boord van de 43 ton metende Urker kotter „Onder neming" een uit 1941 daterende Duitse magnetische mijn ontploft. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het projectiel, dat tevens voorzien was van een schokbuis en dus ook als bom kon fungeren, was volkomen gaaf, door de kotter uit de Noordzee opge vist. Deskundigen van de mijnopruimings- dienst waren de gehele middag bezig geweest om deze gevaarlijke oorlogsher innering van duizend kilo te demonte ren. De marine vertrouwde de mijn niet bijster en voelde er niete voor hem aan boord te nemen van de' in de nabijheid liggende mijnenveger om hem, ingekap seld in plastic, ergens ver weg m zee neer te laten. Schipper-eigenaar K. van der Berg, die vorige week nog een oud stokanker had opgevist, was niet erg gelukkig toen hij met deze gevaarlijke vangst naar ITmuiden moest. De magnetische mijn, waarvan het aluminium omhulsel nog volkomen glad was, lag aan dek van het scheepje, dat afgemeerd werd in de Haringhaven, nabij de kustwacht. De deskundigen van de mjjnopruimings- dienst wisten, dat dit type verschillende ontstekingen had en ook waren er aan wijzingen, dat het een boobytrap bevat te. Van boord halen was te gevaarlok en daarom werden aan dek in de loop van de middag een voor een de ontste kingen verwijderd. Het moeilijkste en gevaarlijkste kar wei moest echter nog komen: het ver wijderen van het staartstuk, waarin zich een afzonderlijke springlading be vond. Terwijl iedereen op eerbiedige afstand stond, werd er aan het staart stuk getrokken. En toen kwam plotse ling de explosie. Het staartstuk vloog de lucht in en de steekvlam deed de rest van de lading ontbranden, zon der dat deze verder explodeerde. Het dek van de kotter was veranderd in een laaiende vuurzee. Onmiddellijk werd groot alarm ge maakt. Brandweer, politie en ongeval- lendienst rukten met alle beschikbare materieel uit. De sleepboot „Stentor" kon binnen enkele minuten al water geven, eerst met stralen van twintig meter afstand, later dichterbij met ne velspuiten. Het vuur heeft misschien een tiental minuten gewoed op het scheepje. Maar die minuten waren voldoende om het houten dek te verteren. De brug vatte eveneens vlam. IJzeren balken van het dek smolten door als waren zij van was, evenals een stalen laadboom. De schade is groot, maar al spoedig bleek dat er bij deze explosie geen doden of gewonden waren gevallen. PARIJS, 28 juni (UPI) De voor malige luitenant kolonel-commandant van het befaamde eerste cavalerie regiment van het vreemdelingenlegioen, Charles-Gilbe-t de la Chapelle, is tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de vierdaagse revolte in Algerije. De commandant verscheen voor zijn rechters in uniform. Een lange rij on derscheidingen sierde zijn borst. Hij werd ervan beschuldigd, dat hij zijn re giment beschikbaar had gesteld aan de rebellerende generaals. (Advertentie) De nieuwe Solex met voi-automatlsche Koppeling 1 395 Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1