Pankov wapent zich KENNEDY WIL OVER BERLIJN WEL PRATEN Maar de Sovjets moeten het initiatief nemen hamol weer vandaag warmtegolf Koeweit in staat verdediging Iraakse patrouille beschiet Iraanse schepen met voedsel van PRESIDENT DE GAULLE IN VERDUN Kabinet in gevaar Staking in havens vrijwel algemeen Talrijke schepen liggen in Amsterdam te wachten RACEBOOT VOOR DE JARIGE PRINS BERNHARD Het weer__ Geert Hoogeveen Bergingswerk na bijna 17 jaar SOVJETS KIEZEN GEEN PARTIJ Kinde rbijslagde ba t Posters" actief in hoofdstad STUIFVRIJE ANTRACIET Sympathiestaking in Rotterdam Citroen-advertentie PERMABEL VRIJDAG 30 JUNI 1961 85ste JAARGANG No. 30863 WASHINGTON, 30 juni, (A.F.P. U.P.I.) President Kennedy heeft verklaard, dat Amerika be reid en gereed is om over de kwestie Berlijn onderhandelingen te voeren met Rusland. Maar hij liet uitkomen, dat Amerika niet het initiatief zal nemen voor der gelijke besprekingen. Ongeveer tegelijkertijd verklaarde premier Khroesjtsjev in Moskou, dat de Sovjet-Unie gereed is voor onder handelingen over Berlijn. «W MORRIS 'beforeijouêui/! Suède dames- en herenjasjes fVarm tot zeer warm Aan Zee Zie Hoofdagent Zijlweg 26 - Telefoon 17296 LOCOMOTIEF RIJWIELEN GEES PELT KOEWEIT (Stad) 30 juni (AFP, Rtr, UPI) Aan de grenzen van Koeweit staat het leger paraat en de Britse marine zou volgens welingelichte kringen voor de kust gereed liggen om elke aanval van Irak dat aanspraak maakt op het olierijke sjeikdom te kunnen af slaan. in het land zelf is de toe stand rustig. De demonstraties tegen Irak, die losbarstten nadat de Iraakse premier Kassem zijn plannen tot annexatie van Koe weit had bekend gemaakt, schij nen in hevigheid te zijn afgeno men. Sjeik Adoellah as-Salaim as-Sabah heeft verklaard „duizen den boodschappen" ontvangen te hebben waarin de soevereiniteit en onafhankelijkheid van Koeweit wordt gesteund. Hij dankte de betogers voor hun blijken van trouw. huis Cb TEEUWEN KOLEN EN OLIE In Rotterdam BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ors. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oei millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie oehoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544. Politieke waarnemers in Washington Bijn van mening, dat Khroesjtsjev geen haast zal maken met de conferentie, omdat hjj eerst in oktober het communistische congres wil doen hou den. Dat zou er dus op neerkomen, dat in november of december onder handelingen zouden kunnen beginnen. President Kennedy zei over de Ame rikaanse bereidheid: „Wij zullen altijd klaar staan voorstellen te bespreken die kunnen leiden tot groter veiligheid voor de bewoners van Berlyn en tot garantie van de mogelijkheid voor hen om als vrije mensen een keus te doen". Kennedy zei voorts, dat iedereen het er wel over eens was dat de kwestie Berlijn een onafgemaakte zaak was. LONDEN Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat de westerse leiders nog niet gezamenlijk hebben be sloten of er al dan niet getracht zal wor den met Rusland te confereren over de kwestie-Eerlijn Aan tc woordvoerder was commentaar verzocht op een be richt, dat de Verenigde Staten waar schijnlijk het initiatief zouden nemen tot zulke besprekingen met Moskou. „De westerse naties bespreken de kwes tie. We hebben voortdurend contact met Washington", aldus de woordvoerder. BERLIJN, Het hoofd van het Oost- duitse regiem in Berlijn, Walter Ul- bricht, heeft gisteren in een rede tot arbeiders in de chemische industrie ge- Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. E3439 I.EIDStSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22359b Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog, zonnig en warm warm weer. Zwakke d. Zaterdag. Zon: 4.24-21.03. Maan; 23.05-8.06. tot zeer (Advertentie) (Van onze weerkundige medewe ker) DE BILT, 30 juni Het z t er naar nit dat wij tegen het weekeinde in een groot deel van West-Euro;». en ook in ons land een warmtepolf zullen br Het hogedrukgebied boven west- en midden-Europa houdt stand en voert met een zwakke zuid-oosten wind ge leidelijk ,iog warmere lucht naa- ons land. Gisteren kwam het kwik tot 25 graden, vandaag tot ongeveer 28 graden en wellicht dat morgenmlddaf» plaatse lijk in ons land de dertig graden wordt bi kt. Door eei andwind zal ook langs de hele kust de temperatuur op f zomers nivee komen. Ook morgen warm en zonnig strand weer met in de namiddag plaatselijk een zwakke zeewind. Temperatuur on geveer 25 gr., zeewater 17 gr. Vooruit zichten: ook tijdens weekeinde warm en zonnig strandweer. max. min. neersl Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Kelde De BUt Twente Eindhoven Zn -Limbur Helsinki Stockholm Oslo Kopemooren Aberdeen Lunaen Amsterdam Luxemburg Pard» Nice Berian Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajacclo Madrid Mallorca Lissabon Weer temp. temp. aigel gisteren 24 uur onbew. 21 16 0 onbew. 24 13 0 onbew. 23 15 0 onbew. 24 12 0 onbew. 24 13 0 onl>ew. 24 12 0 onbew. 25 13 0 onbew. 24 13 0 onbew. 21 11 0 onbew. 22 14 0 half bew. 25 13 0.2 onbew. 20 10 0 onbew. 23 7 0 zw. bew. 27 13 0 onbew. 24 15 0 onbew. 24 14 0 licht bew. 27 12 0 onbew. 27 21 0 onbew. 25 14 0 onbew. 24 12 0 onbew. 25 14 0 geh. bew. 26 20 0 onbew. 23 10 0 onbew. 27 11 0 half bew. 32 16 0 onbew. 29 16 0 licht bew. 32 19 0 onbew. 29 15 0 onweer 28 17 10 zegd, dat de Sovjet-Unie er Oost-Duits land bezig zijn met het treffen van vei ligheidsmaatregelen voor de tijd dat Moskou een vredesverdrag met Oost- Duitsland zal sluiten. Ulbricht voorzag „moeilijkheden" van de zijde van West- Duitsland wanneer dit verdrag zal wor den ondertekend. Het orgaan van de Oostduitse communistische partij „Neues Deutschland", schreef naar aanleiding van Khroesjtsjevs recente televisie-rede, dat West-Berlijn „onver mijdelijk" deel zou gaan uitmaken van de door Rusland voorgestelde „Vrije Stad Berlijn". Ulbricht zei niet wat voor soort maatregelen bedoeld worden. Dat hij ook Rusland in zijn opmerking betrok, moge er op wijzen, dat het gaat over militaire maatregelen. Men herinnerde er in dit verband aan, dat de Russi sche minister van defensie, maarschalk Malinowsky, begin juni gezamenlijk Russisch-Oostduitse manoeuvres kwam bijwonen. De Russen beschikken in Oost-Duitsland over 22 divisies, de meeste gepantserd. Oost-Duitsland heeft er zelf zeven. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de door „de zogenaamde Duitse democrati sche republiek" uitgevaardigde bepa lingen met betrekking tot het over vliegen van haar gebied, op geen en kele wijze van toepassing kunnen zijn (Advertentie) op pagina 14 op vliegtuigen van de westerse mo gendheden, die gebruik maken van de luc^rtcorridors naar Berlijn. Op een aanbod van de Westduitse re gering om de schaarste aan levensmid delen in Oost-Duitsland te verlichten door voedselleveranties, heeft de rege ring in Oost-Berlijn geantwoord met een aanbod tot levering van polio-se rum. Het Oostduitse persbureau ADN meldde, dat de plaatsvervangende Oostduitse premier Stoph in een tele gram aan bondskanselier Adenauer drie miljoen eenheden van het Russische se rum Sabin-Tsjoemakoo heeft aangebo den. Het in West-Duitsland gebruikte Salk-serum heeft volgens Stoph te wei nig uitwerking. In de Westduitse staat Noordrijn-Westfalen heerst sinds enige weken een kinderverlammingsepide mie. Er hebben zich totdusver 59 ge vallen voorgedaan, waarvan 20 met do delijke afloop. Advertentie) Type Loco Star v.a. f 149.25 Rijksstraatweg 397-399 - Telefoon 53097 WAALWIJK, 30 juni Zes RAF- mannen uit Duitsland hebben de afge lopen dagen in de polder tussen Waal wijk en Doeveren gezocht jaar resten van een Engelse bommenwerper, die daar in oktober 1944 is neergestort. De hoge grondwaterstand heeft het verk echter stopgelegd en de RAF-mensen zijn naar Duitsland teruggekeerd. Ze hopen in de loop van de volgende week met nieuw hulpmateriaal verder te kunnen werken. Men heeft het werk aangepakt, om dat de kans bestaat, dat in de grond de koperen identificatieplaatjes worden gevonden van de verongelukte vliegers. Als dat inderdaad het geval is, zal men de nabestaanden uitsluitsel kunnen ge ven over het lot van de verongelukte (n), die nu als vermist te boek staan. Oog getuigen die het vliegtuig destijds heb ben zien neerstorten, zijn er zeker van, dat er geen overlevenden waren. Iraakse patrouillevaartuigen hebben gisteren geschoten op Perzische motor boten me voedsel van A bail an naar Koeweit brachten via de Sjatt-el-Arab. Dit is meegedeeld door schippers van motorboten. De regering van Irak heeft een vaarverbod afgekondigd voor de Sjatt-el-Arab bij de Perzische Golf. Toch proberen wy nog steeds levens middelen via de rivier naar Koeweit te brengen, zo zeiden de schippers. In Koeweit zou het woensdag tot een botsing gekomen zijn tussen voor- en tegenstanders van premier Kassem van Irak. Verscheidene mensen zouden zwaar gewond zijn. Volgens reizigers uit Koeweit zijn er gisteren Saoedi- Arabische troepen in het sjeikdom aan gekomen. Het zou hier maar gaan om een kleine eenheid, die op het ogenblik patrouilleert langs de grens tussen Koeweit en Irak. Vandaag worden er troepen uit Jordanië verwacht. Ook wacht men op de komst van twee Britse fregatten, die de olieraffinaderij in Koeweit zullen beschermen. De veiligheidspolitie van Koeweit heeft naar verluidt een aantal Iraakse agitators gearresteerd. Deze zouden van plan zijn geweest om de raffinade rij in Achmadi in brand te steken Deze raffinaderij wordt op het ogen blik zwaar bewaakt. Op het ogenblik zouden zich betogers in de straten van Koeweit verzamelen. Zij hebben por tretten bij zich van de leiders van het sjeikdom en de sjah van Perzië. De Sovjet-Unie wil geen partij kiezen in het in de Arabische wereld ontstane geschil over Koeweit, maar wel de belanghebbenden waarschuwen dat de twist gevolgen voor hen kan hebben. Dit is de conclusie, die men in Moskou heeft getrokken uit het voorzichtig ge stelde commentaar in de Russische pers op de kwestie-Koeweit. De „Pravda" spreekt in verband met de aanspraken van premier Kassem van Irak op Koeweit zelfs van „annexa tie". Het blad legt de nadruk op het feit, dat men zich in verschillende Arabische landen heeft uitgesproken voor toelating tot de V.N. van Koeweit Het waarschuwt de Arabische landen voor de „imperialisten", die „zich be ijveren om van de crisis te profiteren". WASHINGTON (Rtr.) Op het de partement van buitenlandse zaken, in Washington zijn rapporten ontvangen, volgens welke de mogelijkheid bestaat dat Irak in het komende weekeinde een aanval op Koeweit zal doen. Dit is door ambtenaren in de Amerikaanse hoofd stad meegedeeld. President De Gaulle van Frankrijk maakt weer een toernee door zijn land. Gisteren vertoefde hij te Verdun, waar deze foto werd genomen voor het gedenk teken der gevallenen. Een gecompromitteerde minister en een compromitterend compromis, dat zijn de slechte vruchten die men. lo pende het Kamerdebat over de Alge mene Kinderbijslagwet, reeds moet oogsten. Van een kabinetscrisis kan weliswaar nog niet definitief gespro ken worden, maar die troost is schraal, daar de weg van kwaad tot erger nog slechts beangstigend kort lijkt te zijn. Wij spreken van een compromit terend compromis omdat het plan, dat door de vier „regeringspartijen achter de schermen als noodoplossing ge construeerd was. door de oppositie zeer behendig gehanteerd werd als een wapen tegen deze partijen, het geen temeer mogelijk was daar dit plan met name door de Anti-Revolu tionaire fractie reeds onklaar gemaakt is vóór het zijn diensten zou kunnen bewijzen. Door de mogelijkheid van een aparte regeling van de kinderbij slag voor zelfstandigen zo ver van zicb af te werpen als de Anti-Revolu tionaire heer Smallenbroek gedaan heeft. lijkt immers dit alternatief voor een algemene regeling voor Ioontrek- kenden en zelfstandigen zoals het liggende wetsontwerp dat wil bijna huiten politiek bereik geraakt te zijn. Dat plaatst tenminste één van de re- geringspartijen, n.l. de V.V.D., voor welke partij een algemene regeling onaanvaardbaar is. min of meer bui ten spel. Het betekent verder, dat de overige regeringspartijen op genade ol ongenade zijn overgeleverd aan de socialistische oppositie. Zij hebben zich de weg terug naar het compromis zo moeilijk gemaakt, dat alleen e (Advertentie) Haarlem Wagenweg 29 Tel. 20518 COIFFURE CREATION la première Permanente „Larges Vagues 11 (Advertentie) IOUTSTRAAT 16 BIJ DE 1RKT- HAARLEM TEL.22I72 (Advertentie) NEEMT EEN PROEF MET Thans voorjaarsprijzen RAADHUISSTRAAT 23 - HEEMSTEDE Tel. 38037-35283 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 30 juni „Beter een korte dan een lange staking", zo ver klaarde gistermiddag de heer G. Heijt, bestuurslid van de (communistische) Algemene Transportbond '58 en voor zitter van het comité van de Amster damse ha venstake :s, op een open luchtvergadering (omdat er geen i len waren te krijgen) van de stakers nabij de Oude Heniweg. Niettemin zag het er gisteravond naar uit dat de staking zou worden voortgezet. Bij de be drijven, waar gisteren het werk geheel stillag, zyn ook de avondploegen niet opgekomen en de middagploegen zijn vrijwel nergens verschenen. „Posters" probeerden zoveel moge lijk werkwilligen te overreden naar huis te gaan en dit gaf moeilijkheden toen een bus mei werkwilligen by do Hollandse Stoombootmij. arriveerde en de vele posters hun verhinderden aan het werk te gaan. De politie greep ner gens in. Bij de K.N.S.M. is gedeeltelijk wel gewerkt en zijn ook gisteravond enige ploegen opgekomen. Maar het laden en lossen der schepen gebeurt met gro te vertragingen. In de Houthaven, waar de staking is begonnen, lagen twaalf, in de Coenhaven vier schepen te wachten. Vanavond zal weer een stakersvergadering worden gehouden, Behalve de boot die is geschonken door het hele Nederlandse bedrijfsleven, heeft prins Bernhard nóg een boot gekregen namelijk een prachtige raceboot die gisteren in volle glorie te pronk stond op het gazon achter paleis Soestdyk. Het vaar tuig is een geschenk van een aantal persoonlijke vrienden van de prins. zo werd gistermiddag medegedeeld. De heer Heijt spoorde de stakers aan delegaties met eisen naar de directies te zenden. De delegaties zouden van middag bijeenkomen om met elkaar de eventuele resultaten te bespreken. De stakingsleider riep de tweedui zend aanwezigen op met -m naar het kantoor van de N.V.V.-bond te trekken om met het bestuur van de bond te onderhandelen. Zulks ge schiedde, maar in het kantoor aan de Stadhouderskade deed men on middellijk de deur op slot en de rol luiken voor de ramen zodra daar de stakers arriveerden. Pogingen om telefonisch met het bestuur in con tact te treden liepen eveneens op niets uit. Daarom hield de heer Heijt maar weer een van zijn „redevoeringen" in de openlucht. Hij spoorde de leden van het N.V.V. aan zich te vervoegen bij hun districtsbesturen en in openbare vergaderingen opheldering te vragen. En hij drong er vooral op aan veel en veelvuldig te posten om werkwilligen te beletten aan het werk te gaan. De stakingscommissie zou vanmid dag bij de loonbetalingen manifesten verspreiden met nadere mededelingen. Van de zesduizend Amsterdamse ha venarbeiders zijn er nu nog maar wei nigen aan het werk. Circa honderd havenarbeiders in Rot terdam hebben gistermiddag deelgeno men aan een protestvergadering in „Odeon" die was belegd door de O.V.B. Tijdens deze vergadering drong de heer T. van der Berg, secretaris-penningmees- ter van de O.V.B. er op aan, schepen, die van Amsterdam naar Rotterdam worden gedirigeerd, te boycottten uit solidariteit met de Amsterdamse haven arbeiders. In totaal hebben gistermid dag volgens een schatting van de politie driehonderd arbeiders het werk neergelegd. Vanmorgen vroeg hebben in de Rot terdamse haven weer enkele havenar beiders het werk neergelegd, nadat gis teren een onbetekenende sympathie staking was waargenomen. In de mor genuren beperkte de staking zich slechts tot enkele bedrijven op de lin ker Maasoever. In het noordelijke stadsdeel was tegen de middag alles nog rustig. Bij de Holland Amerika Lijn lag het werk volkomen plat. Bij de Rotterdamse Stuwadoors Mij. zou den ca. vijftig man van de CVA het werk hebben neergelegd. Incidenteel wordt melding gemaakt van staking in de Rijnhaven (twaalf man), bij Pak- huismeesteren (veertig man) en de Maashaven waar een handjevol men sen het werk heeft neergelegd. Over het algemeen zijn het slechts pendelaars die staken. De vaste ploegen werken normaal door. Om tien uur vanmorgen is een vergadering belegd in „Odeon" door de EVC die langzaam-aan het sta kingsroer in handen schijnt te willen nemen. Vanmorgen is een manifest verspreid, waarin werd opgeroepen te staken. Het pamflet is ondertekend door de „commissie van Rotterdamse havenarbeiders' geamendeerd wetsontwerp, dat zowel voor het kabinet als voor de oppositie aanvaardbaar is, nog zekere perspec tieven inhoudt. De kans op een der gelijke ontwikkeling lijkt echter niet erg groot te zijn. De regeringspartijen met uitzon dering van de V.V.D. streven sa men met de socialisten naar een kin derbijslag die ook voor de zelfstandi gen reeds vanaf het eerste kind begint. De regering vindt een dergelijke wij ziging onaanvaardbaar daar zij de zelfstandigen voor zulk een hoge pre mielast plaatst dat deze slechts met hulp uit de schatkist zou zijn op te brengen, waartegen zowel principiële als financiële bezwaren rijzen. Voor de financiële bezwaren hebben wij veel begrip, zij bet meer vanwege de onuitgesproken dan om de uitgespro ken bezwaren van de regering. Wat minister Van Rooy benauwt is, dat de driehonderd miljoen gulden die de schatkist in eerste instantie voor de zelfstandigen zou moeten opbren gen ten koste gaat van andere nood zakelijke uitgaven. Dat is op zichzelf al reëel genoeg. Onze gedachten gaan echter naar het dreigement van de se cretaris van het N.V.V.de heer Kloos, die reeds in april van dit jaar gesteld heeft dat de socialistische werknemers slechts met algemene mid delen voor de zelfstandigen akkoord kunnen gaan wanneer de overheid in de premies voor de loontrekkenden in overeenkomstige mate zou bijdragen. Tegen die achtergrond gezien krijgt het socialistisch streven het karakter van een listige hefboomactie. Op deze wijze wordt de angst van de regering voor „aanvullende bijdragen" en „overgangsregelingen' ook volkomen begrijpelijk. Principiële bezwaren wel ke bet kabinet ook tegen onschuldig lijkende tijdelijke hulp uit de schat kist aanvoert, worden daarmee theore tisch niet hechter gefundeerd, maar zij worden praktisch gezien wel in grote mate klemmender. Veel onwaarachtigs schuilt er in de kritiek op de imperfectie van de bijslag voor zelfstandigen vanaf het derde kind wanneer zij door de overigens sympathieke en zeer knappe socialist Berger tiaar voren gebracht wordt. Hij spreekt dreigend over de discriminatie die zelfstandigen met één of twee kinderen wordt aange daan wanneer zij wel premie moeten betalen maar geen bijslag ontvangen. Zo zijn kritiek al juist is, zij treft veel minder het door hem verguisde ka binet dan de oorspronkelijke ontwer pers van de wet. de socialisten Suur- boff en Van Rbijn. Zij zijn het, die deze regeling bewust gewild hebben. Ja, maar toen was de conjunctu rele situatie anders, zo zeggen dé so- cialisten nu. We konden toen niet verder gaan. Dat argument beeft ech ter geen waarde: bij alle andere ge legenheden dan bij een debat over dc kinderbijslag zijn de socialisten be reid te verklaren dat het kabinet-De Quay de economie naar de rand van de overbesteding gedreven heeft. Het beeft geen zin die situatie te verslech teren door het doordrijven van eisen die. behalve in de Kamer, tot nu toe vrijwel nergens krachtige weerklank gevonden hebben. In het begin van dit commentaar schreven wij over een gecompromit teerde minister. De hardheid van het politieke bedrijf moet ook in een krant die de waarheid niet wil verdoezelen tot uiting komen. Andermaal heeft minister Van Rooy en nu op een terrein dat hij na een ruime inwerk- periode toch bij uitstek het zijne moet noemen zich zowel technisch als tactisch doen kennen als een wel zeer ak bewindsman. Er zijn wel per soonlijke excuses voor deze verregaan de ontoereikendheid aan te voeren. Zo leek de minister overvallen te wor den door het feit. dat sommige rege ringspartijen het "ompromis. waaraan toch maandenlang serieus gewerkt is, willig door het politieke slijk lieten sleuren. Zo moet ook het correcte, maar bijna hoorbare stilzwijgen van de bent toegevoegde sociale specialist, de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp, wel een psy chologische druk op hem uitgeoefend hebben. Maar dit alles laat zich niet omsmeden tot een politiek excuus. De in het oog lopende gebreken van mi nister Van Rooy hadden geen ver pletterend bewijsmateriaal meer van node. De bewindsman heeft dat ma teriaal niettemin opnieuw geleverd. Dat vervult ons met oprechte spijt voor de man, maar ook met oprechte zorg voor het bewind. Er komen mo menten waarop persoonlijke moed op houdt een kwaliteit te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1