Toch een soort „Verbond van de arbeid"? w IFaJ OMDATeen wereld vol licht en Kansen op compromis voor kinderbijslag stijgende Mr. Van Rooy: betaling uit schatkist onaanvaardbaar i/i/i Structuurplan van KAB (III) Sociaal commentaar kleur u lief is, omdat de zon u niet mag plagen met hinderlijk geschitter, dalrom ONBEHAGEN IN TWEEDE KAMER KUNSTMATIGE AARDBEVING Amerikanen filmen in Haarlem bij O.K.W. GD ZONNEBRILLEN Newsweek bracht militair geheim '\l/ SCmjff, Ll Benoemingsbeleid a/stjoty moet zyfff Nieuwe provinciaal Minderbroeders Voorwaardelijke straf voor oud-agent Zonder noodzaak man in been geschoten Dr. C. Kwant OESA Bijzonder hoogleraar te Utrecht In de Sovjet-Unie Kennedy windt zich er over op RITMEESTER Vakbonden volgens bedrijfstak Wegens personeelsgebrek Voorlopig geen nieuwe postrekeningen Minister weigert inlichtingen over zaak-Stalmann Minister Cals weerlegt aantijgingen Prinses Irene Brigade bestaat twintig jaar Verdediging weinig overtuigend VRIJDAG 30 JUNI 1961 PAGINA 5 cent Sigibald Hogeboom OFM Mobil Oil Nederland N.V. Rotterdam Politieke vrijage Verzet P.v.d.A. BIJ BRUYNZEEL BALPEN DEN HAAG, 30 juni Minister Van Rooy heeft de Tweede Ka mer geen hoop gegeven, dat er tijdens het bewind van dit kabi net ooit iets van zal komen, dat de zelfstandigen een kinderbijslag krijgen voor het eerste en tweede kind. De regering denkt er niet over een precedent te scheppen door de grondslag van eeh sociale verzekering, die fc>erUSt op he collectief zelf betalen van pre mies, te wijzig®11- Dat zou zeker gebeuren als ook de eerste kinderen onder de nieuwe wet zouden vallen. Zou men de kinderbijslag onderling moeten financieren, dan wordt de pi-emielast veel te hoog. Met de bestaande ouderdoms- en weduwen- en wezenverzekering zou men dan tot twaalf pet. ko men. Wanneer het Rijk van de premielast, die voor de kinder bijslagverzekering alleen al vijf pet. zou bedragen, slechts één pet. uit de schatkist zou gaan financieren, zou dat al 200 mil joen per jaar kosten, aldus de minister donderdag bij de verdere verdediging van zijn wetsontwerp in de Tweede Kamer. De rege ring houdt aan het beginsel vast, dat deze verzekering self-suppor ting moet zijn en blijven. keling en het feit dat bij het N.V.V. en bij het C.N.V. reeds lang bedrijfs- bonden bestaan. e hebben de indruk, dat de voor- bereidingscommir~:e hier de con^ TT quentie heeft getrokken uit een van de uitgangspunten, n.l. dat de voorstellen praktisch haalbaar moe ten zijn. Daarom wordt voorgesteld de vier hoofdarbeidersbonden tot één be- ambtenbond te verenigen met sterke vertakkingen en bindingen naar de ver schillende bedrijfstakken. In verband met het feit dat ook ge suggereerd wordt de naam Katho lieke Arbeiders Beweging" te vervan gen door een nog niet nader aangege ven andere betiteling, is het wei duide lijk dat de K.A.B. als vakcentrale in een volkomen andere richting koerst dan zij tot op heden heeft gevolgd. Zij wil n.l. zijn of minstens worden de ene katholieke vakcentrale in Nederland waarin elke tot nog toe buiten een cen trale staande vakbond zich als zelfstan dig orgaan federatief kan aansluiten. We hebben gemerkt, dat men zich in Nederland enigszins verwonderd af vraagt hoe de K.A.B. het eigenlijk in haar hoofd haalt, zich zoiets aan te matigen. Het is maar de vraag wat men onder zich aanmatigen verstaat. Er moet rekening gehouden worden met het feit, dat er in Nederland nu eenmaal slechts één katholieke vakcen trale bestaat. Daarnaast is er nog wel een niet onbelangrijk aantal katholie ke vakorganisaties zoals van de onder wijzers en van de leraren, de ARKA, de journalisten en er is zelfs een orga nisatie, die zich centrale noemt n.l. de B.K.I. de Beroeps Centrale voor katho lieke Intellectuelen. Maar een echte onderlinge band tussen deze allen be staat niet. Als men dus stelt ,,de K.A.B. zou dan toch met anderen moe ten gaan praten", kan daartegenover worden aangevoerd: met wie moet ze gaan praten? Wanneer nu die K.A.B. eerst orde op eigen zaken stelt en d„n de deuren wijd open gooit en iedereen de gelegenheid geeft om tot die bestaande katholieke centrale toe te treden, natuurlijk met een volledige erkenning van medezeg- genschapsrecht en het medebeslissings recht, groeien we dan feitelijk niet naar een verbond van de arbeid, waarover in de afgelopen jaren zo veel is te doen geweest? Men moet dan natuurlijk uitgaan van de gedachte, dat we dan praten over een andere vakcentrale dan die op het ogenblik nog K.A.B. heet. Overigens zal men moeten erkennen, dat het een voudig absurd zou zijn jegens de hon derdduizenden die thans deel van de K.A.B. uitmaken, om op voorhand de ze krachtige centrale te verzwakken. Naar onze mening liggen hier bij een goed hanteren van de voorliggende plannen en daarna bij een gezond over leg goede perspectieven voor wat we nu zouden willen noemen een sociale integratie van Nederland. atuurlijk gaat dan op een bijzon dere wijze het vraagstuk van de standsorgankatorische beïnvloe ding spreken. Hoe men de zaak ook draait of keert: we houden sociaal (Advertentie) POLAROID sterk onderscheiden groepen. Kwantita tief is daarbij de mediale groepering sterk aan het groeien. Er blijven cul tuurverschillen; er blijven verschillen in ontwikkelingsniveau, in levensge woonten. Dat is de basis van de stand- gewijze benadering. Er wordt nu in het rapport een se- rleuse poging gedaan ook hiervoor een oplossing te vinden. Gesteld wordt de mogelijkheid van een contactorgaan in de nieuwe vakcentrale ten behoeve van de medialen en het lijkt ons toe dat iets dergelijks voor de hoger leiding gevenden zou kunnen gebeuren. Hier zal ongetwijfeld één van de knelpun ten in de komende besprekingen aan wijsbaar zijn. Maar we spreken gaar ne de verwachting uit dat het gezonde verstand en bereidheid weder tot over leg, hier de oplossing zullen brengen. Het laat zich aanzien dat op 3 en 4 juli a.s. de verbondsraad van de K.A.B. voor beslissingen komt te staan, die van historische betekenis kunnen zijn voor de ontwikkeling van de so ciale (de menselijke) verhoudingen in ons land. Deze verbondsraadsvergade- ring zal in betekenis ver uit gaan boven de reconstructievergadering van 1945. DEN HAAG, 30 juni Gerekend van 20 juni is aan ir. E. F. Boon, buiten gewoon hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als adviseur van de Nederlandse regering op atoomge bied. WEERT, 30 juni Het provinciaal kapittel der paters Minderbroeders heeft als provinciaal voor de Neder landse provincie gekozen Pater Sigi bald Hogeboom O.F.M. Hij volgt pater Castulus v-,n den EiJndei. op, die dit ambt heeft vervuld sedert 1952. De nieuw gekozen provinciaal, thans 53 jaar oud, werd geboren te Hoenkoop. Hij trad in 1926 in de minderbroeders orde. Na zijn priesterwijding in 1933 vertrok hij als missionaris naar China, waar hij laatstelijk pastoor was in Pe king. Na negen maanden van afzonde ring in zijn eigen pastorie en enige maanden van strafgevangenis met dagelijkse verhoren onder het commu nistisch regime, werd hij in 1952 ge- dwongen zijn geliefd China te verlaten en naar zijn vaderland terug te keren. Als algemeen missieprocurator ver wierf hu zich hier spoedig naam; ook is hij bekend door zijn werk in de kring van de verenigde missionarissen, die hem onlangs tot voorzitter koos. De voorganger van pater Hogeboom, pater Van den Eijnden, is nu benoemd tot custos (onderprovinciaal) van de Nederlandse provincie. Tot definitoren (raadsheren) zijn gekozen de paters Patritius Mikx, Mariophilus Celie. Do- minicus Pillen en Burchard van Sum- meren. Het zogenaamd voortgezet ka pittel zal nog beslissen over de benoe ming van gardiaans en andere functio narissen. JOEGOSLAVIë De geneesheren, die president Tito van Joegoslavië be handelen, hebben meegedeeld, dat diens ontsteking aan de amandelen thans aan het overgaan is. „De president gevoelt zich beter. Hij zal echter gedurende zekere tijd nog onder geneeskundig toe zicht blijven." aldus de mededeling der dokters. (Rtr) DEN BOSCH, 30 juni De recht bank alhier heeft gisteren een oudpoli tieagent uit Geldrop veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaar delijk. Hij heeft terecht gestaan omdat hij de stratenmaker H. Wuijts uit Gel- drop zonder noodzaak met zijn pistool in het bovenbeen heeft geschoten en daarna het procesverbaal zo vervalst heeft, dat daaruit geconcludeerd kon worden dat W. htm erg bedreigd zou hebben. De agent had W., die hem zonder ach terlicht passeerde. toegeroepen te stoppen. Deze had dit bevel genegeerd en hem een dreigende uitdrukking toe geroepen. Toen de stratenmaker na een herhaalde aanmaning nog niet stopte, had de agent zijn pistool getrok ken. Hij schoot eerst in de lucht en ter stond daarop op de benen van W. Hij is daarna met de fiets van W. naar het bureau gegaan, waar hij zijn chef het verhaal van de bedreiging vertelde. Dit verhaal heeft hij ook in het proces verbaal opgenomen. De officier van justitie had tegen de agent die de politiedienst inmiddels verlaten heeft een maand gevangenis straf geëist, doch verklaarde zich er niet tegen te zullen verzetten, als de techbank deze straf geheel voorwaar delijk zou opleggen. UTRECHT, 30 juni 'KNP) Het bestuur der Sint Radboudstichting heeft besloten in de vakature ontstaan door het eervol ontslag van prof. dr. I. J. M. van den Berg ris bijzonder hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht oor het geven van onderwijs in de logica, de metaphysica, de zielkunde en de ethica, te voorzien door de benoeming van pater dr, C. Kwant O.E.S.A. te Eind hoven. Duitsland De Westduitse bonds- weermacht zal begin juli in totaal on geveer 311.000 man tellen. Per 3 juli worden 36.000 dienstplichtigen van de lichting 1940 opgeroepen en tegelijker tijd komen een vijfduizend vrijwilligers met lang contract in dienst. (DPA) (Advertentie) HAARLEM, 30 juni Sedert 25 april trekken twee Amerikaanse cineasten door ons land om toeristische attrac ties te verfilmen. Het zijn John Roberts en Clayton Ballou, die in opdracht van de K.L.M., de Holland Amerika Lijn en het A.N.V.V. een filmpje van tien minuten maken over Nederland. Het filmpje zal in geheel Amerika ge draaid worden op bijeenkomsten, die aan toerisme zijn gewijd. Bovendien maken de Amerikanen een film van negentig minuten, die zij voor eigen gebruik willen benutten bij lezingen en voordrachten over Nederland in Ame rika. Zaterdag -omen zi, naar Haarlem waar zij bijzondere aandacht zullen hebben voor het orgel in de Groote Kerk en voor het carillon. Vermoede lijk komt ook het Frans Halsmuseum aan de orde en uiteraard het befaam de jongetje uit Spaarndam. De bloe menmeisjes zullen zij links laten lig gen, omdat het tweetal uit Amerika met dezelfde boot naar Nederland reis de als de Haarlemse meisjes. Op de boot hebben zij al de nodige meters aan de bloemenmeisjes verschoten. STOCKHOLM, 30 juni (Reuter) Zweedse seismologen hebben verklaard dat zich op 31 januari jl. in de Sovjet- Unie, niet ver van de Finse grens, een ontploffing heeft voorgedaan van een kracht van vijftig tot honderd ton tnt. De Zweden dachten aanvankelijk dat de door hun seismografen gedane waar nemingen waren veroorzaakt door een kleine aardbeving. Later kwamen zij echter tot de slotsom dat dit een „kunst matig veroorzaakte aardbeving" was, die mogelijk werd eroorzaakt door een ontploffing, die teweeg was gebracht met gewone springstoffen. Volgens deze Zweedse seismologen zou een ontploffing van een strategisch kernwapen met een kracht van vijftig tot honderd ton tnt op dezelfde wijze door hun seismografen zijn waargeno men. Van Amerikaanse zijde wordt in dit verband opgemerkt dat zich op Rus sisch gebied hevige ontploffingen heb ben voorgedaan, waaronder er waren met een kracht tot driehonderd ton tnt. Hieraan werd toegevoegd dat het on mogelijk is een kernwapen te beproe ven, waarbij de kracht van de ontplof fing minder bedraagt dan 250 ton tnt. CHICAGO, 30 juni (UPI) Presi dent Kennedy heeft de FBI opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar het feit dat de uiterst geheime plannen van de gezamenlijke stafchefs inzake Berlijn zijn uitgelekt, zo bericht de „Chicago Sun-Times". Volgens het blad was Kennedy „ont zet", toen hij in een nationaal orgaan (Newsweek) het geheime plan las voor dat het hem in het Witte Huis was voor gelegd. De president gaf de FBI en de militaire inlichtingendiensten onmid dellijk opdracht uit te zoeken op welke wijze hoogstgeheime inlichtingen aan de pers bekend konden worden, aldus de „Sun-Times". Het blad berichtte dat het gepubli ceerde verslag „voldoende juistheden" bevatte om Kennedy ervan te overtui gen, dat het „opzettelijk" door een zegsman op het Pentagon was onthuld en dat de president voornemens is de betrokkenen te laten vervolgen. RF tfO.l (Advertentie) Uw autokosten gaan omlaag. Stap over op Mobiloil Special, de motorolie die zorgt voor een perfecte smering - voor een lager benzineverbruik. En... stap over op Mobil Special benzine met tetramel, de nieuwe Ameri-* kaanse benzine met hoog octaangetal. Nu ook in ons land steeds meer verkrijgbaar. Met Mobil Special benzine rijdt U veel meer kilometers. Stap over op Mobil en U stapt over op besparingen. zacht mild zal toe gaan. In dat geval, zo heeft de heer Berger (P.v.d.A.) laten weten, moet men rekenen op fel verzet van de socialisten. Zo heel spoedig zal het behandelen van een compromis in de Tweede Kamer niet lukken, voorspelde hij. Hij betwijfelde zelfs, of het ooit wet zóu worden. Volgens de heer Berger behelst het compromisvoorstel om de zelfstandigen met meer dan twee kinderen tot een in komensgrens van 12.000 allen kinder bijslag te geven. Daarboven zou nog een uitloop met een z.g. „glijdende schaal" komen voor grotere gezinnen tot 20.000. De kosten zouden slechts 0,3 a 0,4 procent lager zijn dan die van 'iet wetsontwerp dat in behandeling is. Uit een afzonderlijke regeling van zelf standigen en loontrekkenden ziet hij de grootst mogelijke administratieve ellen de voortkomen. Zelfstandigen zijn soms tegelijk loonarbeider en in andere ge vallen zijn zij gehuwd met een vrouw die loon trekt, zo stelde hij vast. Men voelt achter dit alles steeds weer, dat de kinderbijslagverzekering een zaak is, die de oppositie ziet als een welkome kans om de huidige politieke constellatie waarbij K.V.P. en libera len samengaan, te ondergraven. Dat de heer Berger, zoals hij aanhoudend be toogt, niets anders hoeft te doen dan de kinderbijslagregeling op zakelijke gronden te beoordelen, neemt niet weg. dat de Partij van de Arbeid politiek sterk geïnteresseerd is bij dit debat, Dit bleek o.a. duidelijk uit een discus sie tussen de heren ".erger en De F t. D laatste maakte zijn -ocialistische collega duidelijk, dat de K.V.P. niets voelt voor een geforceerd I av elijk. al leen omdat de P.v.d.A. nu wil helpen om het wetsontwei met vermiidlne" van het compromis, aanvaard te krijgen. De heer Berger g'ng daarop In met de omr-rking, dat huwe'"ken in de poli tiek nu eenmaal altfid op berekening berusten. Ware liefde komt er niet aan te pas. Een duidelijke politieke vrijage. D.. De Kort merkte op zijn beurt nuchter op. dat in het wetsor'rverp al tijd nog zoveel goeds zit. dat de Kamer het, hoe dit ook beperkt zal worden door de starheid van de regering, toch zou dienen te aanvaarden. De K.V.P. zal dat zeker doen. Zij wil dus een cri sis voorkomen, de coalitie van het ka binet-De Quay niet opofferen. Dr. De Kort verwacht, dat deze kinderbijslag wet op de duur toch wel zal worden uitgebreid tot het eerste en tweede kind voor zelfstandigen. Het is echter de vraag of de andere fracties de K.V.P. voldoende zullen steunen. Een amende ment Berger-Kikkert, dat de regering dinsda- onaanvaardbaar zal moeten noemen, kan consequenties hebben en er kunnen andere politieke vrijages ont staan. aromatisch u rookt er goed van (Van een medewerker) Een belangrijk deel van het K.A.B.- rapport over de structuurproble men van de katholieke arbeiders beweging, aan welk rapport wij hier vandaag onze derde en laatste be schouwing wijden, handelt over de vak- organisatorische opbouw. Daarbij zijn twee afzonderlijke punten weer te on; derscheiden n.l. de organisatiewijze der beambten, ook wel hoofdarbeiders ge noemd, en een gezondere concentratie, respectievelijk coördinatie, van de ove rige vakbonden. Dit laatste is als een zodanig interne kwestie van de K.A.B. te beschouwen, dat het hier vooralsnog gevoeglijk buiten bespreking kan blij ven. Moeilijker schijnt de zaak te lig- fen met betrekking tot de plaats van e hoofdarbeiders binnen een katholie ke vakcentrale. Om te beginnen wordt voorgesteld het beginsel van de bedrijfstaksgewijs geordende opbouw van de vakbewe ging te handhaven. Hieromtrent be staat meningsverschil. Dat is publiek bekend. Juist over deze zaak immers hebben de vier organisaties van hoofd arbeiders t.w. de H.K.W., de Bond van Technici, de Bond van Werkmeesters en die van Handelsvertegenwoordigers zich in 1951 tot het episcopaat gewend. Onder een opbouw bedrijfstaksgewijze wordt verstaan dat de vakorganisatori- sche aaneensluiting bedoelt alle werk nemers van laag tot hoog en ongeacht het „beroep" dat zij uitoefenen te be vorderen. Consequent doorgeredeneerd zou dit dus betekenen: doorvoering van de bedrijfsbond. Om dit met een voor beeld te verduidelijken: wanneer vol ledig voor deze organisatievorm zou worden gekozen in „de metaal", dan zou niet alleen de revolverdraaier maar ook de technicus en de man van de tekenkamer, de calculator en de corres pondent, lid behoren te zijn van de metaalbedrijfsbond. De bisschoppen hebben in hun schrij ven van 14 maart 1960 gesteld, dat het vraagstuk van de bedrijfsbonden geen principiële zaak is en niet in strijd met de katholieke opvattingen over maat schappelijke verhoudingen. Ze hebben er evenwel aan toegevoegd, dat de vraag of men in de praktijk hiertoe moet overgaan een aangelegenheid is die met grote omzichtigheid en ook met respect voor afwijkende meningen moet worden benaderd. Welnu, ook in dit opzicht heeft de kleine commissie, die het structuurrapport samenstelde, gestreefd naar een tussenoplossing. Er worden geen (nieuwe) bedrijfsbonden opgericht. We plaatsen het woord „nieuwe" tus sen haakjes omdat in feite binnen de K.A.B. reeds jaren lang enkele bonden werkzaam zijn die geheel het stempel van bedrijfsbond dragen. Met name geldt dit voor de Katholieke Bond voor Overheidspersoneel, die naar schatting (Advertentie) zeker zeven a achtduizend mediale werkers onder zijn 34.000 leden telt. Ook de Katholieke Bond voor Vêrvoers- personeel „St.-Rafael" verdient de kwalificatie bedrijfsbond. De overweg wachter en stationschef, de kantoor bediende en de rangeerder zijn geza menlijk lid van een vakbond al bestaat voor elke categorie een aparte sectie. Het spreekt daarom vanzelf dat juist deze bonden geen bezwaar zouden heb ben tegen een consequent doortrekken van de bij hen reeds bestaande lijn. Sommige andere grote vakbonden zou den niets liever zien dan dat ook in hun sector dit principe zou worden doorgevoerd, gezien o.m. het totaal beeld van de maatschappelijke ontwik- DEN HAAG, 30 juni Mei ingang van gisteren opent de postchèque- en girodienst geen nieuwe postrekeningen meer. Personeelsgebrek is er de oor zaak van, dat verdere toeneming van de hoeveelheid werk moet worden beperkt, aldus een besluit van de minister van V erkeer en Waterstaat. Er kunnen al leen uitzonderingen worden gemaakt in gevallen die daarvoor naar het oordeel van de directeur van de dienst in aan merking komen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 juni Het is volgens minister Marijnen beslist onjuist, dat de zaak Stalmann (en eventueel de, on vermijdelijk, lange duur van het justi tiële onderzoek) de goede verstandhou ding tussen de bondsrepubliek Duits land en Nederland zou schaden. In zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vondeling (PvdA) weigert de minister hangende het onderzoek de aanwijzingen, die hij in dezen aan de bondsregering heeft verstrekt, openbaar te maken. Het onderzoek zelf wordt in samenwerking tussen Duitse en Neder landse functionarissen met kracht voortgezet, aldus de bewindsman. geen druppel toezegging meer uit te persen valt. Niet alleen door de zaak zelf, maar ook door het gebrek aan animo, dat men bij de minister begint te ontdekken om in het kabinet te vechten voor een op lossing, waar de Kamer in overgrote meerderheid op aandringt, gaat het er naar uitzien, dat minister Van Rooy zijn laatste goodwill bii het parlement aan het verspelen is. Men had gaarne een betoog gehoord, dat op poten stond en waarin dan althans het onbevredi gend standpunt van het kabinet met overtuiging verdedigd zou zijn, of waar in zou zijn gebleken, dat de minister bereid is althans in de toekomst voor het standpunt var. de Kamer op te ko men. Het gevoel van onbehagen dat nu heerst, is zelfs door de concessies in zake de waardevastheid van de uit keringen en het voor loontrekkenden onzichtbaar maken van de premie, niet weggenomen, al heeft men deze allerwegen met voldoening aanvaard. De Kamer blijft het hoogst onbevre digend vinden, dat een kinderbijslag aan loontrekkenden wel en aan zelf standigen niet vanaf het eerste kind zou worden gegeven. Alleen de V.V.D. denkt er anders over en wil geen volksverzekering, die allen van rijk tot arm omvat. Zij denkt aan een inkomensgrens en komt dus terecht bij een uitbreiding van de bestaande noodvoorziening voor kleine zelfstandi gen. Gisteren leken de kansen voor het ingediende wetsontwerp gestegen, ter wijl het compromis, waarin deze wens van de V.V.D. verwerkt is en dat de mi nister achter de hand houdt, niet meer aan bod zou hoeven te komen. Na het debat van donderdag gaat men toch weer rekening houden met de mogelijk heid dat het naar deze voor de meer derheid minder bevredigende regeling (Advertentie) De m' ister van O., K. en W., rar. J. Cals, trad gisteren in de Tweede Kamer op als „onderwijzer": op een school bord maakte h'j een staatje ter ver duidelijking van zijn betoog over de samenstelling van de top van zijn de partement en de „richting" van de hoogsJ- ambtenaren. DEN HAAG, 29 juni Minister Cals heeft zich vanmiddag in de Tweede Kamer verweerd tegen de aantijgingen van het Haagse dagblad „Het Vader land". De minister noemde de artikelen „een samenweefsel van hele en halve verdichtsels." Hij zei dit in antwoord op vragen van dr. Albering (K.V.P.). De minister had een schoolbord mee gebracht waarop hij de top van zijn departement met cijfers schetste. Dit ter weerlegging van de bewering in genoemd blad dat in de top van het onderwijsbeleid zeven van de tien figu ren katholiek zouden zijn. (Van onze correspondent) TILBURG, 30 juni In de branden de zon, die de vijftigste verjaardag van prins Bernhard extra feestelijk maakte, vierde hier gisteren de voormalige Prinses Irene Brigade haar twintigja rig bestaan. De brigade, die thans voor leeft in het Garde Regiment Fuseliers Prinses Irene, heeft op 27 oktober 1944 bij de bevrijding van Tilburg een zeer grote rol gespeeld. Sindsdien is het gar deregiment nauw met de stad verbon den gebleven. Bij het monument aan de Edisonlaan herdacht burgemeester mr. C. J. G. Becht de oprichting; van de brigade in Engeland en de strijd die zij voerde in het toenmalig Nederlands Indië. Onder doodse stilte werden de namen van de gevallenen voorgelezen en klonk de Last Post. Militaire bevelhebbers spraken korte redevoeringen uit; namens het ge meentebestuur, de vereniging „Ons Le ger" en de brigade werden kransen ge legd. In aansluiting op deze herdenking nield de brigade een défilé op het Wil lemsplein voor het paleis-raadhuis. Hier na ontving hét gemeentebestuur oud strijders en genodigden. De herdenking werd onder grote belangstelling beslo ten met een taptoe op het Willemsplein. (Van onze parlementaire redacteur) De minister haalde België aan als voorbeeld hoe de staatshuishouding in grote moeilijkheden en gevaren kan komen ais men die weg opgaat. Het ka binet zou, als op dit punt zou worden toegegeven, aanstonds het hele priori teitenschema moeten wijzigen. Het betoog van de minister werd eni ge malen met interrupties onderbroken. De socialisten kwamen onmiddellijk toen mr. dr. Van Rooy België ter sprake bracht, met Frankrijk aandragen, waar de „allocation familiale" wel uit de al gemene middelen wordt Maar de minister ging er niet op in en hield hardnekkig vast aan een op pa pier gestelde verklaring, waarover kort tevoren beraad was gehouden in de mi nisterskamer, tijdens een korte schor sing van de vergadering. Zijn geringe slagvaardigheid in het debat wekte de indruk van gebrek aan bereidwilligheid, om begrip te tonen voor de moeilijkhe den van de Kamer. Dr. De Kort (KVP) had gevraagd, of er nog een mogelijkheid is op enig uit zicht voor de toekomst. Ook de K.V.P. wil graag een gelijke behandeling van loontrekkenden en zelfstandigen, een wens die vele andere fracties naar vo ren hadden gebracht. De heer Smallen- broek (AR) was het met het uitgangs punt, om een sociale verzekering niet uit de algemene middelen te financie ren, wel eens, maar vroeg althans de toezegging, dat de minister dit niet als een afgedane zaak zou beschouwen en nader beraad in het vooruitzicht zou stellen. De heer Kikkert (CH), die al met de socialist Berger samen amende menten heeft ingediend, vroeg of een bescheiden aanvullende bijdrage uit de schatkist nu met het zware geschut van beginselkwesties bestreden moet wor den. Maar zelfs de nog bescheidener wensen omtrent enig uitzicht voor de toekomst van de heren De Kort en Smallenbroek werden met een afwijzing zonder meer beantwoord. De minister zei: „Financiering uit al gemene middelen is onaanvaardbaar. De belastingen zouden verhoogd, of de uitgaven verlaagd moeten wor den". Hij voegde eraan toe: „De re- êering is thans hiertoe niet bereid. 'it sluit echter de kans niet uit op ^en andere ontwikkeling in de toe komst, waarin de heer De Kort zo'n groot vertrouwen heeft". Men vraagt zich in de Kamer af, of met veel goede wil in die laatste vage woorden nog een tegemoetkoming ge zien kan worden in de richting van na der beraad, die dr. De Kort had aange wezen. Velen zien de uitdrukking ech ter als een leeggeknepen citroen, waar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5