EENHEID VAN ACTIE met de NIET-COMMUNISTEN? op Internationaal Chr. Vakverbonds-congres Vraag „OORLOG IN ALGERIJE PRAKTISCH VOORBIJ" Scheuring in rebellen- organisatie i M I D UCK TRI LUCKY... THE REAL INTERNATIONAL CIGARETTE LUCKY IN NEDERLAND 1." Toch een blokkade Finse premier afgetreden Analyse gezellig-gezoud Boer op de werf u i Milioenste honderdje Society huwelijk Kersenkoningin 140 jaar Hengelo Vakantie in Nederland Mondiaal congres in Parijs Nieuwe rüimte- vlucht in V.S, VOLGENS DE GAULLE: Kinderbijslag in West-Duitsland F r ankrijk-Tune sië laat ÜU9SMAN Diplomatiek incident bijgelegd Q VRIJDAG 30 JUNI 1961 PAGINA 7 PARIJS, 30 juni De vierde grote kwestie, die thans op het veertiende congres van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond met de gisteren reeds genoemde drie ter discussie is gesteld, be treft de betrekkingen met het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, anders gezegd de mogelijkheden van eenheid van actie met de niet-communistische arbeidersorganisaties. BUITENLANDSE KRONIEK EEN HANDJE HELPEN VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! Een glas wijn aan lafel maakt zelfs het eenvoudigste eten tot een feestmaal. Iets om aan te denken, óók als U 's avonds in gezellig samenzijn nog iets wilt schenken. PARIJS, 30 juni (Reuter) De Kwestie-Algerije heeft giste ren onderwerp van debat uitge maakt in de Franse Nationale Vergadering. Bij deze gelegenheid deelde de socialistische oud-pre mier Guy Mollet mee weliswaar zijn goedkeuring te kunnen hech ten aan de algemene regerings- politiek ten aanzien van Algerije, doch het niet eens te zijn met enkele van de daarbij gevolgde methoden. In het bijzonder wees Mollet de gedachte van een ver deling van Algerije van de hand. De Gaullistische afgevaardigde Villedieu, die verklaarde dat het debat niet moest worden uitge legd als het goedkeuren van een politiek die tot een opgeven van Algerije zou leiden, werd hierop prompt uit de Gaullistische frac tie van de Nationale Vergadering gezet. (Van onze Parijse correspondent) In z«n openingsrede had de Interim- voorzitter, de Belï ^«rre-Auguste Coöl, aangegeven in welke geest deze discus sie ter hand werd genomen. Van het socialisme van K'steren" had m.l t ast- gestefd dat het verwaterd is en aan fmaak heeft ingeboet, dat het een poli tiekeo "vakverenigingsl'evl?S>ng is ge worden- die afgezien hppft van het Marvdstne. maar die m Europa zijn an- ti-re"^ueze karakter heeft behouden. I A ,-1 )lp rtpr, 1I Khroesjtsjev was in zijn jongste toespraak over de kwestie Berlijn met zich zélf in tegenspraak. Uiteraard was dat echter geen vergissing, maar een bewuste poging om de interna tionale publieke opinie om de tuin te leiden. Hij wil tegenover de buiten wereld de indruk wekken, dat bet niet aan Moskou zal liggen, wanneer er in de herfst een ernstige Berlijnse crisis uitbreekt. Hij wil het spel zo spelen, dat het net lijkt of niet de Russen, maar de Westerse mogendheden, de Berlijnse kwestie op de spits drijven. DegSbviét-premier heeft verklaard, dal er „geen blokkade' van West- Berfijn zal worden ingesteld: „De toe gang tot het stadsdeel zal aan geen beperkingen onderhevig zijn", zo zei Hij letterlijk: „West Berlijn zal vrije verbindingen kunnen onderhouden mét alle staten". Als de Russische re geringsleider het bij deze verklaringen gelaten had, zou daarmee feitelijk het gevaar voor een Berlijnse crisis ge weken zijn. Welis waar zou het westen de sluiting van een Russisch-Oostduits vrédespact opvatten als een schending van de bestaande viermogendhedenovereen- komsten, maar de westerse Grote Drie zouden het bij een protest kunnen laten. Het westen zou eerst tot dras tische tegenmaatregelen moeten over gaan, als de vrijheid van West-Berlijn bedreigd werd. Khroesjtsjev heeft echter ook ge zégd, dat na de sluiting van het pact tussen de Sovjet-Unie en de Duitse Democratische Republiek de westerse mogendheden een overeenkomst zou den moeten sluiten met de D.D.R. Inzake het gebruik van de toegangs wegen naar West-Berlijn. Het Wes ten zou niet ongestraft de grenzen vin de soevereine staat Oost-Duits- land kunnen schenden. Ook de cor ridors naar West-Berlijn komen, vol gens Khroesjtsjev, straks in handen van de D.D.R. En hier beginnen de moeilijkheden. Dé D.D.R. wordt im mers door de westerse mogendheden niet erkend, en hoe kunnen die mo gendheden een overeenkomst sluiten met een staat waarmee zij geen di plomatieke betrekkingen onderhou den? Dat de D.D.R. van plan is het westers verkeer van en naar West- Berlijn te hinderen, blijkt uit de Oost- duitse verklaring, dat vanaf 1 augus tus alle vliegtuigen met radio speciale permissie moeten hebben om over het grondgebied van de D.D.R. te vlie gen. Voorlopig zal die regeling waarschijnlijk niet toegepast worden op de corridors, maar als na de onder tekening van het Russisch-Oostduitse vredesverdrag, ook die corridors als Oostduits grondgebied worden be schouwd, is een conflict onvermijde lijk. De D.D.R. zou dan immers kun nen trachten controle uit te oefenen op de bevoorrading van West-Berlijn, op troepenvervoer naar het stadsdeel, en het transport van Oostduitse vluch telingen van West-Berlijn naar de Bondsrepubliek. Khroesjtsjevs verzekering, dat de toegang tot West-Berlijn straks aan „geen beperkingen onderhevig zal zijn. wordt dus feitelijk door de resi van zijn betoog en door de jongste Oostduitse verklaring teniet gedaan. In werkelijkheid moet het westen wel degelijk rekening houden met een •oort blokkade. Een nieuw socialtsmt is naar voren gekomen, dat onder het etiket, van com munisme zich met alle middelen in spant de wereld te veroveren. „Wü hebben", aldus de heer Cool, „de innige overtuiging dat het afge zwakte socialisme niet over het com munisme zal zegevieren. Tegenover de leer stelt zich slechts de leer, tegenover de beginselen de beginselen en ik ben er diep van overtuigd dat in de huidige wereld het succes beschoren is aan die genen, die beginselen hebben en een program. Wij hebben beginselen, wij hebben een program. Dat is de kracht van de christelijke vakverenigingsbewe ging. van het Internationaal Christelijk Vakverbond. Wij zullen de wereld ver bazen door ons begrip en door onze ge matigdheid, onze verdraagzaamheid en onze liefde, maar wij zullen niet toege ven op het stuk van de geestelijke be ginselen, die onze oorsprong, ons be staan en onze toekomst zijn en die ons de uiteindelijke overwinning waarbor gen. Wij zullen ons inspannen de ande ren te begrijpen, wij zullen met hen sa menwerken daar waar het belang der arbeiders zulks eist, maar wij zullen het licht niet onder de korenmaat zet ten noch de vlag halfstok hijsen". Deze overtuiging, dat de internatio nale christelijke arbeidersbeweging par excellence de paladijn mag heten van de menselijke vrijheid, is als leit- motief teruggekomen in interventies van vele sprekers in de algemene dis cussie. En men stelde in het licht dat de erkenning van het Internatio naal Christelijk Vakverbond als on- schokbaar bolwerk voor de verdedi ging van deze vrijheid goeddeels ver klaart waarom het in Afrika en in Azië zo talrijke niet-Christenen, maar die geloven in geestelijke waarden en in God, onder zijn aanhang heeft gekregen. Zoals de interim voorzitter ad be toogd, hebben zij dezelfde reacties als wij gehad hebben in Europa honderd jaar geleden. Het christelijk syndicalis me werd aldaar geboren uit de bot sing tussen twee materialistische levens beschouwingen, aan de ene kant de ka pitalistische en aan de andere kant de Marxistische. Het christelijk syndica lisme begreep dat het mogelijk was de schandelijk geëxploiteerde arbeiders te bevrijden zonder dat het daarvoor no dig was dat zij hun geloof overboord zetten. Vermelden wij nog dat bijzonder war me bijval kreeg een spreker van de Franse delegatie, die verklaard had dat het congres vertegenwoordigers uit de jonge landen niet moet bejegenen als zijn „geliefkoosde kinderen" maar hen met ontzag moet begroeten als „combattanten in de voorste linK-s". Zij staan voor hun en onze idealen op de bres onder omstandigheden van een benauwenis, als het christelijk syndica lisme in Europa in de slechtste ogen blikken niet had gekend. En uit het zeer verstandig betoog van een afgevaardigde uit Senegal lichten wij tot slot zijn suggestie het Internatio naal Christelijk Vakverbond voortaan te definiëren als een organisatie, die zich ten doel stelt de grote beginselen van dc christelijke moraal te doen door dringen in ue werkelijkheid. Een der gelijke definitie zou inderdaad relevant zjjn in zoverre de niet-christelijke arbei ders, die in groten getale deel uitma ken van de aangesloten vakbonden in Afrika en Azië in het bijzonder de gel digheid van de christelijke beginselen voor de sociaal-economische ordening ook te hunnent gaarne erkennen. (Advertentie) HELSINKI, 30 juni (UPI) De Fin se premier, V. J. Sukselainen, is gis teravond afgetreden ais consequentie van het ontslag van de gehele Finse pensioenraad. Sukselainen was een van de vier directeuren van dé raad, die schuldig werden bevonden aan het „le nen" van staatsgelden voor de finan ciering van woonhuizen voor em ployees van het pensioenfonds. President Urno Kekkonen heeft het ontslag van Sukselainen aanvaard, maar hem verzocht tot maandag aan te blijven. Tenslotte ben ik toch maar weer uit de Tour gestapt. En dat heeft mij dan wel enige moeite gekost want als je drie dagen lang samen met de coureurs de ene ki lometer na de an dere hebt gereden ontstaat er toch een binding. Wat voor binding weet ik niet precies; maar in ieder geval kan ik, nu ik weer klem- vast achter mijn bureau zit. bijvoor beeld niet aan Woutje denken zonder dat de tranen mij in de ogen schieten. Wout, jongen, hoe gaat het er mee? Ik zie je nóg, vóór, de start in Rouen, meditatief tegen een brugleuning han gen. Maar het is nu niet de tijd voor sentimentaliteit. Eerder acht ik het ogenblik gekomen voor een koele, maar exacte analyse van de verrichtin gen van de Nederlandse ploeg tot nu toe. Vooral nu ik toch weer buiten handbereik van de jongens ben. Eer lijk gezegd bevallen zij mij niet. De jongens wel, maar de verrichtingen niet. En Jo de Haan kan nu wel als vierde in Metz aankomen en denken, dat h\j de eerste is, maar het had precies andersom moeten wezen. Af gezien van het feit, dat een renner toch wel zijn plaats mag weten. Goed. Wim en Piet vier en vjjf in Straats burg. Dat begint ergens op te lijken. Maar daar zijn we er toen nog niet mee. Ik stel nu deze vraag: waaraan is het betrekkelijke falen van onze jon gens te wijten? En dan moet ik in dit verband toch wel even wenkbrauwen- fronsend naar Klaas kijken. Klaas, ik heb je bij de finish in Roubaix dit horen zeggen: „Er was onderweg een valpartij en ik dacht direct: Wim zal er niet bij wezen.." Zie je Klaas, en dat is niet de juiste mentaliteit. Je moet niet denken. Je moet weten. En als Wim ergens in onderdelen uit een mocht vallen dan ben jij ter plaatse aanwezig om hem weer in elkaar te schroeven. Dat is de taak van een ploegleider. Meer meeleven. Klaas, meer meele ven. En dat kan. Hoezeer heb ik mij, toen ik nog meereed, niet moeten be heersen om niet uit te stappen en Woutje even een flinke zet te geven. Dat had ik als niet-ploegleider, Klaas. En trek nu zelf je conclusies maar. Je hebt gezegd: „Ik ben de laatste, die naar huis gaat." Allicht. Maar als je niet uitkijkt ben je ook de enige. En dat kan de bedoeling niet wezen. Misschien vind ik nog gelegenheid om daar even op terug te komen. (Advertentie) WASHINGTON, 30 juni (ÜPI) De nationale lucht- en ruimtevaart administratie heeft bekend gemaakt, dat men van plan is om in de week van 8 tot 16 juli voor de tweede maal een mens een korte vlucht door de ruimte te laten maken. De naam van de tweede Amerikaan se ruimtevaarder is nog niet meege deeld, waarschijnlijk zal het echter de kolonel der mariniers John Glenn zijn. Hij was plaatsvervanger voor Alan Shepard. Verwacht wordt, dat de volgende „Astronaut" minder te doen zal krij gen tijdens de reis zodat hij meer tijd heeft om gedurende de ongeveer 15 minuten durende reis, zijn omgeving te observeren. (Advertentie) Copyright Stichting Wlinpropagandz Generaal De Gaulle zelf, die gisteren op zjjn reis door de provincie in Lotha ringen, te Bar-le-Duc. een rede hield, zei daarin o.m. dat de oorlog in Algerije nu praktisch afgelopen is. Hij drong aar op het beëindigen van het terrorisme, zo dat de Europese en Mohammedaanse gemeenschappen in vrede met elkaar zouden kunnen leven. Intussen schijnt in de hiding van de M.N.A., de Algerijnse nationale bewe ging die concurreert met het Algerijnse bevrijdingsfront FLN onenigheid te zijn ontstaan. Leider van de M.N.A. is Mes- sali Hadji, die na geruime tijd in een Franse gevangenis te hebben doorge bracht te hebben, bij het begin der Frans-Algerijnse onderhandelingen in Evian, werd overgebracht naar een villa in Chantilly, waar hjj meer bewegings vrijheid geniet. Hadji deelde mede, dat acht leden van het politieke bureau van de M.N.A. uit de beweping zijn gezet. Zij zouden zich hebben aangesloten bij een minderheidsbeweging, die de naam voert van het Algerijnse democratische actie front. BONN, 30 juni (DPA) De West- duitse hondsdag heeft gisteren na uren lange debatten een wetsontwerp aan genomen voor toekenning van kinder bijslag voor het tweede kind in gezin nen met lage inkomens en instelling van een kinderbijslagkas. Volgens de ze wet zullen, met terugwerkende kracht tot 1 april j.l., ongeveer 1.200.000 gezinnen maandelijks 25 mark voor het tweede kind ontvangen. De Bondsraad moet het ntwerp nog goedkeuren. De- ze bijslag is bestemd voor belasting- plichtige inkomens van niet meer dan 7200 Mark per jaar, behoudens bijzon dere bepalingen. De bijslag voor het derde en volgende kind zal volgens de tot nog toe gebruikelijke manier via de bedrijfsverenigingen uitgekeerd blijven worden. De socialisten en de vrije democra ten hebben, zij het onder ernstig te- zwaar, ook hun stem aan het wetsont werp gegeven, nadat hun amendemen ten tegen het bepalen van een inko mensgrens en de instelling van een tweede kas waren verworpen. Er wer den slechts vier stemmen tegen het ont werp uitgebracht. PARIJS, 30 juni (ÜPI) Frankrijk en Tunesië hebben een 15 maanden oude diplomatieke vete bijgelegd en beslo ten opnieuw normale dipIomaBeke be trekkingen aan te knopen op ambassa deursniveau. Binnenkort zullen de dipIo maBeke vertegenwoordigers worden aangewezen. Het geschil ontstond 15 maanden geleden in Tunis, toen arbei ders zonder meer een muur van de Franse ambassade neerhaalden. Dit werd opgevat als een schending van Frans grondgebied. Op de boerderjj van de heer A. Buitelaar (39 jaar) in Alphen a.d. Rjjn heerst een merkwaar dige situatie: de boer werkt op een scheepswerf, zijn knecht, de heer N. Brunt (38) uit Woubrugge, zwaait de scepter op de boerderij. Toen de heer Buitelaar, vader van elf kinderen, in de afgelopen winter voor twee ma„ niet voldoende werk had, adviseerde hü zijn knecht tot het voor jaar op de tegenover de boerderij ge legen scheepswerf „De Dageraad" te gaan werken. De knecht, opgegroeid in de polder, liefhebber van de rust en het wiide uitzicht over de lande rijen, weigerde omdat hij, naar hij ver telde, het lawaai van pneumatische klinkhamers en -beitels niet kon ver dragen, waarop de veehouder, die zijn terwijl zijn knecht de 26 koeien melkt, het andere vee verzorgt eji hert land bewerkt. De verstandhouding lijdt on der deze situaüe niet in het minst, vooral niet nu de boer behalve zijn weekloon ook nog ruim drieduizend gulden kindertoeslag per jaar ontvangt, hetgeen juist voldoende Is om de af lossing te kunnen betalen van de le ning die hij moest sluiten om de boer derij, die hij voorheen in pacht had en die verkocht moest worden, in eigen dom te krijgen. iljoenste honderdje. Het klinkt wat financieel, twee cijfertjes in een kopje. Het gaat om Philips, het, zoals de radio dat pleegt te noemen, grote gloeilampen- bedrijf in Eindhoven. Daar zal men binnenkort namelijk het feit vieren dat er één miljoen aandeeltjes van 100 in omloop zijn. De Philips Koe rier noemt dit een bijzonder sprekend voorbeeld van de wijze waarop, voor al in de naoorlogse periode, het aan delenbezit gepopulariseerd en gedemo cratiseerd is. j5u is het bepaald niet zo dat men voor één honderdje een honderdje Philips kan kopen. Daar moet men nog altijd een bedrag van 975 voor neertellen. Op de beurs no teren deze 100-djes Philips namelijk 975 pet. Tenminste dat was de koers die er donderdag voor werd betaald. Een paar maanden geleden was de koers nog rond 1200, wat betekent dat er in die tijd voor één hondertje Phi lips een hele dikke 1.000 Nederlandse guldens moest worden neergelegd. Wanneer wij aannemen dat het di vidend van Philips over 1961 hetzelfde zal zijn als de 16 procent die over 1960 betaald werd zou men een heel redelijke rente maken. Zeker als men evenals het vorig jaar 5 pet. in aan delen bij krijgt. Maar als de koersen tegen het eind van het jaar weer bij de 1200 zou liggen is dit verhoudings gewijs heeJ wat minder. Maar de koers kan ook nog onder het huidige niveau komen. Dan wordt het rende ment wel hoger, maar zou men het stukje willen verzilveren dan moet er in dat geval geld bij. onderdagmiddag is onder enorme belangstelling in de kerk van O. L. Vrouv van Lourdes te Doorwerth het huwelijk' geslo- knecht in verband met diens arbeids contract niet kon, en ook niet wilde, ontslaan, besloot zelf op de scheeps werf te gaan werken, waar hy nu met vaardigheid en met een prop watten in de oren, klinknagels klinkt en alle voorkomende werkzaamheden verricht, Grotenhuis van Onstein uit Hoofddorp. Na de huwelijkssluiting volgde een H. Mis voor bruid en bruidegom. Cele brant was jhr. H. van Nispen tot Pan- nerden, van het bisschoppelijk oi- 'eg'e te Roermond. Als diaken assis teerde G. Baron van Voorst tot Voorst, moderator aan de r.k. univer siteit te Nijmegen. Tijdens de receptie in Oosterbeek trok twee uur lang een stroom van honderden langs het bruidspaar, waar bij de „dolle instuivers", de Renkum- se carnavalsvereniging, in vol or naat. In garage gebrs. Kempers aan de Thiemsbrug wordt tot 29 juli de tentoonstelling „Hengelo van oud naar nieuw" gehouden. Op deze expositie kan men de ontwikke ling van d' gemeente Hengelo van 1821 tot heden zien aan de hand van maquettes, tekeningen en foto's. Ook zijn er foto's van de verwoeste bin nenstad van Hengelo in 1944 door En gelse bommen aangericht. Verder is er een keur van voorwerpen te zien uit de vorige eeuw. (Advertentie) oensdag zijn we even op bezoek geweest bij Mierlo's Kersen- koningin, die tijdens haar tweedaags bewind op 2 en 3 juli de naam Mierlonia I draagt en in het gewone leven de charmante twintigjarige verpleegster Petra v.d. Vossenberg is. Met haar drie hof dames en groot gevolg bezocht zij Bakel, waar de patiënten van het sanatorium „St.Jozefheil" enkele manden Mierlose zwarte kersen kre gen aangeboden. Het Kersenoogst feest wordt zondag en maandag voor de 14e maal gehouden. Het is dit jaar beduidend groter van opzet dan vorige jaren. Aan de optocht, welke zondagmiddag van half 3 tot half 5 door het kersendorp trekt, nemen 25 groepen en praalwagens uit eigen gemeente en een twintigtal uit ande re gemeenten deel. De kroning van Mierlonia I aan de zijde van prins Theo I (Henkelman uit Eindhoven) vindt plaats r.a beëindiging van de optocht. Daarna begint een muzikale non-stop-show. De kersenoogst in Mierlo is dit jaar dertig procent min der dan normaal tengevolge van sterfte der bomen wegens de hoge grondwaterstand de afgelopen win ter. Gisteren arriveerden met een extra trein ruim vierhonderd katholieke kinderen, afkomstig uit het Salzgittergebied in West-Duitsland. Deze kinderen zullen tot 4 augustus een liefderijk onthaal vinden bij katholieke pleeggezinnen in ons land. Maandag vertrekt uit Wenen een kindertrein met bestem ming Holland. Deze trein brengt ca luizend kinderen, afkomstig uit Linz, Wenen, Graz en Salzburg. Deze kin leren zullen tot 1 september in pleeggezinnen worden opgenomen. Dit jaar reizen kinderen samen, die door ae katholieke Caritas in Oosten rijk en de österreichisch-Hollandi- sche Gesellschaft worden uitgezon den. De katholieke stichting „Mensen in Nood" treedt voor deze kinder transporten op als vertegenwoordig ster van de O.H.G. en het zet hier mede de zaak voort van het Neder lands Comité voor kinderen uit Oos tenrijk. In de loop van juli en augus tus zal „Mensen in Nood" nog een honderdtal kinderen, afkomstig uit het Camp des Sans-Logis te Noisy le Grand bij Parijs naar ons land overbrengen. Gezien de heersende kinderverlamming in het Roergebied kon de stichting, na overleg met de hoofdinspectie van de Volksgezond heid, niet de verantwoordelijkheid aanvaarden om het kindertransport uit Essen-Bielefeld en Dortmund op 25 juli doorgang te lateri vinden. IBCKY STRIKE ...vliegt op haast alts Internationale luchtlijnen tra*. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passaglsrsschepsn ter'wersld n LUCKY STRIKE ...wordt in praetisch alle landen tor wereld gerookt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7