Generaal Tsjang Do Jong gaat „vrijwillig" heen Generaal Pak Tsjoeng Hui thans regeringsleider Franse boeren treden fel op AMERIKAANSE TROEPEN PARADEREN IN BERLIJN Behandeling kinderbijslag gedoogt geen uitstel Maar opvolger mr. Van Rooy moet zich eerst inwerken ,,'t Wonder van Haarlem" Formulieren en inleggelden in beslag genomen Organisator richt zich tot koningin voor interventie NIEUWE HEERSER IN ZUID-KOREA NS-dienstregeling van vóór 28 mei komt niet terug Sluit Zuid-Afrika militair verbond met PORTUGAL? Eind van eenzaam avontuur MOET CARITAS-LOTTO VERDWIJNEN? Het weer Koel weer Proefdrukken ivinter- dienst vernietigd Burg emeester m een rivier gegooid Nederlandse zeeman in Engeland gearresteerd Verdacht van moord Khroesjtsjev richt zich tot Kennedy Topmerken, zoals Alaska, Bauknegt, Pontiac, Liebherr, Fiat enz. KROCHT 6 t/o Hema HAARLEM Koffer met tien mille zoek op Harwich-boot Koningin naar Oss en Breda Aee MORRIS éeforeyou fwj! MIDGET f 8250.- DINSDAG 4 JULI 1961 85ste JAARGANG No. 30866 SEOEL, 4 juli (Rtr., U.P.I.) Nog geen twee maanden nadat hij door middel van een militaire staatsgreep de politieke macht greep in Zuid-Korea, is generaal Tsjang Do Jong van zijn nieuwe voetstuk gevallen. Op grond van „onvoldoende ervaring" is hij gisteren (zoals UTRECHT, 4 juli Het staat wel vast dat de Nederlandse Spoorwegen de huidige dienstre geling niet zullen „terugdraaien" naar die vóór 28 mei. Met allerlei incidentele ingrepen moet men trachten de moeilijkheden het hoofd te bieden, want de opzet van een nieuwe dienstregeling zou maanden van voorbereiding vergen. wij reeds meldden in een deel van onze vorige oplaag) afgetreden als premier en als voorzitter van de Militaire of Opperste Raad, momenteel het hoogste regeringscollege van het land. Zijn opvolger in laatstgenoemde functie is de 44-jarige generaal- majoor Pak Tsjoeng Hui, die reeds lang werd beschouwd als het intellectuele „brein" achter 3e revolutie. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 juli Het feit, dat een van de ministers om per soonlijke redenen zijn portefeuille heeft neergelegd, zal niets ver anderen aan het voornemen van het Kabinet-De Quay, om zo spoedig mogelijk een kinderbij slagvoorziening te treffen, die ook de zelfstandigen zal omvat ten. NYLON REGENJASSEN Aan zee GARAGE BRINKMANN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544. De geestelijke vader van de nieuwe dienstregeling is Mr. W. J. de Graaft, die destijds als chef van de afdeling reizigers vervoer onder de chef van de P'enst van vervoer werkte. Sinds kort Js de heer De Graaff zelf chef van deze dienst geworden. De voorbereiding van de winterdienst- ïegelingzal nog heel wat voeten in de aarde hebben. De proefdrukken van deze dienstregeling werden inmiddels vernietigd, omdat naar alle waarschijn lijkheid de opzet van de winterdienst- regeling geheel anders zal worden. CAEN, 4 juli (UPI) De ontevre den boeren in Frankrijk hebben giste ren huisgehouden in de voornaamste steden van Normandië. Het verkeer van vakantiegangers naar de Rivièra ondervond grote stagnaties door opge worpen barrikades. Ongeveer 1800 tractoren blokkeerden de straten van Caen, waardoor een en»™® verkeerschaos ontstond. Ook in de Normandische steden Bayeux en Vire hielden de boeren betogingen. De burgemeester van een dorp aan verkeersweg zeven (de „zon-route" naar de Riviéra) werd door boeren in een rivier gegooid. De man kon geluk kig zwemmen en wist zwemmend en later te voet aan zijn belagers te ont komen. LIVERPOOL, 3 juli (Rtr.) 0e p,,. litie heeft vanmorgen een dertig-jarige Nederlandse zeeman aangehouden in verband met de moord op een 21-jarige vrouw, wier lichaam zaterdag m haar slaapkamer in Menai (Noord-Wales) werd gevonden. Door de politie werd medegedeeld, dat de man, afkomstig van de Nederlandse kustvaarder „Wiema", in de loop van de dag naar Menai zal worden overgebracht, waar hij officieel in staat van beschuldiging zal worden gesteld. De jacht op de moordenaar van het meisje, Margaret Hughes, werd gister avond vanuit Menai in Liverpool voort gezet, nadat de „Wiema", die Menai had aangedaan, in de haven van Liver pool was binnengelopen. Rechercheurs begaven zich aan boord en vertrokken met medeneming van een der opva renden. BERLIJN, 4 juli (UPI) De Russi sche premier, Khroesjtsjev heeft in een boodschap aan president Kennedy ter gelegenheid van de Amerikaanse „Inde pendence Day" de hoop uitgesproken "at de pogingen om de wereldproblemen ®P te lossen werden bevorderd door de toT>confe,-entie in Wenen. De boodschap was mede-ondertekend door de Russische president, Leonid ~rezjnev, en werd gepubliceerd door net Russische persbureau Tass. Generaal Pak Tsjoeng Hui krijgt, als voorzitter van de Opperste Raad, de 43- jarige minister van landsverdediging, luitenant-generaal Song Jo Tsjan, onder zich als premier. Generaal Song blijft tevens de portefeuille van defensie be heren. Hij was chef van de generale staf, toen i» 1960 op grote schaal tegen de regering van Syngman Rhee werd gedemonstreerd. Generaal Song gaf de troepen destijds opdracht niét op de be togende studenten te schieten en droeg zodoende in belangrijke mate bij tot de val van Syngman Rhee en zijn regering. Generaal Pak, die tot gisteren vice- voorzitter was van de Opperste Raad, hield maandagavond een radiotoespraak tot het Zuidkoreaanse -olk. Daarin zei hjj o.m.„Bij het uitvoeren van ons re volutionaire programma vechten wij nu met de rug tegen de muur. Er is geen weg terug. Wij kunnen alleen nog maar voorwaarts gaan. Ik geloof dat wij het eerste deel van ons programma hebben voltooid. Het tweede deel zal bestaan uit de wederopbouw van enze econo mie en het herstel van de maatschap pelijke moraal". Generaal Pak deelde niet mee wan neer het gezag weer aan op democra tische wijze gekozen burgers zal wor den overgedragen. Onmiddellijk na de militaire staatsgreep, die plaats had op 15 mei, beloofden de leden van de Opperste Raad dat de regering te zij ner tijd zou worden overgedragen aan het „juiste burgerlijke bestuur". De staatsgreep was uitgevoerd, zo heette het toen, „omdat de aan het bewind zijnde politici er niet in slaagden het lijden van het volk te verlichten". Gisteravond was nog niet geheel dui delijk wat er nu met generaal Tsjang Do Jong gaat gebeuren. Betrouwbare zegs lieden berichtten dat hij niet gevangen zal worden gezet, maar met pensioen zal worden gestuurd. Formeel is de ge neraal vrijwillig afgetreden, omdat hij zich van zijn eigen onbekwaamheid be wust was. Het is ook niet bekend waar de generaal zich thans bevindt. Er zijn geruchten dat hij huisarrest heeft, maar daarover bestaat geen zekerheid. Tegelijk met het aftreden van gene raal Tsjang hebben veertig Zuidkore aanse opper- en vlagofficieren hun ont slag gekregen. Deze ontslagen zijn het sluitstuk van de zuivering van het le ger, zo maakte het ministerie van lands verdediging bekend. Vijfendertig offi cieren, in de rang van brigade-generaal tot en met luitenant-generaal, alsmede vijf admiraals zijn op de keien gezet. Zij zijn weliswaar ontslagen „op eigen verzoek", maar niemand twijfelt eraan dat men hen heeft gedwongen heen te gaan, zoals zonder enige twijfel ook het geval is met generaal Tsjang Do Jong. De nieuwe regeringsleider van Zuid- Korea staat, evenals generaal Song, be kend als een onkreukbaar man. Kort na de tweede wereldoorlog werd gene raal Pak oneervol uit de militaire dienst ontslagen en wegens collaboratie met de communisten ter dood veroordeeld. Hij slaagde er echter in zijn onschuld te bewijzen. Toen de Noord-Koreanen Zuid-Korea binnenvielen, werd hij weer onder de wapenen geroepen in de rang van majoor. Daarna maakte hij snel promotie. Ook generaal Pak behoorde tot de groep hoge legerofficieren, die door hun houding in 1960 de val van de regering-Rhee onvermijdelijk maakten. Sinds de Opperste Raad op 15 mei de macht in Zuid-Korea in handen nam, heeft hij vele grondwetswijzigingen in gevoerd en alle vakbonden en politieke partijen ontbonden. De Raad bond voorts de strijd aan tegen de ondermijning van de maatschappelijke moraal, zoals cor ruptie, diefstal door overheidspersonen, prostitutie, landloperij, bedelarij, enzo voorts. Volgens generaal Pak is men nu toe aan de tweede fase van de revolutie: de wederopbouw van de economie. Bit tere armoede en sociale wantoestanden zijn in Zuid-Korea, evenals de zedenver wildering, waarlijk nationale volkskwa len, die door de Koreaanse oorlog in het begin van de vijftiger jaren alleen maar erger en groter werden. Verenigde Staten De Amerikaanse regering heeft een rechtbank in New York verzocht de Taft-Hartley-wet van toepassing te verklaren op de Ameri kaanse zeeliedenstaking. Indien de rechtbank dit doet. zijn de stakers ver plicht het werk voor een periode van tachtig dagen te hervatten, de zoge naamde „afkoelingsperiode". (Rtr) Mr. Dr. C. J. M. A. VAN ROOY (Advertentie) KOELKASTEN VERHUUR 120— 2.10 Wanneer een minister persoonlijk moeilijkheden ondervindt, dan kan dat niet de oorzaak ervan zijn dat het gehele Kabinet zijn taak opgeeft. Zo ongeveer luidt het standpunt dat na enig beraad door de ministers eenstemmig is inge nomen. Vanmiddag zou in de Tweede Kamer een verklaring worden afgelegd, waaruit men dit kan afleiden. Dat betekent, dat het Kabinet na het zoeken van een opvolger voor minister Van Rooy de kinderbijslagverzekering opnieuw in de Kamer zal brengen. Deze opvolger zal echter de tijd moeten wor. den gegund om zich te oriënteren. De problemen rond de kinderbijslagverze kering zijn nog geen stap nader tot hun oplossing gebracht. Alleen is nu bekend, dat de regering niet bereid is uit de schatkist middelen te besteden om deze sociale voorziening te financieren, maar dat zij zich op het standpunt stelt dat dit uit de premies moet gebeuren, die de verzekerden zelf onderling opbrengen. Minister Van Rooy zag geen kans het standpunt van de Kamer, die wèl de algemene middelen wilde aanspreken, met dat van de regering te verzoenen. Hij hield het Parlement voor, dat de weerstand van het Kabinet op princi piële gronden berustte (het karakter van de collectieve verzekering). Het is de vraag, of zijn opvolger kans zal zien dat principiële argument uit de discussie weg te werken en zodoen de toch ergens een compromis te doen ontstaan, dat beide partijen tot elkaar kan brengen. De indruk in politieke kringen is, dat dit inderdaad mogelijk moet zijn. De inderbij slag wet rust nu al vele jaren als een hypotheek, die steeds zwaarder wordt, op het politieke leven in Nederland. Het is dus in het lands- bTrng dat hiervoor een oplossing wordt gevonden. Dat een minister erop vast loopt is echter wel een bewijs, dat de zaak voor degene die de taak nu mc t overnemen, geen kwestie is van alleen maar even doorzetten. De opvolger 'an minister Van Rooy moet tijd worden ge gund. Men neefht dan ook aan, dat het ont werp eerst na het zomerreces opnlem in de Kamer kan worden behandeld. Dat zou nog vóór Prinsjesdag kunnen geschieden, maar waarschijnlijker is, dat ook de Kamer deze zaak liever niet zal willen afhandelen alvorens aan dj hand van de begrotingsstukken inzicht in de financiële situatie van het land te hebben gekregen. Er zijn enige aanwijzingen, dat ook in het Kabinet sterk wordt gedacht aan staatssecretaris dr. Veldkamp als opvol ger van minister Van Rooy. Bij de besprekingen, die de ministers de laatste dagen hebben gevoerd over de situatie, die is ontstaan door het uit vallen van een van hun collega's, waren de staatssecretarissen niet aanwezig. Gisteren heeft dr. Veldkamp echter met de ministers een gesprek gehad. Ter gelegenheid van de Amerikaanse „Independence Day" (4 juli) hebben de troepen van de Verenigde Staten, die zijn gelegerd in West-Berlijn, een militaire parade gehouden. Daarbij werden vele vlaggen meegevoerd, die werden gedragen door blanke en zwarte soldaten. DEN HAAG, 4 juli De politie is gisteravond lang bezig geweest met het doorzoeken van het schip „Koningin Emma", dat vaart tussen Hoek van Holland en Harwich. Uit Engeland was het bericht gekomen dat aan boord van het schip een koffer zoek was geraakt inhoudende een bedrag van 1000 pond sterling (ongeveer 10.000 gulden). De Britse politie heeft het schip voor het vertrek uit Harwich gedurende een half uur doorzocht, na aankomst in de Hoek heeft de Nederlandse politie een uit voerig onderzoek ingesteld. De koffer is echter niet gevonden. Hij lag in een scheepskantoor en was eigendom van de rederjj. Vermoedelijk is de koffer ge stolen. LONDEN, 4 juli (Reuter) De Zuid- afrikaanse minister van landsverdedi ging, J. J. Fouche, is gisteren uit Lon den naar het Europese vasteland ver trokken voor een reis, waarover geen bijzonderheden worden verstrekt. Fou che zal via Parijs naar Lissabon rei zen, waar hij, naar verwachting, twee dagen zal blijven voor overleg met Por tugese militaire autoriteiten. Hoewel verder niets bekend is over hetgeen Fouche in Lissabon gaat doen, zijn er gissingen in Londense politieke kringen, volgens welke hij mogelijk met Portugese militaire leiders zal spgeken over het sluiten van militaire overeenkomsten tussen Portugal en Zuid-Afrika. Het doel hiervan zou niet slechts de verdediging van Angola zijn, maar ook die van Mozambique. Minister Charles van Rooy exit. Een golf van lauwe meewarigheid spoelt door het land. Gewend als wij eraan zijn politieke conflicten te verbergen achter plechtstatige volzin nen en onpersoonlijke cijferreeksen, ervaren wij het als iets bijna onbe hoorlijks wanneer de spanning zich ontlaadt ten koste van een persoon, een carrière, een gezin. W ij verklaren ons daaraan graag onschuldig omdat het zich schijnbaar afspeelt boven ons en buiten ons om. Een vallend kabi net maakt minder gerucht dan een vallende minister. Zijn wij als katholieken werkelijk zo onschuldig aan hetgeen nu moest gebeuren? Hebben wij niet aanvaard dat een katholiek de eerste verant woordelijkheid ging dragen voor een nieuw Ioonbeleid. dat vriend noch vij and tot nu toe geheel bevredigen kon en dat in feite slechts gevoerd kon worden door een aard- en nagelvaste insider als Rooi vink? Heeft de K.V.P. de wat topzware eis van een algemene kinderbijslagwet niet wat overtrokken toen het na jaren van politiek gehar rewar in de binnenkamers aankwam op geven en nemen? De loonpolitiek is allang ontgroeid aan het puur sociale kader. Prijspoli tiek, conjunctuurpolitiek en budget taire motieven spelen op de achter grond zulk een grote rol, dat een mi nister van Sociale Zaken, zo min als een staatssecretaris, de verantwoorde lijkheid kunnen dragen die hun in po- liticis nog steeds wordt toegemeten. De kinderbijslagwet is een erfenis, die zich op politieke gronden niet meer voor boedelscheiding scheen te lenen. Wij twijfelen er niet aan ol de heer Van Rooy had zich op een aantal andere zetels in het kabinet uitstekend geweerd. Op de post die hij nu verlaat, en die door geen ander dan een katholiek be zet mocht worden, zijn hem vurige kolen op het hoofd gestapeld. Het is wellicht zijn beginfout geweest dat hij zich van de komende moeilijkheden geen duidelijk beeld heeft gevormd, misschien ook niet heeft willen vor men. Hij heeft in het begin de moed gehad die andere katholieke minis- teriabelen heeft ontbroken. Aan een hard en eenzaam avontuur komt een eind. Wij hopen van harte dat de wijze waarop de heer Van Rooy dit avontuur tenslotte heeft verwerkt, mag worden onderkend als een bewijs van de aanwezigheid van karaktereigen schappen waaraan het landsbelang op vele plaatsen behoefte heeft. HEERLEN, 4 juli De politie heeft alle inzendingen voor de door de na tionale vereniging Caritas georganiseer de lotto (ruim 90.000) zondag, even voor de gebruikelijke trekking, in be slag genomen. De organisator van de lotto, de heer M. G. Hermes, directeur voorzitter van de vereniging, dient de nog binnenkomende iottogelden van de thans in beslag genomen formulieren dezer dagen ter beschikking van de po litie te stellen, benevens de door hem uitgeloofde prijs van f75.000,-. Het optreden van de politie was, zo verklaarde de heer Hermes gister avond, een volslagen verrassing. Het was hem bekend dat de Heerlense kan tonrechter bij vonnis van 26 juni de Ca- ritaslotto in strijd met de Loterijwet had verklaard, maar op grond daarvan ver wachtte hij niet direct politionele maat regelen. Uit het requisitoir van de officier van justitie bij het kantongerecht meende hij n.l. te mogen afleiden, dat het hier een principiële zaak betreft, waarbij de Hoge Raad in laatste instantie uit spraak zal doen. Derhalve tekende hij onlangs tegen het vonnis van de kan tonrechter hoger beroep aan. Hangen de dit beroep, zo veronderstelde de heer Hermes, zou de lotto ongestoord kunnen doordraaien. Over het onverwachte optreden van de politie, dat gebeurd schijnt te zijn in overleg met de officier van justitie te Maastricht, toonde de heer Hermes zich zeer teleurgesteld. Volgens hem is de Caritas-lotto geer loterij in de zin van de Loterijwet, omdqt de deelnemers niet verplicht zijn inleggelden te betalen. Voorts wijst hij op de doelstelling van zijn vereniging, die geen winsten maakt, maar die de netto opbrengst van de lotto ten goede laat komen van culturele en charitatieve instellingen. Niet minder dan 2000 van deze orga nisaties, waaronder ook kleine sportver enigingen, strijken sinds februari van dit jaar ruim f 30.000,- per week op. Heel wat muziekgezelschappen en schutterijen zijn dank zij de Caritas- steun uit de financiële moeilijkheden verlost. „Vanaf het bestaan van de na tionale vereniging Caritas, die vóór de lotto voetbalpools organiseerde, heeft mijn vereniging", aldus de heer Her- mes, „meer dan één miljoen gulden aan noodlijdende charitatieve en cultu rele instellingen uitgekeerd". „Mijn enige hoop is gevestigd", zo zei hij, „op een interventie van het vor stenhuis". Telegrafisch heeft de heer Hermes n.l. een» beroep gedaan op koningin Juliana en op prins Bem- hard. In deze telegrammen zegt hij, dat de recente gebeurtenissen in strijd zijn met de christelijke en de- mokratische beginselen, alsmede met de tradities van het Oranjehuis. Naast de zorgen over het voortbe staan van de lotto wordt de heer Her mes thans ook geplaagd door een fi nancieel probleem. Volgens hem is hfl niet in staat om te voldoen aan de eis van de justitie om niet alleen de inleg gelden van deze zondag ter beschikking te stellen, maar daarnaast ook nog de uitgeloofde prijs van 75.000,-. Over een en ander zal hij in de ko mende dagen overleg plegen met zijn inspecteurs, zijn meer dan 6000 agen ten en zijn contributie-betalende leden, met wie hij ook hoopt te spreken over het voeren van bepaalde protestacties. DEN HAAG, 4 juli Koningin Ju liana is voornemens op 21 juli een be zoek te brengen aan de n.v. Organon te Oss. Zij wil dezelfde dag de 'natio nale manifestatie „NuBreda 1961" bezoeken. BARTEUORISSTR. HAARLEM J£L. 13439 LEIÖSESTRAAT, (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 max. mis. oeersi. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Stormachtige tot krachtige, geleide lijk tot krachtig of matig afnemende noordwestelijke wind. Wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien. Koel weer. Woensdag: Zon: 4.27-21.02. Maan: 0.30-13.16. Ook morgen nog koel weer met af nemende noordwesten wind en op de meeste plaatsen droog. Wat meer op klaringen. middagtemp. ongeveer 18 gr., zeewater 17 gr. Vooruitzichten: nu en dan zon. maar door zeewind vrij koel. Station Weer temp. temp af gel. gisteren 24 uur Stockholm geh. bew. 24 13 0 Oslo regen 21 13 0.1 Kopenhagen regen 20 12 0.1 Londen zw. bew. 16 13 0 Amsterdam regenbui 19 14 0.2 Brussel geh. bew. 21 14 0 Parijs zw. bew. 25 13 0 Bordeaux 1. bew. 29 18 0 Nice onbew. 28 20 0 Berlijn regen 34 15 0.1 Frankfort h. bew. 28 14 0 München zw. bew. 30 17 0 Ziinch onbew. 31 18 0 Genève onbew. 31 15« 0 Wenen onbew. 33 16 0 [nnsbruck onbew. 33 14 1 Belgrado onbew. 32 17 0 Athene onbew. 30 21 0 Rome onbew. 37 16 0 Madrid h. bew. 30 18 0 Lissabon onbew. 30 20 0 (Advertentie) GEHEEL NIEUW ^SMEDESTRAAT 43—45 TELEF. 11025^'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1