Haarlems Müller-orgel in volle luister hersteld voor Internationaal orgelconcours geboren uit „internationaal" initiatief Culturele uitwisseling Haarlem-Salzburg Grote bewondering voor het werk van de Deense restaurateurs Albert de Klerk en Pief Kee wijden orgel in VAN MODELACTIES BIJ N.S. ZOU GEEN SPRAKE ZIJN Personeel doet uiterste best treinen op tijd te laten rijden wHMIgeeft een spiegelglans MET SILICONEN PLAN IN DE MAAK Mr. Cremers krijgt facsimile van menuet van Mozart cadeau W.B.Reynen morgen 75 jaar HOLIDAYS Vaste stemming, maar Unilever zwak Bonden vergaderen in gehele land IV De beurs vandaag: DINSDAG 4 JULI 1961 PAGINA 3 O Haarlem e.o. Films Burgerlijke Stand Haarlem Intern. Orgelconcours Dispositie lijkt directer, maar minder weelderig Het beste voor Uw ogen Polaroid zonnebrillen „Di BRILLENSPECIALIST" Jansstraat 56 - Tel. 10180 Ter observatie Pastoor B. Haanen in ziekenhuis Inbraak in kantoor van Haarlems Bloei Infiltranten trachten stemming te maken UTRECHT, 4 juli De drie erkende vervoersbonden, de Ne derlandse bond van vervoersper- soneel, de r.k. bond van vervoers- personeel ,,St. Raphaël" en de pro testants-christelijke bond van vervoerspersoneel, houden thans overal in het land rayonvergade ringen met bestuursleden en ver trouwensmannen van de plaat selijke afdelingen. Daarbij worden voornamelijk de nieuwe regelingen voor de secundaire arbeidsvoorwaarden aan de orde gesteld, terwijl de hoofdbestuursleden een beeld krij gen van de moeilijkheden waar onder het spoorwegpersoneel momenteel moet werken. Jubilarissen KABO gehuldigd Officiële ontvangsten op stadhuis FL. 1.. PER FLES VAN 100 CM Jos de Klerk 800.000 KILOMETERS... HAARLEM, 4 juli Met hun oren en ogen wijd open van verbazing en bewondering hebben gistermiddag eni ge tientallen genodigden van het Haar lemse gemeentebestuur geluisterd en gekeken naar het in volle luister her stelde Christiaan Müller-orgel in de Grote of St.Bavokerk. Zij allen min of meer bij de restauratie van het orgel betrokken hadden naar dit moment uitgekeken. Hun reacties, die zij na een meesterlijk gespeelde Pre ludium en Fuga van Buxtehude door Piet Kee de vrije loop lieten, getuigden van grote bewondering voor het werk van de restaurateurs, de orgelbouwers van de Deense firma Marcussen en Zoon uit Aabenraa. In het gezelschap misten zij node de primus inter pares van dit bedrijf, de heer Sybrand Zachariassen, die enige maanden ge leden plotseling door de dood werd overvallen toen hij op het punt stond naar Haarlem te vertrekken om het boven- en rugwerk van het Bavo-orgel te intoneren. Hij is tijdens een bijeenkomst in de Gravezaal van het stadhuis, waar de restauratiecommissie het orgel aan het gemeentebestuur overdroeg met pieuze woorden herdacht. Allereerst door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, en later door de voor zitter van de restauratiecommissie, dr. H. L. Oussoren. De plechtigheid werd opgeluisterd door de aanwezigheid van talrijke autoriteiten, onder wie de ambassadeur van Finland en een ver tegenwoordiger van de Westduitse re gering. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland was vertegenwoordigd door de commissaris van de koningin, dr. M. J. Prinsen en enkele leden van Gedeputeerde Staten. Verder gaven vele leden van de Haarlemse gemeen teraad van hun belangstelling blijk. Voordat dr. Oussoren het orgel aan de gemeente overdroeg, heeft hij reke- CINEMA PALACE: Eichmann en het derde rij!;, 18 jr. 2, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Corruptie. 18 jr. 2. 7, 9.15 U. Di. 8 uur. LIDO: Strijd om de gele rivier, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Per valscherm de hel in, 18 Jaar. 2, 7, 9.15 uur. Do.-cyclus: The Minniver story, 14 Jaar. REMBRANDT: Bandeloos, str. volw. 2, 7, 9.15 uur. ROXY: Heuvels in vlammen, 14 Jaar. 2 30 7 ©n 9.15 uur. «TTTriïO Dieven hebben het ook moeilijk, 14 jaar (derde week), 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: wo. 2.30 u.: Turf in je ransel, a.l. Di. en wo. 8.15 u.: The wrong man, 14 jaar. Dinsdag 4 juli Grote of Sint Bavokerk: 8 uur, con cert te geven door de deelnemers aan de improvisatiewedstrijd met werken naar eigen keuze. Woensdag 5 juli Grote of Sint Bavokerk: 8 uur, im- provisatiewedstrij d. Deelnemers: Jo van Eetvelde (België). Jaros- lav Vodrazka (Tseehoslowakije), Gisbèrt Schneider (Duitsland) en Bernard Bartelink (Nederland). Donderdag 6 juli Grote of Sint Bavokerk: 8 uur, con cert te geven door de leden van de jury voor de improvisatiewed- strijd. Deelnemers: Anton Heiier, Jeanne Demessieux en Albert de Klerk Grote of Sint Laurenskerk, Alkmaar: 8 uur, concert voor orgel en orkest. Medewerkenden: Het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends, Piet Kee, orgel, Hubert Barwahser fluit en Nellie Boerée, trompet. Vrijdag 7 juli Grote of Sint Bavokerk: 8 uur, Im provisatie concert van de winnaars van de eerste tien improvisatie wedstrijden, 1951 t/m 1960, te we ten: Louis Toebosch uit Breda, prof. Anton Heilier (Wenen), Piet Kee (Heemstede), Klaas Bolt (Haar lem), Hans Haselböck (Wénen). Grote of Sint Laurenskerk, Alkmaar: 11-15 en 12.15 uur, „Kaasmarkt-con certdoor de Weense organist Hans Haselböck. BEVALLEN van een zoon: C. H. van Klaveren-Lens; A. j. Wielders- Thomassen; N. V Severing-Rudolph; j. Ni emeijer-Homoet; S. P. van der Kamp-de Graaff; M. van Boxtel-Deij- kers- P. J- Korsman-Bienefelt; A. Looijen-van der Wilt; C. M. Mesman van Bentheim; J. M. Janssen-Verdam; T H van der Leeden-van Oosterhout; E. M. Karskens-Schiphpr s tM. s. Dijk- sma-van E«k; C. S. Alatas-Lourdes. BEVALLEN van een dochter: W. A. van Gelder-de Jong; H. Habich-Benja- mins; A. J. Veldhuizen-Wempe, P. v. Iperen-Minneboo; J... L J%erBo?Trn Bruggen; E. C. Nujjten-Meijer, H. G. Pover-Zuidhoek. OVERLEDEN: M. Tinimer-Balm, 66 j. SancpovA'terstraat; C. V- l>«k-uik- keboom, 84 j., Ripperdapark; J- Baudert-Furter, 78 j„ Hazepaterslaan, A. L. Langeveld, 56 j„ Kamperlaan, M. Goedhart-Visbeen, 62 j., Kamper laan; P. A. Harteveld, 53 j., Jan Gij- zenkade; R. A. Aschaff, 71 j., Spaarn- damseweg; M. van Schaik, 67 j., Vla mingstraat; J. M. van den Oetelaar, 38 j., Kamperlaan; R. H. Derksen, 63 j., van 't Hoffstraat. ONDERTROUWD: A. Hujjboom en M. J. M. Kramers; G. F. Dekker en G. Heijdanus; J. M. Blommaert en M. W. Tempelman; J. N. van Kleef en W. Kappe; J. Schaap en E. Zwemmer; T. J. van den Berge en A. P. W. Smit; A. Zwagerman en C. W. H. van Straa- ten; J. Dubbeldam en J. G. Hoogen- dam; J. L. van Eyk en A. H. C. Sweek- horst; J. Zwiersen en A. T. van Beek; J- A. G. Bakker en T. J. Versteijnen; C. van der Schilden en R. M, C. M. Kooiman. GETROUWD: J. A. Dekker en J. G. Gillard; T. H. J. Walters en M. J. S- Smit; P. A. Sorensen en J. C. J. Kok-; A. E. Jahn en D. Buschkens. ning en verantwoording afgelegd van de werkzaamheden van de restaura tiecommissie. Bovendien heeft hp het Haarlemse gemeentebestuur een grote pluim -op de hoed gestoken voor het feit. dat het een aantal jaren geleden opdracht heeft gegeven het orgel te restaureren. „Daarvoor is ue gehele orgelwereld u grote dank verschul digd". Naar de mening van de heer Oussoren is de restauratie te verge lijken met het herstel van Rembrandts Nachtwacht. Daarna heeft een zoon van de over leden Sybrand Zachariassen, die met zijn moeder en twee zusters de gast was van het Haarlemse gemeente bestuur, aan de voorzitter van het internationaal orgelconcours, de heer D. J. A. Geluk, een zilveren schotel ter hand gesteld, welke dit jaar be stemd is als wisselprijs voor de impro visatiewedstrijd morgenavond. De win naar van dit evenement zal de schotel vrijdagavond ontvangen uit de handen van mr. Cremers. Later op de middag heeft de voorzitter van het Holland- Festival, mr. H. J. Reinink, de unieke expositie „Nederlandse orgelpracht", welke tot aan het einde van de maand in de Vlees- en vishal wordt gehouden, geopend. Hjj prees de vasthoudendheid van het gemeentebestuur, dat nu al jaren achtereen de aandacht vraagt voor het vorstelijke instrument dat het kerkorgel is. De overdracht van het orgel, de ope ning van de tentoonstelling en het con cert, dat 's avonds beide stadsorganis- ten Piet Kee en Albert de Klerk op het orgel gaven, waren even zovele gebeurtenissen, die de dag van gisteren tot een historische dag voor Haarlem maakten. Daarvoor mochten de vlag gen rond het stadhuis en de Grote Kerk best worden uitgestoken. De zoon van Sybrand, Zachariassen overhandigt de voorzitter van de com missie van het Internationaal Orgel concours, de heer D. J. A. Geluk, de nieuwe wisselprijs. HAARLEM, 4 juli Sinds maandag is Haarlem voor de elfde keer weer een week de Orgelstad van Nederland, al deelt sinds verleden jaar ook Alk maar in de victorie en draagt Bever wijk een steentje bij met ziin prach tige Müller-orgel in de Ned. Hervormde kerk aldaar. De opening van de Orgelweek in de Or.de Sint Bavokerk kreeg een bij zonder accent, omdat het gerestaureer de Müller-orgel voor het eerst zijn klanken liet klinken, bespeeld -door de beide stadsorganistenAlbert de Klerk en Piet Kee. Evenals andere jaren was er ook nu een grote belangstelling van Nederlandse organisten en organ-min- ded buitenlanders. Bovendien was de acte de presence van de Haarlemmers overweldigend. Hebben wij deze avond kunnen con stateren dat het beroemde Haarlemse orgel door de restauratie nog beroem der geworden is? Wij willen ons oordeel voorlopig nog even aanhouden, want beide solisten hebben zich nog nauwe lijks kunnen inwerken op de nieuwe dis positie. Deze lijkt ons directer en be slister, maar geeft een minder weelde rige klank. Deze avond was alleen J. S. Bach aan het woord. Een feestelijk „Prelu dium, en Fui*a in Es" gaf Piet Kie als spannend verwachte Intrada. Er was een te geprononceerde klank in de solo stemmen in de „Chorale". Een betere combinatie van de wat scherp geïnto- neerde registers bracht hij in- „Wir glauben". De nieuwe intonatie zal nog meer aangepast moeten worden aan de kerkresonans, die ronder kan zijn. Albert de Klerk durfde een rijkere fantasie aan in de „Partite diverse" en hij slaagde in een compacte „nieu we" klank in het Praeludium in 'e. De inzet van deze Haarlemse Orgel- week met zijn beide voortreffelijke stads organisten op het gerestaureerde or gel opent veel perspectieven voor de ge beurtenissen van deze week als meer componisten zullen worden gespeeld en woensdag de grote jaarlijkse improvisa tiewedstrijd wordt gehouden. T. Vr. (Advertentie) Een zonnebril, geslepen op de sterkte van Uw brilleglazen. Geen krassen meer van Uw voorhanger, die dikwijls nog zoek is ook. De kosten? Bij HAAGMAN valt dat erg mee. We hebben ze reeds vanaf f 12.50. Gewone zonnebrillen vanaf f 2.50. Alle brillen met GRATIS étui Iedere 100ste cliënt ontvangt een doublé dames- of heren horloge van ca. f 75.Iedere 50ste cliënt ontvangt het be stede bedrag terug! Leverancier van alle Ziekenfondsen. SECUUR en.NIET DUUR BLOEMENDAAL, 4 juli Mgr. B. Haanen, pastoor van de parochie van het H. Sacrament in Bloemendaal, is enige dagen geleden ter observatie in het ziekenhuis Sint Johannes de Deo opgenomen. Pastoor Haanen maakt het goed en zal waarschijnlijk donder dag het ziekenhuis weer verlaten. HAARLEM, 4 juli In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in het kantoor van de Stichting Haar lems Bloei aan het Stationsplein. Vele kasten en laden werden doorzocht, maar er werd niets vermist. Ook een geldkistje was opengebroken, maar hier zat geen geld in. Met nadruk te van vakbondszijde ver telaard, dat de moeSRjkheden die zich momenteel bij de uitvoering van de treinenloop opstapelen niets hebben te maken met de verlangens van het spoorwegpersoneel ten aanzien van de ze secundaire arbeidsvoorwaarden. Het personeel doet zijn uiterste best om de treinen goed en op tjjd te doen ,Pen' dit niet altijd gelukt, ligt, aldus de vakbonden, bepaald niet aan de onwil van het personeel, maar aan de te krappe dienstregeling. Het per soneel heeft er altijd een eer ingesteld op tijd te rijden en noemt het een ver drietige zaak dat dit nu onmogelijk is. Met het huidige personeelbestand en de vakanties (ook van het spoorwegperso neel) ziet men de toekomst met name in de komende vakantieweken zeer som ber in; men verwacht nog grotere moei lijkheden dan tot nu toe zijn opgetre den. Het personeel ziet weinig heil in incidentele maatregelen die door de directie van de Spoorwegen worden genomen om de dienst te ontlasten. Met name het treinpersoneel betreurt het in hoge mate dat aam het dienst betoon aan de reizigers tekort wordt gedaan, waardoor men ontevreden reizigers moet vervoeren onder toch al voor het personeel ongunstige om standigheden. Ook op de rayonvergaderingen is nog eens nadrukkelijk gesteld dat modelac ties het personeel volkomen vreemd zijn. Ook van subversieve acties is geen sprake. Wel wordt van bepaalde zijde getracht het goedwillende spoorweg personeel te infiltreren. Dit geschiedt onder meer door lieden die met een perronkaarje de stations binnenkomen en in de verblijven van de machinisten trachten stemming te maken. Zij zijn het ook die het blaadje ,,Het sein" uit geven, waarin tot actie wordt opge wekt. Het spoorwegpersoneel is voor deze activiteiten evenwel ongevoelig, omdat men weet dat communistische activiteiten achter deze uitgave schuil gaan. Weliswaar wordt in het blaadje op gewekt om lid te worden bij de bij het N.V.V. aangesloten Nederlandse bond van vervoerspersoneel, maar van die zijde is inmiddels verklaard dat men feen enkele behoefte heeft aan oud- I.V.C.-leden. Bij de inschrijving van nieuwe leden wordt, zo deelt de bond mee, nauwkeurig geselecteerd. „Het spoorwegpersoneel is van deze activi teiten van de communisten in het ge heel niet gediend. Fluistercampagnes lopen dan ook op niets uit." HAARLEM, 4 juli Tijdens een zon dag gehouden bezinningsmorgen van de Katholieke Bond van Overheidsper soneel, de K.A.B.O, werden tijdens een feestelijk ontbijt in gebouw Sint Bavo vier jubilarissen hartelijk gehuldigd. De heer A. R. van Zon, die vijftig jaar lid van de K.A.B.O was, werd toe gesproken door de heer B. v. d. Berg, voorzitter van de Bond. Hij prees de heer Van Zon als een goede en ijve rige organisator, die altijd met de Bond en de Beweging heeft meege leefd. De heer Van de Berg overhan digde de jubilaris een kist sigaren, een aansteker en een asbak. De he ren F. P. J. Bongenaar en M. Mey- boom, die hun veertigjarig jubileum vierden, kregen de gouden speld, de heer C. Poelgeest, die vijf en twin tig jaar bij de K.A.B.O, was kreeg de zil veren speld van de K.A.B. uitgereikt. Tevoren was er in de Jozefkerk een H. Mis opgedragen door de geestelijk adviseur van de Bond, kapelaan H. van 't Hart. HAARLEM, 4 juli B. en W. van Haarlem zullen vrijdag 14 juli 's mor gens om half twaalf officieel ten stad- huize een groep schakers uit Wenen ontvangen. Woensdag 19 juli 's morgens om elf uur zullen zij de leden van het Zwitsers accordeonorkest ontvangen, die van 18 tot 27 juli een bezoek aan Haarlem brengen. Tien jaar Haarlems Orgelconcours. Een korte geschiedenis, maar een die tot internationale faam heeft geleid. Twee namen springen in dit verband naar voren: die van dr. Josef Ferdi nand Obermayr en van Jos de Klerk. Een Oostenrijker en een Vlaming, die beiden in Haarlem of directe omgeving hun levensbestemming hebben ge vonden en die samen Haarlem op nieuw wereldfaam hebben bezorgd. Een werkelijk internationaal initia tief dus. Josef Obermayr werd in 1895 in Salzburg geboren. Hij studeerde mu sicologie aan de Weense universiteit, waar hij ook de dirigentencursus volg de en een opleiding kreeg als cellist. Bij prof. Guido Adler promoveerde hij op een proefschrift, dat tot titel droeg „Wohltemperierte Stimmungen von Josef Werckmeister'. Daarna werd hij repetitor bij de Staatsopera en cellist bij de Wiener Philharmoniker. Kort na de eerste wereldoorlog haal de prof. Paumgartner hem naar het Salzburger Mozarteum, waar hij les gaf in de operaklas en incidenteel ook zelf meezong. Bovendien dirigeer de hij de toneelmuziek van Nielsen bij de eerste voorstellingen van Je- dermann in 1921. Vijf jaar later ver trok hij met prof. Egon Kornaut naar het voormalig Nederlands-Indië, om met een symfonie-orkest uitvoerin gen te gaan geven. Het ging geruime tijd goed, maar op een gegeven mo ment mislukte de toernee. Dr. Josef Obermayr had intussen in Indië een vrouw leren kennen. Hij trouwde haar en volgde haar in 1932 naar Ne derland, waar hij zich in Heemstede vestigde. Opnieuw probeerde hij zijn muzikale en musicologische begaafd heden te benutten, maar moest on dervinden, dat dat voor een buiten lander niet meevalt. Hij kreeg een functie bij de Fordfabrieken en be hield die tot hij daar verleden jaar werd gepensioneerd. Het bloed kruipt natuurlijk waar het niet gaan kan. Al die tijd bleef hij lezingen houden en artikelen schrij ven, vooral over de nieuwe muziek en de kerkmuziek, die vooral zijn aan dacht gevangen houden. In 1950 lanceerde hij de gedachte om in Haarlem een internationaal orgelconcours te houden. Het bezorg de hem in culturele kringen in Haar lem de naam van „fantast". Datzelfde concours bestaat nu tien jaar. Dank baar heeft men gebruik gemaakt van de rijke musicologische kennis van deze hartelijke Oostenrijker, die in 1938 de Nederlandse nationaliteit ont ving. Dankbaar ook heeft men ge bruik gemaakt van de talloze relaties van dr. Obermayr in de grote wereld der internationale musici. Velen van hen kent hij uit zijn Weense en zijn Salzburger tijd, uit de jaren dat hij na de zondagmiddagconcerten van de Philharmoniker 's zondagsmid dags neerstreek bij baron Frankel- Ehrenstein, het toenmalig centrum van het Weense culturele leven. In 1955 werd zijn ideaal om in Haarlem in aansluiting op het Inter nationaal Orgelconcours een Interna tionale Zomeracademie voor Orgel te stichten, werkelijkheid. „Een dwaze fantasie", meende men algemeen. Het eerste jaar konden elf leerlingen uit vier verschillende landen worden in geschreven. De zes Nederlandse leer lingen moesten van de straat worden opgepikt. Thans, in 1961, telt zij 27 leerlingen uit dertien verschillende landen. Er konden acht Nederlandse deelnemers worden geselecteerd. Van deze Orgelacademie is dr. Obermayr directeur. En hoe dit instituut floreert (Advertentie) mm POLITOERWAS HAARLEM, 4 juli Er worden op het ogenblik plannen ontwikkeld om te komen tot een culturele uitwisseling tussen Haarlem en Salzburg. Gisteren heeft daartoe de Salzburger museum directeur, prof. dr. Kurt Willvonseder, een gesprek gehad met Haarlems bur gemeester, mr. O. P. F. M. Cremers. In de loop van dit gesprek heeft prof. Willvonseder aan de burgemeester na mens de burgemeester van Salzburg een facsimile overhandigd van het me nuet K.V. 1, dat W. A. Mozart op 10-ja- rige leeftijd heeft gecomponeerd. Ook de vier deelnemers aan de improvisa- tiewedstrijè van het internationaal or gelconcours krijgen morgenavond zulk een facsimile ten geschenke. Port. dr. Kurt Willvonseder bevindt zich op het ogenblik in Haarlem. Hij heeft het kostbare Hofhaimer Regal hierheen gebracht dat te zien is op de expositie „Nederlandse orgelpracht in de Vleeshal. Samen met dr. J. F. Ober mayr heeft hij gisteren met de burge meester de uitwisselingsplannen be sproken. Zowel de burgemeester als wethouder D. J. A. Geluk, toonden zich enthousiast voor deze plannen. Vanochtend heeft men nadere bespre kingen gevoerd met de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Wil lige. De Salzburgers denken erover om een plaatselijke kapel naar Haarlem te stu ren waarvan de muzikanten in origi nele klederdracht gestoken zijn. Voorts voelt men voor het uitzenden van een volksdansgroep die zich gespecialiseerd heeft in het uitvoeren van oude dansen. Ook is het niet onmogelijk dat de Salz burgers in Haarlem een tentoonstelling komen inrichten. Men ziet duidelijk dat Haarlem daar niet zoveel tegen over kan stellen maar ook Haarlem kan in Salzburg een tentoonstelling in richten van oude en moderne schilders, terwijl de Haarlemse stadsorganis ten uitvoeringen zouden kunnen geven op de Salzburger orgels. Overigens be vinden de plannen zich nog in een pril stadium. Prof. Willvonseder keert morgen naar Salzburg terug om een en ander te bespreken met de burgemeester van zijn stad. Men hoopt in eerste instantie dat een briefwisseling tussen de burge meesters van beide steden van dit eer ste contact het gevolg zal zijn. De beide leeuwen die Haarlem internationale faam bezorgd hebben als orgelstad: de Vlaming Jos de Klerk (links) en de Oostenrijker dr. J. F. Obermayr (rechts). Op de achtergrond het prachtig gerestaureerde Christiaan-Müllerorgel in de Grote St. Baaf. blijkt misschien wel het duidelijkst uit het feit, dat de directeur van het conservatorium in Buenos-Aires zich heeft laten inschrijven als deelnemer. Hij wil hier de kunst afkijken om vol gend jaar in zijn stad zelf een Orgel academie te beginnen. Uitbundiger, volkser ook, maar niet minder enthousiast is Jos de Klerk, de thans 76-jarige Vlaming. Hij is ge boortig uit Merksem bij Antwerpen, studeerde aan het Koninklijk Vlaams Conservatorium daar en bekwaamde zich in de hoofdvakken zang en fluit, en later in de operavorming en com positietechniek. Zijn karakter ligt open, als men weet dat hij van 1912 tot 1914 in zijn geboortedorp volks liederen-avonden ging organiseren en uit die tijd stammen ook tal van composities, een oratorum en een deel van de komische opera „Baas Gan- sendonck". Na het bombardement van Antwerpen in de eerste wereld oorlog kwam hij naar Haarlem, werd er leider van het zangkoor in de St.- Josephparochie en volgde in 1916 Philip Loots op als muziekrecensent van het Haarlems Dagblad. Dat jaar werd hij ook zangleraar aan de meis jesschool aan de Koningstraat. Vrij kort daarna werd hij ook pedagoog voor fluit en solfège aan de Muziek school van Toonkunst. In tal van jury's en reeksen com missies en comité's kreeg hij zitting. In allerlei tijdschriften verschenen artikelen van zijn hand en links en rechts zwaaide hij de dirigeerstok, o.a. voor de uitvoeringen van de Ru benscantate van Bénoit en zijn eigen „Zo zong de gouden eeuw" op de Groote Markt te Haarlem. Jos de Klerk is een man van zeer brede belangstelling, een rijke erudi tie' en een exuberante zin voor het goede der aarde. Hij heeft de zwier van de gouden eeuwer en spreekt en schrijft een schone, sappige en pittige taal, die onmiddellijk aanspreekt. Van zijn artikelen op muziekgebied, welke in het Haarlems Dagblad zijn ver schenen, werden er tien gebundeld onder de titel „Muzikale speurtochten in Haarlems historie". Een muzikaal evenement in Haarlem is nauwelijks denkbaar zonder de markante mede werking van Jos de Klerk, om zijn uiterlijk en zijn doortastendheid on der bekenden wel eens „De leeuw van Vlaanderen" genoemd. Toen dus in 1950 het plan werd opgevat om Haarlem in het kader van het Hol land Festival te laten meewerken met een groot orgelfestijn, was Jos de Klerk present om zijn bijdrage te leveren. Met zuidelijke zwier heeft hij de historische bijzonderheden van de orgelrestauratie thans in het ge denkboek beschreven. Morgen viert de heer W. B. Reynen in zijn woning aan de dr. P. Cuypers- laan in Heemstede zijn vijfenzeven tigste verjaardag. De heer Reynen, die meer dan dertig jaar van 1920 tot 1951 secretaris is geweest van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft nog steeds een ruime interesse op econo misch gebied. Hij heeft zitting in het bestuur van de Stichting Voortgezet Economisch Onderwijs en is voorzit ter van de redactie van het Tijd schrift voor het Economisch Onder wijs. Deze functies vervult hij niet alleen in naam. „Ik ben gelukkig nog erg enthousiast," vertelt hij, „er. ik sla geen vergadering over." De ge zondheid van de heer Reynen heeft in de afgelopen jaren een enkele keer wel eens te wensen overgelaten, maar nu voelt hij zich prima. „Ik maak er een rustig dagje van mor gen," zegt de heer Reynen, „drukte is nergens voor nodig. Iedereen wordt nu eenmaal steeds een jaar ouder." (Advertentie) 20 maal de omtrek van de aarde Dit aantal km werd in 1961 reeds door onze huurders afgelegd! Maar wat heel wat méér zegt, deze km werden pechvrij en schadevrij afge legd. Dat bewijst dat onze auto's in prima conditie zijn. Daarom, huur een veilige betrouwbare auto bij GED. OUDE GRACHT 70, TEL. 10454 AMSTERDAM, 4 juli. Aangezien de New Yorkse beurs vandaag wegens Independance Day gesloten blijft, was bet vanmiddag aan het Damrak stiller dan ooit. Men kon heel moeilijk tot zaken komen aangezien de gereserveerde stemming gehandhaafd bleef en de ar bitrage zich afzijdig hield. Desondanks waren de koersen van de internationale fondsen opnieuw op een hoger niveau, waarmede zij de vriendelijke stemming van gisteren voortzeten. Vooral Philips en Hoogovens, die beide de brug van 1000 pet. passeerden, trokken de aan dacht. Philips kwam juist even over de 1000 (gisteren 986) maar Hoogovens ging er flink bovenuit en steeg tot 1020 (gisteren 9891. Ook AKU was iets beter maar dit betekende slechts een herstel tot het niveau van vrijdag. Zeer vast waren Kon. Olie, die niet minder dan f 3 aantrokken. Daarentegen viel de stemming voor Unilever sterk tegen. Dit fonds bleef 4 pnt beneden het vo rige slot. hetgeen men in verband bracht met een bericht over looneisen van de vakbonden in de Kongo, hetgeen een zware klap voor het UnUeverbedrijf aldaar zou betekenen. Een vaste stemming heerste ook voor de scheepvaartfondsen, die over de ge hele linie, vooral voor Scheepvaart Unie en Holland Amerika Lijn lichte vraag ontmoetten. Cultuurfondsen goed prijshoudend zonder meer. Vandaag is het de laatste dag van de handel in claims Tricotbest. waarvoor gisteren f 140 werd betaald. Vortg Slot 4% Ned. 1960 1 414 Ned. 1959 4V« Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V-A. AJK.U. id. Stocks Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Miiller Co. Ned. Kabel Philips Gem.bez. Unilever Wilton-Tyennoord Billiton 2e Dordtsche Petr. ld st. (f 50n.k.) Kon. Petroleum 50 id. stocks Holl Amertka Lijn Java Ch Pi. K.L-M. Kon. Ned Stoomb Mij KPJ4. Ned. Stoomv Mij. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepvaart Ome Interunie Robeco Ver. Bezit Her. te spa ar brieven '57 Rentespaarbrieven '5t 2(é Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 J 2(4 A'dam '56 Hl 2% Amsterdam '59 2% R'dam '57 Alb. Heyn KI. obl. 10244 102A 102 96 11014 32514 111 129 42014 210 325 775 147 305 702 380 989 512 614 986 78014 275 485 541 270.50 115.60 11.60 15914 157 78.50 187 151 187 350 148 155 215.50 342.50 142 8414 967-4 97 96 100% 125 opening 4/6 iom ioik 10174 S5H4 11014 129% 425 101814 1001 777 118.60 16214 189% 160 15914

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3