Prof. Duynstee verweert zich televisie-forum m „Laat Indonesië eerlijke propai ganda voeren Lg Structuurplan KAB aanvaard Stemmen tegen optimisme inzake de loonpolitiek DR. W. DREES 75 JAAR Tussen hemel en moeras Expeditiefïlm in Meuren over Nederlands Nieuw-Guinea Jodenmoordenaar staat voor DUITSE rechtbank terecht Zijn .Kommando' doodde bijna 20.000 mensen in Oost-Europa I Dijksluiting en dijkdichting Chefarine .4 Bezwaren tegen ongelijkwaardig contact 99Nieuw Guinea is geen afleidings- manoeuvre Minister Luns en de groep-Rijkens K.A.B. wil anderen goede diensten bewijzen bij structuurwijziging Politie houdt vier jongelui aan Bromfietser bij botsing gedood FRANSE FILMWEEK IN UTRECHT Uit boom gevallen Rijksgoedkeuring bij vrije sector-bouw Ook bij verbouwen en uitbreiding „W eekbladpublikatie van elke grond ontbloot VERBONDSRAADSVERGADERING K.A.B. In Enschede 50-jarige man beroofd en mishandeld „Luchtbrug" tussen Schiphol en Caïro Materiaal voor strijd tegen katoenwurm 150.000 schade Garage in Valkens- waard door brand verwoest Jongeman verdronken Ir. F. J. B. G. Geers DINSDAG 4 JULI 1961 PAGINA 5 (Van een verslaggever) BUSSUM, 4 juli Een forum onder voorzitterschap van mr. J. L. Heldring, lid van de V.V.D., en voorts bestaande uit de K.V.P.-leden prof. mr. F. Duynstee en het Tweede Kamer lid mr. Th. J. M'. de Graaf, prof. dr. I. Samkalden, lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A. en prof. dr. I. A. Diepenhorst, A.R.-Eerste Kamerlid, heeft gis teravond voor de Nederlandse televisie gereageerd op de ver klaringen, welke de Indonesi sche minister van defensie, gene raal Nasoetion, vorige week vrijdag vanuit Parijs voor de T.V. aflegde over de mogelijk heden van een verbetering van de Nederlands-Indonesische ver houding, naar aanleiding van het °Ptreden van prof. Duynstee en de „groep Rijkens" Propaganda 5? MUENCHEN, 4 juli (U.P.I.) Adolf Hitler was een super mens. Ik zei dat toen en ik zeg het nu nog". Dit zei gisteren de 58-jarige Westduitse advocaat dr. Otto Bradfisch, tegen wie hier een proces wordt gevoerd. Dr. Bradfisch, die in 1941 en 1942 de leider was van een van de be ruchte „Einsatzkommando's" in het oosten, wordt ervan verdacht verantwoordelijk te zijn voor de moord op 19.037 Joden. Zijn „Kommando" doodde deze Joden in Polen en Rusland. Vier vroe gere nazi-officieren van lagere rang, die zijn medeplichtigen zijn, staan naast hem in de be klaagdenbank. Krachtige bestrijding van pijn of griep .99 Prof. duynstee had zich gister avond te verweren tegen de kritiek Van zijn mede-forumleden, die vrijwel Eenstemmig van oordeel waren, dat de ■Nijmeegse hoogleraar en zijn geest- Verwanten ten aanzien van hun contac ten met de Indonesische autoriteiten niet de juiste weg bewandeld hebben. Dit vooral wegens de ongelijkwaardig heid van een groep Nederlandse par ticulieren, die zonder mandaat van regeringswege besprekingen voert met officiële Indonesische autoriteiten met Vastomlijnde standpunten, waaraan blijkbaar niet te tornen valt. Mr. Heldring merkte in zijn (nogal Vrijmoedig en „liberaal" uitgevallen) samenvatting op, dat minister Luns biet zo lang geleden verklaard heeft, dat de Nederlandse regering geen enke le mogelijkheid van overleg ter oplos sing van de kwestie-Nieuw Guinea wil Uitsluiten, mits deze in overeenstem ming is met het principe van zelfbe schikking voor de autochtone bevol king, waarbij de regering „voort varendheid" betracht. Als fouten van de Nederlandse Nieuw Guinea-politiek tot dusver noemde mr. Heldring dat in 1949 Nieuw Guinea niet betrokken is bij de soevereiniteitsoverdracht en dat enkele jaren later het principe van de zelfbeschikking op langere termijn werd afgekondigd. A.ls de winstpunten, welke de con- t Jan Nederlandse particulieren met Indonesische autoriteiten tot dus ver opgeleverd hebben noemde prof. Duyns.ee, dat in de eerste plaats geble- UTRECHT, 4 juli Na een uitvoeri ge behandeling in besloten vergadering, die de hele middag en avond in beslag »am, heeft de verbondsraadsvergade- ïing van de K.A.B. gisteren het haar voorgelegde structuurplan met 191 te gen 11 stemmen aanvaard. De vijf dicesane bonden, die door dit besluit thans worden opgeheven, heb ben met een totaal van 101 stemmen volledig hun fiat gegeven. Van de vak bonden, die eveneens 101 stemmen had den, waren er elf tegen. Er komt nu ®ok een beambtenbond binnen de K.A.B., waarin de vakbonden van werk nemers uit de middengroepen elkaar *ullen vinden. DEN HAAG, 4 juli In april is be- *enc gemaakt, dat een rijksgoedkeu- i'hg is vereist voor de bouw van wo ningen in de vrije sector, met een bouw- ?®m hoger dan 23.000 en 21.000 en J 19.000, al naar gelang van de klasse van de gemeente waar wordt gebouwd. Ingevolge een besluit van de minis- van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid is met ingang van 4 juli ook jen rijksgoedkeuring vereist voor niet uoor het rijk gesubsidieerde herbouw, verbouw en uitbreiding van woningen, wanneer de kosten boven de hiervoor «enoemde bedragen uitgaan. Deze maatregel is niet van toepas- fjyg op de herbouw van woningen, wel- wf door de oorlog of door watersnood verloren zijn gegaan. De vier deelnemers aan het forum over Nieuw-Guinea benevens de gespreks leider. Van links naar rechts prof. mr. F. Duynstee, prof. dr. I. Samkalden, mr. J. L. Heldring (gespreksleider), prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst en mr. Th. J. M. de Graaf. ken is, dat de niet de „stok" Nederland wil kwestie-Nieuw Guinea is, waarmee Indonesië „slaan" en voorts, dat ge bleken is, dat er met de Indonesische autoriteiten wel degelijk te praten valt. Dit alles is in strijd met wat van regeringswege tot dusver is ver klaard, aldus prof. Duynstee, als zou met Indonesië niet te praten vallen omdat de aanspraken van Soekarno op Nieuw Guinea niet serieus zijn en slechts een afleidingsmanoeuvre. Prof. Samkalden laakte de wijze, waarop het contact van de „groep Rijkens" met de Indonesische auto riteiten tot stand kwam en vooral de publiciteit, welke daaraan gegeven is. Op dit laatste punt ging prof. Duynstee niet in. Nu de kwestie-Nieuw Guinea in internationaal vaarwater ge raakt is, acht prof. Samkalden andere vormen van internationaal contact ge- eigender dan de activiteit van de „groep Rfjkens" en de daarmee geest verwante prof. Duynstee. Daar niet gebleken is, dat de Indo nesische regering wil afzien van haar aanspraken op Nieuw Guinea zou, aldus betoogden ook de andere forumleden, de zelfbeschikking van de Papoea's aan standpunt zijn het Indonesische gebonden. Prof. Duynstee stelde tegenover dit laatste verwijt, dat de zelfbeschikking thans aan Nederlandse opvattingen is ge kluisterd. Nederland zou en hierover was (behoudens wellicht prof. Diepenhorst) het gehele forum het eens een modus moeten zien te vinden om In donesië gelegenheid te bieden in Nieuw Guinea een eerlijke en nu eens niet „intimiderende" propaganda te voeren voor aansluiten bjj Indonesië, binnen het kader van de zelfbeschik king. Dit omdat het voor Nederland niet gelukkig zou zijn, wanneer de Papoea's mettertijd voor voortzetting van de band met het „moederland" zouden opteren. Voor het overige vestigde prof. Sam kalden de aandacht op de wenselijk heid, dat Indonesië de diplomatieke betrekkingen met Nederland herstelt, nadat deze eenzijdig door Indonesië verbroken zijn, en wees mr. De Graaf er op, dat de „particuliere contacten" door hun eenzijdigheid en inadaequa- tie misleidend zijn en mogelijkheden voor de Nederlandse regering kunnen afsnijden. Prof. Diepenhorsts bezwa ren tegen kritiek, welke buiten het parlement om op het regeringsbeleid is geleverd, vonden ge' i genade bij de andere forumleden. De A.R.-senator vond voorts „het geschrijf tegen minis ter Luns, die een politiek handels reiziger genoemd is", buitengewoon on sympathiek. DEN HAAG, 4 juli In verband met enkele van de zijde van de pers gestel de vragen over een publikatie van de journalist W. L. Oltmans in „Vrij Neder land" van 1 juli heeft een woordvoer der van het departement van Buiten landse Zaken meegedeeld, dat de in de ze publikatie gedane beweringen over de instelling van de minister van Buitenlandse Zaken ten aanzien van de activiteiten van de z.g. groep-Rijkens van elke grond zijn ontbloot. „Minister Luns heeft, toen hij door een der leden dezer groep enige malen werd benaderd, er zich toe bepaald met nadruk erop te wijzen, dat de re gering zich geheel distancieert van be doelde activiteiten. Zulks is met name in aanwezigheid van de staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken door de mi nister verklaard", aldus de woordvoer der. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 4 juli Door een winst van 2607 over het eerste kwartaal be droeg het ledental van de K.A.B. 1 april 421.825. Inmiddels is het gestegen tot 423.400 op 1 juni en er bestaat goede hoop, dat binnenkort de 424.000 wordt bereikt. De actie „Wij en Zij" voor de ontwikkelingsgebieden heeft thans een bruto-opbrengst van 170.000. Dit deelde de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., mee in de gisteren gehouden Verbondsraadsver- gadering. De heer Noojj (werknemers in indus triële bedrjjven) en de heer De Groot (Houtbewerkersbond) toonden zich be zorgd over de gang van zaken met de loonpolitiek. Zij zeiden het optimisme van de voorzitter niet te kunnen delen. Van de verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven zou niet veel zijn over gebleven. Het beleid inzake de loon politiek onder supervisie van de minis ter van Sociale Zaken zei de heer De Groot nog onregelmatiger te vinden dan de treinenloop. De loonpolitiek is de laatste 2'/z jaar zo merkte hij op niet in deskundige handen en hij zei hef eens te zijn met de verklaring van het Tweede Kamerlid, de heer De Kort, voor de televisie, dat de prijs om de V.V.D. in de regering te laten mee doen, te hoog was. Ook de P.v.d.A. zou duur geweest zijn, maar de heer De Groot zou de rekeningen graageens naast elkaar zien gelegd. Naar aanleiding van de structuur wijziging moest hij uiting geven aan zijn ergernis over uitlatingen, wan neer het over uitvoerende, mediale groepen en hoger leidinggevend per soneel gaat, die een cachet van min derwaardigheid op de uitvoerenden inhouden. Tegenover de beschuldi ging, dat de K.A.B. geen rekening zou houden met de wensen van de d ke overIieid, stelde hij, dat de K.A.B. geen kerkelijke, maar een vrije organisatie is, voldoende ge ëmancipeerd om haar eigen boontjes te doppen. De heer Middelhuis merkte op, dat de K.A.B. beslist wel begrip heeft voor de positie van de andere groepen werk nemers en hun „zelfs graag goede dien sten wil bewijzen. De K.A.B. heeft ook alle eerbied voor de bisschoppen, maar zou het onwaardig vinden eigen ver antwoordelijkheid op hen af te schui ven. De heer Middelhuis hield vol, dat de loonpolitiek geen reden voor pes simisme geeft. Het toezicht van de Stichting van den Arbeid en van het College van Rijksbemiddelaars is een waarborg, dat de zaak bij de loonpoli tiek niet zo uit de hand loopt als met de investeringen. Voor wat de p.b.o. betreft, is zijn op vatting, dat men misbruik maakt van het feit, dat men hier slechts met een raamwet heeft te maken. Hij noemde het merkwaardig, dat de staatssecre taris aan de S.E.R. advies moest vragen over ruimere bevoegdheden. Hij onderschreef de aan de r.-k. Werkge versvereniging gebrachte lof voor haar ijveren de p.b.o. spoedig te verwezen lijken. Tenslotte zei hij, dat niet alleen de loonpolitiek de aandacht van de K.A.B. vraagt, maar ook de investe ringspolitiek, waarbij de arbeiders hun deel in de investeringen dienen te krij gen. De geestelijke adviseur, rector J. Doesburg wees op de noodzaak van revisie en reorganisatie van een bewe ging als de K.A.B. om fris en eigentijds te blijven. Kritiek van anderen kan bij het bepalen van een standpunt over de structuur-voorstellen richtsnoer zijn, doch bovenal moet men zich laten lei den door het vertrouwen in de leiding van de eigen beweging. ENSCHEDE, 4 juli In het afgelo pen weekend heeft de politie vier jon gelui gearresteerd, die ervan worden verdacht een Eindhovenaar te hebben beroofd en mishandeld. De daders, allen uit Enschede afkomstig, zijn een zeven tienjarige bankwerker, een zeventien jarige monteur, een achttienjarige tex tielarbeider en een negentienjarige bak ker. Dit viertal had zaterdagavond de vijf tigjarige M. J. M., toen deze zich in een urinoir aan de Parkweg bevond, be dreigd. Ze eisten zfjn geld, waarop M. een portemonnaie met vier gulden over gaf. Blijkbaar was dit echter niet vol doende voor de overvallers, want ze be gonnen hem toe te takelen en gooiden hem vervolgens in een hek van prik keldraad. M. die had geweigerd zijn portefeuil le af te geven, slaagde er tenslotte in weg te komen. Hjj sprong in zijn auto en reed, gewond als hij was, naar het politiebureau. Daar kon hij een vrij nauwkeurig signalement van de over vallers opgeven. Enkele uren later kon de politie de daders arresteren. AMSTERDAM, 4 juli In verband met een insektenplaag, die de katoen- oogst in Egypte en Syrië bedreigt, zal sen grote hoeveelheid plantenziektenbe- strij'dingsmiddel naar de V.A.R. wor den gezonden. Hiervoor zijn twintig vrachtvliegtuigen gecharterd, die als een „luchtbrug", geladen met dipterex, een snelwerkend middel ter bestrijding van de Egyptische katoenwurm, naar Caïro zullen vliegen. Het eerste toestel vertrok vanmorgen van Schiphol. De ge hele zending van dit bestrijdingsmiddel is voldoende voor de behandeli ruim 400.000 hectare land. ilmg van Morgen, 5 juli, wordt dr. W. Drees, minister van Staat en oud-minister president 75 jaar. GELEEN, 4 juli Gisteravond is de achttienjarige M. van Leeuwen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Met zijn bromfiets reed hij in volle vaart tegen een trekker met oplegger, de bromfietsbestuurder was op slag dood. Zijn veertienjarige broertje, A. van Leeuwen, meerijder op de duo, werd zeer ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Sittard. CULEMBORG, 4 juli Gisteren is de zevenjarige Corry van Mourik uit Beu- sichem op de Beneden-Molenweg door een personenwagen gegrepen en op slag gedood. Het kind zou onverwachts de weg zijn overgestoken. UTRECHT, 3 juli Een expeditie onder leiding van Pierre-Dominique Gaisseau is in september 1959 begon nen aan een tocht dwars door Neder lands Nieuw-Guinea, van het zuiden naar het noorden over een bergketen, waarvan de hoogte (3000 tot 5000 m.) nog altijd niet met zekerheid is vast- gesteld, door nog niet in kaart ge brachte gebieden en langs een rivier, die door de deelnemers Prinses Marij ke Rivier werd gedoopt ter ere van Prins Bernhard, die het beschermheer schap van de expeditie had aanvaard. Zeven maanden later was de tocht volbracht. Met vlotten, in kano's en te voet had men 1600 kilometer afgelegd om een afstand van 700 kilometer in vogelvlucht te overbruggen. Op die moeizame en gevaarvolle reis, te mid den van stammen die zich nog met het snellen van koppen bezighouden, hebben de expeditie-leden een maxi male hoogte van 3000 meter bereikt en temperaturen doorstaan, die wissel den van 3 tot 55 graden Celsius. Maar het waren niet op de eerste plaats de koppensnellers, die het binnendringen van de blanken in het tot dan toe nog onbekende gebied belemmerden en hun leven bedreigden, maar vooral de vlie gen, de muggen, dysenterie en tyfus. Drie van de zestig Papoea-dragers, die met vier Nederlandse soldaten de ex peditie vergezelden, zijn daardoor om het leven gekomen. Slechts aan de hulp van de bemanning van het KLM- vliegtuig „De Kroonduif', die onder soms levensgevaarlijke omstandig heden tien ton levensmiddelen en medi camenten afwierp, is het te danken, dat de 73 expeditieleden, onder wie negen blanken, tenslotte hun doel be reikten. Tijdens deze tocht heeft Pierre-Domi nique Gaisseau 18.000 meter kleuren film opgenomen, waarvan hij slechts een fractie heeft gebruikt om onder de titel „Le Ciel et la Boue" (Tussen hemel en moeras) een avondvullende film samen te stellen, waarmee van avond in het Vreeburg-theater de Fran se Filmweek is geopend, die bij ge legenheid van het lustrum van het Utrechtsch Studentencorps wordt ge houden. Een expeditiefilm dus, waarin, met uitsluiting van iedere fictie of reconstructie in de studio, het avon tuur wordt verteld door de expeditie leden zelf op het moment dat de ge beurtenissen zich afspelen. Deze werk wijze, die de laatste jaren meer en meer wordt toegepast, heeft haar voor- en nadelen. Een nadeel is, dat er in de meest ongunstige omstandigheden moet worden gewerkt door mensen, die op de eerste plaats ontdekkings reizigers en sportslieden en pas op de tweede plaats cineasten en r.stenaars zijn. Zelf heeft Gaisseau bij de ver toning van de film op het Festival te Cannes toegegeven, dat het accent voor een goed deel op de sportieve prestatie was gelegd, die moest be wijzen, dat het mogelijk was het eiland VALKENSWAARD, 4 juli Gister avond is een garage aan de Eindhoven- seweg grotendeels door brand vernield. Omstreeks zes uur werd het vuur ont dekt in de werkplaats. Via het kantoor breidde het zich snel uit naar boven. Daar lag een grote hoeveelheid rijwiel en autobanden opgeslagen, die een zo dichte rook ontwikkelden, dat het blus- singswerk zeer bemoeilijkt werd. Gereedschappen en inboedel gingen voor het grootste deel verloren, even als de voorraad banden. De schade wordt op f 150.000 geschat. GRONINGEN Een grote boerderij aan de Euvelgunnerweg, eigendom van de familie J. Lutgers in de gemeente Noorddijk onder de rook van Groningen, is vannacht geheel door brand ver woest. De brand is ontstaan door hooi- broei. Van de zolder, waar zestig voer hooi lag opgetast, breidden de vlammen zich snel uit over de boerderij. De scha de is groot; de eigenaar was tegen brandschade verzekerd. DEN HAAG, 4 juli Bij zwemmen in het water langs de Jupiterkade is gistermiddag de negentienjarige A. v. d. Putten om het leven gekomen. De zeventienjarige G. A. T. Berendregt zag dat het slachtoffer in moeilijkheden ver keerde. Hij bracht hem op het droge, maar bij aankomst in het zieken huis bleek de jongeman reeds te zijn overleden. SITTARD, 4 juli De 49-jarige land bouwer Jutten uit Honger in „de zelf kant" is gisteren bij het kersen plukken uit een boom gevallen. De man was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Zonder een teken van berouw te tonen voor zijn handelingen ''an twintig jaar geleden, stond Bradfisch in de zwaar bewaakte beklaagdenbank. Kalm beantwoordde hjj de vragen die hem door rechter Ludwig werden gesteld. „Beschouwde u het doodschieten van onschuldige mensen niet als moord? Waarom weigerde u niet de bevelen uit te voeren?" Bradfisch dacht enkele ogenblik ken na en zei toen: „Neen, ik be schouwde het niet als moord, omdat het in oorlogstijd gebeurde." Zonder dat hij probeerde zijn mis daden gunstiger voor te stellen, be schreef Bradfisch hoe zijn „Komman- do" achter het leger aan een stad binnentrok. Hij zei dat de Joden uit hun woningen werden gehaald. Hun kostbaarheden werden afgenomen en zjj werden vervolgens doodgeschoten. De beklaagde ontkende dat hjj per soonlijk had deelgenomen aan de moorden, maar zei dat hij vaak aan wezig was om er op toe te zien dat de moorden „op ordelijke wijze" wer den gepleegd. Hij vertelde dat vaak mensen werden doodgeschoten terwijl zjj lagen of zaten op pas vermoorde mensen. Soms werden ze ook in massa graven doodgeschoten. De goedgeklede jurist, die ruim drie jaar geleden in München werd ge arresteerd, vertelde ook dat hij Himm- ler eens had benaderd en hem had gevraagd wie de verantwoordelijkheid voor de massamoorden moest dragen. Himmler had geantwoord: „U bent niet verantwoordelijk. U moet de be velen van de Führer uitvoeren." „De bevelen voor de moorden kwa men dus niet van mij", riep de be klaagde uit. „Mij werd verteld dat Himmler en Hitier de verantwoorde lijkheid op zich zouden nemen. Maar Hitier en Himmler en Heydrich zijn er niet meer. Zjj zouden hier naast me moeten zitten. Zij zijn weg en laten ons de kastanjes uit het vuur halen." „Als ik bezwaar had gemaakt", leg de Bradfisch uit, „zou ik hier nu niet zijn. Ik zou dan zelf in een concentra tiekamp zijn gezet en ik zou zijn dood geschoten." Bradfisch vertelde >ok, dat de on menselijke moorden met het machine geweer Himmler op het idee hadden ge bracht het met vergassingsauto's en gaskamers te proberen. „Himmler zag hoe erg die massale schietpartijen wa ren voor de officieren. Hjj ging naar Berlijn terug, waar hij en Hitier de gasexecuties uitvonden die zij als minder sadistisch beschouwden." Nog eens betoogde de beklaagde dat zijn daden wettig waren geweest om dat hjj handelde op bevel van de wetti ge Duitse regering. Bradfisch zei dat hij zijn bevelen nooit schriftelijk had ontvangen en dat hjj er geen idee van had hoeveel mensen werden geëxecu teerd. „Het hoofdkwartier in Berljjn wenste altijd hoge cijfers. Wij plachten meer executies te melden dan in wer kelijkheid werden uitgevoerd. Een vliegtuig van ,De Kroonduif" landt op een rivier om de leden van de film- expeditie levensmiddelen te brengen. te doorkruisen via een nog onbekend gebied met een afschrikwekkende re putatie. Wat de kwaliteit van de beelden en van de kleuren betreft, is dit nadeel in de film duidelijk merk baar. Een voordeel is echter, dat de toe schouwer de zekerheid heeft te wor den geconfronteerd met ware ge beurtenissen, die zich in een hem onbekende wereld hebben afgespeeld en met een werkelijkheid, die vaak de stoutste fantasie overtreft. Daar van getuigen de opnamen in gebie den, waar mensen elkaar doden in het geloof dat de kracht, de moed en de intelligentie van hun versla gen tegenstanders op henzelf over gaan, waar het vel over de trommen wordt gespannen met behulp van mensebloed en de beelden van bar baarse riten, waarmee het begin van de strijd en het sluiten van vrede en vriendschap gepaard gaan. Primitieve driften, waarachter men de leegte voelt van het niets, dat over blijft, als de laatste nagalm van de ongearticuleerde kreten is verstomd. Geen troost, geen hoop, alleen de strijd tegen honger en angst. Primitief in de meest afzichtelijke vorm en tevens een paradox, die laat zien, dat het bestaan van de mens, die de natuur aan zich dienstbaar kan maken, vaak des te poverder is naarmate de natuur haar gaven overvloediger schenkt in de vorm van een overdadige vegetatie en een exotische flora. Intussen blijft de film te fragmenta risch, omdat er een tevoren bepaalde lijn in ontbreekt en omdat men te zeer afhankelijk was van toevallige gunstige omstandigheden, die het maken van opnamen mogelijk maakten Ook in zijn opzet „ons eigen avontuur te fil men", zoals Gaisseau die zelf om schrijft, is de film tekortgeschoten, zodat er een uitvoerig commentaar, in het Nederlands gesproken door Paul Steenbergen, nodig is om veel in de op zich onvoldoend zeggende beelden te verklaren en duidelijk te maken. Niettemin zal „Le Ciel et la Boue" vooral de Nederlandse toeschouwer wel weten te boeien. De film is toe laatbaar verklaard voor iedereen, het geen intussen nog niet zeggen wil, dat het aanbeveling verdient, al te jeugdi gen onvoorbereid te confronteren met de gewoonten en gebruiken van deze primitieve mensen, die nog leven als in het Stenen tijdperk. Ftn. Adver rei.nej zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient in het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend ie bestrijden. (101 lOflli 10 UOStl IJUBIIi Ju Bi] pijn, griep of landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dal U roet plezier Uw werk kunt doen 2 Koker a 20 tabletten 10,80. Zr. F. J. B. G. Geers, die 1 juli zijn functie als hoofd van de Dienst der Zuiderzee werken in Den Haag heeft neergelegd, treffen wij op 3 juli nog gewoon achter zijn bureau op kantoor aan alsof er niets is veranderd. „Er is altijd nog wel wat op te ruimen en af te wik kelen", zegt hij. „Maar als dat gebeurd is ga ik echt helemaal weg." Het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd noch een afscheidsbijeekomst met veel sprekers en geschenken is in staat van de ene dag op de andere de band door te snijden die ontstaat als nen veertig jaar bij dezelfde dienst heeft gewerkt en men er zijn carrière heeft gemaakt, zoals dat met ir. Geers het geval is. Dat blijkt ook als hij het in de loop van het ge sprek heeft over „wij", wat hij dan s .el corrigeert met „de dienst bedoel ik natuurlijk" Ir. Geers heeft als weinigen ree' van spreken wanneer het gaat over die beginperiode van de landaanwinst in de Zuiderzee. Als jong ingenieur is hij daarbij aanwezig geweest, van het ogen blik van de voorbereidingen voor de bouw van de Afsluit dijk af. Dat moet voor zo'n we reldwijd vermaard, zo'n specta culair werk, dat voor de nationale economie van zo onschatbare betekenis is, iets heel bijzonders zijn. De heer Geers spreekt er dan ook met liefde over. „Eigenlijk was die afsluiting gewoon een waagstuk", zegt hij. „Men had zo'n werk nog nooit bij de hand gehad en men moest maar zien of het helemaal zou lukken." Vooral het najaar van '31 is een spannende tijd geweest. De communicatiemiddelen waren toen nog geen schaduw van nu, zodat de meest kritieke ogenblikken beleefd werden zonder dat het Nederlandse volk daar weet van had. „Als dat in deze tijd was gebeurd dan had je wat beleefd: de kranten zouden er vol van hebben gestaan", zegt ir. Geers. Duikers hadden namelijk geconstateerd dat paalwormen het rijshout had den opgevreten dat diende om een met moeite beteugelde geul te be schermen. Het werk liep toen groot gevaar: het was lang niet uitgesloten dat de geuldam het zou begeven, waardoor een zeer moeilijk te contro leren gat zou zijn ontstaan. Bij een oktoberstorm was het nodig, zo staat het nog in het geheugen van ir. Geers gegrift, om alle materieel, waar onder een ware baggervloot, naar de bedreigde plaats te dirigeren en met werkelijk ongelooflijke krachtsinspanning van de combinatie van aannemers, die het werk daar uiti -erde, is het gelukt. „Ik herinner mij nog goed hoe wij daar in een dikke mist met een man of vijf bij stonden toen we de zaak meester werden. Dat was een groots ogenblik.'' Niet alleen de ingenieurs waren gepakt door het werk. „Ook de arbeiders waren enthousiast"zegt ir. Geers. „Er moest zondags soms worden doorgewerkt, maar daar waren van buitenaf nogal bezwaren tegen gerezen, vanwege de zondagsarbeid. De mannen wilden toen werken, zonder er loon voor te ontvangen." Later kreeg men het werk onder de knie. Toen werd ook met goed- vaderland.se stiptheid gewerkte „We hadden gepland dat de laatste grond voor de dijk op 28 mei om één uur verzet zou worden. Het werd twee minuten over één." Later heeft de heer Geers zijn lieslaarzen moeten ruilen voor de vulpen en de telefoon: hij kwam op kantoor, onder meer als eerstaanwezend ingenieur bij de dienst, afdeling Dijkbouw. Of hij dat betreurde? Ir. Geers ziet het nuchter. „Dat zit nu eenmaal in je carrière. Als je wat verder komt moet je dat buitenwerk aan anderen overlaten: Toch heeft hij ook later nog wel bij gierende wind, regen en sneeuw bij het werk gestaan. Dat was na de stormramp in '53, toen hij de dage lijkse leiding kreeg van het internationaal bekend geworden dijkherstel op het eiland Schouwen-Duiv eland, waarbij de beruchte doorbraken van Schelphoelc en Ouwerkerk werden gedicht. ,JDat was daar een soort oorlogs- toneel. Alle materieel van de Usselmeerpolders werd naar Zeeland ver plaatst. Iedereen besefte welk belangrijk werk gedaan moest worden. Hier hoefden van te voren geen rapporten te worden gemaakt en konden geen commissievergaderingen gehouden worden: hier moest gewerkt worden. De mannen waren dag en nacht bezig zonder dat er ook maar iemand mop- verde." Ir. Geers kan veel vertellen. Over het menselijk aspect en de planning bij voorbeeld, die naast de technische kant van de inpoldering en drooglegging, na de oorlog een steeds belangrijker plaats zijn naan innemen, ook bij de Dienst der Zuiderzeewerken. Een dienst die zichzelf overbodig gaat maken, maar die voorlopig nog wel zo'n twintig jaar voor de boeg heeft. Ir. Geers gaat nu dus heen btj Zuiderzeewerken. Wat niet betekent dat hij nooit meer in de Usselmeerpolders zal worden gezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5