Begrip in de Kamer voor aftreden mr. Van Rooy Voor opvolging wordt zo spoedig mogelijk gezorgd Aanval op Nieuw-Guinea in voorbereiding? Waarom anders Sovjet-bom menwerpers naar Indonesië ALLE SEIZOENEN IN ÉÉN WEEK Kampeerders zoeken heil in gemeubileerde kamers Strandtenten niet bestand tegen storm Katanga verbreekt akkoord met de regering van Ileo CITROEN schilder zelf met SCHRAVENDIJK Wetsontwerp kinderbijslag agenda van The Timesvraagt aan Nasoetion: Delftenaren met politie slaags Van de verzoening blijft niets over liet weer Minder huien Ml Na onderlinge ruzie tijdens excursie NACHTWAKE IN ZANDVOORT DE SPOORWEGEN STUDEREN BESLUIT VAN HET PARLEMENT U wilt een goede positie en een flink salaris? Koffers en Tassen WOENSDAG 5 JULI 1961 85ste JAARGANG No. 30867 ill li (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 5 juli De Tweede Kamer heeft gisteren van de minister-president prof. dr. J. E. de Quay de uitdrukkelijke toe zegging gekregen, dat er zo spoe dig mogelijk voor een opvolger van mr. Van Rooy als minister van Sociale Zaken zal worden ge zorgd. Ook de voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp kinderbijslagverzekering zal geen enkel onnodig uitstel krijgen, zo luidde het antwoord aan de heer Andriessen, de waarnemend frac tie-voorzitter van de K.V.P., die daarop met kracht had aange drongen. EEN PR0DUKT VAN 0E SIKKENS-GR0EP In Rotterdam Mr. LUNS BINNENKORT TERUG VERWACHT Nachtwake ID 19 9575.— Panhard 6375.— 2 CV 3995.— AMI 6 5600.— GEERT HOOGEVEEN Ook elders (lees dan onze adv. op pag. 8) sW'MORRIS 'êeforeifou êup! Suède dames- en herenjasjes Aan zee IMPROVISATIEWEDSTRIJD e Een keuze uit 1000 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM kDVERTE^IEJ^'!F "J1'5. «"m m-hoogfe Telefoon: Redactie 21544, Advertenties AH f" II A fff" lift A f% I 1 |f| Al I Aflll A llf1 De^dmlnistratie behoud, zich he, Abonnementen 20800 Postgiro 143480 MB ||l|| fi ft 1 11 Bft ftB K I |9 B BBBB B M A BB S advertentiën eventueel zonder opgave van Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 BAB B Ah fl B AAA Am itacl BB .ftB ïïLgf* fl ft» HftftBi B ftyf*? AHl B BBBB BS» AA HA A redenen te weigeren =ïïsgr~" NIlUWl nAAnLtlflOlnL LUUnANI 3=3^ Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severla avonds teL 21544" f - De minister-president zei dat hij al te goed het belang inziet van het be zetten van de post van de minister van Sociale Zaken, een kernpunt van het regeringsbeleid en dat hij er eveneens van overtuigd is, dat de kinderbijslag kwestie in het centrum van de politieke belangstelling staat zodat alles moet worden gedaan om daarmede tot een oplossing te geraken. De heer Andries sen begreep, dat dit „spoedig" echter aan redelijke grenzen gebonden moet ZÜn. In het algemeen heef* de Kamer veel begrip getoond voor de moeilijkheden van mr. Van Rooy, die de behandeling van het wetsontwerp midden in de dis cussies die dinsdag zouden worden voortgezet, heeft moeten staken. „Om persoonlijke redenen", staat er in de regeringsverklaring te lezen, die in de Kamer aan de orde was. Daarop is de hiinister-president niet nader ingegaan, hoewel de socialistische fractieleider tnr. J. Burger hem er om had ge vraagd. Prof. De Quay heeft alleen willen mededelen dat de oud-minister velen heeft geraadpleegd, alvorens tot zijn besluit tot aanvrage van ontslag over te gaan en dat het inderdaad strikt om persoonlijke motieven is gebeurd. „De heer Van Rooy heeft ermee ge worsteld en hfj is uit eigen beweging tot dit besluit gekomen", aldus de mi nister-president. Hij wilde verder niet ingaan op vragen van mr. Burger in hoeverre mr. Van Rooy op verzoek van het kabinet zover is gekomen. Mr. Burger zei dat de verantwoor delijkheid voor een groot deel bij de minister-president lag. Mr. Van Rooy was bij zijn benoeming een onbekend man in de landspolitiek. Prof. De Quay was de enige die hem goed ken de. De minister-president erkende die verantwoordelijkheid als vanzelfspre kend. Wat de bekwaamheden van de oud-minister betreft sprak hij de hoop uit, dat mr. Van Rooy voldoende snel van zijn inzinking zal zijn hersteld, om straks weer een verdienstelijke plaats in onze samenleving te kunnen inne men. De heer Andriessen voegde hier nog aan toe, dat hij het aanvragen van ontslag alleen al hierom verstandig vindt, omdat het gehele kabinet van oordeel was, dat aan deze consequen tie niet was te ontkomen. Hij vond het argument van de heer Burger, dat mr. Van Rooy in de landspolitiek een on bekende figuur was, niet sterk. Er zijn meer ministers geweest, die het des ondanks zeer goed hebben gedaan. Ook voor hem is het een teleurstelling, dat de minister, die ruimschoots de tijd heeft gehad om zich voor te bereiden, dit niet heeft gedaan. „Maar ik ben geen medicus. Ik weet ook niet waarom hij niet verder kon. Wel weet ik, dat hfj geen sterke figuur was en dat de kritiek op de oud-mir ter, die al te fel is geweest, zich toespitste op de be handeling van de kinderbijslag. In ieder geval, aldus de heer Andriessen had de minister-president in zijn ver klaring hierover niet meer kunnen (Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST fleXa (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 5 juli In verband met de tegenwoordigheid van generaal Na soetion van Indonesië in Engeland en met het feit dat Rusland bommenwer pers zal leveren aan Indonesië, merkt het dagblad „The Times" hedenochtend op in een hoofdartikel, dat de Russische leverantie van vliegtuigen aan Indone sië met komt als een verrassing. Het blad meent evenwel, dat dit nieuws leidt tot twee vragen, welke generaal Nasoetion tijdens zijn vriendschappelijk bezoek aan Engeland behoort te beant woorden, wil hij een eind maken aan Britse twijfels over Indonesische bedoe lingen. De vragen zijn volgens de Ti mes: a) Waarvoor zijn de Russische bommenwerpers bedoeld? b). Wat hoopt Rusland te winnen door de leverantie Van de bommenwerpers aan Indonesië? In verband met de eerste vraag merkt het blad op, dat straalbommenwerpers van het meest moderne soort in geen enkel opzicht kunnen worden beschouwd als defensieve wapenen. „En", zo ver volgt het blad, „-het is maar al te dui delijk, dat westelijk Nieuw-Guinea de aanleiding is." In dit verband herinnert de Times aan de uitlatingen van de Rus sische zaakgelastigde in Djakarta bij het overhandigen van een helikopter aan de Indonesische regering op maandag van deze week. De Russische zaakgelastigde had openlijk gesproken over de bevrij ding van Nieuw-Guinea van Neder lands koloniaal beheer. „Wordt een aanval op Nieuw-Guinea voorbereid? aldus vraagt de Times. Het blad hoopt, dat generaal Nasoetion van zijn tegenwoordigheid in Engeland ge bruik zal maken om de ontkenning, welke hfj eerder geuit heeft in Austra lië, hier in Engeland te herhalen. „Hij kan nauwelijks hopen", aldus l Advertentie) het blad, „hier de positie van Indo nesië duidelijk te maken, zolang hier over twijfels blijven bestaan". Verder hoopt de Times, dat generaal Nasoetion ook enige klaarheid kan scheppen met betrekking tot de twee de vraag. Het blad meent, dat het mis schien de bedoeling van Rusland is om met China te wedijveren in het wer ven van de gunst en de vriendschap van de Indonesische communistische partij, waar de invloed van China gro ter is dan in enige andere communis tische partij in Zuid-Azië. zeggen dan hij gedaan heeft. Mr. Bur ger heeft bij de replieken vastgesteld, dat de minister-president inderdaad in zjjn antwoord meer had verduidelijkt dan hjj vroeger wel eens heeft gedaan op vragen die mr. Burger hem had gesteld. Op één punt werd duidelijk, dat mr. Burger verkeerde conclusies trok. Hij suggereerde in zijn vragen, dat het kabinet mr. Van Rooy een onmogelijke taak had opgedragen en dat het gehe le kabinet had moeten heengaan, om dat het de minister had laten spreken namens het kabinet. Zijn vraag spit ste zich toe op het standpunt dat mr. Van Rooy tijdens het debat had inge nomen, toen hij, na een schorsing van drie kwartier en beraad met andere ministers, in de Kamer het „onaan vaardbaar" uitsprak over het verzoek van een meerderheid in het parlement om de uitkeringen voor het eerste en tweede kind althans voor een deel uit de algemene middelen te financieren. Prof. de Quay gaf toe, dat de heer Van Rooy inderdaad deze verklaring uit naam van het kabinet heeft afge legd. Hij wilde echter niet instaan voor de exacte formuleringen die de minister heeft gebruikt. Op dit punt werd de minister-president bij interrup tie gevraagd, of het kabinet bedoeld heeft dat de bijdrage uit de algemene middelen op principiële gronden zou moeten worden afgewezen, ofwel om de financiële consequenties daarvan. De minister-president is op dit punt niet nader ingegaan. (Zie vervolg elders in dit blad) (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 5 juli Ruim dertig mannelijke en vrouwelijke inwoners van Delft, leden van een buurtvereni ging, hebben gisteravond de Maasstad op stelten gezet, twee agenten afge ranseld en het politie-apparaat in alarmtoestand gebracht en dat alle maal om één rondje bier. Met een bus arriveerde het gezel schap gistermiddag in Rotterdam-zuid, waar een brouwerij werd bekeken. Na afloop van de dorstig makende rond leiding dronk men wat gerstenat en later namen de Delftenaren nog een afzakkertje op het Noorder eiland. Daar begon de ellende. Bij het afreke nen ontstond ruzie over de vraag wie zou betalen. De reisleider bedaarde de twistenden door zelf te betalen. Toch was het niet allemaal koek en ei toen het gezelschap weer in de bus stapte om de thuisreis te aanvaarden. De be manning van een surveillancewagen bemerkte de bakkeleiende busreizigers en besloot de bus even te volgen. Hand over hand nam de ruzie in de touring car toe ën het kwam onder de inzitten den tot een handgemeen. Tenslotte sommeerden de agenten de buschauf feur te stoppen. Zodra echter de agen ten de wagen betraden, was alle ruzie vergeten en als één man stortten de Delftenaren zich op de agenten. Zij rosten hen af, ontfutselden er een zijn gummiknuppel en sloegen dat het een lieve lust was. Ten einde raad loste één agent een waarschuwingsschot en van alle kanten snelden weldra radio wagens met loeiende sirenes ter assis tentie toe. De agenten werden ontzet, de Delftenaren ingerekend om op het hoofdbureau ter ontnuchtering wat uit te blazen. En het was gisteren helemaal zo warm niet meer. DEN HAAG, 5 juli De minister president, prof. J. E. De Quay heeft gisteren in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat hij goede hoop heeft dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, binnen afzienbare tijd zijn werk zal kunnen hervatten. Minister Luns heeft onlangs uit zijn vakantieverblijf in Zwitserland laten weten, dat hij hoopt nog vóór de 15de juli weer op zijn post te zijn. Zondag zochten nog duizenden Nederlanders verkoeling op en bij de pier van Scheveningen.gisteren woedde daar een complete storm, die het water hoog tegen de pijlers opjoeg. Een zandstorm was er natuurlijk ook. Tientallen mensen tornden tegen de wind in om van het fraaie schouwspel te kunnen genieten. Inmiddels is weer een oud gezegde, dat de Nederlanders alle seizoenen in één week krijgen, bevestigd. ZANDVOORT, 5 juli De wisselval ligheid van het Nederlandse klimaat werd duidelijk gedemonstreerd, toen dinsdagmiddag badgasten op het Zand- voortse strand, gehuld in g nkleding, de storm trotseerden, terwijl zij daar enkele dagen tevoren genoten van stra lend zomerweer. Het nabij de kust ge legen kampeerterrein „De Branding deed zijn naam eer aan, want talrijke tenten konden het geweld van de ele menten niet doorstaan. Verschillende Kampeerders braken hun tent tijdelijk op en zochten gemeubileerde kamers in het dorp, waar zjj rustiger dagen afwachten. Ondanks de storm meldden zich bij „De Branding" dinsdag nog enkele kam peerders aan. Zij hadden een kleine tent en voor hen was nog een beschut plekje te vinden. Op het kampeerter rein „Sandevoerc.e" (meer landinwaarts gelegen) konden de meeste van de twee honderd daar opgestelde tenten zich handhaven. Grotere zorg gaf weer het strand tentenkamp met forensen-kampeerders uit Amsterdam en Haarlem. Deze tenthuisje; waren goed tegen de storm bestand. Hier werd niet zozeer de wind als wel het water gevreestd. Door de westenwind werd het zeewater kustwaarts gestuwd. Het ebgetij had dan ook weinig invloed en met zorg werd dinsdagavond het hoog water (om streeks half negen) tegemoet gezien. Ook de strandexploitanten maakten zich daar zorgen over. De strandstoelen had-, den zij hoog op het strand gebracht en daar stevig bijeengebonden. Vlonders en ander materiaal werd van het strand weggenomen. Gedurende de nacht bleven de strandpachters met hun personeel de wacht houden om hun bezit te bevei- Ook aan het Bloemendaalse strand was het hard werken geblazen voor de be woners van de strandhuisjes welke gistermiddag door het hoge zeewater werden bedreigd. Japan. De Japanse hoofdstad To kio werd gistermiddag om kwart voor drie (Nederlandse tijd) opgeschrikt door een aardbeving. Er zijn geen be richten over persoonlijke ongelukken binnengekomen. (UPI) ELISABETHSTAD, 5 juli (Rtr, UPI) Van het nog geen twee weken ge leden met zoveel vreugde begroete akkoord tussen president Tsjombe van Katanga en de centrale Congolese regering in Leopoldstad is niets over gebleven. De Katangaanse volksver tegenwoordiging heeft gisteren de uit elf punten bestaande overeenkomst verworpen en ongeldig verklaard. Als reden daarvoor werd opgegeven dat president Tsjombe, op het moment dat hij het akkoord ondertekende, geen vrij man was. De voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden verklaarde dat Tsjombe alleen maar had getekend „om zijn vrijheid te herwinnen". Géén nationale verzoening dus in de Congo, ondanks alle optimistische berichten van de laatste weken. Ka- tanga zal niet deelnemen aan de op handen zijnde vergadering van het nationale parlement, de eigen Katan gaanse munt blijft gehandhaafd en de invoerrechten aan de grens tussen Katanga en het overige gedeelte van de Congo zullen niet worden afge schaft. Inmiddels wordt het steeds onwaar schijnlijker, dat de Loemoembistische machtshebber in Stanleystad, Antoine Gizenga, werkelijk van plan is naar Leopoldstad te komen om de vergade ring van het parlement bij te wonen. Wel bevinden zich reeds enkele afge vaardigden van Gizenga in Leopold stad, onder bescherming van de Ver enigde Naties, maar daar blijft het bij. Politieke waarnemers geloven niet, dat het parlement spoedig op werke lijk nationale basis bijeen zal kunnen komen. Conclusie: het einde van de geen centimeter Congolese crisis is dichterbij gekomen. Toen het parlement van Katanga het besluit nam de overeenkomst tussen Tsjombe en premier Ileo ongeldig te verklaren, waren slechts 22 van de 71 afgevaardigden aanwezig. Officieel hadden tenminste 34 leden aanwezig moeten zijn om het vereiste quorum te bereiken, maar op zulke onbelang rijke details letten de Congolese poli tici al lang niet meer. Staande de ver gadering stelde men vast dat het ge nomen besluit volkomen wettig was. Het is zeker dat president Tsjombe de beslissing van zijn parlement toejuicht, omdat hij nu een argument heeft om zich niet te storen aan ziin overeen komst met Ileo. Het document, dat door Ileo en Tsjombe in Leopoldstad werd onder tekend, eindigde met de woorden: „Beide partijen geven hun woord van eer om te waarborgen, dat de gemaak te afspraken met spoed zullen worden uitgevoerd." (Advertentie) HOOFDAGENT: SHOWROOM: Zjjlweg 26 - Telef. 17296 Kantoor, werkplaats en magazijn: Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 ligen. Op het strandkampeerterrein kwam uiteraard ook niet veel van de nachtrust terecht. Verder hield de gemeentepolitie een oogje in het zeil. Regelmatig werd langs de kust ge patrouilleerd om zo nodig waarschu wend en handelen te kunnen optreden. Over een lengte van meer dan 1 kilo meter hadden de tijdelijke strandbewo ners 'n dam opgeworpen om het water te keren. De zee is tijdens hoogwater niet verder dan deze dam gekomen tot grote opluchting van de strandbewoners, die met grimmige gezichten bij de dam de wacht hielden. Vanaf de boulevard werden de inspanningen gisteravond op het strand gadegeslagen door tallo ze automobilisten. CADZAND, 5 juli Het heeft gister avond maar weinig gescheeld, of een serie van 35 badcabines zou van het strand te Cadzand in Zeeuws-Vlaande- ren de Noordzee zijn ingespoeld. De noordwester storm had het zeewater zo hoog op het strand gedreven, dat de cabines bij het strandhotel tussen 6 en 7 uur danig in de verdrukking kwamen De eigenaren zagen aankomen dat zij hun bezittingen zouden verliezen als er niets gebeurde. Daarom werd de nodige mankracht verzameld om de cabines voor verdwijning te vrijwaren. Na ver loop van enige tijd stonden 23 huisjes op de glooiing en de rest was met tou wen stevig vastgesjord Uit voorzorg beeft men gisteren op Schiermonnikoog de zittenten van het strand op de duinen in veiligheid ge bracht. Het water steeg tot vlakbij de duinen. Bij normaal hogwater blijft het daar ongeveer 300 meter van verwij derd. Dank zij speciale voorzieningen hebben paviljoen en wisselcabines, twee belangrijke elementen in het strandleven, geen schade opgelopen. (Advertentie) (Advertentie) vanat I 4595. GARAGE BRINKMANN y^Smedestr. 43-45 - Tel 11025 - Haarlem^ Advertentie BARTELIORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KON.NGSPUIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur; Veranderlijke bewolking met tijdelijk afnemende buiigheid. Overwegend matige wind tussen zuidwest en noordwest. Ongeveer dezelfde tempe raturen. Donderdag Zon: 4.27—21.01 Maan: 0.55—14.29 Morgen overwegend zonnig en droog, maar nog een te frisse noordwesten wind. Temp. ongeveer 17 gr., zee water 17 gr. Vooruitzichten: storingen van de oceaan houden het strandweer koel en wisselvallig. (Advertentie) woensdag 5 juli 19<t in de Grote of St. Bavokerk. In verband met radio-uitzending aanvang 20.00 uur precies. Station Eindhoven Zü.-Limbur* Stockholm Oslo Kopennagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux BerUjn Frankfort M (inches Zürich Genève Wenen Innsbruck Athene Rome Madrid Lissabon max mm neersi. Weer temp temp af gel. gisteren 24 uur licht bew 16 8 2 geh bew 17 3 zw. bew. 16 li 9 zw. bew. 15 12 0.5 regenbui 18 11 2 onbew. 19 8 0 regenbui 16 10 8 zwaar bew. na licht bew. 19 8 0.1 onbew. 26 12 0 zw. bew. 19 11 1 onbew. 21 8 0.1 geh. bew. 24 11 11 zw. bew. 24 12 0 onbew. 28 9 0 geh. bew 30 15 50 zw. bew. 28 15 15 onbew. 21 0 licht bew. 32 18 0 onbew. 31 19 0 onbew. 33 24 0 (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 51 Sedert 1882 het best gesorteerde adres voor:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1