G. ELDERING JUBILEERT HAARLEMS ORGEL is in oude luister hersteld Prachtig restauratiewerk van Deense orgelbouw CONCERT VAN DEELNEMERS IMPROVISATIEWEDSTRIJD Amsterdammers na kraak in Aerdenhout gepakt TAXI 13000 Zeer kalme markt met goede ondertoon Veertig jaar in bouwbedrijf Nieuwe rekesten tegen hout- kapper ij' Israëlische raket gelanceerd INTERNATIONAAL ORGELCONCOURS Uitspraken in „Socrates"-affaire Een van hen slaat agent in bureau met fles op hoofd SCHEPEN in moeilijkheden Schaken „HET WITTE PAARD" De beurs vandaag: Amsterdamse reed tegen een boom Gecompliceerde aanrijding op de Leidsevaart EIGEN PLAATS IN NATIONAAL KUNSTBEZIT 15 en 12 maanden WOENSDAG 5 JULI 1961 Huldiging personeel Burgerlijke Stand Haarlem Haarlem e.o. Films Muziek Diversen aluminium jaloezieën v. DUIVENB0DEN O VERVEEN", 5 juli Dinsdag her dacht de heer G. J. J. M. Eldering, die maandag vijfenzestig jaar werd, het feit, dat hij veertig jaar geleden zijn werkzaamheden begon bij het bouw- en schildersbedrijf P. Rijnierse en Zn. Sedert het najaar van het vorige jaar is de heer Eldering enig firmant eigenaar van dit bedrijf. In hotel Roo- zendaal werd dinsdagmiddag een druk bezochte receptie gehouden. Talrijke grote en fraaie bloemstukken gaven de benedenzaal, waar de receptie werd ge houden, een feestelijk aanzien. Niet alleen uit de bouwwereld maar ook uit andere kringen bestond grote belangstelling voor het jubileum van de heer Eldering. Tot de bezoekers behoor den onder meer pastoor Oh. ten Velt- huys van de Overveense parochie O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, het oud gemeenteraadslid van de KVP, de heer J. F. M. Pinkster, de vermaarde zan geres mevrouw J. Bos-Vincent en haar echtgenoot dokter G. .J Bos, ir. H. van Walraven als vertegenwoordiger van de directie van de Hoogovens, en zeer ve len uit de verschillende takken van het bouw- en aannemersbedrijf. Voor het begin van het officiële deel van de receptie kwamen afgevaardi- den van het personeel bijeen om hun pa troon te huldigen. De gevoelens van het ?ersoneel werden vertolkt door de heer van Buggenum, chef van de werk plaatsen in Overveen, wiens vader des tijds zestig jaar aan de firma Rijnierse verbonden was. De heer Buggenum prees de heer Eldering om diens groot sociaal gevoel, zijn vitaliteit en het feit, HAARLEM, 5 juli Het aantal rekesten, dat in verband met de ver jonging" van de Haarlemmerhout aan de Haarlemse gemeenteraad is gezon den, is thans gestegen tot negentien, zo vernemen wij van de initiatiefne mers van deze actie, mr. J. A. P. C. ten Bokkel en de heer P. C. Wagenaar. Bij de protesterende verenigingen heb ben zich verder aangesloten de Bond Zonder Naam, de Bond van Haarlem- sche Houthandelaren en de Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Ken- nemerland. Op de laatste twaalf lijs ten komen in totaal 366 handtekenin gen voor. Het schrijven, waarin de leden van de Haarlemse gemeenteraad van deze „laatste ontwikkelingen" op de hoogte worden gesteld, besluiten de heren Ten Bokkel en Wagenaar als volgt:' „Er kan nu geen verwijt meer komen, dat deze ontrust alleen komt uit de sentimen tele en ondeskundige hoek". HAARLEM, 5 juli De uitslagen van de gespeelde wedstrijden waren: Hoog- land-Pancras 01, promotie Bleekemo- len-Ouddeken 01 (Ouddeken promo veert), Holtkamp-v. d. Berg afgebr., v. d. Berg-Holtkamp 01. Ladderwed strijden: Oud deken-Harten dorp 01, Haverkort jr.-Mossinkoff 01, Joosten- v. d. Stoop jr. 10, v. d. Stoop sr.-v. d. Velde 01, Brohet-Banken 01, Mos- sinkoff-Joosten 10, Holtkamp-Pancras 01, v. d. Stoop jr.-Hoogland 10, Raaphorst-Reeuwijk 01. Haverkort jr.-Hartendorp 01, v. d. Stoop sr.- Bleekemolen v. d. Stoop jr.-Pan- cras 10, Baas-Joosten 10, Hak-v. d. Velde 10, Goedemans-Brohet 01, Haverkort jr.-Bottelier 10, Mossin- koff-Haverkort sr. 10, Hartendorp- W. Happel V* BEVALLEN van een zoon: J. C. Evers-de Geus, W. M. Fidom-Visser, J. C. Blom-Vendrik, J. T. Zandstra- Rutte, G. van der Meij-van Meekeren, J. G. Olsen-Delgman. M. N. Harten dorp-Vos, E. M. van Beelen-Jansen, J. Pronk-de Waal; van een dochter: J. Geurts-van Loy, H. G. G. M. Luimes van der Ham, P. F. H. Vosse-van den Berg, M. A. Janzing-Koster, E. R. Toeset-van 't Hag, J. J. Klarenbeek- Riemersma, J. M. Houweling-van der Hulst, M. J. Oosterbeek-Mobach, H. v. Leeuwen-Nieuwenhuyzen Kruseman, J. M. H. Akerboom-van der Meer, E. H. van den Bosch-van Looij, J. Slottje- Jansen. ONDERTROUWD: J. Bakker en M. T. H. Veltman, W. F. de Wit en W. G. Hogenstijn; E. van der Vecht en K. Vo- jacek; H. H. Krenz en A. J. Zwaans- wijk; C. G. Groot en E. Luttik. OVERLEDEN: M. H. van Leeuwen, 71 j, Gen. Spoorlaan; C. J. Seket-Bij, 66 j, Kamerlingh Onnesstraat; E. A. Nieuwenhof, 60 j, Westerhoutpark; E. Beumkes-Zunderman, 74 j, Orionweg; G. P. van Wijk-van der Horst, 78 j, Westerhoutstr.G. Weeda-Timmers, 65 j, Gasthuisvest; W. Zijlstra, 94 j, Jans- weg; G. Bakker, 72 j, Oosterhoutlaan; J. van der Pol, 79 j, Bakkerstraat; L. Viergever, 81 j, Kamperstraat; J. Zijlstra, 79 j. Hazepaterslaan; J. Spie ring, 35 j, Maerten van Heemskerk straat; N. F. de Korte, 87 j. Klooster straat. dat de jubilaris meer van daden dan van woorden hield. Namens het perso neel werd een fraai radiotoestel met pick-up aangeboden, alsmede een aan tal langspeelplaten. Een daarvan, een orgelconcert van G. F. Handel, kon men even later beluisteren. Als blijk van waardering voor haar grote medewer king ontving mevrouw J. Eldering- Huysser uit handen van mejuffrouw C. de Krijger een boeket anjers. Een van de personeelsleden, de heer W. Langereis, getuigde van de grote saamhorigheid in het bedrijf. Met moei lijkheden kan men altijd bij de heer Eldering komen, men stoot er nooit zijn neus, aldus deze spreker. Tenslotte bracht de heer Eldering dank voor de ondervonden hulde. Hp herinnerde er aan, dat in dezelfde zaal reeds velen van het bedrijf bij jubilea zijn bejubeld. Nu hij zelf het „feestvar ken" was moest hij erkennen, dat het hem niet mee viel. Hij dankte in de aanwezige afgevaardigde personeelsle den al zijn medewerkers. „Een direc tie", zei de heer Eldering, ..kan niets beginnen zonder de bereidwilligheid van vakbekwame medewerkers". PARIJS, 5 juli (UPI) De Israëli sche ambassade in Parijs heeft mee gedeeld. dat Israël vanmorgen een ra ket heeft gelanceerd vanaf een talud aan de Middellandse zeekust, ter ver- kenninr van de bovenste luchtlagen. Volgens de ambassade werd de lance ring gadegeslagen door premier David Ben Goerion, de minister van bui tenlandse zaken mevrouw Golda Meir, en andere leden van de Israëlische re gering. De raket is geheel ontworpen en gebouwd door Israëlische technici. {Advertentie) AMSTERDAM. 5 juli. Nadat de beurs op maandag en dinsdag een vas te houding had gedemonstreerd, volgde vandaag een lichte reactie. De onder toon van de markt bleef echter bijzon-' der goed en daarmede zette de beurs feitelijk de algemene stemming van de vorige dagen voort. Het was echter ge brek aan vraag die de koersen van de hoofdfondsen een kleinigheid omlaag dreef. Van betekenis was de reactie volstrekt niet want Hoogovens bijv. ble ven zich ver boven de 1000 pet. bewe gen op ca. 1020 hetgeen t.o.v. gisteren slechts een verlies van 5 pnt. inhield. AKU was goed prijshoudend, Philips liep een zevental punten terug en Uni lever volstond met een achteruitgang van slechts 3 pnt. Koninklijke Olie. die de laatste dagen van een vaste stem ming had blijk gegeven, noteerde ca. f 118, hetgeen een verlies van ongeveer 80 et. betekende. Van cultuurfondsen was Amsterdam Rubber goed prijshou dend. De scheepvaartmarkt was stil met vrijwel onveranderde koersen. Vandaag is de laatste dag van de handel in de claims Gelderman en Grasso. Voor bei de emissies wordt vandaag de inschrij ving gehouden. Met belangstelling werd kennis genomen van het dividendvoor- stel der cultuurmaatschappij Ngombesi, die behalve het contante dividend nog 6 pet. voorstelt in aandelen uit de agio- reserve. Vorig opening 4(4 Ned 1960 1 4% Ned 1959 4% Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G Won Oouwl. 6 Ned Handel Mij- Cert .Amsterdam Rubber H.VA AJC.D ld. Stocks Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned Kabel Philips Gem.bez. Unilever Wilton-Fyennoord Billlton 2e Dordtsche Petr. ld st. (f50 n.k.) Kon Petroleum 50 ld. stocks Hol! Amerika Gijn Java Ch Pi K.LM. Kon. Ned Stoomb Mtl K.PM. Ned. Stoomv Mtl v. Nlevelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned Scheepvaart Onle Interunie Robeco Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '5t 2(4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 1 2(4 A'dam '56 m 2(4 Amsterdam '59 2(4 R'dam '57 Alb. Heyn KL obl Slot 5/7 102H 101% 101% 101H 101% 95% 96 110% 327% 111 112% 1293,4 •w 424 424% 212 335 779 145.10 320 710 38934 1024% 1119% 535 627 999 993% 778% 775% 277 502 559% 279 117.90 11.90 161 160 83 187% 187% 153% 191% 159% 343% 149 161 160% 216.50 244 144 84 92 96% 98 100% 125 Het moge waar zijn dat het wijd vermaarde St. Bavo-orgel van Haarlem geen oorlogsgeweld heeft te lijden gehad, toch heeft het geduchte aanvallen te verduren ge kregen van degenen die, met de beste bedoelingen overigens, zich de laatste eeuw waagden aan zogenaamde restau raties. Kinderen van hun tijd waren de orgelmakers eveneens gebonden, aan de heersende smaak van eigen omgeving, en zodoende betekende hun werkzaam heden veelal, chirurgische ingrepen, die enkele stemmen hebhen gedecimeerd, püpen hebben gedecapiteerd en hun oorspronkelijke timbres hebben ver minkt. Er gebeurde eigenlijk veel meer met het Haarlemse orgel, waarover we reeds een vorige maal uitwijdden. Doch waar ter wereld de meester-orgelbou- wer te vinden die ver boven het louter ambachtelijke uit aan dit door Chr. Mül ler in de helft der XVine eeuw ge wrochte instrument zijn oorspronkelijke klanMuister zou kunnen terug schen ken? Men heeft tot de vijfde decade van deze eeuw moeten wachten aleer de gusto ook in de orgelbouw geëvolueerd zou zijn naar de Barokstijl, een kunstrichting die algemeen baan brak en een overigens wat gemakkelijk ge vonden criterium geworden is voor het huidige orgelklank-type. Want in we zen blijft het een teruggrijpen maar een vervlogen ideaal, en een zeker „testimonium paupertatis", bij gemis aan eigen klankvoorstelMng. Doch waar het hier een restauratie betreft komt deze tendens goed te stade. Vooral als ze door een meesterhand als van Mar- cussens' orgelmakerij geschiedt. Wat we enige tijd geleden reeds moch ten constateren bij de uiterlijke ver schijning van het Haarlemse orgel, dat zelfde mogen we zeggen na de orgel- klank zelf te hebben beluisterd. Haar lem, Nederland en gems de orgelwe reld is een instrument rijker geworden dat stellig zijn rivalen heeft, wellicht zelfs door enkelen wordt overtroffen, maar toch representatief is geworden in dit klankgemiddelde. Het was dan ook een bijna historisch moment toen de organist Piet Kee een kort orgelwerk van Sweelinck inzette met het rijke koor van prestanten en daarop gebaseerde vulstemmen die een maal de orgelpraoht van dit instrument uitmaakten. Hoewel deze karakteristie ke stemmen ook in de loop der tijden onaangetast bleven straalden ze heden als verjongd in die zilverglans die tot de kostbaarste verworvenheden van het Barok-orgel gerekend wordt. De pres- tar.tenkoren van het Haarlemse orgel behoren tot haar schier onovertroffen eigen karakter. En ze zijn daarvan zó overheersend dat de fluitstemmen en tongstemmen er een secundaire bete kenis verkrijgen. Hoewel hier veel is aangevuld volgens de bestaande mens uren, de tongstemmen naar oude fac tuur vernieuwd zijn, het subbas-pedaal- register van hout in metaal werd ge wijzigd, het pedaal met een mixtuur Werd verrijkt en het hoofdwerk met een „scherp" werd uitgebreid, zodat het aantal van 68 registers met twee is ver meerderd, werd het klankkarakter eer der bevestigd dan gewijzigd. Hetgeen zeggen wil dat b.v. het Goudse ongel en dat van de Oude Kerk te Amsterdam om in de om geving te blijven een rijker gamma, groter verscheidenheid van timbres bezitten een opmerking die niet van vandaag of gisteren dateert, maar vanuit de tijd dat de Engelse organoloog Oh. Burney zijn lof over het Haarlemse orgel zwaaiend toch moest erkennen dat het orgel „in der Altenkirche zu Amsterdam besser von Tone ist", of dat de Duitse organist Abt Vogler, nadat hij ook het orgel in Gouda had bespeeld tot de volgen de charmante vergelijking kwam: „Monsieur, je les compare avec deux femmes, bien différentes; l'une (Haarlem) c'est une belle femme, su perbe, mais fiére, capricieuse; l'autre (Gouda) est douce, aimable, traitable, en un mot, c'est ma maitresee". CINEMA PALACE: Eichmann en het derde rijk, 18 jr. 2, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Corruptie, 18 jr. 2. 7. 9.16 u. LIDO: Strijd om de gele rivier, 14 Jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Per valscherm de hel ln, 18 jaar. 2, 7, 9.15 uur. Do.-cyclus: The Minniver story, 14 Jaar. REMBRANDT: Bandeloos, str. volw. 2, 7, 9.15 uur. ROXY: Heuvels in vlammen, 14 jaar. „JL30' 7 en 9-15 uur. STUDIO Dieven hebben het ook moeilijk, 14 Jaar (derde week), 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: wo. 8.15 u.: The wrong man, 14 jaar. Donderdag 6 juli M»nervatheater, 8 uur: Leerlingenuitvoe- Mng Dansschool Mevrouw Venema. Raadhuisplein, Zandvoort, 8 uur: Con cert Accordeonvereniging en Mannenkoor. Donderdag 6 juli Raadhuis Hoofddorp, 2.30 uur: Gemeente raadsvergadering Haarlemmermeer. Bondshureau K.N.VJ5., Jansweg 38, 8 u.: Vergadering over Oprichting Provinciale Bportraad. Woensdag 5 juü Grote of Sint Bavokerk: 8 uur, im- provisatie' wedstrijd. Deelnemers: Jo van Eetvelde (Belgie). Jaros- lav Vodrazka (Tsechoslowakije), Gisbèrt Schneider (Duitsland) en Bernard Bartelink (Nederland). Donderdag 6 juli Grote of Sint Bavokerk: 8 uur, con cert te geven door de leden van de jury voor de improvisatiewed- strijd. Deelnemers: Anton Heiier, Jeanne Demessieux en Albert de Klerk. Grote of Sint Laurenskerk, Alkmaar: 8 uur, concert voor orgel en orkest. Medewerkenden: Het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends, Piet Kee, orgel, Hubert Barwahser fluit en Nellie Boerée, trompet. Vrijdag 7 juli Grote of Sint Bavokerk: 8 uur, Im provisatie concert van de winnaars van de eerste tien improvisatie- wedstrijden, 1951 t/m 1960, te we ten: Louis Toebosch uit Breda, prof. Anton Heiller (Wenen), Piet Keè (Heemstede), Klaas Bolt (Haar lem), Hans Haselböck (Wenen). Grote of Sint Laurenskerk, Alkmaar: 11.15 en 12.15 uur, „Kaasmarkt-con cert", door de Weense organist Hans Haselböck. In het gemiddelde van zijn zeer eigen karakter is hier echter een optimale expressie bereikt die voor het grootste deel op credit-rekening komt van de Deense orgelmakerij, van de tij dens deze bouw ontslapen coryfee on der de huidige orgelbouwmeesters Za- chariassen en van zijn naaste mede werkers Adolf Wehding en Bruno Chris- tensen. Zij, èn de commissie van Ne derlandse experts, hebben zich door een geest van respect jegens een grote tra ditie laten leiden, zij hebben in één woord dat genie van orgelbouwkunst in de XVIII eeuw, Chr. Müller, uit zijn graf willen doen verrijzen met klanken die hij op zijn beurt uit de roemrijke schooi van Arp Schnitger heeft geput. Men is niet zó ver in deze restauratie gegaan dat men de klavieren overeen komstig de eisen van deze tijd tot g'" uitbreidde; ze bezitten ook nu nog de beperkte omvang tot d", hetgeen uiter aard een grote handicap impliceert voor het uitvoeren van latere muziek dan die van Bizet. Wèl heeft men het voetklavier tot f kunnen uit breiden (door toevallige gunstige om standigheden) en hebben de klavieren (waarvan de boventoetsen in schildpad bekleding zijn gevat) nu een lichtheid van toucher verkregen die de „orgel slagers". van weeleer, nu met veder lichte vingers over de klavieren zouden kunnen doen dwalen. Ook is de box verdwenen waarin vroeger de organist met de speeltafel, terwiile van koude dagen, zat ingekooid. Hij wordt nu om ringd als door een wolk van zilver en goud dat hem van alle kanten uit het pijpwerk, lofwerk, festoenen, engelen of caryatiden tegenstraalt. Ook is het kreu pelrijmpje boven despeeltafel weer voor hem leesbaar geworden: Wij zijn de stemmen die geluyt en klanken geven, wanneer clavier en konstenaarshand door wint en konst maehien, ons geeft het leven. Dit leven is ons in alle luister nog eens veropenbaard tijdens het conceii; dat een ieder via de Ned. Omroep heeft kunnen horen. Daar klonk Bach's orgel muziek dóór de beide organisten Al- bert de Klerk en Piet Kee met mees terhand gespeeld gelijk Bach zich dat gedroomd moet hebben en gelijk hij in zijn jeugdjaren op voetreis naar de Deense meesterorganist van die tijd, Dietrich Buxtehude, op het Schnitger- orgel te Lübeck moet gehoord hebben. Aan zulk een klankideaal zich nu in onze eigen omgeving te kunnen toetsen is een voorrecht voor allen die naast een schilderij van Vermeer of Rem brandt, naast een- bouwwerk van Lie ven de Key of Jacob van Campen nog weten dat ook het koninklijk instrument van het orgel een eigen plaats in ons nationaal kunstbezit inneemt. Hulde dus aan het waakzaam stadsbestuur voor deze cultuurdaad! MARIUS MONNIKENDAM. HAARLEM, 4 juli Op de vooravond van de sinds tien jaar gevoerde grote strijd om de prijs als im provisator in de Haarlemse Sint Bavo gaven de vier com battanten een concert op het gerestaureerde Müller-orgel. We luis terden naar het geheel van hun prestaties: prachtige werken uit een veelzijdige orgelliteratuur met veel verve en inspiratie gespeeld. In dit pro gramma speelde de Amsterdamse orga nist Bernard Bartelink een mooi volge houden echo-fantasie van zijn stadgenoot Sweelinck en de in moderne vrijheid gecomponeerde Toccata en fuga super Veni sancte spiritus van Jaap Vranken, waarin het thema in velerlei vorm kon worden beluisterd. De Vlaming Jo van Eetvelde gaf een vivante fuga in G van Bach en wist de machtige opzet van Te Deum van Jean Langlais tot het Fine vol te hou den. Van Siegfried Reda hoorden we een door zijn leerling Gisbert Schneider ge speeld „koraal-concert". Naast conven tioneler klanken kreeg het slot HEEMSTEDE, 5 juli De 49-jarige Amsterdamse mevrouw H. H.-B. is gis teren met verwondingen aan hoofd, ar men en benen in de Mariastichting op genomen, nadat zij in de Lanckhorst- laan onder Heemstede met haar auto tegen een boom terecht was gekomen. Haar auto moest zwaar beschadigd worden weggesleept. De dame reed met haar wagen achter een auto met twee Amerikanen in de richting van de Herenweg. Zij haalde deze wagen in, maar „sneed" de Ame rikaanse auto daarbij. Van schrik rem de zij heftig, slipte en kwam toen aan de andere kant van de weg tegen een boom terecht. De Heemsteedse politie verzoekt eventuele getuigen van dit on geval zich met de verkeerspolitie in verbinding te stellen. SPREEKUUR Mevrouw E. A. J. Scheltema-Conradi. wethouder van Haar lem, zal deze week niet op vrij dag 7, maar op donderdag 6 juli haar dei snreekuur houden. Ricercare een fijne ritmische uit beelding. Aan Joraslav Vodrazka uit Praag was tenslotte de taak het laatste visite kaartje vóór de grote strijd te presen teren. Hij had zich tot Bach beperkt: een doorzichtig en in rustig, duidelijk tempo gespeelde Trio-sonate en een naar klassieke regels uitgevoerd Pre ludium en Fuga. Hier waren vier uitstekende organis ten aan het woord, die uiteraard ieder een persoonlijke pijl op hun orgelboog hadden. Zij moeten nu gaan improvi seren Alle gouden musicerende figuurtjes van het vernieuwde orgel kunnen hen slechts inspireren. Met belangstelling zien wij uit naar de improvisatiewed strijd. T. Vr. AMSTERDAM, 5 juli De Amster damse rechtbank heeft vanochtend de 56-jarige president-directeur van de ge failleerde N.V. Socrates bouw- en han delmaatschappij, Nic. den B., en de 48-jarige oud-onderdirecteur van de Amsterdamse bank N.V., T. H., tot lagere dan de tegen hen geëiste straf fen veroordeeld. De rechtbank legde Den B. terzake van bedriegelijke bankbreuk negen maanden met aftrek van het voorarrest en terzake van oplichting zes maanden gevangenisstraf op: totaal een jaar en drie maanden met aftrek van het voor arrest (zeven maanden). H. werd ter zake van een geval van verduistering in dienstbetrekking van 150.000 gulden tot een jaar gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis (zes maanden) veroordeeld. De rechtbank sprak hem vrij van de primair ten laste gelegde verduistering van twee miljoen gulden en het medeplegen van oplichting met Den B. van de rem bours- en industriebank. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, die ten aanzien van beiden alle feiten bewezen achtte, had tegen Den B. twee jaar met aftrek en tegen H. weeëneenhalf jaar met aftrek geëist. HAARLEM, 5 juli Rond het mid daguur gisteren gebeurde er op het smalle gedeelte van de Leidsevaart na bij de Oranjestraat een gecompliceerd ongeluk, waarbij drie auto's werden beschadigd en een dame licht werd ge wond. De 35-jarige mevrouw C. de B.-R uit Haarlem, die op de Leidsevaart met haar auto in de richting Heemstedè reed, kwam in botsing met een vracht wagen, die tijdens het passeren van enkele fietsers op de linker weghelft was geraakt. Door de botsing kwam de auto van mevrouw De B. dwars op de weg te staan en kon ook een derde auto een aanrijding niet vermijden. De vrachtauto en de auto van mevrouw De B. moesten worden weggesleept, de personenauto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Mevrouw De B. werd licht gewond aan het gezicht. De verkeerspolitie verzoekt getuigen zich met haar in verbinding te stellen. Bij zonder hartelijk waren de gelukwen sen van mevrouw Jo BosVincent voor de heer G. Eldering. (Advertentie) De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf HAARLEM, 5 juli In de afgelopen dagen hebben de Bloemendaalse en Zandvoortse politie een goede vangst gedaan. Twee figuren uit de Amster damse onderwereld konden met behulp van de Amsterdamse politie worden in gerekend. Een der Zandvoortse agen ten is daarbij door een der inbrekers met een melkfles zodanig op het hoofd IJMUIDEN, 5 juli Gisteravond om streeks 7 uur meldde de Noorse treiler Nordstein op 60 mijl ten noorden van Texel in ernstige moeilijkheden te ver keren. Het schip had machineschade opgelopen, was stuurloos en maakte een drift van 3 mijl per uur in de rich ting van de Wadden. Er stond daar windkracht 9. Een kwartier later ver trok reeds uit IJmuiden de sleepboot Simson om assistentie te verlenen. De Noorse schipper had de hulp van Wijs muller al op voorhand geaccepteerd. De loodsdienst in IJmuiden was we gens het zware weer gestaakt, maar desondanks wist de „Simson" buiten gaats te komen, waarna de zware torn, met de noordwesterstorm over bak boordsboeg, de noord in begon. Enige uren later meldde de „Nord stein", dat men de machineschade had weten te verhelpen en geen assistentie meer nodig had. De „Simson" is daar op naar IJmuiden teruggekeerd. IJMUIDEN, 5 juli Omstreeks een uur in de afgelopen nacht is de Deense kotter E-444 „Pieter Tomby" in slecht weer vastgelopen op het strand bij IJmuiden. Het schip behoorde tot een grote vloot Deense kotters, die met zandspiering onderweg was van de vis- zone ten noorden van de Waddeneilan den naar de vismeelfabriek te IJmui den. De kotter, die vijf man aan boord had, strandde op het forteiland tussen de IJmuidense pieren en kwam met zware slagzij hoog op het strand te zit ten. Met behulp van de seinlamp vroeg de schipper aan de kustwacht drin gend om assistentie. De „Simson" was snel ter plaatse. Met behulp van de motorvlet „Burwijs" slaagden enkele mannen erin om een sleepdraad van de „Simson" naar de Deense „Tom by" op het strand over te brengen. Vanmorgen omstreeks zeven uur kon de „Simson" de kotter vlotbrengen. De „Peter Tomby" is vervolgens op eigen kracht de haven van IJmuiden binnen gevaren. geslagen dat hij zich onder doktersbe handeling moest stellen. Zondagnacht hadden de twee Amster dammers ingebroken in een villa aan de Bilderdijklaan in Aerdenhout. De buit bestond uit tafelzilver, sieraden en een elektrische naaimachine. Het twee tal bracht een deel van het gestolen goed met een auto naar Amsterdam, waar het werd afgegeven in het goe derendepot van het Centraal Station. De inbrekers namen zich voor maan dagnacht opnieuw dezelfde villa in Aerdenhout te bezoeken, waar zich nog meer van hun gading bevond. Zjj had den daartoe al enige schilderijen in de villa gereed gezet. Door een plotselinge samenloop van omstandigheden ging het plan echter niet door. Een der inbrekers, de 40-ja- rige B. uit Amsterdam, reed met zijn auto maandagnacht door Bloemendaal. Op de Zeeweg negeerde hjj het stop teken van een surveillerende agent. De politie in Bloemendaal gaf onmiddellijk de nodige gegevens door aan Zandvoort en daar kon een agent de wagen van de man aanhouden in de Jac. v. Heems kerkstraat. Op beschuldiging van het rijden met een vals rijbewijs werd hij meegenomen naar het bureau. Daar echter zag de arrestant kans een melk fles te grijpen en de agent op het hoofd te slaan. Onmiddellijk schoten collega's de agent te hulp en kon de man een cel ingewerkt worden. Hij bleek het re- gu van het Amsterdamse bagagedepot bij zich te hebben, waardoor de koffer met tafelzilver kon worden achter haald. Hij werd aan een diepgaand verhoor onderworpen en als gevolg daarvan kon de Amsterdamse politie in de afgelopen nacht zijn maat, de 36-jarige lasser K. v. B., in Amsterdam van zijn bed lichten. Intussen is gebleken dat de in Zandvoort gegrepen man de chauffeur was, die zich uitsluitend met het ver voer van de buit heeft belast. Van B. blijkt de eigenlijke inbreker te zijn ge weest. Naar de Bloemendaalse politie mededeelt heeft de chauffeur B. zich ook schuldig gemaakt aan een diefstal van een tweetal auto's te Amsterdam en Leiden, waarvan hij de autopapieren bij zich had. Ook de opbrengst van de in Leiden gestolen auto had B. bij zijn arrestatie in Zandvoort nog op zak. EXAMENS Het PBNA-diploma be haalden de heren G. Holsappel, Haar lem,, J. J. van der Meer, Lisse; H. J. van Egmond, Spaarndam; F. G. H. Simonetti, Haarlem; G. J. Valentijn, Haarlem. Allen Uitgebr. Technische Ba siscursus Werktuigbouw). Le heer P. T. Blom uit Haarlem slaagde voor de cursus Werkplaatstechniek. De vastgelopen Deense kotter E-444 JPieter Tomby"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3