Ex-nazi's getuigen tegen Eichmann Wilhelm Hoetl noemt hem een „expediteur van de dood" Exit «sSSS® Delftse politieman niet fout in bezettingstijd Pleegouders voldoen niet aan te stellen normen D Westside Story boeiend en geraffineerd Romeo en Julia-idylle tegen actuele sociale achtergrond geheel STRAFRECHTELIJK beleid jegens SOUTENEURS Gouden Roos voor stralende Superstar Kunstmarkt een succes K.O.F. veertig jaar Schriftelijke verklaringen Minister Toxopeus beantwoordt Kamervragen over onderscheiding Beslissing gebaseerd op conclusie van Raad voor kinderbescherming Mr. E. A. M. hamers: Maximum straf zou moeten worden verhoogd Gouden Beer voor „De Nacht* ZUID-KOREA Ex-premier Tsjang zal worden gearresteerd Chef van Eichmann HEINRICH JVIÜLLER NOG IN LEVEN? Friesland subsidieert T roelstr a-monument DE OOSTENRIJKSE BABY Hoofdagent wil voor overuren 6000 gld. Onderscheiding Overtredingwijzigen in misdrijf Berlijns Filmfestival WOENSDAG 5 JULI 1961 PAGINA 7 (Advertentie) JERUZALEM, 5 juli (UPI) De voormalige nazi-makkers van Adolf Eichmann, die in West-Duitsland ge tuigenissen over hem hebben afgelegd, zijn slechte pleitbezorgers voor de man, die momenteel in zijn glazen kooi in Jeruzalem vecht voor zijn leven. Hun beëdigde verklaringen werden gisteren in de rechtszaal voorgelezen. Deze ge tuigen durfden niet zelf naar Jeruza lem te komen, uit vrees dat zij dan on middellijk als oorlogsmisdadigers zou den worden gearresteerd. Het gaat hier om zes voormalige Duitse natio- naal-socialisten, die Eiehmanr allen persoonlijk kennen en tijdens de twee de wereldoorlog met hem te maken hebben gehad. Aan het begin van het proces-Eichmarn ging de rechtbank ermee akkoord dat ze zouden worden verhoord door Westduitse rechters. De processen-verbaal van hun getui genissen werden opgezonden naar Je ruzalem en gisteren door de rechtbank als bewijsstuk aanvaard. Officieel zijn zijn zij getuigen a décharge, maar hun verklaringen hebben Eichmann geens eins van schuld ontlast integendeel. Eichmann werd bleek toen de ver klaring werd voorgelezen van de voormalige SS-kolonel Kurt Becher, op het ogenblik een gefortuneerd za kenman in Bremen. „Eichmann was een overtuigd natio- naal-socialist en een fanatiek anti-se miet. Hij trachtte zelfs de bevelen van Himmler te omzeilen en was bijzonder verstoord, toen bleek dat deze laatste be vel had gegeven de uitroeiing stop te zetten. Ik heb Himmler overigens ver schillende malen gezegd, dat Eichmann ziin orders alleen uitvoerde wanneer dit uitdrukkelijk door zijn directe chef, Müller, werd bevolen. Dit heeft Eich mann zelf mij trouwens verschillende malen gezegd." Becher verklaarde niet te weten of het plan voor de ruil van één mil joen Joden legen 10.000 militaire vrachtwagens in eerste instantie van Eichmann afkomstig was. Eichmanns verdediger, dr. Robert Servatius, betwistte de toelaatbaar heid van Bechers verklaring op scher pe wijze, omdat volgens hem de voor malige'SS-kolonel de vragen van de aan klager drie dagen voordat het verhoor plaatshad al kende. Servatius noemde Becher een kundige, geslepen koopman, en beweerde dat de wijze, waarop de beëdigde verklaring tot stand was ge komen, een „ernstige schending" van het gewoonterecht vas. Rechter Landau pleegde daarop over leg met zijn mederechters en deed de volgende uitspraak: De verklaring werd geaccepteerd als bewijs, maar aanklager Hausner kreeg de waarschu wing dat de bezwaren van de verdedi ging in rekening zullen worden gebracht wanneer de belastende waarde van de stukken zal worden bepaald De voormalige Duitse ambassade- Aangezien ik als bona fide Amsterdammer al tijd voor de onderliggende partij ben, gaat mijn op recht meeleven vandaag uit naar mr. Charles van Rooy. Hij heeft het als minister niet gehaald. Nu gebeurt dat meer met ministers, maar zij worden zelden voor de moge lijkheid geplaatst tot een volmondige erkenning er van te komen. Minister Van Rooy heeft de kans wèl gekregen. En hij heeft haar be nut. Goed. Het begon er, als ik alles goed heb begrepen, destijds al mee dat hij moeilijkheden kreeg rond een verbouwing op zijn departement met een toilet als inzet. Ik zie niet direct het verband tussen een toilet zal het een ministerieel wezen en 's lands belang, maar de herrie was er. En ik neem aan dat minister Van Rooy bij die gelegenheid onvoldoende heeft doen uitkomen dat de verbou wing van een toilet, óók dat van een departementaal toilet, typisch een privé-zaak genoemd mag worden. Hoe dat zij, daarna is het snel berg afwaarts gegaan. Het laatste optre den van de minister in de Tweede Kamer werd door de heer Bruins Slot zelfs gequaüficeerd als „een belediging voor het Parlement". Nu lijkt de heer Bruins Slot mij snel op zijn teentjes getrapt. Maar hij behoort dan ook tot die groep wakkere vaderlanders, die menen dat de eerbied voor het gezag in het gedrang komt als er gelachen wordt om Wim Kan. En hij en de zijnen zullen die ridderorde voor de conferencier dan ook wel niet uitge lokt hebben. Soit. Daar is minister Van Rooy gebrek aan welsprekendheid verweten en daar is hem zelfs voor de voeten ge worpen dat hij niet op interrupties placht in te gaan. Ik wil nu even voor bijzien dat op sommige interrupties slechts zwijgen past, maar het lijkt mij bepaald onredelijk iemand een gemis aan eloquentie kwalijk te nemen omdat hij er kennelijk be zwaar tegen heeft voortdurend in de rede te worden gevallen. Minister Charles .an Rooy exit. Best. Ik zie echter de mogelijkheid tot een joyeuze rentrée royaal voor handen. Daar is het Kamerlidmaat schap. Het biedt hem allicht de moge lijkheid om anderen, al interrumpe rend, op hun oratorische talenten te testen. SEOEL, 5 juli (Rtr.) De Zuidko- reaanse Opperste of Militaire Raad heeft gisteren aangekondigd, dat ex-premier dr. Tsjang Myon en zijn voormalige ministers binnenkort zullen worden ge arresteerd. Men zal een onderzoek in stellen naar de betrekkingen, die ze zouden hebben onderhouden met de Noordkoreaanse communisten. De regering van dr. Tsjang werd op 15 mei door een staatsgreep van het Koreaanse leger ten val gebracht. raad in Boedapest, Horst Grell, nu woonachtig in Berchtesgaden, had het volgende op schrift laten stellen en on dertekend: „Eichmann heeft mij eens verteld dat hij zes miljoen doden op zijn gewe ten had en dat de geallieerden hem be schouwden als oorlogsmisdadiger num mer één. Hij was een man die orders onvoorwaardelijk opvolgde". Wilhelm Hoetl kwam met een bijzon dere definitie van zijn voormalige na zi-kameraad: „Eichmann is het beste te omschrijven als de grootste expedi teur van de dood. Hij heeft mij verteld, dat bij zijn weten zes miljoen joden de dood hadden gevonden, waarvan vier miljoen in concentratiekampen en twee miljoen door executies. Hij heeft nooit over schuldgevoelens gepraat". Hoetl woont momenteel in Oostenrijk. Eichmann probeerde tijdens de voor lezing van de verklaringen verschillen de malen ongeïnteresseerdheid voor te wenden, maar het was duidelijk dat de getuigenissen hem erg tegenvielen. JERUZALEM, 5 juli (UPI) Uit ge zaghebbende Israëlische politiekringen is gisteren vernomen, dat Adolf Eich mann gelooft dat zijn vroegere directe chef, de SS-generaal Heinrich Müller, nog in leven is. Er zijn in het verleden reeds dikwijls geruchten geweest dat Müller zich ergens verborgen houdt. De ze geruchten schijnen door Eichmann te zijn bevestigd. JA week'n lekkere dan hand'S® kanten maües LEEUWARDEN, 5 juli Na een urenlang debat hebben de Friese pro vinciale staten gisteren met 25 tegen 23 stemmen besloten 10.000 subsidie te verlenen in de kosten van een mo nument voor mr. P. J. Troelstra, dat in Leeuwara. n zal worden geplaatst. De kosten voor dit door Hildo Krop te vervaardigen monument worden ge raamd op 50.000. Het comité, dat hiervoor ijvert, verwacht uit vrijwilli ge bijdragen een bedrag van 40.000 bijeen te krijgen. De meerderheid van het college van gedeputeerde staten had voorgesteld het subsidieverzoek af te wijzen. Nu behalve de dichter ook de staatsman Troelstra hierin gehuldigd zou wor den, zou dit bij een belangrijk deel van het Friese volk gevoelens opwek ken, die het haar moeilijk maken zich daar con amore achter te stellen, al dus de meerderheid. De drie K.V.P.-ers en twee leden van de C.H.-fractie verklaarden dat ze ondanks ongelukkige uitlatingen van het comité en van de heer Piebenga bereid waren, subsidie te verlenen, om dat ze van oordeel zijn, dat de tijd de escapade van Troelstra al voldoende gerelativeerd heeft. Zij en de commu nist waren juist voldoende om met de negentien socialisten het comité aan de gevraagde subsidie te helpen. 's Lands Kroniek y't (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 juli „Uit de ver kregen inlichtingen is mij niet gebleken, dat de adjudant B. van de Delftse ge meentepolitie zich zou hebben schuldig gemaakt aan het gedurende de oorlog verlenen van hand- en spandiensten aan de bezetter en arrestaties van vele verzetsstrijders. Er bestaat geen reden tot ongerustheid over het verlenen van de koninklijke onderscheiding aan de adjudant B." Dit zegt minister mr. E. H. Toxo peus van Binnenlandse Zaken, die dit zegt in antwoord op vragen van de Ka merleden Bakker (CPN) en Scheps (P.v.d.A.). Hij merkt op. dat naar aan leiding van het onderzoek dat werd in gesteld na het rumoer om de konink lijke onderscheiding van de adjudant DEN HAAG, 5 juli „De pleegouders van de Oostenrijkse baby Adèle Paul voldoen bepaald niet aan de normen, waaraan gezinnen, die Nederlandse of buitenlandse kinderen opnemen, worden getoetst." De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman zegt in zijn antwoord op vragen van de Kamerleden Van Rijckevorsel (KVP) en De Vos van Steenwjjk (VVD), dat de feiten waarop deze stelling berust ter inzage liggen voor de Kamerleden bij de griffie. De bewindsman stelt dat in ons land bij het opnemen van babies in pleegge zinnen een van de essentiële elementen de vraag is of het pleeggezin in alle opzichten geschikt is om een harmoni sche ontwikkeling van het kind te waar- bergen. „Het is onaanvaardbaar, dat dit beleid, waarbij het belang van het kind en niet dat van de ouders overweegt zou worden doorkruist door de niet ge controleerde komst van buitenlandse kinderen. Adspirant-pleegouders be horen voor zjj een kind ter verzorging naar Nederland brengen zich er van te overtuigen, dat dit kind in ons land zal mogen blijven. Indien zij hieraan niet vpldoen plegen de kinderen tot nu toe niet voetstoots te worden teruggezon den naar het land van herkomst. In samenwerking met andere landen'wordt er naar gestreefd regels op te stellen voor het opnemen van pleegkinderen van vreemde nationaliteit", aldus mi nister Toxopeus. Ook als een kind reeds in ons land is vindt er een onderzoek plaats. Een dergelijk onderzoek vergt enige tijd en in afwachting daarvan wordt een voorlopige verblijfsvergunning gegeven. Het onderzoek, zo vervolgt de bewindsman, dat werd ingesteld door de Raad voor de Kinderbescherming te UTRECHT, 5 juli Voor de centrale raad van beroep diende gisteren de zaak van de gepensioneerde hoofdagent van politie C. van Heezik uit Amsterdam le gen het gemeentebestuur van de hoofd stad. De heer van Heezik heeft vorig jaar bij het gemeentebestuur een vordering van ruim 6000.- ingediend wegens door hem gemaakte overuren in zijn functie van chauffeur bij de politie in de jaren 1945 tot 1957. Deze vordering werd destijds door de hoofdcommissa ris afgewezen op grond van de onmo gelijkheid, een behoorlijke controle op deze opgaven uit te oefenen. Deze be slissing werd later door het Amster dams ambtenarengerecht op dezelfde grond bevestigd. Ter zitting van de centrale raad bracht de vertegenwoordiger van het college van B. en W. van Amsterdam, mr. B. J. Vreugdenhil, dit argument op nieuw ter sprake om tenslotte aan te dringen op verwerping van het beroep van de heer Van Heezik en bevestiging op de uitspraak van het Amsterdamse ambtenarengerecht. Op de vraag van de voorzitter van de centrale raad, mr. Blom, waarom appel lant niet eerder met zijn declaratie voor de dag was gekomen, en waarom hij niet regelmatig zijn overuren had ge noteerd. antwoordde de ex-hoofdagent, dat hjj reeds in 1950 een vordering als de onderhavige had ingediend. Boven dien was hem in het dienstbelang ver boden, van de autotochten van de hoge re politieambtenaren mededelingen te doen. Hij meende tenslotte, op grond van het oolitieambtenarenreglemmt, recht te hebben op een gratificatie dan wel op een promotie voor deze door hem gemaakte overuren. Maar nu dit laatste niet meer mogelijk was in ver verband met zijn pensionering, meende hij aanspraak te mogen maken op een gratificatie. De centrale raad zal 25 juli beslissen. Den Haag heeft uitgewezen, dat voort zetting van het verblijf van het kind in het gezin waarin het nu is opgenomen, bepaald in strijd is met de belangen van de baby. De Oostenrijkse instelling, die de voogdij over het kind uitoefent, heeft nadat zij had kennis genomen van het standpunt van de raad, laten we ten, dat het kind naar Oostenrijk dient terug te keren. Hoewel de pleeg kinderenwet op de eerste plaats aan de orde komt ten opzichte van gevestigde minderjarigen, waarvan het verblijf in ons land is aanvaard, is in dit bijzon dere geval de Raad voor de Kinderbe scherming verzocht en bereid gevonden een nader onderzoek in te stellen. Dit te meer daar het in overeenstemming is met de wens van de pleegouders. Vol gens minister Beerman is daarom be sloten om voor het kind een verblijfver- gunning te verstrekken in afwachting van het verloop van zaken. De perma nente vreemdelingen adviescommissie is reeds gehoord, aldus de bewindsman. aan de bewindsman verklaringen zijn overgelegd, volgens welke B. geduren de de bezetting medewerking heeft ver leend aan daden tegen de bezetter ge richt en waaraan ook voor zijn persoon gevaar was verbonden. Het is volgens de bewindsman niet juist, dat B. bij de overval op het Delftse politiebu reau die werd gepleegd om de arres tanten te bevrijden, gewapenderhand is opgetreden. B., die toevallig in het politiebureau was en in tegenstelling tot andere po- litie-ambtenaren niet tevoren op de hoogte was gesteld van de overval, is door de overvallers overmeesterd toen deze uit een beweging van hem de in druk kregen, dat hij zich wilde verzet ten. Minister Toxopeus stelt verder dat het niet mogelijk is, ook al zou daartoe voldoende reden bestaan, om de ver leende onderscheiding in te trekken, om dat dit ingevolge de wet alleen kan ge beuren bij een onherroepelijke veroor deling tot een gevangenisstraf van drie jaren of meer. Aangezien in het geval van de adju dant B. het initiatief tot de onderschei ding is uitgegaan van de commissaris der gemeentepolitie, heeft de burge meester aangenomen, dat het anteceden tenonderzoek geen aanleiding had gege ven tot het maken van opmerkingen. Uit inlichtingen die de documentatie dienst aan de burgemeester verstrek te is gebleken dat de adjudant onbe kend was in het strafregister en er in het algemene documentatieregister ook geen vermeldingen voorkwamen over uit het strafregister verwijderde straf bladen. Aldus minister Toxopeus. Tegen B. zijn geen maatregelen geno men in verband met zijn houding gedu rende de bezettingstijd. Ook heeft hij nooit voor een zuiveringscommissie be hoeven te verschijnen en er zijn door niemand klachten tegen hem ingediend. Wel heeft in mei 1945 de toenmalige commissaris van gemeentepolitie in Delft een onderzoek ingesteld naar de houding van B. tijdens de bezetting, om dat zou zijn gebleken, dat hij „buiten gewoon bevorderd" was, in verband met zijn krachtig verzet bij een over val op het politiebureau. Dit onderzoek gaf geen aanleiding tot het treffen van maatregelen. Van een „buitengewone bevordering" kon door de toenmalige burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, niet worden gesproken, omdat B. een rang kreeg die hem al eerder had moeten worden verleend. De re sultaten van dit onderzoek werden op verzoek van de afdeling politie (zuive ring) van het ministerie van Justitie op 4 maart in een rapport vastgelegd. De tegenwoordige burgemeester heeft dit rapport pas onder ogen gekregen nadat er deining was ontstaan over de ver leende onderscheiding. Enkele leden van de jury temidden der rozenpracht. V.l.n.r. Jan van Heel, prof. Einaar uit Suriname, Bertus Aafjes en Karei Jonckheere. uizenden rozen van zo'n zeven tig variëteiten, afkomstig uit alle hoeken van de wereld, stonden gisteren te vlammen in het Haagse Westbroekpark: in fel rood, sneeuwwit en vurig oranje. Daartussen door bewogen zich de vijf tig juryleden die de taak hadden de schoonheid in punten te vangen om tenslotte te komen tot de aanwijzing van de fraaiste roos. Zij keken, keur den, noteerden, gingen op de knieën, snuffelden aan de beregende rozen „als honden" hoorden wij fluiste ren en noteerden weer. Die jury, ja. Daar waren mensen bij die hun leven lang tussen „de koningin der bloemen" hebben doorgebracht, er waren er ook bij die de roos alleen maar kennen als een van de vele bloemsoorten. Vaklieden en leken dus en ieders oordeel woog even zwaar. Onder die leken buitenlandse journa listen, zoals Oleg Pivovarov van Tass (die niet gevolgd werd door een man met slappe hoed), raadsleden, kunst schilder (met oog voor kleuren) Jan van Heel, de heer A. Ruys (van be roep parfumeur, met neus voor geuren dus), de letterkundigen Ber tus Aafjes en Karei Jonckheere („Ik kan geen roos meer zien"), prof. Einaar uit Suriname. Onder de ken ners rozenkwekersj rozenliefhebbers ei. rozenkenners, zoals de heer A. Bok uit Weesp die verleden jaar met de t.v.-quiz van Theo Eerdmans met de ze kennis duizend gulden in de wacht wist te slepen. Ook liepen keurend rond de directeuren van de plantsoe nendienst van Parijs en Madrid. De Haagse directeur van die dienst, Ro- senkavalier I. Rijnveld verplaatste zich met een draagbare, op een fototoestel gelijkende microfooninstallatie bij zich. In het restaurant stonden admi nistratieve krachten klaar, met de telmachine in de aanslag, om alle be oordelingen snel te verwerken. Het was een unieke bijeenkomst. Karei Jonckheere vergat de rozen soms. Hij merkte verdrietig op dat iedereen hem aanschoot als „die heer van de televisie", maar dat hij de eerste nog moest treffen die zijn ge dichten had gelezen. Met kwistige mond deelde hij citaten uit, al of niet over rozen en zei dat hij ontmoedigd was over het grote aantal rozen dat hij beoordelen moest. Gevraagd naar zijn indrukken over deze geheel nieuwe taak zei de heer Jonckheere: „Aafjes en ik hebben door de literatuur een legendarisch beeld gekregen van de roos. Dit beeld is nu ontluisterd. Vele rozen blijken niet te geuren. Daarbij moeten wij nog punten geven van een tot tien ook, waaraan ik toch al, als oud- leraar, een hekel heb. Mijn andere indrukken moet ik nog analyseren." We stonden bij een rond water en op de man af, als was hij in Bussum, vroeg hij: „Stil was de vijver". Welk verhaal begint zo? „De Kleine Johan nes", zei hij lichtelijk bestraffend. Daarna liet hij zijn oog weer dwalen over Jolie Madame, Estrellita de Oro, Clair Matin, Little Joker en andere rozen. Al was het pad van de jury, zoals burgemeester Kolfschoten opmerkte, dan niet over rozen gegaan, de mooi ste is er toch uitgekomen. De reeds enkele keren eerder bekroonde, stra lend oranjerode roos Superstar werd als de fraaiste bloem aangewezen en de Duitse kweker M. Tantau kwam hiermee in het bezit van de tot nu toe nog steeds meest begeerde varië teit, de gouden roos van de gemeente Den Haag, die in al zijn flonkerende kostbaarheid gevat is in een glazen bol. Tot de best geurende roos werd, na het elektrisch neuzen tellen, uit geroepen de Silver Lining van de kweker A. Dielsen uit Engeland. De hele zomer nog zal men zijn eigen keuze aan die van de jury in het heer lijke Westbroekpark kunnen toetsen. Dit rozenfestijn, het grootste in zijn soort in Europa, hoopt men tot een goed-Haagse traditie te gaan maken. De derde Nijmeegse openlucht kunstmarkt blijkt ook dit jaar een groot succes te zijn ge weest. De veertig exposerende binnen- en buitenlandse kunstenaars hebben vele werkstukken kunnen ver kopen. Aankopen zijn onder meer ge daan door het gemeentebestuur van Oberhausen en van Nijmegen, als mede door het provinciaal bestuur van Gelderland. Het ligt in de bedoe ling een speciale stichting op te rich ten tot organisatie van de kunstmarkt. „Doe wel en zie niet om", zou men kunnen zeggen van de stichting Ko ninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, die morgen veertig jaar bestaat. Deze gebeurtenis zal in al le stilte passeren omdat de leiding van mening is, dat men het geld voor festiviteiten beter voor andere din gen gebruiken kan en over tien jaar het gouden jubileum veel meer de gelegenheid biedt om de bloemetjes eens flink buiten te zetten. En daar mee blijft het K.O.F., zoals alleen de insiders zeggen, weer voor tien jaar de instelling, die bescheiden 'op de achtergrond, voor tallozen zelfs onop vallend, enorm veel goeds totstand- brengt voor het schippersonderwjjs in het bijzonder. Wat hier zo langzamer hand bereikt is, mag met een blik op het buitenland gerust uniek heten. Amsterdam, Rotterdam, Delfzijl en Harlingen bezitten een dagnijverheids school met internaat voor jongens, die in de Rijn- of binnenvaart hun brood willen gaan verdienen. Deze scholen trekken zoveel leerlingen, dat vernieuwing of uitbreiding ten zeerste noodzakelijk is. Overigens vormen deze dagnijverheidsscholen maar een klein onderdeel van het geheel, waar over het K.O.F. waakt als zorgzame, wijze moeder. Onder haar supervisie varen ook de drie prachtige instruk- tievaartuigen, waarop de toekomstige schippers de hun ingepompte theorie in praktijk kunnen brengen. Zij heeft zich toegelegd en legt zich nog altijd toe op het bevorderen van het lager onderwijs en het vakonderwijs voor de schippersstand. Zij organiseert alle mogelijke cursussen tot zelfs voor het baggeren toe di alle een grote belang stelling trekken. Een eresaluut aan het veertigjarige K.O.F. en de heer A. A. Kleijn, de man die bijna twaalf jaar op de brug staat als directeur, is zeker op zijn plaats. (Advertentie) VLISSINGEN, 5 juli De veertienja rige ulo-scholier Gerrit van Maanen uit Noordgouwe op Schouwen-Duiveland, die in maart van dit jaar een twee jarig meisje van de verdrinkingsdood redde, is door het Carnegie-helden- fonds onderscheiden. Niet met een me daille, maar met een belangrijk ge bruiksvoorwerp voor een ulo-scholier: een ballpen met inscriptie. Burgemees ter A. H. Vermeulen van Brouwersha ven. waartoe Noordgouwe behoort, reik te de onderscheiding aan de jongeman uit. AMSTERDAM, 4 juli Een geboeid, sentimenteel geroerd maar in zijn cul tureel onderbewustzijn misschien toch ergens wat onbevredigd gebleven gala- publiek is in Carré getuige geweest van de première van de Amerikaanse musical „Westside Story". Zoveel ruw realisme en keihard egoïsme, zoals die heersten in de „gangs", een soort nozemclubs in Manhattan, toen Jerome Robbins zeven jaar geleden zijn eerste ideeën voor Westside Story begon te ontwikkelen, zoveel opgehitste haat en fatalistische levensmentaliteit, als ach tergrond voor een zoet-sentimentele Romeo en Julia-idylle, woog dit al les op tegen de vele kunsten en talen ten, die hier met verbluffend psycho logisch inzicht, een overvloed aan crea tieve ideeën en een grote technische perfectie tot een fascinerend geheel samengebundeld waren? Robbins, zelf danser en choreograaf, toneelspeler en later ook regisseur ge worden, heeft zich 'n de conceptie van deze musical meer op het ballet dan op dramatische karakteruitbeelding gericht. Getroffen door de Romeo en De moderne Romeo en Julia tussen hun leeftijdgenoten. Julia-idylle, heeft hij deze in _en moderne versie, tegen een actuele achtergrona willen plaatsen, en daar toe de Westside, de achterbuurten van New York doorkruist, buurtcentra en dansfeesten van teenagers bezocht; uiteindelijk nam hij de controverse tus sen de Puertoricaanse emigranten en de blanke Amerikanen als uitgangs punt, en legde in de balletten groten deels zijn indrukken en emoties neer. Het draaiboek is van Arthur Laurents, de muziek van Leonard Bernstein, terwijl Stephen Sondheim de teksten verzorgd heeft: „Een niets ontziend hedendaags verhaal en een stuk mo derne jazz", zo heeft Robbins zijn creatie ze'f eens gekwalificeerd; maar ook met het hoogste raffinement en volmaakte métierbeheersing in alle sectoren tot stand gebracht. De hoofdrolvertolkers Don Grilley, 'Jan Canada en Yvonne Othon met be hoorlijke vokale kwaliteiten; vlotte zang en duidelijke dictie, ook in de kleinere rollen, een subliem getraind ballet, één doorstromende regievoe ring, sobere décors (Oliver Smith),die in no time verwisselden, en een bonte warreling van typerende, doorgaans opzettelijk armoedige en enkele uit dagende kostuums (Irene Scharalf), een geroutineerd orkest (wat het Ne derlandse gedeelte betreft samenge steld met medewerking van Dolf van der Linden) onder leiding van Joseph Lewis, dit alles tezamen vormde een verblindend geheel, dat noch voor het oor, noch voor het oog, hoogstens voor de geest iets te wensen overliet: geen opera, geen musical, een muzikale liefdesgeschiedenis volgens de auteur. Geliefde songs als Tonight, Maria en Something is coming vinden zeker hun weg over het continent, terwijl de persiflages op de Amerikaanse zelfin genomenheid („America") en de recht spraak inclusief politie, rechter, psy chiater en sociale werkster („Gee officer Krupke") van een gezonde zelf kritiek blijk geven. De Westside Story loopt tot 19 juli in Carré en zal dan enige tijd in Rotterdam te zien zijn. Wie zich voor de typisch Amerikaanse verhoudingen en ontspanning Interes seert, verzuime niet van deze ver toning kennis te gaan nemen. M.V. DEN HAAG, 5 juli De directeur- generaal van het gevangeniswezen mr. E. A. M. Lamers wijdt in het „Maandschrift voor het gevangenis wezen" een beschouwing aan de vraag: „Dient er wijziging te worden gebracht in het strafrechtelijk beleid ten aanzien van de souteneurs?" Aan deze beschouwing is het volgende ont leend: Zoals bekend wordt het „als soute neur uit de ontucht van een vrouw voordeel trekken" door de Nederland se strafwet niet als misdrijf gekwalifi ceerd, doch op een lijn met bedelarij en landloperij als overtreding strafbaar gesteld, vaarvoor naast de daarop ge stelde hechtenis var ten hoogs'e 12 da gen, plaatsing in een rijkswerkinrich ting voor ten hoogste drie jaren moge lijk is. Destijds bij totstandkoming van de z.g. zedenwetten van 1911 heeft minister Regout gemeend dat voor dit delict niet volstaan kan worden met het opleggen van gevangenisstraf zon der meer, die in die tijd in het kader van het geldende stelsei cellulair moest worden ondergaan. De soute neur, te lui of onbekwaam voor enig beroep, aldus de memorie van toelich ting, ware liever te plaatsen in een rijkswerkinrichting ten einde diens ze delijke en maatschappelijke verbete ring na te streven en te pogen „hem niet in de maatschappij terug te plaat sen voor hem de nodige lust en be kwaamheid zijn verschaft, om op meer eervolle wijz.. zijn brood verdienen De nieuwe beginselenwet gevangenis wezen (1953) bracht het einde van het uitsluitend cellulaire stelsel voor ge vangenisstraffen en daarmede nieuwe mogelijkheden voor een individueel 'e- riente penitentiaire behandeling der ge vangenen, waardoor de oo "spronkelijke motieven die voor de plaatsing der sou teneurs in een rijkswerkinrichting gol den, zijn vervallen. Ijn.ners thans zou de executie van ge vangenisstraf voor deze categorie voor algehele gemeenschap volstrekt Onge schikte gedetineerden meer en betere mogelijkheden bieden en om hun ver derfelijke invloed op elkaar en op me degedetineerden uit te schakelen en om op degenen onder hen, die daa voor vatbaar zijn, via arbeids- en sociale therapie een resocialiserende invloed uit te oefenen. Wanneer hetgeen door een be trekkelijk eenvoudige wijziging van het wetboek van strafrecht kan ge schieden het souteneurschap ais misdrijf strafbaar zou worden ge steld, dan zouden bij de tenuitvoer legging va:, de aan op te leggen ge vangenisstraf. alle middelen die in de gedifferentieerde gestichten met 1 et oog op de individuele penitentiaire De- handeling ten dienste staan, ook ten aanzien van de souteneurs ter beschik- .99 king komen. En daarmede zouden niet alleen de belangen van het penitenti aire bestel, maar ook di<- van betrok kenen iadi-idueel ten zeerste gediend zijn. Het wil mij bovendien voorkomen, dat het voor de geestelijke gezondheid van ons volk uitermate belangrijk is, dat al- das een einde gemaakt zou worden aan de anomalie, dat een zedelijk zo ver werpelijk bedrijf als dat van de soute neur in de wet gelijk gesteld wordt met de voor de maatschappelijke orde al leen maar Hinderlijke bedelarij en land loperij. Reeds tal van landen zijn ons in dit opzicht voorgegaan. Ook het strafmaximum, dat thans be perkt blijft tot enige dagen hechtenis en ten hoogste drie jaar plaatsing in een rijkswerkinrichting zou zeker moe ten worden verhoogd, met name t.a.v. hen voor wie het souteneursbedrijf de enige of voornaamste bron van inkomen uitmaakt. BERLIJN, 5 juli (DPA-Reuter) De Jury van het Berlijns filmfestival heeft de hoofdprijs, de Gouden Beer, toe gekend aan de Italiaanse inzending „De Nacht" (La Notte) van Michelangelo Antonioni. „Makkers staakt uw wild ge raas" van Fons Rademakers kreeg met de Koreaanse inzending „Mabu" (De Koetsier) eer. speciale prijs, een Zilveren Beer. Vijf korte films, w.o. „De Lage Lan den" van George Sluyzer, kregen even eens een Zilveren Beer. De prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol, een Zilveren Beer, ging naar Anna Karina voor haar optreden in „Une femme est une femme" van de Franse regisseur Jean-Luc Godard. Deze film werd een speciale prijs en een Zilveren Beer toegekend. De En gelse acteur Peter Finch is voor zijn roi m „No love for Johnny" met de prijs voor de beste mannelijke hoofd rol onderscheiden. De prijs voor de beste regie ging naar ae Zwitser Bernhard Wicki, de maker van de officiële Westduitse in zending ,,Dfcs Wunder des Malachias". De prijs van de O.C.I.C., het ïter- nationale katholieke filmbureau, is toe gekend aan de Amerikaanse speelfilm .Question Seven". Het is het verhaal van een jonge man in Oost-Duitsland, die vanwege zijn godsdienstige opvat tingen in een gewetensconflict komt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7