Khroesjtsjev wenst een nieuwe topconferentie Om de Duitse kwestie uit de wereld te helpen Praag volgt de Russische lijn Z0UT00GST IN COMMUNISTISCH CHINA Proces tegen SS-kolonel Bradfisch Gruwelijke slachting van Russische joden JLinsatzgruppewerd door Oekrainers geholpen STRENGE BEWAKING VAN DE KASBAH Spoorwegraad leidt verborgen bestaan „Dienstregeling is veel te technisch werk voor advies'" Cairo keert zich tegen Engeland Veiligheidsraad zet debat over KOEWEIT voort EIND NOVEMBER OF BEGIN DECEMBER Het weer. Warmer Koel met zon SCHOUS huishoudafdeling Bij alle rumoer over treinenloop „ARABISCHE NATIE BEDREIGD" Het weer in Europa KOELKAST VOOR 1.50 dóén ja of nee? Nieuwe wijzigingen om vertragingen te verminderen MIDGET f 8250c— DONDERDAG 6 JULI 1961 85ste JAARGANG No. 30868 LONDEN, 6 juli (Rtr., U.P.I.) Premier Nikita Khroesjtsjev Van de Sovjet-Unie wil dat eind november of begin december een topconferentie wordt georgani seerd, waaraan wordt deelgeno men door president Kennedy, premier Macmillan, president De Gaulle en natuurlijk Khroesjtsjev zelf. Doel van de conferentie moet ieè MORRIS ieforeijouêui/! NYLON REGENJASSEN Aan zee zijn te spreken over de kwesties Duitsland en Berlijn. De topconfe rentie kan eventueel worden voor afgegaan door voorbereidend overleg van de vier ministers van buitenlandse zaken, hoewel Khroesjtsjev daar persoonlijk geen voorstander van is, omdat dit een tragere besluitvorming in de hand zou kunnen werken. De Russische premier heeft haast. Hij wil de Duitse kwestie zo spoedig mogelijk uit de wereld helpen en meent bovendien dat alleen een conferentie van rege ringshoofden geschikt is om in grijpende besluiten te nemen. Dit alles is gisteravond bekendge maakt door hooggeplaatste com munistische diplomaten in Mos kou. Hun mededelingen zijn ken nelijk een proefballon om de Russische dictator in staat te stellen de reacties van het westen op zijn nieuwe voorstel te bestu deren. MUENCHEN, 6 juli (U.P.I.) In het proces tegen de vroegere SS-kolonel Otto Bradfisch en vier ex-nazi's van lagere rang, werd gisteren de eerste getuige, Heinrich Hoecke, gehoord. Deze was hoofd van een politie-afdeling in Mogilew, een plaats in Rusland die een van de tonelen van de oorlogsmisdaden van Bradfisch c.s. zou zijn geweest. KOFFERS EN REISTASSEN Dienstregeling N.S. GARAGE BRENKMANN jjffiófojfec: i SSrSÏS ViSlm (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 UIDSESTRAAT, (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot vrijdagavond, op gemaakt te 11.15 uur: zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Hogere tempe raturen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Vrijdag zon: 4.28-21.00; maan; 1.21-15.39. (Van onze weerkundige medewerker) Vooral in het binnenland vielen gis teren nog tal van buien, sommige met hagel en een temperatuur die tot ca. 12 gr. daalde. Een rug van hoge lucht druk komt via de Noordzee naderbij en zal morgen overal droog weer brengen met een zonnig karakter. De wind Wordt zwak tot matig maar blijft uit het westen nog koele lucht aanvoeren. Toch kunnen in de oostelijke helft van ons land de temperaturen weer tot on geveer 20 gr. stijgen. Droog en wat minder koel strand weer. Zwakke tot matige zuidwesten wind. Nu en dan zon. Temp. ongeveer 18 gr., zeewater 17 gr. Vooruitzichten: hogedrukgebied trekt langs Zuid- Enge land naar Westeuropa en brengt gelei delijk beter strandweer. max. min. neersJ Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder zw. bew. 15 12 2 Tpenburg zw. bew 16 12 0.1 Vlïssingen licht bew. 17 12 0 Eelde regenbui 15 10 7 De Bilt licht bew. 16 9 1 Twente zw. bew. 15 8 5 Eindhoven h. bew. 18 6 0.4 Zd.-Limburs h. bew. 17 7 1 Stockholm regenbui 17 11 5 Oslo licht bew. 20 12 0 Kopenhagen zw. bew. 16 11 7 Londen onbew. 21 8 0 Amsterdam regenbui 16 11 0.2 Brussel h. bew. 18 7 0 Parijs onbew. 20 6 0 Bordeaux onbew. 24 11 0 Nice licht bew. 27 20 0 Berlijn regen 17 9 8 Frankfort licht bew. 19 6 2 IVlünchen zw. bew. 17 9 0 Züricb zw. bew. 19 10 0 Genève onbew. 22 6 0 Wenen h. bew. 21 8 0 Innsbruck zw. bew. 18 9 0 Rome onbew. 30 17 0 Athene h. bew. 29 23 0 Madrid onbew. 32 18 0 Lissabon. onbew. 35 21 0 (Advertentie) f 1.50 per week en u weet, wat u weten wilt. Hoeveel genot, hoeveel gemak, hoeveel bespa ring. Zonder storting, zonder verplichting, met recht van koop. Ga kijken bij Schous - Amco en andere topmerken in menigte. Ga praten bij Schous - en hoor alles wat te weten valt over koelkasten. Neem 'm van Schous - daar wordt u ge- hólpen. Dóén! Oude Groenmarkt 14-16 (achter de Oude St. Bavo), Haarlem, Tel. 11266 Het tijdstip, dat Khroesjtsjev voor de eventueel te houden topconferentie heeft aangegeven, doet vermoeden dat de Russische leider met beslissende onderhandelingen over Berlijn wil wachten tot na het communistische partijcongres, dat in oktober in Mos kou bijeenkomt. Dit congres wordt voor Khroesjtsjev en de gehele Sovjet unie van zeer groot belang geacht, om dat het zich zai beraden over Khroesj- tsjev's herziening van het partijpro gramma. Di: partijprogramma, de „nieuwe bijbel" van het Russische en internationale communisme, is geba seerd op het beginsel van de vreed zame coëxistentie en is derhalve be palend voor de ideologische strijd tus sen het Russische en het Chinese com munisme. Het is dc strijdbijl, waarmee Khroesjtsjev du Chinese interpretatie van Marx en Lenin de definitieve ge nadeslag wil geven Op Mao-tse-Toeng en de zijnen zal een aanvaarding van Khroesjtsjev's programma wellicht weinig indruk maken, maar zoveel temeer op de com munistische partijen in West-Europa, Latijns-Amerika, Afrika en het overige gedeelte van Azië. Zoals bekend, ont moeten de „afwijkingen naar links" (dogmatisme) van de Chinese commu nisten vooral veel sympathie bij de regering van Albanië en ook bij de communistische leiders van verscheide ne Zuidamerikaanse landen. Het leerstuk van de „vreedzame" coëxistentie is in het nieuwe partij programma van Khroesjtsjev alles bepalend. Het is, zo menen waar nemers, vooral om déze reden dat de Russische premier pas na oktober over Duitsland en Berlijn wil praten. Zou namelijk het internationale over leg mislukken, dan zou dit de waarde van Khroesjtsjev's theorieën in de ogen van vele Russische partij- en regeringsbonden danig verzwakken. PARIJS De regeringen van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot- Brittannië en West-Duitsland zullen bin nenkort antwoorden op het memoran dum over de kwesties Berlijn en Duits land, dat Khroesjtsjev hun, na zijn ont moetingen met president Kennedy in Wenen, heeft doen toekomen. De per manente NAVO-raad in Parijs heeft zich gisteren over deze zaak beraden. Verwacht wordt dat het Westduitse antwoord reeds in het komende week end in Moskou zal worden overhandigd. De antwoordnota's van de andere drie westelijke mogendheden zullen kort daarop volgen. Zij zullen naar de in houd aan elkaar gelijk zijn, maar in de terminologie enigszins van elkaar afwijken. Aldus werd gisteren meege deeld door een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. In Franse regeringskringen toonde men zich gisteren verbaasd over berichten uit Londen, volgens welke de westelijke mogendheden het eens zijn geworden over een nieuwe aanpak van de kwestie Berlijn. De berichten uit Londen hielden in, dat het westen Khroesjtsjev zou willen bewegen tot handhaving van de status quo in Ber lijn, in ruil voor erkenning door het westen van de Duitse Democratische Republiek en zijn grenzen. PRAAG De premier Van Tsjecho- slowakije, Vilam Siroky, heeft giste ren verklaard dat zijn land „onherroe pelijk" van plan ts nog dit jaa(L ?en vredesverdrag te sluiten met de Duitse Democratische Republiek. De Tsjechi sche regering, aldus de premier, is het volkomen eens met de Russische voor stellen ter oplossing van .iet Duits s pro bleem. „Deze voorstellen dienen de be langen van alle Europese landen, het gehele Duitse volk inbegrepen.' Tijdens zijn verhoor barstte Hoecke meermalen in tranen uit. Hij vertelde, dat zijn afdeling Mogilew als stand plaats kreeg toen deze plaats door het Duitse leger werd veroverd, en dat hij opdracht kreeg de orde te handhaven. Hoecke had gezien dat Joodse mannen, vrouwen en kinderen voor grote kuilen werden opgesteld, daar werden dood geschoten en daarna in de kuilen wer den geduwd. Zo werden er op één dag 3500 Joden gedood. Hoecke had drie groepen zien vuren. De eerste bestond uit leden van de „Einsatzgruppe" van Brad fisch, de tweede uit Oekrainers, de derde uit mensen van Hoecke zelf. (Advertentie) Verwarmingsshow Let op onze advertentie van zaterdag a.s. Keiler Macdonald „Ik liep er naar toe en zei tot de bevelvoerende officier: „Dit is niet mogelijk. Dit is niet de taak van mijn mensen." Volgens de getuige werden zijn soldaten toen onmiddellijk aan dit sadistische werk onttrokken. „Dit was geei. militaire operatie, het was een slachting", aldus de getuige. Tot dusverre heeft Bradfisch, een 58- jarige advocaat, volgehouden dat hij alleen maar heeft gehandeld op beveï van zijn superieuren, Hitier en Himm- ler. „Dit was niet alleen mijn verant woordelijkheid", schreeuwde Bradfisch de rechtbank toe. „We deelden er allen in. Ook Hoeckes mannen!" Bradfisch beweerde, dat telkens wan neer een massale executie van Joden werd bevolen, hij probeerde die op te schorten of uit de weg te gaan door nog eens met zijn superieuren te pra ten. Nooit had hij op eigen gezag een executie bevolen. „Dat kan ik nauwe lijks geloven," zei rechter Ludwig Graf bijtend, „tl was geen postbode, maar een SS-officier." Getuige Hoecke vertelde, dat de Joden rustig naar hun graf liepen. „Ze waren zo geschokt dat ze geen geluid gaven." Hij vertelde ook, dat de babies van hun moeders werden afgenomen voor de schietpartij begon. „De man nen stonden steeds op enige afstand, waardoor het bijna onmogelijk was iedere Jood met het eerste schot te doden. Altijd moest een officier zich in het graf laten zakken om hen die nog leefden cn kreunden uit de weg te rui men." Hoecke gaf toe dat hij Bradfisch die dag niet bij de massa-executie had gezien en dat hij (Hoecke) nooit een tweede had bijgewoond. Andere getuigen, merendeels voor- De inheemse wijk van Algiers, de Kasbah, werd gisteren door Franse militairen en agenten streng bewaakt, dit met het oog op de verwachte demonstraties van de Mohammedanen tegen de plannen tot verdeling van Algerije. In Algiers kwam het als gevolg van de uitgebreide voorzorgsmaatregelen van de Fransen, niet tot ernstige onlusten, maar in vele andere Algerijnse steden was dat wel het geval. Voor een verslag zie elders in dit blad. malige leden van de groep-Bradfisch, vertelden hoe mannen en vrouwen ge dwongen werden zich uit te kleden voor ze werden doodgeschoten. Voorts kreeg het Hof te horen, dat kleine kinderen in de kuilen werden geworpen en met machinegeweren werden neergemaaid. soms door het lichaam heen van moeders die de kin deren probeerden te beschermen. Verwacht wordt dat het proces drie 5 vier weken zal duren en dat ongeveer 85 getuigen zullen voor komen. Mét Bradfisch staan terecht Wilhelm Schulz, Carl Ruhrberg, Oskar Winkler en Guenther Stroh, die allen omstreeks de vijftig zijn. (Advertentie) EVELYN elegante tassen en byoux GR.HOUTSTR .1SA TEL.204I5 - HAARLE M In China zijn arbeiders druk bezig met het binnenhalen van de zoutoogst. Deze foto werd gemaakt aan de kust van de Hopei-provincie, een gebied met een van de grootste jaarlijkse zoutproduk- ties ter wereld. UTRECHT, 6 juli Met ingang van morgen zal opnieuw een aantal wijzi gingen in de dienstregeling van de Ne derlandse spoorwegen worden aange bracht. Deze wijzigingen betreffen enerzijds het opheffen van een aantal treinen op zwaar belaste baanvakken, teneinde vertragingen van de overblijvende trainen te verminderen, anderzijds wordt op enkele andere baanvakken op een aantal stations niet meer gestopt, teneinde meer speling te krijgen, waar door eveneens de kans op vertraging bij aankomst aanmerkelijk wordt be perkt. Tussen Amsterdam C.S. en Haar lem vervalt een aantal treinen in en uit de richting Bloemendaal en Zand- voort. Op het traject Hilversum-Baam- Utrecht v.v. zal een aantal treinen eerst in Baam zijn loop beginnen Om gekeerd zal een aantal treinen uit Utrecht Baam als eindstation hebben. Op het traject Amersfoort-Zwolle v.v. zal het aantal treinen niet meer in Hulst horst of Putten stoppen. Op de -ijn van Amsterdam C.S. naai Alkmaar zullen in Koog-Zaandijk. Heilo en Koog-Bloemwijk enige stoppen vervallen in beide richtingen. In Zaandam zal één trein niet meei stoppen in de richting Amsterdam. Op de Betuwe-lijn vervallen tussen Geldermalsen en Dordrecht een aan tal stoppen in Arke! en Beesd. Op de stations zullen de bijzonderhe den in de wijzigingen worden aangege ven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 juli De moeilijk heden met de nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen heb ben, zoals is gebleken, een stroom van protesten, klachten, vergaderingen, pu- blikaties en verklaringen ontketend. Muisstil in deze kakofonie heeft zich tot nu toe nog gehouden de Spoorweg- raad, die bij koninklijk besluit van 13 maart 1923 werd opgericht. Toch is zijn taak, blijkens artikel 1 van dat K.B. „de minister van Verkeer en Waterstaat of bestuurders der spoor wegdiensten desgevraagd ol uit eigen beweging van advies te dienen om trent al hetgeen verband houdt met de uitoefening van het spoorwegbedrijf." CAIRO-NEW VORK, 6 juli (Reuter, UPI) De regering van de Verenig de Arabische Republiek heeft gisteren officieel uiting gegeven aan haar er gernis r -er het feit, dat er weer Engel se troepen in het Midden-Oosten zijn. Abdelkader Hatem. minister van staat van de V.A.R. zei dat de aanwezigheid van Engelse soldaten in Koeweit „een bedreiging voor het volk van Irak_ en voor de gehele Arabische natie is Bovendien is die aanwezigheid geheel overbodig geworden, aldus de minis ter, omdat de regering van Irak is te ruggekomen van haar besluit Koeweit met geweld te annexeren. Generaal Kassem heeft laten weten, dat hij de kwestie Koeweit „uitsluitend met vreed zame middelen" wil oplossen en daar om is het Britse machtsvertoon een „inbreuk op Koeweits onafhankelijk heid". De delegatie van de V.A. R. bij de Verenigde Naties heeft op dracht gekregen tégen de toelating van Koeweit tot de V.N. te stemmen zo lang er nog Engelse troepen in dit land zijn. De bevelhebber van de Engelse grondstrijdkrachten in Koeweit, gene raal Derek Horsford, zei gisteravond dat de Iraakse troepenversterkingen aan de grens met Koeweit nog steeds doorgang vinden. In Londen is mee gedeeld dat het overbrengen van Brit se troepen naar het oliesjeikdom in de ioop van vandaag (donderdag) geheel zal worden voltooid. Inmiddels hebben de leden van de Veiligheidsraad gisteren hun debat over de klacht van Koeweit (via Engeland) tegen Irak en de klacht van Irak tegen Engeland hervat. Met één stem voor (Rusland) en tien blanco verwierp de raad een verzoek van Irak om de afgevaardigde van Koeweit, Abdel Aziz Hoessine, geen toestemming te geven aan het debat deel te nemen. Het Iraakse verzoek had tenmmsie zeven voorstemmen no dig om te worden aangenomen. Als eerste spreker zette de Iraakse afgevaardigde. Pachachi, t iteen dat er in de stad Koeweit altijd een krachtige beweging voor hereniging met het „moederland" is geweest. Hjj beweer de dat de regering van Irak nooit het gebruik van geweld had overwogen om in het bezit te komen van Koeweit. De Engelse regering heeft „het vuur van een door haarzelf gecreëerde kunstmatige crisis aangewakkerd", al dus Pachachi. „Engeland hoopt Irak te dwingen zijn aanspraken op Koe weit op te geven of, als dit mislukt, on enigheid onder de Arabische staten te zaaien, teneinde op deze manier de ex ploitatie van de grote oliereserves van Koeweit voor de economische e~> finan ciële belangen van Groot-Brittannië te vergemakkelijken' Pachachi's eis, dat de Engelse troe pen onmiddellijk uit Koeweit moeten worden teruggetrokken, werd overge nomen door de Russische afgevaar digde, Valerian Zorin. De Rus zei dat zijn regering geen enkele reden heeft te wantrouwen aan de beloften van Irak, dat het tegen Koeweit geen ge weld zal gebruiken. Hij herinnerde ver volgens aan het optreden van Enge land. Frankrijk en Israël tegen Egypte in 1956 en aan het zenden van Belgi sche troepen naar de Congo en Portugese naar Angola. „De Engelse actie in Koe weit is een nieuw voorbeeld van het plan van de koloniale mogendheden om te heersen over andere volkeren", aldus Zorin Nadat Hoessine het standpunt van Koeweit had uiteengezet ging de Vei ligheidsraad tot hedenavond 20.00 uur uiteen. „Zo'n dienstregeling ontwerpen en aanpassen is veel te technisch werk dan dat wij daar de spoorwegen bij zouden kunnen adviseren", zo heeft ons mr. S. Pekema, secretaris van de raad verklaard. „Ook heeft het geen zin te klagen bij de N.S. Men weet daar toch wel dat men op het ogenblik niet tevreden is." De raad wordt gevormd door eer dertigtal leden; vertegenwoordigers van o.m. de regering, de Kamers van Koop handel, diverse verenigingen van handelsreizigers (beide groepen als „cliënten"), van de vakverenigingen en van de vervoersbonden. Gewoonlijk komt de raad eens per jaar met de spoorwegen bijeen om bin nengekomen klachten over de oude en suggesties voor de nieuwe spoorrege- ling te bespreken. Ook verleden maand is er een mededeling in de staatscou rant verschenen dat men klachten en wensen aan de Spoorwegraad kan ken baar maken. „Want", zegt de heer Pekema „de raad is opgericht om te fungeren als één van de spreekbuizen waarvan het publiek gebruik kan maken als het gaat om spoorwegzaken." Men heeft in '23 echter de behoefte die er aan zou bestaan kennelijk overschat. Dit blijkt wel uit het feit dat vele klachten of wensen, ook ir deze voor de spoorwegen moeilijke tijd. recht streeks naar de N.S. of de minister ge stuurd worden. De Spoorwegraad wordt gewoon gepasseerd: hij leidt een min of meer verborgen bestaan. De recente oprfiep heeft tot nn toe meer klachten uitgelokt dan in andere jaren. Toch zijn het er niet meer dan enkele tientallen. „Echte boze brieven zjjn er niet bij, de spoorwegen blijken enorm veel goodwill te hebben". De heer Pekema vertelt dat deze soort van klachten eigenlijk niet bedoeld worden met de oproep Men wil sug gesties hebben die van nut zouden kun nen zijn voor de samenstelling van de volgende dienstregeling. Vaak zjjn die zeei individueel in de trant van „Zou de trein die om vijf uur uit A. vertrekt niet vjjf minuten latei kunnen vertrekken", dat zou me in verband met mijn werktijd een half uur schelen elke dag. Ook van het be drijfsleven krijgt men. vaak via de ver tegenwoordigers van de Kamers van Koophandel bepaalde wensen Het is dan aan de spoorwegen te beslissen of er rekening mee gehouden kan worden en zo ja of die verandering niet nog een veel groter aantal andere klach ten zou uitlokken. Als spreekbuis van de consument 'en die heeft op het ogenblik echt wel iets te zeggen tegen de spoorwegen) blijkt de Spoorwegraad op het ogenblik nog van weinig nut meer, getuige zijn stil zwijgen. Hij heeft vermoedelijk alleen nog zin als gesprekscentrum. (Advertentie) GEHEEL NIEUW i^SMEDESTRAAT 43—45 TELEF 11025^ LEEUWARDEN, 6 juli Gisteren is de 55-jarige scooterberijder T. van der Feen vlak buiten zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij met zijn voertuig over de kop sloeg. Het ongeval gebeurde toen de heer Van der Feen werd ingehaald door een vracht auto. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. famuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds teL 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1