Belastingambtenaren eisen verbetering van positie ARKA: Achterstand vóór ljanuari 1962 opheffen cv n Duitse ruitertriomfen op CHI in Enschede Bokirsa De Gaulle, profeet van Frankrijk Duitse militaire successen van 1940 hadden slechts 60 cent gekost £S 13 PROTESTBIJEENKOMST IN DEN HAAG EEN KETEL Frasen geen excuus Él BIOGRAFIE VAN DE FRANSE PRESIDENT Pétain: Luister naar de kapitein Ik ben net Jeanne d Are Bedrog - misdaad centrale verwarming is pas ideaal met de nieuwe LB 2 Andere premies bij Elinkwijk Nederlanders volgen goed Uit de pers Ideal-o>tai?da*d OUDER HOEFT NIET, WANT BETER KAN NIET De A.B.V.A. Hallberg loopt 2 mijl in wereldtijd AANDACHT VOOR ZATERDAG 8 JULI 1961 PAGINA 15 'n Verstandig besluit: NU uw centrale verwarming laten installeren (11WMM1WM1) iDEAi-^taHdard Liturgische weekkalender Speelruimte VOERTUIG DER EUROPESE BELEGGING President de Gaulle heeft een paar dagen geleden in een toe spraak tot Franse parlements leden, herinnerd aan de bijzondere volmachten die hij zich in april, krachtens artikel 16 van de grond wet, heeft toegeëigend. Dit ar tikel geeft het staatshoofd in tij den van nationale crisis uitzonder lijke bevoegdheden. „Op de dag dat Algerije is geregeld", zo sprak de generaal, „en op het moment dat er geen risico meer is voor misdaden, zullen we artikel 16 niet meer nodig hebben". Hij voegde daar, met lichte ironie voorbeeld uit enkele volksstem mingen is gebleken. aan toe: „Ge zult het dan zelfs buiten de Gaulle kunnen stellen". Men kan zich moeilijk indenken, dat de Gaulle zich ooit overbodig zal achten. De opvatting van de president, dat hij op het ogenblik voor Frankrijk onmisbaar is, wordt overigens door een groot aantal Fransen gedeeld, zoals bij- Aij MUI De les van een val (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 8 juli De heer J. J. Loerakker, algemeen secretaris van de Algemene Rooms-Katholieke ambtena- renvereniging heeft vanmorgen in een algemene protestbijeenkomst belasting ambtenaren de ernstige waarschuwing tot de regering gericht, met spoed de positie van de belastingambtenaren te verbeteren. Een van de voornaamste argumenten, die de heer Loerakker aanvoerde, was dat reeds thans ,,de animo bij begaafde jongelui niet groot is om het leger van de overheidsdie naren te versterken". De vergadering was in de Hout- rusthallen belegd door de ARKA, de Algemene Bond van Ambtenaren en de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Doel er van was, zoals de heer J. ten Heuvelhof, bonds voorzitter van de N.C.B.O., in zijn ope ningswoord uiteenzette, uiting te ge ven aan de teleurstelling en veront waardiging van de bij de drie bonden aangesloten belastingambtenaren over het negatieve resultaat van het overleg met de regering betreffende de positie verbetering van de ambtenaren bij de rijksbelastingen. Onder de aanwezigen was ook een aantal Kamerleden. De vergadering is met opzet vandaag ge houden, vóór de Tweede Kamer op 13 juli met zomerreces gaat; de bon den hebben aldus de Kamer vóór dit reces nog eens het vraagstuk van de ambtenaren-positie onder de aandacht willen brengen. De organisaties van overheidsperso- Advertentie) run i i r, -ri, gietijzer - dus duurzamer! reeds duizenden in Europa levering via da erkende installateur Willem Fenengastraat 2 Amsterdam - Oost Tel.( 020) -945811 ZONDAG 9 juli: 7e zondag na Pink steren; eigen Mis: (Rotterdam: 2e geb. HH. Martelaren van Gorcum); credo; pref. v. d. H. Drieëenheid; - groen MAANDAG; HH. Zeven Broeders en gezellen, martelaren; eigen Mis; rood DINSDAG: Mis van de 7e zondag na Pinksteren; 2e geb. H. Pius I; groen Breda; Zegepraal v. d. H. Norbertus, bisschop-belijder; eigen Mis; 2e geb. H. Pius I; wit WOENSDAG: H. Joannes Gualbertus, abt; eigen Mis; 2e geb. HH. Nabor en Felix; wit DONDERDAG: Mis v. d. 7e zondag na Pinksteren; groen VRIJDAG: H. Bonaventura, bisschop- belijder-kerkleraar; eigen Mis; wit Haarlem, Utrecht: H. Mar- cellinus, belijder; Mis Os justi; 2e geb. H. Bonaventura; wit ZATERDAG: H. Henricus, belijder; Mis Os justi; wit Utrecht, Den Bosch, Roermond: H. Plechelmus, bisschop belijder; Mis Statuit; 2e geb. H. Hen ricus wit ZONDAG 16 juli: 8e zondag na Pink steren; eigen Mis; credo; pref. v. d. H. Drieëenheid; groen neel, aldus de heer Loerakker, kunnen niet tolereren, dat de financiële posi tie van de ambtenaren nadelig af steekt ten opzichte van de rest der Nederlandse bevolking. Een gelijkwaar dige en identieke behandeling van het overheidspersoneel en de werknemers in het vrije bedrijfsleven zoals de re gering die voorstaat, moet echter lei den tot onrechtvaardigheden, omdat het ambtenarenkorps in samenstelling en taakvervulling te weinig overeenstemt met het particuliere bedrijfsleven. De heer Loerakker is er dan ook geen voorstander van, de salariëring der ambtenaren te koppelen aan de loonont wikkeling in het vrije bedrijf zoals de regering dat naar zijn mening sinds 1945 bewust wel heeft gedaan. Het na oorlogse loonbeleid, zo concludeerde de algemeen secretaris, is niet aange past aan de bijzondere situatie van het overheidspersoneel in het algemeen en aan de specifieke toestand van de ver schillende groepen van dit personeel in het bijzonder. „Naarmate de welvaart toenam", aldus de heer Loerakker, ,,en de particuliere werker op allerlei wijzen tegemoet werd gekomen boven zijn officieel vastgesteld regelingsloon, werd het overheidspersoneel vastge nageld op het kruis van deze rege lingslonen. Dit alles bereikte zijn hoogtepunt bij de invoering van de gedifferentieerde loonvorming, toen het overheidspersoneel wat betreft zijn bezoldiging opnieuw werd ge toetst aan het particulier bedrijfsleven en de begrippen „trend" en „ruim te" hun intrede delen. Het beginsel van loon naar werken kwam niet aan bod, terwijl dat in het particuliere bedrijf wel het geval was. Laat de groeiende uittocht uit de rijksdienst de regering een teken aan de wand zijn, voordat het te laat is". Wil men voor het overheidspersoneel tot een rechtvaardige bezoldiging ko men, dan behoort naar de mening van de heer Loerakker behalve een alge mene loonsverhoging voor alle ambte naren te allen tijde voldoende speel ruimte te worden gegeven om aan be paalde specifieke situaties bmnen de overheidsdienst tegemoet te komen. In dit verband signaleerde de bondsse- cretaris de verbeteringen, die de laat ste jaren zqn aangebracht in de posi tie van bijvoorbeeld het onderwijzend personeel en de politie. De heer Loer akker zei hierin een erkenning van de regering te zien, dat haar loonbeleid correctie behoeft. De heer Loerakker oefende ernstige kritiek uit op de bij het overleg gevolg de gang van zaken. Ook verwierp hij een beroep op de „rustperiode" van twee jaar: „Het betreft hier het ophef fen van een achterstand, die reeds be stond voordat de loononderhandelingen, waaruit de algemene loonsverhoging voor het overheidspersoneel per 1 ja nuari 1960 resulteerde. Ook in het par ticuliere bedrijfsleven kan er geduren de de looptijd van de diverse c.a.o.'s voor bepaalde onder deze c.a.o.'s val lende groepen wel degelijk iets bij zonder gebeuren." Met nadruk stelde de heer Loerakker, dat de voorstellen voor het belasting- personeel slechts betere promotiekan sen, herwaardering van functies en het invoeren van een aantal nieuwe rangen behelzen, ook al brengen deze voorstel len financiële consequenties met zich. „Zij brengen echter geen loontechnisehe repercussies, binnen de overheidsdienst noch op het particuliere bedrijfsleven met zich". Vóór 1 januari 1962 dient de positie van het belastingpersoneel door middel van een „novellebesluit" te worden ver beterd. Geschiedt dit niet, dan interpre teert de regering volgens de heer Loe rakker eerder gesloten overeenkomsten op haar eigen wijze, „waarvoor de cen trales van overheidspersoneel geen en kele verantwoordelijkheid wensen te aanvaarden". Ook de heer J. van Dijck, bonds- secretaris van de ABVA, uitte felle kritiek op het loonbeleid van de rege ring ten aanzien van de belastingamb tenaren. Bijzondere aandacht besteed de hij aan het feit, dat de rijksbelas tingdienst zich „met sterk gedunde rijen, met vele speciale opdrachten en een tekort aan geschoold personeel door de moeilijke naoorlogse jaren heeft heengeslagen". Uitvoerig besprak de heer van Dijck de interne situatie bq de dienst, waarna hjj concludeerde: „Met veel kunst, en vliegwerk is de zaak draaiende gehou den. Naar de schijn nog vrij behoorlijk; in feite naar onze stellige overtuiging niet op de wjjze, zoals dit behoort". „Ondanks groots opgezette wervings campagnes", aldus de ABVA-secretaris, „slaagt men er niet in blijvend nieuw administratief en actief personeel te re- cruteren". Bovendien laat de belasting dienst „een rijksdienst met prachtige vakopleidingen" zich leegzuigen door andere overheden en het particuliere bedrijfsleven. Zo verdwijnen energieke en vakbekwame krachten. Toch, merkte de heer Van Dijck met nadruk op, is het weglopen niet het. motief voor de nood zakelijkheid een hoger salaris te geven. De onderwaardering van de onderschei dene taken is daarvoor het motief. Ook deze ABVA-vertegenwoordiger eiste ver betering in de positie van de belasting ambtenaren vóór 1 januari 1962. (Advertentie) UTRECHT, 8 juli Elinkwijk gaat een andere koers volgen wat de premies betreft. Er komt een uniforme regeling voor alle contractspelers. Zij krijgen bij winst 40,-, bij gelijkspel 30,- en bij verlies niets. Is er een wedstrijd ge wonnen, dan gaat de premie by daarop volgende winst oplopen met 5 gld. per wedstryd tot een maximum van 145,-. JYVAESKYLAE, (Finland), 8 juli De Nieuwzeelander Murray Hall berg, die in Rome de gouden Olympi sche medaille op de 5.000 meter won, heeft een nieuw wereldrecord op de twee mijl gevestigd tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in midden-Fin- land. Zijn tijd was 8.30.0. Het oude re cord stond op naam van de Australiër Thomas, met 8.32.0. De wielerwegwedstrqd Parys-Brest- Parqs, die eens in de tien jaar wordt gehouden en gaat over een afstand van 1200 km, is uitgesteld. Vrijdag is te Rotterdam de vyfde par tij gespeeld in de reeks om het persoon lijk Nederlands damesschaakkampioen schap tussen mevr. Vreeken en mevr. Heemskerk. De party werd afgebroken. Uit de vier reeds gespeelde partyen verzamelden de dames elk twee punten. ENSCHEDE, 8 juli De eerste dag van het zevende CHI Enschede, dat tot en met zondag 9 juli op het voetbal- terrein van Rigtersbleeb wordt gehou den, heeft bq de internationale spring concoursen een Duitse en een Ierse overwinning opgeleverd. Maar in bei de nummers kwamen de Nederlanders Ebben en Timmer tot resultaten, die hoopgevend zijn voor het hoogtepunt van het driedaagse paardesportfestijn, de landenmatch van a.s. zondag. Het springconcours om de prijs van Twente werd een volledig Duits succes. Want met Fidelitas eindigde de Duitser Mer kel als winnaar in 71.6 sec. en met Frega, nam hq met 75.5 sec. ook de tweede plaats voo- zqn rekening. Daarbq reed mej. Richter haar Scholli in 78.7 sec. naar de derde plaats. Maar na dit Duitse drietal kwam Timmer met Frappant (82.7) en op 0.1 sec. achter hem bezette Ebben met Easter Parade de vyfde plaats. De zesde combinatie die foutloos het 630 m lange parkoers met de 12 hinder nissen van mz 1.40 m rondkwam, was wederom een Duitser nl. Capellmann met Scarlett, die 94.7 sec. nodig had. De Ieren vielen echter wat tegen met hun te gewaagde ryden. Doch toen in het barrageconcours de tqd slechts een ondergeschikte rol speelde, waardoor zq wat rustiger kon den rijden, kwamen de Ieren beter voor de dag. Vqf combinaties brachten het tot de vierde barrage, die bestond uit twee hindernissen van resp. 1.90 en 2.00 meter hoogte. Hierin strandden alle vqf ruiters, maar de Ier Brennan slechts door een weigering van zjjn paard Kilbrack hetgeen hem 3 fouten kostte. Merkel kreeg met Fidelitas 4 slrafpunten en mej. Serventi die van haar paard Dolly viel, eindigde met 21 fouten en de derde plaats. Daar zowel mej. Richter met Scholli en Tim mer met Rebel na de derde weigering de ring moesten verlaten werd Bren nan winnaar van het boeiende en spec taculaire springconcours om de grote prijs van Hengelo. (Advertentie) Oude genever Bessenrood Citroen jenever Welhaast iedereen in Nederland heeft wel een familielid, kennis of vriend, die naar het buiten land is vertrokken om daar een nieuw bestaan op te bouwen, iemand die geëmigreerd is. Het is hier niet de plaats om na te gaan in hoeverre zq in hun pogingen, om zich maatschap- peiyk een plaats in hun nieuwe vader land te veroveren, zijn geslaagd. Wel is het misschien interessant om eens te kqken wat zij op sportief gebied zoal presteren. Laten we eens kijken in Australië, het land waarheen de meeste van onze emigranten zyn vertrokken. Onder de Nederlandse immigranten daar is voet bal, hoe kan het haast anders, het meest populair. Er spelen zelfs niet minder dan 120 landgenoten in de hoogste afdelingen van de Australische voetbalcompetitie. Clubs zoals „Wil- helmina", „Orange" en „Sidney Au stral" zyn in de Australische voetbal wereld een begrip geworden. De oudste daarvan is „Sidney Austral", dat vroe ger speelde onder de naam „Hollan- dia" en in 1947 werd opgericht door een kleine groep Nederlanders. In zqn veertienjarig bestaan heeft „Sidney" al menige speler van formaat aan het Australische voetbal geleverd. Willem Vrolqks heeft diverse malen in het vertegenwoordigend elftal van de staat Sidney gespeeld evenals D. Ro denburg. „Sidney" wqdt ook grote aandacht aan opkomend talent en heeft dan ook acht junioren elftallen, welke voor het merendeel bestaan uit Austra lische jongens. Het is Sidney" niet in de eerste plaats te doen om de titels en de bekers maar het ideaal is om prettige sfeer te kweken. De huidige ploeg, met o.a. Leo Bosklop- per van Blauw Wit, is de sterkste die „Sidney" tot nu toe in het veld heeft kunnen brengen. Een andere belangrijke club van Nederlandse immigranten is „Wilhel- mina" in Melbourne. Beide steden liggen ver van elkaar, vandaar dat er tot nu toe nog geen onderling contact is geweest. Dit jaar wordt echter de eerste ontmoeting tussen de clubs gespeeld en in 1962 volgt de return in Sidney. Acht jaar geleden wist „Wilhelmina" het kampioen schap van Melbourne te veroveren. Daarna heeft het echter jaren ge duurd voordat de club weer tot de top behoorde. De beste speler van „Wilhelmina" is ongetwijfeld de scherpschutter Sjel de Bruykere, oud-Willem Il-er, en oud-internatio nal. Andere sterke spelers zqn D. van Alphen en L. Bons, vroegere spelers van DWS uit Amsterdam. Bovendien bezit „Wilhelmina" de beste doelverdediger van Australië, H. de Ruyter. Hoewel voetbal onder de immigran ten veruit de meest populaire sport is, zyn er toch ook nog wel andere spor ten welke met élan worden beoefend. Zoals de zwemsport. Enige jaren ge leden kwam Irma Schumacher met haar echtgenoot naar Australië en vestigde zich in Queensland. Ofschoon zq zich uit de actieve zwemsport had teruggetrokken, trainde zq in haar vrqe tyd Australische Olympische zwemmers. De bekende zakenman Hill van Dqk, heeft eveneens Holland se sportroem overgebracht naar de vreemde. Sinds 1949 Is hq meermalen Austra lisch' prominentste vertegenwoordiger geweest op de degen. Toen hij in 1956 werd genaturaliseerd, kon hij deel uit maken van de Olympische scherm- ploeg. Wielrennen is nog niet erg in trek, maar als de voortekenen niet be driegen zal ook deze sport zich een goede plaats in Australië verwenen. FRASER .rustiger leven. Houdt Neale Fraser op met de tennissport? Dit is de vraag die Wimbledon bezig houdt en die de Australiër zelf voor lopig bevestigend heeft beantwoord. Ik heb geen enkel excuus voor de nederlaag die Bobby Wilson mq heeft toegebracht, zegt Fraser, ik had geen last van mqn knieblessure; ik was gewoon niet sterk genoeg. Fraser is in februari van dit jaar getrouwd en heeft al eerder laten door schemeren dat hq zyn sport vaarwel wil zeggen. Hq zou de voorkeur geven aan een wat rustiger leven, vooral 100.7AHRE KÜNSTLERHAUS In de ma chinale af stempeling van post stukken zal REPUBLIKÖSTËRRËICFl aan"elenïer- *"lCB "r°;" andermg worden gebracht, zo meldt de P.T.T. Binnenkort wordt n.l. begonnen met een wijziging van de inrichting van de stem- pelhouders waardoor de datumaandui ding, die sedert eind 1949 zich links van de stempelvlag bevindt, aan de rechter kant van de vlag zal worden geplaatst. Door deze maatregel zal worden te gemoet gekomen aan een reeds lang door postzegelverzamelaars gekoesterde wens, dat de frankeerzegels van een af druk van het kantoorstempel met da tum worden voorzien. Bovendien zal naar wij menen de afstempeling van de zegels over het geheel lichter worden nu de stempel- Dat de zeventigjarige Charles de Gaul le zich al van jongs af aan beschouwd heeft als een profeet, blijkt uit een on langs verschenen biografie door Alden Hatch. In dit boek „De onbekende de Gaulle" (Becht, Amsterdam) wordt de beroemde Fransman geschilderd als iemand die reeds als jongeling het be sef had, dat hij een bijzondere missie te vervullen had. Op de Militaire Academie van St. Cyr verkondigde hij al revolu tionaire denkbeelden diu zijn leermees ters in hoge mate ergerden. Zo bepleitte de 21-j.arige kadet het gebruik van vlieg, tuigen voor de oorlogsvoering, een denkbeeld dat door zijn commandant (het was 1911) eenvoudig absurd gevon den werd. Maar Maarschalk Pétain die in de Tweede Wereldoorlog de Gaul le's grote vijand zou worden komt de verdienste toe de uitzonderlijke kwali teiten van de jonge officier het eerst te hebben ontdekt. Pétain benoemde hem in de Eerste Wereldoorlog tot ridder in het Legioen van Eer, en in 1927 liet de maarschalk de Gaulle een serie voor drachten houden op de Militaire Acade mie. „Mijne heren, luister naar kapitein de Gaulle en luister goed", zo sprak in een inleindend woord Péain, die helaas dertien jaar later deze raadgeving zelf in de wind zou slaan. De Gaulle sprak in deze serie lezingen over het militaire leiderschap. Maakte hij toen veel op gang, zeven jaar later zou een veel be langrijker betoog slechts weinig weer klank vindoi In 1934 schreef hij het boek „Vers i'armée de métier", waarin hij pleitte voor de vorming van tankeenheden: een mobiele aanvalsmacht. De Gaulle's profetische woorden over de moderne bewegingsoorlog zijn helaas in Nazi- Duitsland beter begrepen dan in Frankrijk. Alden Hatch vertelt, dat er in Frankrijk 750 exemplaren van het boek werden verkocht voor zestig cent per stuk. Duitsland kocht 7000 exem plaren en het boek werd verplichte lectuur voor Duitse stafofficieren. Ge neraal Guderian volgde bij de opbouw van zijn eerste pantserleger de aan- wijzigingen van de Gaulle. Maar Rey- naud probeerde in 1935 tevergeefs het Franse parlement voor de oprichting van tankeenheden te winnen. Op de dag na de val van Frankrijk zei een Franse generaal tegen een collega, met een zinspeling op de verkoopprijs van de Gaulle's boek: „Die overwinning heeft de Duitsers zestig cent gekost" Het boek van Hatch staat vol met der gelijke aardige anekdotes. De schrijver onthult ook, dat het niet Roosevelt, maar de Gaulle zelf was, die de grote Frans man voor het eerst met Jeanne d Arc vergeleek. In een interview met een verslaggever van de New York Herald Tribune, in de donkere winter van 1940, zei de Gtulle „Ik ben net Jeanne d'Arc. Alleen heb ik geen leger. De Ameri kaanse biograaf maakt zelf nu en dan ook treffende opmerkingen. Over de on macht van de Fransen om in 1939 de Polen te hulp te sneller zegt hij: „Het Franse leger za* met de voeten vast in het beton van de Maginotlinie". En naar aanleiding van de Gaulle's voor oorlogse waarschuwingen tegen een ver metel vertrouwen op solide verdedi gingswerken, schrijft Hatch: „In een historisch paradox zou men kunnen zeg gen, dat Frankrijk de Tweede Wereld oorlog verloor, omdat de Duhsers er niet in waren geslaagd bij Verdun door te breken". In deze biografie vindt men ook een dramatisme beschrijving van de Gaulle's vertrek naar Engeland op 17 juni 1940. Churchill schreef later in zijn memoires over deze historische vlucht van Bordeaux naar Croydon: „In het kleine vliegtuigje voerde de Gaulle de eer van Frankrqk met zich mee". Uit het verhaal van de Gaulle's strijd voor het Vrije Frankrijk blijkt duidelqk, dat Roosevelt de moedige Fransman steeds als een avonturier is blqven be schouwen. F.D.R. en de Gaulle hebben elkaar nooit begrepen, maar gelukkig heeft Churchill een beter inzicht gehad in de betekenis van de Franse leider. Maar zelfs nadat de Gaulle op 26 augus tus 1944, na een lange en bittere strijd, bij de Are de Triomphe was gearriveerd, had hij, niet alleen met Frankrijks ge allieerden, maar ook met zqn landgeno ten nog vele moeilijkheden. De leiders van het binnenlands verzet wilden zich aanvankeiyk niet aan zqn gezag onder werpen. Hatch wijdt in zijn boek ook enkele hoofdstukken aan de terugkeer van de Gaulle als leider van Frankrijk in 1958, en het verhaal wordt afgesloten met een korte vermelding van de mis lukte Parijse topconferentie van mei vorig jaar. Hatch, die op het ogenblik bezig is aan een biografie var. Prins Bernhard, heeft zich grote inspanningen getroost voor het vergaren van het materiaal voor zijn boek over de Gaulle. Hij heeft gesprekken gevoerd met een groot aan tal naaste medewerkers van de presi dent, en hij heeft de bestaande litera tuur grondig bestudeerd. Hij heeft een prettige stijl, en hij toont zich een goed verteller. De biografie zou echter aan betekenis hebben gewonnen als meer bronnen waren vermeld. Men mist voor. al ook een literatuuropgave. Het is be treurenswaardig. dat de Nederlandse uit gever het boek niet van een inde heeft voorzien. Een werk over een zo belang rijke historische figuur is niet compleet zonder een behoorlijk registei, dat de lezer in staat stelt later nog eens iets over een bepaalde persoon of gebeurte nis na te slaan. Tenslotte zou men nog .nnen opmerken, dat de titel die Hatch zijn biografie gaf (The De Gaulle No- body Knows) wat pretentieus is. Veel "'n wat hier verteld wordt, kan men terugvinden in de Gaulle's eigen memoi res, en in de oorlogsherinneringen van Churchill en anderen. Maar men ver geeft de Amerikaanse auteur ziji aan matigende bewering dat hij ons een nog geheel onbekende de Gaulle zou hebben voorgesteld, omdat hq zo'n boeiend verhaal heeft gemaakt van zijn onderwerp. H. Br. vlag, waarin dikwijls veel lijner en fi guren voorkomen, niet meer op de post zegels te zien za' zijn. In het buitenland worden de poststukken reeds op deze wyze afgestempeld. Van de andere kant zal de stempelvlag door deze verplaat sing aan leesbaarheid winnen, omdat ze nu geheel vrij zal komen te staan r st de postzegel. Duitsland (Berlijn). De Duitse Evan gelise w Kerkendag welke op 19 juli a.s. in Berlijn plaats vindt, vormt aanlei ding tot de emis sie van een 10 Pf. en een 20 Pf., welke beide als hoofdmotief een afbeelding van het zogenaamde kerkendagkruis dragen. Daar naast komt op de 10 Pf. voor de Marienkirche en op de 20 Pf. de Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche te Berlijn. De oplaag bedraagt resp. 6 en 4 miljoen stuks. Dezer dagen verscheen ook een 20 Pf. waarmee de in 1957 overleden vrouwe lijke burgemeester van Berlijn, Louis Schroeder wordt geëerd. Op deze ze gel komt haar portret voor benevens het wapen var. de stad. Ned. Antillen. Een reeks bijzondere zegels met bijslag „voor het kind" zal op 24 juli a.s. in omloop komen; ze be staat uit vier waarden: 6 en 2 ct. met een liggend kind, 10 en 3 ct. waarop een meisje met pop, 20 en 6 ct. met een jongetje aan het strand en 25 en 8 ct. die een meisje en een jongen in de klas te zien geeft. De bijslag zal worden ver deeld onder de verenigingen die zich het loi. van het kind aantrekken. De serie is tot 23 december a.s. ver krijgbaar, ook aan de filatelistenloket ten in ons land. OostCTLTÏjJc. JJgl ioojahr^ionst^rhaus eeuwfeest van het Genootschap voor Beeldende Kunsten te Wenen werd pos taal herdacht met de uitgifte van een serie zegels waarop afbeeldingen van bekende schilderij en uit het Künstler- haus een plaats heb- ben gevonden. Tot RJ;PUBLIKOSTERREICH de stichting van dit museum en tentoon stellingsgebouw werd ook honderd jaar geleden het initiatief genomen. Keizer Franz Joseph legde in 1865 met veel pracht en praal de eerste steen. Van de vier zegels geeft de 1 S. een detail van „De maaier" van Albin Egger- Lienz te zien, op de 1.50 S. komt voor de schilderij „De kus" van August von Pettenkofen, een meisjesportret van An ton Romako ziet men op de 3 S. en een detail van „Triomf van Ariadne" van Hans Makart is op de 5 S. afgebeeld. Ver. Naties. Als gevolg van een wijzi ging der posttarieven is op 1 juli een nieuwe 11 ct. luchtpost verschenen. De tekening is dez Ifde als die van de 10 ct. luchtpost uitgegeven in 1951. IET Ut££DOM RfW Ver. Staten. Aan de reeks luchtpost zegels werd een nieuwe waarde (13 ct.) toegevoegd, noodzakelijk door de ta riefsverhoging oii de posterijen. De te kening komt overeen met die van de 15 ct. en 25 ct., die normaal in koers blqven. De bestaande 10 ct. wordt echter ingetrokken. omdat hy nu zeer duidelijk heeft be merkt, dat hq nimmer een kampioen zal worden van groot formaat, zoals een Hoad, Roseall of Cooper. Boven dien weet hq dat de voortdurend naar talent speurende Jac Kramer hem nimmer een aantrekkelqke aanbieding zal doen voor zqn „circus". Het Amerikaanse congreslid Her- bert Zelenko uit New York heeft by het congres een wetsontwerp ingediend dat van bedrog bq sportwedstrijden, zowel van amateurs als van profs, een misdaad wil maken krachtens de federale wet. Als maxi male strafmaat wordt vqf jaar ge vangenisstraf plus 10.000 dollar boete genoemd. Zelenko zei dat deze wet nodig is om menselijke „termieten" te bestraf fen die bezig zijn een van de stevigste en oudste tradities, de integriteit van de Amerikaanse sportman, af te bre ken. „Onderwereldfiguren bedriegen elkaar en ons land en verleiden onze sportmensen om de bekwaamheid van hun lichaam in te zetten voor hun smerige dollars, zy schenden het ver trouwen van miljoenen jeugdige Ame rikanen in hun sporthelden en dragen evenzeer bij tot jeugdmisdaad als de handelaars in verdovende middelen dat doen." Opneming m tfeze rubriek it «tot noodsakeHjk een bewijs mm m- stemming Onder bovenstaande titel wijdt het Eindhov ens Dagblad een com mentaar aan het aftreden van minister Vzn Kooy, waarbij het blad o.a. de nadruk legt op de verre achtergrond, die men ontdekken kan in de kabinets formatie zelf. Het blad schrijft: Gezwicht voor een aandrang, die hem noopte het burgemeesterschap van de toen zesde stad des lands een eer volle eindrang op te geven voor de wisselvalligheid van een ministerschap, heeft deze bewindsman een post aan- vaard op een departement, dat hem vreemd was en waarop hq slechts op aarzelende of helemaal geen mede werking van de ambtenaren behoefde te rekenen. Iedere minister is in ze kere zin de slaaf van zyn departe ment. Hy is immers de gaande en ko mende man. die door de departements- machtigen beschouwd wordt als loop jongen naar het parlement, terwql de ambtenaren de blqvers zyn, die hem kunnen laten struikelen als zy willen. Dit zo zqnde kan men bq de vor ming van een regering niet scherp ge noeg uitzien, niet nauwkeurig genoeg wikken en wegen, wie aan het hoofd van een ministerie moet komen te staan. Dit geldt te meer, als men weet of vermoeden kan, dat ook in de kring van geestverwanten er niet op veel cordiale medewerking te rekenen valt en dat nu heeft minister Van Rooy er varen. Er is gestookt tegen de kabi netsformatie, óók in de K.V.P., omdat die zich niet voltrok langs de lqnen, door een harer voormannen uitgezet, en er is van meet af aan stemming tegen deze minister gemaakt door min stens één voormem van de K.A.B. Voeg daarbq de verbouwingsroddel die wy moeten wel aannemen: doel bewust door de afdeling Voorlich ting van Sociale Zaken niet tot de wer kelijke feiten is teruggebracht, dan kan men tot geen andere conclusie komen dan dat mr. dr. Ch. van Rooy gedoemd was het niet te halen. Wat is hieruit de les? Deze, dat by een kabinetsformatie de party kundige mannen (of vrouwen) beschikbaar moet hebben voor ieder departement dat een partij begeert te bezetten. Geldt dit ook voor een extra-parlementair kabinet? Wel degelqk! Indien een formatie zich voltrekt zonder dat de partyleiding als zodanig er aan te pas gekomen is, dan nog vordert het landsbelang, dat men geestverwanten, die het avontuur aan durven, loyaal steunt. Een partqlei- ding die anders handelt, vervalt in po- liticasterij en ondergraaft het vertrou wen, waarop zij moet steunen. Een kun dig man, een ministeriabele figuur, die niet regu is omdat hq zo gewoon doet en te weinig „kouwe drukte" ver toont het is Godgeklaagd maar ook dat speelt nog altijd in bepaalde ge vallen mee, geiyk ons bekend is be hoort een kans te krygen. Anders ver valt men in het aanzoeken van perso nen, die hetzq weinig of niets te ver liezen hebben en de glorie van het mi nisterschap mettertqd aan de tekst van hun bidprentje willen toevoegen plus een hoeveelheid decoraties, hetzq kun nen terugvallen op een voordien inge nomen positie, hetgeen een zeldzaam heid is. De capabele figuren, die het spel thans met afkeer aanzien, zullen zich wel wachten zich beschikbaar te stel len, als er ooit op hen een beroep ge daan wordt. De partq, die voor een por tefeuille, welke zq ambieert, niet de juiste man weet op te brengen, behoort de werkelqkheidszin te tonen haar ver langens dan maar naar een ander de partement te laten uitgaan. Steun ge ven aan een minister-geestverwant, die het niet of nauwelijks verdient, moge onverantwoord zijn van het gezichts punt der partij uit het krqgen van een eerlqke kans is het minste waarop een bewindsman bq de eigen groep aanspraak mag maken. Van z ij n kant moet een minister, die tegenwerking voelt, al zqn vermogens aanwenden om die tegenwerking te neutraliseren en moet hq vooral uiterst tactisch te werk gaan. Dit laatste heeft minister Van Rooy naar onze smaak nagelaten, toen hij het „onaanvaardbaar" uitsprak op een ogenblik, dat deze verklaring geen dekking had. De wqze, waarop de mi nisterpresident hem dinsdag in de Ka mer alsnog trachtte te dekken, was ook voor prof. De Quay weinig overtui gend. We krijgen de indruk, dat het ka binet de afwikkeling van dit zo tragisch beëindigde ministerschap te licht geteld heeft en de ontwqkende uitspraken van de premier versterken deze indruk. Collegiaal was er misschien van prof. De Quay niet anders te verwachten, te minder omdat destqds op zqn aan drang mr. Van Rooy zich voor Sociale Zaken heeft laten vinden voor de opvatting van het gehele kabinet ter zake liet zqn verklaring de Kamer in de mist. Tenslotte nog een enkel woord over de beschuldiging van de waarnemend fractievoorzitter van de Kath. Volks partij, de heer Andriessen. Hq is een man met vele kwaliteiten, een man, die sympathie wekt door zqn eerlqk- heid maar met die sympathie heeft hjj toch wel gespeeld door te suggereren, dat minister Van Rooy in feite en gro tendeels door de pers is weggewerkt. Is de fractieleider achteraf geschrok ken van het effect van de eigen stap pen en zoekt hq nu een zondebok? Dan kan hq dichter bq huis blijven, speciaal bq het dagblad, dat zqn Beweging het naast staat en dat voor deze bewinds man geen goed woord over had en daar mee aardig weerspiegelde, wat in deze kringen leefde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 15