FILMEN vaak veel meer registratie dan talentvolle bezigheid Smalfilmerij in Haarlem al jaren zeer in trek voor VEERTIEN VUURTORENS IN „HET BAKEN" Deken Zwartkruis geïnstalleerd als pastoor der St. Jozef-parochie Tijd ens plechtige avondmis GEVRAAGD KRANTENBEZORGERS Credietbank HET SPAARNE SLEUTEL WEG? G. F. v. d. Klashorstklasse-straatmaker 85 jaar KKT koffie Dure apparatuur geen waarborg voor succes 2 ZATERDAG 8 JULI 1961 PAGINA 3 HAARLEM, 8 juli Er moeten in Haarlem enige duizenden bezitters wonen van filmcamera's. Het aantal is de laatste jaren snel stijgende, dank zij de zegeningen van de welvaartsstaat. Maar wanneer men de vraag stelt hoeveel filmers er nu in Haarlem wonen, blijven we liever het antwoord schuldig. Misschien is het aantal leden van de Haarlemse Smalfilm Liga een aanwijzing: dat zijn er bijna honderd. Maar zelfs van dit aantal brengt een behoorlijk percentage het vermoedelijk niet veel verder dan de produktie van een redelijk geslaagd familie- of reisfilmpje. Het is immers een algemeen bekend feit, dat er maar betrekkelijk weinig camerabezitters zich ook werkelijk verdiepen in de moge lijkheden (en onmogelijkheden) van hun hobby, afgezien van de vraag of men gezegend is met het noodzakelijke talent voor de beoefening van deze kunst. Ze zijn er wel. Ook in Haarlem. Nog onlangs werd tijdens het jaarlijks congres van de Nederlandse Organisatie van Amateur-filmers in Lochem een eerste prijs in de hoofdklasse toegekend aan de heer C. Mandersloot uit Heem stede, terwijl dokter J. W. Wildschut, eveneens uit Heemstede, in dezelfde klasse een tweede prijs kreeg toegedeeld. Het is ook zo verleidelijk: wanneer men eenmaal een camera heeft aangeschaft en daarvoor toch nog altijd een flink bedrag heeft neergeteld, wil men ook graag zo vlug mogelijk beginnen. ,,Het is merkwaardig," vertelde ons de heer Mandersloot, naar wiens mening wij in dit verband vroegen, „dat de mensen graag bereid zijn desnoods duizend gulden te betalen voor een camera, maar een tientje voor een behoorlijk handboek over filmkunst kan er niet af." Misschien is het ook niet zo verwonderlijk. Men heeft tenslotte zijn camera gekocht als vrijetijdsbesteding. Men wil zichzelf dan niet ook nog eens vermoeien met het bestuderen van allerhande technische en estetische vraagstukken. Grote belangstelling Niet zo kostbaar „DE SLEUTELSPECIALIST" Kunstzinnig NAAIMACHINES HAARLEM, 8 juli Gisteravond is de nieuw benoemde deken van Haarlem, drs. Th. H. J. wartkruis, tot dan toe leraar aan het seminarie „Hageveld", door mgr. C. van Trigt, officiaal van het bisdom en sinds het overlijden van deken Zijlstra waarnemend deken, geïnstalleerd als pastoor van de Sint Jozef-parochie. Dit geschiedde tijdens een plechtige avondmis, waarbij de nieuw benoemde deken werd geassisteerd door de kapelaans P. G. van IZijp en H. van 't Hart. Zeer velen woonden de plechtigheid bij. Onder hen waren de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, de vicaris van het bisdom, mgr. J. M. Groot, de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, wethouder J. Schippers, een aantal representanten van instellingen en corporaties, alsmede zeer veel vrienden en kennissen van de nieuwe deken onder wie de Spaanse ambassadeur, de hertog van Baena, en de Ierse gezant, de heer Brian Gallagher, en me vrouw Gallagher en, ten leste niet ten minste, een groot aantal parochianen. KRUISWEG 70 HAARLEM - TEL. 13239 Huurkoopfinanciering op elk gebied ?afvrSiker?gS!eer In^moe- gg een fotootje op int een grote Eedsaflegging KREMER's Jeugd Softball-toernooi men in een combinatie met anderen een film maakt, maar dan nog moet de maker echt van alle filmmarkten thuis zijn. Voor de anderen in de com binatie vooral als zij zelf actieve filmers zjjn is dat natuurlijk nooit zo prettig. Echte werkteams, waar men zich gezamenlijk aan een be paald werkstuk zet, komen zelden voor. De meeste leden van de Haarlemse Smalfilm Liga houden zidh zoals ge zegd bezig met het maken van fa milie en reisfilmpjes. Men „schiet" te hooi en te gras wat opnamen en plakt die aan elkaar. Gaat men een stap verder, dan 'begint men met het schrijven van een scenario, een ver haal dat door het te maken filmpje loopt. Hebmnoeten korte, boeiende ver haaltjes zijn die goed zjjn opgebouwd en een pakkend slot hebben. Weer een stap verder is de documentaire. De fil mer filmt dan niet meer wat 'hem toe vallig voor de lens komt, maar hij kiest zelf zijn positie ten opzichte van wat hp filmen wil. De documentaire is al een veel persoonlijker vorm van filmen. Ge luid en kleur die in de laatste ja ren vooral sterk op de voorgrond zjjn getreden spelen er een belangrijke rol bij. (Advertentie) Dat is ook het verschil, waarop wij boven doelden. De meeste mensen ko pen een camera om wat herinneringen m beeld te brengen. Ze hebben geen andere pretentie dan het maken van enkele filmpjes voor huiselijk gebruik. Maar degenen die van hun liefhebbe rij wat meer werk willen maken, zoe ken al gauw steun bjj elkaar en vin den elkaar in een filmclub. Er zijn er ongeveer zestig over het hele land ver spreid. In enkele grote steden zijn er meer dan één. In Amsterdam zelfs zeven. Voor Haarlem en omstreken is die club de Haarlemse Smalfilmliga. De clubs worden nationaal overkoe peld dioor de reeds genoemde Neder landse Organisatie van Amateur-fil mers, de NOVA, die met andere natio nale organisaties internationaal wordt overkoepeld door de UNICA. Ook binnen de clubs bestaan er na tuurlek kwaliteitsgradaties. Er zijn smalfilmers die er lid van worden om hun reis- en familiefilmpjes beter van kwaliteit te maken, maar die uiteinde lijk toch geen andere ambities hebben dan een goede familieherinnering sa men te stellen. Er zijn er ook, die moeizaam worstelen met de materie en die uiteindelijk tot heel bijzondere re sultaten komen. In Haarlem zijn zoals gezegd deze groepen in de ene Haar lemse Smalfilm Liga verenigd. Dit Haarlemse genootschap bestaat ai van vóór de oorlog. De smalfilme- rÜ heeft in Haarlem altijd nogal be langstelling gehad. De aanwezigheid van enkele beroeps-filmbedrijven in Haarlem zal daar niet vreemd aan zijn geweest. Avant-gardisten op film- C" ied als Dick Laan, Mol en Hin heb- grote invloed uitgeoefend. Vooral het begin van de dertiger jaren heeft een aanzienlijke activiteit te zien ge geven oo filmgebied in deze contreien. De smalfilmerij begon zijn opmars In ons land omstreeks 1925. Men ge bruikte toen Amerikaanse apparatuur. Kort daarna kwamen de Fransen (Pa- thé) op de markt, maar de grote op bloei voltrok zich, toen Kodak in het begin van de dertiger jaren de filme- rij begon te populariseren. Men kwam met ('betrekkelijk) goedkope camera's ojp de markt en men lanceerde het zo genaamde „omkeerprocédé", dat het ontwikkelen van films aanzienlijk ver eenvoudigde en goedkoper maakte. In die vóóroorlogse jaren speelde voor de aimateurs het internationaal contact een belangrijke rol. Men leerde er bij zonder veel van. Na de oorlog is dat contact aanzienlijk minder intensief ge weest, omdat de douane bezwaar had tegen het invoeren van buitenlandse demonstratiefilms. Het deelnemen aan internationale congressen etc. is nog altijd een bijzonder kostbare aangele genheid, die slechts betrekkelijk wei nigen ziCh kunnen permitteren. Filmen is een kostbare liefhebberij, denkt men meestal. Toch is dat maar betrekkelijk juist. Men kan al voor on- a-eiieer f 100.- een camera kopen, waar méRBUi.t mee bereiken kan. Een kleu- rereffffu kost gemiddeld f 15.-, een zwart-witfilm ongeveer f 10.-, terwijl er ook wel eens goede goedkope aanbie dingen zijn. Een scherm kan men zelf maken van wit karton of plastic, maar anders betaalt men minimaal f 50.- voor een scherm. Een redelijk goede projector Is te koop voor bedragen van af f250.-. Dit zijn natuurlijk minimale cijfers. Men kan duurder en zelfs zeer duur materiaal kopen. De ervaren filmers houden echter vol, dat de kwaliteit van het uiteindelijk resultaat niet zo zeer in de prijs van de apparatuur is gelegen, dan wel in de toewijding, de vakkennis en het talent van de man die de film maakt. In een club als de Haarlemse Smal film Liga leert men bepaald niet hoe men filmen moet. Men moet zichzelf ontwikkelen en dat is geen sinecure, want een smalfilmer moet tegelijker tijd scenarioschrijver, cameraman, be lichter, regisseur en zelfs soms ook nog speler zijn. Op al die gebieden moet hij zich de nodige vakkennis ei gen maken en tegelijkertijd moet hij le ren de producten van anderen en van zichzelf kritisch te bezien. Het gebeurt wel zeker in een filmclub dat LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Tenslotte komt dan de speelfilm. De filmer moet dan eerst zelf een verhaal verzinnen. Hij moet het ver volgens ensceneren en zijn standpunt ten opzichte van de gespeelde ge beurtenissen bepalen. Daarnaast kan hij zich op dit hoge niveau natuurlijk nog bezig houden met trucagefilme- rij, tekenfilmerij en zelfs met het ma ken van abstracte films, die enkel geluid en beweging zijn. Dat er op dit laatste ook in de Haar lemse Smalfilm Liga zeer kunstzinnige resultaten bereikt zijn, hebben we kun nen zien toen de heer Mandersloot ons te zijnen huize enkele van zijn filmpjes toonde: een wonderlijk filmpje van be wegende papieren figuurtjes op een bepaald muziekstuk; een „gewoon ver jaardagfilmpje., dat door de originali teit van instelling en opvatting tot een bijzonder geslaagd geheel is geworden; een speelfilmpje op het thema van de tovenaarsleerling. Maar één ding heb ben we wel begrepen: de amateurfil mer die met zoveel eenvoudiger ma teriaal moet werken dan zijn beroeps broeders in de filmkunst, moet be schikken over heel veel geduld en heel veel liefde voor zijn kunst. Dan moet men wachten op de zon, die maar niet verschijnen wil. Dan moet men juist regen hebben, omdat andere opnamen van het filmpje die Een dure apparatuur is geen waarborg voor succes. Het is de gevoeligheid van de filmer, die hem de juiste plaats en het juiste moment doet kiezen om van een filmplaatje een oorspronkelijke opname te maken. men al gemaakt heeft, ook in de regen speelden. Het uitwerken van een be paalde trucage vergt soms weken of zelfs maanden. Dan springt op een kri tiek moment een lamp. Dan wordt de film niet goed ontwikkeld en moet men helemaal overnieuw beginnen. Maar als men ziet wat men voor resultaten kan bereiken, dan kan men zich voor stellen dat een amateur-filmer door zijn liefhebberij helemaal wordt opgeëist. In „Het Baken" San de zo rustige Bakenessergracht heerste gister avond een nerveuze drukte. In de zalen stonden lange tafels met lijm potten, scharen, messen en papier snippers. Ijverige examinandi voor het diploma Creatieve Handvaardig-i heid voor Jeugdleiding waren er be zig met hun opdracht: een vuurto ren. Elk kwartier werd er een num mer afgeroepen, waarna een van hen zich afzonderde. Vijftien minuten lang werd de cursist in „het zweet- hokje" getest op zijn gereedschap- en warenkennis en zijn kennis van het praktisch inrichten van een jeugdhuis. Vanaf september hebben de cur sisten zich wekelijks drie uur voor bereid op dit examen, dat is inge steld door de Vereniging voor Han denarbeid en de r.-k. Vereniging voor Handenarbeid in samenwerking met de Nederlandse Jeugd Gemeen schap, de Gereformeerde Jeugdcen- trale, de N.U.S.O. en de Federatie voor r.-k. speeltuinorganisaties. Het diploma Creatieve Handvaardigheid voor Jeugdleiding bestaat uit een A- en een B-gedeelte. Het eerst deel heeft betrekking op de praktische kant: papiertechnieken zoals knip pen, plakken, fingerpainting, gom- batik, spatten en sjabloneren, boet seren, pitriet-, raffia-, touw- en hout bewerking en de expressiemogelijk heden van waardeloos materiaal zo als klosjes, lucifersdoosjes en blik jes. Het theoretisch B-examen be staat uit kinderpsychologie en het lesgeven aan kinderen. Dit examen kan men pas afleggen, nadat men voor het A-examen is geslaagd. Met het volledige A- en B-diploma kan men lesgeven in ziekenhuizen en sa natoria-, in club- en buurthuizen. De veertien cursisten, die gister avond voor het A-examen zijn opge gaan, kwamen uit Haarlem, Heem stede, Spaarndam en Beveerwijk. In december zullen de meesten van hen het B-examen doen. Binnen vier uur moesten zij gisteren hun vuurtoren met entourage voltooid hebben. Uit de uitwerking van deze opdracht bleek weer eens duidelijk, dat ieder mens zijn eigen inzicht en aard heeft. Geen van de veertien vuur torens leek op elkaar. In de grote benedenzaal van „Hel Baken" hadden de cursisten een ex positie ingericht van alle werkstuk ken, die zij het afgelopen jaar heb- bonte (Advertentie) Leeftijd boven 16 jaar. Bezorgtijd tussen 3 en 5 uur. Aanmelden.' Smedesiraat 5 seresjes met tulen rokjes, gegutste schalen en bakjes, sierstukjes van schelpen, geboetseerde koppen en dieren, lino-snedes, lappen poppen, ijzerdraad-figuurtjes, kralen kettin gen tot zelfs hele poppenkasten en boerderijen toe. Uit de werkstukken op deze ten toonstelling wordt door de examen commissie grondig de activiteit en de wijze van werken van de leerling bestudeerd. Dit kan een doorslagge vende factor zijn als het examen van de cursist een beetje ongelukkig uit mocht vallen. Hoewel de cursus bedoeld is als op leiding voor jeugdleider en -leid sters, waaraan in ons land zo'n drin gend tekort is, komen er ook moe ders die hun kinderen leuk en leer zaam bezig willen houden. IHWHtHmitWWHIMIHIIMIIIIIIIIIIillllHlllfHIIIIIIIIIIIIHIIIln (Advertentie) ben gemaakt. Het was een mengeling van gracieuze gipsen dan- llllllllillltlllllllllllll (Advertentie) alle merken dus ruime keuze Grote Houtstr. 181 - Haarlem Anders dan gebruikelijk werd de in stallatie niet als een afzonderlijke plech tigheid verricht, maar had zij plaats onder de mis. Mgr. Van Trigt sprak er tijdens een inleidende toespraak zijn yreugde over uit, dat hij, officieel na mens de bisschop optredend, zich tevens als vriend tot de nieuwe pastoor-deken mocht richten. Hij ontwikkelde enige ge dachten over de hoge taak van de pa rochiële herder, die geroepen is om to zorgen voor de verbondenheid tussen Christus en de gelovigen, op welke ver bondenheid gedoeld wordt in de Schrift teksten, waar Christus zich vergelijkt met een wijnstok en met een goede her der. Hoge eisen worden aan de persoon van de parochiële herder gesteld om te fungeren als een goed instrument in Christus' hand. De parochianen dienen te streven naar de vorming van een actieve gemeenschap en naar een hou ding van volgzaamheid, die de persoon lijke verantwoordelijkheid onverlet laat. „Uw benoeming", aldus mgr. Van Trigt, „is in het dekenaat en in de pa rochie met vreugde ontvangen, want voor velen van hen bent u sinds lang geen onbekende". Bij het betreden van de kerk werd de ken Zwartkruis, die was gearriveerd in gezelschap van mgr. dr. C. J. Henning, regent van het seminarie Hageveld, kapelaan Van 't Hart en de heer G. Borgelt als lid van het kerkbestuur, een welkomstlied van Guido Gezelle toege zongen door de parochiële Schola, wel ke ook de misgezangen verzorgde, aan het orgel begeleid door Albert de Klerk. De jeugdbeweging der parochie vorm de een ere-escorte. Persoonlijke en discrete behandeling Knielend in zijn vak: straatmaker Carel F. v. d. Klashorst. iiiiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHimimiiiiiiiiuiititiiiHiiitiiii week en dat gaat nog wel eens goed. Ik heb twee maal een aardig prijsje gewonnen." Voetbal is overigens niet de enige sport voor de heer Van de Klashorst. Meer nog heeft hij zijn hart verpand aan de wandelsport. Hij is lid geweest van de verenigin gen „Jan Pastoors" en „De Wandel toerist". Acht keer liep hij de Vier daagse en even zo veel keer ging hij mee als verzorger. ,,Ik fietste dan vier dagen lang stapvoets achter mijn „verzorgingsgroep" van ongeveer twintig wandelaars aan. Jassen, kruiken, flessen, brood, verband, al les had ik op mijn fiets. Ik kon er zelf amper meer op." Maandag is het dan zover. Na de traditionele rijtoer 's middags, zal de heer Van de Klashorst worden ont vangen in het Concertgebouw, waar zijn collega's hem wel het een en an- der zullen zeggen over de afgelopen negenendertig jaar. Na afloop van de plechtigheid volg de een receptie in de pastorie die, hoe wel besloten, zeer druk en daarbij zeer geanimeerd was. Zondagmiddag zal er van half één tot tweee uur wederom in de pastorie, voor iedereen gelegenheid zijn, met de nieu we deken te maken. „Ik heb een prachtvak" zegt ons Er was ook eens een moeder die pppstdriftia de heer C. F. van de tegen de heer van de Klashorst zei. x 1 Klashorst.^die ruim negen en dertig Straatmaker, ik moet even bood- /\.UK6S 313311(132 jaar straatmaker is bij Openbare schappen doen, maar ik kan myn Werken. Maandag zal hij „wegens zoontje met meenemen. Wilt U een 't bereiken van de pensioengerechtig- oogje in het zeil houdenMaar om Porontio de leeftijd" zoals dat heet, afscheid vijf uur, toen hij naar huis wilde gaan, KSCSpilS nemen maar het straatmakersvak was de moeder nog met terug. Lan- zal zijn stokpaardje wel blijven. gei da-n een half uur fietste hij met „Er is veel veranderd de laatste het jongetje rond, totdat ziji thuis delijker. We maakten nog wel eens doos- "H!er f. Onder de vele vrienden en kennissen, die gisteravond tijdens een geanimeerde receptie deken Zwartkruis kwamen ge lukwensen met zijn benoeming tot de ken van Haarlem en pastoor van de Sint Jozef parochie, bevond zich de Spaanse ambasadeur, de hertog van Baena, die men op bijgaande foto in gesprek ziet met de nieuwe deken. delijker. We maakten nog wei eens t het jongetje Tussen ons in een praatje, maar denk niet, dat e „e dig moe<jer minder hard gewerkt werd. Integen deel: De mensen vroegen vaak met een treurige blik op de opgebro- staat een pot thee die zijn moeder ons de volgende dag bracht." De heer Van de Klashorst buigt zich brachten. Nadat tweemaal voorlezing van de bisschoppelijke benoemingsbrief had plaats gevonden eenmaal in het La tijn en eenmaal in het Nederlands legde de nieuwe pastoor-deken volgens voorgeschreven rite met de linkerhand niet op het Evangelieboek, maar op de borst, zijn ambtseed af. De eigenlijke installatie bestond in de plechtige over reiking van onder meer de sleutels der kerk, de kelk en enige paramenten, waarna een rondleiding plaats vond langs de preekstoel, de biechtstoelen, de doopvont en de bank van de mede werkers in het kerkbestuur. Telkens werd een korte rituele toelichting, waar in een passende lastgeving was vervat, door mgr. Van Trigt gegeven, waarop de nieuwe pastoor-deken met een „amen antwoordde. met een treurige blik op de opgebro- ovgr en t; Dacht u dat ken straat Straatmaker, kan de nu n0g voorkwam? Misschien boel voor zondag niet dicht Dan zet- eeng b„ de ouderen. Maar ten we hem op en al leek het onmo- gde j ere straatmakers? Trou- gelijk, de straat kwam dicht zegt J die zijn bijna niet te krijgen, de heer van de Klashorst trots. Dat Dg g jongens gaan naar de par- gaf dankbare bewoners, die soms ticuliere bedrijven en dat is jammer" wel vier keer op een morgen koffie dg beer Van de Klashorst hoofd schuddend. Niet altijd is hij straatmaker ge weest. Ongeveer vijf jaar, na zijn diensttijd in de eerste wereldoorlog, was hij bloemist-knecht in een bollen- bedrijf in Hillegom, dicht bij zijn ge boorte- en woonplaats Bennebroek. Zijn schoonvader, nu 78 jaar en ook negenendertig jaar straatmaker ge weest, was er de oorzaak van, dat de heer Van de Klashorst omzwaaide en in 1922 als opperman bij Openba re Werken van Haarlem in dienst kwam. Kort daarna werd hij hulp- straatmaker en nog later kwam het „grote werk" als 2e en le straatma ker. Sinds 1930 werkt de heer Van de Klashorst speciaal in Haarlem- Noord. „Er is geen straat waar ze me niet kennen. Ik heb ook wel, als ik in Amsterdam loop, dat ik plot seling over de straat hoor: Dag Ca rel. Dat doet me toch wel goed" zegt de heer Van de Klashorst lachend. Stilzitten zal er bij de heer Van de Klashorst niet bij zijn, als hij ge pensioneerd is. 's Morgens helpt hij zijn vrouw, die niet zo sterk is, in het huishouden en verder is hij een echte „kleine-klusjes-man" en knapt hij graag het een of ander karwei tje bij buren of kennissen op. De weekenden zijn voor hem ook geen probleem. Vroeger een actief voet baller in „De Spaamestad" en nu al jaren lid van de supportersvereni ging van „Haarlem", gaat hij zon dags graag naar een spannende match. „Toch" zegt de heer Van de Klashorst beslist „vind ik de aar digheid er een beetje af sinds het betaalde voetbal in Nederland is ge komen. Er wordt niet meer zo goed spel geleverd. Ik „pool" wel iedere De heer A. Aukes wordt 10 juli vijfentachtig jaar. Jarenlang is de jarige van maandag een vooraan staande figuur geweest in het Haar lemse onderwijs, terwijl hij op sociaal terrein op verschillende voorposten heeft gewerkt. Vele honderden oud leerlingen bewaren aan de heer Aukes bijzonder prettige herinnerin gen. Of zij nu bij hem in de klas ge zeten hebben op het befaamde Gortj» aan de Gortestraat, waar de heer Aukes zijn eerste jaren als onder wijzer sleet, of op de Canisiusschool aan de Linschotenstraat, waar de jarige de kroon op het werk zette, toen hij daar tot hoofd werd benoemd. Weer anderen kennen hem van de tekenschool van de Sint Jozefsgezel- lenvereniging, of van de r.-k. Han delsavondschool. De r.-k. Kinderuitzending in Haar lem, die nog niet zo lang geleden haar gouden jubileum vierde, is door hem mede opgericht. Voor dit insti tuut heeft de heer Aukes ongelooflijk veel werk verzet, dat erkenning vond, toen hij zijn zilveren jubileum vierde als secretaris. Hij werd toen vereerd met het gouden erekruis „Pro ecclesia et pontifice". Advertentie I.M. en. nog een pakje HAARLEM, 7 juli Zondag wordt op het gemeentelijk sportveld aan de Kleveerlaan het jaarlijkse jeugdsoftbaL toernooi gehouden, dat door de Neder landse Dames Softball Bond wordt ge organiseerd. Er wordt door dertien ne gentallen deelgenomen. De indeling is: Juniren poule A: DSS. HHC, Onze Ge zellen a, TYBB en Wassenaar. Poule B; HCK, SC Haarlem, Onze Gezellen b en de Pingums. Adspiranten: EHS Onze Gezellen a, Onze Gezellen b e TYBB,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3