DE *4 Zeer gunstig judicium voor geslaagde prinses Beatrix Getuigenis .met te vergelijken veel genoegen' met een acht De moderne confessionele vakbeweging ZIN VOOR DE WERKELIJKHEID BELGEN PESSIMISTISCHER DAN NEDERLANDERS I D SHAKESPEARE TUSSEN SKY-SCRAPERS Toerisme spreiden en hoofdwegen ontlasten Ir. Nap minimumsnelheid op grote wegen gewenst Bekroond improvisator Dag commentaar KUNT NIET MISSEN GEEN Arbeider uit Genk bekent moord op echtgenote Verbondsraad K.A.B. Vergelijking met Echtenmchse springprocessie Benelux-congres in Breda Naar grotere eenheid Auto rijdt huis binnen Kamervragen over Duitse arrestant TREIN Zich zelf gemeld in T ongeren Bij Apeldoorn Talrijke gevallen van paratyfus BENELUX-PARLEMENT BIJEEN BOTERSMOKKEL STEKELIGE ZAAK Prof. dr. Van Niftrik Regenjas voor de BB Een ton schade Brand in Enschedese drukkerij Bernard Bartelink ZATERDAG 8 JULI 1961 FAGiS'a 5 (Van onze correspondent) LEIDEN, 8 juli Toen de voorzitter van de faculteit der Rechtsgeleerdheid te Leiden, prof. mr. C. H. F. Polak, aan prinses Beatrix gisteren de uit slag van haar examen bekend maakte, verklaarde hij daarbij, dat de senaat het gunstig ge tuigenis „met veel genoegen" ver leende. Naar de rector-magnificus, prof. mr. J. V. Rijperda Wiers- ma, gistermiddag in een korte persconferentie over dit examen verklaarde is dit judicium te ver gelijken met een „acht". OP WELk PERRON DE7REW VAN 8 UUR 30. De prinses heeft de vier vakken van haar examen vlot afgelegd en prof. Po lak heeft er aan toegevoegd, dat hjj de geslaagde zou melden aan de minister van justitie als „uitblinkster". Hoewel deze aanbeveling die gebruikelijk is bij succesvolle examinandi, de prinses ui teraard geen ondersteuning bp een even tuele sollicitatie of benoeming zal be tekenen, is zij toch representatief voor het succes dat zjj in haar studie heeft geoogst. Het judicium „veel genoegen" heeft zjj ook gekregen bij haar kandi daats-examen. De rector-magnificus zei, dat de prin ses, zich een Ijverig en schrander stu dente heeft getoond. De studie-resulta ten, die dikwijls onder moeilijke om standigheden werden behaald zijn hier getuige van. „We mochten willen", al dus prof. Rtjpperda Wierdsma, „dat al (Van onze Limburgse redactie) HEERLEN, 8 juli De 24-jarige ar beider uit Genk, die door de politie in Belgisch Limburg, verdacht van moord op zijn echtgenote, werd gezocht, heeft zich donderdagnacht vrijwillig op het politiebureau te Tongeren gemeld. Hij heeft bekend zijn vrouw, de 18-jarige Maria Kerremans woensdagavond in het bos van de Sint Jansberg bij Genk te hebben vermoord. Hij meende dat zijn vrouw connecties met een ander had onderhouden in de tijd dat hij in het ziekenhuis verbleef. Volgens de politie is hier evenwel geen sprake van. De man kocht dinsdag, na dat hij uit het ziekenhuis was ontslagen, een mes, met de vooropgezette bedoe ling zijn vrouw van het leven te beroven De man zocht haar woensdagmiddag in een wasserij te Genk, waar zij werkte, op en vertelde dat hij in het bos op de Sint Jansberg 80.000 Belgische francs had verstopt, die hij in Duitsland zou hebben gestolen. Hij stelde haar voor 's avonds dat geld te halen. Onder dat voorwendsel lokte hjj haar naar het bos, waar hij haar in koelen bloede wurgde. Het mes gebruikte hij niet. Hfl nam nog duizend Belgische francs mee, die de vrouw als voorschot op het loon bij haar werkgever had opgenomen en betaalde daarvan later op de avond een maaltijd in het naburige dorp La maken. De hele nacht en de dag daar op zwierf hij in de omgeving rond. Don derdagavond laat pakte hij de bus naar Tongeren en meldde hp zich bij de rijks wacht in deze plaats, waar hij een vol ledige bekentenis aflegde. NADRUK VERBODEN APELDOORN, 7 juli De directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, de heer J. S. Stra- Jhtgh, arts, heeft meegedeeld, dat er de patste tijd in de omgeving van Apel- ?5?<>rn talrijke gevallen geregistreerd gvh van een goedaardige doch zeer be- Jhettelijke vorm van paratyfus. De jjachtoffers hebben enige dagen tempe- atuurverhoging er zijn genoopt tot J®11 frequent bezoek aan het toilet. Als veze verschijnselen van hardnekkige jMd zijn, aldus dokter Strating. ver- U®nt het aanbeveling dat men de huis- waarschuwt. WILLEMSTAD, 7 juli (ANP) De Venezolaanse kapitein Taylhardat, de leider van de bewaking aan boord van het vliegtuig dat onlangs op Curasao tot landen werd gedwongen, is geheel genezen naar zijn land teruggekeerd. Hij uitte bij zijn vertrek zijn tevreden heid over de ondervonden behandeling. onze studenten met een dergelijk hel der verstand gezegend waren". Maar ook haar leven als studente, aldus de rector, was een succes. De prinses heeft in het studentenleven een werkzaam aandeel gehad en dit is ook een van de aardige kanten van haar studie in Leiden. De rich ting, die de prinses koos, was die van de vrije studierichting in de juridi sche faculteit. Het voordeel van deze studie is, dat zij in overleg met de professoren kan worden samenge steld. Het lag voor de hand, dat de hoogleraren een serie vakken bij el kaar kozen, die de prinses bij haar toekomstige taak te stade zouden ko men. Men koos na het kandidaats, de geschiedenis van de nieuwste tijd, staatsrecht, volkenrecht en sociologie. De prinses volgde meestal de alge mene colleges, maar vulde de lacu nes, die door verplichtingen elders ontstaan waren, op, met privaat-col leges, welke voor het overgrote deel door prof. Rijpperda Wierdsma wer den gegeven. Naar de secretaresse van de prinses sen, mej. Wijnen, desgevraagd mee deelde, heeft de prinses te kennen ge geven in de komende tijd veel buiten landse reizen te willen maken. Het landgoed „Drakenstein", dat door de prinses zal worden betrokken, zo gauw de restauratie gereed is, zal zij waar schijnlijk eerst in de loop van het vol gend jaar kunnen bewonen. Haar Leidse domicilie wordt thans opgeheven en voorlopig zal zij wonen in het paleis Soestdpk. Het ligt niet in de bedoeling van de prinses na haar doctoraal ook nog te promoveren. (Van een medewerker) Wij moeten niet alleen geschiede nis schrijven, wij moeten haar ook maken. Zowel binnen als buiten de K.A.B. heeft het woord van de heer Middelhuis een toe nemend gezag. Men weet van hem dat hij een zeer nuchter, zakelijk man is met grote zin voor de realiteit van het leven. Deze wat koel klinkende kwali ficaties sluiten een idealistische denheid niet uit. Integendeel, wie hem in de afgelopen week kon beluisteren tijdens het uitspreken van zijn jaarre de voor de wetgevende verbondsraads- vergadering van de landelijke K.A.B., heeft hem duidelijker dan oojt „in zijn geheel" ontmoet. Deze formulering doet misschien wat vreemd aan, maar is dat bij nadere beschouwing aller minst. Wie, als Middelhuis, de eerste verantwoordelijkheid draagt oor een naar aard en omvang zo betekenisvolle beweging als de K.A.B., loopt het ge vaar bepaalde kanten van zo'n bewe ging eenzijdig te belichten en er ook een verkeerde leiding aan te geven. In de loop der jaren hebben we meer dan eens moeten constateren, dat een jaarrede geheel of vrijwel geheel was gewijd aan de sociaal-economische taak van de vakbeweging. Niet zelden voerde dit tot opmerkingen over het gevaar van een eenzijdige groei en zelfs tot een uitgesproken vrees voor een steeds naderbij komende samen vloeiing van het stands- en vakorgani- satorische werk. Nog in 1954, in het bekende Mande ment, namen de bisschoppen een zeer duidelijke waarschuwing op tegen een vakorganisatorische eenzijdigheid, wel ke tot vermaterialisering zou dreigen te leiden. Nu kan geen enkele oprecht katholiek-sociale beweging in Nederland, wil zij inderdaad iets meer zijn dan een tijdelijk of lokaal verschijnsel, zich materiële of vormende eenzijdig heid veroorloven. Geldt dit in het al gemeen, hoeveel te meer voor een be weging die, het worde als feit gecon stateerd, niet alleen verreweg de groot- Advertentie) DEN HAAG, 8 juli Vooral van Bel gische zijde zijn in de parlementaire Beneluxraad naar aanleiding van de ongelijkheid in de landbouw nogal pes simistische geluiden gehoord over de Benelux. De socialist Chalmet vergeleek Benelux met de Echternachse spring processie: steeds weer een sprong ach teruit na een voorwaartse beweging. De heer De Boodt (C.V.P.) verkon digde de opvatting, dat de botersmokkel wel degelijk door het Nederlandse pro- duktschap zuivel zou kunnen worden be dwongen en tot minder dan een kwart teruggebracht. België moet dezelfde hoe veelheden boter, die clandestien wor den binnengesmokkeld dat was 13.500 ton of de productie van 100.000 melk koeien in 1960 tegen verliesgevende prijzen uitvoeren. Het Belgisch boter- overschot wordt er door vergroot en dat ontreddert de landbouw, aldus deze Belgische afgevaardigde. Minister Marijnen heeft hiertegen over gesteld, dat alleen wanneer weer een distributiestelsel zou worden in gevoerd, zoals tijdens en na de oor log het geval was, de botersmokkel onmogelijk zou worden. Niemand kan dat van Nederland eisen. Mr. Van Dijk (V.V.D.) merkte op, dat men Nederland geen gebrek aan dirigis me moet verwijten, wanneer men steeds heeft verkondigd dat het te veel diri geerde. De oplossing zou volgens hem moeten zijn, dat er eind komt aan de verschillende agrarische belangen van beide landen, Nederland heeft een expor terende landbouw, in België wordt de nadruk gelegd op de verzorging. Het moet zo worden, dat de gehele Bene lux een exportbelang krijgt. Dit zou ook met het oog op de rol die de drie lan den in de E.E.G. moeten gaan spelen van groot belang zijn. Minister Marijnen ziet reeds enkele lichtpunten in het streven om op land bouwgebied tot elkaar te komen. Aan vankelijke verschillen, zoals tv.ssen lo nen en pachten, zijn reeds verminderd, zo zei hij. De heer Van Djjk acht het gevaarlijk om, zoals dr. Droesen (V.V.D.) had op gemerkt, te doen zoals de regeringen thans kennelijk liever willen, namelijk de ontwikkeling in de E.E.G. maar af te wachten. Minister Marijnen zei, dat de oplossing voor het harmonisatievraag- stuk kan worden gezocht zodra het land bouwbeleid in de E.E.G. is uitgestippeld. Ook met het gelijktrekken van de om zetbelasting in de drie landen moeten wij voorzichtig zijn, zo meende staats secretaris dr. Van den Berge. Wij moe ten n.l. voorkomen dat wij niet weer opnieuw deze gecompliceerde zaak zou den moeten wijzigen, wanneer de E.E.G. een eigen omzetbelastingstelsel gaat vaststellen. Mr. Van Dijk constateerde, dat het nu gaat om de laatste drie procent van het onderlinge handelsverkeer. 97 pet. is reeds geliberaliseerd. Dat laatste echter is juist het moeilijkste. ste is in omvang maar thans ook na drukkelijk ervan blijk geeft de centra le te willen worden van alles wat door middel van vakorganisatorische arbeid wil meewerken aan een verdere chris telijke reconstructie van onze Neder landse samenleving. (Tussen haakjes zij hierbij nogmaals opgemerkt, dat- als dit streven slaagt, we minstens voor wat het organisatorische gedeel te betreft niet meer zullen kunnen of mogen spreken van een arbeidersvak centrale zonder meer, maar van dè katholieke vakcentrale). n het bovenstaande liggen de cri teria besloten, aan de hand waar van de rede van Middelhuis moet worden beoordeeld. Welnu, hij heeft naar onze mening zijn visie gegeven °P een moderne, confessionele vakbe weging met een nabije en een verwij derde doelstelling. Daarbij is de ver weerde doelstelling een hervormde maatschappij verreweg de belang rijkste en dient derhalve van dag tot dag in de centrale belangstelling te staan. Deze belangstelling dient op twee wij zen heel duidelijk te spreken: vooreerst door een dichter tot elkander brengen van de samenstellende delen van onze werknemende bevolking onderling en tot de wereld van de werkgevers, an derzijds door een voortdurend inwer- ken op verstand en karakter van alle deelnemers aan de ontwikkeling van het sociale proces, opdat deze deelna me inderdaad een bewuste zij, met be grip voor de stijgende, ook persoonlij ke, verantwoordelijkheid. In deze zin moet, naar wij menen, de kritiek van Middelhuis worden ver staan op mensen, die al te gemakkelijk uitdrukkingen in de mond nemen als: „bedreiging met nivellering'' en „vrees om overspoeld te worden door de mas sa", wanneer het gaat om nieuwe or ganisatorische vormgevingen. Het heeft met kleineren van medialen of hoger leidinggevenden niets te maken. Het kan wel eens zo worden aangevoeld, maar dan vergist men zich beslist. Dan sluit men zijn ogen voor het historische feit, dat in onze westerse samenleving, bijzonder ook in Nederland, de afstand tussen leiders en geleiden, tussen hoog en laag, steeds kleiner wordt. Als dit een kwaad mocht zijn moet men het bestrijden, is het een goed, dan is het duidelijk, dat ook organisatorische be vordering wenselijk, zo niet noodzake lijk, is. Er leeft bij vele mensen een niet on verklaarbare angst voor verandering van het oude vertrouwde maatschap pijbeeld. Zij voelen zich gestoord in nun geconsolideerde, maatschappelijke plaats en worden meegedreven tot een niet gewenste activiteit, willen zij niet overspoeld worden. Het is alsof ztj wel geschiedenis willen schrijven, maar geen geschiedenis willen maken, en dat laatste is toch de plicht van elke be wust levende mens. Het sociale chris tendom is de eeuwige bewogenheid om het menselijk heil, dat naar de vorm gezien zich wijzigt en aanpast naar ge lang de situatie dit vordert. Zo gezien werd de rede van Middelhuis toch wel degelijk een bijdrage tot een nieuw hoofdstuk in de sociale geschiedenis. at hjj inmiddels ook het heden niet vergat, daarvan getuigde vooral het eerste gedeelte van zijn betoog. Het nabije doel van een werknemersvakbeweging blijft im mers er zorg voor te dragen dat ieder naar de plaats die hij inneemt waar borgen vindt voor een behoorlijke wel- zjjnssituatie. Tot welzijn is welvaart een niet te missen voorwaarde. Welnu, hoe gunstig de ontwikkeling in dat opzicht (natuurlijk mede dank zjj de super hoogconjunctuur van de laatste jaren) is geweest, bleek uit Middelhuis' con statering „dat de verdiende weeklonen in de periode 1960 en 1961 met meer dan zeventien procent zullen stijgen en zulks zonder dat het prijspeil naar bo ven gaat en nog zonder rekening te houden met een haast revolutionaire arbeidstijdverkorting Maar de nuchter- ling Middelhuis waarschuwde tevens: „De ervaring heeft ons geleerd, dat verdere wensen en verlangens slechts vervuld kunnen worden wanneer de economie haar gunstige koers blijft behouden. Daar hebben ook de werk nemers alle belang bij. Op de andere essentiële punten uit dit betoog, o.a. wijziging in de bezits verhoudingen, de wereldwijde taken, de huurkwestie, zullen we op dit mo ment niet nader ingaan. Daar komt nog wei een gelegenheid toe. Slechts één punt willen we nog even noemen, om daar in het bijzonder nader op te kunnen terugkomen, namelijk de kwes tie van het juridische werk binnen de vakbeweging. Het heeft ons bijzonder goed gedaan, dat deze zaak eens aan de orde is gesteld, want de ingewik keldheid van de vraagstukken op dit gebied vraagt een volledig gemoderni seerde aanpak. Alles bijeen vinden wij, dat de rede van Middelhuis van groot formaat was. Op de schaatsbaan van het WoUman-gedenkte/cen in het Central Park in New York is het New Yorkse Shakespeare-festival geopend met een opvoering van „Much ado about nothing" van William Shakespeare. Het was merkwaardig de acteurs en de klassieke decors te zien te midden van de wolkenkrabbers van de wereldstad. Tijdens het festival zullen drie stukken van Shakespeare worden opgevoerd, die vrij toegankelijk zijn voor het publiek, dat grote belangstelling toonde voor deze eerste voorstelling. BREDA, 8 juli De drukte op de hoofdwegen op zondag en de spreiding van het toerisme ook naar plaats, vormde het thema voor de inleiding, welke ir. A. E. Nap hoofdingenieur-di recteur van Rijkswaterstaat gisteren heeft gehouden op het verkeers- en toe ristisch Benelux congres, dat hier wordt gehouden. Het bermtoerisme houdt een groot gevaar in, volgens ir. Nap en rijkswaterstaat overweegt over te gaan tot de aanleg van pienic- plaatsen langs de autosnelwegen op daarvoor geschikte punten. Vooral door het grote aantal zon dagsrijders is het aantal verkeersonge lukken toegenomen. Spreiding van het verkeer, door voorlichting, over de bin nenwegen gericht op andere recreatie mogelijkheden, voorlichting over de wijze van rijden op overbelaste wegen, het weren van bermrecreatie en beweg wijzering van speciale recreatie-routes zijn middelen om het probleem op te lossen. De grote weg is het middel om snel bij het verlangde recreatiedoel te komen en het publiek moet daarvan meer doordrongen worden. Op dit congres heeft mr. D. van Set ten, directeur van de B.B.A., gepleit voor betere verbindingen per bus, dus over de weg, tussen de centra van de provincies aan beide zijden van de grens. Vroeger waren er veel meer van dergelijke verbindingen. Terecht is nu het spoorwegverkeer geconcen treerd op twee grensovergangen. Het klimaat voor de aanpassing van de streekvervoersnetten aan weerszijden van de grens is echter niet gunstig. Het verschil in tarieven en de verschillende keuringsvoorschriften voor de autobus sen vormen hinderpalen. Bovendien is goed onderhoud en verbetering van het wegennet in ons land en België een eerste eis voor een ontwikkeling van goed geregeld personenvervoer tussen de grensprovincies. De problemen van de hoteilerie in het licht van de huidige ontwikkeling op toeristisch gebied hebben ir. Jean Pier re Koltz directeur van de V.V.V. in Luxemburg en de heer J. Meyer voor zitter van de Horeca behandeld. De heer G. Moorkens vertegenwoordiger van de Koninklijke Touringclub van België sprak over het toerisme in de Benelux, erop wijzend, dat de Belgen aan eendagstoerisme doen in ons land en dat de Nederlanders veelal België doortrekken op weg naar het zuiden. In de discussies noemde ir. Nap een minimumsnelheid op de grote wegen gewenst. Als dit wordt inge voerd hoeft minder te worden inge haald. De capaciteit van de weg zal er door worden vergroot, zoals bij onderzoek is gebleken. Bij deze discussies werd ook aange drongen op snelle aanleg van verbin dingswegen met België ter vervanging ZEIST, 8 juli Op de tweede dag van de C.H.U.-zomerconferentie heeft prof. dr. W. C. van Niftrik, hoogleraar in de theologie aan de universiteit in Amsterdam gesproken over de samen werking van de C.H.U. met de A.R.P. en de Rooms-Katholieken, zowel in na tionaal als internationaal verband. Prof. van Niftrik gaf een aantal zeer persoon lijke overwegingen. „Ik denk er, aldus prof. van Niftrik, niet aan het pleit te voeren voor de Nederlandse C.D.U. maar wij moeten de ogen niet sluiten voor hetgeen in het bijzonder in de R.K. kringen leeft. In de R.K. kringen van de .Nouvelle Theologique" bestaat een grote mate van openheid ten aanzien van wat het protestantisme wil" aldus prof. Van Niftrik, die ervan overtuigd is dat ook het gereformeerde kerkvolk grote eenheid wil. Spreker merkte op dat een gecombineerde partij waar schijnlijk minder stemmen zou verwer ven dan het totaal van stemmen die de partijen thans krijgen. Prof. Van Niftrik besloot me4 te zeg gen dat A.R., C.H en R.K. dezelfde ge- loofsinstantie de drieënige God belijden Een feit, dat men nooit uit het oog zal moeten verliezen. van de huidige, die bij de tijd ten ach ter zijn geraakt. Tijdens de middagbijeenkomst vroeg de ambassadeur van België het woord en hij deed de mededeling dat mr. J. Milius die vijftien jaar nee-voorzitter is geweest van het Nationaal Benelux comité is benoemd tot commandeur in de Orde van Leopold de Tweede. APELDOORN, 8 juli De bewoners van een houten woning aan de Grote Velderslaan hebben gisteravond de schrik van hun leven gehad. Op zeker moment kwam namelijk een personen auto pardoes het huis binnenrijden, die in de huiskamer tot stilstand kwam. De auto werd bestuurd door de twintig-ja rige G. A. T. De bestuurder, die zag aankomen, dat er brokken zouden worden gemaakt, sprong hals over kop uit de wagen, waardoor de auto zonder bestuurder dwars door de tuin koerste en de wo ning binnendrong. Er bevond zich op dat moment gelukkig niemand in de huiskamer, zodat de gevolgen beperkt bleven tot een flinke materiële schade. DEN HAAG, 8 juli Het Tweede-Ka merlid Baeten (K.V.P.) heeft de minis ter van Justitie gevraagd of het juist is dat de Duitser Rudolf Arndt. die thans reeds ongeveer drie maanden in het huis van bewaring verblijft, door de rechtbank van Maastricht onschuldig is bevonden en of niet daarom uitlevering aan Zwitserland op verdenking van moord geweigerd iier.t te worden en de betrokkene op vrije voeten dient te worden gesteld. Ook vraagt de heer Baeten naar het standpunt van de minister over de ge dwongen kunstmatige voeding van Arndt in verband met de door deze begonnen hongerstaking. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG 8 juli Een beperkt aan tal noodwachter zal binnenkort bij wijze van proef een regenjas worden ver strekt, die ook als winterjas zal kunnen worden gebruikt. De jas is gemaakt van dubbele waterafstotenden katoen en is qua model vrijwel gelijk aan de jassen die bij het leger worden gebruikt. Ge durende de wintermaanden kan er een lossevoering in de jas worden geknoopt. Of dit een voering van een wollen stof dan wel van schuimplastic zal worden zal afhangen van de bevindingen van de noodwachters. ENSCHEDE, 8 juli Een schade van ongeveer een ton is gisteren veroor zaakt door een korte doch zeer felle brand in de drukkerij van de N.V. Jan- nink en Zonen. Het vuur greep met gro te snelheid om zich heen. De brandweer die met groot materiaal was uitgerukt, slaagde er binnen een uur in de brand tot het gebouw te beperken. De oor zaak is waarschijnlijk broei in de aniü- neverf op de drukkerij. Een grote hoe veelheid doek, alsmede vier drukma- chines, werden vernield. De drukkerij bestaat uit twee ver diepingen. Het gebouw is circa honderd jaar oud en ligt ingesloten tussen ande re afdelingen van de fabriek. /n het „oude Zuid" van Am sterdam, de buurt waar de namen van oud-Nederland se polyfone componisten opde straatbordjes prijken woont in de schaduw van Jbrechtkerk en Concertgebouw de organist Bernard Bartelink zojuist als overwinnaar te voor schijn gekomen uit het Interna tionale Orgelconcours in Haar lem. In beide gebouwen staat een groot orgel, en wanneer instru menten behalve klinken en zin gen ook spreken konden, zouden zij met gepaste trots verhalen hoe vaak zij door de handen (en voeten!) van de thans be kroonde jonge improvisator tot muzikaal leven zijn gebracht: vanaf de dienende liturgische taak in de kerkelijke diensten tot de volle poëtische orgelpracht in de concerten, die Bartelink maandelijks na het zondagse avondlof geeft en waarvoor de Obrechtparochianen een steeds intensiever belangstelling blij ken te koesteren. „Improviseren is essentieel voor een kerkorganistik doe het graag, maar het is een moei lijke opgave om het zó te doen dat het gaaf van vorm en ver antwoord is en tegelijkertijd boeiend om aan te horen. Het opgegeven thema, volgens lettercode gebouwd op de naam van Sybrand Zachariassen, de Deense orgelbouwer die het Bavo-orgel (prima!) gerestaureerd heeft, was vrij moeilijk: ik had mij wél op de fugatische vorm geprepareerd onder de voortreffelijke peda gogische leiding van Cor Kee en na afloop wist ik dat het allemaal geklopt had met de thematische verwerking, maar ik was toch echt ver rast met deze uitwerking." Eenvoudig wordt het allemaal verteld, met wat meer moeite wordt vervolgens een bonte „levensloop" geïmproviseerd, onderbroken door felicitatietelefoontjes, bezorgers van gelukstelegrammen en bloemen; deze laatste schikt mevrouw Bartelink (blokfluitiste) ondertus sen tot een feestelijk décor in de ruime suite, waar het grote huisorgel (met klavieren en pedalen) en de enorme concertvleugel de „harmonische" sfeer mede bepalen. Geboren in Enschede in 1929, zoon, van een enthousiast kerkzanger, jongste van vier broers die allemaal pianoles kregen, quatre-mains speelden en elkaar aan de meest gecompliceerde gehooroefeningen onderwierpen, zat Bernard als tienjarige knaap al op de orgelbank onder lof en congre gatie; twee jaar later kwam hij bij Carel Jacobs in de Jacobuskeric, en deze leidde hem. parallel met zijn gymnasiale studies, binnen in de geheimen van de orgelpijp en de theorie. Na zijn eindexamen verhuisde hij naar de Kerk- muziekschool in Utrecht, waar Albert de Klerk en Herman Strategier zijn leermeesters waren, en in 1950 werd hij op het Amsterdams Conservatorium leerling van Anthon van der Horst voor orgel en Leen Orthel voor com positie. De Prix d'Excellence voor orgel werd in '54 behaald, met een onder scheiding van de Franse regering studeerde de jonge musicus drie maanden bij de Parijse organist Gaston Litaize, in April '55 stapte hij in de huwe lijksboot, die zwaar beladen met muziekpapier van wal stak: de witte broodsweken werden door de bruid en bruidegom al nootjes schrijvende doorgebrachtwant de nodige partituren moeiten ingeleverd worden voor het compositie-eindexamen in Juni d.a.v.! Van zijn activiteiten in de laatste jaren vermeldt Bartelink gaarne zijn integrale uitvoering van Bachs Wohltemperierte Klavier op het orgel van de Oude Kerk in '57 („een stad die zó'n orgel bezit moest toch eigenlijk, net als Haarlem en Alkmaar, een stadsorganist bezitten"). „Men heeft deze orgeluitvoering bestreden, maar het staat historisch niet vast voor wélk instrument Bach zijn preludiën en fuga's schreef en ik zie er minstens evenveel elementen in die pleiten voor het orgel dan voor de piano of iet clavecimbel." Zijn serie Brabants orgelpracht" voor de A.V.R.Ó. bracht hem in contact met vele oude, soms verrassend goede, soms treurig verval len orgels. Zijn ontdekkingen op dit gebied inspireerden hem weer tot de K.R.O.-reeks „De klankschoonheid in onze kerken", waarvoor hi, Neder land kris-kras doorkruist en voor ieder orgel eeaan karakter en moge lijkheden aangepast programma uitkiest. Zijn voorkeur gaat uit naar Bach en de moderne Franse orgelmeesters Tournemire, Langlais, Duruflé, Lesur, Vfessiaen. Als componist ontving hij opdrachten van de Johan Wagenaar- 'ichting (Danse élégiaque voor piano), het Ministerie var O., K. en W Prelude-trio-fuga voor orgelen onlangs van de gemeente Amsterdam I opdracht voor een groep religieuze solo nederer met orgelbegeleiding) ■lerder legde hij zich toe op kamermuziek, koorwerken en, door at praktijk jedreven, een suite voor schoolorkest. Modern in schrijfwijze, afkerig van waalftoonstechniek of experimenten, acht hij de muzikale verstaanbaar heid steeds de eerste opzet voor een compositie. Bartelink bekleedt momenteel het leraarschap aan het Instituut voor Katholieke Kerkmuziek in Utrecht (algemene theorie), het Amsterdams Vfuzieklyceum (liturgisch orge^pel voor praktijkdiploma), is organist aan ie Obrechtkerk en dirigeert het Toonkunstkoor in Zaandam. Enige jaren geleden richtte hij met pastoor Duyves en Piet Visser de Amsterdamse Orgelkring op, om onder de hoofdstedelijke katholieken meer belangstel ling te wekken voor het orgel de koningin der instrumenten!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5