Bij zijn verheffing tot aartsbisschop Ka rd i inaa ner laatste van bisschop Verlies voor Berlijn groter dan winst voor MiXnchen Snel gaar* botdklaar-Molenaar M H De week in Westminster J H H Thuisfront voor Nederlandse priesters Met koelkast meer mans Bierdrinken in gemeenschap Twee Chinas Geen conflict Moskou-Peking Geert bezwaren van Pakistan Tappen en slikken f Engeland en EEG Amerika lanceert .ontdekker weer jg^tofn'ïèiS I kist van Macmillantheologische tegenstan- ZATERDAG 8 JULI 1961 PAGINA 7 1 i) uiiiiimiiiiiiiimiiMiiiimiiiiiiiiiiiiiii^ minder afhankelijk behoorde te zün BdCImOCUlQFlCld Van Ctr. Tl» IVl. JT\Ö77?S6Ï/ 3 lük maakte dat z.i. hej^benoemings- Qp fogC ZCtctS IS De verheffing van Julius kardinaal Döpfner, bisschop van Berlijn, tot aartsbisschop van Miinchen en Freising, zal naar ik aanneem in de katholieke Duitse wereld grote beroering verwekken. Niet zozeer in in Miinchen zelf, want ik geloof dat daar zjjn verheffing met vreugde is begroet. Als opvolger van de plotse ling op Oudejaarsavond overleden kar dinaal Wendel lijkt hij een ideale fi guur. Hij is pas 47, zelf een Beier en hy beschikt evenals zijn voorganger over een flitsende intelligentie, een gro te diplomatieke vaardigheid en een sterke, alom bekende menselijke bewo genheid. Wie herinnert zich niet, hoe hij zich vorig jaar op de koude augus- tusavond toen het 37ste Eucharistische Wereldcongres in München officieel werd geopend, tot tolk van ons allen heeft gemaakt toen hij met bewogen, fel overslaande stem sprak over de Kerk van de Stilte. Ik zien hem nog staan. Hoog op het witte altaar onder het in de wind klapperende gele balda kijn. „Ik groet u", zo zei hij, „die niet gekomen bent, omdat u niet komen mocht. Ik groet onze broeders uit Po len, uit Rusland, uit Tsjecho-Slovakjje, uit Roemenië, Bulgarije, Hongarije, De Verenigde Staten hebben van 1919 tot 1935 geen diplomatieke be trekkingen willen onderhouden met de Sovjet-Unie. Het heeft dus veer tien jaar geduurd voor Washington deze communistische staat wenste te erkennen. In 1949 is Amerika opnieuw voor het probleem komen te staan of het diplomatieke betrekkingen moest aanknopen met een nieuwe grote communistische staat: de Chinese Volksrepubliek. Hoewel Engeland en bijvoorbeeld ook Nederland indertijd snel tot de erkenning van het regime in Peking zijn overgegaan, heeft Ame rika dit voorbeeld niet willen volgen. Vooral na de Chinese interventie in de Koreaanse oorlog in 1950 voelde Washington niets voor het uitwisselen van ambassadeurs met Peking. Rood China bestaat al weer bijna twaalf jaar, en nog steeds heeft Ame- Tika geen diplomatieke relaties met de Chinese Volks- republiek. Maar de BUITENLANDSE laatste tijd hoort men in sommige KRONIEK Amerikaanse krin- J gen de vraag stel len, hoe lang deze toestand kan voortbestaan. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in januari verklaard: „Het bestaan van zo n machtige communistische regering in China is een van de feiten in de te genwoordige wereld die door Amerika niet genegeerd kunnen worden Rusk heeft indertijd, in een onderhoud met de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, te kennen gegeven, dat de nieuwe Ame rikaanse regering een wat meer rea listische visie zou moeten hebben op het Chinese probleem, dan die waar van de Republikeinse regering van Eisenhower had blijk gegeven. Maar Rusk moest erkennen, dat er geen kans was spoedig „normale betrekkin gen te vestigen tussen Washington en Peking. De grote moeilijkheid is immers, dat Washington tot nog toe het be wind van Tsjang I\ai-sjek als de wet tige Chinese regering erkent. Nu heelt de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Chester Bowles, de opvatting dat Tsjang Kai-sjek de heerser is over Formosa én het Chine se vasteland als „een mythe betiteld. Amerika zou de Nationalistische pre sident van zijn aanspraken op het grondgebied van Rood China moeten doen afzien, en Washington zou hem dan voortaan als staatshoofd van al leen Formosa kunnen beschouwen. De Amerikanen zouden vervolgens het regime in Peking als de wettige rege ring van het Chinese continent kun nen erkennen. Maar zoals Taipeh zijn rechten op het Chinese continent niet wil prijsgeven, zo wil Peking Formosa niet los laten. De op lossing van de erkenning van twee China's maakt dus op het ogenblik geen kans. Washington kan Taipeh niet eenvoudig in de steek laten. Want de Amerikanen hebben zich ga rant verklaard voor de handhaving van een vrij Formosa, en in de Ame rikaanse defensieketen aan de west- rijde van de Stille Oceaan is het Chinese Nationalistische eila nd een onmisbare schakel. De kwestie-China is voor de Ame rikanen al even onoplosbaar als de kwestie-Berlijn. Maar beide geschil len met de communistische wereld rouden tot een groot internationaal Sewapend conflict kunnen leiden. In Amerika wordt naarstig naar een uit leg gezocht uit de Chinese impasse, laar Kennedy weet tot nog toe niet ^elke kant hij op moet. China, Noord-Korea, Uoord-Vietnam en nog vele andere oosterse landen. En u moogt het mij als bisschop van Berlijn niet kwalijk nemen, dat ik hier ook mijn ambtsbroeders groet in dat deel van ons vaderland waar hun zor gen zo groot en hun mogelijkheden zo klein zijn. Ik groet hen en ik bid met u dat de Heer hen sterke." Welnu, als er in Duitsland door de verheffing van kardinaal Döpfner grote beroering is verwekt, dan is het omdat deze overplaatsing met verhoging van rang een volstrekte promotie dus hem los haakt uit dat directe contact met de Kerk in de Deutsche Democra tische Republik, waarvoor hjj tijdens zijn Berlijnse pontificaat zo fel, zo open, maar ook zo taktisch mogelijk heeft ge streden. Over de situatie van die kerk heb ik vorig jaar na een bezoek aan Oost-Berlijn in dit blad verslag mogen doen. Ik heb toen geschreven ,dat zeer hoge kerkelijke gezagsdragers vreesden, dat de Katholieke Kerk in de DDR, die men in 1945 op zo ongeveer drie__ mil joen gelovigen schatte, waarschijnlijk reeds tot een derde van haar sterkte was teruggebracht. Ik heb herinnerd aan de atheïstische propaganda ,die in Oost-Duitsland zo groot, zo onuitputte lijk, zo gevarieerd en zo overal en al tijd aanwezig is, dat zij zich aan ons voorstellingsvermogen onttrekt. Ik heb gewezen op het feit, hoe de Kerk een Kerk van outcasts en underdogs is ge worden en hoe zjj door de afwezigheid van iedere maatschappelijk belangrijke figuur voor de jeugd de schjjn moet hebben van een kerk der dommen, een overgebleven rudiment uit een duiste re, aftandse tijd. Voor die Kerk, zo heb ik toen en niet op mijn gezag ge concludeerd is de band met West-Ber- lijn, is de figuur van kardinaal Döpf ner, zijn zijn kloeke, niet mis te ver stane woorden de laatste plechtankers van de hoop. En de grote vrees de vrees waaraan bisschop Dibelius van de Deutsche Evangelische Kirohe als eerste heeft uiting gegeven is dat de verheffing van kardinaal Döpfner in het kerkelijk leven een definitieve schei ding tussen Oost- en West-Duitsland te weeg zal brengen. Men verheelt zich immers niet dat deze benoeming ge schiedt in de maanden die aan een schijnbaar onontwijkbare crisis omWest- Berlijn voorafgaan. Heeft ook het Vaticaan daaraan ge dacht? Heeft het veelvuldig, diepgaand en uitgebreid overleg tussen het Duitse episcopaat en de H. Stoel tenslotte toch alleen dit resultaat kunnen opleveren en betekent dat dus dat de Kerk wijs en realistisch als Zij soms zijn kan gelooft dat de scheidingslijn, die dwars door Duitsland loopt, definitief is? Hecht zij geen geloof aan wonderen en zal PEKING, 8 juli (AFP) Welinge lichte kringen in de hoofdstad van com munistisch China hebben ontkend, dat premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie in een rondschrijven aan alle communistische partijen in de wereld de „ideologische afwijkingen" van Mao tse-Toeng aan de kaak zou hebben ge steld. De zegslieden erkenden, dat er kleine ideologische verschillen bestaan tussen Peking en Moskou, „maar deze zijn nu eenmaal onvermijdelijk". Op de goede betrekkingen tussen Rusland en China hebbe deze verschillen geen in vloed, zo zei men. Eén van de vergissingen van de Ver enigde Statjr, aldus de zegslieden, is de veronderstelling van Washington, dat rood China de Sovjet-Unie wil mee slepen in een derde wereldoorlog, om dat deze volgens Peking niet te voor komen zou zijn. KARDINAAL DÖPFNER dus de nieuwe bisschop van Berlijn een bisschop zijn van gene zijde van het ijzeren gordijn? Een bisschop, die met zijn gelovigen levend in de DDR, zal pogen door gematigdheid en wijs heid dat leven zo draaglijk en de ver houding met de overheid 20 gunstig mogelijk te maken? Zal hij contact met West-Berlijn kunnen blijven onderhou den? Of zal er een nieuwe diocesane indeling nodig worden, die de scheiding nog scherper accentueert? Dus een nieu we bisschop voor Oost- en een nieuwe bisschop voor West-Berljjn? Het gif woord is uiteraard aan de H. Stoel. Maar mocht het zo zijn en kan het an ders? dan past ons op dit ogenblik naar mijn overtuiging meer ver driet om het verlies van een bisschop in West-Berlijn dan de vreugde om de benoeming van een aartsbisschop voor München. In de Vastenbrief 1960 gericht tot de katholieken van de DDR en mede on dertekend door kardinaal Döpfner heet te het: „De Kerk kan u niet zeggen hoe u zonder moeilijkheden en zonder na delen kunt verder leven, Zü toont u echter hoe u met een eeriyk geweten en een ongehuicheld geloof een weg naar de eeuwige eeriykheid kunt vin den." Het moet de nieuwe aartsbisschop van München zwaar te moede zijn, dat hij de directe verantwoordelijkheid voor die Kerk moet overgeven. ALBERT WELLING LONDEN, 8 juli (AFP) Maar schalk Ayoeb Khan, de president van Pakistan, heeft gisteren bij zijn aan komst in Londen voor een verblijf van drie dagen verklaard voorstan- ter te zijn van toetreding van Enge land tot de Europese Economische Ge meenschap. „Pakistan geniet, als lid van het Ge menebest, bepaalde voordelen en wü wensen dat onze belangen worden be schermd, naar wü verzetten ons niet tegen eventuele toetreding van Groot- Brittannië tot de gemeenschappelpke markt. Wü staan gunstig tegenover iedere versterking van de vrije wereld. Een dergelük besluit van Groot-Brit- tannië zou overigens op de lange duur voor ons voordelig zün aldus het Pa kistaanse staatshoofd. goed Laten we vandaag eens het verschijnsel van de mop en dus ook van de moppen tappers aan een nader on derzoek onderwerpen. Ik geloof om te beginnen dat men het niet onderschatten moet en dat het maatschap pelijk verkeer voor een deel op gang wordt gehouden door degenen, die sterk zijn: in het verspreiden van uit het hoofd geleer de humor. De moppentapper heeft bepaald een wezenlijke functie in de maatschappü. Hij breekt op een gegeven moment het ijs en dat kan zün nut hebben. Maar hij, de moppentapper, is ook in hoge mate afhankelük van de mop- penslikker. Het is u overigens al op gevallen dat moppen altüd getapt en nimmer geschonken worden. Het schen ken laat men, meen ik, over aan de leverancier van meer vrüblüvende hu mor. Maar goed. Moppentappers en moppenslikkers. Ik raak er steeds meer van overtuigd dat men de mens heid in deze twee categorieën kan verdelen. En om nu meteen maar op het hoogste niveau' te beginnen: Khroesjtsjev büvoorbeeld lükt mü een typische moppentapper, Kennedy daarentegen een geboren moppenslik- ker. En als de onderlinge scherts niet al te wrang wordt, zou daarin de red ding van de wereld wel eens gelegen kunnen zün. Gaan wü naar de begane grond te rug dan mag ik wel zeggen dat ikzelf ongetwijfeld behoor tot de laatstge noemde categorie. Mijn bereidheid tot het slikken van moppen is schier on begrensd, maar in actieve zin bete ken ik in dezen zo goed als niets. Zo goed als. Want ik ken toch wel één mop, die ik erg goed vind en die ik dus zorgvuldig koester, maar die ik steeds minder kwijt kan naarmate ik hem meer aan de openbaarheid prüs geef. Ik zal hem nu dus ook niet vertellen, want dan wordt de spoeling helemaal dun. Maar goed, Laten wü de psycholo gie van de moppentapper en die van de moppenslikker eens even nader bezien. Ik geloof dat van de geslaagde moppentapper een grote mate van zelfbeheersing gevraagd moet worden. Voor de geslaagde moppenslikker is zelfbeheersing geen vraagstuk, maar een conditio sine qua non. Een mop penslikker zonder zelfbeheersing geeft zich prijs aan de totale zelfvernieti ging. Ik mag in dit verband nog even wijzen op Kennedy. En dan op Khroesjtsjev natuurlijk. Küken wü vervolgens eens naar de moppentapper door de ogen van de mooppenslikker. Hü, de bonafide slik ker, bewondert de tapper in hoge mate. Hü is zelfs een beetje afgunstig op hem, maar bij behoudt zün zelf respect. Hij is dol op moppen voor al inzoverre ze de tapper gelegenheid geven te schitteren. Werpen wü tenslotte een blik op de moppenslikker door de ogen van de moppentapper. Verder kan ik niet gaan. De verantwoorde tapper beseft dat hy de slikker nodig heeft als de lucht die hij inademt. En hij gaat dus niet te roekeloos met hem om, op gevaar af dat hü er in blüft. Helemaal geen standpunt innemend, mag ik dan wel zeggen dat de mop pentapper even koel „ja" moet kun nen zeggen' als de moppenslikker „neen". Maar ok in dat geval is nog niet alles in kannen en kruiken. Dat heb ik laatst nog aan den hjve onder vonden. Kom ik op straat een gerenommeerd moppentapper tegen, zegt-ie: „Ken je die van Sam en Moos, die samen naar Parijs gaan?" Zeg ik: „Neen, maar wat kan het ons schelen?" Zegt hü: „Nou, daar gaat-ie dan..." Zeg ik: „Om de dooie dood niet, hü gaat helemaal niet". Zegt hü: „Wil je hem dan niet ho ren?" Zeg ik: „Welnee, natuurlijk niet." Zegt hü verwonderd: „Waarom dan niet?" Zeg ik: „Omdat ik geen gevoel voor humor heb." Begint hü te bulderen en roept: „Ha, ha, wat een mop!" (Advertentie) MOLENAARS kindermeel j®; C>f in 4 variaties: 's Lands Kroniek en heeft in dit blad reeds eer der iets kunnen lezen over de erbarmelijke omstandigheden, waarin de Nederlandse pastoor C. v. Munster in zijn verwaarloosde pas torie te Isle Bouzon (Zuid-Frankrijk) zich bevond. Enige Leidse vrienden van de curé schreven er over onder „Brieven van Lezers" en het resul taat was een girorekening van enige duizenden guldens. Veel te weinig om de pastorie te kunnen restaureren, maar voldoende om een begin te maken, temeer omdat de Congregatie van de Broeders van O.L. Vrouw 7 Smarten met een genereus gebaar gratis arbeidskracht aanbood. In de Ambachtsschool van de broe ders te Wolvega werden ramen, deu ren en kozijnen gemaakt: alleen het materiaal moest betaald worden. Ver volgens werd er van alles aange schaft: behang, verf, buizen vooi water en licht, vloerbedekking, gordij nen, sanitair en zelfs een complete elektrische waterpomp. In vier auto's werd het materiaal naar Frankrijk gereden en hoewel de douane aanvan kelijk weigerde, het transport gratis in te klaren de Nederlandse am bassade te Parijs moest er zelfs aan te pas komen kwam het onvoor stelbaar welkome geschenk met eni ge dagen vertraging toch bij pastoor Van Munster aan. Vijf broeders-vak lieden reisden meè en toverden de vervallen pastorie welke enige jaren onbewoond geweest was en waaraan de vorige pastoor 45 jaar lang niets had kunnen laten doen om van nauwelijks meer dan een beestenstal tot een naar Franse be grippen comfortabele woning. De curé heeft nu tenminste sluitende deuren en ramen, stromend water en zelfs een w.c. Intussen is het werk nog niet voltooid, maar het Leidse comité zit :v 7:N ié gjgMpMa» Pastoor Van Munster hielp zeieen handje mee. zonder Dirks :eld (secretaris mr. H. J. tijnsburgerweg 165, Leiden, giro 319119 t.b.v. curé van Isle Bou zon) en het vraagt zich af of het de broeders, die binnenkort weer naar Zuid-Frankrijk willen reizen om het werk af te maken, wel kan laten ver trekken. Wie helpt? De bisschop van Tarbes, die het Ne derlandse initiatief met verbazing m.-1' gadesloeg, heeft nu de alarmklok ge luid: er wonen in zijn bisdom 25 Ne derlandse priesters, die vrijwel allen in ongeveer even beroerde omstandig heden verkeren als de curé van Isle Bouzon. Kom ons helpen, smeekt hij. Inmiddels heeft de vicaris-generaal een huis beschikbaar gesteld, waarin de broeders deze zomer een maand mogen wonen, als zij maar terugko men om het werk in Isle Bouzon af te maken en ook de andere Neder landse priesters een beetje behoorlijk onderdak te geven. Het Leidse comité kan dit werk niet aan en zou graag een Thuisfront wil len oprichten om de Nederlandse priesters de gevraagde materiële steun te geven. Mr. Dirks verwacht gaarne adhaesie-betuigingen. De broe ders zijn bereid om hun vakantie op te offeren en in Zuid-Frankrijk het werk voort te zetten. Maar het Leidse comité durft deze volgende stap nog niet aan. Nogmaals, wie helpt? ,7? BASIS VANDENBERG, 8 juli (Reu- ter-AFP) Amerikaanse geleerden hebben gisteravond een nieuwe aard- satelliet van het type „Ontdekker" ge lanceerd. De satelliet beschrijft in ca. 95 minuten een baan om de aarde. De maximale hoogte is 810 km, de mini male hoogte 235 km van het aardopper vlak. De komende vier dagen zal men in de nabijheid van de Hawai-eilanden een poging te doen om de 136 kg zware ruimtecabine te bergen. installatie in 3 Kantelberg tegen benoemingsrecht van de staat De rede welke de nieuwe aartsbis- 3 schop van Canterbury, sey, hield bü zün Kantelbergs oude waarin hü zonder er veel doekjes om te winden verklaarde dat de staatskerk 3 7—» 7 7 J «7. J A A/fD van regering eiv parlement, heeft van- 3 0 zelfsprekend veel aandacht getrokken. En de belangstelling voor de toekom- 3 stige plannen van d aartsbisschop nam nog het begin van deze week, in zün eerste rede voor de Kerkvergadering, duide- I - j uiuautll, ^CUUIMVCll. 3 i/no-b- in 7Ün oorcto recht voor de hogere clergé staatskerk onttrokken behoorde te wor den aan de regering. Hü stelde voor dat een hooggeplaatst comité deze kwestie in studie zal nemen. De Kerk- iemen( yg herziene wetten moet iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiuiiimiiiiiimiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii vergadering toonde grote geestdrift voor dit voorstel, en uit de reacties in het land bleek spoedig dat de mening wüd verbreid is onder Anglicanen dat het benoemingsrecht van de eerste mi nister verouderd is. (Aldus geformu leerd is de zaak eigenhjk te eenvoudig voorgesteld. Want er heerst ook onte vredenheid over de lagere benoemin gen en over het feit dat ministers zoals de Lord Kanselier en in nog grotere omvang de minister van binnenlandse zaken honderden parochies te vergeven hebben aan geestelüken van hun keu ze). De kwestie van het benoemingsrecht was reeds in studie bü een commissie gevormd op initiatief van de lagere clergé. Wat dr. Ramsey voorstelde is dat dit initiatief zou worden overgeno men door een krachtige commissie te vormen door de aartsbisschoppen van Canterbury en York. Het is dr. Ram sey duidelük bittere ernst, en zün op treden is niet alleen van groot belang, maar getuigt ook van een zekere mate van edelmoedigheid. Want het is een publiek geheim dat zün voorganger, dr. Fisher, een andere kandidaat voor de zetel van Canterbury op het oog had, maar dat Macmillan Ramsey heeft ge kozen. oever dr. Ramsey bereid is te gaan is niet duidelük. Het is waar- schünlü'k dat onder zün episco paat de staatskerk door zal gaan met de herziening van het canoniek recht van de staatskerk, een traag pro ces dat allang aan de gang is, maar dat op de duur het gevaar schept voor een krachtmeting tussen de Kerk die haar wetten wil veranderen en het par- goedkeuren. Veertig jaar geleden be gon het erop te lüken dat het Britse parlement, bestaande uit kerkelüken van alle gezindten en een aantal niet- kerkelüken, begon in te zien dat het ongerümd was dat het parlement het laatste woord had in geestelüken zaken van de staatskerk. Het begon een po ging een eind te maken aan deze zon derlinge toestand door een Kerkverga dering in het leven te roepen, welke de bevoegdheid zou hebben voor de wetge ving binnen de kerk. Maar toen het negen jaar later aankwam op de eer ste ernstige krachtmeting tussen deze nieuwe Kerkvergadering en het parle ment over het herziene Book of Com mon Prayer, maakte het parlement duidelük dat het niets van zijn gezag had prüsgegeven en verwierp tot twee maal toe het nieuwe Prayerbook. En het is niet alleen het parlement met zün recht van veto in kerkelüke zaken en de premier en de minister met hun benoemingsrecht voor de hoge en lage kerkelijke posten die meer macht be zitten in geestelüke zaken dan de kerk zelf. Ook de seculiere rechtspraak heeft ongerümde bevoegdheden in kerkelüke kwesties. Als büv. het hoofd van een Anglicaanse parochie meent ten on rechte uit zün functie ontzet te zün door zün bisschop, kan hü zich wenden tot de wereldse rechter en zpn zaak be pleiten tot in het hoogste gerechtshof van het land. het gerechtelük comité van het Hogerhuis. De uitlatingen van dr. Ramsey bü zün installatie en aan het begin van deze week hebben natuurhjk geleid tot een openbare gedaehtenwisseling. Maar deze gedaehtenwisseling was al eerder begonnen tengevolge van een zeer on- aangename situatie voortvloeiend uit het seculier benoemingsrecht. In Guild ford is de nieuwe kathedraal ingeze- fend. Vrüwel iedereen had verwacht at de geestelüke, die tüdens de bouw van de kerk had gefunctioneerd als pro voost van de kathedraal, zou worden benoemd tot deken na de consecratie van bet kerkgebouw, maar de pro- voost werd gepasseerd. De verontwaar diging hierover is nog steeds krachtig en er heeft zich een comité gevormd dat zal proberen de zaak opnieuw aan hangig te maken. et zou evenwel onjuist zpn te den ken dat de oude strijd om de verhouding tussen kerk en staat onder 'iet veldheerschap van dr. Ramsey noodzakelük zal leiden tot het j duidelük door hem begeerde doel. Want er is een krachtige evangelische groep in de staatskerk, dat wil zeggen een meer protestants georiënteerde groep, welke binnen de kerk verzet zal bieden tegen de idealen van de anglo-katholie- ke aartsbisschop van Canterbury. En degenen die het oog gericht wensen te houden op de boeiende ontwikkeling in de Engelse staatskerk behoren niet te vergeten dat Engeland twee aartsbis- schoppen heeft, en dat de tweede, de nieuwe aartsbisschop van York, een uitgesproken tegenstander is van de anglo-katholieke groep in de staatskerk De beide aartsbisschoppen lopen niet in hetzelfde gareel. En het geeft te denken dat de uitgeslapen Macmillan. die de slotverantwoordelükheid had voor de benoeming van de beide nieu we aartsbisschoppen, twee theologische tegenstanders plaatste op de hoge ze- DAAN VAN DER VAT. Met de verfkwast gaven de broeders de uitgeleefde pastorie weer een gezellig [miiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiitiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii spreekt dat „weg van de stad" nogal tot de verbeelding. In 1926 was de Peel een veel min der ontgonnen gebied dan op dit ogenblik en Deurne was nog een fraai dorp, met veel bomen en oude boer derijen. Nu heeft het al iets van een opkomend stadje, het is veel lelijker geworden, de industrie neemt er be zit van. Henk Wiegersma bouwde in het begin der jaren twintig zijn huis weliswaar op een kaal stuk grond, zoals de foto met de jonge boompjes wel duidelijk toont, maar hij heeft de grond overvloedig gemest en zit nu zó diep verscholen onder het bladerdak dat men hem niet vindt, als hij niet te voorschijn wil komen. Hij deed alles in het groot en over vloedig, kennelijk ook bij het drinken van zomerbier, want het vocht dat hij en zijn vrienden naar binnengie- ten komt uit een kapitale kruik, een exemplaar dat in de hei is opgegra ven. Van het drinkende viertal is Jozef Cantré, de houtsnijder en beeld houwer, niet meer in het land der levenden. Enige dagen geleden is te Borgerhout overleden André de Rid der, de Vlaamse criticus, redacteur van „Selection", die ook veel te Deur ne kwam. Hij, is 72 jaar geworden. Wiegersma verjaart op 7 oktober en wordt dan zeventig. Van de „gemeen schap" der jaren twintig zijn enkele sterke individuen overgebleven. Iemand die ook met de kring te maken had was Leo Brom, de Utrechtse edelsmid. Hij gaat met het komende jaar „in ruste". Er is geen opvolger, de vermaarde edelsmederij wordt opgeheven, het claustrale huis van Sint Jan aan de Drift is ver kocht aan de Utrechtse Universiteit die er een Frans instituut in zal ves tigen. De rijke collectie wordt groten deels geveild. Het drinken van bier geschiedt gewoonlük in gemeenscbap. Wel heeft Eduard Manet in „Le Bon Boe" een enkele heel ge zellige man, met bakkebaarden en ste nen püp, bierdrinkend uitgebeeld. Hü zit moederziel alleen bedaard te slem pen en voelt zich best. Nauwelü'ks be speurt men verschil tussen hem en de kapitein van een stoombootje op de Lek. Maar doorgaans drinken mannen bier in een kring van vrien den. Zo deden het en dat toont onze foto vier bekende kunstenaars op een warme zomerdag van het jaar 1926. Het waren, van links naar rechts, Henk Wiegersma, Ossip Zad- kine, Josef Cantré en Joep Nicolas. Het jongetje met de hoed is Pieter, een zoon van Wiegersma, nu een grote forse man, bekend glazenier en be woner van het Klein Kasteel te Deur ne. Behalve dat die vier beeldende kun stenaars het liefst in gemeenschap bier dronken, hadden zij ook allen iets te maken met het tijdschrfit „De Ge meenschap", de atmosfeer van dit expressionisme" vanvjandblad het maandblad, het „expressionisme" van Vlaanderen, de schilderkunst en beeldhouwkunst te Parijs. Wie de eerste jaargangen van „De Gemeen schap" opslaat vindt, behalve Neder landse, ook Franse, Duitse en Engel se bijdragen. De jongeren van toen waren roerig en rebels, maar niet zonder achting voor grote voorgan gers. Zij keken ook gaarne over de frenzen van ons land en ontmoetten ean Cocteau, Max Jacob, Jacques Maritain, Charles Albert, Cingria, Moïsy Kogan. Het is nu 35 jaar geleden, dat de foto van de vier bierdrinkers in ge meenschap is gemaakt. Wij vonden haar terug op de zelfde dag, dat ons twee uitnodigingen hebben bereikt geopend, een expositie van schilde- die iets met ,,De Gemeenschap had- den te maken. Gisteravond is in de Kinkelenburg, het Kasteel en Raad huis te Bemmel, door Martin Bruyns geopend, een expositie van schilde rijen van Otto van Rees, de betreur de volgeling der Franse cubisten, die enige jaren geleden als slachtoffer van het verkeer is omgekomen. Hij woonde toen allang in Utrecht, na veel te hebben gereisd in Frankrijk en Italië, maar in het jaar 1926 was hij het die verbleef op het Klein Kasteel te Deurne. En van de jong ste man van het bierdrinkend viertal, dit is Joep Nicolas, is hedennamid- dag te half 6 een tentoonstelling ge opend in „De Paardenburg" te Ouderkerk aan de Amstel. Enkele bronzen en terracotta's van zijn vrouw Suzanne Nicolas zijn aan de expositie toegevoegd. Meer en meer zoeken kunstenaars, die niet onder het juk der abstractie en mechani satie wensen door te gaan, de buiten plaatsen verwijderd van het asfalt, de kleine en vriendelijke kunstzalen, de oude kastelen en herbergen. Een toespraak bij de opening der tentoon stelling van Nicolas is gehouden door dr. Victor E. van Vriesland. Blijkbaar et Produktschap voor Zuivel, ge zeteld in Den Haag, vindt de mensen nog altijd te weinig mans. Men greep de jeugd aan wie wil er brigadier worden? omdat wie de jeugd heeft de toekomst heeft. Elke dag een glaasje (melk) moet een levensbehoefte worden. In de melksector heeft men echter niet het voordeel van hoe ouder hoe beter. Vooral met de jongste kleine hitte golf zag menige huisvrouw de melk in „pap" verkeren, wat velen heeft doen voornemen voorlopig minder melk te nemen. En dit ziet het produktschap met lede ogen aan. Als er geen kelders meer zijn om de melk te koelen, dan moet er de koelkast komen. Iedere huisvrouw, zo vindt het produktschap, moet kunnen beschik ken over een koelkast. Het produktschap heeft contact op genomen met AMCO, een coöperatie ve vereniging van handelaren in de elektronische branche. Het resultaat van dit contact is dat vanaf 1 juli iedere vrouw in staat is een koelkast te huren. Zij heeft de keuze uit tien modellen, met een inhoud, die va rieert van 100 tot 300 liter. De huurder betaalt naar gelang de inhoud 1.50 tot 3,90 per week. Huren is hier geen synoniem van afbetalen, om de eenvoudige reden dat het apparaat nooit eigendom wordt van de bezit ter. Wanneer na vijf jaar de kast in feite „afbetaald" is, wordt deze ver vangen door een nieuwe en begint het spelletje van voren af aan. Er zijn echter mensen, die zich hechten aan hun „kast". Ook met hen is rekening gehouden. Na verloop van tijd kunnen zij tot koop overgaan, waarbij vijf-en-zeventig procent van de betaalde huurprijs wordt afgetrok ken van de originele koopsom. AMCO is blij deze schat in de schoot geworpen te krijgen. Zij stond een beetje rancuneus tegenover enke le zuivel-coöperaties in jns land, die op eigen gelegenheid koelkasten wilden gaan verhuren. AMCO acht dit de taak van de vakhandel. De niet bij AMCO aangesloten ver kopers van koelkasten zullen zich nu, op hun beurt, wel benadeeld voelen. De melkbezorgers zien de toekomst echter hoopvol tegemoet. Wanneer de actie slaagt is voor hen de weg naar de vrije zaterdag mogelijk. De huis vrouwen kunnen de op vrijdag bezorg de melk dan rustig conserveren in hun koelkast. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7