Khroesjtsjev: Grote Vier bijeen over Duitsland Inkrimping Sovjet-strijd krachten opgeschort Dreigementen VREEMD ANACHRONISME IN KOEWEIT Twee doden bij ongeluk op onbewaakte overweg 1 m FRANSE VERLIEZEN IN ALGERIJE 15.000 gesneuvelde, 23.200 gewonde Franse militairen BEROEP OP WIJSHEIDVAN HET WESTEN Het weer Onvast weer BRITTEN UIT KOEWEIT Treinen minder vertraagd Bestelauto door trein gegrepen Man gedood door kogels van agent Staking bij het „Handelsblad" opgeheven Op Rijksiveg 2 KAPELAAN bij ongeval gedood Scheepsramp in Oost-Afrika Droeve balans van zes jaar oorlog ilMfi 1 jooilwilI Arabische Liga: Nieuw voorstel Verbetering in NS- arbeidsvoorwaarden Inwoners Tiendeveen protesteren Burgemeester van Heerde verdronken Honderden doden bij vergaan van Portugees? MAANDAG 10 JULI 1961 85ste JAARGANG No. 30871 MOSKOU, 10 juli (Rtr., U.P.I.) Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft zaterdag een beroep gedaan op Ruslands bond genoten uit de laatste wereldoor log om „wijsheid te tonen bij het regelen van de Duitse kwestie en met andere vredelievende landen aan de conferentietafel te gaan zitten teneinde een vredesverdrag te sluiten". De Russische premier sprak op een receptie in het Kremlin voor pas afgestudeerden van de Russische militaire acade mies. Khroesjtsjev, die zich spe ciaal tot Kennedy, De Gaulle en Macmillan richtte, verklaarde dat er op het ogenblik niets vreedza- mers kan geschieden dan het sluiten van een vredesverdrag en het opruimen van de sporen van de laatste wereldoorlog. sfeeMORRIS "ieforeyöu êuifl Suède dames- en herenjasjes Aan zee V.S.: Geen „top" alleen verkoop Sporthuis Centrum BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'a avonds tel. 21544. Rekening houdend met de militaire voorbereidingen van de NAVO, zo zei Khroesjtsjev, is de Russische regering verplicht het ministerie van defensie op dracht te geven om de voor 1961 Voorgenomen inkrimping van de Rus sische strijdkrachten tot nader order op te schorten. De Russische premier maakte voorts bekend dat zun regering besloten heeft nog dit jaar ruim 3,1 mil jard roebel meer voor de defensie uit te trekken, waardoor het budget voor defensie in totaal rond 12,4 miljard roebel zal bedragen. Khroesjtsjev zei dat zijn regering deze maatregelen wel moest nemen in verband met de vei ligheid van het Russische volk. De Sovjet-Unie, aldus Khroesjtsjev, Wil zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de bewoners van West-Berljjn en ook geen afbreuk doen aan het prestige van de V.S., Engeland en Frankrijk. De Russische premier stelde de volgende drie oplossingen voor het vraagstuk-Berlön voor: Waarborgen van de vier grote mogendheden, Rusland, de V.S., En geland en Frankrijk. Waarborgen van de neutrale lan den en waarborgen van de V.N. Als het Westen nog betere voorstel len in petto heeft, laat het die dan doen, zo zei hij. Khroesjtsjev verklaarde dat (Advertentie) BARtÊuOrIsStT" HAARLEM TEL:, 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235R6 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 10 juli Zwaar be wolkt en op de meeste plaatsen enige regen of motregen, maar mor gen overdag ook verspreid voor komende opklaringen. Zwakke tot matige, overwegend westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Dinsdag: Zon: 4.32-20.58. Maan: 3.40-19.42. DE BILT. 10 juli Na de onver wacht vrij zware regen van zaterdag is het juliweer in een onbestendig stadium komen te verkeren. Een kleine maar actieve storing, die vanmorgen Enge land bereikte, trekt in oostelijke rich ting en zal de komende 24 uur voor namelijk in de zuidelijke helft van ons land enige regen brengen. Daarna ko men wij weer in koele, westelijke win den met opklaringen, maar waarin op enkele plaatsen ook een bui voorkomt. De temperatuur zal de eerste dagen in de middag in de buurt van 18 graden schommelen. Ook morgen keol en onbestendig, met tijdelijk enige regen, gevolgd door zon nige perioden. Matige tot vrij krachtige zuidwesten wind. Temperatuur 16 a 17 gi., zeewater 17 gr. Vooruitzichten: vrij sterke westelijke luchtstroming, waar in nu en dan een buienstoring voor komt max. min. neersi Station Weet temp. temp afgel gisteren 24 uur Twente licht bew. 17 9 0 Eindhoven geh. bew. 20 12 0 Zd.-Limburj geh. bew. 20 12 0 Stockholm regen 18 14 6 Oslo geh. bew. 18 14 6 Kopenhagen regenbui 18 11 0.1 Londen geh.bew. 24 15 0 Amsterdam zw. bew. 18 10 0 Brussel geh. bew. 21 14 4 Luxemburg mist 19 10 0 Barijs zw. bew. 23 14 0 «ice onbew. 26 18 0 Berlijn zw. bew. 18 11 10 MUnchen zw. bew. 19 13 0 Zlinch zw. bew. 19 12 1 Oenève licht bew. 24 12 0 Wenen zw. bew 21 11 6 Innsbruck zw. bew. 17 11 6 Athene onbew. 22 0 «ome onbew. 30 16 0 Madrid onbew. 37 18 0 .Mallorca half bew. 28 16 0 HBsabon. onbew. 29 15 0 de Russische regering het diep betreur de dat bepaalde ex-bondgenoten geen vredesverdrag willen sluiten en dat de Westduitse regering de haar toegesto ken hand niet wil aannemen. Hij merkte verder op dat het vre desverdrag met Duitsland gesloten zal worden overeenkomstig het internatio naal gebruik en dat Ruslsind, zodra het verdrag een feit is, zal afzien van alle verplichtingen die het in verband met de verbindingswegen met West- Berljjn op zich heeft genomen. De Russische premier verklaarde het met Kennedy eens te wezen dat de rechten van de West-Berljjners niet in gevaar mogen worden gebracht. Hij legde er nogmaals de nadruk op dat Rusland, wat er ook mag gebeuren, een vredesverdrag zal tekenen. En wij zul len onze strijdkrachten, die over alles beschikken om hun taak met succes te volbrengen, bevelen elke aanvaller, die zijn hand mocht opheffen tegen de Sovjet-Unie of haar bondgenoten, terug te slaan. Khroesjtsjev merkte op dat er in de verklaringen van het Westen geen dreigende toon wordt aangeslagen. Wij moeten echter niet op oorlog maar op vrede aansturen, zo zei hij. In Washington heeft men „met be langstelling" kennis genomen van pre mier F-hroesjtsjevs voorstel van zater dag, om op een internationale confe rentie te komen tot sluiting van een Duits Vredesverdrag. Maar men wijst erop dat de Verenigde Staten nooit zul len instemmen met Khroesjtsjevs voor stel, dat de opstelling van zo'n ver drag op het niveau van een topconfe rentie zou moeten geschieden. Het Ame rikaanse standpunt in deze is, dat over eenstemming moet bestaan over de tekst van een ontwerp-verdrag, alvorens de regeringshoofden bijeenkomen om iet document te ondertekenen. In Washing ton zei men dat de Amerikaanse regering al geruime tijd een Duitse vredescon ferentie aan het overwegen is. Herin nerd wordt aan een soortgelijk voorstel dat dezer dagen is gedaan door burge meester Brandt van West-Berlijn. Generaal Norstad, de opperbevel hebber der NAVO-strijdkrachten, heeft in een verklaring voor de commissie voor de buitenlandse betrekkingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden gezegd, dat de NAVO-strijd- krachten gedurende een beperkte pe riode „zich zeer goed van hun taak kunnen kwijten". De NAVO bevindt zich in een periode van rustige op bouw van een kracht, die de „Ber- l'jnse bal een heel eind naar Khroesj tsjev terug kan kaatsen." Generaal Norstad zei dat hoewel hij de sterkte der NAVO onvoldoende acht om de „volle last van onze verantwoor delijkheden" te dragen, hij er zeker van is dat zjj in het Russische denken over wat men ten aanzien van Berlijn zal doen, een factor uitmaakt. Zijn opinie omtrent de doelmatigheid der verschillende NAVO-strijdkrachten vatte generaal Norstadt als volgt sa men: Zevende Amerikaanse leger: het bes te leger dat de Verenigde Staten in vre destijd ooit op de b^en hebben gehad. Canadese bijdrage: vrij klein, doch eerste klas. De Westduitse zeven of acht divisies: niet volledig bei. and of uitgerust, doch zij zullen eerste klasse-eenheden worden, minstens even goed uitgerust als de Amerikaanse divisies. Nederland: een vastberaden volk en volledige en actieve partners in het bondgenootschap, hoe klein zij ook zijn. Denemarken: heeft de aanvullende vliegtuigen, bedoeld in het nieuwe mi litaire hulpprogramma, nodig om zijn sleutelpositie en de controle over alle uitgangen uit de Oostzee te verdedigen. Portugal: de Portugese strijdkrach- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiimiNiii De Russische premier Khroesjtsjev tij dens het uitspreken van zijn rede voor afgestudeerden van de militaire acade mie in Moskou. Achter Khroesjtsjev zitten Russische generaals, derde van links maarschalk Malenovsky, de Rus- slechts minister van Defensie. ten vormen een reserve, een versterking die zeer belangrijk zou kunnen zijn. Noorwegen: een machtige militaire bijdrage, alleen al omdat het een klein land is, dat over de kracht, het ver trouwen en de waardigheid beschikt om zich tegen de Sovjet-Unie te weren. België: een zeer belangrijke bijdra ge tot het bondgenootschap, doch het zal nog twee tot vijf jaar kunnen duren om de problemen op te lossen, voort spruitend uit hun terugtrekking uit de Congo. Italië: een zeer belangrijke strijd macht, die vrijwel geheel ter beschik king van de NAVO staat. CAIRO, 10 juli (UPI) Volgens door gaans welingelichte diplomatieke bron nen voelen de landen, aangesloten bij de Arabische liga er veel voor om Koe weit als lid te aanvaarden, mits de En gelse militaire eenheden de oliestaat verlaten. Volgens zegslieden zou ^ral?' ^at meent aanspraak te kunnen maken op Koeweit, zij het schoorvoetend, in kun nen stemmen met de toetreding van Koeweit, indien de Engelse soldaten zou den worden teruggetrokken. T De zegslieden verklaarden dat Jor danië, Libanon, Soedan, Libië en Tune sië nog geen standpunt hebben bekend gemaakt over de acceptatie van Koe weit als lid. Saoedie Arabië is sterk voor, Irak tegen terwijl de Verenigde Arabi sche republiek, Jemen, Marokko en Al gerije hun toestemming baseren op het terugtrekken van de Britse strijd macht in de oliestaat. UTRECHT 10 juli De Nederlandse Spoorwegen zijn, de omstandigheden in aanmerking genomen, tevreden over het verloop van de dienstregeling in het afgelopen weekeinde. Zaterdag reed 75 procent van de treinen met minder dan vier minuten vertraging. Ook zondag liep de dienstregeling goed. In Amsterdam had men tot gister avond tien uur zelfs geen enkele vertra ging gehad. In geheel Nederland va rieerden de vertragingen gisteren van nul tot vijf minuten. De Beneluxtreinen hadden maximaal twee minuten vertra ging. Alleen een D-trein kwam te laat binnen, maar deze achterstand had men in Duitsland reeds opgelopen. In het afgelopen weekeinde was het vervoersaanbod in verband met het slechte weer niet erg groot. Ook liepen er geen extra treinen naar Zandvoort- strand. UTRECHT, 10 juli - De paritaire com missie van de Nederlandse Spoorwegen, bestaande uit vertegenwoordigers van het bedrijf en van de vervoersbonden, is gereed gekomen met een aanvullend voorstel op de reeds eerder ingediende wijzigingen van de secundaire arbeids voorwaarden voor het personeel. Deze aanvullende voorstellen zullen dezer dagen aan de directie en de per- soneelraad van de Spoorwegen ter goed keuring worden voorgelegd. De primai re wijzigingen van de secundaire ar beidsvoorwaarden vergen een bedrag van rond acht miljoen gulden. Naar vanmorgen werd medegedeeld, zullen de aanvullende wijzigingen, die thans worden voorgesteld, nog een bedrag van enkele mijoenen vragen. De voorzitter van de personeelraad van de N.S., de heer H. J. Kanne, heeft zaterdag in het hoofdgebouw in Utrecht evenals een lid van deze raad, de heer C. Jansen in de Wal, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde, leef tijd afscheid genomen. Bij die gelegen heid heeft de president van de spoor wegen, ir. J. Lohmann, gesproken over de goede verstandhouding tussen de di rectie van de N.S. en de personeelraad. RHEDEN, 10 juli Op een niet-be- veiligde overweg is hier zaterdag een ongeluk gebeurd, dat twee personen het leven heeft gekost. Een bestelauto, waarin de heer Hillebrink en de tien jarige jongen Van der Kracht zaten, beiden uit Rheden, werd op de overweg gegrepen door de trein van Zutphen naar Arnhem. De auto werd tientallen meters meegesleurd en raakte onder de locomotief. De twee inzittenden waren op slag dood. ZIERIKZEE Gisteren is de be jaarde heer L. van der Linde, toen hij met zijn bromfiets de rijksweg over stak, door een auto gegrepen en op slag gedood. W1JK-BIJ-DURSTEDE De 35-jarige bromfietser S. Aalbertsen uit Lang broek is zaterdag bij het „sluisje" m botsing gekomen met een vrachtauto. Hij was vrijwel op slag dood. ANTWERPEN, Een autobus, die arbeiders van de Philips-fabrieken in Eindhoven voor het weekeinde naar hun woonplaatsen in Zeeuws-Vlaanderen bracht, heeft zaterdagavond in Bras- schaat bij Antwerpen een ongeluk ver oorzaakt, waarbij een Belgische auto mobilist werd gedood en twee inzitten den van diens auto ernstig werden ge wond. De bus, die met sterk verminderde snelheid een bocht nam, begon te slin geren als gevolg van het breken van de achteras. De bestuurder van een uit de tegenovergestelde richting komen de personenauto trachtte vergeefs de bus te ontwijken en kwam in bot sing met de rondzwaaiende achter kant. De 49-jarige bestuurder werd op slag gedood. De toestand van de twee mede-inzittenden was gisteren zorgwek kend. Van de achttien passagiers van de bus werden er tien naar een zie kenhuis overgebracht. Zij konden met uitzondering van één van hen, die ove rigens niet ernstig werd gewond, na eerste verzorging de reis naar huis voortzetteif. ZANDVOORT Gisteren zijn op de Noord-Boulevard twee auto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 32- jarige onder invloed van alcohol ver- kerende kelner, die met zijn auto op het linkergedeelte van de weg reed. Van de vijf inzittenden van de ande re wagen werd er één levensgevaar lijk, twee ernstig en twee lichtgewond. Zjj zijn opgenomen in het Grote Gast huis te Haarlem. De kelner, die lichte verwondingen had opgelopen, is na de botsing ge vlucht. In de loop van de dag heeft de politie hem aangehouden. (Van onze correspondent) EMMEN, 10 juli Ongeveer 150 in woners van het dorp Tiendeveen (ge meente Beilen) hebben besloten een schrijven te richten aan de minister van Justitie naar aanleiding van een vecht partij tussen enige inwoners van het dorp en een aantal agenten van de rijkspolitie op 4 juni. Bjj dit treffen schoot een der agenten de dertigjari ge spoorlegger Berend Pekel in de buik; de man is aan de gevolgen ervan in een Hoogeveens ziekenhuis overleden. In het rekest, dat vandaag naar Den Haag zou worden gestuurd, verklaren de ondertekenaars, dat er sprake is ge weest van een onnodig bruut en afschu welijk optreden vande politie. Zij menen, dat het toch wel zeer in strijd is met de Nederlandse zeden en gewoonten „om iemand te doorzeven met kogels, zoals de behandelende ge neesheer uit het ziekenhuis te Hooge- veen verklaarde." De ondertekenaars willen de minister bewegen, te bewerkstelligen dat de schuldige politiemannen van hun post zullen worden ontheven en gerechtelijk zullen worden vervolgd. (Van onze correspondent) ZWOLLE, 10 juli Voor de ogen van zijn vrouw en dochtertje is de burge meester van Heerde, jhr. W. H. van der Poll, gisteren tijdens het zeilen op het Ramsdiep over boord gegleden en verdonken. De heer Van der Poll was met zijn echtgenote en drie kinderen gaan zeilen op het IJsselmeer. Op het Ramsdiep lagen de twee zoons van de heer Van der Poll, die in een eigen boot voeren, ongeveer 200 meter voor. Waar schijnlijk om hen in te halen, heeft de burgemeester het fokzeil willen hijsen, hij gleed uit en viel over boord Hij was gekleed in zwaar oliegoed, zodat hij in de diepte was verdwenen voordat zijn zoons met hun boot ter plaatse waren, 's Middags heeft de rijkspolitie het stof felijk overschot van de drenkeling ge borgen. Jonkheer W. H. van der Poll werd 13 maart 1960 te Den Haag geboren. In 1946 werd hij tot burgemeester van Elburg benoemd. In 1953 volgde zijn benoeming te Heerde. Hij was o.m. ge delegeerde commissaris van Water- leidng Maatschappij Gelderland. ROTTERDAM In de Rijnhaven is gistermorgen vroeg de 26-jarige tweede stuurman van het Duitse S.S. „Jobst Ol- dendorff", Helmuth W. Kruse uit Cux- haven, verdronken, toen hij probeerde naar zijn schip te zwemmen, dat vijf tig meter uit de wal lag. De 7-jarige Adriaan Johan van Buren uit de Hudsonstraat verdronk gistermid dag in de Schiemond. Hij viel in het wa ter, toen hij een bal wilde pakken. Enkele Britse militairen in Koeweit zijn in een vriendschappelijk gesprek ge wikkeld met vrijwilligers van deze rijke oliestaat, die met hun eeuwen oude kledij en hun hypermoderne sten- guns voor een vreemd anachronisme zorgen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 10 juli De staking van het technische personeel van het „Algemeen Handelsblad" in Amsterdam is vanmorgen tien uur opgeheven. Na dat de nachtploeg zondagnacht niet was opgekomen, kwamen reeds om kwart voor acht 's morgens vertegenwoordigers van de vakhonden en de directie in vergadering bijeen. Na afloop was er een bespreking tussen de bondsbestuur- ders, die de wilde staking niet steunen, en de stakende typografen, die resul teerde in een hervatting van het werk. Oorzaak van het conflict was de on rust onder het technisch personeel we gens hogere lonen die door drukkerij De Spin en het dagblad De Volkskrant betaald worden. Deze lonen zonden hoger zijn dan de CAO toelaat. In ver band daarmede, zo werd ons namens de directie van het Handelsblad medege deeld, overweegt de directie via de Ned. Dagblad Pers bij de Looncontrole- dienst een klacht in te dienen. Nadat de onmogelijkheid om aan de eisen te voldoen was gebleken, zijn de stakers weer aan het werk gegaan. Het dagblad „Parool", dat evenals het dagblad Trouw van de technische af delingen van Het Handelsblad gebruik maakt, is er zaterdag nog in geslaagd via het bedrijf in Utrecht een krant te laten verschijnen. Trouw is dit niet gelukt. Bij het „Handelsblad" worden ook Elseviers Weekblad en de Groene Amsterdammer gezet en gedrukt. (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 16 BIJ DE GROTE MARKT-HAARLEM TEL.22I72 AMSTERDAM, 10 juli Kapelaan G. J. Hoogervorst van de St.-Vincentius- parochie in Amsterdam-west is zondag avond kwart over zes op Rijksweg 2 in de gemeente Breukelen door een onge val om het leven gekomen. Het stoffe lijk overschot is vanmorgen naar Am sterdam vervoerd en zal donderdag a.s. na een requiemmis om half elf. op d« Begraafplaats Buitenveldert ter aarde worden besteld. Men vermoedt dat het ongeval ge schied is bij het passeren. Kapelaan Hoogervorst,. die bekend staat als een zeer kalme motorrijder, werd daarbij op de inhaalbaan gegrepen door een achterop rijdende auto en kwam zo ongelukkig terecht dat hij vrijwel op slag werd gedood. ""rpelaan Hoogervorst werd te Hil- legom op 28 november 1908 geboren en 6 juni 1936 tot priester gewijd. Hij is kapelaan geweest in Middelhamis en Wormer, Bennebroek en Bodegraven Sedert 5 december 1952 was hij kape laan te Amsterdam in de St. Vincentius parochie. Kortgeleden vierde hij zijn zilveren priesterfeest. LOURENCO MARQUES, 10 juli (AFP, Reuter) Aan boord van het ruim 29.000 ton metende Portugese passagiers schip „Save", dat gistermorgen voor de kust van Portugees Oost-Afrika aan de grond was gelopen, hebben zich enkele zware ontploffingen voorgedaan. Het schip is daarna geheel uitgebrand. Men vreest dat zeer veel opvarenden het leven hebben verloren. Er wordt ge sproken van meer dan 200 doden. Het ongeluk heeft zich voorgedaan in de monding van de rivier de linde, ten noorden van de havenplaats Beira. Het schip was geladen me; benzine, diesel olie en mumtie. Reeds na de eerste ontploffing stond da „Save" van voor tot achter in brand. E_r waren 550 passagiers aan boord, onder wie 200 militairen De gewonden zijn met miltaire vielgtuigen naar een ziekenhuis in Beira vervoerd. Officieel staat vast, dat 30 Europeanen de dood hebben gevonden, maar over het lot var. 12 anderen bestaat onzekerheid. Na de eerste berichten over het aan de grond lopen van de „Save" is een sleepboot uit Beira ter assistentie uit gevaren. (Advertentie) BINNENYERINGBED het beste bed ooit gemaakt 1 SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen PARIJS, 10 juli (Rtr, UPI) Zes jaar verbitterde strijd in Algerqe heb ben het Franse leger ruim 15.000 man aan doden en 23.000 gewonden gekost, terwijl een (niet genoemd) aantal door de Algerijnse opstandelingen werd ge vangen genomen. Dit is gisteren in Parijs onthuld door de Franse minister van defensie, Pierre Messmer. Mess- mer sprak niet over het aantal ge vangenen geloofd wordt dat het aan tal gevangenen in handen der rebellen klein is en evenmin repte hij van de tienduizenden burgers die in die jaren gewelddadig omkwamen. De minister deed zijn onthullingen over de verliezen tussen 1 november 1954 het begin van de oorlog en eind december 1960, in antwoord op een schriftelijke vraag van het communis tische parlementslid Pierre Villon. Messmer zei dat 10.200 officieren en manschappen in de strijd sneuvelden, 5.000 omkwamen bij ongelukken m ac tieve dienst en 23.200 werden gewond. Verwacht wordt dat president De Gaulle woensdag in zijn toespraak tot de natie het onderwerp Algerije weer zal aansnijden. Geopperd is dat bin nen een week daarna de Algeriins- Franse onderhandelingen in de een of andere vorm zullen worden hervat. Doch uit betrouwbare bron is vernomen dat noch De Gaulle noch zijn hoogste onderhandelaar, de minister voor Alge rijnse zaken, Louis Joxe. gelooft dat de rebellen de macht of de wens hebben een compromis aan te gaan ten aanzien van welke der drie strui kelblokken ook in de onderhandelingen die 20 mei in Evian-les-Bains begon nen. Deze struikelblokken zijn: 1. Waarborgen voor de Europeanen. 2. De Sahara-kwestie. De Fransen wensen van de Sahara een afzonder lijke staat te maken. De rebellen wen sen de Sahara als onderdeel van Alge rije. 3. Het staken van het vuren. De op standelingen weigeren elke stap daar toe, voor men het met Frankrijk eens kon worden over Algerije in het alge meen. BAGDAD Irak heeft Hamid Ra- wabhija, de vertegenwoordiger van de voorlopige Algerijnse regering in Bag dad, zaterdag ruim 10 miljoen gulden in contanten overhandigd voor hulp aan de Algerijnse verzetsstrijders. Irak heeft nu, behalve wapens, muni tie, voedsel en ander materiaal, ruim 60 miljoen gulden in contanten aan de FLN verstrekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1